Stadsnieuws. Wie weet het? Ingezonden, Het wetsontwerp op de ouderdoms-verze- kering zal weldra den Raad van State bereiken. Zooals men weet, is thans daarvan losge maakt de invaliditeits-verzekering. Aan bet plaatselijk telefoon-net sullen wel dra zijn aangesloten: bet politie-postbuisaan den Soesterstraatweg met 121, het nieuwe St. Elisabeths gast- of ziekenhuis met 181, de firma Gebrs. De Jager (Hpf) met 182, en de heer F. A. Wamsteeker Jr. met 183. De heer A. Werumeus Buning, thans te Zurich, werd in verband met de De Ruyter- feesten benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer K. de Bel slaagde aan de Rijks universiteit te Utrecht by het examen Theo logie eerste gedeelte. In de commissie voor het eind-examen van Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus zijn benoemd: tot lid en voorzitter dr. H. F. Jonkman, Directeur der R. H. B. S. te Utrecht, en tot leden de beeren G.J. Bugs, A. M. Kerkkamp, dr. P. K. Lulofs, dr. Th. Weevers, F. Wesseliug, S. de Vries, dr. E. J. Beumer, J. M. Thiel, J. Ch. A. Havinga, en B. D. Best, allen van de H. B. S. te Amersfoort; dr. P. van Mourik, dr. J. L. Hoorweg, dr. J. E. Enkelaar, 1. Stibbe, W. Pik en dr. G. vau der Waals, allen van de R. H. B. S. te Utrecht; dr. A. Kijlstra, dr. J. A. Vreeswijk, M. ten Bouwhuijs, J. J. Meder, F. P. Visser, en J. de Jong Czn., alleD van de G. H. B, S. te Utrechtdr. B. Mei link, leeraar aan de 11. B. b. Ie Arnhem dr. G. Postma, A. Jochim, A. van Dissel, J. K. Frederiks, van de H. B. S. te Deventer, mr. H. P. de Fluiter, leeraar aan de R. H. B. S. te Roermond, en D. H. te Wechel, leeraar aan de R. H. B. S. te Wageningen. Het mondeÜDg examen wordt afgenomen te Utrecht. Aanmelding vóór 28 Maart bij den Voor zitter. De De Ruy ter-postzegels zijn reeds niet meer aau het Postkantoor hier te koop. Aan de posizegel-fabriek te Haarlem was de geheele voorraad reeds gister totaal uit geput. Wij kunnen dus geen De Ruyter-zegels meer gebruiken voor het verzenden der post- editie. Reserve-kapitein J. G. van Kooten, van de 11e compagnie landweer-artillerie, zal in September drie weken verplichten werkelij- den dienst doen bij het le regiment vesting artillerie te Utrecht. Als't waar is, dat hij die de menschen doet lachen de grootste weldoener der menschheid is, dan heeft Skowronnek zich al zeer ver dienstelijk gemaakt tegenover het ongewoon groot aantal Amersfourters, dat gisteravond in sAmicitia" de 22ste opvoering door de Nederlandsche Tooneelvereeniging van »Hu- varenkoorst" bijwoonde. Want hij is het geweest, die aan Kadelburg, van Kadelburg Co., fabriek v in Duitsche kluchtspelen, het gegeven verschafte voor dit alleraardigste stuk, dat de aan tooneel-routine zoo heel rijke Kadelburg in een zeer goed speelbaar stuk wist om te werken. Als daarenboven J. C. van der Horst zorgde voor de bewer king in vlot Nederlandsch en alle leden der N. T. V. bun best beentje voorzetten, er nog meer werk dan gewoonlijk is gemaakt van regie en costumes, dan kon 't wel nietanders of 't moest een voorstelling worden zoo uit muntend als in lange bier niet is gegeven. Dat het vol was, moge wel hieruit blijken dat er slechts zeven rijen tweede en derde rang waren, terwijl op den eersten rang men schouder aan schouder zat. Men heeft zich kostelijk vermaakt, tranen gelachen om de leuke zetten, de vroolijke tooneelljes, de alleraardigste, nooit gechar geerde dialogen. Loopeu we nog even de vier bedrijven door. Het eerste geeft het beeld van de doode- lijke verveling in het gai'uizoentje Jackschewo, waar de jonge huzaren-luitenants den tijd verdrijven met slapen en vliegenvangen, indien ten minste een ongelukkig whist partijtje van hun chef hun geen nachtelijke officiers-patrouille oplegt. Saaiheid is schering en inslag; zelfs het bier is dood. Niets komt de versehrikkelüke verveling verstoren, tot ten slotte een beruchte blauwe brief het vertrek van den kolonel meldt, doch met zijn korps, dat wordt overgeplaatst naar Kirchheim dat zelfs een theater blijkt rijk te wezen. Uitgelaten vreugde zelfs de Bursche omarmt den wachtmeester-schrijver van het korps bureau. Jn het tweede bedrijf, intocht der huzaren in hun nieuwe garnizoensplaats (wat heeft de heer Van der Horst gewoekerd met het I zoo kleine tooneel om de lansen zóo goed te doen voorbijtrek ken)huldiging van Rose Lambrecbt, het fabrikantsdochtertje, dat de overplaatsing wist uit te lokken. Voor de eerste maal ua een zoo lange gedwongen ont houding kunnen de officieren weer eens een walsje maken. Alleen Nippes, de margarine-magnaat, moet van ai die soldaterij, die huzarenkoorts, niets hebben en steekt dit niet onder stoelen of banken. Gevolg: hy wordt het eerst slacht offer en de eerste schoonvader van het jolige stelletje jonge officieren omdat hy zijn dochter, de Huzaren-Columbus, moet afstaan aan Brentendorfjden grootstenen ji.ligsten rumoer- maker. Ternooy Apèl was eenig als «Nippes". Het derde bedrijf geeft reeds de ontgooche ling der burgers na de militaire invasie. Heerlijk zyn hun klachten, wanhopig is hun verzet tegen de cavaleristen èa heel het vrouwelijk deel van het vroeger zoo gezellige Kirchhain, waar je vóór dezen onvrede nog een kaartje kou loggen, de jas uit. Allerdolst is het getecdtelmechtel tusschen de nieuw aangekomenen en de ras-Kirchhainsters, van wie er zelfs nog gaan leeren paardrijden. Hier mag wel vermeld de creatie van mevrouw Van der Horst-Van der LugtMelsert, het mooie en elegante, pikante weeuwtje Von Fahrenholz, die bijna kolonel Ellerbeck de zilveren bowl doet winnen. Het laatste bedryf is minder gelukkig ge schreven. Hdt slot werd er te zeer aange plakt. Maar heel mooio tooa< eitjes komen er in voor ;zóo dat met de iDforraatie-brieven waarmee Lainbrechtzoo buitengewoon geluk kig en Nippes zoo ongekend handig is. Het slot is natuurlijk een byna algemeene verloving en, onder den indruk daarvan, een wals van niemand minder dan Nippes met zijn vrouw. We noemden reeds een paar namen van de medespelenden. We zouden ze allen moe ten noemen, doch we zeiden het reeds, allen zetten hun beste beentje voor. Evenals de regisseur dit deed. Wie heeft ooit gedacht, dat het zoo kleine tooneel nog gelegenheid zou bieden om een kijkje te geven in een balzaal? Eu goed óok. Heeft de drukke opkom?' óok bewezen, dat men er prijs op stelt, de abounem ents voorstellingen ook voor het volgende jaar te behouden We hopen het; want grooten dank komt toe aan die leden van het Socieleits-bestuur, die zich zoo ouuaglijk veel moeite gave.i om dezen winter zóo goede voorstellingen hier mogelijk te maken, beter spel en mooier stukken dan we de laatste vijftien jaar hier te genieten kregen. Zij hebben de abonné's en de trouwe be zoekers zeer aan zich verplicht en mogen er zich van verzekerd houden, dat hun streven ten zeerste wordt gewaardeerd en men niet dan zeer noode zou teruggaan tot den tijd toen het eene of andere tooneelgezelschap dat eens een vrijen avond bad, de provincie kwam opknappen met een slecht gespeelde draak uit de oude doos. iu de afdeelingsvergadering van «Patrimo- We leven snel, heel snel en zoodoende raakt ook veel al heel gauw in 't vergeetboek. Al meer dan een maand zijn we voorbij 21 Februari, den dag van de ramp der „Berlin". Wie spreekt daar nu nog over? In den aan vang was 't een é'lan, een heel mooi é'lanmaar nu? Toch zijn er nog velen, zeer velen, die bij die ontzettende Bchipbreuk, letterlijk in den mond der haven, alles verloren, het beetje eld dat zij hadden uitgezuinigd, hun verzorgers. Daarom is het zulk een zeer aanbevelenswaar dig voornemen, dat ook hier een soiree zal worden gegeven ten bate van de noodlijdenden ten gevolge van de Berlin-ramp. Als datum daarvoor is thans vastgesteld Za terdag 6 April. Al wederom geheel belangloos zegden hun medewerking toe: de dames J. YVolter (piano), G. van Aaken (viool) en 13. van Goethem (zang) en de heeren J. J. de Stoppelaar, XI. Ruijgrok en A. H. van der Stok, de beide laatsten uit Utrecht. Het programma is ontworpen als volgt: I. Trio voor piano, viool en violoncel, opus 11, L. van Beethoven, voor te dragen door mej. J. Wolter, mej. G. van Aaken en den heer L. Ruijgrok, II. Meisjes Lief, sprookje, Johan J. de Stop pelaar, voor te dragen door den schrijver. III. Hollandsche Liederen, voor te dragen door mej. B. van Goethem. IV. a. Vijf verzen, J. Philip van Goethem, b Conincskinderen, L. H. Grondijs, c. Klokke Roe land, Albrecht Rhodenbach, voor te dragen door den heer Anton H. van der Stok. a Air, Locatelli, b Perpetuum mobile, F. Ries, voor te dragen door mej. G. van Aaken. VI. a Larghetto VV. A. Mozart, b Romance, id., Leo Ruijgrok, c Scherzo, id., Van Goens, voor violoncel, voor te dragen door den heer L. Ruijgrok. VII. a Kind, Samuel Falkland, b Drie verzen, C. S" Adema van Scheltema, voor te dragen door den heer Anton H. van der Stok. VUL Hollandsche liederen, voor te dragen door mej. B. van Goethem. IX. Trio Orpheus, Liszt-Saint Saëns, voor te dragen door mej. J. Woltor, mej. G. van Aaken en den heer L. Ruijgrok. De «Amersfoortsr.he Muziekvereeniging", heeft het voornemen, deel te nemen aan de concoursen te Hilversum, Vianen en Zeist. De A. F. C. «Quick" is Zondag wel on- j gelukkig geweest. Haar eerste elftal werd te j Wageningen door G. V. C. geslagen met j 2—7haar tweede, te Utrecht, door het eerste van «Kampong" met 07. j De Ruyter zal hedenavond worden herdacht Hedenavond „Onderlinge Hulp' morgen middag begin der wedstrijden van „Smash en morgenavond de „Oranje-vereeniging Donderdagochtend de openbare les der Am bachtsschool en Donderdagavond „Het Groene Kruis". Tegen A. van M., beschuldigd van vuil- handel, werd gister door de Arrondissements rechtbank te Utrecht zes weken gevangenis straf geëischt. Ook de Gezondheids-commisie voor Baarn heeft de rnelk-controle ter hand genomen. Waar zij o. a. omvat de Gemeenten Baarn, Bunschoten, Hoogland, Soest, Stoutenburg, Leusden en De Bilt is 't wel van belang voor de melkgebruiicers te Amersfoort om na te gaan, dat nu voor de geheele omgeving der stad melk-controle wordt voorbereid. De wedrennen te Bussum hadden Zondag druk bezoek. Wel een bewys, dat men toch ook om de paarden naar tien turf gaat en niet om de bookmakers, die daar Zondag voor de eerste ratal werden geweerd. Jhr. C. Röell. kamerjonker van II. M. de Koningin en sedert 1893 Burgemeester van Eemues, is Zondag op 39-jurigen leeftijd te Baarn overleden. Ds J. J. van der Lip, thans te Leiden, hoopt aanstaanden Zondag den dag te her denken waarop hij veertig jaar geleden werd bevestigd als predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Leusden. De Kiezerslijst van Soest telt de namen van 724 kiezers voor de Tweede Kamer, 717 voor de Provinciale Staten en 66,3 voor den Gemeenteraad. Die van Zeist 1511 voor de Kamer, 1486 voor de Stateu en 1325 voor den Raad. Goede raad der. s duur, maar slechte veel duur- Het in een vorig nummer opgenomen bericht, dat de Gemeente Montfoort, met een bevolking van rond 1800 inwoners, voor f25 000 heelt deelgenomen iii het maat schappelijk kapitaal van f40000 tot aanleg eener paardetram MontfoortLinschoten station Woerden kan thans nog aangevuld. Reeds lang geleden besloten de Raad dier kleine Gemeente f30 000 beschikbaar te stel len voor een verbinding met de spoor. Op advies van B. en W. en den ingenieur A,J. Krieger meent men er evenwel met f25 000 te kunnen komen, omdat particulieren en andere belangt ebbenden zich nog moeten verklaren. Bedriegen we ons niet, dan werd voor den aanleg der tram te Amersfoort, door de hartader der stad en naar het hoog en veraf gelegen station, geen voordeel gevraagd van de Gemeente, Van de firma H. Whittick Co., te Amsterdam, en van den heer E. F. Meijer, te Rotterdam, beiden in brei-machines, ont vangen we zeer lange Ingezonden stukken, als antwoord op het artikel van de firma Witte, te Arnhem. Zooals bekend is, hebben eenige Kamers van Arbeid deze quaestie thans ter hand genomen. Hun bevindingen hopen we te zijner tijd mee te deelen. Een collega van de «Hilvorsumsche Crt." doet zoo langs zijn neus weg een vraag, die nog lang zoo licht niet is te beantwoor den, en uit dien hoofde ook wei onder de aandacht der lezeressen en lezers van de «Amersfoortsche Courant" eens mag gebracht. Hij schrijft dan Courantiers zijn uit den aard der zaak in de wereld gekomen om andere menschen omtrent allerlei belangrijke dingen voor te lichten. Aangezien zij niet alwetend zijn en al de woordenboeken der wereld niet in staat zijn, op alle vragen te antwoorden, lie in eens menschen brein kunnen opkomen, zoo gebeurt het ook wel eens, dat ook zij nu en dan voorlichting behoeven. In zoo'n geval verkeer ik thans. Je kunt tegenwoordig geen jongen op straat tegenkomen, of hij is aan het hoepelen. De een heeft een ijzeren hoepel, dien hij met een ijzeren haak voor zich uitdrijft; een ander bezit ook een hoepel van dit metaal maar brengt, door rnet een stok ie slaan, den hoepel aan het rollen, hem met het voorste gedeelte van den stok besturend; weer een ander heeft een hoepel die voorheen dienst deed om een vat in eikaar te houden, waar» onder er van ijzer en van hout zijn. Dat hoepelen gebeurt niet alleen te Hil versum, dit geschiedt in elke plaats van ons vaderland en naar ik hoorde ook daarbuiten. Te Berlijn, zoo verzekerde mij iemand dezer dagen, hoepelt do jeugd thans óok en waar je ook korut zelfs in Amerika, iedere jongen die maar een hoepel bemachtigen kan, hoepelt. Het hoepelen van de jongens gaal gepaard met het touwtjespringen van de meisjes, dat S om e» nabü Paschen geschiedt. Straks verdwijnen hoepel on touw en gaan de meisjes btkkèïe'n, terwijl Je jongens aich .en,taken "?oïei9«taw?. #1 ioof'tollen, voor knik- verklaring van dit merkwaardig verschijnsel. Een longen geell hel sein, hoor ,k op merken: Best, maar hoe komt die W""»'' toe, nu joist tegen Paschen hoepel van den zolder te halend Hoe komt het, dat hot nooit gebeurt, dat liet cone ol andere spel eens een jaar wordt overgesjigen I Ik heb het tal van menschen gevraagd, die bijna allen mij ten antwoord raven; t is merkwaardig en nu i) liet zegt, valt het mij óok op hoe geregeld al deze dingen jaarlijks terugkeeren, 'zonder dat men iemand aanwijzen kan, die er zorg voor draagt. Meer wisten ook zij er niet van. i Wie kan in deze eenig icht ontstaken l RECLAMES. van 1—5 regels 11.23, elke regel meer ftt'25 Do Rheumatiek kwelde hem. De Pink Pillen hebben hem genezen. De heer H. Kaal, tuinman tD tu hm drijft ons: „Ik geef u kennis «.int ik het herstel mijner gezondheid aau de Pink Pillen dank. Ik bon gebuul- en-ai verlost van myue rheumatiek. on gevoel nor- Rcna meer pijnen, tor .vijl ik te voren mol ander* kon loopeu dan leunend op een Blok on luyu lyileu my verhinderde te zitten en te liggen." De heer H. Kaal (Portret It. Vcleiuk, Doetincliem) Meu schrijft ten onrechte do rheumatischo pijnen toe aan de koude eu aau de vocht. Dat deze de uitbarsting vau de rheuniatische crisis begunstigen, kan toegegeven worden, maar het is een dwaling te moenen dat zijdeeeuige oorzaak zijn. Indien deze oorzaak ware, zou het voldoende zyn goed warm te bed te blijven, om d pijnen betrekkelijk spoedig te zien verd wijnen. De rheumatiek, evennis de jicht, het graveel, het s.,il in de rug on de heupjiebt, hebben tot oorzaak do afzetting, in de gewrichten, do blaas en de nieren, van urinezuur. Hoe moet dat urine zuur, dat de pijuen veroorzaakt, worden weggevoerd. Dat is het groote vraagstuk voor do rheumatiekly- ders. Het antwoord bevindt zich in don aanvnug van dit artikel, ondersteund door een voorbeeld uit dui zenden genomen. De Pink Pil'eij zijn eveneens on overtroffen tegen bloedarmoede, bleekzuent, zenuw lijden, maagkwalen. Prijs f 1.75 de dnns, f9 pcrödoozen; verkrijgbaar bij SNABILIE, Steiger 27 te Rotterdam, en Apo-. heken Ook echt verknj r,aar bij A. van de WEG, dro gist, Lunges :oat 23 te Amersfoort, en A. de- VRÏE8, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het na maaksel der Pink Pi I- Ion lieeft nog nooit iemand inkMI Afbeelding der doosWwJi. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst et, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt I —et hun inhoud. Ropy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer tem; iven. Cijfers vuil de K. v. K. en F. alhier. «Gewoonheid is een giftig woekerkruid «Dut zelf geen vruchten draagt, en z'n nu MX venijn «Gebruikt otn, wat er opschiet aan z'n zy, «Te doemen tot gelijke on vruchtbaarheid." Deze woorden lykcn my van toepassing op do K. v. K. alhier, naar aanleiding van hot advies, gegeven aan den Raad, in zake het Rapport over het marktwezen van >11. N". 't Wil mij voorkomen, dat het aan »M. N. gemakkelijk zal vallen, het beweren te weerleggen. foeh wonsch ik een enkele opmerking te maken over oen zin, in dat advies voorko mende, die mij verbuasde door zijn brutaal durven. We lezen nl, het volgende «Zij (d. i. de Kamer) mci-nt hier tevens de opmerking to moeten maken, dat het uwen Raad met bekend zal zijn, dat «le cijfers betreffende den aanvoer op de weekmarkten wei eenigszins problematisch zijn en o i meer o» eene schatting, dan wel op eenó telling berusten." Toen ik dit las, dacht ik aan bet bekondo

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2