Donderdag 28 Maart 1907. No 7330, 56e Jaargang. Feuilleton. Het Kroontje. UITGAVE FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale, oiïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames 15 regels/11.25;elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9- Telephoon 19. w an neer men reeds nu zich doet inschrijven als abonné op de „Amersfoortsche Cou rant'', ontvangt men de tot 1 April verschijnende num mers kosteloos. KENNISGEVINGEN. Aangiften Burgerlijke Staud. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT maken bekend, dat het Bureau van den Burger lijken Stand gedurende den Goeden Vrijdag voor het publiek geopend zal zjjn van 's middags 12 uur tot 'snamiddags 1 uur eu op den Tweeden Paasch- dag van des voormiddags 81/, tot 9 uur uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of over lijden. Voor het doen van aangifte op den Tweeden Paaschdag moet de aanvrage geschieden aan het Gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusschen 8 en 8'/» ure des voormiddags van dien dag. Amersfoort, 25 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTÏERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Stre IJ van het verkeer ov< brug over den Geka- jrden Hollandschen el te IJselatein. De COMMISSARIS der KONINGIN in de pro vincie UTRECHT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, aan vangende Dinsdag, den 2den April 1907, des voor- middags te 9 uur, het verkeer overdo brug over den Gekanaliseerden Hollandschen IJsel te IJselatein tot nadere aankondiging zal zijn gestremd. Door het leggen van een tijdelijke vlotbrug zal worden voorzien in het verkeer voor voetgangers en rijwielen, terwijl het verkeer met paarden en voer tuigen, zal kunn n geschieden door omrijden over den Jaagweg en de Geinbrug. Utrecht, 26 Maart 1907. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Woensdag den 3 April aanslaande, des namiddags te l'/j ure. Amersfoort, 28 Maart 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTÏERS. Onderlinge Hulp. Under voorzitting van den heer D, Gerritsen werd Dinsdagavond in de „De Keizerskroon" de 14de Jaarvergadering gehouden van de werklieden-vereeniging «Onderlinge Hulp". De bovenzaal was geheel gevuld; geen stoel onbezet. De Voorzitter noemde het een voor recht, een overzicht te kunnen geven van het 13de boekjaar. De vergadering zal een voor de vereeniging zeer belangrijke zijn; immers na rijp beraad en na daarover twee bestuur- vergaderingen te hebben belegd, is het Bestuur tot de overtuiging gekomen, dat het moest indienen, het voorstel, op de convor- catie vermeld en luidend»Een lid, dat voor heen in een klasse werd ingeschreven over eenkomstig zijn toen verdiende inkomsten, doch in evenredigheid van zijn hedendaagsch verdiend loon, in een te hooge klasse is in geschreven, wordt teruggebracht in die klasse, waarin hij volgens zijn verdiensten behoort", een voorstel dat, naar het Bestuur hoopt, ilink door de vergadering zal worden be sproken. Toen het jaaroverzicht werd opgemaakt, werd het Bestuur wat huiverig toen het ervoer welke groote uitkeeringen werden gedaan in den winter met zijn ongewoon groote werkloosheid, doch het smaakte levens het genoegen, opnieuw gesterkt te worden in zijn gunstige meening omtrent de eerlijk heid van de arbeiders. Wel waren er hoogst enkele uilzonderingen, doch die treft men overal, óok onder de meergegoeden. Uit de Rekening van den Penningmeester zal blijken, dat de ontvangsten aan contributien ongeveer gelijk waren aan de uitgaven voor uitkeeringen. Bij de besprekingen in het Bestuur is ge bleken, dat er aanhoudend uitkeeringen moeten geschieden aan personen, die bij de oprichting der vereeniging reeds betrekkelijk hoogen leeftijd hadden bereikt en in deze 14 jaren aan de vereeniging veel geld gingen kosten. Dit nu moet voorkomen worden en daartegen is het voorstel gericht. Spr. hoopt, dat zeer velen inlichtingen zullen vragen en, zoo noodig, zich zullen verzetten tegen het voorstelhoe meer de ieden hun zienswijze doen kennen, des te liever zal dit zijn aan het Bestuur. liet aantal leden bedraagt thans 250, een nog niet bereikt cijfer, j Het saldo van de vorige rekening was f377.41, met de gekweekte renten ad 1'54.07 I samen f431.48. Aan contributie werd ont- 1 vangen f 1355.56 (naar de le klasse f 10.71, naar de 2e f 1006.10, naar de 3e f285.90, tram f52.85), van begunstigers f92.50, aan renten f62.58; totaal f 1510.64. Uitgegeven werd aan uitkeeringen f 1153.97 (naar de le klasse f3.50, naar de 2e f871.92 en naar de 3e f278.55), aan andere onkosten (bodeloon, zaalhuur, drukwerk, enz.) f 158.97 totaal f 1312.94. Er is dus een voordeelig saldo van f 197.70, met het reserve-fonds door Mevrouw Hemmings reed naar de woning van lady Harlsmore. De schertsende woorden van haar broer hadden haar doodsbenauwd gemaakt, dat zij wellicht gearresteerd zou worden en in het bezit be vonden van de gestolen juweelen. Haar overspannen verbeelding deed het haar zeer goed mogelijk voor komen, dat zij als medeplichtige van haar zoon be schouwd zou worden. Toen bet rijtuig stilhield, stapte zij uit en belde aan. De knecht, die opendeed, deelde haar mede, dat lady Harlsmore het bed moest houden met een aanval van jicht. yWilt u mij even aandienen f" zei mevrouw Hem mings, terwijl zij op de beenen stond te trillen, „ik zou de gravin gaarne willen spreken over hoogst gewichtige persoonlijke aangelegenheden." De knecht wilde haar zoolang in een der kamers binnenlaten, maar zij verkoos op den stoep te blijven staan, teneinde baar zwarte doos in 't oog te kuoueu houden. Zy was uitgepfit door opwinding en door dien zij in langen tijd niets gebruikt hadhaar knieën konden baar lichaam bijna niet meer dragen, zoodat zij genoodzaakt was, tegen de muur te leuuen. De knecht vond baar in die noudiug en eerst op zijn verzoek om hem te volgen richtte zij zich eenigs- zins op. Eerst bracht zij hem echter nog in verbazing door bet verzoek, of haar zwarte doos iu de hal neergezet mocht worden. „Mevrouw heeft rny niet gezegd, dat u bleef lo- geeren." „Dat doe ik ook niet; ik kom alleen een visite makeu, maar er zijn zooveel dieven te Londen." De knecht keek naar de zwarte doos en scheen op 't oog het gewicht ervan te schatten. „Indien u er voor wilt zorgen, dat de doos binnen gebracht wordt" met beveude vingers opende zjj haar reticule eu haalde daaruit haar portemounaie te voorschijn „hier is een kleinigheid voor uw moeite." Zij gaf hem een halve souverein. Zijn ge laat helderde op. Alles wel beschouwd was het werk niet te zwaar eu bovendien behoefde hij zelf zijn rug niet te buigen. „Wilt u zoo goed zijn, maar naar boven te gaan, ik zal wel zorgen, dat de doos binnen komt." „Neen, neen, daar ben ik liever zelf bij." „Heel goed, mevrouw." Met waardigheid ging hij naar de keukentrap en begou om den keukenjougen te roepen. Toen deze verscheen, gelastte hij hem den koetsier behulpzaam te zijn bij het naar binnen dragen der doos.Terwijl deze vau het rijtuig naar de bal gebracht werd, liet de huisknecht zijn hand er losjes op rustenhij ge voelde, dat hjj toch dok wat doen moest voor den halven souverein. Zoodra de doos veilig en wel binnen en de deur gesloten was, volgde mevrouw Hemmiugs den knecht naar de slaapkamer van lady Harlsmore. Van vermoeidheid kon zjj de trap byna niet op, doch zij hield zich flink bij het vooruitzicht, dat zij over eukele miuuten van een ondraaglii ken last zou be vrijd zijn. Ecuigszins verlogen trad zjj de slaapkamer binnen, waut zij keude lady Harlsmore sleouts zeer opper vlakkig. Bjj haar binnenkomst stond eon jougmensch dat naast bet bed gezeten had, op. „Ik vind 't aardig, dat u mjj eens komt opzo0. begunstigers bijeengebracht, f2312.93 in totaal op 1 Januari 1907. Spr. bracht hulde aan den Penningmeester, jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, en aan den Secretaris den heer L. van Achterbergh, voor hun vele en groote bemoeiingen ook in dit vereenigingsjaar. (Applaus). De Penningmeester deed nu ver slag van zijo gehouden beheer, waarvan hij onder dankbetuiging werd gedechargeerd. Aan de orde was het Bestuursvoorstel, doch in eenvoudiger redactie en nu luidend «Leden, die niet meer het loon hebben dat zij ontvingen bij hun toetreding, worden teruggebracht tot de klasse waarin zij be hoor e.n." De Voorzitter wilde een enkele toe lichting geven. Bij het Bestuur zijn een paar gevallen bekend waarin het sedert 2 en 3 jaar hooge uitkeeringen moest doen aan de zelfde ieden en bij onderzoek bleek, dat die leden op betrekkelijk boogen leeftijd werden aangenomen bij de oprichting der vereeniging toen geen rekening werd gehou den met den leeftijd, hetgeen later wel is geschied. De leden van 25- tot 30-jarigen leeftijd brengen winst noch verlies, maar zij die ouder zijn dan 30 jaar kosten geld aan do vereeniging, beter gezegd aan hun mede-leden. Wie 14 jaar geleden werden aangenomen op meer gevorderden leeftijd genieten eigenlijk meer dan waarop zij recht hebben. Zelfs zija er vier gevallen, waarbij de trekkenden ongeschikt zijn geworden om te werken en dusdoende op kosten van de andere leden 2 of 3 jaar achter elkaar groote uitkeeringen kregen, omdat zij in hun klasse bleven en trouw bijdroegen. Zou dit nog een 4 of 5 jaar zoo doorgaan dan maakt het Bestuur zich ernstig onge rust, dat de vereeniging niet meer op den huidigen voet kan bestaan. Daarom deed het dit harde voorstel, dat het zeer betreurt en hoogst onaangenaam vindt, doch ter wille van de vereeniging kan het niet anders. De vereeniging mag niet in gevaar gebracht; geen zachte heelmeester mag optreden, doch er moet worden ingegrepen, want a s zóo wordt voortgegaan, zal het aantal non-valeurs voortdurend stijgen. Toen 14 jaar geleden de vereeniging moest tot stand komen er was toen o.a. geen Ongevallenwet moest men wel concessies doen en kon men geen rekening houden met den leeftijd der toetredenden. Toen werd letterlijk groeu en rijp en dor aangenomen. En dit bedenke men, dat het saldo van f2312.93 bijna uitsluitend is voortgesproten uit vrijwillige bijdragen van ingezetenen, zoo dat de vereeniging weinig meer doet dan ken", zeide een stem uit net ruime ledikant. „Hoe vriendelijk van u, mij te ontvangen," zeide mevrouw Hemmings zenuwachtig. Een lange, slanke hand kwam ouder het dek daan en mevrouw Hemmiugs drukte ze dankbaar. „Keul u m|jn zoon Hij komt niet vaak te Wool- lacombe. Hij heeft het te druk met wedrennen en met niets doen. Mevrouw Hemmings, lord Halsmore." Mevrouw Hemmings drukte de hand van het jongmensch, die deze haar over 't bed heen toestak. Zij had moeite haar te bereiken, waarom hij zich nog meer voorover boog. „Au, lummel, je doet mijn voet pijn," riep de gravin uit. „O, 't is Diets, mevrouw Hemmings," voegde zij haar toe, toen zij zag, dat deze verschrikt achteruitging. „Ik bedoelde er u niet mee." „Neeu, die lummel ben ik," zei lord Haerlsmore, terwijl hjj smakelijk begon te lachen. „U moet maar niet te veel letten op 't geen moeder zegt; ik doe het öok niet." „Het was vrij wat beter, indien je dat wel deedt", bromde zyn moeder „Dan was er misschien waf je terecht gekomen. Ja, mevrouw Hemmings, ik dat uw zoon u niet zooveel verdriet veroorzaakt. Ik heb geboord, dat 't een modeliongmensch is." „Ik heb zeker reden om dankbaar te zy n," stotterde mevrouw Hemmings. „Maar alle mannen. „O, ik weet hoe de mannen zyn I Ik heb ze beter leeren kennen dan me lief was. Maar ze behoeven niet allen slechts te zijn, nietwaar Toen myn jongen geboren werd, was ik van plan hem op te voeden tot een goed mensch en de hemel weet, dat ik mijn best gedaan heb." „Ik v.-ij fel er niet aan," ging mevrouw Hemmings verlegd voort, „of uw pogiugeu syu met succes bekros mi." Lady Harlsmore begon te lachen, wat haar een nieuwe steek in het pijnlijke been bezorgde. zichzelve bedruipen. Wat aan contributies wordt ontvangen, gaat bijna schoon op aan uitkeeringenhet eene jaar wat meer dan hel andere. Om nu teleurstellingen te voorkomen, moet verandering gebracht in de uitkeeringen. Het moet verhinderd worden, dat iemand die geen werk doet of krijgen kan, f105 per jaar trekt. in dit licht bezien, is het Bestuursvoor- voorstel volkomen gerechtvaardigd en spr. hoopt, dat velen ernstig het zullen overwege en bespreken en zullen overtuigd zyn van het noodzakelijke er van. Een lid dankte het Bestuur er voor, dat het dit voorstel had aangekondigd op de convocatie, doch wenschte er geen artikel van te maken omdat het dan ook van toe passing zal worden op hen, die heel jong in de vereeniging zijn gekomen. Stel, dat het een nu 28-jarige geldt, die 18 verdient en dus in de uitkeeringsklasse van 17.50 is, en dat deze gedaan krygt of op andere wijze werkloos wordt. Hij kan nu werk krijgen tegen f 6 en neemt dit aan om dat het toch beter is wat te verdienen dan niets en zou nu volgens dit voorstel worden teruggesteld tot de uitkeering van 15, ter wijl hij blyft bijdragen naar het oude loon en al zijn best doet om weer f 8 loon te krygen. Of stel, dat iemand 15 of 20 jaar is, trouw bijdroeg en nooit ziek werd, dus nooit iets trok. Als dezen worden teruggesteld, zou spr. dat zeer onbillijk vinden. Iets anders is het, een scherpere bepaling te maken voor hen die bij de toetreding feitelijk reeds oud waren. De Voorzitter antwoordde, dat het niet in de bedoeling van he„ Bestuur ligt, iemand die ziek wordt en dus meer dan anders noodig heeft, te onthouden wat hem naar zijn contributie toekomt. Maar zoodra zichtbaar uitsluitend de toeleg is, te trekken, dan zal het Bestuur onderzoek of de mau verdiensten heeft en hoeveel. Het Bestuur heeft bet thans over de oudere leden het woord jonge leden heeft het niet gebruikt. Een ander lid meent, dat het Bestuur zeer goed doet met te voorkomen, dat in den winterdag, bij slapte van werk, velen eten van het geld, dat de andere leden bij dragen. Het ziekenbezoek moest op sterker leest geschoeid zijn. In andere vereenigingen krijgen de zieken een briefje waarop ver meld staat hoeveel uur per dag zij op straat mogen komen; zijn ze buiten dien tyd niet thuis dan wordt de uitkeering eenvoudig ingetrokken. In deze vereeniging is daarop geen controle. De Voorzitter antwoordde, dat ook „Goedl Ik heb hem alles ingepompt. Ik geloof, dat er geen enkele van de oude of moderne dioh- Lers is, dien bij niet uit 't hoofd kan aanhalen." „Werkelijk, moeder," viel de jonge lord haar in de rede, „die bijzonderheden uit myn kindertijd sul len mevrouw Hemmings weinig belang inboexemen." „En wat denkt u, mevrouw Hemmings," ging xjjn moeder voort, zonder in 't minst acht op hem ta slaan, „gister ontdekte ik, dat die kwajangen brief wisseling onderhoudt met zoo'n onbeschaamde meid, die. „Moeder, moeder. „En by duft me vertellen, dat hij van plan ia, haar te trouwen. Trouwen l Trouw haar en kom om om van gebrek, heb ik hem gexegd." „U gaat te ver, moeder. Ik wil niet, dat. „O, wacht maar, jongentje, ik sal je wel mol es leeren. Ik sal xorgeD, dat bet heele graafschap je uitlacht. Ik hoop, dat de heer Hemmiugs alles wat ik nu gezegd heb in syn club sal herhalen. Ik sal zorgen, dat je je uit schaamte niet moer durft ver- toonen." Mevrouw Hemmings was als vernietigd in haar stoel teruggezonken. De overeenkomst tusschen lady Harlsmore't familiesorgen eu de hare braobt haar in de uiterste verbazing. Plotseling sohoot Laar door do gedachto, dat wellicht die relfde vrouw beide jonge maonen in baar natten verstrikt had. „Hoe is de kleur van heur haar?" fluisterde zij. „Van wie?" „Van die vrouw." Lady Harlsmore keek haar by desa sonderlinge vraag verstomd aan. Hoe sou ik dat weten Ik denk, dat die iederen dag wel anders zal zyn, wanneer ze ten-niuste nog haar heeft. Mogelyk is wel valsch." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1