Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. I van den President der Fransche Republiek en van den uitvinder van dit telefotografie- toeste! Of de jout nalistiek er veel gebruik van zal maken, moet de tijd leeren. Eigen aardig is het, dat het eerste practische nut, hetwelk men er van verwacht, bestaat in bet overtelegrafeeren van de portretten vanver- volgde misdadigers. Or. Vitus Bruinsma. Bildtsche Crt. De „Algemeine Anteiger für Druckereien" geeft in hesr jongste weeknummer eveneens een artikel over „Fernphotographie" en daarbij do mededeeliog, dat bet portret vftn President Faillières over een afstand van 1024 K.M. werd gefotogrupheerd, terwijl het artikel is vergezeld van twee zeer goede ,tele- graphisohe" portretten van den Keizer van Düitach- land eu deu Kroonprins. Hel bekende fransche tijd schrift „L'iiluatration" zal zich voortaan belangrijke portretten laten seinen. -• Red. A. C. Een der ernstigste bedenkingen tegen de bestaande Kieswet is de geringe zekerheid, die bestaat, dat de Kiezerslijsten correct zijn. Er moet op zooveel bijzonderheden gelet, dat het voor de Gemeentebesturen bijna niet mogelijk is, althans in eenigszins talrijke Gemeenten, zich van ieder bijzonder gevalop de hoogte te stellen en het naar eisch der wet scherp te beoordeelen. Dit zal allicht de deur openen voor par tijdigheid, in zooverre men allicht geneigd is, zyn onderzoek na te laten bij veelbelo vende kiezers en daarentegen bij kiezers, wier sympathie men wantrouwt, bijzonder scherp toe te zien. De eenig afdoende con trole moet daarom eigenlijk van de kiezers zeiven komen. Ieder heeft het recht afschrift van de lijst te vragen en kan éen voor éen de nieuwe kiezers en de oude kiezers nagaan om te zien, ot ze er op moeten komen of op moeten blijven, en ook wie weggelaten zijn, die er toch op hoorden. Voor groote Gemeenten is dit een ontzag lijk werk, maar we mogen er ons niet aan onttrekken; en in kleinere Gemeenten moet het zoo secuur mogelijk worden doorgezet. Aan éen- kiezer kan de uitslag hangen en daarom mag geen enkel kiezer door don beugel, die valschelijk op de lijst kwam maar mag er ook niet éen afblijven, die er op boert. Na de kiezersteelt vergt dit van de leiders weer nieuwe inspanning, doch een, die de zaak waard is. Zoo ge bij de uitkomst der stemming zeg gen moest: ,We hebben gewonnen, ais we beter hadden toegezien" zou uw berouw u zwaar op de consciëntie drukken. Maar dan zou 'tte laat zijn. Tot en met 15 April is ieder bevoegd, bij het Gemeentebestuur verbetering van de Kiezerslijst aan te vragen. Tot den Sisten April worden de verzoeken om wijziging op de Secretarie neergelegd. Dan moet gij die ook gaan nazien, of anderen soms bezig zijn de door u aangebrachte kiezers weer van de lijst te halen. Tusschen 15 April en 15 Mei moet het Gemeentebestuur op de aanvragen tot wijzi ging van de lijst beslissen. Die beslissing kan men evenzoo gaan in zien. Op 15 Mei wordt dan de lijst definitief vastgesteld. En dan blijft nog over de klacht bij den kantonrechter, binnen vijf dagen, nalat het Gemeentebestuur van zijn b' slissing kennis heeft gegeven. Een controle van langen adem alzoo. En tóch, geen klavier mag worden overgeslagen. Tegen alle valschheid op de lijst moet geprotesteerd en geijverd, waar en zoolang het kan. En denk er wel aan, dat het reeds aan staanden Maandag 15 April is. Door de Kamer van Arbeid voor de Bouw bedrijven zijn gehoord twee Bestuursleden van alle vakvereenigingen, die bij den Raad requestreerden om wijziging der voorwaarden in Gemeente-bestekken. Van deze nadeie toelichtingen is zorgvul dig nota genomen. Indien jhr. J. A. Kretsehmar van Veen wordt benoemd tot Directeur-generaal der Staats Spoorwegen, dan ligt het in de be doeling hem óok te benoemen tot Directeur- generaal der Ned. Centraal Spoorweg Maat schappij. De heer S. Aptroot, sedert 15 Mei 1905 godsdienstleeraar bij de Ned. Israelietische gemeente hier, vertrekt morgen naar Ant werpen, waar hij in gelijk ambt werd be noemd. By zija afscheid mocht hij vele hartelijke blijken van sympathie in ontvangst nemen. Zoo werd hem door de leden van den Kerke- raad een fraaie zilveren beker als uanden- ken vereerd. Mej. H. Holsteijn, leerlinge van het Insti tuut- Van der Sluys, behaalde bij het examen voor klerk der posterijen en telegrafie nom- mer 0 van de tachtig vrouwelijke enndidaten. slaagde photo van de openingsplechtigheid van het nieuwe St. Elisabeths gast- of zie kenhuis. Vooral de figuurtjes van hen, die niet te dicht onder de lens zaten, zijn zeer scherp. Een mooi stuk werk, dat den bekwamen photograaf alle eer doet. Gansch onwillekeurig hebben we in het vorig nummer een verzuim gopleegd in het verslag over de opening van bet nieuwe gasthuis. Daarin werd niet genoemd de heer G. Hoff, die voor architect Kroes het dagelijksch op zicht hield, ook en vooral als deze voor een ander bouwwerk afwezig was. Welk verzuim hierbij wordt hersteld. Een eenvoudige verwijzing naar de adver tentie in dit nummer van de Industrie- en huishoudschool, die met 1 Mei haar vijf deuren weer openzet voor nieuwe leerlingen, is zeker wel voldoende waar het geldt, een inrichting van onderwijs, die zoo zeer terecht de algemeene sympathie heeft. Het hier garnizoen houdend 4e eskadron van het le regiment huzaren zal van 13 Augustus tot 7 September manoeuvreeren in Gelderland en üverijsel. Aan de groote manoeuvres op de Veluwe zal dit jaar voor het eerst worden deelge nomen door een afdeeling veld-mitraiileuns. In »De Wegwijzer", maandschrift voorde studie van het alcoholvraagstuk, lezen we onder het opschrift >Wat een Gemeentebe stuur doen kan": Hoe belangrijke hulp Gemeentebesturen zonder kosten aan de anti-alcobolbeweging kunnen bewijzen, blijkt te Amersfoort, waar aan het Drankweer-comité (een federatie van de Besturen der verschillende anti-alcoholver- eeniigngeu aldaar) werd toegestaan borden te plaatsen bovenop de stadsaanplakborden. Üp deze borden worden bekendmakingen omtrent te houden vergaderingen geplakt; is er geen vergadering aan te kondigen, dan komt er een of ander kernachtig gezegde, een plaat of dergelijke op. Ook door het verleenen van f300 subsidie aan li9t Comité toonde de Amersfoortsche Raad een juist inzicht te hebben in de waarde der anti-alcobolboweging. Dat belooft een beel mooie avond te worden heden in »Amicitia" waar de Zangvereeniging van «Toonkunst", in de mannenpartijen aan zienlijk versterkt en begeleid door de »Arn- hemsche orkest-vereeniging'', Jos. Haydn's «Jahreszeiten" ten gehoore zal brengen. Gister, bij de Algemeene repetitie, hield bet koor zich kranig, vooral in het jacht lied. te Utrecht, van een vonnis van den kanton rechter te Amersfoort waarbij een land bouwer is veroordeeld tot f1 boete of 1 dag hechtenis wegens «het houden van een ver zameling van mest en vuilnis binnen de bebouwde kom der Gemeente, zonder ver gunning van B- en W.". De advocaat-generaal achlte gegrond het bij memorie aangevoerde middel, volgens hetwelk niet in het vonnis is aangehaald het artikel uit een verordening waarin wordt omschreven, wat in de Politieverordening van Amersfoort wordt verstaan onder «be bouwde kom". Uitspraak G Mei. Voor de volksspelen, op 19 April te Baarn te houden, hebben zich reeds 400 jongens en meisjes aangegeven. Bij de Dinsdag gehouden aanbesteding voor den bouw van een Gemeentehuis te Baarn waren 20 gegadigen, waarbij 6 uit Amers foort, die besomden van f69200 t. it f 50 196 en wat de gedeeltelijke meubileering betreft van f5600 tot f2384. Het Baarnsch fan fare-corps «Crescendo" hoopt 1 Mei zijn 1 -'/a-jarig óestaan te herdenken. Sedert 1899, toen het voor 't eerst aan muziek-concoursen deelnam, wou het 4 eere- prijzeo, 7 eerste, 1 tweeden en 1 derden P' Us- Het is met den laster als met valsch geld vele menschen, die het niet gaarne zouden vervaardigen, vinden er toch minder bezwaar in om het verder in omloop te brengen. Dat het geld tegenwoordig heel duur is, weet wel ieder. Waarom het zoo duur is, schrijft een in zender aan een der te Utrecht verschijnende bladen. Hij zegt, dat de Nedei'landsche Bank er de oorzaak van is, die haar wissel-disconto zóo hoog heeft gezet als het byna nimmer te voren is geweest. En waarom deed zij dat? Omdat nu komt het een harer Directeuren is mr. H. P. G. Quack, de schrijver vao «De Socialisten. Personen en stelsels", die door zijn onafgebroken socialistische propaganda dit hooge disconto heeft doen ontstaan. 't Is buitengewoon. Het Amersfoortsche symphonie-orkest .Jubal" geeft 21 en 22 April weer een con cert in «Amicitia". Een groot deel van de maandvergadering van «Handel en Nijverheid", Vrijdag te hou den, is gewijd aan Jaarverslagen van Secre taris en Peningmeester. Ook zullen ter sprake worden gebracht plannen vcor can hier te houden Nationalen wedstrijd in stenografie. Maar ook andere belangrijke zaken komen aan de orde- Het is nu zeker, dat het jaarfeest van het middéngewest van het «Ned. Gymnastiek verbond" dezen zomer hier wordt gehouden hoogst vermoedelijk op het terrein aan de Pieter Both-straat. Het schijnt noodig, er eens op te wijzen, dat guldens, waarop onder het wapen, de waarde-aanduiding «100 c" ontbreekt, niet perse valsch zijn- Op de guldens in 1904, 1905 en 1906 ge slagen, komt dit «100 c" niet voor. Reeds hedenochtend verraste de heer Th. F. van der Pol ons met een zeer goed ge- Aan het Politie-bureau is voor de recht hebbende terug te bekomeneen pakje, waarin sajet en katoen. 'tls niet onbekend, dat ook dierenlevens- moede kunnen zijn en dan. tracbteD, zich van het leven te berooven. Eergisteravond schijnt een hond uit dit «aardsch tranendal" te hebben willen schei den. Een voorbijganger hoorde in het Havik een zonderling geluid. Na veel zoekens zag hij een hond legen den kant staan en met zeer groote moeite wist hij, met behulp van an deren, het beest weer op den vasten wal te krijgen. De hond schudde zich af, doch rende terug ensprong weer te water. Toen deed men geen nieuwe pogingen meer om hem te redden Gisteravond, vrij laat, kon men op de Vurkensmarkt het onverkwikkelijke schouw spel zien, dat twee jonge meisjes uit den burgerstand geweldig aan 't plukharen waren. De politie maakte alras een einde aan het geval. 't Was ditmaal niet «cherchez la femmne", doch «cherchez le monsieur". De advocaal-generanl bij den Hoogen Raad concludeerde tot vernietiging, met verwijzing der zaak naar de Arrondissements rechtbank Kegelen De verjaardag van het kegelspel valt op een der laatste Zondagen vöqr Paschen. In een oude kroniek wordt verteld, dat jaarlijks sinds wanneer wordt niet gezegd op een der Zondagen vóór Paschen de dombeeren in het klooster van Paderborn met ballen wierpen n aar een blok, en te Hildcsheim en Halberstadt ge schiedde 't zelfde. Ook werd er reeds geworpen op een houten kegel, die „Heiden" heette en het afgodsbeeld voorstelde, dat in de lente omver geworpen moest worden. Van binnen de kloostermuren verbreidde het spel zich naar buiten en vele kloosters in Duitsch- laud hebben nog heden ten dage hun kegelbaan, waar nog gekegeld wordt bij wijze van godsdien stig vermaak. Tientallig stelsel. Er zijn altijd nog landen, waar allerlei zonderlinge maten in gebruik zijn. Bijvoorbeeld Engeland en Denemarken. De Deensche Rijksdag heeft nu echter een wet aangenomen, waarbij het tiendeelige stelsel alle nog gebruikelijke maten vervangt. Tot nog toe golden o.a. nog als lengtematen de voet (31.4 c-M.) en de el (van twee voet), als vlak temaat de ton (55.16 A.), als inhoudsmaten de pot (0.97 H.) en de graanton (1.39 H.L.). Een voorstel om ook in Engeland eindelijk eens het metrieke stelsel in te voeren, is Zater dag verworpen. Volgens een onlangs opgemaakte statistiek is de gemiddelde levensduur van een Span jaard nog geen 2/3 van dien der Noren. In Noorwegen is de gemiddelde levens duur 50 jaren, in Engeland 45, in België44, in Frankrijk 43, in Duitschland, Oostenrijk en Italië 39 en in Spanje slechts 32 jaren. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst Diet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met bun inboud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Geachte Redactie, Wij voegen hierbij het beleefd verzoek nevensgaand stuk, als Ingezonden te willen plaatsen in uw veelgelezen bladen in uw omgeving, kleinere bladen de overneming er van te willen verzoeken. Hiermede zult U ons ten zeersle verplichten. U bij voorbaat dankzeggend, Namens de Vereenigiog tot we k- verschaffing aan Nedei landers in het industrie-gebied van Duitschland, het Bestuur. Wegens den grooten toevloed van werk zoekende Nederlanders, die jaar lijksch zich naar bet industrie-gebied van Duitschland ta-even, ot zich hier reeds bevuilen, de eebekendhcid mot teel, zeden en stefoonten iet alleen maar ,1e groote verleiding waaraan die jonge menschen bier bloot staan deed ons tot stichting der Vereeniguig beshiiten, met bet doel: oppassende en vlijtige Neder landers van dienst le zgn by het zoeken naai een bun passende betrekking en goede huis- Ons" bewust van da groote teleurstelling, reeds duor zoo mooigen jongen mail onder vonden bij zijn aankomst bier 111 Duufechland, hetgeen maar al te dikmaals tengevolge heetl, dat zij dooi schade en schthdo van zich zelf en hun familie den slechtlin weg „p gaan, zou bet ons aangenaam zp indien het bestaan en het streven der veraeniging meer aan belanghebbenden bekend was, in 't bijzonder aan smeden, bankwerkers, schil ders en in 't algemeen lieden, die met maohi- nerie kunnen omgaan. Ook voor aon grond werker en lossen werkman is luer plaats ge noeg en kunnen allen, die vlijtig zijn nn sober blijven, het geheele jaar door overvloedig work vinden tegen goed loon. Wij zouden zoo gaarne zien, dat doortas schenkomst der vereeniging en den Kneden invloed, die het eerste «Tehuis voor Neder landers'' (hetgeen hier opgerielit is) den slechten naam waarin de Hollanders hierover 't algemeen bij werkgevers staan, een wen ding nam in betere richting. In bovengenoemd Tehuis, waar ieder op passend Nederlander een gezellige en goede ontvangst ondervindt, tegen vergoeding van een matigen pensionprijs, vindt hij tevens gratis gelegenheid, zich te bekwamen in de Duitscbe taal, door de vriendelijke tusschon- komst, van den predikant der Ned. Evang. gemeente uit het nabijgelegen Ruhrort. Om bovenstaande redenen verzoekt de vereenigiDg beleefd de EdelAchtbure hoeren Burgemeesters, predikanten en allen die door hun ambt ot positie in staat gesteld zijn, de naar hier vertrekkende Nederlanders by het afhalen van hun „Heimatschein" of andere papieren, op het bestaan eu het streven van de vereeniging en liet Tehuis te willen op merkzaam maken en hen, die volgens hun oordeel er voor in aanmerking komen, te willen voorzien van een kleine aanbeveling, opdat de vereeniging daardoor eenigen waar borg heeft, aan wien zij haar tijd en moeite besteedt. Wij hebben de eer te zijn. Hoogachtend Wendel, Burgemeester van Homberg-Rh., Voorzitter. Pattberg, Bcrgwerksdireklor, Zeche Rheinpreussen, Homberg-Rh. Hengstenberg, groothandelaar in steen kolen, Ruhrort. Hengstenberg, predikant, Homberg-Rh Appel, predikant der Duitsch-Evang. Gemeente Homberg-Rh, Molennaar, predikant der Ned. Evange lisch Diaspora-gemeenle, Ruhrort. Meynen, predikant der Duitsch-Evange- lische Gemeen'o, Humherg-Kh. Dr. Woltmann, Secretaris der Rijnschip- perbeurs, te Ruhrort. Alle correspondentie te richten aan het Bureau der vereeniging, Rheiustrasse 8 te Homberg-Rh. Geachte Redactie, Bij onderlinge zoowel als meer openbare behandeling van het door de vereeniging H. N. uitgebrachte Marktrapport is mij meer dan eens gebleken, dat men algemeen de daarin voorkomende besprekingen over de z. g. n. «kleinveehouderij" van zeer weinig beteekenis acht. Ik deel die meening niet, en om eens te laten zien welke beteekenis de wereldmarkt alleen voor konijnen heeft, verzoek ik li beleeld ondei staand ge deelte uit het verslag aan de Provinciale Staten van Friesland, uitgebracht door den Frieschen Zuivel-consulent dr. L. J. J. van Rijn, te Londen, in uw blad op te nemen om opnieuw de aandacht van belangheb benden en belangstellenden op dit deel van het Marktrapport te vestigen. Met ingenomenheid zullen zek/ r velen be merken in welken ruimen zin die zuivel- consulent zijn arbeid opvat, door niet, aan het woord «zuivel" te blijven hangen, maar ook aanverwante bedrijven in studio te nemen, waardoor hij zich ook niet blind staart op zijn officieel kijkglas. Bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend Uw. dw. J. van der WAL Kz. Sin het „Ned. weekblad voor zuivelbereiding en veeteelt" luidt het verslag des heeren Van Rijn: De konijnenhandel tusschen Nederland en Engeland maakt geen grooten vooruitgang en bleef in de jaren .1904 en 1905 gelijk en is ver moedelijk in 1906 weder kleiner dan in 1905- Het komt m ij voor, dat deze tak van klein landbouwbedrijf meer aiu- dacht verdient. Voorzoover ik kan nagaan, was de aanvoer van konijnen uit plaatsen in België in 1904 77 400 Cwts. (1 Cwt. is 51 K. G.) en in 1906 66 811 Cwts., terwijl die uit Nederland in 1905 slechts 15 923 Cwts. bedroeg. Indien de handel

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2