Zaterdag 13 April 1907. No 7336. 56e Jaargang. Feuilleton. Het Kroontje. Stadsnieuws. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post /'1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames 15 regels/" 1.25; elke regej meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naai- buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Postbus 9 Telephoon 19. KENI8GEYINQ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 37 der Drankwet, brengen ter openbare keunis le. dat bij ben is ingediend een verzoekschrift oui verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, andereu dan slerkeudrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door F. J. ARNOUT in het voorhuis van het perceel Leusderweg, no. 40 alhier 2e. dat binnen twee weken nu. deze bekendmaking ieder tegen het verleouen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan in brengen. Amersfoort, 12 April 1907. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Eerste hulp bij ongelukken. (INGEZONDEN.) Ia vet'band met het toezicht op fabrieken en werkplaatsen heeft de Regeeriüg het noo dig geoordeeld leercursussen te doen geven be treffende de eerste hulp bij ongelukken. Zij kuunen worden opgericht in fabrieksplaatsen, mijndistricten, bij groote timmerwerven, enz., en in bet algemeen overal waar geregeld een groot aantal werklieden bloot staan aan be drijfsongevallen. Inzonderheid moet ir naar worden gestreefd, aan deze cursussen, die kosteloos gegeven worden, te doen deelne men opzichters, voorgaogers, portiers, zaal- inspecteurs, wachters, enz., die geregeld bij het werk aanwezig zijn, met eenig toezicht belast en aan alle werklieden bekend zijn. Nadat reeds in enkele plaatsen gedurende de jaren 1905 en 1906 zulke cursussen zijn gehouden, die goed bezocht en met gunsti- gen uitslag bekroond zijn, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ge meend, daaraan meerdere uitbreiding te moeten geven en een vaste regeling te ont werpen. Te dien einde heeft hij de vorige maand, onder voorzitterschap van dr. El Wiutgens, medisch adviseur bij de arbeids inspectie te 's-Giavenhage, een commissie benoemd, ter voorbereiding en aauvankelijke uitvoering van zulk een algemeene regeling. Tot Secretaris dezer commissie is, bij on derlinge keuze der leden, benoemd de heer P. C- Fleischer, te Makkuni, en heeft de commissie haar taak verdeeld over een zestal districten, met dien verstande, dat de ont worpen algemeene regeling voor allen gel dende zal zij o doch dat elk der leden zich meer in het bijzonder z tl belasten met een of meer provinciën of haar onderdeelen. 4*). Lilian, overgelaten aan eigen gedachten, verzonk in diep gepeius. Met een zucht bekende zij zichzelf, dat zij verliefd was op George. Alles goed beschouwd, was hjj toen geen zwakkeling; zijn weinige wereld wijsheid in verband met zijn goed bart mochten aanvankelijk dien indruk geven, maar indien men hem beter leerde kennen, zag men dat bet niet zoo was. Hij had zich totnutoe nog nimmer doen gelden, omdat hem sleede de gelegenheid ontbroken had. Lilian gaf zichzelf de eer, die gelegenheid in 'l leven geroepen en iiem tot mau gemaakt te hebben. Wan- neor hij eens kalm begon na te denken, zou hij haar ia zijn hart dankbaar moeten zijn. Zy zuchtte opnieuw; het was niet zeer waarzebiju- lijk, dat hij de zaak ooit in dat licht zou beschou wen. Eerder was er kans, dat hy haar optreden onbeschaamd zou vinden en zjj moest erkennen, dat het dit in werkelijkheid ook was. Plotseling bedacht zjj iets, wat baar nog meer tot zelfverwijt bracht. Was zijzelf dan zóo geheel zonder gebreken, dat zy het recht had, voor andereu als leermeesteres op te tredeD? Het spreekwoord van den splinteren den balk was baar niet onbekend. Zou een ander meisje eveneoo gehandeld hebben als zy f Haar eigen antwoord luidde ontkennend. Weer kwamen tranen in haar oogeu en zonder dat zy 't wist, rolden er haar een paar over haar wangen. De dames, die aan het vorige station waren ingestapt, sagen haar ontroering. Zjj hadden den den jongen man met een korten groet den trein zien verlaten en maakten hieruit hun eigen gevolg- De cursussen zullen kunnen worden aan gevraagd, zoowel door vereenigingen van allerlei aard, zooals afdeelingen var. hat Roode, Witte of Groene Kruis, Gezondhyidscommis- siën, Gemeentebesturen, werkliedenvereni gingen, als door bijzondere personen, zooals werkgevers, fabrikanten, geneeskundigen, enz, die zich echter allen, ter verkrijging van subsidiën voor oprichting of exploitatie, moe ten onderwerpen aan bepaalde voorwaarden, door da Regeering op voordracht van de commissie nader aan te geven. Belanghebbenden kunnen zich voor het verkrijgen van een cursus in hun omgeving en voor nadere inlichtingen reeds thans wenden tot de volgende adressenvoor Friesland, Groningen en DrenteP. G. Fleischer, Voorzitter van het Hoofdbestuur der provinciale Friesche vereeniging »Het Groene Kruis", te Makkumvoor Overijsel: dr. H. G. Gooszen, te Deventer; dr. W. Renssen, te Arnhem voor Noord-Holland en UtrechtA. de Leur, Voorzitter van de afdeeling Amsterdam der vereeniging »Eerste hulp bij ongelukken", te Hoog-Blaricum, post Laren (Gooi), en dr. P. J. Barnouw, Voorzitter van het Hoofdbestuur der Nonrd- bollandsche vereeniging ,Het Witte Kruis", te Amsterdam voor Zuid-Holland dr. J. C. J. Bierens de Haan, lid van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, te Rotterdam, en dr. A. A. J. Quanjer, dirigee- rend officier van gezondheid 1e kl., te 's-Gravenhagevoor Noord-Brabant en Lim burg dr. G. W. Bruinsma, te Teteringen by Breda. Zeer gaarne verleenen we plaats aan dezen oproep, onder herinnering nochtans, dat, evenals verleden najaar, door bemiddeling van »Het Groene Kruis" hier ter stede eerlang weder een cursus in Eerste hulp zal worden gegeven. Zoodra zal zijn vastgesteld wanneer die aanvangt, zullen we niet nalaten, er de aan dacht van belanghebbenden op te vestigen. De cri«is. Omtrent heigeen er achter de schermen zou zijn voorgevallen eer de rninisterieele crisis werd opgelost indien althans niet meer juist is: «het Ministerie is gebleven, ie crisis duurt voort" doen de «Nederland sche Stemmen'' eenige onthullingen, waarvan wel het volgende de aandacht verdient: »0? inderdaad aan een of meer der hoofd mannen van de rechterzijde door H. M. de trekkiugea, terwijl zjj veelbeteekenende blikkeu met elkaar wisselden. Een twist tusschen verloofden I Dat dwaze jouge goed toch. Haasiig droogde Lilian haar oogen af. Zij was het met zichzelf eens, dat zy een koppig, eigenwijs, be moeiziek en verwaand meisje was. Welk -echt had zij, een auder de les te lezen? Welke welopgevoede jongedame zou zooveel belang stellen in een wille keurig jongmensoh en zjjn opvoeding ter hand nemen? Een vrouw moet beleefd ea vooikomend zyn zij moet een vriendelijk bart en een hulpvaar dige hand hebben voor de gevallenen en voor hen, die alleen op de wereld staan zjj moet medegevoel bezitten en zichzelf weten weg te cijferen waar zjj ook gaat, moet zij eeu atmosfeer van vrede en ge luk met zich voeren. Hoe ver was zjj van haar eigen idezal verwijderd Haar gedrag verscheen haar thans in onverbiddelijk licht. Een ieder scherpe, sarcastische woorden toe voegen; zich steeds laten beheersoheu door haar grillen; de opwelliogen van 't oogenblik volgeu.dat waren haar voornaamste fouten, en zjj zag geen enkel teekeu, dat zij op den neg naar beterschap was. Op dit oogenblik was het echter baar plicht, zich zelf en haar slachtoffers uit alle moeilijkheden te helpen. De snelste en zekerst* manier om dat te bereiken, was do tusschenkomst van mr. Greville in te roepen en zjj besloot hem te spreken te zien te krijgen vóór zjjn neef by hem kwam. Toen de trein Londen had bereikt, stond zjj reeds op 't perron vóór hjj geheel tot stilstand was ge komen. Zij sprong in een hansom en beloofde den koetsier dubbele vracht, indien hjj zoo hard moge lijk reed. Spoedig ztond zjj voor de woning van mr. Greville en haalde zjj met kracht de bel over, uil vreeB George le zien verschijnen vóór zjj binnen gelateu was. .Wil jo mjjn kaartjo even aan mynheer Grevilje Seven", veegde zij buiten adem den kneoht toe, die e deur opende, .en hem vragen of ik hem dadeljjk even kan spreken? Denk er aan, James gebruik de Koningin een opdracht is gedaan tot vor ming van een Kabinet der rechterzijde, weten wij niet. Van de eene zijde is dit volge houden, maar van den anderen kant is dit tegengesproken. Doch wat niet is tegengesproken is, dat aan den heer Cort van der Linden zeer zeker een opdracht werd verstrekt om te trachten een nieuw Kabinet te formeeren. Dat de heer Van der Linden daartoe ernstige po gingen heeft aangewend, raeenen wij te kunnen verzekeren, terwijl wij tevens meenen ons niet te bedriegen, wanneer wij aan nemen, dat dit geacht lid van den Raad van State in zijn pogingen had kunnen slagen tot vorming van een Kabinet dat, in de tegenwoordige omstandigheden en gezien de samenstelling van de beide Kamers der Staten-Generaal, zeker wel op steun in 's lands Vertegenwoordiging had kunnen rekenen. Het mocht echter niet zoo wezen. Waarom niet? Een volkomen afdoend antwoord op die vraag kunnen wij niet geven, doch wij meenen te weten, dat wanneer de pogingen van den heer Van der Linden zijn mislukt, de oorzaak daarvan niet te zoeken is by een voornaam deel der rechterzijde, maar dat men den blik naar een deel'van links moet wenden om daar de reden te vinden waarom een Kabinet, dat de gematigde zijde van links en rechts zou vertegenwoordigd hebben, niet is kunnen worden tot stand gebracht. Na het mislukken nu ook van deze pogingen, is het begrijpelijk, dat door het Hoofd van den Staat tot de demissionaire Ministers het verzoek is gericht, hun aanvraag om ontslag terug te nemen. Daaraan is voldaan, doch, gelijk wij boven reeds zeiden, met opoffering van den Minister mot wien men zich zoo solidair mogeiijk had verklaard en met wien men dacht na de verklaringen van Minister De Meester in de Tweede en de Eerste Kamer dat het Kabinet zou blijven staan ot vallen. Er moest nu gezocht worden naar een opvolger van Minister Staal en men meende dien gevonden te hebben in generaal Koole mans Beijnen, een zoowel in als buiten h !t leger zeer bekende persoonlijkheid. Zijn nu onze inlichtingen juist, dan was de heer Boijnen aanvankelijk W9l bereid, de nalaten schap van Minister Staal, zelfs zonder benefice van inventaris te aanvaarden, duch toen hij later meer met de zienswijze eu het geheele politieke- en leger-programma van het Kabinet bekend werd, moet hij gemeend hebben, tot de uitvoering daarvan zijn medewerking niet te kunnen verleenen.' zelfde woorden: of ik hem dadelijk eveu kan spreken." Met ongeduld wachtte zy op de terugkomst van den man, die haar verzocht mr. Greville'a studeer kamer binnen te treden. Toen zy 't vertrek kwam binnenstormen, met grooter snelheid dan met de etiquette ia overeen te brengeu, stond de heer Greville van zyn schrijftafel op om haar te begroeten. „Dat is nu eens een aardige verrassing," zei hjj vrooljjk. .Je vrienden te Louden missen je verbazend. Ik heb van morgeu lord Tom nog ontmoet; hy is ontroostbaar." „Werkelyk?" vroeg zij onverschillig. „Het spijt mijdoch ik kom u spreken over iets, dat van vry wat meer beteekenis is dan Tommy." „Is die arme Tommy dan niet van beteekenis?" vroeg hy glimlachend. „Wil Je wel gelooven, dat hy mager is geworden. Doch laten we over hem zwijgen; ik merk, dat je me wat anders te vertellen hebt." „Mij voornaamste verontschuldiging voordewjze, waarop ik hier ben komen binnenstormen," zei Lilian, „is om u te komen zeggen, dat u in de eerste plaats te laken bent." „Ongetwijfeld, ongetwijfeld. Maar waarvoor?" „U hebt mij opgedragen, zijn opvoeding te vol tooien," riep zy uit. .Ontken 't maar niet, mr. Gre ville. U hebt mij dringend verzocht of ik hem wilde opvoeden, en u hebt my zelfs de belofteafgedwougeu, dat ik er mijn beat toe zou doen. „Opvoeden, wie?" „Wel, George, uw neef." „Myn ueef?" Hy staarde zyu bezookster in de uiterste verbaziug aan, maar spoedig begon het om zy'n mond verraderlijk te trillen. „O zoo, ben jy bezig geweest George op le voeden Eo met welk resul taat Lilian liet zich op eeu Btoel vallen. Zjj haalde haar miniatuur-zakdoekje te voorschyu en drukte dit tegen haar oogen. „Ik ben bang, dat het eenige resultaat zal zjjn, dat ik op 't misdadigerskerkhof zal komen te liggen en George óok. Ieder in een afzonderlijk graf aa- Nog slechts tot Maandag 15 April bestaat de gelegenheid, overeenkomstig art. 29 der Kieswet, zoo noodig verbetering te vragen van de voorloopig vastgestelde Kiezerslijsten. Daarom verzuime niemand wien zulks aan gaat ter Gemeente-secretarie alsuog inzage te gaan nemen van die lysten. Maandag is dus de laatste dag. Het plaatselijk telefoonnet wordt weder uitgebreid met een aansluiting en wel voor luitenant W. H. E. Vrijdag met 184. Dat ziet er maar slecht uit met de pogingen van de «Vereeniging tot veredeling van den Nederlandschen vischstand" wat de vischjes in de Eem betreft. In de Donderdag te Amsterdam gohouden vergadering dier vereeniging werd een mede- deeling gedaaü, ontleend aan een schrijven van den Secretaris der afdeeling Eem en omstreken en aan mondelinge informaties en inhoudende, dat in de Eem de visch blijkt te zijn vergiftigd. Snoek, paling en andere visch drijft dood of stervend aan de oppervlakte van het water. Uit een voorloopig onderzoek is gebleken, dat geen vischstrooperij middels een kruik ongebluscbte kalk, dynamiet of iets dergelijks deze groote schade heeft veroorzaakt, doch dat het vergiftigen der visch zeer vermoede lijk moet toegeschreven aan het stroomen van afvoerwater der gasfabriek van Amers foort in de Eem. Een der leden was van oordeel, dat de leden der vereeniging, als belanghebbenden bij de visscberij op de Eem, namens en met medewerking van den gemachtigde van den pachter van het vischwater, den heer G. A. A. Dudok de Wit, een klacht bij de justitie moesten indienen. Dan zou de schuldige vanzelf wel worden gezocht en gevonden. Ook meende deze spreker, dat de aandacht der betrokken Gezondheidscommissiën op het gebeurde moet worden gevestigd, opdat niet de vergiftigde visch gegeten eu Hollandsche visch in het buitenland een slechte reputatie bezorgd worde. Heden was een commissie van onderzoek hier ter stede, bestaande uit de heereo C. van der Vorm, A. J. van Laer, E. Brink en D. Boele Jr., den Secretaris der vereeniging, die ten spoedigste van haar bevindingen rapport zal doen. Dat deze ernstige vervuiling van hot visch water heeft plaats gehad juist in den teeltyd, is wel zeer ongelukkig, tuurljjlt." Mr. Greville ging eveneens zitten. Dreigend wees hjj met zijn vinger naar Lilian. „Je hebt dus weer een streek uitgehaald Natuur lijk heb je dat. Hemelsehe goedheid, 'tis waar ook; je hebt bij je tante te Woollacombe gelogeerd. Dat was ik totaal vergeten. Dan was jy niet waar?" „Ik, wal?" „Heb je een dezer dagen ook soms een juweelen kroontje gevouden?" „Hemel, u weet alles!" riep Lilliau verheugd uit. „Eu ik vond 't zoo moeiljjk om u alles uit te leg gen." .Dus jjj hebt mjjn jougen, onschuldigen lobbes van een neef overgehaald, zich aan te sluiten bij de beude booswichten waarvan jy een der prachtexem plaren bent." „Dat wordt tenminste verteld," zei Liliau, die weer volkomen in haar nopjes was. „Weet u wie de an dere ledou zjjn?" „Neen." „Berlings" „Wie ia dat?" „Dat is een man, een heel aardige man. Dan heb je nog mjjn beate tante, die er eeu banketbakkerij op nahoudt, eu ten slotte mjjn vader. Stel u voor, mijn goede beste papa, die juweelen kroontjes steelt 1" „En zyu dit allen „Ja, uitgezonderd George. Ik hoop, dat u er niot boos om bent, dat u er buiten gelaten is. Ziet. u, 't is niet goed om de bende te groot te makon maar als uer op gesteld is, u by ons aan te sluiten..." „Neeo, dank je." „Ik geloof, dat er al een bevel tot gevangenne ming tegen ons is uitgevaardigd; du» misschien is 't wel wat laat voor u om nu nog lid te worden." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1