Dinsdag 16 April 1907. No 7337. 56e Jaargang. Feuilleton. Het Kroontje. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. ReolameB 15 regels f 1.25; elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. EORTEORACHT 9 'ostbus 9 Telephoon 19 K B N N I S G E V I N G E N. De GEDEPUTEERDE STATEN vau UTRECHT, In oanmerkiug nemende, dal op deu eeralen Dinsdag der maand Juli 1907 volgens den vastgeslel- den rooster zal aftreden de helU van de leden der Proviuciale Staten van dit gewest; Gelet op de betrekkelijke artikelen der Provinciale Wet, de Wet vau 5 November 1852 (Staatsblad no. 197), zooals die tbans luidt, en hun besluit vau 28 Mei 1897, do. 49 (Provinciaal-blad no. 81), xooals het thans luidt; nebben besloten I. Vooizooveel noodig aan de Burgemeesters in de hoofdplaatsen der bieronder genoemde Kiesdis tricten in berinneriog te brengen lo. Dat tot de in voege als boven aftredende helft der Provinciale Staten beboeren ln bet kiesdistrict Utrecht I de heerenmr. D. Ragay, mr. G. H. vau Bolhuis, F. H. Cobljjn, A. H. Laseur. In bet kiesdistrict Utrecht II de beeren mr. W. L. P. A. MolengraaU. H. van Andel. mr. dr. B. Gewin. In bet kiesdistrict Amersfoort de beeren mr. A. W. van Beeck Culkoen, D. P. Hamers, mr. A. J. de Beaufort. In het kiesdistrict Amerongen de beeren: jbr. G. J. A. Schiramelpeuninck, W. A. van Beeck Calkoen, mr. M. I. ridder Pauw van Wieldrecbt, P. Rood huizen. In bet kieadistrist IJselstein de heeren: jbr. J. J. van Asch van Wjjck, J. P. Kleiuacbmit, jbr. W. E. Bosch vau Oud-Ameliswoerd. Ia het kiesdistrict Breukeleu de heeren .- G. H. L. baron van Boetzelaer, J. van der Bjjl, F. L. S. F. baron Van Tuyll van SerooBkerkeu vau Zuylen, F. A. R. A. baron Van Iltersum. 2o. dat, krachtens artikel 5 der Provinciale Wet, de periodieke verkiezingen voor leden der Provin ciale Stalen van dit gewest zullen moeten plaats bebben op Dinsdag den 4 Juni aanstaande. II. Naar aanleiding van artikel 7 der Provinciale Wet te bepalen, dat voor deze verkiezingen de stem ming, zoo noodig, zal plaats bebben op Donderdag den 13 Juni aaustaaude en de herstemming, zoo uoodig, op Dinsdag deu 25 Juni daaraauvolgeude. III. Dit besluit ter algemeene kennis te brengen door opneming in het Provinciaal-Blad, in bet lltrechiscli Provinciaal en Stedelijk Dagblad en in de Amersfoortsche Courant. Utrecht, 11 April 1907, De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK, Voorzitter. L. J. RIETBERG, Griflier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meeute AMERSFOORT brengeu ter algemeene kennis, dat bjj bun besluit vau beden, ingevolge art. 8 der HINDERWET, aan de PURE OIL COMPANY, te Rotterdam, vergunning is verleend tot de oprichting eener inrichting, bestemd tol bewaring van petroleum, tot een maximum bedrag van 20000 Liter op bet stations-emplacement albiar kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D. No. 2441. Amersfoort, 13 April 1907. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS, De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. 45). De heer Greville keek zeer ernstig. „M'n lieve kind," begon hjj, „een grap op zijn tjjd is heel goed, als je 't maar niet te ver drijft; maar als je menscben, die totn'itoe en tevreden ge leefd hebben, verdriet en angst bezorgt, dan betreur ik het, dat je aangeboren vrooljjkheid je tot derge lijke dwaasheden brengt." Lilian nam maar weer haar toevlucht tot haar zakdoekje. „Mijnbeer Greville", klonk 't yau achteren het lapje batist, „ik geef u de verzekering, dat het mijn bedoeling niet is geweest, een dwaasheid uit te balen. Ik ging naar Woollacotnbe om eens een rustigen tijd door te brengen, doen de omstandigheden heb ben 't anders doen loopen. Werkelijk, ik heb geeD schuld. U gelooft mjj toch, nietwaar?" „Ik geloof alles wat je zegt," antwoordde de beer Greville. „Ik geef toe," ging Lilian eonigszins minder be droefd voort, „dat alles mijn schuld is". „Watblief?" „U brengt mij beelemaal iu de war. Zoo net zei ik, dat ik geeu schuld bad. Dat is ook zoo. Maar tegelijkertijd ligt do schuld toch wel weer bij mij, Dat klinkt zonderling, niet waar?" „Ja, wel eenigszins." „En toch," zei Lilian, „in 'tdat nietl Ik geloof dat het is. wat men een paradox noemt. Voor Alles wat in den laalBten tijd gebeurd is, treft mij geen verwijt, maar wel daarvoor, dat door een a'eohl ge- formuleerden zin van mij uw neef indertijd over het Verbetering Kiezerslijst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meeute AMERSFOORT, Gelet op art. 81 der Kieswet, Brengen ter openbsre kennis, dat de verzoek schriften tot verbetering vau do Kiezerslijst 1907-1908 ingekomen, op de Secretarie der Gemeente vooreen ieder ter inzage liggen en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar zijn gesteld. Amersfoort, 16 April 1907. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Train. B. en W. rapporteerden 17 December 1906 Op verzoek van het Bestuur van de Amers' foortsche Tramweg Maatschappij hebben wij in den afgeloopen zomer een bespreking gehouden met cenige gedelegeerde leden van het Bestuur betreffende de verdere exploitatie van de tram in verband met de Gemeente-subsidie. Deze be sprekingen hebben geen rechtstreeksch resultaat opgeleverd, aangezien ons voor het vellen van een oordeel nog verschillende gegevens ontbraken. Na ontvangst van deze gegevens van hot Be stuur kunnen wij U het volgende betreffende den financieelen toestand mededeelen: Voor afschrijving op den weg en verdere eigen dommen zijn geen gelden gebruikt; evenmin is schuld afgelost of rente betaald. In het eerste jaar heeft de maatschappij f 1000, in volgende jaren telkens f800 subsidie van de Gemeente genoten. Ondanks dezen steun en het niet-afschriiven, aflossen of uitkeeren van rente, overtreffen ue uitgaven over de jaren 190*2, 1903, 1904 en 1905 de ontvangsten met f 2811.85® dit is f702.95' per jaar, een en ander volgens niet door ot namens ons gecontroleerde opgaaf der Maatschappij. Wij hebben onderzocht of en, zoo ja, op welke wjjze het mogelijk is, het trambedrijf in stand te houden eu welke offers van de Gemeente daarvoor noodig zullen zijn. I. Exploitatie door de tegenwoordige conces- sionarisse, met steun van Gemeentewege. Een voortzetting van hot bedrijf zonder rente betaling, schuldaflossing of afschrijving zal op den duur onmogelijk blijken, aangezien de waarde der eigendommen van de Maatschappij jaarlijks vermindert en het geheele oorspronke lijke kapitaal op de Maatschappij blijft rusten. Er zal dus öf werkelijk afgeschreven bchooren te worden in die mate dat, wanneer de eigen dommen grootendeels vernieuwd moeten worden, hiervoor de noodige fondsen aanwezig zijn, öf het kapitaal zal afgelost moeten worden in ongeveer gelijke mate als de waarde der eigen dommen vermindert. Wil het bedrijf op commercieelen voet inge richt worden, dan zal eveneens rente betaald moeten worden. hok van lady Shepbeard is geklommen. Door dat ongelukkige voorval is hij ia de war gebracht, want daardoor kwam ik in een eenigszins verdacht licht en kwam hem later 't minste wat ik deed verdacht voor. Toen het Juweelen kroontje op de eenvoudig ste manier vau de wereld in mijn handen was ge komen, dacht hij, dat ik behoorde tot een dieven benden, de zelfde die hij onbewust by de uitvoering van een boos plan geholpen bad. Begrjjpt u mjj?" „Niet al te best." „Wacht maar, dal zal wel komen, als u maar een paar uur geduld hebt" antwoordde Lilian. „U bebt toch, hoop ik, den tjjd? Mag ik by 't begin begin- Daar by geen enkele tegenwerping maakte, ging xjj op baar gemak in haar stoel zitten. „Vóór ik geboren werd, huwde mjjn vader mjjn moeder. „Dat zullen we maar als vaststaande aannemen," zei de heer Greville. „Wees zoo goed en begin twin tig jaar later." moet my 't verbaal op myn eigen manier laten doen. Vóór myn moeder getrouwd was en ik geboren werd „Jawel, jawel." „Had ie, samen met haar oudste zuster, eeu win keltje te Woollacombe, waar myn tante, by wie ik gelogeerd heb, au nog woont. Daar is niots vreemds in, nietwaar?" „Ga voort." Lilian stond juist op 't punt den draad vau haar verbaal op te vatteu, toen de kueoht binnen kwam en zijn heer meedeelde, dat de heer Hemmings hom wenschto te spreken. „U moet bem laten wachten tot ik alles uitgelegd heb," riep Lilian, die George's uaam verslaan had, zenuwachtig uit. „Ik zal heel kort zyn." „Vraag of mynheer Hemmings even wil wachten," voegde de heer Greville don knecht toe, die de kamer eerbiedig verliet. Op rrjj bevattelijke wijze ging Lilian de gebeur- Bij een dergelijke inrichting bestaat er naar onze meening alle reden voor, het Maatschappe lijk kapitaal met 70 pCt. te verminderen. Bij de tegenwoordige exploitatie verminderen de eigendommen der Maatschappij in waarde en heeft geen rentebetaling, aflossing en afschrijving plaats. Bij een dergelijke inrichting der Maatschappij zal het jaarlijksche tekort evenwel belangrijk stngen. I)e gemiddelde Ontvangsten bedragen j>er jaar zonder de Gemeente-subsidie f6681.42 De ge middelde Uitgaven bedroegen per jaar, zonder rente, aflossing of afschrijving f 8234.39, aflossing kapitaal, teruggebracht op f12 000 in 20 jaar f600, rente kapitaal van f12000 4 3'/z% f420; totaal f9254.39. Totaal Ontvangsten zonder subsidie f6681.42; te kort f2572.97. Indien de Maatschappij op bovenomschreven wijze geëxploiteerd zal wordeD, zal de Gemeente jaarlijks, ten einde de rekening sluitend te maken, eeue subsidie van ongeveer f2600 moeten geven. De schuld, die de Maatschappij thans heeft, is daarmede evenwel niet afgelost. II. Overname door de Gemeente van het be drijf en exploitatie van Gemeentewege. Hoewel het steeds eeuigszins willekeurig blijft, een cijfer voor de overname vast te stellen, mee- neu wij een overname tegen 30 pCt. van het oorspronkelijk kapitaal vooreen bedrijf, dat jaar lijks met een belangrijk tekort werkt, eerder te hoog dan te laag te schatten. Wij hebben hierover nog geen overleg gepleegd met de Maatschappij, omdat wij gelijk uit het volgende zal blijken geen vrijheid vinden, U overname van het bedrijf voor te stellen. Er is geen reden, te verwachten, dat bij Ge meente-exploitatie de inkomsten zullen toenemen. Deze kunnen du» voorloopig geraamd worden op f6681.42. Daartegen staan de volgende uitgaven; af lossing kapitaal ad f12030 in 20 jaren füQO, rente kapitaal ad f12 000 naar 4% f 480, jaar lijksche exploitatie-kosten naar de uitgaven van de Maatschappij 18234.39. Voor deze Itosteu zal de Gemeente evenwel niet kunnen exploiteeren. Wij achten het niet op onzen weg te liggen, de loonen en diensttij den der Maatschappij mede te rleelen. Met ze kerheid kan evenwel aangenomen worden, dat bij gemeentelijke exploitatie de loonen met on geveer f 1000 zullen stijgen en dat, met het oog op den arbeidsduur bij het zelfde aantal ritten, voor meerdere arbeidskrachten eveneens f 1000 meer zal moeten worden betaald, zoodat voor de exploitatie bovendien zal noodig zijn f2000. Totaal der Uitgaven f 11 314.39; totaal «ier Ontvangsten f 6681.42; jaarlijksch tekort f 4632.67 Wij hebben overwogen, of exploitatie van ge meentewege ook in ander opzicht bezuiniging zou meebrengen en zijn tot de conclusie geko- meu, dut dit niet het geval zal zijn. Mocht al, door uitbreiding van het aantal ritten, hetver- teuisseu van de., laatsteu tjjd na en de hoor Greville luisterde met de meeste aandacht. Toen zy klaar was, ontspande zich zjjn gelaat. „Ik zie, Lilian," zei by, dat je werkelijk niet zoo veel schuld hebt als ik vreesde. Zooals je zelf roods gezegd hebt, is heel deze onzinnige geschiedenis een gevolg van je onnadenkendtieid iu dicu nacht van lady Tempoldown's party. Daar je echter oprecht berouw hebt..." „O I zoo oprecht," viel Lilian hem zuchtend in de rede. „Het was niet zooals een dame post. Ik wilde.ik wilde, dat ik wat meer op andere vrou wen geleek." „Nu, zoo heel erg is 't niet," zei de heer Greville op geruststel louden toon. „lx mag je graag juist zoo als je bent." „Dan mort u een verschrikkelijk slechten smaak hebben," antwoordde Lilian. Doch baar gelaat hel derde op. „Mag ik u nu nog even vertellen wat ik my vast voorgenomen heb?" „En dat is?" vroeg hjj glimlachend. „Ik zal nooit meer een dwaasheid uithalen. In 't vervolg zal ik absoluut werkloos blyveu, wat er ook gebeurt; ik tal de gebeurtenissen kalm gadeslaan, doch my er niet moe bemoeien. Niets zal my ooit weer kunnen overhalen, my met iets in te lateu. Voor mijn part worden alle jonge mannen oude wyvep en oude dames mogeu too kleingeestig zyn als zijzelf willen en net zooveel onzin uitkramen als haar goeddunkt." Weer giug de deur open eu verscheen du knocht op den drempel, nu met een visitiekaartjo. Do hoor Greville las den naam en liet een uitroop van ver bazing hooren. „Lord Harlsmoro? Wat zou die van mij willen." „Lord Harlsmore," herhaalde Lilian, „Wat ecu onbeschaamdheid I 't Heeft er wel iets vau, of een zakkenroller een isite komt maken by eon politio- agent." De kneobt keek baar met stomme verbazing aan. „Ik geloot, dat ik 't verstandigst doe hom te ont voer grooter worden, zoo zullen die hoogere ont vangsten vermoedelijk niet opwegon tegen do hoogere uitgaven, die het gevolg zijn van de uitbreiding III. Exploitatie van gemeentewege met me chanische kracht. In de derde plaats hebben wij overwogen of het mogelijk is, het bedrijf over te nemen en in plaats van paardenkracht mechanische kracht aan te wenden. De tegenwoordige tramwagens zullen dan vor- andord worden in motorwagens (voorloopig 3) voorzien van 2 cylindermotoren van 12 P. K. van dnbbele ontsteking en inrichting voor cen trale verwarming. De thans in gebruik zjjnde wagens kunnen daartoe ingericht worden. De kosten hiervan bodragen f13 900. Voorts zal een draaischijf aangebracht moeten worden op de beide eindpunten; de kosten hier van worden geraamd op f600. Bovendien zal een kleine reparatie-inrichting met gereedschappen voor kleine herstellingen waarvan de kosten geraamd worden op f300 aanwezig moeten zjjn. Voor overname van het bedrjjf achten wy f12 000 noodig (zie hierboven onder II), wolk kapitaal met f2000 verminderd kan worden wegens verkoop van paarden. Totaal zal dan voor het bedrijf een kapitaal noodig zijn van f24 800. Na deskundige voorlichting hebben wij de volgende exploitutic-rekening opgomaak: ver bruik benzine, enz., voor 150 enkolc ritten per dag f4139Onderhoud 3 wagens flüOO Loonen: Administrateur f600, 3 chauffeurs 4 f600 f1800. 4 conducteurs 4 f450 f1800, 1 reparateur-chauffeur f700, samen f4900; druk werk f150, belasting en assurantie f225, on kosten f 600, zout, olie f130, rente over f24 800 t\ 4°/f f992. Aflossing: o. Oude wagensgeschat op f1000, veranderingen ad f 18 900, reparatie-inrichting f300, totaal f 15 200. Af te lossen in 10 jaron f1520. b. Re»t van kapitaal f9600. Af te lossen in 30 jaar f320; totaal jaarlijksche uitgaven f14576. De kosten zijn berekend naar het dubbele aantal ritten van do tegenwoordige exploitatie, hoogstwaarschijnlijk zal daardoor het vervoor toenemen, evenwel niet in gelijke mate. Het verkeer to dezer stede is niet zó o belangrijk en de uitbreiding van de stad is ten opzichte van de tramljjn niet zóo gunstig, dat wij bij een meerder aantal ritten en een sneller verkeer een grootere vermeerdering van bet aantul passagiers dan 'It van het aantal thans vervoerde jjersonen mogen verwachten. De passage heeft gemiddeld in de laatste jaren opgebracht f6300, de reclame f 800de ojibrengst van het vervoor zou dus naar onze verwachting geschat kunnen worden op f8400. De totale ont vangsten zullen dus vermoedelijk bedragen f8400 f vervoer) f300 (reclame) f8700, zoodat het jaarlijksch tekort geraamd moet worden op vangeu," zei de heer Greville. „Mogelyk doet hy me een oplossing aan de band." Lilian sprong op. „Zal ik weggaan „Ga zoolang in de kamer hiernaast." Lilian was al verdweneneven nog stak zy haar hoofd om 't hoekje van de deur„Moet de deur heelemaal dicht?" „Neen," zei de heer Greville, „op voorwaarde, dal je je goede voornemens niet zult vergotoo." „Wees u daar maar niet bang veor. Nu wordt 't eerst interessant. Werkelijk. „Stt." Lilian's hoofd verdween op 't oogonblik, dat de deur openging en lord Harlsmore binneulrad. Hij scheen niet op zyn gemak. „Ik kom juist van mijn moeder," zei hy ocnigs- ziDs weifelend. „Mevrouw Hemmings heeft haar dezen middag een bezoek gebracht en is plotseling ongesteld worden." De beer Greville stond op. „Mijn zuster ziek?" „Het in niet ernstig. Zy waa alleen wat overspan nen, geloof ik, en kreeg nu een soort sen uw toeval. Mijn moeder vond bet heter, dat mevrouw Hem ming» wat rust nam. Zy heeft my echter naar u toege stuurd, opdat u uiet ongerust behoefde te zyn." „Dank u," zei do hoor Greville. Hjj ging weer zitten en keek lord Harlsmoro scherp aan. die zich onder zjjn doordringonden blik stoeds minder op zjjn gemak gcvoeldo. „Wilt u uw moeder zoggen, dal ik haar in don loop van deu avond eet; bezoek zal brengen om haar porsoonljjk te danken voor haar vriondeljjke zorgen?" „Zekjr." Lord Harlsmore maakte aanstalten om te vertrekken. „Nog een oogenblik, lord Harlsmore. Bljjf u u nog even zitten." Er klonk iets gebiedends in de stem van don heer Greville en liet Jougmonsch gehoorzaamde hem, ofschoon blijkbaar mot togenzin. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1