Stadsnieuws. geneigd zijn, bij te dragen voor de tram. IV. De vergadering benoeme een comité, dat de Statuten der vereeniging opstelt. V. Uit de vergadering stellen zich 10 it 12 personen disponibel, die met lijsten de burgerij bezoeken om garanten te werven. Spr. acbt dit laatste het cardinale punt. De burgerij moet bewerkt worden. Spr. heeft dikwqls ondervonden, dat het doen aanbieden van een lijst door iemand die daarvoor wordt gehuurd, weinig of niets uithaalt. Als echter een dozijn heeren van goeden wille slechts éeo dag er op uitgaan, dan krjjgt men het benoodigde gemakkelijk bijeen. Spr., die aan het einde is van hetgeen hy voorloopig te zeggen heeft, deelt nog mede, dat ingekomen zijn brieven van de heeren H. van Haselen, J. W. Middelburg, Maurits de Jong en Wessding, die verhinderd waren te komen, doch sympathie betuigden met bet plan. De beer Herschel dankt den heer De Pool voor diens initiatief en verheugt zich over de talrijk bezochte vergadering. Spr. wil gaarne hieraan toevoegen, dat hij de vijf punten volkomen onderschrijft en ze gaarne wil helpen verwezenlijken. De heer De Pool, na eenigen tijd: moet ik uit het zwijgen der overige heeren op maken, dat men de tram wenscht te be houden? (Applaus). De heer T e e n g s vraagt of er geen termijn moet bepaald worden. Kan de tram zoolang blijven rijden De heer De Pool meent, dat de exploi tatie mogelijk is zoolang er subsidie wordt vereend. De heer Pels R ij eken meent, dat de vraag des heeren Tec-ngs bedoeltwanneer kan het comité klaar zijn? Kan de tram zóó lang blijven rijden? Volgens de Statuten moet uiterlijk in Mei een aandeelhouders vergadering worden gehouden. Mocht vóór 31 Mei in het garantie-fonds niet voldoende zijn deelgenomen, dan zal spr. drie weken te voren een voorstel moeten doen tot liquida tie der Maatschappij, tenzij het comité eenige zekerheid geeft. In dit geval moet wel het voorstel gedaan, doch behoeft geen stemming uitgelokt. De heer De Pool meent, dat men ook bedacht moet zijn op de openbare behande ling der tram-adviezen in den Raad. Spr. zou er sterk voor wezen, hefijzer lesmeden terwijl bet heet is; in 10 of 14 dagen kan men dan al heel wat weten. De heer Ed. van Vollenhoven meent, dat eerst moet gevraagd wie van de aanwezigen lid wil worden van het garan tie- fonds. De heer De Pool zegt, d3t bij reeds een lijst ontwierp, waarop men kan teekecen voor vijf achtereenvolgende jaren. De heer Herschel geeft in overweging, staande deze vergadering geen inteekenlijst aan te bieden. Er is een presentie-lijst en men drage het comité op, bij ben die daarop teekenden bijdragen te vragen. De heer De Pool vreest, dat hij niet licht zóo mooi zoo vele belangstellenden weer bijeen zal krijgen. De heer Van Nieuwenhuizen kent het tekort op de exploitatie niet, weet niet hoeveel er tekort komt. Maar zou het pik- paard niet kuünen afgeschaft worden? Dat scheelt alvast f1000 per jaar. De heer De Pool antwoordt, dat men met 300 geen tram kan besturen. Spr. is niet op de hoogte eo de meesten der hier aanwezigen zullen dat óok wel niet zijn. Als we echter niet met leege banden bij het tram-bestuur komen, valt er met hen wellicht over een en ander te praten. Zoo zouden bijvoorbeeld twee leden der garanten-ver- eeniging kunnen zitting nemen in het tram- bestuur. Men onthoude zich op dit oogenblik echter van critiek. Dit geeft thans niets anders dan een eindeloos debat. De heer Pels R ij eken zegt, dat hetgeen de heer Van Nieuwenhuizen vraagt absoluut onmogelijk is. De Zadelstraat te Utrecht stijgt 2 M.; de paarden, die daar dienst doen, zijn tweemaal zoo snel versleten als de andere. De stationsdijk hier helt 7 M. Hoeveel maal vlugger zouden dan de paarden bier slijten? De heer De Pool vraagt of er mogelijk heid zou wezen, dat hetgeen spr. voorstelde omtrent garanten als bijzitters in bet tram eestuur, gebeurde. De heer Pels R ij eken beeft er per soonlijk geen bezwaar tegen. De Statuten zouden echter moeten worden herzien. De heer De Pool wil nu in stemming brengen of de inteekenlijst dadelijk zal rond gaan, dan wel spoedig na deze vergadering. De heer Blom meent, dat eerst het co mité moet benoemd en daarna de lijst kan aangeboden. De heer N. van Veen zou liever zien, dat er thans geen inteekenlijst werd aange boden en het beter achten indien een rond schrijven werd gericht tot alle aanwezigen. De presentie-lyst geeft bun namen. Niet allen zyn gekomen met de idee: zoo en zooveel wil ik olferen. Het nu aanbieden eener in teekenlijst is naar spr. meening wel ietwat vragen met een pistool op de borst. De heer De Pool is 'tdaarmee geens zins eens. Ieder is vrij om al dan niet te teekenen. Het ophalen van biljetten is zeer tydroovend. De leden van de straks daarvoor aan te wyzen commissie zullen misschien éen I maal met zulk een inteekenlijst willen rond- gaan, doch zeker niet dagelyks. Meent de vergadering intusschen, dat de weg, door den heer Van Veen aangewezen, een betere is, dan zal spr. zich daarbij gaarne neerleggen. (Sommigen verlaten de vergadering.) De heer De Pool verzoekt de heeren Van der Meiden, Van der Plank, Ter Maat, Sinnige, Teengs, Herschel, Blom en Reuten, zitting te nemen in bet comité, bedoeld sub IV. De heer Blom verzoekt den heer De Pool, daarin óok zitting te willen nemen (applaus). De heer Van der Meiden zou eea ander voorstel willen doen en wel, dat men begon met het begin. De tram is in een zeer onaangename positiedeze zieke kan niet genezen worden door lapmiddelen. Eerst dient grondig onderzocht of het tekort wellicht óok schuilt in een minder juiste wijze van exploi- teeren. Spr. gelooft zeker, dat het mogelijk is, hierin verandering te brengen. Onder dit beding wil spr., die zeer sympathiseert met de tram, zitting nemen in het comité. De heer De Pool meent, dat, als men een zieke wil genezen, men eerst moet zorgen, dat hij niet dood gaat. Spr. moet herinneren, dat zoowel B. en W. als Raads-commissie meermalen met het tram-bestuur hebben geraadpleegd en, blij kens de rapporten, geen veranderingen mogelijk achten. Daarmee is echter niet gezegd, dat, als er voldoende geld byeen is, er geen pogingen tot verandering kunnen gedaan; doch vóór en aleer we hiertoe kun nen overgaan, moeten we zorgeQ, dat de tram geld krijgt. De heer Van der Meiden antwoordt, dat er oog tijd is tot 31 Mei. Iu een dag of acht weten we al wel voldoende, doch het is van hoog belang, de zaak a tête reposée na te gaan. Spr. meent, dat de Garanten- vereeniging het zelfde recht heeft als B. en W. en de Raads-commissie, hel recht namelijk op een grondig onderzoek, De heer Pels Rij eken herhaalt, dat de aandeelhouders-vergadering volgens de Statuten uiterlijk 31 Mei moet gehouden er. dat spr. drie weken te voren op de convo catie zal moeten voorstellenliquidatie. Denkt de heer Van der Meiden, dat er geen subsidie noodig is, dat het onderzoek, door hem in te stellen, zal uitwijzen, dat er geen tekort is? Er wordt dubbel Italiaansch boek gehouden. De boeken zijn van boven tot onder nagezien door den heer Van Dam en door de Raads-commissie. Spr.'beprijpt niet, dat de heer Van der Meide er iet» anders uit zou lezen. De heer Van der Meiden twijfelt er geenszins aan, dat de tram geen subsidie zou behoeven, leder zal het echter eeu koopman euvel duiden, dat hij zich in een zaak begeeft, die bij niet grondig heeft onderzocht. Neemt spr. zitting in het comité dan moet hij voor zichzelven volkomen verantwoord wezen. De vereeniging moet alles weten en alles juist weten. Spr. weet heel goed, dat er geld bij moet, doch alleen op voorwaarde, dat hij alles mag onderzoeken, wil spr. zitting nemen iu het comité. De heer De Pool vindt het toch wel wat vreemd, dat ieder zou zeggen, die iets wil geven»ik moet eerst den boel eens nazien". Als het comité met geld in de handen bij het tram-bestuur komt, dan zal dit niet ongeneigd zijn, alle inlichtingen te geven. De heer Van Raalte meent, dat de heer Van der Meiden het paard achter den wagen spant. De President-commissaris heeft reeds gezegd, dat hij eenige garanten wil toevoegen aan het tram-bestuur. Welnu, dan moet er toch eerst een garantie-fonds zijn. Reorgani satie der exploitatie is niet tot stand te brengen in een p tar wekondaarmee verloopen wel licht wel zes maanden. Als het subsidie niet in tijds komt, zal spr. als aandeelhouder stemmen vóór liquidatie. De heer Blom herinnert, dat er werd gesproken over de aandeelhouders-vergader ring en over de mogelijk spoedige beslissing door dan Raad. Een en ander zegt spr., dat er groote haast is bij het vormen van het garantie-fonds. De heer T e o n g s zou wenschen, dat het tram-bestuur zijn gegevens ter inzage gaf aan het comité. De heet Pels R ij eken heeft daartegen geen bezwaar. De heer De Pool: Wil de heer Van der Meideu onder deze voorwaarde aannemen De heer Vun der Meiden: Heel gaarne. Als men mij slechts vrij ouderzoek toestaat. Den heer Van Raalte wil spr, antwoorden, dat indien spr. den indruk heeft gewekt, dat hij het paard achter den wagen wilde spannen, hij wil vragen waarom deze ver gadering niet eerder is uitgeschreven. Over haasting brengt ook in deze niets dan schade. De Raad, die morgen reeds mededeeling krijgt van het hier besprokene, zal zijn eind beslissing wel willen uitstellen en de aan deelhouders zullen ook wel een veertien dagen toestaan voor grondig onderzoek. De heer De Pool zegt, dat nu aan de orde is de vraag of men het ijzer zal smeden terwijl het heet is, m. a. w. of men nu dan wel later zal ioteekenen. De beer M. I. de Haas verzoekt, om allen schijn van pressie te vermijden, de presentielijst te lezen en hoofdelijk te vragen of men al dan niet wil teekenen. De heer De Pool herhaalt, dat er niet de minste bedoeling is, pressie te oefenen, doch dat de lyst slechts wordt aangeboden om werk en tyd te sparen. De heer Oosterveen zegt, dat de heer De Pool een paar malen sprak van een contributie do«-r deze Garanten-vereeniging van een f 1000. Is dit het maximum, dat het comité verlangt? De heer Sinnige: Hei comité zal de stiptste geheimhouding bewaren over de in schrijvingen. De lijst wordt nu aangeboden en staande de vergadering wordt voor ruim f300 ge- De heer De Pooi acht dit een bedrag om mea te beginnen en noodigt eenige heeren uit om de burgerij te bewegen tot bijdragen. Daartoe verklaren zich bereid de heeren De Haas, Frederiks, Reuten, C. N. van Coe- verden, L. Houbaer, Bianchi, Schwemrner en E. J. Ruitenberg. De heer De Pool dankt de Pers, die hem zoozeer steunde in zijn pogingen, den heer Schwemrner voor het belangloos afstaan der vergaderzaal, en de talrijk opgekomenen voor hun belangstelling. De heer Sinnige dankt den heer De Pool voor diens initiatief waarmee hij bewees, dat het belang van Amersfoort hoog bij hem weegt. Als de tram wierd opgedoekt, zou Amersfoort het gevoel hebbea van iemand die met eigen équipage heeft gereden en dit weer moest afschaffen. Spr. hoopt, dat Amers foort daarvoor bespaard blijve en meent uit veler mond te spreken als nij den heer De Pool hartelijk dank er voor zegt, dat deze er zich heeft vooi'gespannen (applaus). Hierop werd omstreeks kwart voor tienen do vergadering gesloten en bleven de com mission nog geruimen tijd bijeen. Het comité vóór de Statuten vergadert Zaterdagmiddag; dat voor het garantie-fonds Zaterdagavond. Dinsdag behandeling der tram-rapporten door den Raad. Belanghebbenden worden wel opmerkzaam gemaakt op de kennisgeving aan het hoofd van dit nummer betreffende de Woningwet, en de verhuurders van woningen. De heer J. B. Nakken, thans te Baarn, die vorige week slaagde voor de hulp-akte, is reeds benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan een openbare Lagere school te Utrecht. Dat er groot gebrek is aan onderwijzers, bewijst wel het jongste nummer van „De Vacature", waarin, alleen voor liet openbaar onderwijs, 140 oproepingen voor onderwij- zer(es) voorkomen. De heer Léou Sécbé, door den Minister vau openbaar onderwijs en eerediensten in Frankrijk met een wetenschappelijke zending naar Nederland belast, zal weldra hier ter stede komen om nasporiugen te doen betref fende .de geschiedenis der volgelingen van Cornelis Jansen van Tperen, die van de Oud- bisschoppelijke klerezie. Kapitein J. A. A. Lodewijks, van het 4e regiment infanterie gedetacheerd bij het Koloniaal werfdepot te Harderwijk, wordt 1 Mei overgeplaatst naar het 5e regiment in fanterie. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde militie-luitenants zullen 4 Mei worden beëedig I en in functie geteld. Majoor D. J. Heiusius, commandant van het 18e en tijdelijk belust met het bevel over het 1 De landweerdistrict, mocht gister on Ier talrijke hartelijke blijken van belangstelling den dag herdenken waarop hij veertig jaar geleden in militairen dienst trad. Zoowel de officiereo als de onderfficieren, die allen daartoe naar hier waren gekomen, vereerden hun zeer beminden commandant zeer fraaie stoffelijke blijken als aandenken aan d.-zeri dag. De Amsterdamsche vereeniging tot be vordering van jacht- en terreinryden zal aanstaanden Zondagochtend 11 uur een jaebt- rit houden, welke begint aan den Leitsderweg, Jagermeester is luitenant C. A. Prins, gedetacheerd bij de instructie-batterij. Lunch in hotel Nass, te De Bilt. Zondag speelt nQuick" op haar terrein aan den Leusderweg tegen haar naamge noot uit Nijmegen. Aanvang 2 uur. De Amersfoortsche Tooneel-vereeniging »()ns Genoegen" is als rechtspersoon erkend by Kon. besluit van 9 April, no. 48. Ook de burger-scnietvereeniging »Prins Hendrik" is thans in bet bezit van een vaandel, haar door het Bestuur geschooken. Dinsdagavond rond 6 uur geraakte een boeren wagentje, waarin een aannemelingetje met zijn ouders zaten, door haken in een op de Breestraat staanden kolenwagen, 't onderst boven. De inzittenden kwamen vrij met deo schrik en paard en wagen kwamen er eveneens vrijwel ongedeerd af'. Doch de omwonenden hadden er heel wat over to mopperen, dat, juist op dit drukke, uur bij de Elleboogskerk een vrachtwagen de niet zeer breede straat vrijwel versperde. De keurmeester der visch verzoekt ons weer te herinneren aan do wenschelijkheid om inzage te vragen van het keurbriefje van den zelfden dag. Hy moest weer een partij visch afkeuren, die onder politie-toezicht onbruikbaar werd gemaakt voor consumtie. Niet minde.' dan vijf die in Duitset,land bu.teu werk waren ge raakt (lees: hun papieren niet in orde had den) en meerandeels le voel huiswaarts.toten, meldden sint. gister I. gelijk bjl de poli tie bier, die zich haastte hen te dingeeron in de richting Amsterdam, waar bun ouders wonen. Sommige klecJiiig-magazijiten hebben de slechte gewoonte om, tegen dat het nieuwe seizoen aanbreekt, bij duizenden reclame- boekjes te doen uitdeden slechte gewoonte omdat die boekjes maar boogst zelden in handen komen van hen voor wie ze bestemd zijn eu in den regel bij pakjes te gelijk'woi- den uitgedeeld aan kinderen. Nog met zoo heel lang geleden zag iemand een pakje van vijfhonderd door een der rondbrengers in Havik werpen. Gister waren hier weer zulke quasi rond- brengers aan 't werk (1) met tilt slot, da een hunner voor dood to t p"lltl0"^ul werd gedragen en daar bijgebracht, een andeï. er «feezeer ter onuuchtoriog word gebonden, en den derde ernsttgltjk werd aan geraden, maar zoo gauw mogelijk naar nuts te gaan. Of het rondbrenge i van de werkelijk kost baar uitgevoerde boekjes veel doel heeft ge troffen? De Rechtbank te Utrecht gelastte een on derzoek naar de geestvermogens van den 22-jarigen VV. S„ beklaagd van teitelyke aanranding der eerbaarheid en deswege door de politie hier aangehouden. De ook hier ter siede zeer bekende heer A. Browne is ie Amsterdam in den ouder dom van 56 jaar overleden. Zijn heengaan is eeu groot verlies voor Baarn, waar hij woonde en o, a. Voorzitter was van de Vereeniging tot verfraaiing en bevordering van liet vreemdelingenver keer. Tal van menselien zijn niets dan gramopho- nen van henzelven is alleen het öykomeml geruisch. Door prof. mr. J. baron d' A ui nis de Bou- roui'l, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht, is aan die universiteit ten ge schenke aangeboden de bibliotheek over kunst, verzameld eri nagelaten done den heer J. Philip van der Kalen, in leven oud- directeur van 's Rijks Prentenkabinet te Am sterdam. Den schenker is daarvoor de dank der Regeering beiuigd. Wel iieel jammer is't, dat deze kostbare verzameling niet is geschonken aan de biblio theek van 's Rijks-museum le Amsterdam, waar ze, vooral voor de leerlingen der ver schillende Kunst-scnolen in de Hoofdstad, heel wat meer nut zou hebbeu gedaan. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 18 tot 25 April 1907. GEBOREN Gysbertus Hermanus Gerardus, z. van Peter Lambrechts en Petronella Wegen. Mat* tias, z. van Jan de Gooije.r en Elisabeth Gouda. Cornelia Pietertje, d. van Pieter Philippus Gregorius en Dirkje van Zijll. Autorite, z. van Jan Joclieins en Grietje Maria van Strateu. Anna Catharina. d. van Jan Hermanus Freede en Anna Elisa beth Braudsen. Abraham Frangois, z, van Alfred Ernst Reinier Arnold en Maria Cor nelia Carolina Strieker. Gerritje d. van Hendrik Brand-en en Gerritje Maas.Lina, (1. van Abraham de Jonge en Martina Jan- siua Dijkhuizen. ONDERTROUWD: Allard Jan Wagt en Zwaantje van Eldert. Harm vari der Vecht en Jantiena Klin- genberg. Bernardus Meijer en Jannette Catharina de Graaf'. GETROUWD Geene. OVERLEDEN Ephraïin Schönfeld, 82 j., eeiitg. van Eva Berg. Everhardus Dirkse, 1/ d., Her- mina Johanna van Karsbergeo, 11) j. Jeanette Jacoba Steen, 48 j., eohtg. van Jacobus Johannes van der Eist. Christina Meyer, 2 w. Frederik Jan Dietiker, 52 j., eehtg. van Jansje Overdljk. Jnukede Jong 19 j., ongeil. Clara van Gelder, 70 j., wed. van Herman Hurwitz. Petrus Millions Scheerder, 44 j., ecliig. van Maria van der Veen. Henri Philippus Tbeodorus Hendriks, 43 j., echig. van JohannaConielia Kwak- keniaat. Annetje van den Berg, 69 j., eebtg. van Matthijs de Bree. - Isaac Colet,' 1. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunet, r AldeeliDg AMSTERDAM. 27 April Malinee, half drie. Haydu, Die Jahreszelten Leden persoonlijk. Afdeeliug ARNHEM 80 April Klugbardi, Die Zeratörung Jerusalem». Leden Persoonlijk.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2