Dinsdag 21 Mei 1907. Dierenbescherming. No. 7351 56e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. IN DE PRINSENLOGE Advertentien. VERHUISD BEUKENLAAN 3 M B OERLEMANS, Moderne Talen UITGAVE FIRMA A. H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent elke regel meer 10 cent. Legale, ofïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. De heer H. R. Krapels is van hier overge plaatst naar Amsterdam als stations-chef van het Centraal-station. De heer D. Verbeek heeft wegens vertrek ontslag genomen als onder-brandmeester bij de gemeentelijke brandweer. Da de Drankwet heel wat heilige huisjes heeft doen sluiten ongerekend de clandes tiene, natuurlijk mag wel hieruit blijken, dat op 1 Mei 1897 hier éen drankwinkel was op elke 141 inwoners, vrouwen en kinderen meegeteld, en op 1 Mei 1907 eén op elke 256 inwoners. Al is dit nog te veelwant bet wettelijk maximum is éen vergunning op elke 400 in woners, dus 60 op de bijna 24000 der hui dige bevolking. Te Hilversum worden pogingen aange wend, reeds met den komenden wiuterdienst op het traject Amsterdam-Amersfoort een trein in te voegen, wier vertrek uit Amster dam wordt bepaald op 12 uur 's nachts (spoortqd) of, zoo hiertegen overwegend be zwaar mocht bestaan, het vertrek van den laatsten avondtrein uit Amsterdam z>odanig te wijzigen, dat dit wordt bepaald zoo dicht mogelyk bij 12 uur Greenwichtijd. Ook te Bussum en te Baarn wil men het daartoe strekkend adres aan de Directie der H. IJ. S. M. ter teekenmg aanbieden. Ingevolge de jongste wijzigingen, aange bracht in de regeling van het Voorbereidend militair onderricht, zal de aanmelding tot deelneming aan tit onderricht, dat koste loos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den Ion Juni eerstkomende en wel: a. in plaatsen waar Infanterie of Vesting artillerie in garnizoen ligt, bij den comman deerenden officier der Infanterie of der Vesting-artillerie b. in de overige plaatsen bij den Burge meester der Gemeente. Bedoelde commandeerende officieren en Burgemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der Infanterie een staat in, vermeldende onder meer welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangempld. Vermits nu door genoemden Inspecteur na ontvangst van bedoelde staten alle ver zoeken om alsnog tot het onderricht te worden toegelaten zullen worden afgewezen, tenzij de belanghebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf iD het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn ain te late aanmeldiug, meenen we de jongelieden, die aan bet Voorbereidend militair onderricht wenscben deel te nemen, dat 1 October a.s. begint, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten maken op de noodzakelijkheid, zich daartoe voor 1 Juni a.s. aan te melden, terwijl we tevens in herinnering brengen, dat gelijke aanmelding óok moet geschieden door hen, die ten vorigen jare reeds aan het onder richt deelnamen. 6 (Slot). De adjudant ging zitten en Wallber vertelde hora het geval in kleuren en geuren, zöo, dat de bezoeker meermalen moest lachen. Daarop vroeg deze .En hebt u het extrablad van de „Neuesten Nacbrichten" gelezen Waltber knikte bevestigend. .Het is bepaald nondig, dat die contant dementie geeft, en uzelf, mijnheer Schilling, moet baar daartoe bewegen. Hebt u papieren bij u, die u kunnen legitimeeren .Zeker." „Toon dan aan de Redactie die papierennog heden moet een nieuw extrablad verschijnen, want de geheele stad staat op stelten. Wilt u zoo goed zijn „Zeker, gaarne I" „Dank u." De baron wilde beengaan, toen Waltber vroeg „En ah de Redactie weten wil, hoe ik in de Priti- senloge kwam, wat moet ia dan zeggen?" De bezoeker bleef staan. „Ja, daar had ik niet aan Verschenen is het derde Jaarverslag der Ned. Hervormde Zondagsschool-vereeniging. Het jaar 1906 was voor die vereeniging een buitengewoon jaar door het vertrek van ds. D. J. van Aalst, den oprichter en Voorzitter-direc teur, naar Rotterdam. Hulde wordt hem gebracht voor het zeer vele, dat hij deed voor de ver eeniging en de aan haar zorg toevertrouwde kinderen. Van 2 Februari tot 23 October was waarnemend Directeur de heer N. Veis Heijnop laatstge noemden datum aanvaardde het directeurschap ds. U. W. C. Vunderink. Het aantal begunstigers vermeerderde met 1, doch daalde door vertrek en overlijden met 9, zoodat het op het einde des jaars 80 was, iu plaats 85 ten vorigen jare. Het aantal leerlingen steeg van 700 tot 740; van dezen verlieten 80 wegens het bereiken van den ï3-jarigen leeftijd de Zondagsschool. Het aantal onderwijzeressen en onderwijzers slonk door vertrek, enz. met 5intusschen zijn nieuwe krachten gevonden om de opengevallen plaatsen in te nemen. Gememoreerd wordt het overlijden van mej. H. van de Vijzel, sedert de oprichting aan de vereeniging verbonden. In het aantal schoollokalen kwam in 1906 geen verandering. Het bleef dus in de scholen Beekstraat 3, Hellingstraat 2, Koningsstraat 2 en Puntenburgerlaan 4, met onderscheidenlijk 4, 3, 4 en 5 onderwijzeressen en onderwijzers. De rekening en verantwoording van den Pen ningmeester heeft in Ontvangst f293.30s en in Uitgaaf f 412.03», alzoo een tekort van f119. De contributie van leden en begunstigers be droeg slechts f85.50; versterking is dus wel zeer noodig. Herinnerd wordt aan het welgeslaagde Kerst feest, dat een uitgaaf vorderde van f 460, bijna geheel bestreden uit de ontvangen bijdragen. De naai vereeniging „Martha", onderafdeeling, heeft weer bijna 500 stuks kleedingstukken lei beschikking gesteld voor uitdeeling bij den Kerst boom. Het daarvoor benoodigde geld ad f 152.04 werd bijeengebracht uit vrijwillige bijdragen en contributie der leden. Zij heeft een saldootje van f21.60. Dank wordt haar gebracht voor haar hulp. Hot verslag eindigt met de belangen der zoo nuttige vereeniging dringend aan te bevelen. De aandacht rij gevestigd op di adver tentie in dit nummer betreffende de 9 uurs sluiting. Verleden jaar werd door de plaatselijke afdeeling van den »Cbt\ Nationalen Werk- matis Bond" opgerichteen knapenvereeniging wier doel is jongelieden van 12 tot 16 jaar 's avonds nuttig bezig te houden, opdat zij niet langs de straat allerlei zien en leeren wat minder goed voor hen is. Gister deed deze jonge vereeniging een wandeling naar Soestdijb en Baarn. Reeds om half zeven gisterochtend werd afgemar cheerd van »Eben Haezer", het verenigings gebouw aan de Muurhuizen. Het eerst werd gerust te Soest, waar brood met melk werd genuttigd. Vervolgens werd bij hetgrafteeken gedacht." Hij staarde eenige oogenblikken peinzend op zg'n vingertoppen en vroeg toen „Hebt u werk van u hier?" Watber zag hem verraat aan. „Slechts schetsen." „Mag ik ze eens zien?" „Zeker, gaarne De baron bezag de studies met groote opmerk zaamheid, waarbij hg nu en dan een „fameus" deed hooren. Daarop liet hij volgen „Houd u, wat ik u verzoeken mag, gereed om binnen eeu half uur naar de Redactie der „Neuesten Naohrichten" te gaan. Ik spoed mij naar mijn hooge lastgeefsler en ben bin nen een half uur terug. Ik zal u dan ineedeelen wat u de Redactie zult zeggen. Mag ik deze schetsen meenemen Ik zal ze goed. „O, natuurlek, natuurlijk I" Toch verliep er een uur voor de baron Von Hartt- raann weder voorreed. Waltber stond in het portaal. De baron wenkte hem. „Stap inik breng u uaar de Redactie". Toen Walther gezeten was, ging h\j voort„Zeg aan de Redactie, dat u de beroemde bijbrauwde overdreven en lachte tchelmsch portretschilder Schilling uit Miiochen bent, die van Prinses Thekla de opdracht hebt bekomen, haar portret temaken." Walther werd door een bigden scbrik bevangen. „Mijnheer", stamelde bij. „En omdat u zoo beroemd is, bad de Prinses u de vertooni gen in den circus van een kunstenaars- standpunt willen lattD zien." Walther zat nog altijd als verlamd. „Is het eerste van Christoffel Pulman het Wilhelmus" ge- zongen, dal door zeer vele wielrijders en wandelaars werd aangehoord. Up weg naai de Naald ontmoette het vroolijke troepje H. M. de Koningin-Moeder, die zich naar de kerk te Baarn begaf. Na volop genoten te hebben van het heer lijke Baarnsche bosch werd teruggewandeld naar Soest, waar zij andermaal werden ont haald en zoo tegen een uur »Eben Haezer" weer bereikt, waar n»g een kleine verras sing hun wachtte. Éen hunner bracht dank aan de leiders, de heeren C. van Zwol, VV. Jagtenberg, B. van de Hazel en A. Witteveen, die op hun beurt een woord van groote erkentelijkheid sprakeD voor heD, die door milde bijdragen hen in staat stelden de jongelui te onthalen en een zoo aaogenaam dagje te bezorgen. »De «Amersfoortsche Muziek-vereeniging" mocht gister ook op het concours te Vianen een eersten prijs behalen. Hedenavond zal zij eeu ovatie brengen «an haar Directeur, den heer J. A. Jochems, Kortegracht 7. De „H. V. C." van hier. die gister naar Utrecht ging om deel te nemen aan de serie- wedstrijden door de U. V. V. sVelox" uit geschreven bij haar 5-jarig bestuan, werd met 21 geslagen door s.Vlioerva". Nogmaals zij herinnerd dat de aanmelding om deel te nemen aan de aihletieke wed strijden, door »Quick" Zondag hiei te houden, onherroepelijk aanstaanden Donderdag wordt gesloten. De Secretaris wuout Utrechtsche- weg 22. De wedstrijden bestaan in haidloopen over 100, 300 en 1000 M., doeltrappen en bal- drijven. Ook niet-Ieden kunnen er aan deelnemen. De bouw van het St. Pieters en Bloklands Gasthuis is niet gegund. Thans zijn eenige aannemers, zoo van hier als elders, uitgenoodigd alsnog in te schrijven op eenigszins gewijzigde voorwaarden. Een kindje van een jaar of drie «.eraakte Zondagavond al spelend in den Zuidsingel bij de Kleine Haag. Jan Maas bracht het spoedig weer op den vasten wal. Het politie-rapport bevat over de beide Pinksterdagen geen bijzondere voorvallen. Slechts in een deel der vorige oplaag kon den we melden, dat de Arrondissements Hechtbank te Utrecht den 1 Juni vonnis zal wijzen in de zaak tegen den gewezen notaris A. N. J. V. Het Algemeen correspondentie-bureau deelt mee, dat liet bericht, dat H. M. de Koningin tegen 2i Mei op »Soestdijk" wordt verwacht, onjuist is. gedeelte waarheid kon hij eiudelijk vragen. „De zuivere waarheid" lacble de barou. „Morgen vroeg om 11 uur verwacht de Prinses u." „Mijnheer,ik dank u." „Geen dunk; de dank behoort uw werk. En nu, in de eerste straat, waar we nu komen, ia het bu reau der Redactio". Waltber vatte moed. Hij dacht aan zijn liefdesge luk, dat op 't spel stond en zei„Mijnheer Von Hartmann, zon u uw eigen goedheid willen over troeven en mij ook een dienst willen bewijzen?" „O zeker, waarom niet?" „Rjjd dan naar den griffier Patruw in de Herder- atrnaso 23 eu zeg hem, dat ik werkelijk de Erfprins niet ben". De baron zag hem verbaasd aan. Toen vertelde Wdther hem zgn kleine liefdegeschiedenis. De baron lachte et zei„Herderstrasse 23 Z'eker, dut zal ik doen. Ik rijd daar toen langs." „Hartelijk dank, mijnheer. Als u eens iemand noodig heefr, die zich voor u laat hangen, dan ben ik altijd tot uw beschikking." „Dank u; ik hoop niet in de gelegenheid te ko men." Het rijtuig hield vrij lang stil voor het bureau van de „Neuesten Nacbnchten" en het personeel der drukkerij drukte bijna de neuzen plat tegen de ruiten loeu Walther eindelijk nits'apte. Hij legiii- meerde zich tegenover den hoofdredacteur, dicteerde wat gedrukt tuoest worden, zag bet manuscript naar de drukkerij gaan, waar de zetters terstond aan een Velen willen wèl hun gebreken bij anderen vinden, maar van hun goede hoedanigheden willen zij bet monopolie bezitten. Verbetering. In de jongste opgave van den Burgerlijken Stand staat onder de over ledenen Everarda van Keulen, 27 j., onge huwd. Dit moet zijn: Everarda van Keulen, 27 j., echtgenoute van Hendrikus Kuiks. van Beekesteinschelaan 14 naar med. docts., arts. SPREEKUREN 8y2 tof 9y2 voormiddags. eo 1 tot 2 namiddags. Polikliniek voor kinderziekten in 't Zie kenhuis Maandag en Donderdag te half elf. Afdeeling sGOOl en EEMLAND". JAARLIIKSCHE VERGADERING Don derdag 23 Mei a. s. des namiddags 8y4 uur, i dHotel VLIETLAAN" te Bussum. HET BESTUUR. OUVERTURE le 1er JUIN AmersfoortS'ationsdwarsstraat 1. Berlitz methode par anciens professeursdes» Berlitz Schools'*. Francais: mecredi et vendredi Anglais: samedi Allemandlundi. De lOh A 7h Leijons particullères l'école et a domicile. I)e 8h A lüh du soir Cours de conver sation pour 20 personnes ensemble pariant déja un peu et n'ayant pas l'occasion de s'exercer A la conversation. Prix de ce coura 2 3. par mois. A titre de réclame. Prix des lefons 13. 25 pour 1 personne, 2 fl. pour 2. Classes d'employés 1 3.50 pour 3 ensemble pendant lh'A. On paye la fin de chaque mois seulement. Eéduction de 10% pour lea engagements fails avant le Ier juin. nieuw „extrablad" begonnen en stormde toen naar de Pratow's. Hij behoefde ditmaal niet te bellen de deur ging al open, toen bij nog pas midden op de trap was. Else kwam hem schreiend van vreugde tegemoet en stortte zich in zijn armen. „Arme liefste," troostte hg, „heb je zoo veel ver driet gehad In de kamer stond de griffier voor de volière es bromde, terwijl er 'ets vochtigs in zgn wimpers schitterde: „Zeg, ventje, dat smaakt, hel Ja, ja, dat smaakt!" Daarop keerde hg zich langzaam om en (luisterde: „En weet u ook voor wien Prinses Thekla bel portret heeft bestemd, dat u maken zult?" Walther schudde ontkennend met bet hoofd. „Voor den Erfprins Ernst, met wien zij zich eerst daags, reeds in de volgende week, verloven zal. Er is inderdaad wat van waar, van die verlovingahiatorie; maar mondje dicht. Een Staatsgeheim 't is mij door den baron verteld. De griffier lachte gelukkig. Al zijn boosheid tegen de Regeeriog, die hem vóór zgn tijd had gepension- neerd, was vergeten. Hg was nu de trouwste dienaar der Kroon die er zijn kon, zóo gelukkig hadden hem het bezoek van een adjudant van 'tHofenbet toevertrouwen van een Staatsgeheim gemaakt en een gansche ommekeer in hem teweeggebracht. Hg was bijna nog gelukkiger dau het jonge paar.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1