Zaterdag 1 Juni 1907. IN OEN MIST. No. 7356 56e Jaargang. Feuilleton. AMEHSFOORTSCEE COURANT. UITGAVE: FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Vei<schijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.45. Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. INNISGEVINGEN. Stremming van het verkeer over de brug iu den Overeindsohen weg over het inundatie- kanaal onder Jutphaas. De GEDEPÜTEBRDE STATEN van UTRECHT, Maken bekeud, dat het verkeer voor voertuigen over de boven genoemde brug «al zijn gestremd van den 3.len Juni ot en met den Ssten Juni a.s. Utrecht, 81 Mei 1907. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. 8CHIMMELPENN1NCK, Voorzitter. L. J. RIETBERG, Griffier. Oproeping. De BURGEMEESTER vau AMER8FOORT, brengt tor kennis van Johaunes van Bogeryen en Willem Bottenburg milicien-verlofgangers der lichting van 1904, be- hoorendo tot het lo Regiment Huzaren, dat bet hun verleend verlof wordt ingetrokkken, met last om, voorzien van bunnen verlofpas en al de voorworpen van kleoding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot-verlof medegenomen, rechtstreeks naar hun korps, in garnizoen te Amsterdam, zich te be geven en aldaar op Maandag, den 26 Augustus aan staande, vier uur, des namiddags aan te komen. Amersfoort, 31 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJT1ERS. DE TRAM. De Donderdagavond onder voorzitting van den heer J. C. J. Pels Rijcken gehouden vergadering van aandeelhouders in de A. T. M. werd bijge woond door 16 uandeelhouders, vertegenwoor digend 87 aandeelen en uitbrengend 53 stemmen. De notulen der vergadering van 17 Mei 1906 werden gelezen en onveranderd vastgesteld, onder dankbetuiging aan den Secretaris-administrateur voor dp redactie. Die vergadering werd bezocht door 24 vennooten, vertegenwoordigend 117 aan deelen en uitbrengend 87 stemmen. Aan de orde was het Verslag uiet balans en winst- en verliesrekening, benevens rapport der financieelo commissie over het boekjaar 1006. De heer Van der Mark, die met de heeren mr. P. J. F. Voorst Vader en G. van Nieuwen- huizen lid was van die commissie, rapporteerdo dat de bescheiden zijn nagegaan en de admini stratie in de beste orde is bevonden. De balans heeft f 44 849.55 in ontvangst en uitgaaf met een verliespost van 18430.02', waarbij begrepen ver schillende afschrijvingen waarmede de commissie zich zeer goed kon vereenigen. De gewone ont vangsten bedroegen rond f7000, de gewone uit gaven rond f8000, zoodat, behalve de gewone afschrijvingen, er een debet is van iond f1000. De commissie heeft ook de winst- en verlies rekening nagegaan en stelt voor, ook die goed te keuren, De heer Krieger brengt nu het volgende verslag uit over het zesde boekjaar: In het Bestuur der Vennootschap kwam geen verandering. 2 (Slot). 't Ia prettig een held te zijn voor je vrienden, maar geeu zegepraal is zóo groot als die van sicb een held te toonen voor eigen huiselyke omgeving, 't Diner was een triomf, maar 't was niets, vergeleken Een prcfeet is gemeenlijk niet geëerd in eigen land eu ik kan mij 's mans opgewondenheid en blijde verwachting voorstellen toan hij huiswaarts keerde met een verhaal, dat verbaziug en bewondering moeBt vrekken xellB van hen, die hem het bost kenden. Ik ben er natuurlijk geen getuige van geweest, maar de voori anmste bijzonderheden heb ik later vernomen uit Bultitude's eigen mond. De rest kan ik mij gemakkelijk vooralellen. „Zeg, lieve, zei Bultitude, terwijl hij zyn laarzen uitschopte en zjjn voelen in de pantoffels stak, je bohoett jo vaDuaoht niet ongerust te makon. De horlogedtef zit veilig achter slot. Ik heb hem ge- pakt". „Wat?" riep mevrouw Bultitude, die vrij slaperig was geworden, door het wachten op de komst van haar gemaal. Nu werd «ij wakker. „Ja, zei Bultitude deftig, er behoorde enkel wat slimheid en beslistheid toe. Hij had vanavond den ct kapitaal der Vennootschap bleef station- nair in bedraagt f40 000. Het Be f a ir maakte weder van zijne beperkte bevoegdheid gebruik om kasgeld op te nemen. Het onzen bankier komend saldo bedraagt f 1666.68. Do Gemeenteraad besloot op de tot nu toe gebruikelijko voorwaarden over het jaar 1006 weder aan onze Maatschappij eeti subsidie van f800 toe te kennen, die ons uitbetaald en inde rekening van het jaar 1906 verantwoord werd. De trambaan verkeert in uitmuntenden toestand; er werd slechts een bedrag van f 14.20 uilg< ge ven voor het onderhoud van sporen ea bestra tingen. De post vaste goederen onderging in 1906 g<en verandering en blijft dus op f8249.49. Wij achten het niet noodig, hierop af te schrijven. De post rollend materieel geeft geen aanleiding tot opmerkingen. Gedurende den loop van dit boekjaar we'd, als niet meer geschikt voor den dienst, een p tard door de veeverzekerings-mnat-chsppij onteigend met f40 verlies en werden twee paarden ver kocht op welke te samen f 157.90 werd verloren. Verder werden twee nieuwe paarden aati ii k-'ciit. De balanswaarde f2261.79 der pinden einde 1905 werd nu teruggebracht op f1600. Het aantal paarden bedroeg op 31 December 1.1. zes. Met de paarden werd in dit boekjaar niet ge lukkig gewerkt, zoodat aan huur vau trekkracht f450,50 moest worden uitgegeven. De rekening van den veeails bedroeg f J27.35. De voeding der paarden bestond weder hoold- zekelijk uit haver eu hooi. Gemiddeld werden per paard en per dag verstrekt 7.5 K.G. haver, 5.4 K.G. hooi en 1.4 K.G. meel en zemelen, die met de hteveelheden van het vorige boekjaar vrijwel o vereen Komen. Uitgegeven werd een totaal van f 2724.54 over 2644 paardedagen, d. i. ongeveer f 1.03 per paard en per dag. Het hoefbeslag kostte f257.14, d. i. ruim f0.091 per paard en per dag. Voeding, ligging en beslag hebben dus per paard en per dag ongeveer f 1.12' gekost, d. i. circa f0.05 minder dan in 1905. In het jaar 1906 werden 85319 betalende per sonen vervoerd, d. i. gemiddeld per dag nagenoeg 234 en per rit nog niet geheel 4. Verkocht werden 19 867 enkele-ritbiljetten, 11335 tweeritlenbiljetten, 1417 boekjes van 10 coupons, 780S strooken van 4 coupons en 10 maandkaarten de totale opbrengst der passage bedroeg f6288.70. Er werden dus 145 personen meer vervoerd en de opbrengst der passage bedroeg f 66.22 minder dan in 1905, hetgeen ligt in het kleinere debiet der enkele-ritbiljetten. Wegens verkoop van most werd f 104.28 ont vangen, d. i. f3.12 meer dan in 1905. Dc opbrengst der reclame bedroeg f310.50, d. i. f27.24' minder dan in het vorige jaar. Tegen de verwachting maakte de van hier ver trokken pachter der reclame van het door hem bedongen jaar optie gebruik. Sedert Februari 1.1. is de Maatschappij van hem ontslagen en vloeit deze bron van kleine inkomsten beduidend beter. verkeerde voor. Hy bonsde op zyn bekende manier tegen mij aan in Varna road en wilde zijn excuus maken, maar ik voelde, dat by naar mijn horloge greep en snapte dadelijk wat hij vóórhad. Ik pakte den kerel by zjjn kraag en dwong hem, mijn horlo ge terug te geven. Hij probeerde van mij af te ko men, door mij een armzalig ding als plaatsvervanger in de handen te stoppen; maar ik gaf hem over aan den agent Jones. Hij en mijn horloge zijn nu veilig op het politie-bureau." „Maar man, zei mevrouw Bultitude, ik begrijp je niet. Hoe kon hij je horloge stelen Je vergat het in je zak te steken, toen je je verkleedde. Ik heb 't gevonden "op tafel in de slaapkamer hier )b het I Ik weet niet, wien ik 'tmeest moet beklagen, Bultitude of zijn ongelukkig slachtoffer. De rol vau held te vervullen gedurende vier uren vau glorie en dan te moeten bekennen, dat men zich leoijjk ver gist heeft, is niet prettig. En 't geval werd or niet vroolijker op toen hij tiaar het politie-bureau ging. De politiebeambten, dio eenmaal 't idee hadden opgevat, dat ze lang gezochten maugeBnapt hadden, waren niet zoo licht te brengen tot een ander ge zichtspunt. Bultitude probeerde bet eerst luchtigjes te behan delen. Hij begon tegen den inspecteur: „Hm! er is... er is oen kieine vergissing gebeurd, meneer. Ik bon wat haastig geweest met dien man aan u over te leveren. Laat u hem maar kalmpjes weer gaan on zog hem, dat we ons vergist hebben. Ik trok mijn klacht in." „Dat kunt u liet doen, meneer. Ik weet, dat u een goed hart hoeft en niet graag in zoo'n zaak gemoeid wordt, maar die snuiter heeft ous te veel In de hierbij overgelegde Winst- en verlies rekening stellen wij voor, op oprichtingskosten, concessie, baan. rollend materieel, paarden, in ventaris, kleeding en uitrusting tot een totaal bod rag van f2012.96 af te schrijven. Het saldo tekort bij het einde van het vijfde boekjaar bedroeg f5328.39; het verlies over het afgeloopen (zesde) boekjaar f3101.63, zoodat er op 1 Januari 1907 een saldo verlieB werd gecon stateerd van f8430.02'. Zooals nu weder en in verhoogde mate blijkt, kan onze Maatschappij met haar bedrijf op deze wijze niet voortgaan en richtte ons Bestuur, daartoe gemachtigd door de vorige Algemeene vergadering van aandeelhouders, zich tot heeren Burgemeester en Wethouders ten einde voldoende verhooging van Gemeentelijk subsidie of over neming der tram door de Gemeente te bewerken. Deze pogingen, om het trambedrijf aibier in stand te houden, zouden, naar algemeen bekend kan worden geacht, niet tot een gewensebt resul taat hebben kunnen leiden, wanneer zich niet, door het zeer op prjjs gestelde initiatief van den heer M. de Pool, alhier eene vereeniging van vele belangstellende ingezetenen had gevormd, die met den grootsten ijver al het mogelijke, zoowel financieel als moreel, in vereeniging met onze Vennootschap willen verrichten, opdat de Ge meenteraad genoegzaam termen zal kunnen vin den om door minderen financieelen steun dan de nu door ons aan hem voorgestelde, ons bedrijf voor ondergang te behoeden. Hoewel deze vereeniging nog in wording is en ons Bestuur zich gaarne bereid verklaart, met haar na te gaan welke verbeteringen of bezui nigingen in onzen tramdienst nog kunnen wor den aangebracht, gelooven wjj, dat nu de goede weg is ingeslagen om ons bedrijf te consolidee- ren, dat anders, welke moeite wij ons ook geven, door onvoldoende inkomsten steeds duurder moet werken en met eene spoedige likwidatie zou moeten eindigen. Balans en winst- en verliesrekening worden goedgekeurd en mitsdien het Bestuur gedé- chargeerd, terwijl ook het verslag ongewijzigd wordt vastgesteld, Aan de orde is de benoeming der financieele commissie en voorstel tot aanvraag van een gemeentelijk subsidie over het boekjaar 1907. Tot leden der financieele commissie worden gekozen de heeren P. van der Mark, J. W. Mid delburg en J. van der Plank, die de benoeming aannemen. De Voorzitter zegt ten aanzien van de aanvraag van bet gemeentelijk subsidie, dat uit de couranten bekend is liet resultaat van het onderhoud tusschen Raads-commissie en tram- bestuur. Daarna is opgericht een Garanten-ver- eeniging, die een subsidie van f1000 kon aan bieden. In verband hiermee is een adres ont worpen aau den Raad om over 1907 een subsidie van f1800 toe te staan. Ook de Garanten-ver- eeniging zal zich wenden tot den Raad. De heer De Pool vraagt of de tram op die wrne kan blijven bestaan. De Voorzitter: Mits er geen buitengewone verliezen worden geleden. De heer Gerritsen herinnert, dat de com missie adviseerde, dat vermoedelijk een subsidie last gegeven om hem zoo maar te laten schieten nu we bem eenmaal te pakken hebben. U moet morgen tegen hem getuigen. „Maar dat doe ik niet! riep Bultitude, die een plotselinge visie kreeg van een volle reohtsaal, waar hjj 't geval moest vertellen. Ik verzeker u, dat het een vergissing is. Myn horloge lag thuis." De inspecteur begreep er niets van en dus moest de arme Bultitude voor den een-en-twintigsten keer dien avond zyn geschiedenis vertellen thans in een geheel nieuwe lezing. Een breede grijns op des inspecteurs gelaat be wees, dat hij langzamerhand begon te begrijpen. „Maar, zeide hij, toen Bultitude het nu tot een grap gedaalde heldenleit had geëindigd, boe komt u dan aan dat andere horloge?" „Ja, «iet u, dat nam ik hem af, omdat ik meende, dal hij het mij ontstolen bad." „Dus er is toch xakkerollerij gepleegd'«ei de in specteur. „Wat?" vroeg Bultitude angstig. „U hebt u zelf in een onaaugenarae positie ge bracht, vrees ik. Een vreedzaam burger rept zich over de straat om ergens te komen waar lig wezen moet en caramboleert in den mist ongelukkiger wijze met U U met, uw hoofd vol van do herbaalde diefstallen, verbeeldt u maar dadelijk, dat u beroofd is, omdat uw vest«akje leeg is. U valt dien weer- loozen beer aan, terwijl °P *ÖU eigen borloge kijkt bij bet licht van een lantaarn, en door dreige menten dwingt u hem, zijn wettig eigendom af te staan. Hij heeft natuurlijk óok gehoord van debor- logedieven en u brengt bem in het geloof, dat by in handen gevallen is van de boeven, die wjj al lang op de hielen zitten. U maakt den nonsens com pleet door hem aan een agent mee te geven." van f2800 zou noodig zijn, doch dat sommigen rescripties maakten omdat er te weinig ia uit getrokken voor gehuurde trekkracht. De Voorzitter merkt op, dat daarentegen vermoedelijk een aardig bedrag wordt bespaard aan salaris van den Administrateur, die met 1 Augustus ontslag nam. Mocht er dus tegenslag komen, dan sequivaleert dit. Bovendien geeft de reclame veel meernu is daaruit reeds ontvangen f52.0, verminderd met 25% commissie-loon, ter wijl verleden jaar op dien post werd ontvangen f200 Den heer Gerritsen zou het zeer spijten ala de tram wegging. Spr. meent intusschen, dat dit de laatste poging is om baar te behouden, een poging die spr. gaarne wil meewogen doch als zij niet slaagt, krijgen de aandeelhouders geen sou meer: alles zal dan verloren zijn. De Voorzitter zegt, dat dit niet de be doeling is van het Bestuur. In 1907 zijn we al te ver gevorderd, doch als in 1908 weer met verlies wordt geëxploiteerd, dan zal een voorstel tot liquidatie moeten volgen, doch dan is het kapitaal niet verder ingeteerd. De heer Gerritsen hoopt in deze te pes simist te z\jn en bewondert den moed van het Bestuur. Eén post ia echter vergeten en wel de fourage, die enorm veel duurder is dan vorige jaren en wel tien cent per dag en per paard scheelt. Spr. vreest decepties. De Voorzitter vraagt of hij uit deze rede neering moet afleiden, dat de heer Gerritsen onmiddellyk ontbinding der Vennootschap wenscht. De heer Gerritsen antwoordt, dat dit zijn bedoeling niet is; spr. wil gaarne meegaan met het voorstel, doch mag niet nalaten de aandeel houders hierop te wijzen. De Voorzitter repliceert dat, al kwam er een terugslag van f500 ft 600, het kapitaal slechts met dat bedrag zou worden verminderd. De heer Van Dam herinnert, dat hij den stand van zaken heeft toegelicht bij de Raads commissie en be8omd beeft een tekort per jaar van f2800. Sedert zijn vijf maanden verloopen; wel is de fourage zeer opgeloopen, doch vroeger iB die ook wel eens hoog geweest. Laat dit eens f300 per jaar tegenvallen, dan weegt daar vrij wel tegen op de hoogere opbrengst der reclame en dan zal het verlies over volgend jaar zyn f 300. Een ander bezwaar zou zijn als alle paai Maa ijn trden eens verloren gingen zonder dat de aatschappij daarvoor vergoeding kreeg doch met dergelijke exepties kan geen rekening ge houden. De heer De Pool zou 'tveiliger vinden, aan de Gemeente f2000 subsidie te vragen in plaats van f1800. De heer Van Dam vervolgt, dat er geen qauestie van is, dat het geheele kapitaal zal worden opgegeten. Al zou er quite worden ge- rld, dan zou er alleen worden ingeteerd door .fsohrijvingen, maar om geen verdere schuld te maken, is een subsidie van f 2800 noodig. De heer De Pool vraagt of er rekening is gehouden met het kleedingfcnds. Binnenkort zijn vernieuwingen noodig. De Voorzitter zegt, dat daarop is gerekend. De heer De Pool insisteert of het fonds Droppels parelden op het voorhoofd van den held. ,'tls de kapitaalste mop, dien ik ooit in mijn praktijk heb bijgewoond, vervolgde de inspecteur joviaal, maar ik vrees, dat de andere meneer niet bepaald in de stemming is om hem te waardeeren. Naar wat ik van bem gehoord en gezien heb, sinds ze bem bier brachten, vermoed ik, dat hij niet zoo kalmpjes zal heengaan als u zich wel voortitelt. Enfin, we zullen bem eens hier laten komen." Toen de arrestant voor den dag gehaald was, bleek bg onze vriend White te zgn. Hg was pas in de buurt komen wonen eu ik begrijp, dat hg niet ge streeld was door de vriendelijke out vangst. Korst weigerde hg zoowel ae humoristische expli catie van den inspecteur te aanvaarden als de excuses van Bultitude en hij dreigde met een aanklacht we gens mishandeling, berooving en wederrechtelijke vryheidaberooviog. Hg bad er alle reden toe. Zijn botsing met Bultitude was puur toeval en het U toch te gek, dat iemand niet op zijn eigen horloge zou mogen zien, zonder gevaar te loopen. voor dief gehouden en gearresteerd te worden. Doch eindelijk werd het taakje gesust met alge meene verontschuldigingen en Bultitude's blunder werd niet anders bestraft dan met de algemeene uitingen van vrooljjkbeid, die hjj had te doorstaan, overal waar de waarheid uitlekte. En nu zult u, deuk ik, wel begrijpen waarom White en Bultitude nooit echte vrienden zjjn gewor den en geen van hen beiden op «ijn gemak iB als er gezinspeeld wordt op dien mistigen November-avond.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1