Dinsdag 4 Juni 1907. No, 7357 56e Jaargang. Feuilleton. BABY. FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale, ofïicieele- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Golct op arr. 37 dor Drankwet, brengen ter openbare kennis le. dat bij hen is ingediend oen verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudendeo drank, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop door H. A. van BEKKUM in de voor kamer van het perceel Kampstraat no. 60 alhier 2e. dat binnen twee weken na deze bekendmakiug ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan ia- brengen. Amersfoort, 3 Juni 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 37 der Drankwet, brengen ter openbare kennis: le. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcobolboudenden drank, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door A. A. van OOIJEN in de voorkamer vau het perceel Arnhemscheweg no. 38 aihier; 2e. dst binnen twee weken na deze bekendmaking ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan in brengen. Amersfoort, 3 Juui 907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS, De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Ambachtsschool. Men heeft ons de opmerking gemaakt, dat de hoofdzaken uit het Jaarverslag over 19U6 dier zoo nutte inrichting nogmaals opgenomen in onze courant, óok al vond daarin het verslag der op 27 Februari gehouden Alge- meene vergadering en later een korte ver melding van het verslag zelf reeds ^en plaats, zijn gt ede zijde zou hebben. Wel, zoo zeide men ons, wordt het Jaar verslag ruim verspreid, wel is de school hier bekend en popula'rmaar tbch ware meer omstandige overneming van het Jaarverslag wellicht óok een der middelen om der school meer financieelen steun te verscbaQen. Een zóo warm pleidooi voor de zoo nuttige instelling doet ons afwijken van den regel om niet te dikwijls te herhalen. Het verslag dan luidt: De Vereeniging werd opgericht 10 Novem ber 1899. De Statuten werden goedgekeurd b!., b! „Toe, Bob, ktjk nu toch eens even op. Leg die nare papieren even op zij." „Och, kind, wat is er nu weert" en ongeduldig de wenkbrauwen fronsend, kijkt Bob van zyn werk op. „Nietshet hoeft niet meerIk zal je niet lastig vallen." „Maar, Baby, ik ben juist midden in een quaestie en heb je immers vanochtend verzocht, me door niemand te laten storen." „Zóoen had dat óok betrekking op je vrouw „Kind, hoe ia het nu toch mogelijk 1 Wil je dan niet inzien, dat ik mjjn werk niet goed kan doen, als ik telkens gestoord word? Zeg me nu maar gauw, waarom je kwam; ik ben tóón deu draad al kwijt. Wat was het?" „Neen, dank je, nó vraag ik je niet meer, straks met me te gaan wandelenHè't is toch alles anders geworden! Vóór zes maanden mocht ik hier in je kantoor komen, zooveel ik wilde, en kwam ik niet, dan zoebt je me overal; toen was bet niet; niemand mag me Btoreu." „Baby, sla toch niet zoo doorwees verstan dig; eons moet ik met erust aan den gang gaan. Je begrijpt zelf wel, dat, ala ik een moeilijke zaak onderhanden heb, ik niet telkens over allerlei audore dingen kan prateu, zonder dal bet myn werk schaadt zie je dat niet in, kind?" „Ik zie en begrijp alleen, dat ik, die vroeger in bij Kon. besluit van C Maart 190U, No. 16. Het aantal der leden en der werklieden- vereenigingen die tot het lidmaatschap zijn toegetreden, bedroeg op .31 December 1906 198, het aantal donateurs 4, tegen 183 en 5 aan het einde van het vorige jaar. In het aan de school verbonden personeel hadden geen veranderingen plaats. Evenals ten vorigen jare moet ook dit jaar wedei met grooteu lof worden' melding ge maakt van den ijver en de toewijding door den Directeur en het onderwijzend personeel, in het al'geloopen jaar betoond. De tentoonstelling van werkstukken en teekeningeu trok veel bezoek. Het gemaakte werk gaf getuigenis van de uitnemende resul taten van het verstrekte onderwijs en werd door vele deskundige belangstellenden, ook van elders, bezichtigd. Dat de school een goeden naam heeft, ook buiten den kring barer werkzaamheid, bleek uit de tot het Bestuur gerichte uitnoodiging tot inzending van teekenirigen aan het Be stuur der BVereeniging tot bevordering van vakopleiding voor handwerkslieden in Neder land", ten einde in de Ambachtsschool te 'Leeuwarden een tentoonstelling te kunnen organiseeren. Van iedere soort van vakscholen hier te lande was er daarbij éen vertegen woordigdt.w.de Avondteekenschool voor ambachtslieden te Amsterdam, de Burger avondschool te Alkmaarde Fabrieksschool van Gebr. Stork te Hengeloo, en de Am bachtsschool te Amersfoort terwijl van Duitscb- land de beste scholen uit B iden het land der vakscholen bij uitnemendheid, volgens sommigen waren vertegenwoordigd. Met voldoening zij vermeld, dat volgens autoriteiten en vakmannen de resultaten van de Nederlandsche scholen beter waren dan die van de genoemde buitenlandsche scholen. By wijze van proef werd aan de school opgericht een avondcursus in het teekenen voor ambachtslieden, uit overweging dat buiten de leerlingen der school er nog een groote categorie is van hen die, ofschoon reeds op een ambacht, toch nog onderwijs, o.a. in vakteekenen, noodig hebben. Deze oprichting was, naar het oordeel van het Bestuur, des te meer noodig geworden ten gevolge van de opheffing van gemeente wege van de z.g. »vervolgklasse" aan de Burgeravondschool. De kosten van den cursus werden geheel gedekt door particuliere bij dragen. Te dien aanzien moet met dankbaarheid vooral vermeld worden de krachtige finan- cieele steun welke door onzen Eerevoorzitter alles nummer óen bij je was, het nu niet meerbeii. Ik had beter gedaan, naar den raad van Hilda te luisteren „Zoo, en wat was de raad van die wijze Hilda „Ja, snot maar. Ze had het heel goed met me voor toén ze me den raad gaf, niet op je blijvende liefde te rekenen." „Ze is gek I En nu moet ik wezenlijk aan het werk, kind, anders kom ik er niet mee klaar. Ik had van daag toch niet met je kunnen wandelen, al wil je het nu inzien of niet; mijn werk gaat voor. Kom, geef me maar gauw een zoen, Baby, en laat me dan met rust." „Geef me maar gauw een zoen en laat me dan met rust I" Het blondgelokte kopje toornig opgericht, keert ze Bob den sleep van haar liebtbluaw huiskleedje t06 en verlaat zyn kantoor, waar bij, zich ongedul dig naar zijn schrijftafel keerend, spoedig weer in de processtukken verdiept is, welke zijn overdeelde aandacht vorderen. Baby heeft nauwelijks de deur achter zioh geslo ten, ot ze barst in snikkeu uit en werpt zich, in de slaapkamer gekomen, op den divan, waar ze, met het gelaat in de handen verborgen, blijft snikken, als moe«t liet hart haar breken. „Hij houdt niet weer van meHij heeft me niet meer noodigIk heb het al lang gemerkt zijn dan haar oveipeinzingen. Wat keek hij vroeger vroolijk, als ik in zyn sludeerkamer kwam toen had by het nooit te druk, en nuAch, ik heb het niet willen zien, maar nu kijkt hy altijd verdrie tig, als ik binnenkom, net of hij denktga toch gauw weer weg I O, o wat heb ik me bedrogen I Maar ik wil niet by hern blyvu, als hy me niet meer liefheeft ik wil hem niet te veel zyri neen, ik ga duizendmaal liever naar huis terug dan alleen maar geduld te worden I O, als hy me nog even lief had als in het begin, zou hy me niet „sto rend" vinden voor zyn werk Een nieuwe snikbui «tuit haar gedaohteuloop. rar. F. D. graaf Schimmelpenninck verleend werd, waardoor de oprichting van dezen avondcursus mogelijk werd gemaakt. In de buitengewone algemeene vergadering van 26 Januari 1906 kwam o.m. een voorstel van het Bestuur ter tafel tot oprichting van een metselcursus, met welk voorstel de ver gadering zich met eenparige stemmen ver- eenigde. De noodige aanvragen tot het verkrygen van steun van de zijde van Rijk en Gemeente werden door het Bestuur ingezonden. Op de Rijksbegrooting voor het jaar 1907 werd deze verhoogde Rijkssubsidie ten bedrage van 11200 ten behoeve van den metselcursus be willigd doch by het einde des jaars was nog geen beslissing door de Gemeente ge nomen ten aanzien van de voor dat doel gevraagde f 500 verhooging van het gemeente lijk subsidie. Werd in het verslag over 1905 de wen- schelijkheid uitgesproken van de aanschaffing van een tweede draaibank voor de bank werkers doch tevens vermeld, dat de middelen der school alsnog deze aanschaffing niet toe lieten thans kan met voldoening worden medegedeeld, dat de toen uitgesproken wensch in vervulliüg is gekomen. De ruime opbrengst vau de verloting van tentoongestelde voorwerpen, en andere ver hoogde baten der school, verstrekten de middelen om deze buitengewone uitgave, ten bedrage van f500, op hetloopende boekjaar te kunnen verantwoorden, zonder het even wicht in de financiën der school in gevaar te brengen. Dankbaar wordt voorts vermeld, dat de school de volgende schenkingen heeft ontvangenvan den heer J. G. Fontein een col lectie Brouwer's aardewerk en van den heer L. D. E. Langeveld een collectie buitenland sche vlinders. Voorts moet met leedwezen worden mede gedeeld, dat de heer H. Gerritsen, wegens drukke bezigheden, voor het lidmaatschap van het Bestuur heeft gemeend te moeten bedanken. In de veryadering van het Bestuur van 26 September werd, bij monde van den Voorzitter, den heer Gerritsen hulde en dank gebracht voor zijn werkzaamheid als Secre taris en de wensch uitgesproken, dat de school op zijn steun zou mogen blijven rekenen. Het sect etariaat werd tijdelijk deo heer F. Wesseling opgedragen, die zich wel willend daarvoor beschikbaar stelde terwijl, bij het ter perse gaan van dit verslag, defi nitief als Secretaris benoemd werd het Daar wordt geklopt. Zóo kan ze zich niet vertoo- neu, en haastig een ander in een kast verschikkend, roept ze„Binnen I" „Mevrouw, daar is de naaister, om te passen." „Neen, Keeije, ik kan vandaag onmogelijk; ik zal juffrouw Booms wel een boodschap zenden Nu moet ik uit." Als Keeije de kamer heeft verlaten, staat ze nog een poosje in gedachten en neemt dan een snel en wanhopig besluit; baastig pakt ze een en aDder bij een en ander bijeen in een rei9taschje.Wat nu uog? Die armband was zyn engagements-cadeau Neeo, ik ueem niets mee... Hier heeft ze eeu leeron portefeuille met portretten van Bob op verschillende leeftijden; ze haalt ze er nog eens uit: dit het eerste, als jongen van twaalf jaar met een lichte blouse waarboven haar de zelfde donkere oogeu aaukijken, dieachOp het andere portret is bij pas studentHoe ondernemend ziel hij er daar op uit: levenslustig, prettig om aan te zieno Dob! Op dit hier was hy al gepromoveerd, maar ze keude hem toen uog niet.Neen, die portret ten kan ze niet achterlaten I Gauw bergt zy ze in de kleine portefeuille, die zy by het overige in het reistaschjj stopt. Nu zich gauw verkleed, het blauwe huisjaponne tje verwisseld voor een wandelkostuum vau donker grijs laken, bet Tyroler-boedje diep over bet voor hoofd gedrukt zoo verlaat Baby stil haar woning en stap vlug den weg naar het station op. Een fijne motregen beeft intusschen het heldere Oetoberzonnotje vervangeu, dat des ochtends zóo vriendelijk door de ruiten seheen, dat bet in haar het verlangen wekte naar een groote waudeliug met Bob. Eu nu is bet uit met bol zonnetjehet schijnt niet meer van buiten en ook niet meer van binnen. Ze versnelt haar stap; ze wilt niet denken, ze wil wegnaar Mama en Clara en Lize. Weldra is ze bet station genaderd en beeft zy aan het plaatsbureau een kaartje naar Den Haag bestuurslid J. W.C. Bloem, die in de Februari- vergadering van 1907 verkozen werd. Eindelijk zij vermeld, dat in dit jaar de rontelooze leening tot volledige aflossing werd gebracht. Hiermede is bet bewys geleverd, dat ten slotte de Vereeniging, door het volgen eener vaste gedragslijn, alle ook de financieele moeilyk'ieden, voortge vloeid uil de jongste aanzieulyke uitbreiding der school, glansryk te boven heeft weten te komen. De opbrengst der schoolgelden bedroeg f278.25 meer dan geraamd was, orndat bleek, dat velen der nieuwe leerlingen tot meer gegoede klassen der burgery behoorden. Restitutie der Gemeente voor gebruikt vuur, gas eu water ten behoeve der burger avondschool bedroeg f 224.18 meer dan ge raamd was, omdat dit jaar, in tegenstelling met vorige jaren, het gebruik ook van de laatste 3 maanden vóór ultimo December als door de Gemeente betaald geboekt is. De verloting bracht dit jaar f137 meer op dan geraamd was, doordal de in bet eerste kwartjaar vervaardigde voorwerpen, vooral van de meubelmakersafdeeling, hooger ge taxeerd konden worden dan geraamd was. Diversen, ten bedrage van f 11.02, ont stonden voor een deel ten gevolge van ge noten koning bij de betaling van rekeningen en voor een ander deel ontvangen van de afdeeling Baaru der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" voor teekeniugen en mo dellen, tegen materiaalwaarde aan genoemde afdeeling overgedaan ten behoeve van een door baar opgerichte Teekenschool. Het tekort van het vorig boekjaar is, her leid tot een bedrag van f48.68, als eerste post van uitgaaf op dit boekjaar verevend. Onderhoud en schoonmaak bleef föO be neden de raming, doordat de dakbedekking aich dit jaar beter heeft gehouden dan aanvanke lijk verwacht kon worden na de ervaring van het vorige jaar. Reeds in de vorige jaren was de wenscbe- lijkheid gebleken van een tweede draaibank. Enkele posten van ontvangst zijn dit jaar zooveel meegevallen, dat de uitgaaf voor een nieuwe draaibank thans heeft kunnen plaats hebben. Hierdoor zijn de uitgaven voor leer middelen en gereedschappen bijna f300 hooger geworden dan geraamd was, zonder dat het evenwicht van de geldmiddelen in ge vaar werd gebracht. De uitgaven voor vuur, licht eu water overschreden de raming met ongeveer f 150 omdat bij bet opmaken der Begroeting voor het dienstjaar 1906 niet doorzien kon worden, genomen maar pas over een kwartier kan ze ver trekken. In de wachtkamer, waar het halfduister is en een matte atmosfeer beeracht, zinkt ze in een hoekje op een stoel eu deukt.en denkt.en telt de ruiten in het kokoskleed over lang en over breed tot eindelijk een lang gerekt getluit en eeu daarop volgend dreunend en brommeud geraas den nade rend *n trein aankondigen. In een dames-coupé heeft ze een hoekplaatsje ge kozen. Gelukkig is ze alleen. Den conducteur hcort ze de wagens al sluiten, als nog haastig eeu oude dame binneukomt en tegenover haar gaat zitten. Hoe ellendig, dat ze niet alleeu kan blijven I Die lastige tranen dringen baar telkens weer naar de oogenHoe zal ze zich nog goed houden? De oude dame ze is in diepen rouw heeft zich eindelijk geheel op haar gemak gezel, na de bagugein bet net te hebben gerangscr.ikt, waarby Baby haar wel te hulp moest komen, toen ze zag, dat het reiken in de hoogte haar bejaarde reisgenoote moeilyk vielz\j dankte Babv voor die hulp. „Gaat u óok naar Den Haag?" „Ja, mevrouw I" Ach I.een geaprek in den trein was uu wel het allerlaatste wat ze wenschte. De oude dame was echter gezelliger gestemd eu vertelde haar, dat ze naar baar eenige dochter ging, die in Den Haag met eeu dokter getrouwd was. „Ach! ai zoo lang hebben de kinderen me willen overhalen by hen te komen, maar ik kon er niet toe komen, myn woning te verlaten ik deed bet nog nooit alleen en" op haar rouwkleed wyzend „nu myn goede man my heeft verlaten, nu zag ik er dubbel tegen op." B.hy. niet wetend wat ze op ol die mededeeliugen zal antwoorden eu toch iets moetende zeggen, vraagt: „Heeft u uw mau nog kort geleden verloren?" „Nog geen jaar geleden". (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1