n Stadsnieuws. Ingezonden. dat do Hu i'CöiA»(Uwtech/xJ tanga vulg« ran haar uitbreiding aanzienlek moer aan vuur, licht «n water zou verbruiken. De post voor rente en aflossing is verhoogd met de rente van opgenomen gelden h« de •Amorsfoortsche Bank",terwgl bedoelde rente in vorige jaren voorkwuni ond r de diverse uilgaven. Hierdoor is dit Hoofdstuk boven de raming gekomen. De geheele renteloozo leening van 11500 is thans afgelost. Op grond van een groot aantal ingekomen verzoeken, werden voor volw.ssenen in de wintermaanden cursussen in het vakteekenen geopend, voor timmerlieden en «meden. Hot onderw^tf werd 6 uren per week gegeven door dn onderwijzers C. van Ouwerkerk en A. de Jonge. De lessen werden gevolgd door 14 timmerlieden en 13 smeden. De kosten, bedragende f 125 aan salarissen en f 14.50 aan leermiddelen, enz., totaal f 139.50, werden gedekt door f 112.50 aan particuliere by- drngen on f27 aan schoolgeldon. Het onderwijs werd met grooto belang stelling gevolgd. Van de 43 leerlingen die dan volledigen cursus hadden afgeloopen, kon aan 38 een getuigschrift uitgereikt worden. Drie van de 5 leerlingen die goon getuigschrift ontvingen, volgen voor de tweede maal de lossen inde derde klasse. De tweo overigen vorlieten de schooL Van de 55 leerlingen der 2e klasse worden 53 naar de 3e klasse bevorderd; van do 50 leerlingen der le klasse werden 45 bevorderd naar ae '2do klasse. De leerlingen, die niot konden overgaan, kregen evenwel vergunning, do lessen nog een jaar te volgen. Twee leerlingou der le klasse, die niet overgegaan waren, vorlieten in den loop van den cursus de school. De overigen volgen ▼oor de tweede maal de lessen der le klasse. Aan hot toelatings-examon word deelge nomen door 60 candidaten, van wie er 51 slaagden. In den loop van liet schooljaar word nog 1 loorliug toegelaten, die reods gelijke school te Tiel had bezocht. In het Johocl kwamen dus 55 nieuwe leerlingen aan e school. 4 leerlingen verlieten de school tusschentijds, om by een patroon aan het werk te gaan. Ook verlieten 3 leerlingen de school wegens vertrek hunner ouders uit de Qeinennte, 5 wegens tegenzin in het schoolgaan en weinig aanleg, 1 leerling moest wegens ongeschiktheid van de school verwijderd worden, terwijl 1 leerling do school verliet om financieel» redenen. Aan het einde van het jaar 1906 werd de school bezocht door 141 leerlingen, die, ten aanzien van de door hen beoefende ambach ten, als volgt zijn ingedeeld I II III Totaal. Timmerlieden 23 19 16 58 Smeden 22 17 15 54 Schilders 4 5 7 16 Meubelmakers 4 9 Totaal 13 141 Van deze 141 leerlingen komen er: 84 uit A ersf'oort, 2 uit Hoogland, 5 uit Soest, 2 uit Rlienen, 7 uit Leusden, 3 uit Harneveld, 2 uit Veenendaal, 1 uit Spakenburg, 4 uit Bunschoten, 1 uit Ermelo, 1 uit Laren, 1 uit Zeist, 5 uit Nykerk, 1 uit Renswoude, 1 uit Kesteren, 1 uit A.nerongen, 6 uit Wouden berg, 7 uit Baarn, 2 uit Apeldoorn, 1 uit Hilversum, 1 uit Bussum, 1 uitScherpenzeel, 1 uit Voorthuizun en 1 uit Veldwijk. Volgens den leeftijd, dien de in December 1906 aanwezige leerlingen hadden bij den aanvang van den cursus 1906/07, zij» de leerlingen verdeeld als volgt: 2 beneden 12 jaar, 64 tunschen 12 en 14, 67 tusschen 14 en 8 tusschen 16 en 18 jaar. Het beroep der ouders van de leerlingen is als volgt: 52ambachtslieden,27winkeliers of kooplieden 34 ambtenaars, onderwijzers cn militairen, 15 landbouwers en arbeiders, 1 bouwkundige, 5 zonder beroep en 7 fabrikant, visscher, reiziger, kastelein of voerman. Aau schoolgeld werd per jaar betauld voor 36 leerlingen 16 10 >8 2 9 15 >10 1 >12 25 16 3 20 5 >21 11 >25 3 >30 3 40 t >50 Kosteloos onderwijs ontving 25 leerlingen. Van dezen zijn afkomstig: 23 uit Amersfoort, 1 uit Baarn en 1 uit Lousden. Er werd in 't geheel gedurende ongeveer zes weken vacantia gehouden. Over hul algemeen gaven het gedrag en do ijver der leerlingen niet tot klachten aanleiding. Al de binocQ Amersfoort wononde loer- lingen bezochten ook in 11*06 de lessen aan de Burgeravondschool. Deze werden in dn lokalen der Ambachtsschool gegeven. KENNISGEVING, De BURGEMEESTER dor Gemeente AMERS FOORT mankt bekend dat de by hem iu^oleverde opgaven van can didaten voor de p heden gehouden verkiezing, ter vervulling van drie plaatsen in de Provinciale Stalen vau Utrecht evenals het door hem opge- muakte proces-verbaal van sluiting deroanaida- tenlijst, ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter image liggen dut afschriften dier stukken aangeplakt en togen betaling der kosten verkrygbuar zyn. Amersfoort, 4 Juni 1907» De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER3. Over het woder in Mei vau 1907, dat deed herinneren auii Do Genestet's boutade over de Noordsche Meimaand, bericht het Meteoro logisch Instituut, dat gedurende de eerste vier dagen der maand de temperatuur veel te laag was en wel 35.8 F op den lsten en den 2<ïen en 53.8 F op den 3den. Den 5en sloeg het weder om en werden temperaturen bereikt, die ons lierinuercu aau Juli- en Augustus-maanden. Tot staaltje diene, dat in den nacht van den 9en op den lOen (Hemelvaart) de thermometer niet lager kwam dan 1R3 C. 55.9 F. Het record word echter geslagen op Zater dag II Mei, toen «Ie maximum-temperatuur tot '26.5° C. A 79.7°., op Zondag toen ze tot 29.1° G. of 84.4° F. en op Maandag, toen ze tot 29.20 c. op 84.6° F. steeg, even hoog als op 2"» Mei 1892, de hoogste temperatuur, door het Instituut ooitin Mei waargenomen. Ter voorziening iu de vacaturen welke op don eersten Dinsdag van Juli ontstaan in de Provinciale Staten van dit gewest door het periodiek aftreden vari do hoeren mi'. A. J. de Beaufort (die zich niet herkiesbaar stelde) en D. P. Hamers werd lieden de zoogenaamde verkiezing gehouden. Candidaat-lysten zyn ingeleverd ten name van de hoerenJ. B. de Beaufort, oud- Bui'gemeester van Woudenbergmr. W. J. van Beock Calkoen, Burgemeester van Bunnik; mr. C. J. W. Loton van Doelen Grotho, Bu-gemeester van Soest; D. P Hamers; J. L. Piersun, te Baarn; en A. M. Tromp van Holst. De stemming heeft plaats op Donderdag 13 Juni; de herstemming, zoo die no-'digis, op Dinsuag 25 Juni. Mej. Joh. Qreidanus, lijdelijk onderwijzeres hier, iu benoemd tot onderwijzeres te Loenen by Apeldoorn. De heer J. Jochems, sedert 14 Juli 1903 onderwijzer aau do school Punton'mrgerlauu, is benoemd tot Hoofd der school te Spijk, by Leerdam. De heer H. R. Krapels heeft Zondag zijn dienst hier overgegeven aan den heer W. A. Vervloot, die hem hier als stations-chef zal vervangen. Ah aandenken aan zyn vijfjarig verblijf alhier mocht hij van de arnbtenan n een schry(tafelgarnituur iu oud koper in ont vangst nemen. De zwanen-familie, het zoo aardige geschenk van •Vreemdelingenverkeer'', is weer met twaall jongen uitgebreid. De zilveren modaille voor 24-iaiigen dienst is uitgereikt aan adjudant F. H. de Bruijn, van het 5e regimont infanterie. De veld-artillerie is r.iet hedenochtend naar Üldebroek vertrokken, zoouls we Zaterdag schreven, doch gistermorgen. Moge het slechte weer, waarop zy pleegt onthaald te wc rden in die Legerplaats, dit maal eens achterwege biyvou. Hot verluidt, dat by de manoeuvres der 4e divisie do stukken vau het le regiment veld-artillerie gedeeltelyk zullen worden bespannen mei van particulieren gebuurde paarden. Met ingang van 16 Juni zal het 18de Landweerdistrict (Amersfoort) gescheiden worden van het 19de (Utrocht). Op den zelfden voet als in vorige jaren, wordt, by voldoende deelneming, ook dit jaar do gelegenheid opengesteld tot het betrekken van 30 Juli tot 24 Augustus vau een kamp in do Legerplaats by Laren voor jongelieden, die toegelaten zyn tot de vierde of een hoogere klasse van een Gymnasium of een Huogere Burgerschool, of die op anderen grond aanspraak hebben op vrijstelling van het toelatings-examen tot net reservekader, dan wel aan dit examen reeds hebben vol daan. De deelneming aan het kamp geschiedt voor eigen rekening. Jongelieden die voren genoemde Legerplaats wenschen lo betrekken, moeten zich schriftelyk aanmelden by den liisiiecteui van het wapen dor infa tsrie cn wel vóór 18 Juli en, voor zooveel ben be treft die ia Juli e.k. het tuolatings-exameo voor het icservekader by de iufantorie en de veating-artillerie afleggen vóór 27 Juli. De UvnporaUiur van het watpr In do Bad en zweminrichting was gisterochtend 00 en hedenochtend 59 graden Fahrenheit. En over zeventien dagen hebben we wee r den langsten dag I In de Zaterdagavond te Utrecht gehouden Algeraeene vergadering van den »U. P. V. B." had onder meer de uitreiking Ier medaille plaats aan Quick" als derde in de eerste klasse van dian voetbalbond. Zondag speelde hier op eigen terrein het tweede elftal der »H. V. C." tegen het eerste v.m «B. E.". De rust ging in met 1—0, het einde was 3—1 in het voordeel der „H. V. C." Donderdagavond limi.l iii ulo. Gooi- en Eomland van do „Nocl. Vereen, tol Bescherming van dieren" baar jaarvergadering in het hotel .Vlietloan" te Bussum. Nodal de Voorsitter, do heer A. J. Bicker Caartou, de verg •during had gcopeud, las de Secretarie, de heer J. 0. vun der Vood, de notulen der vorige vergadering, welke onvoranderd werden goedgekeurd. Vervolgens las de Secretaris het jaarverslag over 1906, wanraau wij hel volgende ontleenen Iu het «tgoloopen jaar werden 67 leden geschrapt, terw(jl 882 nieuwe leden werden ingeschreven, soo- dat het aantal leden op 81 Decouiber. 1060 bedroeg. Een woord van dunk werd gewijd aitn do nage dachtenis van wijlen den heer R. R. H. toe Ltor, overleden 21 April 1906. De overledene hoeft der veruouigiug alB Penningmeester groote diensten be- Door de kantongerechten werden 278 vonnissen uitgesproken wegeDS mishandeling van dieren. Door de ouhezoldigde rijksveldwachters H. Bon. le Baarn, on A. Eereuberg, to Bussum, alsmede van den buiteuw. gemeente-veldwachter E. Aalten, te Zeist, die zeer tot genoegen van deu Bond hebben gewerkt, werden 21 bekeuringen gedaan wegens het doen trekken door honden met een miudere schouder hoogte dan 00 c.M.; 85 bekeuringen wegens zitten op hondenwagens in de kommen der Gemeente; 12 bekeuringen wegens mishandeling 8 bekourin- gen wegens hel vangen en vervoeren van by do wet beschermde vcgels. Op verzoek vau eigenaars wer den door do veldwachters 19 dieren gedood door middel van cbloioform of scbiettoestel. Een woord van dunk werd gebracht uan de poli tie, aan ouderwijzers en onderwijzeressen en auo do Pers. Van trekhonden wordt nog steeds misbruik gemaakt. Uitgereikt werden 6 houdetuigen, 1 buikriem, 1 draagriem en 10 Btel steunijzere. In het najaar werd te Baarn een concours vun trekhonden gehoudouhot ligt in de bedoeling dit geregeld te doeu. De financioele toestand der afdeeling kau gunstig tenoetnd worden. Een dame uit Zeist schonk de oniukljjke gift van 200 gulden. Vervolgcus bracht do Penningmeester, de heer Oalkoen, uit Zeist, verslag uit. De inkomsten hebben bedragen: contributie f1086.50, giftOD f220, interest f 10.80. Totaal f2267.30. De uitgaven bedroegen Al etu. onkosten f051.06. gratificatiën f 101.75, belasting f7.82, salarissen f981.96. Totaal f1742,29. Alzoo O'to buiig saldo van f625.01. liet vorig jaar was er een overschot van f628.69, toodat nu in kBS is f 1018.70. De Voorzitter dankte Secretaris en Penningmeester roor de rospectieve verelageu. De aftredunde bestuursleden, de heeren Bicker Caarion, Van der Veen, Harinxma lboe Sloten en Calkoen, werdou als zoodanig herkozen. B\j tie rondvraag werd meegedeeld, dat te Bussum nieuwe driukgelegenheden zullen geplaatst worden. Dese kosteu circa 170 per stuk. Ze hebben don vorm van lantaarnpalen: boven een voederbak voor vogels, onder een drinkbak voor honden, daartus- sohen een drinkbak voor paarden, bovendien een paar kroezen voor de rneuschon. De Gemeente be taalt het water. Het Bestuur werd in overweging gegeven nog een drinkbak le Amersfoort te plaatsen op den Lnusder- weg tegenover Nimmerdor. Eindelijk werd nog ge- anroken over den ongezondeD toestand van hel Hoofdbestuur, dat tevens bestuur van de afdeeiiag 's-Grayenhege is. Ton slotte word de vergadering, die door slechts 17 leden was bezocht, door den Voorzitter gesloten. De «Araersfoortscho Muziek-vereeniging" had Zaterdagavond het goede denkbeeld haar Voorzitter, luitenant R. J. Hoffmann, die van zyn huwelijksreis terugkwam, aan het station op te wachten met de bekende marsch •Lang zal hy loven". De Voorzitter dankte voor de zeeraange- nome verrassing en sprak er zijn vreugde over uit, dat de vereeniging in zijn afwezig-, beid niet minder dan twee eerste pryzen mocht behalen. De plaafselyke aldeeltng van »Toonkunst" besloot Zaterdagavond haar afgevaardigde, kapitein L. Noest, op te dragen, ter Alge raeene vergadering van de Maatschappij, Vrijdag en Zaterdag te Rotterdam te houden, te stemmen vóór ae behandeling der Wets herziening. Overigens werd hem blanco vol macht verstrekt. Amersfoort is aangewezen als plaats voor de in 1 Juni 1908 le houden Algemeerie vergadering van het Genootschap van leer aren aan Nederlatidache Gymnasia. Andermaal zy herinnerd, dat aanstaanden Vrijdagmiddag om 2 uur in het gebouw „Leeuwenbergh", aau het Servaasbolwerk, tc Utrecht wordt geopend de Tentoonstelling voor volksvoeding, te houden door den „Volksbond", vereeniging tegen drankmis bruik. lie rngelings-commissio gaf een Orgaan uif, getiteld „Volksvoeding", dat zeer 1 zons- wa.rdig is en zeker velen er toe zal bren gen, de tentoonstelling te bezoeken. De levering van gerookt spek ten behoeve van de menages in het garnizoen Amers foort. is heden definitief gegund aan den heer I'. Pit. Gregorius, varkensslager Utrechtsche- st raat 7, hier. Den groentenkooprnan Van A., uit Amers foort, trof Zaterdag te Baarn het ongoluk, dat liet paard vfior /.(jn grppntankar «ioor het hevige onweder schrikte en op hol sloeg, waarbij de 69-jarig" van den wagen werd geslingerd en met gebroken been en inwen dige kneuzingen naar tie Ziekenverpleging aldaar moest worden overgebracht. Terwijl de bewoners afwezig waren, brak gistermiddag een vrij lievige binnenbrand uit in bet perceel Zuidsingel 67. De Vry- willigo Brandweer, die in een ommezien met haar braudkraanwagen ter plaatse was, wist door haar Ilink en beleidvol optreden het vuur middels emmers water to blusschen. Zondagavond deed een sterke politiemacht een inval in een te slechter faam bekend huis aau den Leusderweg. Een drietal drankwetovertredii.geu werden daar gecon stateerd. Een oogenblik latei moest zij een eind maken een vechtpartij tusschen burgeroe- zoekers, die daarop dour haar uil het huis werden gezet. Do politie heeft een in hot Politieblad gesignaleerde aangehouden, die nog veertien dagen te goed bad en dan ook mot spoed naar Utrecht is geleid. De geldleening der Gemeente Baarn, no minaal groot f95 000, tegen den koers van 97 pCt. en rentende 33/4 pCt., is in baai- geheel genomen door een particulier aldaar. De Gemeenteraad van Soest verzond aan den Minister van Waterstaat een verzoek om maatregelen to willen nemen tegen de Dineer dan verschrikkelijke plaag, veroorzaakt door het stof, dat door de automobielen wordt opgejaagd op den Rijksstraatweg in de kom der Gemeente", hetzij door wijziging tier Rij wielen Moiorwet of door andere bepalingen Adhssie is verzocht van de Gemeentebe sturen van Baarn, Eomnes, Zeist, De Bilt, Driebergen en Doorn. S'iesterberg zal weldra van uit Zeist worden voorzien van gaslicht. De Gemeenteraad van Zeist besloot daartoe Zaterdag met algemeens stemmen en wees met algemeene stemmen af het verzoek der Elt'Ctrische Maatschappij te De BiltomSoester- berg te mogen voorzien van electrisch licht. Aan de wereldbeschouwing der meeste menscheu hapert maar éen ding en wel, dat zy de wereld te weinig hebben beschouwd. Inhoud Wereldkroniek" 1 Juni: Naar Egypte Personalia Kunst en Kunstnij verheid Uit SchouwbU'g e» Concertzaal Linnaeus De Rotterdamsche Bond voor lichamelijke opvoeding De Goolsche school vereniging De groepententoonstelling in Pulchri Het jubilee van bet korps Konink lijke scherpschutters te Rotterdam Kro niek van de week Karikaturen uit het buitenland. De «Asser Crt." vermeldt het volgende opstel van een schooljongen over het paard «Het paard is een dier. Het hoeft vier pooten, aan lederen hoek éen. Van achteren heeft het er nog éen, dat is een staart. Van voren heeft het paard een kop, die open kau. Dan ontstaat een gat, daar doet het paard eten in. Boven op de kop zitten de ooren. Daar hoort het paard mee. Achter de ooren heeft het paard manen. Daar houdt papa zicli aan vast als hy van ons paard Minka valt. Eens viel papa een gat in zijn broek. Toen maakte mama hern een standje. De paarden zyn op verschillende wijze geverfd. Andere heelemaal niet. Ebnige paarden die nen ook bij de soldaten. Magere beeten knollen. Sommige knollen gaan dood. Andere worden geslacht. Dan wordt er biefstuk van gemaakt. Mama trekt er den neus voor op. Het paard is van onderen van ijzer. Dikwijls krijgt hij daar nieuwe teenen aan van den smid. Als de draaimolen komt, dan is hij van hout. Dan kost het een cent; dat doen wij graag. Als de raan het niet ziet, dan kost het niets". Hot opnemen van Ingezonden stukIton bewijst niet, dat de Ri daoiio steeds onvoorwaardelijk instemt mot hun inhoud. Kopy van Ingezouden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Geachte Redactie, Mot groote belangstelling heb ik kennis genomen van het wederom zeer uitgebreid verslag van de laatste tram-vergadering iu uw geacht blad. Onder voel meer heb ik daaruit gezien, dat er eenige gevoeligheid under sommige aandeelhouders bestaat opzichtens «buiten staanders", ook wel genoemd stuurlui aan den wal. Toch waag ik het een beroep te doen op die stadgenooten, die mot mij belangstellen in het behoud der tram en bovendien ver stand hebben van paarden. Naar mijn bescheiden meening is het boven alles zaak om, nuerl Augustus een vacature in het Bestuur komt, die vacante plaats te doen innemen door iemand die beschikt over

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2