Stadsnieuws. Ingezonden. kan overwonnen worden. Laat ons dan wys zgn en niet al te zeer ons vergapen aan de vergankelijke dingen des levens, maar er naar jagen om te blijven in het gezelschap van de zooeven genoemde drielingzusters, waarvan de helde de meeste is. .Liefde is het, die het leven rijk en levens waard maakt. Al zijt ge tien- en twintigmaal millionair, straat- en straatarm zijt ge als uw hart niet warm voor anderen klopt; en ryk, onmetelijk rijk is de arme, die zich dag aan dag omringd weet van menschen die hem liefhebben. Qezegend is de invloed van een gemoed, dat. waarlijk lief heeft, op de andere. Want liefde is de verborgen natuurkracht, die het zaad ontkiemen doet en uitbotten en een stengel worden, waaraan weer zijtakjes zicb ontwikkelen, met bladeren en heerlijk riekende bloesems getooid, welke bloesem profetie is van de vrucht, die straks zijn plaats zal in nemen. Zonder liefde heeft het loven niet alleen geen waardo, maar ook geen doel, geen reden, geea beteokenis. Liefde is 's levens beweegkracht. Zij is het, die den menseh doet arueideu, ook voor 's levens hoogste dingeu. Zij geeft hem kracht tot dulden en dragen, tot worstelen en lijden. Zij is het, die de geurige roos der gerechtig heid doet ontluiken. Zy is 't, die het beste iu den menseh uaar voreu haalt, zijn krachteu ontplooit, hem tsn hemel heft. De mensch die lief heeft, kan nooit den moed verliezen te raidden van zij 't ook nog zoo veel ontmoedigends en smartelyks om hem heen. Als ook alles wankelt, voelt hij zich vaststaan omdat hij zich kan vasthouden aan het onvergankelijke, het blijvende. Hilv. Crt. malen het werelkampioenschap won verder graaf De Lesseps, en den Oriek Georgiades, die verleden jaar te Athene by deOlympi. scbe spelen de Olympische prijssabel wou- Vooral de Engelschen waren «eer anthu- siast over de prachtige verrichting van onzen landgenoot en hebben hem met eerbewijzen overladen. De gouden medaille voor 36-jarigen dienst is gister uitgereikt aan adjudant H. W. C. Spruit, administrateur van het militair hos pitaal hier. De heer J. H. Secrève, organist der Reroou- strantsche kerk te 's-Gravenhage, stelt zich voor, aanstaanden Woensdagavond in de Luthersche kerk hier een uitvoeriDg van gewijde muziek te geven. Mevrouw H. Mac kintosh—Van Iterson, uit Den Haag, en raej. Georgine van Aaken, zullen daarbij meewer ken, eerstgenoemde als sopraan-zangeres. Het volgende programma zal worden *en gehoore gebracht 1. Preludium, voor orgel J. 8. Bach. I. O Jc.uMn .4» j voor j s Bach. b. Auf! aufl mein Herz zang 8. Sonate in g moll, voor viool G. TartinL 4. Andante maëstoso uit het vierde concert, voor orgel G. F. Handel. 5. a. Vater Unser j C. Krebs. b. Halleluja voor zang By de door het Bestuur der clasis Amers foort van de Ned. Hervormde kerk gehouden schriftelijke kerkvisitatie over liet jaar 1906 is gebleken, dat het aantal Hervormden in genoemde classis 4306 bedraagt. Bg de 27 predikanten gaan 5295 leerlingen ter catechi satie, terwijl 568 werden aangenomen tot lidmaat. Naar andere kerkgenootschappen gingen, voorzoover bekend is, 3 personeu over, ter wijl 8 personen uit andere kerken overkwa men tot de Ned. Hervormde kerk. Door de Diaconieën werd f93 959.12, ont vangen terwijl uitgegeven werd f 89 Aan legaten werd ontvangen f 10700. Ds. B. Haga, Doopsgezind predikant te Nijmegen, hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden Kring bier, welke weder wordt gehouden in het Loge-^ebouw aan de Van Persyn-straat en te half elf aanvangt. De «Staatscourant" van gister bevat bet besluit en de benoemingen voor het hoofdon derwijzers-examen, waarvan het schriftelijk gedeelte zal worden gehouden op 2 Juli en het mondelinge zal aanvangen op 17 Juli te Amsterdam, Arnhem, Breda, Deventer, 's- Gruveubage en Leeuwarden. De definitieve Oorlogsbegrooting voor 1907 is gister ingediend met een eindcijfer van f 26 643255. De uitgaven voor het blijvend gedeelte zyn verhoogd vooral wegens het tot 1 Oc tober 1907 in dienst houden bij de bereden wapens van de lichting 1905, bij de cavalerie voor 2/j, bij de artillerie in haar gehoel. Ook wordt voorgesteld, de soldij van 412 gehuwde onderotficieren heneden den rang van sergeant-majoor (opperwachtmeester) te verhoogen met 15 cent daags. Te Amersfoort zullen bergplaatsen worden gebouwd voor snelvuurmaterieel, die f28 350 zullen kosten. Larghetto, voor viool W. A. Mozart. 7. Bepentir, voor zang, viool en orgelCh. Gounod. 8. Hosannah, voor orgel Th. Dubois. Op de lijst wordt reeds Hink geteekend. De heer Secrève is trouwens een goede bekende, óok door zijn orgel-concerten hier vroeger in de Remonstrautsche kerk gegeven. Voor lezers buiten de stad zij hieraan toe gevoegd, dat ook aan het kerkgebouw toe gangskaarten zijn te verkrijgen, nochtans tegen wat hooger prijs, zooals ook in de advertentie in dit nummer staat aangegeven. Ook van Z. K. H. den Prins der Neder landen mocht de Regelings-commissie van het hier van 29 Juni tot 8 Juli te houden groot Internationaal kegel-concours een fraaie mat- zil veren medaille ontvangen. Zaterdagmiddag wordt hier geïnstalleerd het comité van voorbereiding van het hier in Juli te houdeu gymnastiekfeest van het Middengewest van het «Ned. Gymnastiek Ver bond". Tot dusver is den beambten van het plaat selijk telefoon-bureau nog niet aangezegd, zich te regelen naar den Zondagsdienst voor het Rijks-lelefoonkantoor. Zooals men weet, wordt dat met ingang van 9 Juni op Zou- en algemeen erkende feestdagen voor den interrcomunalen dienst opengesteld van 7.30 tot 8.30 en van 12.30 tot 1.30 (Greenwiebtyd), terwijl het plaatse lijk net slechts geopend is ran 12.10 tot 1.40 (Greenwich). Aan bet plaatselijk telefoonnet is thans ook aangesloten arts K F. A. Lommei, Lan- gesiraat 112b, met nommer 31. Het aantal aansluitingen is tnans 187. De b°"i H. Gerritsen is gekozen tot Be stuurslid vau dun aaiivankelijk met 60 leden opgerichtoü «Bond van graan- en meelhan delaren iu Nederland". Luitenant J. Doorman, van het 1e regimont veld-arlillerie te Utrecht, won op het Inter nationaal -cüerm-concours te Parijs den titel van wereldk nnpioen op de sabel. Luitenant Doorman beeft te Parijs de beroemdste meesters van de wereld geslagen, o. a. graaf de Da Falaise, die de twee vorige Nogmaals vestigen we de aandacht op de hoogst belangrijke tentoonstelling van den «Volksbond tegen drankmisbruik" welke mor genmiddag te Utrecht wordt geopend en naar aanleiding waarvan o.a. dr. Ch. Ali Cohen in het reeds besproken Orgaan schrijft Een goede voeding eischt voedingsmidde len, deugdelijk van aard en toebereid op de beste en goedkoopste manier. De Tentoonstelling voor Volksvoeding zal daaromtrent beel wat leeren. Maar voor een goede voeding is meer noo- Een allereerste vereischte is, dat er voed sel zy en even onontbeerlijk is een goede spijs vertering. Ook ten opzichte daarvan streeft de «Volks bond" naar verbetering. Bestrijding van het alkohol-miabruik, be vordering van gepaste zuiuigbeid en doelma tige besteding van het verdiende loon, het aankweeken van zelfbeheersching, van matig heid in alles, opwekking tot nuttigen ontspan- nenden arbeid in 't gezin, verbooging van levensgenot in den goeden zin het aunkweeken van huiselijke gezelligheid in prettige, gezon de woningen, ziedaar een en ander uit het werkprogram van den «Volksbond1' om te komen tot verbetering van den socialen toe stand van velen, hen op te voeren tot een nuttig, gezond en aangenaam leven. Voedzaam, smakelijk en goedkoop voedsel voor ieder is het devies der Tentoonstelling. Matigheid, een goed humeur bij den maal tijd in een gezellige woningzoo bevorder lijk voor een goede spijsvertering kan de «Volksbond" niet op de Tentoonstelling als vrucht van zijn arbeid laten zien. Maar dia in de maatschappij rondkijkt, zal daar kunnen ontwaren en naar vertrouwd mag worden in steeds meerdere rnate dat het streven van den .Volksbond", zijn werk zaamheid in allerlei richting, krachtig mede werkt om teD opzichte van de volksvoeding den idealen toestand te uaderenelk gezin, gezond en genoeglijk, aan een wel bereiden disch De bouw der aan den Grooten Haag op te richten Diaconie-school is voor f 9589 op gedragen aan deu heer T. van Hoogevest. Men hoopt de school reeds 1 November in gebruik te kunnen nemen. De «Nationale Christen geheelonthouders- vereeniging" zal voorloopig eiken laatsleu Donderdag der maand vergaderen en wel in het gebouw «Eben Haëzer. Ook hier hebben de kolfiebuishouders zich aangesloten tot eeu vuk-verseniging; Iu een daartoe gehouden bijeenkomst in «Het Boompje" zette een spreker uit Utrecht uiteen hoe door het vereenigen van goedge zinde caféhouders een nuttig werkt wordt tot stand gebracht. Daardoor wordt de politie veel werk uit banden genomen en als gevolg daarvan zal den leden der vereeniging veel moeite bespaard worden. Ook zal bij vereenigd optreden het ver krijgen van een gelijk sluitingsuur vooralle goed ter naam staande gelegenheden gemak kelijk zijn, evenzoo het langer open big ven bij stedelijke feesten. In het Bestuur zijn gekozen de heeren J. Schuilenburg, J. A. de Bont, H. N. Prins, W de Voogd. E. Kolfschoten en J. J. van Doorn. Bij den heer H. J. Morre, aan de Bloemen- dalschestraat 13, is Dinsdag een postduif komen aanvliegen, gemerkt 38J6 T79. Een occasional schrijft: Als een bewijs hoe voerlieden steeds reke ning hebben te houden met tramrails, diene het volgende Op de Kampstraat reed een boer in zijn tilbury iu matigen draf, toen bij moest uit wijken voor een wagen. Het paard stapte op de tramrail eu ijzer op ijzer glydt glad gleed met óen beeu uit, waardoor het tegen den grond viei, op een zijner zijden. De tilbury, verbonden als zg was aan bet paard door buikriem eij lemoen, moest de buiteling van het paard volgen en als logiseti gevolg daarvan maakte de inzittende voerman eeu salto (gelukkig geen mortale) over het paard heen, die menig accrobaat hem zou benijden, wat sierlijkheid van zwaai betreft. Tegenwoordigheid van geest is maar alles. Fluks stond onze duikelaar tegen wil en dunk weer overeind .;n belette het paard het hoofd te lietïeD, terwyl het inmiddels met zijn achterbeenen pogingen aanwendde om van de tilbury taih. ratjes te l'abrieeeren. De strengen doorsnyduu (de buikriem had zich zelf reeds losgewerkt) en de tilbury achteruit trekken, was 't werk van een paar seconden; toen 't paard weer op zijn beentjes en 't was of er niets was ge beurd. Geen wonden, geeu schrammen, geen ontvellingen. Alle drie, boer. paard en tilbury bleven ongedeerd bij 't geval. Maar hoe ge heel anders had het kunnen zijn «Mien piepke is nog an 'ebleven" zeide onze vriend, met een gebaar van voldoening op zijn tabakspijp wijzende, die hij gedurende de gansche catastrophe tusschen zijn tanden had geklemd gehouden. Een koopmau iu de buurt verkocht een paar nieuwe strengen, het paard mocht voor een verzetje op stal wat uitblazen en ,,'t geval" was afgespeeld. (We wilden hieraan slechts éen wenscb toevoegen, namelijk, dat alle occasionals zóo'n styl hadden. Red.) Utrecht is een nieuwe vereeniging rijker geworden, wat zeer zeker geen bijzonderheid is zegt het «Utr. Nwsbld." maar het doel waarmee zij is opgericht, is nu juist niet van de alledaagsche soort. Zg draagt den typeerenden naam van «Americao Club". Het principe van de club is, zich van alle conventioneele begrip pen te ontdoen en alleen dat te bevorderen waardoor de mensch «hoog" komt te staan en voornamelijk te beoefenen schoone kun sten, zooals litteratuur, schildei en, muziek en2. Het plan bestond om met de zomermaan den buiten ie gaan wonen en te genieten van de mooie fioilandsche natuurtafereelen. Aan het Bestuur werd opgedragen een geschikt terrein op te zoeken, waarin het volkomen geslaagd is, dank zij de welwillendheid van den directeur der Zeister-Bouwmaatschappij, die aan de club een plek gronds op 'traooiste gedeelte van den Sloraperd afstond, gelegen bg den Araersfoortscben straatweg. Hierop is een aardig houten gebouwtje opgericht. De „American Club" zal deze plaats onge veer half Juli betrekken. De kleeding, die daar door de leden, meest jongelieden, gedragen zal worden, bestaat voornamelijk uit een kimono en een grooten lichten hoed. Aan verschillende verdienste lijke zoowel binnen als buiteilandsche per sonen, o.a. den hertog van Westminster, zal het eere-lidmaatschap worden aangeboden. Alleen zij kunnen lid van de vereeniging worden, die hiervoor een uitnoodiging krijgen. Een gewijzigde Tolstoï-kolonie dus. Bij Kon. Besluit is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend aan jhr. mr. D. Blocg van Haersmade With als Burgemeester van De Bilt, onder dank betuiging voor de in dat ambt bewezen diensten. Men schrijft uit Scherpenzeel A. den T., alhier, van wien het bekend was, dat hij niet in weelde en overdaad leefde, is 's morgens dood bij zgn vuurhaard gevonden. Van gebrek kan dit niet het ge volg zijn geweest, althans niet van noodza kelijk gebrek, want behalve 1459 halve centen werd nog een beJrag van ruim honderd gulden aan zilvergeld bij hem gevonden. Hoewel hy dus voldoende middelen had om zich het noodige levensonderhoud te ver schaffen, leefde hij er van op een wijz^ die geen bedelaar met hem zou willen detW De wyze waarop wij door de menschen behandeld worden bepaalt dikwyls meer hunne dan onze waarde. Eenige jaren geleden heeft de heer Ar- mand Sas-en er op gewezen dat de Neder- landsche Rijks Postspaarbank, van welke hij Directeur is, in het jaar 1900 haar 17de leveusjaar wat aantal inleggers en ge middeld tegoed betreft, per 1000 inwoners hooger cijfers had aan te wijzen dan de zusterinstellingen in Engeland, Italië, Frank rijk en Oostenrijk over het zelfde levens jaar. Dit verscbyusel heeft zich niet bepaald tot dat eene levensjaar, maar is, naar de heer Bassen mededeelt, hem bij onderzoek geble ken ook voor elk der zes volgende jaren te gelden. Wij laten bier de vergelijkende cijfers volgen over het 18de en het 22ste levensjaar der instellingen (de eerste cijfers geven aan het aantal inleggers, de tweede het gemiddeld te goed op 100) inwoners): 18de jaar 22ste jaar Nederland 137 f13841 181 f19059 Zweden lil 6915 107 6813 Italië 87 6 187 103 13521 Frankrijk 86 «11387 5 7 783 Engeland 58 «11258 88 #14153 Oostenrijk 57 2688 66 3610 De groei der Rijks Postspaarbank hier te lande blijkt aldus regelmatig sterker te zijn toegenomen dan die der vijfbuiienlandsc.be. Slechts heel weinig Nederlanders kennen hun zoo heel mooi land en weten veel beter van den mooie plekjes aan de Rijn, in Zwit serland, in Algiers desnoods te vertellen, waar reis-bureaux en mode hen heenlok ken. En kele zonderlingen onder hen wagen 't wel eens, een binnenlandse!! uitstapje te maken, doch altijd met zekeren schroom voor geen geld ter wereld zouden ze van het heel mooie, dat ze daarbij hebben gezien en van hun verrassing dat ons land z<5o mooi is willen spreken met den zelfden ophef'als van hun ervaringen in 't buitenland opgedaan. Nog heel wat zijn erdie nooit een voet hebben gezet in Friesland. Waar ligt dat ook weer O ja, in 'l Noordenhet land van de Friesche boeren. Wie nu wel eens mooi Friesland wil zien en hij zal ten hoogste voldaan en ten zeerste verrast thuiskomen verwijzen we naar het pas verschenen boekje «Uitstapjes in Friesland langs de lijnen der Ned. Tram weg Maatschappij", een keurig geschriftje, me' een kleine honderd illustraties, een kaartje, en prettig geschreven tekst en dat alles voor éen dubbeltje. Elke boekhandelaar bezorgt h« t U. Voor de rasech<e Amersfoorters nog dit: er komt een heel mooie afbeelding in voor vao den Poppesteen te Bergum, een broer van onzen vermaarden Kei. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met bun inhoud. Kop\j van Ingezonden stukken, al dan niet geplaats t wordt nimmer teruggeven. Aan alle vaders ea moeders in Nederland. L. S. Vaders en moeders, zoo gij nog niet voor de keuze hebt gestaan, «welke school moeten wij voor onze kinderen kiezen", zult ook Gij zeker de een of andere tijd voor die gewich tige vraag gesteld worden. De wetswijziging van dr. Kuyper begint te werken. Allerwege in ons land richt rnen bizondere scholen op, en tracht men de ouders te overtuigen van de slechtheid der openbare, en de voortreffe lijkheid der bizondere school. Ouders! ziet goed uit uw oogen, gelooft niet zoo maar de lasterlijke praatjes, die men over de open bare school verspreidt, onderzoekt vooral goed want men schroomt er niet voor den naam van Christen en Christelijkheid te misbruiken om de grofste leugen, de vuigste laster ingang te doen vinden. Twee lasteraars van dit soort werden reeds door den rechter veroordeeld, en er zouden meerderen veroordeeld zijn, indien zij niet arglistig hun onchristelijk lasterwerk zoo zorgden te doen, dat de rechter er geen vat op heeft. Vertrouw dus op uw eigen oordeel, vraag U zeil af wat er dan toch tegen dat openbaar onder wijs is te zeggen en welke dringende redenen er zijn, tot de voor bet ouderwijs zoo nadeelige splitsing van scholen. Hebt gij zelf ook niet die openbare school bezocht? Hebt gij te klagen over het onderwijs, dat er gegeven werd? Moet gij met erkennen, dat de ouderwijzers hun best deden, dat onderwijs zoo goed mogelijk te geven? Moet gij niet erkennen, dat ook thans, de openbare onderwijzers in de school hun best doen, het onderwijs zoo goed mogelijk te maken? Moet gij niet erkennen, dat zg ook buiten de school al het mogelijke doen, om het i nderwijs te verbeteren. Neen, niet waar, over het onderwijs hadt en hebt gij geen klachten, of als ze er zijn, gelden ze in dezelfde, of in nog hoogere mate voor de bizondere ccbool. Gij hebt zelf de openbare school bezocht, of misschien, bezoeken uwe kinderen zo nog. Leert of leerde men u of uwe kinderen daar verkeerde dingen? Wordt het geloof er aangerand, heeft uw godsdienstige overtuiging geleden onder den omgang met kinderen van andersdenkenden?

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2