KENNISGEVING. Amersfoortsche Bank Methorst Van Lutterveld, Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor Advertentien. meid-alleen BOTERFABRIEKEN Reisbelasting. Venduhuis aan het ïreebuijj Hearen- en Dames-RIJWIELEN. A - l CHEQUE-REKENING. (Commanditaire veonooten H. OYENS Zonen, te Amsterdam) Neen, niet waar, praatjes van anderen hebt Gij genoeg gehoord maar, wat hebt Gij zelf, voor u, en voor uwe kinderen ondervonden? Niets van dien aard, is 'twel? Integendeel, de omgang met andersdenkenden beeft u beter gemankt. Gij hebt gezien, dat, evenals gyzelf, ook die, naast hun ondeugden, hun deugden hadden; gij hebt hen leeren waardeeren en hoogachten; gij hebt er door geleerd, als een echt Cristen, uwen naasten, ook al gaat hij naar een andere kerk dan gij, lief te hebben. «Verkeerde dingen geleerd". Heeft men u of uwe kinderen op de Openbare school niet voorgehouden, dat gij eerbied moet hebben voor het geloof van andersdenkenden; leeit men daar niet te doen alles wat goed, te mijden alles wat slecht is? Leidt de Openbare school niet op tot alle Christelijke en Maat schappelijke deugden, zooals de wet dat eischt? Zij moeit zien niet, dat is waar, met al die moeilijke geloofskwesties, die ons ouderen verdeelen, en die de meesten onder ons zelfs niet eens kunnen begrijpen. Maar is dit niet eerder een voor- dan een nadeel? Moeten dan ook de kinderen l eeds oordeelen en veroordeelen kinderen, die zoo moeilijk zaken van personen weten te scheiden, en zoo gemakkelijk komen tot eigenwaau en zelfverheffing op grond vun beter weten, terwijl ze toch in werkelijkheid in die moei lijke zaken niets anders kunnen dan napraten wat hun is voorgezegd, zonder dat ze er iels van begrijpen. - En zoo gij het toch wenscht, dat de kin deren van hun jeugd af aan word9n onder wezen in uw geloof, is dat dan niet beter toevertrouwd aan de geestelijke herders en leeraars dia in de kerk, of zoo zij dat wen- schen ook in de openbare school, volgens de wet het recht hebben, de kinderen voor wie de ouders dat verlangen, in den godsdienst te onderwijzen. Onderzoekt dit alles, en gij zult tot de overtuiging komen, dat gij niets tegen de openbare school hebt, en er dus voor u geen enkele reden is, het bizondere onderwijs met zijn vele en groote nadeelen, te bevorderen. Zeker groote nadeelen! Zeker, ga zelf maar eens na, en ziet wat er overal gebeurt. In Gemeenten, waar éen goede openbare school was, met voor elke klasse een onder wijzer, komen, twee, drie, vier bizondere, en ieder onderwijzer dus met twee, drie, vier soms zelfs zes klassen. Van dat onderwys kan niet veel terecht komen. Kreeg ieder kind vroeger vier of vijf uren per dag onderwijs, nu moeten die uren verdeeld worden, over twee, drie, vierzes klassen. Eén onderwijzer; kan maar éen klas tegelijk onderwijs geven, de andere kinderen worden bezig gehouden, maar leereu nagenoeg nieis. Gij behoeft dit niet te gelooven; gij kunt het zelf begrijpen. Het onderwijs wordt dus slechter en duurder. Vier scholen kosten meer dan één, ook al blijft 't aantal kinderen het zelfde. En wie betaalt die meerdere kosten Of het komt uit Rijks-, Gemeente- of kerkekas, per slot van rekening wordt toch alles gehaald uit Uwe zakken. Gij vindt het op Uw belas tingbiljet terug óf van de Gemeente, óf'van het Rijk, óf van de kerk. En die scheiding van kinderen, Roomsch- en on-Roomsch, Orthodox of Modern, of wat er nog meer voor verschillende gezindten bestaan, is die zoo noodig, of zoo gewenscht? Moeten wij niet allen in het levensamen- werken, en is het daarvoor niet noodig, dat wij elkander reeds van der jeugd af aan leeren kennen en verdragen «Onbekend maakt onbemind", is een algemeen bekende regel, die wel het krachtigst geldt bij kinde ren. De scheiding op school wekt baat en tweedracht, wantrouwen en onverdraagzaam heid. Waar moet het heen als zoo ons volk wordt opgevoed? Lees maar eens welk een taal de zoogenaamde «Christelijke" bladen uitslaan, wat een haat en minachting voor elk die anders denkt, dan die bladen het «ware" achten. Als men voor een goede zaak strijdt, gebruikt men degelijke argumenten, en wanneer men die niet heeft, deugt ook de zaak niet. Welnu, de voorstanders der byzondere school, de tegenstanders der open bare, doen hun zaak kennen aan de argu menten die zij gebruiken. Denk eens goed na, en wat zegt ge van deze „De Openb. School is erger dan de jeuieverflesch",aldus ds. Vonkenberg in de Zier kzeesche Nieuws bode; „de Openbare School is een pest een kanker voor onze natie" volgens ds. OlTringa; «de neutrale school is een gruwel van „afgoderij", zegt de anti-revolutionaire heer Heemskerk, enz. enz. Wy zouden U tientallen van deze soort «argumenten" kunnen aanhalen. Wat bewijzen zij Niets ander dan dit öf men heeft geen argumenten, waut deze zal niemand die nadenkt in ernst kunnen aannemen, öf men durft met de ware rede nen niet voor den dag komen. Een kind moet voelen en begrijpen, dat meu hier tot laster zijn toevlucht neemt, en dat zou men niet doen als men werkelijk degelijke argu menten had. Ouders! Vaders en Moeders, weet wat ge doet, en pedeukt U wel driemaal voor ge U door dergelyke raadgevers laat leiden. Vol gens de wet heeft ieder Ouder het recht, Openbaar Onderwys voor zyne kinderen te eiachen. De Openbare School is een kostbaar kleinood; het ligt aan U zelf, dat niet te verliezen. Het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche On- dei-wijzers. 384e STAATSLOTEBIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 4 en 5 Juni 1907. (1950 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- slraat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 1000 op No. 15905. Prijs van f400 op No. 15918. Prüzen van f70. 1018 2305 2311 2312 2337 3530 4661 15239 15257 15259 15908 17074 20363 en 20793. Te zamen 16 pry zen. Zonder prijs, zijn uitgetrokken 1019 1023 2319 2349 3507 3534 4664 4713 4721 4725 6307 6310 6333 6588 15232 15234 15238 15243 1588115903 15904 15906 15913 15925 15930 20001 20002 20006 20025 20040 20359 20379 en 20785. RECLAMES. 1 5 regels f 1.25, elke regel meer f 0,2 5 Wat zou er met hen gebeurd ziju 1 Talrijk zyn zjj die, wanneer «ij ons schrijven om ons le bedanken voor de genezing, door hen dank sij de Pink Fi.len gekregen, ons zeggen dat zij vöor bet gebruik dier pillen wanhopig waren, omdat alle bebandelingen, alle geneesmiddelen, door ben be proefd, niets hadden uitgewerkt. Wie kan zeggen wat er met die menschen zou gebeurd zijn, zoo zjj niet het geluk hadden gehad de Pink Pillen te ge bruiken Moet er gedacht worden dat de natuur tea slotte de overhand zou gehad hebben of dat een noodlottige afloop zich zou hebben voorgedaan On oplosbaar vraagstuk. Toch is dit zeker, dat die ge vallen wel degelijk aantoonen, dat de Pink Pillen genezen daar waar alle andere geneesmiddelen heb ben gefaald. De heer Aart Kujjer Pz., Hoogland-in-de Haag, by Amersfoort, schrijft .Ik dank u voor de genezing die ik door de Pink Pillen verkregen heb. Ik was zeer zwak, had hevige bloedarmoede en leed aan pijnen in hel geheele lichaam. Mijne beeuen wilden my niet meer dragen. Langen tijd ben ik in behandeling geweest zonder noch genezing, uoch verlichting te kunnen verkrij gen. Een vriend van mij raadde mij aan de Pink Pillen te gaan gebruiken. Ik heb ze genomen en zij hebben mjj veel goed gedaanna een vrij korte be handeling was ik volkomen genezen. Het zou wei treurig geweest zijn zoo ik op 23 jarigen leeftjjd niet meer had kunnen genezen." De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedar moede, bleekzucht, ueurastbeuie, algemeene zwakte maagpijnen en pijnvlagen. Prijs f 1.75 de doos, t'9 per 6 doozeo verkrijgbaar bij SNAB1LIE, Steiger 27 te Rotterdam, eu Apoihekeo Ook echt verkrijgbaar bij A. van de WEG, dro gist, Langes raat 23 te Amersfoort, en A. uk VRIES, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pil- -ga eu heeft nog nooit iemand ge- flra\J i««'*l nezen. mmi-*fl) Afbeelding der doos: W» .fti M' Hendrika Poort. Levenl. aang. kindm.g. van Charles Henri Mulder en I-rancina Ca- thnrina Adriana Oosterbaan. Woensdag 12 Jnni 1907 in de LÖTHERSCHE KERK te Amersfoort te geven door mevrouw HERMINA MACKINTOSH Van Iterson, mejuffrouw GEORGINE van AAKEN, (Viool) en den lieer J. H. SECRÈVE, Organist der Remonstrantsche kerk te 's-Gravenhage. Entree bij inteekening f0.60; aan de kerk f 0.75. Aanvang 's avonds 8 uur, Gezocht te Baarn, Krugerlaan 27, mevr. ARBOUS, een flinke, nette DIENSTBODE als Op zindelijkheid en lief karakter wordt veel gelet. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 30 Mei tot 6 Juni 1907. GEBOREN Gerrit Jan, z. van Jan Maanen en Johanna de Ruig. Cornelia Alberta, d. van Arnol- dus Schimmel en Bartba van Beek. Dirk Martijn, z. van Meijer Kamerling en Victorine Wilhelniine van Vollenboven. Theodora, d. van Gerardus Cornelis van Schalkwijk en Gerarda Spijker. Wilhelmus, z. van Jaco bus Wilhelmus van Diest en Carolina Johanna van der Heiden. Betje, d. van Jacob Menko eu Jetje de Zoete. Wilhelmus Gerardus Aotonius Cornells, z. van Johannes Heere en Hendrika Cornelia Hienekamp. Jacoba Johanna, d. van Otto Broekhuijsea en Jacoba Geurtse. Dirk Johannes, z. van Dirk Jo hannes Smits en Everdiua van Haselen. Gerrit, z. van Gerrit Hagenbeuk en Jannetje van Loen. Wilhelmina, d. van Evert Rui- zendaal en Hendrika de Boef. Gerrit, z. van Albert Boekhoff en Froukje Schut. Petronella, d. van Lambertus van den Ham en Louisa Maria Bakkeues. Roelefina Willemina, d. van Willem van der Flier en Maria Fraucisca Fontijn. Hermania Hen drika Wilhelmina, d. van Hermanus Gerardus Rekveld en Wilhelmina Opscberper. An- tonia Johanna, d. van Pieter Stalenhoef en Antonia Margaretha Boog. Barbara, d. van Willem Brandsen en Aartje van Rou- endal. Ida Louisa Johanna, d. van Hendrik Kurpersboek en Henriette Dirkje Snoek. Twee natuurlijke kinderen. ONDERTROUWD: Johan Eduard Frederik Hagenbeuk Hendrika Quick. Izaak Hermanus van de Roemer eu Alida Maria Meelboom. Tho mas Willem Ittraann en Gillezina Hendrika Thien. Gerardus Johannes Aioysius Vos en Elisabeth Jansen. GETROUWD: Louis Franpois Guillaumo Ortmeier en Grietje ter Burg, OVERLEDEN Petronella Geertruida Schouten 77 j., wed. van Elias ran Ijken. Maria van Veen, 75 j., wed. van Jan Walet. Cornelis van Veen, 6 w. Jan van Brakel, 55 j., echtg. van Nijkerk en Putten. De DIRECTIE maakt hiermede aan hare geachte clientèle bekend, dat de heer A. A. van OOIJEN, Arnhnrnscheweg 40, van af 15 Juni a.8. NIET n.eer als vertegenwoor diger voor bovengenoemde fabrieken op treedt. De zuivelproducten zullen van af dien «latum meteigen wagens rechtstreeks van de fabrieken aan huis worden bezorgd, en staan onder voortdurende controle van den heer W. A. van den BOVENKAMP, Apotb. Scheik. te Amersfoort. Aanbevelend, S. lan der MEIJ, Directeur. N.B. Men wordt beleefd verzocht, eventu eels aanmerkingen op melkrondbren- gers of producten direct te adresseeren aan den Directeur der fabrieken, te Nykerk. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van den BUNSCHOTER VEEN- en VELDEN DIJK geven by deze kennis, dat do over het dienstjaar 1906 van heden af ge durende 14 dagen ter inzage van de Inge- landeu is nedergelagd ter Secretarie van het Hoogheemraadschap te Amersfoort, Lange- gracht wijk F. No. 17, alwaar, tegen betaling (icr kosten, een afschrift verkrijgbaar is. JOHs. KNOPPERS, Dijkgraaf. C. JANSSEN, Secretaris. Amersfoort, 6 Juni 1907. Beleefd en dringend verzoeken onderge- teekende, hun die op reis gaan, een klenig- heid of meer af te zonderen voor hen die om gezondheidsredenen in de buitenlucht moeten en niet kunnen gaan door gebrek- aan de noodige middelen. Tot het ontvangen van giften stelt het Hulp-comité alhier zich gaarne bereid. Mej. D. A. SIDPRÊ. Mevr. DeJONGSCHOUWENBURG- Mevr. GRONEMANDoornbos. Mevr. baronesse Van ITTERSUM| Stroeve. te UTRECHT. Zaterdag 8 Juni, des middags 12 uur, zullen wegens beëindiging van zaken publiek worden verkocht: circa 30 eerste klasse Deze sterke, lichtloopende en elegante fietsen zijn alle voorzien van prima banden en meerendeels van vrijwiel en rem. Te zien des morgens vóór den verkoop. RICHARD BRESSER. Amersfoort (Telefoon 86) Kortegracht 20, naast bet Postkantoor U UCÏIL! REKENING-COURANT met of zonder r VOORSCHOTTEN. Verleent HANDELSCREDIETEN tegen nader over een te komen billijke voorwaarden. Behandelt alle verdere Bankzaken. Kassiers en Commissionairs in Effecten. AMERSFOORT, Tel. 49, BAARN, Tel. 141. Muurhuizeu 15, naast het agentschap der Ned. Bank. Molerusstraat 88. van- en verkoop van eflecten op de Amsterdamsche en buitenlandache Beurzen Verzilvering van coupons tegen de hoogste noteeringen. Openen van rekening-courant tegen billyke, nader overeen te komen voorwaar den, met of zonder voorschot. Plaatsen van gelden a deposito en op prolongatie. Verschaffen van reisoredietbrieven. Volkomen veilige bewaarplaats van effecten en andere waarden iu de gepantserde safe-deposit staande in een brandvrije kamer. Wekelijksch mark to verzicht vau geld- en fondsenhandel op aanvrage gratis- verkrijgbaar. KANTOORUREN 9 tot 5. voorheen W. CROOCKEWIT W,A.zn KORTEGRACHT 7. In- en verkoop van Effecten, Coupons, Vreemd Geld. !"Caf®vLD£ I van Wissels op Binnen- en Buitenland. In- en Verkoop r Neemt gelden a Deposito. Verschaft Reisoredietbrieven op alle voorname plaatsen der wereld. Verstrekt Voorschot op onderpand, tegen Borgstelling of andere zekerheid. Bezorgt Assurantiën op 't leven, tegen Brandschade en Inbraak. Nazien van, en Verzekering tegen verlies by Uitloting.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 3