Ingezonden. zijn herkozen de aftredende onderlingen, de heeren J. van Bottenburg Hz. en inr. P. J. F. van Voorat Vader, en de aftredende dia- Jcenen, de heeren W. van Esveld Bz. en T. van Daal. De Minister van Justitie heeft benoemd met ingang van 10 Juni l'J07 tot plaatsvervan gend lid der Kamer van toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen, gevestigd te Utrecht den heer H. J. Raedt, Inspecteur der registratie en domeinen aldaar. De periodieke verkiezing van zes leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 25 Junide stemming op Maandag 8 Juli en de herstemming, zoo dienoodig is, op Woensdag 17 Juli. De aftredende leden zijn: in het le district de heeren C. J. D. van Eek en mr. P. J. F. van Voorst Vaderin het '2e district de heeren C. Th. van Beek en M. L. Celosse; en in het 31e district de heeren D. Gerrit sen en A. H. van Kalken. Voor de Hoogere Burgerschool hebben zich aangemeld 91 candidaten, van welke 70 voor de eerste klasse. Onder hen zyn 33 uit Amersfoort en 58 uit andere Gemeenten. De stroomafleiding, zooals dat een paar jaar geleden heette, schynt dus nog niet bijster hard te werken. Alle inwoners van onze goede stad worden opgewekt om de oranjebiljetten, welke a. s. Maandag en volgende dagen op de publieke aauplakplaatsen een ieder dadelijk in 't oog moeten vallen, aandachtig te lezen. Men verzuime het niet! Nogmaals herinneren we aan de zeer belangrijke tentoonstelling van den »\olks- bond tegen drankmisbruik" die tbans te Utrecht word gehouden. Onder veel meer interessants is daar nu óok te zien de inzending van gerookt Kony- nenvleesch, Konijnen worst, enz. van de «V. P. N.", waarover we vroeger schreven doch die by de eigen tentoonstelling der »V. P. N." niet gereed kon wezen. De heer A. F. Unger heeft aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het eerste Natuurkundig examen. Bij gunstig weer 't moet er in dezen zomer helaas telkens bij zal het staf- muziekkorps van het 5e regiment infanterie morgenavond een concert geven op het ter ras van »Amicitia". Dit concert zal niet te half acht, doch om kwart voor achten aanvangen. 1. Kolonel Vao Hoek-marsch G. Bikkers. Eerbiedig opgedragen aan den beer kolonel-commandant van hel 5e regiment infanter e. 2. Ouverture „Halka"Monuiszko. 3. „lm Flugedurch die Welt", waiter Einodshofer. 4. Grande f ntaisie dramatique sur des motifs de l'opéra „Faust" Gounod-Coenen. 5. Ouverture „Jesonda"Spohr. 6. Sexiuor de de l'opéra „Lucie de Lammerinoor"Donixetti. 7. „Rêverie"Vieuxtemps. 8. „Laast den Kopf nicht hangen" grosses-PotpourriLincke. No. 1, 3, 5 en 8 eerste uitvoering. De «Amersfoortsche Muziek-vereenigiog" stelt zich voor, Dinsdagavond acht uur een concert te geven in de tent aan de Regen- tesselaan en zal daarbij het volgende pro gramma ten gehoore brengen 1. Cschoiterie, raarschJ. Martin, 2. Ouverture „Bella Rosa" Jos. Keswls. 3. Neily-walsA. Reuland. 4. Faiiuisie „La dame blancbe" Boïeldieu. 5. Enire nous, mar.-chJ. Werkman. 6. Ouverture „Marie Heurieite" L. Montagne. 7. Quaud l'amour meurt, wxls. O. Crémieux. 8. Fantaisie „La speraima". Ter aanbeveling van het concert van ge wijde muziek, aanstaanden Woensdagavond in de Lutersche kerk hier te geven door den heer J. H. Secrève (orgel), mevrouw II. Mackintosh (sopraan) en mejuffrouw Georgine van Aaken ontvangen we nog eenige heel gunstige besprekingen in binnen- en buiten- landsche bladen. We zullen die niet opnemen. De beste aanbeveling /.ijn wel de concerten door den heer Secrève hier rnet telkens stygend succes gegeven. Voor onze begaafde sladgenoote mej. Van Aaken behoeven we toch zeker geen aanbeveling te schrijven. Mevrouw Machintosch is almede geen onbekende hier, ofschoon zij haar talenten gaven tot dusver slechts in meer intiemen kring hier deed genieten. Eén ding wilden we wel zeggen zorgt er voor, in tijds u te voorzien van een toegangskaart. Het kerkje is niet zóo groot en dus kon 't wel eens zyn»geen plaats meer". De «Staatscourant" van gister bevat de gewijzigde Statuten van de Sociëteit «Ver- eeniging". Als aanvulling op het berichtje in het voiig nummer over de oprichting ook hier van een Vereeniging van vergunniughouders deelt men ons mede, dat zij reeds 22 leden telt en de gegroude hoop bestaat, dat alle vakgenooten zullen toetreden. Voorzifter is de heer J. Schuilenburg, Se cretaris, de heer H. N. Prins. Handel en Nijverheid houdt aanstaanden Vrijdag haar maand verga lering. Een zeer belangrijke, waarbij wel zooveel mogelijk alle leden mogen tegenwoordig wezen. De temperatuur van bet water in de Bad en Zweminrichting blijft sedert Donderdag constant op 60° F. Ook van H. M. de Koningin-Moeder mocht de regelings-commissie voor het hier te houden Groot internationaal kegelconcours een fraaie zilveren medaille in ontvangst nemen. Zij ontving ook de medaille, door de Ge meente toegezegd, de opdracht er van gedekt door het Gemeentewapen in zeer mooi émail. Ook tal van vereenigingen en particulieren zonden reeds mpdailles en kruisen of zegden die toe. Mochten anderen dit goede voorbeeld wil len volgen, dan is eenige spoed zeer ge- wenscht met het oog op het vaststellen van de volgorde der prijzen in het programma en het kunnen afdrukken en verzenden van dit boekje. De provincie Utrecht krygt [een eigen sportorgaao. De U. C. en V. V. „Kampong" heeft be sloten met ingang van 1 Juli een wekelijksch sportblad uit te geven voor de provincie Utrecht, onder den naam van »Het Kam pongblad". De takken van sport, die hierin behandeld zullen worden zijn voetbal, hockey, lawn-tennis, cricket en roeien. Als Hoofd-redacteur van dit blad is be noemd de bekende sport-redacteur van het «Utr. Nwbld." de heer A. D. Ebbers, terwijl verschillende sport-autoriteiten hun toezeg ging hebben gedaan om ah correspondent op te treden. Het tweede elftal der >H. V. C." ontvangt hier morgenmiddag op eigen terrein het eerste van »Wilhelmina", uit Utrecht. In den trein, 's avonds tegen zeven uur, tusschen Utrecht en Amersfoort.'n Half dut tend, half wakend gezelschap van handelaren uit Groningen in éen coupé. Het tocht er. 't Is koud. «Dou 'tiling dicht", aldusb. M., een handelaar uit Winschoten tot z'u collega, De L., uit O. Pekela. En deze, met slaperige oogen, slaat z'n stok omhoog, trekt en stil staat de trein 't Was 'n nieuwe wagen, waarvan de uood- rem op een andere plaats is aangebracht dan gewoonlijk. En wakker waren ze, onze han delaren. Procesverbaal volgde natuurlijk. Door den Keurmeester der risch is gister op de weekmarkt een kist gerookte schel- viseh afgekeurd. De politie zorgde voor 't onschadelijk ma ken van het lekkers. Als gevonden is ten Politiebureele gede poneerd een paar lange dames handschoenen. Men zegt, dat H. M. de Koningin-moeder in de laatste week dezer maand een tuin- partij geeft op «Soestdijk". De Prinsessen van Reuss keeren Dinsdag van «Soestdijk", naar Duitschland terug. In Hoogland is miltvuur geconstateerd bij vier honden, die spoedig stierven aan de ge vreesde ziekte, welke zich nochtans niet voor deed onder het vee in die Gemeente. De Gemeenteraad besloot in zyn gister gehouden vergadering om het bestaande ge bouw tot afzondering van lijders aan be smettelijke ziekten te verkoopen en over te gaan tot den aankoop van een verplaatsbare houten ziekenbarak welken zal kosten f1275 Vastgesteld werden verordeningen op dege- zondheidspolitie en op de openbare wegen. Tegenover de waarheid kan men wel geljjk krijgen, maar geen gelijk hebben. Sedert Donderdag is de militaire wacht in en vóór het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tijdens de zittingen ver vangen door Rijksveldwachters. Een eigenaardige enquête wordt op het oogeublik in Den Haag ingesteld. Het Bestuur der plaatselijke afdeeling van den «Bond van Ned. Onderwijzers" heeft aan eeu «con troleur" op iedere openbare Lagere school opgedragen, een rapport uit le brengen omtrent den werkzaamheden van het Hoofd der school, met het oog op het ambulantisrae van de Hoofden van scholen. Een aantal van de aangewezen «rapporteurs" beeft evenwel voor de opdracht bedankt anderen hebben haar aanvaard en rapport uitgebracht. Thans is aan alle Bondsleden eon circulaire gezonden om de verlangde in lichtingen te verstrekken. Die inlichtingen blyven geheim. Het besleit heeft reeds tot heel wat wry- ving en gisting aanleiding gegeven. Een der Hoofden heeft in bet «Nieuwe Schoolblad" ernstig protest aangeteekend tegen deze enquête en het optreden van het Bondbe- stuur „schandelijk" genoemd. Eender Bonds leden verdedigt op zyn bourt in het laatste Qummer van den «Bode" enquête, die vooral dienen moet om het ongewenschts van het ambulantisme aan te toonen, en bovendien ver klaart bovenbedoeld lid, zijn ook de rappor ten van de Hoofden over hun onderwijzers geheim, wanneer dezen bijv. solliciteeren naar een hoogeren rang of voor periodieke ver hoogingen in aanmerking komen; redenen waarom, naar hij meent, ook in de geheim houding van deze rapporten niets onwaardigs is te zien. Vermoedelijk zal over deze zaak het laatste woord nog wel niet zijn gesproken. Jhr. J. C. C. don Beer Poortugael heeft ten vorigen jare het licht doen zien een mono grafie op krijgsgeschiedkundig gebied, getiteld «Beringen en Houthalen", een episode uit den Tiendaagschen veldtocht, een geschrift, dat jhr. J. E. Meijer aanleiding gaf Lot het samenstellen van een verweerschrift Bee ringen en Houtnaelen, 5 en Augustus 1831, tot verdediging der nagedachtenis van den luitenant-generaal jhr. A. F. Meijer" (zijn overgrootvader). Thans heeft kolonel F. de Bas, Directeur van het Krijgsgeschiedkundig archief van den Geueralen staf, het licht doen zien «Het Krijgsgeschiedkundig archief en de Waarheid betreffende Beeringen" (79 pp. gr. 8° met kaartje, uitgegeven bij de firma 1. Wedding, te Harderwijk). Vooral voor hen, die in opdracht voor het Krijgsgeschiedkundig archief bouwstoffen aanbrengen en voor hen ,die de bezwaren kennen, verbonden aan het samenstellen van een juist verhaal over dergelijke episodes uit de geschiedenis des vaderlands is dit laatste geschrift hoogst lezenswaard. In de eerste pagina's schelst kolonel De Bas de wording van het archief, dat aan zijn uitnemende zorgen is toevertrouwd en dat werd ingesteld bij Kon. besluit van 24 April 1891. «Deze inrichting moest van den grond worden opgebouwd en bezat aanvankelijk niets"; doch vonverpoosd gaat men voort met ver zamelen, terwijl ten nutte van hen, die be lang stellen in of licht zoeken voor eenig tijdvak of feit der krijgsgeschiedenis, de aan winsten in de Jaarverslagen reeds twaalf in getal worden meegedeeld". Kolonel De Bas komt tot de conclusie, dat «geenszins beantwoordende aan de eiscben, welke aan den schrijver van krijgsgeschiedenis ziju te stellen, maar velen zonder reden ver bitterende, jhr. Den Beer Poortugael doet denken aan de woorden van SchillerGe- fahrlich ist'sden Leu zu wecken," enzoovoort. De oud-generaal Meijer is schitterend ge rehabiliteerd èn door «het fiere, zeker niet zoetsappige geschrift" van zyn achierklein- zoon èn door deze belangrijke bijdrage tot de geschiedenis van den Tiendaagschen veld tocht, van de zoo welversneden pen van kolonel De Bas. Inhoud «Wereldkroniek" 8 JuniHet 25-jarig bestaan der Zeil- en roeivereeniging «Hollandia" Het ontworpen havensteisel te Rotterdam Reddingsinrichting aan den Hoek van Holland Ronggengs Perso nalia Uit Schouwburg en Concertzaal Sacramentsdag te Huissen Worstelwed strijden te 's-Gravenhage De vijf stand beelden der Oranje-vorsten te Berlijn Kroniek van de we»k Het 600-jarig be staan van het St Joris-gilde te Gemert Karikaturen uit het buitenland. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met bun inhoud. Kop\j van Ingezonden stukken, r1 dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Geachte Redactie. Het overigens met welwillendheid jegens de tramdirectie opgestelde Btuk, opgenomen in het nummer uwer courant van 4 Juni 1.1., kan den indruk geven, alsof het bij deze directie ont breekt aan het noodige beleid in de keuze of de behandeling der paarden en daarom wensch ik over deze aangelegenheid, even al» in der tijd over de organisatie van den tramdienst, het rechte licht te doen Bchijnen. Als eene onderneming niet gaat zooals men dit wel zou wenscben, zich zrif niet kan be druipen en eene ondersteuning tot f 2800 'sjaars noodig heeft om onbelemmerd en flink aan de eiflehen, die liaar kunnen worden gesteld, te voldoen en als zij door het publiek gewaardeerd wordt, dan ligt het toch in den aard van de zaak, dat men er alles van weten wil om, als het kan, de opheffing van gebreken of van on zaakkundig beheer te bevorderen. De geachte Bchrijver is de meening toegedaan, dat, wanneer eene vacature onder de trambe st lurders door een paardenkenner zal worden ingenomen, er uitzicht zal bestaan, dat in de paar- denaangelegenheid gelukkiger zal worden ge werkt n daarom stel ik er prijs op het volgende onder de aandacht van het belangstellende pubiek te brengen. De meer verantwoordelijke directie van verre weg de meeste paardentrams hier te lande wordt uitgeoefend door mannen, die slechts eene opper vlakkige of algaraeene kennis van het paard bezitten, meestal gedurende de uitoefening hun ner functie opgedaan. Men kan zich immers tor zijde laten ataan door gediplomeerde deskundige I artsen, evenals dit geschiedt bij het koopen, behandelen en voederen, enz. der paarden voor onze krijgsmaeht. Ten einde wisselvalligheden en tegenslagen I zooveel mogelijk te vermijden, besloot bet tram- bestuur bij de oprichting in overleg met tram- directeurs hier te lande de paarden bij een der bekende groote paardenhandelaars in België te bestellen, die eene maand garantie geven onder beding van keuring door een RijksveeartB bij aankomst. Aldus geschiedde; een der gezonden zeven paarden werd teruggestuurd en na eenigen tijd kwam bet uit, dat eenige merries veulens moesten werpen hetgeen, evenals de keelziekte, waarvan in het Ingezonden stuk sprake is, bij de keuring door den veearts niet werd geconstateerd. De bewuste merries werden op kosten van den paardenhandelaar verkocht of door hem met dichte beurs veor andere paarden verwisseld. Hoewel vrij nauwkeurig in dit stuk een over zicht uit de Jaarverslagen der Amersfoortsche Tramweg Maatschappij wordt gegeven, wil ik den inzender toch bij dezen lateu weten, dat nooit voor f 400, doch wel ééns een pikpaard van f220 werd gekocht en na eenige jaren voor flM) weer van de hand werd gedaan. Over het algemec-n worden voor onze tram zwaardere paarden aanbevolen daar, wat de tractie aangaat, zij in minder gunstige omstandigheden verkeert, al zijn dit gewoonlijk ook minder goede dravers. Af en toe werden naderhand paarden verkocht en |nieuwe (gewoonlijk éen tegelijk) opgespeurd en gekocht in Limburg met afwisselend succes, doch werd deze weg weder verlaten, als biedende te weinig waarborgen. Het is ook herhaaldelijk voorgekomen, dat in'undsche paarden werden gekocht en nader hand tegen restitutie van de vollen koopprijs dooi den handelaar moesten worden terugge nomen, daar zich na hunne vétérinaire goed keuring gebreken openbaarden. Paardenhandel is een onzeker gebied, ook zelfs voor specialiteiten, wat paardenkennis aangaat- Een andere zaak is deze, dat de ervaring heeft geleerd, dat de Amersfoortsche Tramweg Maat schappij alleen met het bezit van 8 paarden de exploitatie op den tegenwoordigen voet kan be zorgen, zonder, dan alleen bij uitzondering, paarden te moeten huren, hetgeen zeer duur uitkomt. Door gebrek aan de noodige fondsen werd het aantal paarden langzamerhand onvoldoende en moeten, als er paarden uitvallen, paarden worden gehuurd, ee.i maatregel, die men natuurlijk zoo veel mogelijk tracht te vermijden, hetgeen ook al niet strekt om de bij de tramweg-maatschappij aanwe-ige paarden in beter conditie te brengen. Onder dankbetuiging voor de opneming van het bovenstaande, Een binnenstaander. Geachte Redactie, Op de eerste plaats mijn dank er voor, dat U het bovenstaande Ingezonden stuk mij ter inzage xondthet hoor en wederhoor kan nu aanstonds in toepassing komen. Op de tweede plaats mijn verzekering, dat ik allerminst er aan heb gedacht, dat mijn stukje in uw vorig nummer aanleiding zou geven tot polemiek, ik gaf geen beschouwingen juist om den schijn te vermijden, te worden uitge kreten voor „stuurman aan den wal" doch excerpten uit de officieele Jaarverslagen, enkel en alleen om te doen zien, dat het waarlijk niet in het nadeel van de Amersfoortsche tram zou zijn als de vacature in het Bestuur werd inge nomen door een paardenkenner. En op dit punt vind ik in het betoog van den „binnenstander" niets dan steun. Ik bied hem, en U, mijn verontschuldiging aan, dat ik het Jaarverslag over 1902 onnauw keurig heb gelezen. Ik schreef, dat in de derde vergadering van aandeelhouders werd meege deeld, dat in den loop van 1902 een pikpaard werd aangekocht voor f 400thans blijkt mij bij herlezing van bet Jaarverslag dat ik ver keerd las. Woordelijk toch staat in dat verslag, uitgebracht in de vergadering van 28 Mei 1903: „Een onzer paarden, dat, hoewel zonder waar neembare gebreken, op den duur ongeschikt voor den dienst bleek en in het geheel niet was te gebruiken in tweespan voor den oprit in den nieuwen toegangsweg naar het station, moest met verliep worden verkocht, doch Blaagden wij er in, voor de som die dit belgische paard op bracht, een zeer geschikt, nu als bijpaard ge bruikt, inlandsch paard te koopen. Daar, zooals te voorzien was, door het oprijden der helling bij de tegenwoordige normale exploitatie het aan tal paarden onvoldoende werd geoordeeld, werd voor de som van f400 nog een flink gebouwd paard uit den omtrek aangeschaft". Ik wil hierbij slechts aanteekenen, dat het eerstbedoelde belgische paard uiterlijk sedert 21 Juli 1901 heeft behoord tot de tramweg-maat schappij (zie Amersf. Courant 4 Juni). Andermaal mijn dank voor uw gastvrijheid. Hoogachtend, Een buitenstaander. PREDIKBEURTEN. Zondag 9 Juni. Evang. Luthersche keik. Voorra. 10 uur, ds. Do Mi-ijere. Remonstrantsche kerk. Voorin. 107a uur. ds. Hooükuas. Doopsgezinde Kring Voorm. 1072 uur, ds. ft. Haga, uit Nijmegen, Geretorm. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Dunner, s Avonds 572 uur, ds. Dunner. Geretorm. kerk (Zuidsiugel). Voorra. 10 uur, ds. W. Human, uit Schai'oiidyk. 'sAvonds Si/j, uur, ds. W. Hainan.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2