Stadsnieuws. bloom der werkloosheid steeds grooter aandacht vraagt? Geeuszins; want de groot industrie biedt aan den anderen kant zooveel voordeeion, zoowel voor den werkman als voor de maatschappy, dat er reden te over bestaat, naar middelen te zoeken, die tot vermindering harer gebreken of tot beveili ging tegen haar kwade gevolgen kunnen strekken. De moderne industrie is een onbeperkte sociale macht. Toch diende ook zij, evenals elke nieuw opkomende macht, in goede banen geleid en gehouden te worden. Een meer en meer strenge regeling harer productie moet ongetwijfeld de werkloosheid verraiD' deren; zij zal deze evenwel nimmer kunnen doen verdwijnen. Doordat de oorzaken der werkloosheid in het industriewezen liggen, zijn deze zóo talryk en zóo verschillend, dat het bezwaar lijk gaat, er een volledige lyst van samen te stellen. Nochtans kan men zich een denk beeld dezer menigvuldige ooi-zaken vormen, door ze in eenige algemeene groepen te verdeelen. In een eerste groep kan men samenvatten die, welke de werkloozen in persoon betreffen. Willekeurige werkloosheid zooals bij staking alsmede werkloosheid wegens ziekte en invaliditeit ter zijde stellende, zijn er evenwel nog tal van persoonlijke oorzaken. In de practyk zijn ze niet gemakkelijk te onder scheiden, want de grens tusschen deze en willekeurige werkloosheid is meestentijds zeer vaag. Onder persoonlijke oorzaken zyn alle ge vallen begrepen, waarin de arbeider zonder werk komt door min of meer chronische onbestendigheid, onvoldoende activiteit, on matigheid, lastig humeur, insubordinatie, physische verdrukking, slechte gezondheid, te ver gevorderden leeftijd, dienstplicht, enz. Tevens de gevallen van individueel ontslag weigering van indienstneming wegens syn dicale, politieke en somtyds godsdienstige redenen. Eindelijk ook de gevallen van werkloosheid ten gevolge van onvoldoende geschiktheid voor het vak. Deze zyn talryk in de betere vakken. Op elke werkplaats worden de arbeiders naar het praesteereu in hun am bacht gerangschikt; gedurende den stillen tijd krjjgen de middelmatige werklieden het eerst bun ontslag. Omdat de opleiding der leerlingen nog te wenschen overlaat en aan bekwame arbeiders meer en meer de voorkeur wordt gegeven, is bet aantal ongeschikten zeer hoog; de werkloosheid heerscbt dan ook het meest onder deze categorie. Bovendien verkeeren zy, met het voortdurend gevaar voor oogen wederom ontslagen te worden, in des te moeieliiker omstandigheden, ook omdat bun loon altyd minder is dan dat van meer be kwame vakgenooten. In een tweede groep kan ingedeeld worden de toevallige werkloosheid: brand '.a de ge bouwen, ongelukken aan materieel of machines wachten op werk, gebrek aan grondstoffen. Door hun tijdelijken duur en omdat zij geen reden geven tot ontslag van den werkman, zyn d< ze gevallen voor den arbeider h8t minst nadeelig. Maar er valt hierbij op te merken, dat zij voor bet raeerendeel een industrieel risico medebrengen, byna even eenvoudig vast te stellen als het gevaar van brand of ongelukken bij den arbeid, en tegen de schade waarvan de gewone verzekering de arbeiders gemakkelijk zou kunnen waarborgen. Indien bet particulier initiatief voor zoo'n eenvoudig vraagstuk geen oplossing weet te vinden, zou de wetgever elke industrieel kunnen ver- plicbteD, zyn personeel te verzekeren tegen het gevaar van werkloosheid, ontstaan door brand, ongelukken en in gevallen van force- majeure. Er is een heel aardige quaestle aan de orde. In Noord-Holland kunnen vrouwen gekozen worden in polderbesturen; niet omdat men verzuimd beeft ze van de verkiesbaarheid uit te sluiten, maar omdat men ze uitdrukkelijk verkiesbaar heeft verklaard. Jn Utrecht kan dat niet; niet omdat men verzuimd heeft ze verkiesbaar te verklaren, maar omdat men ze beslist niet in die be sturen wil hebben. Precies het tegenovergestelde dus! leder provinciaal bestuur is baas in zijn eigen provincie. Maar nu komen Noord-Holland en Utrecht met elkaar in aanraking in den polder Kor- tenhoef.die ten deele in Noord-Holland, ten deele in Utrecht ligt. Utrecht wil geen vrouwen in het bestuur; Noord-Holland wil ze wel, en 't einde zal wezen, dat men de beslissing van de Kroon zal moeten inroepen. Van de KroonDat is van de Koningin! Stel u voor, dat men aan de Koningin gaat vragen, of Hare Majesteit een vrouw wel geschikt acht om bestuur uit te oefenen De tram vervoerde in Juni dezes jaars met haar zeldzaam slecht weer en de 16 regendagen, die de toeristen thuis bieMen 7022 betalende passagiers, tegen 8085 in de oovervalscbte Zomermaand van 1906,6738 in 1905, 6618 in 1904, 7638 in 1903 en 6018 in 1902. De opbrengst aan passage was nu f509.476, tegen f599.47* in Juni 1906; de opbrengst der diversen wasechter f59.60,tegen f51.85; en de opbrengst per dagkilometer was f 10.54 tegen f 12.06. De totaal-opbrengst was f569.07* in 1907, f651.32* in 1906, f539.65 in 1905, f564.47 in 1904, f642.47 in 1903 eo f541.83 in 1902. Gedurende het eerste halfjaar van 11)07 werden vervoerd 39343 passagiers en was de totaal-ontvangst f3216.17* terwijl in het eerste halfjaar van 1906 werden vervoerd 40 767 - f (Wordt vervolgd). De classis Amersfoort der Ned. Hervormde kerk verklaarde zich vóór het voorstel der Synode om deze samen te stellen uit door de classes zelve te kiezen vertegenwoordigers. De commissie voor de zending in de classis legde, bij gemis van medewerking, baar mandaad neder. Ter gelegenheid van den 66*ten jaardag van H. K. H. Prinses Marie der Nederlanden zal het garnizoen morgen een groote parade houden op de Leusderheide. De troepen zullen worden gecommandeerd door luitenant-kolonel H. Oolgaardt, van het le regiment veld-artillerie, en de honneurs bewjjzen aan kolonel W. van Hoek, comman dant van het 5e regiment infanterie. Aan H. M. de Koningin is aangeboden het rapport der Staatscommissie tot het beramen van wettelijke maatregelen ter besfryding van belelary, Ludloopery en babitueele dronken schap. 3229 ^ssa^'eis en tote^oatvangst was Aan passage-gelden werd in die halfjaren onderscheidelyk o itvangen f2820.15 en f3021.42* waaruit blijkt, dat de «diversen", waaronder de reclame in de trararytuigen, een f30 per maand zijn vooruitgegaan. Ten Postkantore Amersfoort en de daar onder ressorteerende hulpkantoren is in Juni ingelegd bij de Rjjks Postspaarbank f 36115.36 en daaruit teruggenomen f29 716.99. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 13126. Een merkwaardige bijdrage over den zomer van 1907 geeft het Meteorologisch instituut, waar het meedeelt dat op 3 Juli te^en zons opgang de thermometer daalde tot 3.2° C., een stand zóo laag als sedert de stichting, in 1849, niet werd waargenomen. De heer A. Nijboff, Commissaris van po litie hier, is benoemd tot lid der examen commissie voor het politie-diploma van be- beambten by Ryks- en Gemaente-politie. Er zijn 298 candidaten. De heer J. B. H. Coeuen is aan de Tech nische Hoogeschool te Delft bevorderd tot civiel ingenieur. Mej. D. C. Steinbuch legde aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af bet eerste natuurkundig examen. In de vitrines van Slothouwer's boek- en kunsthandel is thans geëtaleerd een tweede stel ontwerpen van architect Van Schaïk voor den verbouw van bet St. Pieters- en Bloklands gasthuis. Indien werkelijk de heer J. W. A. Stuurop op 1 Augustus van hier wordt overgeplaatst naar Zwolle zal hy als chef- de- bureau bij de N. C. S. M. worden vervangen door den heer H. W. J. Fortuin. Vau de 29 aspiranten, die toelatings-examen deden voor den cursus bij bet 5e regimeut infanterie, zijn geslaagdkorporaal L. BeU lard, sergeant A. Hamming, sergeant W. Mulder, korporaal C. J. Pluigers en sorgeanten C. G. Poort, J. de Roos, P. Smit en J. Vesseur. Bij Kon. besluit is benoemd tot ritmeester bij het 4e regiment huzaren de le luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra, van het korps. Aan ritmeester jbr. R. E. Dittlinger, van het 3e regiment, is non-activiteit verleend. Aan het eind-examen van het Gymnasium hebben voldaan de heeren A. L. van Blom- mestein, B. D. Cordemans, L. J. Eveleens, S. Goverts, H. W. van Nieuwenhuizen, D. H. Recter en B. ter Haar Romeny allen voor A. Afgewezen werd éen leerling. Bij de ftdmiMie-exeinenB tot de Hoogere Burger school, welke 8 Juli eindigden, zijn toegeUten tot klasse I: A. G. J. Albert» (Amersf.), p. v*n A»aelt(Wee»p), O. H. Bauer (A.), K. O. F. Beem (A.), O. G. Bersma (Veenend.), Ob. M. C. v. d. Bijll (Roti.), J. F. Biscboff (A.), J. v. Boetzelaer (Baarn), P. C. Bonk (A.) J. A. A. H. Bode JWeesp), L. Boom (Bum.), K. Boech (Zeilt), F. A. Bruin» (Weeep), Al(jda W. Balj» (Har der*.), Etreline ten Capolle (Wee»p), Maria O. Cor nells cZftlet). Oh. Coster (A.) J. H. Cox (Hilv.), B. H. van Dalen (Bum.), J. Dekker (A.). 8. van Dissel JA.), W. van Dolderen (A.), P. H. van Haselen (A.) J. Heltfer (A.) L. J. D. van Holtbe (A.), J. Homoet Scherpen».) A. W. Hoogenboezem (A.), H. G. Hoot- ■nn (Zeist), D. Houiiaager (A), B. Ilaliaander (Amst.) F. de Jong (Laren N. H.) J. O. A. de Jongh (Weeep), D. Keppler (Buss.), J. A de Koeijer (A.), J. K. N. Koning (Buss.) J. Kors (Zeist), W. M. Korthals Altes (Brn.), N. Krtmberg (Naarden), M. N. H. H. W. Lagerweij (A.), W. L. M. E. van Leeuwen (Buss.), Joh.» M. M. Lewe van Middelstum A.). W.F. Loge man (Bus».), C. H. Marin (A.). H. M. Meier Mattem (Brn.), H. Moorrees (A.). J. Mulder (A.), F. F. v. d. Nieuwenhuizen (Nyk.), J. I. Noest (A.), Maria Nol- littg (Nijkerk), Ouwehand (Batavia), B. J. Remmelt» (Nuk.), J. H. Rorngn (Barn.), A. N. J. v. Rosseoi (A.), F. Sandtmaon (Bus».), A.P. van Schilfgaarde (A.), W. H. Schimmel (Barnev.), W. J. H. Schorjhuij» (Bum.), L. C. H. Hora Siccama (Amerong.) Maria C. H. Spit (Hilv.), H. Troulder (A.), M. de Vries (A.) en Cath» R. de Winter (A.); tot klasse II; Hilgina AbbiDga (Amersf.), Tb. L. G. du Quesne van Brucbem (Baarn), Engelina Schuver (Buss.) en Dittie E, G. la Seur (Buss.). Met herexamen in eukele vakkenA. Richard (Bu»«.) en J. H. Rou- wenhoret (Harderw.); tot klasse III H. Streefkerk (Hilv.) en D. N. Wentholt (Groning.). Met herexamen in enkele vakkenA. W. Brons (Harderw.) en Ch. N. Stadlander (Harderw.); tot klasse IV C. Bruidegom (Baarn) J. P. Dudok van Heel (Hilv.), C. M. B. Kamp (Hilv.) en Wilb. P. van der Heulen (Leiden). Met herexamen in enkele vakken J. Verbeek van der Sande (Leiden). Tot klassse VG. H. A. Thieme (Batavia). Het totaal der kandidaten bedroeg 88, waaronder 80 uit Amersfoort. Toegelaten zyn 62 kandidaten voor kl. I, 6 voor kl. II, 4 voor kl. III, 5 voor kl. IV en 1 voor kl. V«amen 78, waaronder 27 uil Amersfoort. Afgewezen zijn 7 kandida'en voor kl. I, 2 voor kl. II, 1 voor kl. IIIsamen 10. Omtrent de Industrie- en Huishoudschool schrijft een vriendelijke hand ons: Met voldoening is het unaniem Raadsbe sluit van 25 Juni j.l. ontvangen om door leeuiug en verhoogd subsidie den lang ge- wenschtenbouw eener nieuwe school mogelijk te maken, waarvan nu spoedig de aanvang kan worden tegemoet gezien. Intusschen zal het velen niet onwelkom aijn, ook thans reeds eenigszins meer van naby met de inrichting en haar resultaten kennis te raken. Welnu, een schoone gele genheid biedt zich daarvoor aan. Maandag 8 Juli e.k. is namelijk voor de Industrie- en Huishoudschool een gewichtige Werden in Mei j.l. de eerste getuigschrif ten van welvolbracbten tweejarigen cursus van «voorbereidend onderwijs" uitgereikt, komenden Maandag zullen voor het eerst getuigschriften verstrekt worden aan leerlin gen eener «vakklasse". De opleidingscursus voor «hulp in de huishouding" is nu vol tooid. Gezien de groote belangstelling, die nu al- gedurende twee jaren in steeds toenemende mate viel waar te nemen, heeft het Bestuur het niet ondienstig geacht om bij deze ge legenheid een overzicht te geven van hetgeen er aan de school onderwezen wordt wel te verstaan het practische gedeelte daarvan, aangezien de theoretische vakken zicb voor dit doel minder goed leenen. Aan belangstellenden wordt dus Maandag namiddag tusschen 2 en 4 uur de gelegen heid geboden, iets te zien van hetgeen de leerlingen verricht hebben op het gebied van koken, huishoudt l|jk werk, strijken, waschbehandeling en handwerken. Enkele zaken zullen niet alleen te bezich tigen zyn, doch ook tegen kostenden prijs overgenomen kunnen worden. Uitdrukkelijk zij ten slotte nog vermeld, dat bezoek uit alle kringen bedoeld wordt men kan er van verzekerd zijn, dat er»voor elck wat wils" zal voorkomen. Bij gunstig weer zal de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den beer G. Bikkers, Vrijdagavond een (inhaal) concert geven op het terras van «Amicitia" en daarby het volgende program ma ten geüoore brengen 1 „Die Liebesinsel", marsoh Linckx. Ouverture „Rakóczy" Ksler-Bbla. „Au der schonen blauen Donau", Walter Straüs». Grande fantasie sur dei motifs de l'opéra „Lalla Roulck" Ddnklsr. Ouverture „Les dragons de Villars" Maillart. 0. Balletmus'k und Hochzeitsxug au» der Oper „Feramors" Rubinsteiw. 7. „Plappermaulchen" Eirenbbbq. 8. Fantaisie „Les saltimbanques" Gasne. Noe. 4 en 8 eerste uitvoering. In verband met de viering door de leden in besloten kring van het 25-jarig bestaan der Sociëteit «Vereeniging" werd het Groot internationaal kegelconcours voor heden te middernacht gestaakt. Om de vele inschrij vingen zal het morgen reeds om 3 uur wor den hervat, althans voor de korpswedstyden. De belangstelling neemt nog altyd toenog komen by de Regelings-commissie aanvragen om programma's en aanmeldingen van korp sen in. En algemeen looft men de schitterende keuze der pryzenook de kleinste is nog van groote kunstwaarde.. Morgenavond een ewa-concert door de «Amersfoortscbe Muziek-vereeniging". De stand tot hedenochtend is; Korps: Acht om den koning, van de Sociëteit Amicitia te Amersfoort, 148 met totaal eind-serie 45Moed houden 1, Amster dam, 146 met 29 en 28; Nooit Redacht I, Amsterdam, 146 met 29 en 27Wis of mis, Amsterdam, 145; Acht om den Koning, van de Sociëteit Vereeniging te Amersfoort, 143 met 26; G. G. P., Amsterdam, 138 met 31; District 3, Amsterdam, 138 met 16Pollen- club, Amsterdam, 135 met 22K. C. 1900, Nijmegen, '123 met 18; Loke, Utrecht, 130 met 25; Zwolle I, 129 met eind-serie 28 en 4 negens Men heeft ze niet aan een touwtje, Amsterdam, 126 met 17Scheepvaart, Rot terdam, 124 met 23; Gooilust I, Hilversum, 124 met 19; Val om, Amersfoort, 121 met 5 negens; Recht Vooruit, Hilversum, 121 met 25; en Utrecht II, 120 met 29. Twee vijftallen van een zelfde club: Utrecht, uit Utrecht, 257Nooit gedacht, te Amsterdam, 249. Hoogste korpsgooier; W. van den Donker, Amersfoort, 41 met 8 na. Vrije baan: L. J. Linnenkarap, Am sterdam, 42 met tweemaal 41J. Beckering, Rotterdam, 42 met steunkaart 40; Q. Peet, Hilversum, 42 met 37 H. J. de Wit, Hilver sum, 42 met 36; H. J. van Eijk, Utrecht,41 met 39; A. Lengers, Amsterdam, 41 met tweemaal 37M. Wolters, Utrecht 40 met tweemaal 37W. de Rijk, Utrecht, 40 met driemaal 36 Th. Grijzen, Zwolle, 40 met 35: B. van Loo, Amersfoort, 40 met 34; H. Scheeben, Utrecht, 40 met 32. Personeel: J. Loohuis, Hilversum, 42 Jos. Meddens Hilversum, 37 met 8; L. Muijs Jr., Amersfoort, 37 met 7G. C. de Jager, Amersfoort, 36 met 8: V. S. F. Berckmans, Amersfoort, 36 met 7; J. N. van Ginkel, Amsterdam, 36 met 4. Serie: V. S. F. Berckmans, Amersfoort, 97L. Muijs Jr. Amersfoort, 95Jos. Meddens, Hilversum, 93Meitin, Amsterdam, 85. Dagprijzen: Zaterdag B- j. van Eyk Zondag J. Beckering; Maandag H. de Wit; Dinsdag A. Lengers, Amsterdam; Woensdag L. J. Linnenkarap, Amsterdam, met 7-9-9-8-9. In de gisteravond onder voorzitting van den heer A. M. Kollewijn Nz. gehouden Jaar vergadering der „Amersfoortsche Begrafenis Vereeniging" werd door den Voorzitter een woord van warme hulde gebracht aan de nagedachtenis van den heer G. Prins, sedert de oprichting, in 1876, Bestuurslid en sedert de reorganisatie, in Maart 1906, Penning meester, die 3 November 1906 de vi reeuiging door den dood ontviel. Zijn zoon, de heer C. Prins, reeds gedu rende de ernstige ziekte zijns vaders belas met het Penningmeesterschup, werd tot Pen ningmeester benoemd eo deed rekening en verantwoording. Hierbij bleek dat,ondanks de zeer groote uitgaveD, als gevolg van de reorganisatie en voor aanschaffing van ma terieel, er een bate is ten gevolge waarvan thans reeds éen aandeel in de rentelooze leening kon worden afgelost. Het aantal malen dat de diensten der ver eeniging werden ingeroepen, was grooter dan vóór de reorganisatie. Ook hadden begrafe nissen plaats van en naar buiten de Gemeente. De neer H. van Haselen, die voorloupig vóór éen jaar was benoemd, werd met alge meene stemmen thans definitief benoemd tot Directeur en mocht grooten lof in ontvangst nemen voor zijn immer zeer correct optreden. Het doel der vereeniging dit schijnt nog niet by allen bekend is doorgescbikt personeel de vele, vaak pijnlijke bemoeiingen te doen waarnemen, die wet en gewoonte bij een begrafenis voorschrijven, en bet be graven in deze Gemeente eenvoudig en met weinig kosten te doen plaats hebbeD. Men wordt lid door zicb op te geven by een der leden van de Commissie van toezicht. De contributie bedraagt 25 cent per jaar, geeft stemrecht op de Aigemeene vergade ringen en doet ontvangen het Reglement waarin de tarieven naar de verschillende klassen in alle bijzonderheden zijn aangege ven, zoodat ieder vooraf nauwkeurig de kos ten van elke begrafenis kan nagaan. Uit hun midden wordt gekozen een Commissie van Toezicht, wier leden generlei vergoeding genieten voor hun bemoeiingen. Bij de politie hier is aangifte gedaan, dat op 24 Juni in een 2e klasse coupé van een trein tusschen Amsterdam en Amersfoort in bet netwerk een bruin lederen handtasch is blijven staan, inhoudende: 2 stuks pandbrieven Veendamsche Hy potheekbank, ieder groot f 1000, waarvan éen serie A.A. no. 1938, 7 stuks 4 f 100, 3°/0 loten Rotterdam van 1868, no. 5926, 23701, 34267, 47225, 53447, 60817 en 62287. 1 stuk 4 200 kronen 3°/0 Hongaarsche Hypotheekbank, serie 1471 no. 60. 6 stuks, 500, 4V2 o/0 Portugal tabaksraono- polie 1891, no. 201959,231908,297789,302140, 315946 en 350958, Een stuk flOO, 3% Amsterdam 1874, serie 2895, no. 2. Een stuk 125 roebels, 4% Rusland 1889, no. 663251. Een stuk 125 roebels, 4% Rusland 1890, no. 201266. Een stuk 1000 Mark, 3»/2 Pruisen Litt- (2e emissie), 762673, en pl. m. f 35 aan bank papier.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2