Stadsnieuws. Ingezonden. Zou 'tuitkomen? Een meteoroloog van naam, prof. M. Möller, te Biunswijk, heeft in hei einde van het vorige jaar wee.rvoorspellingen openbaar ge maakt voor het geheele jaar 1907 en geldende voor geheel Duitschland. Hij steunde deze voorspellingen op den gelijktijdigen invloed van de zon en de maan, wier aantrekking, in samenwerking met de verwarming, van den dampkring daarin groote circulatie- atrooraeo teweegbrengt. Volgens zijn meening is de afwisselende aantrekkende werking van de maan en de zon van veel meer belang voor de algemeeneluchtcirculatiedan tot nog toe werd aangenomen en zijn de groote weers eranderingeo op aarde niet alleen te verklaren uit de ongelijkmatige verwarming van den dampkring. Na eerst een bestrijder te zijn geweest van Rudolf Fait), die den maans-invloed op het weer steeds verdedigd heelt, is hij later, door een grondig theoretisch onderzoek van den invloed van de zon en de niaau op den dampkring, tot de overtuiging gekomen, dat die iB vloed geenszins verwaarloosd mag worden ja, veeleer tot grondslag van geheel ni-'uwe beschouwingen over de oorzaken van de algemeene circulatie in den dampkring moet worden aangenomen. Prof. Möller is zoo ver gegaan, dien invloed te berekenen en aan de werkelijk voorgekomen weerstoestanden in vroegere jaren te toetsen, en gaf als resul taat van die studiën een weervoorspelling voor 1907. Wij geven din voor de tweede helft van Juli en voor Augustus hier weer. opdat be langstellende lezers deze kunnen toetsen aan de uitkomsten. 17 Juli. Neiging tot onweer, den 17n Juli, voor.d éeu dag nadat U't Schotland en uit West-Noor we en een barometerdaling vud 5 of meer m.M. gemeld wordt. Het onweer kan dau pas 30 uren later bij ons tot uit barsting komen. 11—20 Juli. Helder weer, Vrijdag 19 tot Zondag 2' Juli. 23—24 Juli. Onzekere weerstoestand, Dins dag 23 of Woensdag 24 Juli. 25—29 Juli. Helder weer iu Duitschland, maar depressie in de Noordelijke Noordzee van Donderdag 25 tot ongeveer Maandag 29 Juli. 31 Juli1 Augustus. Regen in Duitsch land, ongeveer op Dinsdag 30 Juli of Woens dag 1 Augusius. 1 Augustus. Onzeker; zie vorige voor spelling. 2—13 Augustus. Beter, helder weer, on geveer van Vrij.lag den 2n, of eenige dagen later, tot ongeveer Dinsdag den l3n. 1&—16 Augustus. Neiging tot onweer in Zuid-West-Duitschland, ongeveer op Dinsdag 13 of Woensdag 14, en ook in Noord-Duitsch- laad tegen Vrijdag den lön of iets later. 19 Augustus. Droog weer, met hoogeren barometerstand, ongeveer Maandag 19 Au gustus. 21—25 Augustus. Slecht weer, met storm achtige Westenwinden, kan zich aan de Noordzeekust tusschen Woensdag 21 en Zon dag 25 Augustus of iets later ontwikkelen. In het binnenland is minder regen te ver wachten. 29 Augustus. Goed weer, helder en droog; kan ongeveer met Woensdag 28 Augustus beginnen. Waarschijnlijke duur 14 dagen. Het spreekt van zelf, dat in ons land af wijkingen van deze weerstoestanden nog geen bewijs voor mislukking behoeven te zijn, doch m»'U kan wel aannemen, dat in nljemeene trekken de weerstoestand hier niet zoo heel veel afwijkt van die in Duitschland, vooral in tijden waarin, ten gevolge van groote depressies, het weer over een groote uitge strektheid hel zelfde karakter draagt. Van hieruit zal men dus prof. Möller's voorspel lingen vrywel kunnen eoniroleeien. Hoogstwaarschijnlijk zullen de voorspel lingen van Muller weder tal van bestrijders van den maansinvloednaardepen doen grijpen om aan te toonen, dat de maan heelemaal geen iuvioed op het weer uitoefent, terwijl vele anderen de schouders zullen ophalen en in Möller weer een niuuwen weerprofeet zien van dat soort, waarvan reeds een groot aan tal een korte beroemdheid hebben genoten om daarna vergeten ie worden. Maar tusschen dezen en prof. Möller is een groot verschil. Deze laatste steil niet voorop het geven van een voorspelling voor langer; t^d, doch be doelt veel meer op te wekkeu tot de theore tische besludeering van de algemeene lucht- circulatie op grond van de aantrekkingskracht, die de zoo en de maan uitoefenen op den dampkring, waarbij deze studie zou moeten samengaan met den arbeid van andere meteorologen. De gegeven weervoorspelling is meer een proeve van wat tot nu toe ber-ikt kon worden en daarom waarschuwt prof. Möller niet uit bet gedeeltelijk in vervulling komen dezer voorspelling tot de onhoudbaarheid van zijn theorieën te besluiten. Als strijder voor oen nieuwe richting in de theoretische meteoro logie, verdient prof. Möller zeer zeker de aandacht en de waardeering zoowel van vak- genooteo uls van het publiek. Ter gelegenheid van zijn weder verkiezen tot Raadslid werden den heer D. Gerritsen Woensdagavond twee serenades gebracht, door het muziekkorps van de Werkplaatsen der H. JJ. S. M. en door de Amersfoortsche Muziek- ver eeniging. De jongedames G. M. Kuijt en A. de Groot, van het pensionaat der Zusters van O. L. V. hier, behaalden de hoofdacte Lager onderwijs. \au de tweede ploeg slaagden bij het eind examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in de Provincie Utrecht de volgende leerlingen der Hoogere Burgerschool hier: J. Slaverman, J. L. Dudok van Heel, G. J. Wtllems, H. van den Burg en G. Bicker Kaarten. Mej. Beek verwierf het diploma met eer volle vermelding voor dameskappen aan de «Hochscbule für das Friseurs- en uud Per- ruckeumachersgewerbe" te Berlijn. De heer N. van Hinte, de ook hier ter stede zeer bekende Voorzitter van den »Ned. Bond van Gemeente-werklieden", is in twee districten gekozen tot lid van den Gemeente raad van Rotterdam. Kapitein H. A. Ruysch Lehman de Lehns- feld, wiens terugplaatsing naar Amersloort we vermeldden, wordt 1 October belast met bet bevel over de bij het le regiment veld artillerie nieuw op te richten 5e battery. Luitenant H. B. van den Oudendijk Pitterse gaat op 'ien datum met de bestaande 5e batterij over aaar het 4e regiment veld artillerie te Ede. Luitenant D. J. W. Havelaar is met ingang van 1 October overgeplaatst van Utrecht naar de 4e batterij hier. Men schrijft uit Ede, dat de bouw van het kazernement daar goed vordert; de stallen en de rioleering zijn grootendeels gereed en zullen den len September kunnen worden opgeleverd. De apotheek, het magazjjn en de militaire woningen zullen echter eerst later dan dien datum ia gebruik kunnen worden genomen maar de kazerne zal alsdan gereed zijn om te worden betrokken. Op 16 Juni jj. zouden, volgens de bevelen van den vorigen Minister van Oorlog, de tegenwoordige 24 landweerdistrictscomman danten van het tijdelijk bevel over even zooveel districten ontheven worden en moesten er alzoo tegen dien datum 24 commandanten benoemd worden. Deze benoeming is achter wege gebleven, omdat voor een negental districten geen commandant is kunnen ge vonden worden. Naar aanleiding hiervan is thans aan verschillende korpsen van het leger een opgaaf gevraagd van officieren die ge negen zijn en geschikt worden geacht voor commandant van een landweerdistrict. De benoemingen worden thans tegemoet gezien tegen 1 Augustus; Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer van het Instituut P. van der Sluijs, de school der Amersfoortsche School- vereeniging", willen we hier even meedeelen dat alle leerlingen dier school, die deeluamen aan het toelatings-pxamen voor de Hoogere Burgerschool hier zijn geslaagd en wel 7 voor de eerste en 1 voor de tweede klasse. In de Donderdagavond onder voorzitting van ds. 1. Hooykaas gehouden ledenvergade ring der afdeelmg Amersfoort van den >Ned. Prostestanten Bond"' werd besloten, goed keuring te vragen op do Statuten om daardoor rechtspersoonlijkheid ie verkrijgen en zich het recht te verzekeren op eigendom, legaten, enz. In beginsel werd besloten tot het oprich ten van een zangkoor om daardoor te komen tot verbetering van den kerkzang. Verschenen is het 33ste Jaarverslag, over 1906, van de «Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het buisgezin" (doorgangshuis «Zandbergen"). Daaraan j bet volgende ontleend Het jaar 1906 was in menig opzicht voor de Maatschappij een jaar van verandering, van overgang, leidende, na de woelingen van 1905, tot ordening, tot bevestiging. Bij Kon. besluit van 10 October 1906, no. 17, werden de gewijzigde Statuten goedgekeurd. Aan de zorg van het Bestuur werden toever trouwd 24 kinderen, waarvan 2 kwamen voor rekening van den Staat. Uit de verzorging gin. 3en kindoren. Vergeleken bij vorige jaren is it aantal zeer gering. De oorzaak biervan is een zuiver formeele; ingevolge de nieuwe Sta tuten bliiven de kinderen 3 jaren langer, n.l. tot bun 21ste jaar, in verzorging; naar de vroe gere bepalingen zouden de hieronder genoem de 13 kinderen mede uit de verzorging zijn ontslagen. Op 31 December 1906 wa-en in ver zorging 224 kinderen, tegen 205 op 31 Decem ber 1905. Wat bovenbedoelde vijf kinderen betreft, wordt het volgende medegedeeld. Eén meisje werd tot haar 18de jaar verzorgd ingevolge opdracht van een Diaconie; het kind werd daarna door de Diaconie toevertrouwd aan de pleegouders, waar van de man inmiddels de voogdij over het kind aanvaardde. Eén meisje, tot wier opneming was besloten, en dat door den Directeur uit An twer en was gehaald, werd per slot van rekening oor den voogd bij familie te Rotterdam ge laten. Een andere jongen van 18 jaar, die gereed stond om in eigen onderhoud te gaan voorzien, stierf aan tering. Met voorziening in eigen onderhodd begon nen 13 kinderen. Zij gingen in de volgende be trekkingen 3 dienstbode, van 16, 17 en 18 jaar; 1 timmerman, van 18 jaar; 3 assistentie in de huiehouding (waarvan éen met nkte nut tige handwerken); 1 meubelmaker, 18 jaar; 1 onderwijzeres in nuttige en fraaie handwer ken, van 20 jaar1 machine-bankwerker, van 18 jaar1 beambte bij een Bankinstelling, van 20 jaar1 linnenmeisje, van 17 jaar en 1 win keljuffrouw, van 19 jaar. De taak der verzorging was een dankbare; voor schokkende gebeurtenissen of groote teleur stellingen bleef het Bestuur gespaard. Toch moeten ook op dit gebied nieuwe paden worden ingeslagen. De Kinderwetten alleen raeds stellen het Bestuur voor een taak, roepen het op. Dat het aan die roepstem nog geen gehoor gaf, sproot voort uit den wenseh, niet naar nieuwe dingen te grijpen zoolang het oude nog alle krachten in beslag neemt- Is eenmaal de reorganisatie voltrokken, is het vele, dat onze hand thans te doen vindt, afgedaan en geordend, dan zal de tyd voor nieuwe werkzaamheden gekomen zyn. In een volgend verslag zal hierover wellicht meer kunnen worden meegedeeld. Wat ook te dezen aanzien op onzen weg moge liggen, éen ding staat vasthet nieuwe zal, be halve aan de moreele en intellectueele krachten onzer Maatschappij, ook zware eischen stellen aan haar financieele krachten. Aan de leden dus de taak, door persoonlijk offer en propaganda de financiën verder te sterkenzonder dat kan het Bestuur niets. Klagen over den financieelen staat wil het Bestuur niet, maar het mag niet nalaten, te wijzen op het bestaan van een niet gering tekort van f4800. Dat de leden hierin opwekking mogen vinden tot steun en propaganda, opdat het Bestuur de vleugels breeder kunne uitslaan tot hulp en redding van de kinderkene, het teerste en rijkste deel van een volk! Door het Bestuur is aan het verslag toege voegd een circulaire waarin het dringend vraagt om grooter financieelen steun. In het ruim dertig-jarig bestaan der Maat schappij zijn meer dan 900 onverzorgden door baar groot gebracht eD in staat gesteld, zich door de wereld te slaan. Het aantal begunstigers en leden bedraagt slechts ongeveer 2000 en zou met wat goeden wil best kunnen worden ver dubbeld. In een te Tiel onder voorzitterschap van den heer Th. J. H. Bianchi, uit Amersfoort gehouden drukbezochte vergadering der propaganda-comraissie »St.-Martinus" (be staande uit de Kruisverbonden en Mariaver- eenigingen van 5 dekenaten van het aarts- diocees, tellende ongeveer 4000 leden) zijn tot leden van het Dagelijksch Bestuur gekozen de heeren Tb. J. H. Bianchi, P. A. van Hal te Utrecht en mej. A. Jacobi te Montfoort. De heer Bianchi verklaarde door zijn vele en reeds zeer drukke werkzaamheden op sociaal gebied niet meer als Voorzitter te zullen optredenbij die gelegenheid werd hem een aandenken aangeboden. In verband met de vraagWat kunnen wij doen om het belang van bet drankvraag- stuk meer ingang te doen vinden bij de bur gerij, werd door pastoor J. P. Reijmer, uit Soest, een rede gehouden over «Het nut en de noodzakelijkheid der oprichting van jon- geDsbonden in het Kruisverbond". Op voorstel van den Voorzitter werd met algebeele instemming der vergadering een motie aangenomen, strekkende tot het op richten van jongensbonden alom iD den lande, welke motie aan den Hoofdraad en het Hoofd bestuur van het Kruisverbond zal worden overgebracht en opgenomen in «De Kruis banier". De volgende vergadering zal half Septem ber te Utrecht gehouden worden; de keuze liep tusschen Laren, Breukelen en Utrecht. Ter vergadering waren o.a. aanwezig afge vaardigden uit Baarn, Soest, Amersloort, Hoogland, Achteveld en vele andere afdee- liogen uit de Provincie Utrecht, terwijl andere afdeelingen bericht van verhinde ring zonden. De vergadering was zeer druk bezocht en is uitstekend geslaagd voor de propaganda. Op het vierde Middenstands-congres, te Nijmegen gehouden, kwam o.a. de vraag n van de Utrechtsche middenstands-vereeni- ging: «Waarom is het disconto hier te lande nooger dan in 't buitenland De Bonds voorzitter deelde mede, dat het Bondsbestuur ove;- deze kwestie met de Regeering in over leg is. Uit een overgelegden staat bleek, dat het disconto in het buitenland in de laatste jaren gewoonlijk hooger was dan in Neder land. Het Bestuur blijft in deze diligent. Het muziekkorps van het 4e regiment hu zaren, uit Deventer, onder directie van den beer H. A. Maas, zal morgenavond een con cert geven op het terras van «Amicitia" en daarbij het volgende programma ten gehoore brengen 1. Marche de „Carmen" Bizet. 2. Ouverture de l'opéra „Somiramis Roseini. 3. L'iniiugaration, gavotte Van Aaken. 4. Nachtschade,groote concert-wals Maas. 5. Fantaisie de l'opéra „Les dra- gone de Villara" Maillart. 6. Ouverture a us der Operette „Leichte Cavalerie"Suppé. 7- Fantaisie de l'opérette „La Mascotte"Audran. 8. a.Quand 1'amour meurt, valso Cremienx. b- Like t te, dan se Hispano Gauwin- Dar is- 9. Fantaisie de l'opérette „La fille dé madame Angot" Lecocq. 10. PrinH Carnaval, marsch Maas. In de «Eembode" vindon we den volledi- gon uitslag der Woensdag hier ten overstaan van architect Hs. Kroes gehouden aanbeste dingen, waarvan wo Donderdag de laagste inschrijvers meedeelden. Ingeschreven werd voor A het bouwen der derde parochiekerk met pastorie en voor B van een Zusterhuis met school, alles bij den Oudeo Soesterweg, door A. B. Maesc. W. M. Weijert Tilburg f83600 f 119 600 f121 260 N. Willemee Vreeswijk „79430 „39800 „117000 W. F. Weijera Tilburg „78800 .121000 J«c. Peiquin Amsterdam „77100 „116000 J. W. Koclcen Tilburg „77 000 .41600 V. d. Berg A V. d. Biggelaar Amsterdam „76 600 „44 400 „120 600 M. Bakkeren Prinsenbage „74 850 „114 950 V. d. Pluym Oielen Rotterdam „74140 „36 630 „110 B70 Gebr. Dessing Goud» „69 500 „41 600 „104 400 Mussert Den Haag „43 900 A. P. J. Leusen Gouda „42 450 Tb. P. Baars Buurmalscn „41800 Gebr. Vleugel Hilversum „40 850 J. W. Worsteling Amersfoort „39 995 J. E. Meekers Utrecht „38 547 Joh. Bunnik Amersfoort „38390 Joh. Gelen Blauwkapel „38 298 C. J. Kuntz Amersfoort „36871 B. A.vanRbijn Hilversum „34680 De bouw vau de kerk met pastorie is op gedragen aan de heeren Gebrs. Dessing, te Gouda, en die van het Zusterhuis met school aan den heer B. A. van Rhijn, te Hilversum. Donderdagavond heerschte hier zekere spanning aan het station. In 'tOosten des lands zou een ernstig spoorwegongeluk zijn gebeurd. De een wist te vertellen, dat de D-trein was gederailleerd volgens een ander zou 't ongeluk ziju geschied in Twente. Wat men zeker wist, was dat er groote vertraging was in den treinenloop. Eerst veel later vernam men de waarheid, namelijk dat een opgaande trein bij Almeloo derailleerde, waarbij machinist en stoker ge dood en drie reizigets gewond werden. Ht libroei. Er wordt zóo veel gewaarschuwd tegen hooibroei, dat we meenden een goed werk te doen, eens het advies te vragen van den Rijks-landbouwleeraar in Utrecht, den heer H. D. S. Hasselman. Hij antwoordde ons «Tot nu toe bestaat er geen middel om hooi, dat niet daartoe geschikt is, als dit toch op elkaar gepakt bewaard wordt, tegen het gevaar van in brand le geraken door broei te vrij waren. Luchtkokers kunnen baten, maar niet in ieder geval. Wat zout bij 't hooi ongeveer 5 per mille heelt mij bij goed gewonnen hooi goed voldaanmaar zooveel als noodig is om te vochtig hooi brandvrij te houden, zoude ik niet aanraden. Mijn raad zoude wezenhooien als 't oenigszins kan anders inmaken of persen. Maar niet wagen hooi op te bergen, dat niet geschikt is om aan een grooteo hoop geborgen te worden." Als er een ongeluk gebeurt door een auto dan is raen er vlug bij om den chauffeur allerlei vriendelijks toe te voegen. Daarom mag óok wel eens vermeld de kranige daad van den heer Telle uit Baarn, die, met een auto van «Trompenberg'' tyj Hilversum komend, plotseling voor de keus werd gesteld öf over een wielrijder, die van schrik met fiets en al omviel, heen te rijden óf zelf tegen een boom op te vliegen. Hij koos het laatste en kwam er, wonder boven wonder, al met een paar schrammen en een slechts weinig beschadigd voertuig. Dat is wel koelbloedigheid en kordaatheid, die loflijke vermelding verdienen. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde W. van der V. wegens diefstal van worst, ten nadeele van J. J. Vermetj, aan de St Agatha- straat hier gepleegd, volgens den eisch tot negen maanden gevangenisstraf. Een duur bartversterkinkje. Er is niets zoo zwart of het heeft zijn lichtzijde; als men zich maar de moeite wil geven om die op to zoeken. Hot opnemen van Ingezonden «tukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met hun inboud. Kopij van Ingozonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. 2 EN 31 AUGUSTUS. Geachte Redactie, Mogen ondergetekenden over een bescheiden plaatsje in uw kolommen beschikken om uw lezers op een belangrijke zaak te wijzen? Nog weinige dagen en de maand Augustus i« weer in 't land. Voor elk rechtgeaard Nederlander een gewich tige maand, door do beide nationale feestdagen, aan haar begin en haar einde. 2 en 31 Augustus zijn dagen, die ons bijzon der bepalen bij den band, die Neerland en Oranje omstrengelt; dank- en bededagen voor NcGrlanas Christenvolk. Mot die dagen in 't zicht willen we alle Ne derlanders, die gelooven dat Neerlands God Oranje en Nederland samenbond, wijzen opeen ernstig gevaar, dat ons Land, ons Volk, en ona geliefd Oranjehuis bedreigt. Daar «ijn onlangs in het Fransche leger ern-

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2