Stadsnieuws. man niet in z'n vrije uren de huishoudelijke zaken had behartigd in plaats van, zooals de meesten doen, hun pijpje te rookeu en toe te zien". •Maar de menschen willen het nu eenmaal niet", voegde haar man er bij. »Wilikdus mijn gezag hier bewaren, dan moet ik zulke werkzaamheden uls naaien, knippen en stop pen in 't geheim doen. 't Stuit me tegen ae borst, eerst de deur op slot te moeten doen 't is toch geen schande, io tyd van nood je eigen vrouw te belpeu en te zorgen, dat jd kinders netjes en heel voor 't licht komen, maar de oudsten mogen uiet eens weten wie hun kleeren wascht en verstelt als moeder 't niet kan doenAlsof 't een misdaad is, waarachtigdat man en vrouw samen lief en leed deelen en opkomen voor het welzijn en de eer van 't gezin Blijkbaar deed het hem goed, eens te kunnen uitpraten en bij de bezoekster instem ming met zijn denkbeelden te vinden. Toch viel het deze zeer gemakkelijk, over 't voor gevallene te zwijgen. Hoewel getroflen door betgeen ze dien avond had gezien, was ook zij te zeer vastgeroest in de zwaze vooroor- deelen, die reeds aan het kleine jongentje worden ingepret - hij is een jongen hij speelt met geen pop (of kookkacheltje, of keukentje, of ander zoogeoaamd »meisies"- speelgoed). Dat doen kleine meisjes. Hij is een flinke jongen kijk eens hier wat ik voor je hebl Een geweer, een tol, een echte bal, daar je ze hoog en zoo ver mee raken kunt en knikkers, en een draak, en een bouwdoos. Dat 's wat voor zoo'n jongenmaar die poppe- rommel en dat keukengerij, daar mo6t zusje mee spelen". En dau later, als broertje en zusje opgroeien, dan mag hij spelen, terwijl zij extra lesuren in de handwerken krijgt, om later een goede huisvrouw te kunnen zijn. Jongens voeren gewoonlijk meer kattekwaad uit dan meisjes. Zou 't niet komen, omdat de eersten meer vrijen tijd hebben, tijd die zoo goed benuttigd zou kunnen worden, waarin zy ook konden leeren het maken en her stellen van hetgeen ook zij reeds als kind zelf direct noodig hebbenkleedingslukken van verschillenden aard? Ik heb een paar gezinnen gekend, waarin alle kinderen leerden hun eigen kousen te breieo.t Waren gezonde, levenslustige knapen; doch de taak, door moeder aan jongens en meisjes gezamenlijk opgegeven, moest afge werkt en zonder praatjes ol klaagliederen of tegenstribbelingen werd zij afgewerkt. Om strijd, wie bet eerst klaar was, werd erdoor alleu doorgaans goed voortgemaakt en netjes gewerkt. Ook hielpeu de oudsten 's avonds een poosje als er kousen gestopt moesten worpen, 't Allereerste gunstige gevolg was, dat geen dier knapen evenmin als een der meisjes het in hun hoofd kregen, noodeloos hun voetbekleedsels te vernielen door op ongelijke steenen paden of in grint of op vuile wegeu de klompen uit te schoppen, omdat ze dan zich verbeeldden, vlugger te kunnen loopen, hoewel 't maar kort koy worden volgehouden, waartegen echter geen kous of sok bestand bleek te zijn. Maar die wetenschap hinderde niets aan hun vroolijk- heid, belette hen alleen overmoedig te worden. Waarom ik deze herinnering op het papier bracht 't Geschiedde naar aanleiding van een ar tikel in «Berichten en raededeelingen van de Vereeniging tot Vereenvoudiging en Ver betering van Examens en Onderwijs", een artikel, geschreven door vergis ik mij niet een man, den Ir er M. Haartsen, te Arnhem, onder den titel»Haudwerkonder- wijs óolt voor jongens Jawel, het vraagteekeu is er nog heel be scheiden achter geplaatst en dat is goed immers, 't is nog «ie vraag of we het spoedig zullen krygeo. Dit is evenwel zekerals er meer komen, meer mannen vooral, die zoo goed pleiten als deze onderwijzer der jeugd, dan kunnen we nog heel wel beieven, dat ook jongens ontvangen handwerkonder- wijs met naai- en breinaald. Luisteren wy maar eeus goed naar 't geen de heer Haart sen zoo z&kelyk betoogt. »De Lagere school beoogt alleen harmo nische omwikkeling van den jongen mensch, moet alleen geschikt maken, voorbereiden voor de latere vakopleiding. De Lagere school vormt geen kleermakers, maar ook geen naaisters. •Het doei van het handwerkonderwijs, moet zijn de ontwikkeling vau oog en hand. 't Handwerkonderwys, vooral klassikaal ge- geveB, leert zien en doen. Verwijdert daarom uit het handwerkonderwys alles wat doet denken aan vakonderwijs en behoudt ervan wat geschikt is voor allen. Er is genoeg wat aan dien eisch voldoet. •Wanneer een diersoort kouder streken gaat bevolken, krijgt zij vanzelf een warmer rokje 't dunne haar wordt dik, 't korte lang en wollig. Bij de menschen is dit anders zij mogen uit allerlei grondstoffen zelf iets vervaardigen. Do oermensch jaagde een rund, voedde zich met het vleesch en droeg de huid als mantelhij groef zich een hol of stelde zich als do vogels een woning samen uit takken en klei. In onze samenleving is dit allee veel gecompliceerder; de meesten onzer vervaardigen al evenmin zeiven hun kleederen als hun huizen. •Maar moot er iu onze huizen een spijker geslagen of een reep behang geplakt worden, dan kunnen we dit allen; is er echter een lap op ons kleed ot een knoop noodig, dan moeten we de hulp inroepen van anderen, en toch komt het laatste vmj! vaker voor dan 't eerste en kan ons dit io veel grooter ongelegenheid brengeD. 't Is mij oobegrype- lijk, dat er éen mensch is, die de pradischn waarde van handwerkonderwys voor ieder kind niet inziet. Eu de vormende waarde! Ik zei 't reeds, de ontwikkeling van oog en hand, 't b'-vorderen der redzaamheid, net heid, arbeidzaamheid, nauwkeurigheid in waarnemen en uitvoeren beide". »'t Beste middel om vermoeidheid te voor komen, is afwisseling in bezigheden. Lezen is oen aangename verpoozing, maar wie daarop alléén is aangewezen, gevoelt van •ijd tot tijd behoefte aan iets anders. Deze behoefte wordt wel zeer gevoeld, getuige de huisvlytscholen en de pogingen die men in 'twerk stelt om slöjd op de scholen in te voeren. En nu wil ik wel erkennen, dat stoe- lenmatten, kartonneereo, boekbinden en snij werk een aangename bezigheid is, maar de practische waarde der nuttige handwerken is veel grooter dan deze. Boeken zijn er maar zoo nu en dan in te bindeu, stoelen zyn er niet altijd te matten, maar kleeren draagt en verslijt ieder dagelijks; slordig rond te loopen, is voor slechts enkele men schen een genoegen de zorg voor de kleeren is bij de meeste menschen naast die voor hot dagelijksch brood nummer éen." is die redeneering niet zoo logisch moge lijk I)e heer H. wijst er dan op hoe weinig kostbaar de noodige werktuigen en grond stoffen schaar, vingerhoed, naald, eeu klosje garen en een kluwen stopgaren zijn, waurmee de bezitter dan „wonderen verrichten" kan als hij er een goed gebruik van weet te maken. Dit is dus geen bezwaar. Maar dan het argument»het is niet mannelijk •Zoo was het vroeger scbri.ft de heer II. niet mannelijk, geen borrel te drin ken, geen sigaar te rooken." Maar nu hoorde hij bij de aanbieding er vau wel zeggen •dank u, ik houd er niet van". Dat durft men nu ten minste zeggen en H. verheugt zich in dien vooruitgang. Maar 't vooroordeel doet zooveel! Een onderwijzeres had ver klaard, het niet te kunnen aanzien, die peu terige naalden in die stevige knuisten van jongens. De heer H. verwerpt echter dat idéé geheel door te schrijven«Wanneer straks, als dokter, die zelfde knuisten 't fijnste lancet hanteeren of de naald door 't gevoelige menschenvleesch dry ven, dan geldt de kleinheid van het werktuig niet meer. En boekbinden, wordt daar óok niet by ge naaid En moet dit niet zoo secuur gèan als 't inzetten vau een stukje in boezeroen ol schort Trouwens, de heer H. heeft al heei wat •bekentenissen" van mannen gehad, zeeof ficieren, matrozen, maar ook van een school opziener, een meester in de rechten, een leerling van de Hoogere Burgerschool, enz., dat ze gemak gebad hadden maar ook wer kelijk genoi-gen van hun kunnen op het gebied der zoogenaamde vrouwelijke hand werken. En dan vertelt hij ook dit: »In Huenderloo hadden we kinderen op school van een boerenarbeider, die door zwakte verhinderd werd, zijn gewone werk te doen. Zijn vrouw ging nu dagelijks uit werken de man dead het huiswerk en hield de kieereu heel, zóo netjes, dat geen van de andere kinderen van het dorp er zoo netjes uitzagen als zij, Hij had door toevallige om standigheden in zijn jeugd van eeu kleermaker naaien en verstellen geleerd". Het m. i. niet minder »rake" slot van 's heeren H's betoog wil ik hier ook nog even woordelijk afschrijven •Ten slotte wil ik nog trachten aan te tooneu, dat het handwerkonderwys, aan jon gens gegeven, Jater het drankmisbruik kan beperken. «Ledigheid is des duivels oorkus sen" 't is niet zacht, er op te rusten. Wie na een vermoeiende dagtaak zich neerzet te midden der zijneo. kan een poos met de handen over elkaar zitten, maar 't moet niet te lang duren spoedig doet zich de behoefte aan bezigheid gevoelen. Welnu, een naald, een draad, een voorwerp dat herstolling be hoeft, is in iedere huishouding voor 't grijpen, en wat een voldoening als zóo, als 't ware spelende, wat haast onbruikbaar scheen weer volkomen iu orde komt. Maar wie niet zoo'n voor de hand liggende bezigheid heeft (niet iedereen houdt van lezen) verveelt zich, gaat de straat op en •En in tijden van werkloosheid? Zie het akelig omhangen op de hoeken der straten, de norsche, ontevreden gezichten waarom zyn die mannen voor hun gezinnen niet nuttig bezig in huis, terwijl de vrouw uitgaat om den kost te verdienen? Als zij dan ver moeid 's avonds thuis komt, behoeft ze niet nog zich af te tobheu om de kousen en mouwen die haast altijd stuk zyo heel te maken. Zal de man niet blijmoediger zijn als hy 't bewustzijn heeft, toch iets degelijks verricht te hebben? Maar mannelijker is 't, op straat te loopen onder voorwendsel werk te zoeken, dat toch op dat oogenblik niet te vindeu is eu uit baloorigheid uog een borrel te koopen van moeders geld I •Gewen de knapen er aan, niet ledig te zitten, don tyd tusscheu arbeid en spel aan te vullen met een liefhebberij die ben niet te zeer vermoeit en toch bezig houdt, die hun geen geld kost, integendeel slechts voor deel oplevertouder geworden, zullen ze dan minder uithuizig zijn, minder behoefte ge voelen de gezelligheid te zoeken op plaatsen waar slechts verlies en verderf voor hen te vinden is; ze zulleu minder behoefte hebben aan de pijp en het bierhuis". Ik hoop hartelijk, hooggeachte Redactie, dat u er niet op tegen zult hebben, deze be schouwingen van niet alledaagschen aard in wijden kring bekend te maken, 't Is U toch zeker duidelijk genoeg, dat ik niet de zaak wensch om te keeren, door den knaap, den jongeling, den man meisjeswerk en vrouwen arbeid op te dragen en de zusters en de moe ders te laten •zitten met de handen over elkaar". Dat zou bet kwaad van leegzitten en luieren verplaatsen en Jat wcascli ik in geenen deelel Maar er is in de huishoudin gen zooveel te doen, zooal niet altijd in ge- wone tijden, dan toch wel in dagen en we ken vau ziekte eu tegenspoed. Zij dau het •kunnen", doordat het io de jeugd geleerd is, ook voor jongeling en man een naastbij- liggende plicht G. C. STELLINGWERF—Jentink- Ds. H. P. Schimm van der Loeff G. Lzn., Remoostraulsch predikant te Doesburg, hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan in de Remonstrantsche kerk hier. Voor den Doopsgezinden Kring hoopt de oefening te leiden ds. S. Lulofs, Doopsge zind predikaut te 's-Gravenhage. De «Staatscourant" van gister bevat o. a. de Wet van 13 Juli 1907 tot wijziging en de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek omtrent huur vau dienstboden en werklieden en daarmee samenhangende artikelen in dat Wetboek, alsmede in het Wetboek van Koop handel, de F.iillissementswet, e.a. De slotbepaling luidt: «Deze wet treedt in werking op een nader door ons te be palen dag". De nieuwe regeling der Arbeidsovereen komst iu het algemeeu oq dus niet enkel vau dienstboden en werklieden zal dus eerst over eeuigen tijd in toepassing komen. Aan het Kon. besluit, daartoe strekkeude, zal vermoedelijk voorafgaan de voordracht van een invoeringswetje, betreffende aan hangige geschillen. In de «Staatscourant" brengt de Direc teur-generaal der Posterijen en Telegrafie ter algemeene kennis nieuwe voorschriften, die met ingang van 1 Augustus lullen gelden voor het gebruik der briefkaarten. In binnenlandsch verkeer zal voort aan als briefkaart mogen worden gebruikt elk blaadje carton groot ten hoogste 14 bij 9 en ten minste 10 bij 7 c. M., dus óok elke zoogeuaamde correspondentie-kaart. Oók raag er iets op worden geplakt, wat tot dusver verboden was. Voor het buitenland blijven de ook uu voorgeschreven opschriften behouden. Waar in de Provincie Utrecht de jacht op klein wild wordt geopend op 31 Augustus, die op bazen en fazanten op 1 October en die op reebokken en reegeiten wordt toe gestaan van 1 October tot 2 November, is dit voor het aangrenzende Gelderland be paald op 30 Augustus eu 28 September, terwijl daar de jacht op patrijzen wordt ge sloten op 30 November. De lange jacht mag in Utrecht worden uitgeoefend alleeu Dinsdags en Vrijdags; in Gelderland alleen op Maandag, Woensdag en Vrydag. Aan den heer L. M. Haitz, klerk der Pos terijen en Telegrafie 2e klasse, die sedert geruimen tijd behoorde tot het personeel van het Post- en Telegraafkantoor hier doch we gens ziekte nimmer dienst deed, is thans met ingang van 16 Augustus eervol ontslag verleend uit deu dienst. De overplaatsing van den kommies-roeier bij 's Rijks directe belastingen J. de Groot, is ingetrokken, zooals we voorlang voor spelden. Tot 2e luitenant der infanterie van het Oost-Indiscb leger is o.a. benoemd de cadet W. A. van der Gant, van de Kon. Militaire Academie te Breda. Aan den Gemeenteraad is verzonden een adres van 41 bewoners van Bisschopsweg en Achter Luiaard om ook hun muntgas-meters te verstrekken. Als nu de eigenaren dier wegen maar wat meer te gemout komend zijn dan een paar jaren terug, toen een poging werd gedaan om deze slijkbanen te veranderen in goed bestrate verkeerwagen. Van de 3e ploeg hebben voldaan aan het eind-examen van Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in deze Provincie G. d'Aul- uis de BourouillNelly J. van Heycop ton Hum; Ch. A. J. KroezeB. G. Lobman; Aletta Ch. van Os; A. W. Sanders en Alber- tine L. de Tourion Bruijns, leerlingen der Hoogere Burgerschool hier. Bij het toelatiugs-examen tot de Machi- nislenschool te Amsterdam is o. a. geslaagd C. van Ommeren, leerliug van hel Instituut P. van der Sluys. [)e heer W. H. van Helsdingen sluagde heden by het Staats-exaiuon, diploma A. De tulegraaf-brigade van het regiment genie-troepen, welke oefeningen houdt rond Amersfoort, heeft deu Lieve Vrouwe-toren tot observatie-post gekozen. Aardig was 't gister een jong korporaal bezig te zien op den tweeden omloop waar hij, op het zandsteenen hoekstuk aan den kant van 't Capelhuys, rustiger zat dan menigeen op den beganeu grond. Maar bovenal is te bowonduren de handig heid waarmee de lijnen worden gelegd. Als men hen bezig ziet, vraagt men zich af hoe 't nu toch bestaanbaar is, dat de tij delijke politie-post op den Naarderstraatweg nóg niet telefonisch is aangesloten, hoewel haar nommer, 121, reeds sedert April be kend is. De leerlingen van de hoogste klasse der school aan de Koningsstraat maakten heden een uitstapje naar Vreeswijk en Vjaneti. Hun geleiders hebben wel een heel inooien dag weer uitgezocht. De staf der 4e divisie infanterie is naar de Veluwe vertrokken ter definitieve voor bereiding van de manoeuvres. De batterijen van het 1e regiment veld artillerie uit Amersfoort en Utrecht hielden heden een manoeuvre in de omstreken van Soest onder bevel van den regimenis-com- mandant, kolonel W. A. Sodenkamp. Ter vervanging vau luitenant H. A. van Zwyodregt, wien non-activiteit is verleend, werd luitenant jhr. F. W. L. de Beaufort, van het 1e regiment veld-artillerie, benoemd tot plaatsvervangend commissaris in bet 24ste vorderings-dislrict. Tot majoor bij den staf der genie werd bevorderd de kapitein-ingenieur A. J. L. M. van Schevichaven, eerstaanwezend ingenieur hier. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat ook aan de onderofficieren gedurende da zomermaanden veertien dagen verlof' kan worden verleend, indien do belangen van den dienst zicb daartegen niet bepaaldelijk ver zetten. Dit verlof moet wordeu beschouwd als een gunst, niet als een recht. Wijders zullen do voorschriften in dien zin worden gewijzigd, dat voor een ouderofficier met verlof, in plaats van tot en met den veertien den dag, de soldij wordt te goed gedaan ge durende éen maand. De Minister van Oorlog heeft bepaald.dat de uitbetaling vau vergoeding aan betrekkin gen van dienstplichtigen bij d« landweer kan plaats vinden ook op een datum vroeger dan laatstelijk is omschreven en dat, in verband daurmede, de voor die uitbetaling benoodigde gelden vroeger behooren beschikbaar te zijn dan op tiet tijdstip, daarvoor destijds aange geven. Noch het woord «wijders", noch het «laats telijk omschreven" en wat daar verder volgt in dien langen zin is van ons, 't Is hoog-De partcmentaalsch. Vrij vertaald staat er: De Ministor heeft er een einde aan gemaakt, dat de landweer- vergoedingen veel te laat worden uitbetaald. De heeren H. Meursing en G. J. Slothouwer, consuls voor Amersfoort van den Alg. Ned. Wielrijders Bond richten tot stadgenooten- Bondsleden het dringend verzoek, zich Zater dag bij de spinnewebtocht naar Utrecht aan te sluiten. Zooals men weet, zullen Je wielrijders uit de richtingen Apeldoorn, Deventer, Harder wijk, Zutfen, Zwolle en tusschengelegen plaatsen hier tegen twaalf uur aankomen, vervolgens hier koffie of iets anders drinken en omstreeks half twee gezamenlijk naar Utrecht peddelen. De jaarlijksche groote velddag van het •Leger des Heils" wordt aanstaanden Woens dag gehouden te Beverwijk. Onder de rubrieken voor do Internationale landbouwtentoonstelling, welke van 14 tot 23 September te 's Gravenbage zal worden gebouaen, is er een, die de voortbrengselen van den landbouw omvat. De bedoeling dezer afdeeliog is, door het bijeengebrachte een beeld tc geven van den landbouw in de ver schillende Provinciën, waartoe in elke Pro vincie zich een comité heeft gevormd, dat zich ton taak stelt een zoo volledig mogelijke verzameling gewassen en zaden, in alle io do Provincie verbouwd wordende variëteiten, byeen te brengen. Hoezeer elk comité zich daartoe moge in-

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2