Stadsnieuws. KENNISGEVING. YERKIEZING Tan 5 Leden-patroons 5 Leden werklieden >an de Kamer ran Arbeid roor de Bouwbedrijien te Amersfoort. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Genen de beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van den 25 Juli 1907, No. 3120, Afd. A. Brengen ter algemeene kennis, dat bovenbedoelde verkietiug zal plaats bebben, ter vervulling van de op 9 December 1907 open zijnde plaatsen, op Maan dag, den 26eten Augustus aanstaande en de eventueele herstemming op Woensdag, den 4den September daar aanvolgende. Het stembureau zal sitting houden in het Raad- buis, vau des voormiddag» acht tot des namiddags drie uur. Amersfoort, 26 Juli 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De f.d. Secretaris, Van REIGERSBERG VERSLUIJ8. De Vredes-conferontie •en mislukking? Wij nuchtere bewoners tan de lage landen aan de zee zijn niet de eenigen, die wel wat meer hadden verwacht van de Vredes-confe- rentie, dan ze tot nog toe uitgevoerd heeft. De traagheid, waarmee de werkzaamheden zich voortslepen, wekt ook in toenemende mate ongerustheid bij bet groote publiek in Engeland. D-; «Tribune" laat de waarschuwing hooreu, dat de conferentie een mislukking dreigt te worden. De uitkomsten tot dusver, nu in Den Haag reeds zes weken lang wordt vergaderd, zyn meent h >t blad treurig klein. Alle belangrijke voorstellen zijn in den doofpot gestopt. En hierbij is nog het ergste, dat Frankrijk, noch de Vereenigde Staten, noch Engeland iets van beteekenis hebben gedaan om betere uitkomsten te verkrijuen. En Engeland misschien nog wel het minst, ofschoon zijn Eerste Minister, Sir Henry Campbell Bannerman, in 1906 er krachtig tegen in verzet kwam, dat de con ferentie een mislukking zou mogen worden. De «Tribune" «preekt dan ook de hoop uit, dat het Lagerhuis zich in deze zal uitspreken vóór de mislukking der Haagsche conferentie een voldongen feit zal zijn. Zeer scherp veroordeelt de «Tribune" de pogingen, welke in Den Haag door de diplo matie zijn in 't werk gesteld om de Pers den mond te snoeren, aan welk opxet echter braaf is meegedaan door de Britsche gedele geerden ter conferentie. Het is maar ge lukkig, oordeelt de «Tribuae", dat deze pogingen ditmaal al even tjdel zullen blijken als zy het in 1899 waren. Opmerkelijk is 't wel, dat de ontvangst der Eerste gedelegeerden ïd de Hoofdstad zoo boe zullen we 't zeggen stroef was en veel geleek op een afdoener. Niet in gala-hofrytuigen, doch met vrij simpele landauers werden Je gasten aan het station afgehaald. Van militair vertoon, geen spoor, ofschoon al deze menschen in eigen land zóo gewend zijn aan militaire praal. Het diner was almee van 't allereenvoudigste en de •Hooge gastvrouw was in een ommezien terug op Haar buitenverblijf ver van de «récidi- vistes" en andere leden van het hooge ge zelschap, dat de oér-Hagenaar zeer oneer biedig noemt de.vretens-conferentie. Urancanlwagen-NORD. Ofschoon er reeds vele, zwaar gebouwde transportmiddelen bestaan, ingericht om meeraere zieken of gewonden liggend te vervoeren, heeft de officier van gezindheid lsle klasse J. Nord gemeend, dat er behoefte is aan voertuigen van lichtere constructie, die desnoods zonder paarden kuunen worden verplaatst en waarbij de bezwaren, die aan de meeste ziekenwagens kleveo, zooveel moge lijk zijn opgebev -n. 6e Bij de bestaande ziekenwagens toch, waarin de brancards, al dan niet aan veeren toestellen hangende, naast of boven elkander zijn ge plaatst, moeten deze brancards een bepaalden vorm bezitten, die aan den wagen aanpast. Bedoelde wagens zijn zwaar gebouwd,slechts door minstens twee paarden verplaatsbaar, niet geschikt om op elk terrein te worden gebracht, en zeer kostbaar. Bovendien gaat het inbrengen derzieke», tenzij gecompliceerde toestellen zyn aangebracht, met veel krachts inspanning gepaard, terwijl het schokken en stouten, waaraan de patiënten gedurende het vervoer in de meeste der bestaande zieken wagens zijn blootgesteld, niet gering is te achten. Onder een brancard wagen nu, verstaat de officier van gezindheid Nord een voertuig, dienstig tot het dragen van een of meer brancards (onverschillig van welken vorm deze zyn) die, zonder kracbts-iiwpainiing en zonder gecompliceerde toestellen, boven el kander aan veen-u kunnen wordenopgehangen een voertuig, dat of door slechts een paard, of door éen of twee personen gemakkelijk kan worden voortbewogen, dat dus licht is gebouwd en zóo is ingericht, dat het schokken en stooten ook op oneffen terrein zoo weinig mogelijk door de inliggende patiënten wordt waargenomen. Deze brancardwagen is een, voor drie liggende on twee zittende personen iDgericbt, tweewielig voertuig, bestaande uit een onder stel (raderen, as en veeren) en een berrie, een overkapping waarin de brancards hangen. De geheele berrie hangt aan veeren van het onderstel en is, daar zij langs een rail op rollen loopt, zeer gemakkelijk te ver plaatsen, zoodat de geheele wagen in even wicht kan worden gesteldeen niet geriDg te schatten voordeel. Onder in de berrie loopt een wagentje op rails, dienende om hierop de brancard te plaatsen, die aldus zonder eonige krachtsin spanning in de .berrie wordt gereden. Aan elke der twee voo; stijlen en evenzoo aan de achterstijlen der berrie zijn, op ouder lingen afstand van een halven Meter, twee horizontaal gestelde ijzeren consoles aange bracht, die naar boveu kunnen worden om geslagen en door hun eigen zwaarte neer vallen tot zij weder horizontaal liggen. Deze consoles dienen tot rustpunten voor de bran cards, die, bij het naa.' boven brengen, tijde lijk daarop worden geplaatst om daarna aan de veerende haken te worden opgehangen. Door deze rustpunten wordt er niet veel kracht gevorderd om de brancards een Meter naar boven te brengen. Doordat de brancards aan veerende haken zijn opgehangen en de berrie in haar geheel bovendien op groote veeren rust, wordt het schokken en stooten tot een miniraun terug gebracht. De berrie kan op den bodem rusten, door de poolen, die zich aan de vier stijlen be vinden en door een bajonetsluiting omhoog worden gehouden, te doen zakken. Aan den voorkant der berrie is aan weers zijden een zitplaats aangebracht, welke zetels ook naar achteren kunnen worden gebracht. De brancardwagen kan dus 5 personen vervoeren. Het lemoen en het paard zijn gemakkelijk te verwijderen om, zoo noodig, ruimte te krijgen tot het inbrengen der brancards. Heeft men geen paard ter beschikking, dan wordt in plaats van het lemoen een duwstok gebruikt, die bij de uitrusting van den wagen behoort en aan de voorzijde van den wagen kan worden bevestigd. Het lemoen kan dan bovenop den wagen worden mede gevoerd. De geheele brancardwagen is van ijzer vervaardigd (met oprolbaar en afneembaar bruin ondoordringbaar zeildoek bedekt)zoodat de desinfectie gemakkelijk kan geschieden. Een of meer manden, die tot den wagen behooren, dienen tot tiet medevoeren van verbandmiddelen, utensiiiën, enz. Terwijl de bestaande raderbaren en zieken wagens slechts zijn ingericht, de eerste om te worden geduwd, de laatste om door paar den te worden getrokken, is de brancard- vvagen-Nord zóo geconstrueerd, dat hij, indien geen paard beschikbaar is, desnoods door een paar personen kan worden voortbewogen. Niet alleen voor hel leger, maar ook voor het vervoer van zieken en gewonden in eu naar een Gemeente, ten dienste van de politie en de brandweer, is deze brancardwageu een niet duur, gemakkelijk en practisch trans portmiddel. H. M. de Koningin vertrok hedenochtend van »Het Loo'' naar „Soestdijk" om daar tot volgende week Zaterdag de gast te zijn van Haar moeder. In „Wereldkroniek" en «De Week" kornt voor een fraaie afbeelding van het bezoek van H. M. do Koningin-Moeder aan hel nieuwe St. Elisabeths gast- of ziekenhuis bier, naar een der photo's van den heer Th. F. van den Pol. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 30 Juli 1907, des middags half twee. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw- gekozen leden van den Gemeenteraad. 2. Verzoek van A. W. Boerman om eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare Lagere schooi in de Beekstraat, met advies. 3. Verzoek van mej. J. M. de Bruyn om ont heffing van het geven van handwerkonderwijs aan de openbare Lagere school 2e Boort, met advies. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders omtrent periodieke vemoogingeo van jaarwedden van leeraren aan de Hoogere Burgerschool. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake benoeming eener tijdelijke onderwijzeres aan de openbare Lagere school in de Beekstraat. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing der zeBde klasse aan de Jongens school en benoeming van een tijdelijk onder wijzer aan die school. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de betaling van verschuldigde ver- pleegkosten in de Inrichting tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener verordening, regelende de opname van iyders uuu besmettelijke ziekten in de duarvoor bestemde inrichting te Amersfoort. 9. Voorstel van Burgemeester eu Weihouders tot uitbetaling van vocaturu-gelden bij de Poli tie. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de beantwoording eener missive van Gedeputeerde Staten van Utrecht omtrent wijzi ging der Bouwverordening. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot afwijkiug van de rooilijn voor bouwen aan den Leusderweg voor perceel no. 10, kad. bekend sectie E. no. 3135. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders omtrent overname van gronden bestemd voor aanleg van wegen van J. G. van der Geest en J. van den Berg. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het uitbreidingsplan der Ge- 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaar verklaring van perceel no. 31 aan de Langegracht. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring van het „Vilders- bosch" aan het Rijk. 16. Voordracht van Burgemeester en Wethou ders tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven op de Begrooting voor 1907 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige goedkeuring van de rekening en verantwoording der Rustende Schutterij, over 1906. 18. Indiening der Gemeente-rekening over 1906. 19. Benoeming leden van het stembureau voor de verkiezing van leden van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven. Zooals uit bovenstaande agenda blijkt, worden Dinsdag de geloolsbrieven der her en nieuwbenoemde Raadsleden onderzocht. De nieuwbenoemden nemen echter eerst zitting in de vergadering van den eersten Dinsdag in September. De heer G. H. Dorresteiu is geslaagd voor het Notarieel Staats-examen le gedeèits. Van de vierde ploeg voor het eind-examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in deze Provincie zijn geslaagd de volgende leerlingen der Hoogere Burgerschool hier: G. van der Plank, H. Rissink, H. J. Paris, P. van den Nieuwenhuizen, H. Vee- nendaal en J. G. van Rhijn. De Minister van Oorlog brengt in een schrijven aan de korpscommandanten te hun ner kennis, dat de opkomst voor herhalings oefeningen voor tal vau miliciens groote nadeelen medebrengt. Kunnen in sommige gevallen die nadeelen geheel of ten deele worden ondervangenfzonder dat daardoor het militair belang te zeer wordt geschaad, dan schijnt dit Z.Lxc. een gebiedende eisch. Regel behoort daarom te zijn, dat verzoek schriften tot wegneming of verlichting van de aan de opkomst verbonden bezwaren niet worden afgewezen, dan na voorafgaand on derzoek naar de gegrondheid en den aard der motieven. Luitenant-kolonel H. Oolgaardt, comman dant der 2e afdeeling le regiment veld-ar- tillerie hier, wordt 1 October overgeplaatst naar het nieuw op te richten 4e regiment veld-artillerie te Ede. Kapitein jhr. A. G. Sickinghe, is van het le regiment vesting-artillerie overgeplaatst naar het le regiment veld-artillerie en zal kapitein H. A. Ruysch Lehman deLehnsfeld opvolgen als regiments-adjudant. By gunstig weder zal bet stafmuziekkorps van het 5e regimennt infanterie, onder di rectie van heer heer G. Bikkers, morgen avond kwart voor achten weer een concert geven op het terras van „Amicitia" en daarbij het volgende programma ten gehoore brengen 1. Uncle Sammy-marchHolzmann. 2. Ouverture „Das goldene Kreuz". Btüll. 3. «A toi", valaeWaldteufel. 4. Grande faataisie lur dea motifs de l'opéra „Le Postiljon deLoojumeau". Adam. 5. Ouverture „Athalie"Mendelssohn. 6. Ballet-PropnèteMeyerbeer. a. Valse. b. Pas de la Rédowa. c. Quadrille des patineurs. b. Galop. 7. „Glühwürmoben", Idyll aus der Operette „LysistraU"Lincke. 8. Fantaisie aus der Oper „Tannhau- ser"Wagner. Nos. 1 en 7 eerste uitvoering. 7 Met vrij groote zekerheid is nu te zeggen, dat het plan voor den optocht door de «Oranje- vereeniging" ontworpen voor den komenden Koninginnedag volkomen tot uitvoering zal komen. Een veertigtal flinke jongelui heeft de hand gereikt aan de optochts-comraissie en daardoor zijri de rollen voor bjjna alle hoofd personen bezet. De plaatselyke afdeeling van «Patrimoni um" zal een vendel vormen onder eigen hopman en andere barer leden zullen even eens meehelpen om het inderdaad mooie plan te doen slagen. Met óen groep is de commissie nog niet gereed, die der magistratuur: burgemeester, schout, schepenen, weesmeester, cameraar, enzoovoortin 't geheel een dertig personen. Mocht iemand zich geroepen gevoelen, een dezer hooge personages voer te stellen, dat hij zich dan opgeve, liefst bij den Secretaris, don heer Van Sirenberg de Boer, (Beeke- steinsche laan lü. -je koston zijn botrekkelyk gering omdat de «Oranje-vereeniging'' thans iu staat is gesteld, een deel er van op zich te nemen. Zegt het voort De 55ste Algomeene vergadering der «Evangelische Maatschappij" zal hier worden gehouden in het hotel De vergulde Zwaan" op vVoeusdrg 11 September a.s., des och tends 10 uur. Den avond te voren om 7 uur, zal in de Lutberscbe Kerk een openbare samenkomst worden gehouden, waarin ds. W. J. M. Eo- gelberts, predikant te Amsterdam, het woord zal voeren. De werkzaamheden ter Algemeene verga dering zijn het behandelen van verschillen de uit te brengen verslagen en de overwe ging van de enkele voorstellen. Als or.derwerp ter bespreking is vastge steld Mededeelingen over de Oud-Katholie ken, door een Oud-Katholiek. Van den spinnewebtocht, uitgeschreven door den A. N. W. B., hebben we hier maar weinig gemerktbeter gezegd niets. Geen enkel clubje wielrijders is hier door gekomen en hoogst vermoedelijk zal dus de ontmoeting van de clubs uit Overijsel en uit Gelderland bij Vollenhoven" en met die uit Noord-Holland, bij De Bilt, wel niet hebben plaats gehad. Wat wel het meest jammer is voor de buiten-hotelliers, die heel wat hadden inge slagen om de hongerenden en dorstenden te laven. En om al het werk in «De Kampioen" gedaan om dezen tocht zóo goed voor te be reiden. Verleden week vermeldden we, dat de »B. V. V.", uit Baarn hier een voetbalwed strijd zou houden tegen het tweede Berg- elftal. We hoorden er niets meer van. Nu eerst blijkt de reden. Baarn won met 14—0. Weer wijzen we er op, dat het hoog noodig is, de melk goed te kooken eer men die drinkt. Nu op vele plaatsen in den lande weer mond- en klauwzeer voorkomt, hoort men ook reel van tongblaar bij menschen, die ongekookte melk dronken. Het te Utrecht aangehouden valsche bank biljet van tien gulden zie vorig nummer heeft wel een jaarcijfer, namelijk 1901. Het signalement is dusNo. 32346, serie B.A., Amsterdam 27 October 1901. L)e fabrikant zal er wel meer dan éeo van hebben gemaakt en oppassen is dus de bood schap. Een zeer harde les heeft de Rechtbank te Amsterdam gegeveir, toen ze een failliet te Hilversum, die voor den curator verzweeg dat hij nog een bankje van 1' 100 bezat, daarom wegens bedrieglijke bankbreuk veroordeelde tot een jaar gevangenisstraf. De Rechtbank te Utrecht eisebte anderhalf jaar legen den 21-jarigen W. H. F., gewezen Inspecteur eener Levensverzekering-maat schappij, wien niet minder dan acht rijwiel diefstallen te laste werden gelegd. Hier stal «het heertje" deu 12 Juni het rijwiel van den heer Van der Veer en den 15 Juni dat van den heer Van de Pol, ach tereenvolgens uit den tuin van café «Het Boompje" en de portiek van «Caféneuf". De Rechtbank veroordeelde de gebroeders T. en C. van D., die 8 Juni, van d9 markt hier komende, onder Woudenberg zoo beest achtig te keer gingen tegen een bewoner van een woonwagen, ieder tot twee jaar ge vangenisstraf. De eisch was 21/2 jaar. De nabootsing van het Huis ter Eem, welke 2 Augustus wordt gebruikt als motief voor de illuminatie te Baarn en bij de Peking- kom zal verrijzen, wordt 11 Meter breed en boog. De bouw er van kost f500. Wie op 1 of 2 Augustus een aardig uit stapje wil maken, neme een retourtje naar Harderwijk, waar op die dagen een tentoon stelling van land- en tuinbouw wordt ge houden, die ongetwijfeld een bezoek meer dan waard is. Is de ligging van het terrein vlak aan zee en in de onmiddellijke om geving der stad al bijzonder gunstig te noe men, de wijze, waarop de tentoonstelling is ingericht, zal iets nieuws zijn eu het geheel nog aantrekkelijker maken. De bloeiende afdeeling Nijkerk, Putten en omstreken der «Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde" zal er exposeeren in een sierlijk aangelegden tuin met gazons van mos. En wie de streek met zijn talrijke buitenverblijven kent, zal weten.dat bloemis terij on tuinbouw kranig voor den dag kunnen komen. Dat kunnen, zal in daden worden omgezet onder do bekwame en energieke leiding van den Tuinbouwwandclleoraar te Nijkerk, don heer A. Scbuttevaer. Dan zal de Vereeniging «Harderwijk Vooruit" in een afzonderlijke afdeeling laten zien, wat Harderwijk op het

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2