kan dan verlangen, dat de afkoopaprys van R'ykswcge wordt voldaan en dan rust op elk kadastraal perceel een »tiendrente" ten be hoeve van het Ryk, bedragende 5.44 pCt. van het bedrag van den afkoopsprys over elk der 80 jaren volgende op 1 Januari 1909. Heelt geen vrijwillige opheffing plaatsge had, dan geschiedt de regeling der schade loostelling rm 1 Januari 1909 op de wijze, in de wet bepaald. Het nieuwe stuiverstuk komt reeds begin September in circulatie in de Grensgemeen ten des R\jks. De heer E. G. van Bis3elick slaagde voor het Staats-examen B. De heer R. J. Eiraeren maakte, bij den Nationalen schietwedstrijd, te Groningen ge houden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Weorbaarheids-vereeniging, 192 Eunten in den Vrijebasn-wedstrya flobert. e winner van den eersten prijs maakte 199 punten. Toch verwierf de hcor Van Eimeren slechts den 22sten prijs. Ritmeester H. L. A. Mathon, sedert28 Jun 1904 op nou activiteit, is op pensioen gesteld,i terwql hem de rang is verleend van majoor. De Gemeenteraad van Breda besloot Zater dag met 8 tegen 7 stemra-n, dr. J. van den Brink niet als lid too te laten. Tegen de verkiezing werd eenproteit in gediend, omdat door den Voorzitter van het stembureau de stembiljetten ongevouwen aan de kiezers waren overhandigd en deze ook ongevouwen in de slembus zijn gedaan. Of Gedeputeerden hot Raadsbesluit zullen goedkeuren Achter de Ir.fanterie-kazernes wordt een tentenkamp opgeslagen waarin een gedeelte der twee lichtingen, die 19 Augustus opkomen voor herhalingsoefeningen, zal worden onder gebracht. By gunstig weder, morgenavond een inhaal- concert op bet terras van «Amicitia". By advertentie in lilt nummer kondigt^ notaris Joh. Knoppers aan den verkoop op 23 Augustus van de zoogenaamde JaDansche boschjes, behoorende bij hot landgoea >Birk- boven". Gelukkig kunnen dc koopers van het land goed, dat 27 Aug istus in veiling komt, tegen i>% de boomen nausten. Moge dit geschieden en daardoor de lief lijke wandelplaats en het herstellingsoord voor zoo heel velen behouden blijven. De gisteravond onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen gehouden maandvergade ring van „H. N." wis maar matig bezocht. De notulen der vergadering van 5 Juli werden geleren en ongewijzigd vastgesteld. Alvorens over te gaan tot de agenda wenachte de Voorzitter zich te kwijten van een plicht, dien hij wel zou willen noemon een eereschuld. Als bekend, is hier sedert dc vorige maand vergadering een Internationaal kegelconcours gebonden, dat Amersfoort alweer meer naar buiten bekend heeft gemaakt en men mag gerust zeggen, van een zeer gunstige zijde heeft doen kennen. De eer hiervan komt in hoofdzaak anD de regcliDgs-commissie, ui wil spr. geenszins het werk dor overigen onderschatten. Een woord van hartelyken dank en tevens een van groote waardeering wilde spr. uitspreken over het aanschaffen der prijzen. Bij het vorige concours vermoeddo men, dat Amersfoort de prijzen kon leveren; nu zei de commissie, dat Amersfoort alle* moest leveren, wat te leveren was en thans kan worden geconstateerd, dat Amersfoort de proef glansrijk heeft doorstaan. Zelfs de laagste prijs was een voorwerpje, dat iedere kamer-, het mecrendeel der prijzen kon eiken salon tot sieraad strekken en ieder was dan ook vol lof over de zeer fraaie voorwerpen van luxe en smaak, die toch alle, op een zeer kleine uitzondering na, hier waren aangekocht Spr. achtte dit een zeer verblijdend teeken voor Amersfoort, waarvan het oen twintig jaar geleden heette, dat men er slechte roggebrood en kloHtpen kon krijgen. Amersfoort is fameus vooruitgegaan, wat ook wel hierdoor wordt bewezen dat thans te koop waren zóo keurige prijzen, waarover ingezetenen en vreemden opgetogen waren en spr. meent hieruit het bewijs te mogen putten, dat de stad zich beweegt in do goede richting en, zy het dan ook langzaam, zij toch zeker is vooruit gegaan. De regelings-cominimric had het voorrecht medailles in ontvanitsi te mogen nemen van drie leden van het Vorstelijk Huis. Spr. wil hun wapenspreuken toepassen op Amersfoort en meent aangetoond tc hebben, dat het devies van den Prins der Nederlanden „per aspera ad astra", dat vrij vortaald luidt: door lijden tot heerlijkheid, of: na lijden, verblijden, op Amers foort van toepaiwing is geworden, Spr. hoopte, dat het devies van H. M. de Koningin-Moeder „palma sub pondcre crescit", vrij vortaald de /palm groeit ondanks de verdrukking, van toe passing zal zijn op Amersfoort als de algemeene malai»e-tijd zal over hebben, en dat de stede- maagd naar het devies van H. M. de Koningin zal leunneu zeggen „Je Maintiendrai", ik zal handhaven (applaus). Aan dc orde was bet verslag van de afge vaardigden naar het Middelstands-congre*, op 17 en 18 Juli te Nijmegen gehouden, waar „11. it N." werd vertegenwoordigd door de heeren Van Duinen en Berns. Eerstgenoemde deed bijna een uur verslag van hetgeen daar is bohandeld, onder harinneriog dat de Pers reeds aanstonds zoo vlug en getrouw mogelijk alles heeft wereldkundig gemaakt. Spr. kon uit den aard moeilijk in een kort tijdsbestek alles resumeeren wat in twee dagen werd besproken. Wel is er rust en ontspanning geweest, aoch er is toch veel en lang vergaderd. Het stenographisch verslag, dat weldra zal ver schijnen en voor slechts écu gulden verkrijgbaar zal zijn, zal dit uitwijzen en het Bestuur zal gaarne alle gewenschte inlichtingen daarover geven. Enkele zaken wilde spr. aanstippen. Nijmegen toonde een gastvrouw te zijn in de ware beteekenia des woords; op alle wijzen heeft zij gezorgd voor het gemak der afgevaardigden en het hun zoo prettig mogelijk gemaakt. Vanwaar is Nijmegen zoo vooruitgegaan? Omdat het bezit een kraohtigeu, doortastenden middelstand, word gezegd. Zelfbewuste kracht spoort aan tot goede werken; doch spr. moent. dat als Nijmegen niet had een doortastend Gemeentebestuur, het niet zoo zou zijn vooruit gegaan. Opmorkelnk is het, hoe daar dc gemeenschappelijke belangen gemeenschappelijk worden oehandeld en behartigd. Zeer teekenend is bijvoorbeeld, dat de oudste Wethouder aan stonds bereid werd bevonden, het bal te openen. Na in 'tkort do verschillende behandelde zaken te hebben gememoreerd en de zeer be langrijke rede van dr. De Visser over midden stands-organisatie te hebben voorgelezen, meende spr. to mogen zoggen, dat als we nagaan, wat mot name in „II. i N." voorkwam in do bijna zeven jaar van haar bestaan, bijna alles is geschied wat dr. De Visser aanvoerde. Spr. meent dan ook, dat „H. N." met gerustheid kan en mag voortgaan op den ingeslagen weg. Resumeerend, zeide spr. zeer tevreden te zijn over dit congres waarop wel weinig besloten, doch zeer veel bespreken en zeer ernstig besproken en dus goed voorbereid is. zoodat decommission in wier handan verscheidene belangrijke zaken werden gesteld, zeker met vrucht zullen arbeiden. Den 2 September viert de Bond zijD eerste lustrum. Wendt men den blik terug, dan ver baast men er zich over hoe zeer veel bij in dien korten tijd heeft bewerkstelligd. De knapste mannen in den lande hebben geheel belangloos een zeer groot workzaam deel genomen aan bet geen de Bond beoogt en daardoor wat minder goed was op beteren weg gebracht. Ook dit stemt tot groote dankbaarheid. Spr. ziet hierin het krachtig bewijs, dat velen in den lande den middelstand achten een on misbaar deel der samenleving en gelooft, dat in betrekkelijk korten tijd zeer schoone vruchten voor ons vaderland zullen voortkomen uit dit bewust optreden en dezen steun van niet-midden- ntanders (applaus). Hierop werd het 208ste lid aangenomen. Ingekomen was een circularie van de vereeni- ging „Handelsbelang" te Goes, welke van 26 tot 31 Augustus een tentoonstelling houdt van reclame-middelen. Uitgeloofd worden een gouden, een zilveren en een bronzen medaille. Wie mocht willen inzenden, kan inlichtingen bekomen in het Bureau van „H. N.", Van Asoh van Wyck straat 1. Ingekomen was nog een schrijven van de »Oranje-rereeniging", houdend bericht dat de historische optocht, geen voortgang zal hebben cn verzoekend haar schrijven van 6 Juli als niet gedaan te beschouwen. Dit schrijven is echter niet door H. Sc N." ont vangen. Ingekomen was nog een schrijven van de com binatie van jongelieden, die hier 31 Augustus een gondel-vaart willen houden, houdende ver zoek om financieelen steun. Het eenryven is ingekomen na de Bestuurs vergadering, zoodat het Bestuur geen voorstel kan doen Een Bestuurslid meent, dat noch het Bestuur, noch de leden van „H. N." iets decisiefs weten van het programma dezer boot- tooht. Spr. voelt er veel voor, de jongelui te steunen, vooral was.r de pogingen der „Oranje vereniging" dreigen te mislukken en óok opdat er geen schijn ontsta van tegenwerking, doch wilde voorstellen, eerst nadere inlichtingen te vragen. De Voorzitter kon alleen meedeelan, dat de jongelui, gesteund worden door de „O. V." en ook door anderen die voor de lampions enz. tullen zorgen. Spr. vindt het intuaschen jammer, dat de krachten w-er worden versnipperd. Zoo danige feestvieringen moeten uitgaan van en worden geleid door éen ooiporatie en niet door neven-verenigingen worden geblameerd. Als ycreeniging kan „H. N." moeilijk aanstonds ingaan op het verzoek cn ook spr. zou er voor zijn, eerst nadere inlichtingen in tc winnen. Een lid wilde niet gaarne een precedent stellen. Als rncn thans deze corporatie financieel steunt, dan zal het moeilijk zyn, een volgende aanvraag van eon andere corporatie te wcirigeu. Spr. hooft niets tegen do financieele bijdrage, doch zou gaarne zien, dat die werd gezonden aan de „O. V." opdat deze de leiding houdt. Besloten wordt, het Bestuur tc machtigen om, na ingewonnen nadere inlichtingen, indien hot dit gewcnscht acht een crcdict van ten hoogste flO te verleenen. Gerproken werd nog over den étalage-wedstrijd, door de „O. V." uitgeschreven en gtzegd, dat, wil zij dien wedstrijd doen houden, zij ook daar van cfe kosten op zich moet nemen en die niet moet schuiven op de winkeliers, die bijvoorbeeld voor den étalage-wedstrijd van „H. N." bij zondere Inkoopen deden. Gevraagd werd of de tijd voor zulk een wedstrijd wel gunstig is en opgemerkt, dat de „O.V." met hot uitschrijven van dezen wedstryd zich heeft hegeven op een terrein, waarop zij niet behoort. Aan do orde waren de mededeelt neen. Noch het Bestuur, noch dc loden hadden die. By de Rondvraag dankte de heer Van de W a 1 dc afgevaardigden naar het congres, die hij monde van dor. Voorzitter een zoo correct cn duidelijk rapport uitbrachten. Spr. meende, dat de vereeniging groote reden heeft om er zich over te verheugen, dat zij deze heeren weer af- vaardigdo (applaus). De Voorzitter dankte voorde vriende lijke woorden en hoopte, dat in 190S hot con gres, dat zeor vermoedelijk te Dordrecht wordt gehouden, ook door andere leden van „H. &N." zal worden bezocht. Gevraagd werd of het congres ook eens te Amersfoort kan gehouden. Geantwoord werd, dat het logeeren aer congresleden wel het groote struikelblok hiervoor zal zijn. Een Bestuurslid hoeft in de „Amersf. gelezen het berichtje over Arnhem (Aft. Crt. van 10 Augustus, eerste berichtje Gemengd nieuws). Het speet spr. dat dit berichtje is overgenomen, want hij vreest, dat als to avond of morgen ook hier een leening moet aangegaan om een werkelijke verbetering te brengen, som migen door zulk berichtje zullen worden afge schrikt en die verbetering zullen tegenwerken. Spr., die te Arnhem zeer goed bekend is, meent dat de neringdoende daar niet zoo veel belas ting betaalt ids in 't berichtje wel staat aange duid. Juist door zijn prachtige parken, zijn eigen kweekerij is Arnhem zoo vooruitgekomen. Spr. zal trachten te onderzoeken of de brief schrijver van het „Nwsbl. van het Noorden" waaruit het bericht werd overgenomen wel naar waarheid heeft bericht. I)o Voorzitter wenscht aan het eind der vergadering te wijzen op een gelukkig verschijn sel en wel, dat de plannen voor het kanaal door de Geldersche vallei weer zijn ter hand genomen omdat Amersfoort zoo groote behoefte heeft aan een goede aansluiting te water. Als het tot stand komt, zal dit een groote aanwinst zijn voor Amersfoort. Spr. weet met beslistheid, dat het vestigen hier van drie thans bloeiende fabrieken afsprong op het gemis van een goeden waterweg, ten gevolge waarvan de grondstof hier niet goedkoop genoeg kan aangevoerd. Dat het plan verre van nieuw is, blijkt ook uit de zeer lezenswaardige hoofdartikelen der „Amersf. Crt". van 8 en 10 Augustus, wier lezing' spr. ten zeerste aanbeveelt (applaus). Het Bestuurslid, dat zooeven zijn leed wezen uitsprak over de overneming van het be richtje „Luxe-Arnhem" wil niet nalaten hulde te brengen aan de „Amersf. Crt." over haar leaders omtrent het kanaal door de Geldersche vallei. Een lid vraagt wanneer de Kamporbinnen- poort wordt verbreed en zou met Cato den Oudere wel telkens willen herhalen„En tóch moet de Kamperbinnenpoort weg". De Voorzitter antwoordde, dat het Ge meentebestuur daarover thans geen zeggen heelt; de Rijks-commissie voor de monumenten schijnt de torentjes te willen behoudeD. Misschien kan de Pers meewerken tot verbetering van dien toegang tot de stad. Een ander lid meent, dat ook de Lange- straat bij het Sprengel wel mocht verbreed. Hierop werd de vergadering gesloten. Een occasional schrijft ons Gisteravond vergaderde de „Oranje-Vereeni ging" in het café „De Keizerskroon", onder pre sidium van den heer P. H. van Haselon. In de eerste plaats stond op. de agenda het verkiezen van een Bestuurslid ter aanvulling van een vacature, ontstaan door het bedanken door den heer D. van Schooneveld. Na twee vrije stemmingen, waarbij op verschillende leden stemmen werden uitgebracht, werd ten slotte bij herstemming tusschen de heeren A. J. van Za lingen en D. Meester eerstgenoemde als Bestuurs lid gekozen met 38 stemmen, tegen 17 op den heer D. Meester. Aangezien de heer Van Zalingen niet ter vergadering aunwezig was, zal hem schriftelijk kennis worden gegeven van zijn be noeming. Bij de behandeling van punt 2 stelden de heeren Eggink, Goossens en W. van Meggelen zich beschikbaar, in November a. s. de rekening en verantwoording van den Penningmeester na te zien. Nu ging do Voorzitter over tot hot doen van mede- deelingen betreffende de te houden festiviteiten op 31 Augustus. Hij sprak zijn leedwezen uit over het niet-slagen van don historischen optocht en deelde mede wat het Bestuur zich thans voorstelde te doen plaat? hebben op 31 Augustus. Vele aanwezige leden konden niet begrijpen waarom de commissie voor den historischen op tocht niet was geslaagdzij hadden eerst een ledenvergadering willen hebben en dan had men gezien wat de leden hadden gedaan. Men is thatis de leden gepasseerd, volgens heu. Zij willen alsnog pogingen in het werk stellen om den optocht te doen slagen. De Secretaris gaf hierna een verslag van het werken der commissie en de moeilijkheden, waarop deze stuittedeelde mede, dat er een 49 hoofdpersonen ontbraken op het oogenblik waarop beslist moest worden over het al dau niet door gaan van den optocht en waarschuwde er voor thans nog pogingen in het werk te gaan stellen om vöor 31 Augustus een historischen optocht samen te stellen. Wanneer men tóch hiertoe overgaat, leidt men z. i. evenzeer fiasco en kun nen èn hloemen-corso èn étalago-wedstrijd geen voortgung hebben, zoodat er dan niets gebeurt op 31 AugusiuE. Op een vraag van een der aanwezigen of de „O^V."van het Dagelijksoh Bestuur der Gemeente evenals ten vorige jare de beschikking heeft ge vraagd over de muziektent, leest de Secretaris den brief van Burgemeester en Wethouders, waarin afwijzend wordt beschikt op een verzoek van het Bestuur der „O.-V." om de muziektent te mogen doen verplaatsen naar den Hof, met het oog op de daaraan verbonden kosten voor de Gemeente en de slijtage der teDt. Hierop stelt een -der leden een motie voor om zijn leedwezen te betuigen over dit afwijzend verzoek. Mot 30 legen 20 stemmen werd aange nomen deze motie, luidende: „De leden van de „O.-V.", daartoe vereenigd in vergadering op 1^2 Augustus 1907 op de boven zaal van het cafe „iOe Keizerskroon"; „gehoord hebbend*i het besluit van het Dage- lijksch Bestuur der Gemeente, waarin afwijzend wordt beschikt op eun verzoek van het Bestuur der „0.-V." om do muziektent op 31 Augustus weder te mogen doen plaatsen op den Hof op kosten van de Gemeente spreken hun leedwezen uit over dit besluit en gaan over tot de orde van den dag." Na nog eenig heen- en weergepraat werd tot het houden van een bloomen-corso en een éta lage-wedstrijd bij acclamatie besloten en werden de leden opgewekt, algemeen deel te nemen aan het welslagen van het feest. Staande de verga dering gaven zich nog 4 personen op voor het bloemen-corso en éen voor den étalage-wedstrijd. Tevens werd het Bestuur in overweging ge geven, reclame-wagons toe te laten in den optocht, en de versierde rijwielen te verdeelen in onder afdelingen bloemisten, eigen versierde, en door bloemisten versierde rijwielen om geldprijzen of kunstvoorwerpen, naar keuze. Aangezien het Bestuur hiertegen geen bezwaar had, werd dit aldus aangenomen, terwijl de jury zal gevormd worden uit personen uit een andere Gemeente. Ook de vereeniging „Eerewacht" zeide haar medewerking toe, bij genoegzame deelneming. Resumeerende zullen in grove trekken de fes tiviteiten als volgt worden gehouden: 7'/i—8 uurUitvoering door 150 a 200 dames en heeren vau koraalzaugnummers op het terras van „Amicitia"(bij genoegzame deelneming). 8//, Aubade aan den heer Burgemees ter der Gemeente door een 550 kinderen van alle scholen. 2 Bloemencorso en étalage-wedstrijd (bij genoegzame deelneming). 7 Gondeltocht met versierde en verlichte booljes. lO'/i Vuurwerk, op een nader te be palen plaats. Voorts werd, na behandeling van de agenda, een voorstel door een der leden gedaan cm vroe ger een vergadering uit te schrijven, dat door 9 andere heeren werd ondersteund en met groote meerderheid van Btemmen werd aangenomen. In plaats van Juni zal dus, evenals vroeger, in Maart een ledenvergadering worden gehouden. Omstreeks kwart voor elven werd de verga dering gesloten. Het eerste elftal der »H. V. C." is Zondag te Utrecht, in den beslissingswedstrijd van •Victoria" aldaar, met 21 geslagen door het eerste van »D. O. S.". Jammer, dat »H. V. C." ging met vier invallers. De rust giog in met. 1—1. De jeugdige A. van S., die Zondag op den boogen walmuur bij de voormalige gasfabriek ging loopen iu plaats van op het voetpad er naast, had het ongeluk daar af te vallen. De waaghals brak daarbij een been, zoodat zijn vader hem naar huis mocht dragen. Zondag is ter hoogte van de Vlasakkers met een bewoner van Baarn meegeloopen een pointer, reu, gladbarig, wit en bruin, zeer vermoedelijk toebehoorend aan een of ficier uit dit garnizoen. Inlichtingen zyn voor den eigenaar te be komen aau het Commissariaat van Politie, te Amersfoort. De programma's der concerten morgen avond en overmorgenavond te Zeist te geven, zijn Woensdag 14 Augustus, door de Harmo nie der Kon. fabriek van muziekinstrumenten M. J. H. Kessels, te Tilburg: 1. Jubileum- marsch, De Vries. 2. Ouverture»Roi de Lahore", Massenet. 3. a. Chanson de jeune fille, idylle, Dupont. b. Roloubertise, valse lente, Kessels. 4. Grande funtaisie sur l'opéra: •Lohengrin", Wagner-Dunkler. 5. Mercédès, ouverture symphonique, Chabrier. 6. Norwe- gischer Kiinstler-Carnaval, Sveudsen. 7. Pen- sées espngnoles,a. Melodic-sérénade. b. Bolero, Hennen. 8. L'attaque imprévue, fantaisie-mili- taire, Poncbielli. Donderdag 15 Augustus, door de Kon. militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers, under directie an luitenant-kapel meester N. A. Bouwman 1. marchesur »Les saltimbanques", N. A. Bouwman. 2. Ouver ture »Les Girondins", Litolff. 3. Grande polonaise no. 2, Liszt. 4. Faritaisie aus Richard Wagner's eRiënzi", Dunkier. 5. Ouverture Guillaume Tell, Rossini. 6. Meditation sur Faust, opéra de Ch. Gounod, N. A. Bouwman. 7. l'Arlésienne, suite d'orchestre a. Prélude, o. Menuetto. c. Adagietto. d. Carillon, Bizet. 8. Funtaisie sur Paillasse", opéra de Lóon- cavallo, N. A. Bouwman. Daar zullen wel heel wat Amersfoorters van deze concerten gaan genieten. Men zie de advertentie in dit nummer. Do zwarte vlerk van het wantrouwen be schadigt alles waar ze mee in aanraking komt en doet alles als door een beslagen glas beschouwen. Iu den ouderdom van bijna U7 jaar is Zon dag te Antwerpen overleden de vrederechter Gentil Theodour Antbeunis, schoonzoon van Hendrik Conscience, bekend als dichter (o.a. van: Ik ken oen lied) en als toondichter (o.a. van Mijn Vlaanderen ik heb u hartlijk lief). Het „barre Noorden" wordt al meer be kend. Nu weer heeft de Vereeniging tot be vordering v.in het vreemdelingenverkeer te Sneek een Gids voor Snoek en omstreken uitgegeven, die gezien raag worden en om zyn inhoud eo zijn inrichting ten voorbeeld kan strekken aan andere vereenigingen, die dergelyken gids willen uitgeven of opnieuw uitgeven.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2