Stadsnieuws. tuberculose gevonden was, juichte de geheele wereld van vreugde en uit alle hemelstreken ylde men naar Herlijn om het nieuwe middel deelachtig te worden. Qoud en nog eens goud werd ter verkrijging er van geboden. Helaas 1 het afdoend middel tegen tuberculose is tot op dit oogenblik nog met geen goud te koopen. Toch staan wij gelukkig niet hulpeloos tegen dien geweldigen vijand. Maar bij moet bestreden worden met volharding, altijd door, onverpoosd, onvermoeid. Gelijk hy den armen lijder niet met éen slag neer velt, maar langzaam, martelend langzaam, diens krachten sloopt, zoo kunnen wij hem ook niet op éen dag verslaan, maar moeten wy geen oogenblik aflaten, hem van alle kanten te bestrijdeu. Door de ervaringen der laatste jaren is nu wel met vrij groote zekerheid uitgemaakt, dat het scherpste wapen, waarover wij ter bestrijding van de tuberculose beschikken, iszuivere lucht, lucht, en nog eens lucht. Laat ons dan toch geen gelegenheid om van die lucht te genieten ongebruikt laten en reeds vóór wij zyn aangegrepen door den vijand ons sterken en aangorden tot den strijd. Een verstandige hygiëne der adem halingsorganen zou wellicht menigeen voor de vreeselyke ziekte kunnen bewaren. Guita cavat lapidem. Winnen wy bij een nieuwe lijdregeling het genot van een uur meer licht en lucht, dan kunnen de gunstige gevolgen daarvan niet uitblijven. In dat uur winst ligt een oneindig grooler schat aan gezondheid, dan de tonnen gouds, die aan besparing vnn kunstlicht er door zullen wor den gewonnen. Ik stel mij voor, dat velen glimlachend de schouders zullen ophalen over dit geschrijf. Dat mocht my niet afhouden, het zwygeu te verbreken, waar ik my moreel tot spreken genoopt voelde. Doch ook velen zullen, ge- lyk ik van harte hoop, myn woorden io ernstige overweging nemen. En bovenal vertrouw ik, dat myn stem luiden weerklank zal vinden by de vaderlandsche medici, dat zy, met ray warm overtuigd van de groote bygiëuische belangen die bij de aanstaande aiouwe tydregeliug op bet spel staan, met alle kracht het voorstel van prof. Hubrecbt zullen ondersteunen. Aldus prof. dr. W. Noleu, boogleeraar in de Geneeskunde te Leiden, in het Bulletin no. 4 van het Centraal-comité tot het be vorderen van de aansluiting van Nederland bij de Middel-Europeesche lijdregeling. De Tram. De Dinsdagavond onder voorzitting van den heer J. C. J. Pels Rijcken gehouden Buitenge wone algetneeDe vergadering de N. V. „Amers- foorteche Tramweg Maatschappij", werd bijge woond door 18 aandeelhouders, vertegenwoordi gend 96 aandeelen en uitbrengend 64 steramen. De notulen der vergadering van 13 Mei werden geleien door den Administrateur, den heer A. J. Krieger, en ongewijzigd gearresteerd, onder dank betuiging. Deze vergadering werd bijgewoond door 19 vennooten, vertegenwoordigd 77 aandee len en uitbrengend 53 stemmen. De Voorzitter deelde mede, dat deze Bui tengewone vergadering is bijeengeroepen in ver band uiet de besprekingen in de vorige verga dering en constateerde, dat zij bevoegd is tot het nemen van beslissingen omdat er 96 van de 320 geplaatste aandeelen vertegenwoordigd zyn. Aan de orde was het voorstel tot reductie van het maatschappelijk kapitaal. De Voorzitter zeide, dat na de vorige Algemeene vergadering het Bestuur nogmaals de eigendommen der Maatschappij taxeerde en daar bij kwam tot de volgende cijfersvaste goederen f 8000, waarborg f 1000, wagens f 600, paarden f 1600, baan f 2800, toiaul 114 000aan vlotttende schuld is er f4000 en dus het reëele bezit, om zoo te zeggen aan oud ijzer, is f 10 000. Het Bestuur stelt daarom voor, het kapitaal te re. duceeren tot f 10 000. By deze reductie komt men tot een zuiveren toestand, behoeft niet te worden afgeschreven en niet nagegaan in hoever de Maatschappij zich kan bedruipen. De heer J. Ger. Kleber vroeg waartoe die afschrijving noodig is nu de aandeelen toch niet worden verhandeld. De Voorzitter antwoordde, dat een han delsman uls de heer Kleber toch wel zal weten, dat bet Wetboek van Koophandel eischt, dat, wanneer het kapitaal tot de helft ia verminderd, Bestuurder?ri der Vennootschap, dieunders doen, hoofdelijk verantwoordelijk zijn, terwyl zij overi gen» aankondiging moeten doen van deze waarde verandering waardoor het crediet per Vennoot schap zal dalen. De heer Kleber meende, dat er wel meer Naamlooze Vennootschappen zijn, die in deze niet zoo nauw zien. De Voorzitter: Dan zal deze Vennoot schap het voorbeeld geven, dat de boeking juist moet wezen. De heer Van Kaalte 8 r. vreesde, dat de Gemeente haar subsidie zal verminderen als het maatschappelijk kapitaal vermindert. De Voorzitter: Die vraag had ik ver wacht. De Gemeente heeft echter steeds gevraagd een zui ver beeld en hierop verleende zij subsidie. De heer Van der Zoo de Jong vraagt of bet dt bedoeling is, het maatschappelijk kapitaal te rcduceeren tot een kwart. De Voorzitter: Juist; volgens het Wet boek van Koophandel. Met algemeene stemmen wordt besloten het orde ia he% vooretel tot wijziging der capita*! l Aan de Statuten. De Voorzitter zegt, dat in verband met de aanneming van punt 1, Statuten-wijziging moet plaats hebben. Het nominaal bedrag der aandeelen, groot f125, wordt teruggebracht op f31.25. De even tueel later uit te geven seriën zullen eveneens f2500 bedragen. De uitgegeven aandeelen zullen worden afge stempeld tot hun nieuwe waarde. Aan art. 14 wordt toegevoegd een vierde lid, luidendebovendien worden als Bestuursleden beschouwd twee leden der Garanten-vereeniging, door die vereeniging aan te wijzen zij hebben een adviserende stem. Aan art. 14 wordt toegevoegd een vijfde lid, luidendeHet dagelijksch beheer der Vennoot schap kan worden opgedragen aan eeD Admini strateur. te benoemen door de aandeelhouders, telkens voor (en jaar. Aan art. 14 wordt toegevoegd een zesde lid, luidende: De Administrateur racjt bij voorkeur metterwoon gevestigd zijn te Amersloort. Hij moet rekening en verantwoording doen vóór eiken 15den der maand. Hij moet overleggen met het Bestuur eer hij belangrijke transacties doet. Tot dusver was de tutilaris bevoegd, tot een bedrag van flOO uitgaven te doen; de Voorzitter acht dit niet goed, omdat hij dan om 9 uur f100 kan uitgeven, om 10 weer f 100, enzoovoort. De Administrateur moet tevens optreden als Secre taris der Vennootsc hap indien het Bestuur dit verlangt. Hij kan door het Bestuur worden ont slagen. Art. 15 2e lid wordt gelezen als volgt De Secretaris stelt een door het Bestuur te bepalen borgtocht (thans was die f3000). Art. 17 In de Bestuursvergaderingen (5 Bestuur ders-Vennooten en twee Bestunrders-Garanten) heeft de Secretaris een adviseerende stem, evenals de Bestuurders-Garanten. De heer Van Kaalte vraagt of dit laatste is in overleg met de Garanten-vereeniging. De Voorzitter gelooft, dat de Regeering geen toestemming zal geven, hun een beslissende stem te verleenen. De heer S i n n i g e vraagt of er geen bepaling bestaat, dat, om als Bestuurslid gekozen te kun nen worden, men een zeker aantal aandeelen moet hebben. De Voorzitter: vier aandeelen De heer S i n n i g e vervolgt hoe 't dan zal gaan als zoo'n bijzitter eens alleen garant en geen aandeelhouder is. De Voorzitter: Hy is geen Bestuurslid- Vennoot, doch heeft alleen een adviseerende stem, ook al is hij aandeelhouder. De heer S i n n i g e meent, dat dan ook is opgeheven het bezwaar, door den heer Van Kaalte aangeduid. In art. 18 wordt voor „Administrateur" ge lezen Secretaris. Art. 19 zal luiden: De stukken worden ge- teekend door den Voorzitter en een tweede Bestu urslid-Vennoot. Art. 27 bepaalt, dat 5% der winst (wie lacht daar, werd gevraagd) zal worden gestort in het Reserve-fonds als er geen Administrateur mocht zijn. Al deze wijzigingen werden aangenomen z. h. st. De heer Sinnige heeft zooeven weer ge hoord, dat een Bestuurslid vier aandeelen moet hebbenzou, nu er toch is gereduceerd, dit aantal niet kunnen teruggebracht tot bijvoorbeeld twee? De keuze is thans zoo beperkt. De Voorzitter zegt, na overleg te hebben gepleegd met zijn medebestuurders, dat daartegen geen bezwaar bestaat. De heer Gerritsen Sr. zou'teenvoudiger vinden als elk aandeelhouder Bestuurslid kon worden. De heer Van der Zoo de Jong meent, dat waar het kapitaal is gereduceerd tot een kwart, men het aantal aandeelen om tot Be stuurslid te kunneu worden gekozen nu ook maar moest terugbrengen tot éen. De Voorzitter en zijn medebestuurders hebben ook daartegen geen bezwaar. Alleen zal dan art. 15 eerste lid moeten vervallen. Aangenomen z. h. st. Aan de orde i> een voorstel om het Bestuur te machtigen tot bet aangaan eener hypothecaire leening tot delging der vlottende schuld. De Voorzitter zegt, dat die schuld op 1 Januari beliep ongeveer 14000. Wat sedert daarbij is gekomen, zal gedeeltelijk worden gedekt door het Gemeente-subsidie over 1907 en het subsidie van de Garanten-vereeniging. Het Bestuur moet echter eenig kasgeld hebben en stelt daarom voor, een hypothecaire leening aan te gaan op de remise van f6000 tegen 4'/* Het geid ia aangeboden en verplichte aflossingen zijn niet bedongen. Wordt het voorstel aangenomen dan kan alle schuld worden afgelost en is er voldoende be drijfskapitaal om alle rekeningen te voldoen en hooi voor een heel jaar in te koopen, waardoor dus de fourage goeakooper wordt. Aangenomen met algemeene stemmen. Aan de orde is de benoeming van een Ad ministrateur met. ingang van 1 September, en de vaststelling van diens salaris. De Voorzitter zegt, dat het Bestuur het nog niet geweuBcht acht, den Administrateur thans reeds af te schatfen. Het meerit, dat een salaris van f200 voldoendo is, waarbij voor- loopig f.50 voor het bijhouden der boeken door een bediende van eeu der kantoren hier ter stede. De heer Van Kaalte vraagt of er iemand bereid ia om de betrekking tegen dit salarisje waar te nemen. Het is een groot verschil of iemand op deze betrekking zit te wachten, dan wel baar beschouwt als bijbaantje. Ei is ook gezegd, dat de titularis kan wonen buiten de Gemeente. Spr. hoopt, dat dit buiten wonen uiet 41 tc elastisch wordt opgevat. De titularis zal toch zeker een paar muien daags behooren te controleeren. De Voorzitter antwoordt, dat iemand bereid is, de functie te vervullen, iemand die kennis van paarden en verstaud van fourage heeft, namelijk de oudste zoon van den heer Tromp van Holst, die met zyn persoon borg staat en de betrekking stellig con araore zal vervullen. Met algemeene stemmen wordt gekozen tot Administrateur de beer H. Tromp van Holst. De Voorzitter zegt, dat de heer Krieger volgens de Statuten 1 Augustus aftrad als Ad ministrateur, doch zoo welwillend is, tot 1 Sep tember in functie te blijven. Spr. zegt hem daarvoor dank (applaus). Aan de orde is de benoeming van twee Be stuursleden, ter voorzienning in de vacaturen ontstaan door het bedanken door de heeren C. Th. van Beek en J. C. J. Pels Rijcken. Eerst genoemde nam ontslag wegens hoogen leeftijd laatgenoerade wil onder geen omstandigheden meer in aanmerking komen daar hij,door drukke bezigheden, geen tijd meer kan vinden voor bij baantjes en hij verzoekt dan ook niet op hem te stemmen, hetgeen slechts tijdverlies geeft. Gekozen worden de heeren J-van Vollenhoven Jr. met 50, en Maurits W. F. J. de Jong met 41 stemmen; op den heer J. Sinnige werden 23 stemmen uitgebracht; op de heeren J. W. Mid delburg en A. J. Krieger ieder 4. De heer De Jong neemt de benoeming aan deD heer Van Vollenhoven heeft zich inmiddels oók bereid verklaard. Aan de orde is de Rondvraag. De beer Blom wil terugkomen op zijn voorstel, het eerst in 1903 gedaan, om in te voeren het stuiverstarief. Uit de notulen der vorige vergadering blijkt, dat het Bestuur daarop niet wilde ingaan omdat door de vreemdelingen zooveel enkelerit-kaartjes worden genomen. Spr. heeft echter sedert de vorige vergadering vernomen, dat die vreemde lingen 6ok al wijzer zijn geworden en dat met name de marktgangers strookjes van vier ritten nemen. Spr. gelooft nog altyd, dat, als men kan in stappen voor 5 cent, dit de tram zeer ten goede zal komen en er veel meer passagiers zullen komen. Spr. weet zeer goed, dat het Bestuur de ta rieven regelt en wilde dan ook slechtB een wenk geven. De Voorzitter antwoordt, dat het Bestuur zal nagaan uit de maandstaten hoeveel enkele ritten 4 10 cent worden genomen en dan zal overwegen of het tarief kan worden gewijzigd. In Juli bijvoorbeeld werden 1816 kaartjes van 10 cent verkocht. De heer De Jong: Toen was het kegel concours. De Voorzitter: Dat is zoodoch ra Juni werden er verkocht 1471, in Mei 1577, in April 1578, in Maart 1422, in Februari 1177 en in Januari 1264. De heer Blom meent, dat ra de trams, waar van vele geen enkelen passagier vervoeren, plaats genoeg is. Als het nieuwe stuiverstuk ook hier is ingevoeld, zal menigeen meerijden. Spr. is daarvan vast overtuigd. Nu bedenkt men zich nog om een kwartje uit te leggen om een vier kaartjes-strook te koopen of spaart men de 6'/» cent voor zoo'n kaartje uit ais men reeds half- we; het station is. Voor een stuiver rijdt ieder mee. De tram zal er wel bij varen. Men zal het zien. De heer Sinnige, die ook in 1903 den wenk van den heer Blom tot invoering van het stui» verztarief steunde, is het ten volle eens met den vorigen spr. Ook de heer Kleber 7oelt veel voor hetgeen de heer Blom aanvoerde. Kr is als 't ware een bepaald aantal passagiers dat voor 6'/t cent rijdt en een veel beperkter aantal, dat wil zeggende vreemdelingen, dat 10 cent betaalt voor een enkelen rit. Spr. meent, dat de eerste categori e zeer veel grooter zal worden als zij voor een stuiver meekunnen. Tien cent voor het ritje Utrechtsche poort Station is ook veel te veel. Spr. gelooft met de heeren Blom en Sinnige, dat er heel wat meer menschen gebruik zullen maken van de tram als zij voor een stuiver kunnen meerijden. Hoe goedkooper het tarief is, des te meer maakt men er gebruik van. Spr. acht het zeer wenschelijk, althans de proef te nemen. De heer De Pool zegt, dat de heeren ver geten, dat men 20 000 passagiers meer moet ver voeren om de zelfde ontvangst te hebben. De heer Blom: Beter een volle tram dan een waarvan ieder zegt „daar gaat ie weer voor niks". l)e heer Kleber heeft óok gehoord van die 20000 passagiers, maar dit moet men oniBlaan over een heel jaar en dan komt men op nog geen 60 meer per dag. Hoeveel trams loopen er per dag De Voorzitter: 72. De heer Kleber: Ik ben er stellig van over tuigd, dat bij invoering van het stuiverstarief niet alleen éen, doch meer dan twee passagiers meer per tram worden vervoerd. Men zal zien, dat de tram er bij wint. De heer De Pool meent, dat men, vooral onder de omstandigheden waarin de Vennoot schap verkeert, een dusdanige kostbare proef niet mag nemen. De heer Blom acht de proef geenszins ge waagd. Juist nu er gereorganiseerd wordt, is het tijd om de proef te nemen. Wel zeide het Bestuur in de vorige vergadering, dat het ver voeren der 20 000 vreemdelingen bij de invoering van het stuiverstarief een nadeel zou brengen van f 1000, doch dit bedrag wordt in geen geval in zyn geheel verloren. D* Voorzitter ïegt, dat het Bestuur zijn aandacht zal wijden aan het door de Vennooten gesprokene. De heer Middelburg wil, vóór het uit eengaan, dank brengen aan den Voorzitter en den Administrateur en hun bij htin vertrek uit het Bestuur dank zeggen voor de bewezen dien sten juist in de moeilijkste jaren. Spr. hoopt, dat de heeren de Vennootschap een goed hart blijven toedragen en zij haar hun raad niet zullen onthouden (applaus). De Voorzitter dankte en geeft de verze kering, dat men bij hem niet aan doovemans- deur zal kloppen (applaus). De Administrateur heeft met zeer veel genoegen gezien, dat de door hem in 1900 op het getouw gezette onderneming met sympathie werd ontvangen en het heeft hem leed gedaan, dat zij niet heeft beantwoord aan alle goede verwachtingen. Spr. dankt voor het vertrouwen, gedurende zes jaren genoten en verklaart steeds bereid te zullen wezen, zijn opvolger van advies te dienen (applaus). De heer Sinnige vraagt of 't niet mogelijk zou zijn, op de Varkensmarkt een eenvoudige abri te maken, zoo onkostbaar mogelijk. Vooral voor hen, die van de singels komen, in hoofdzaak van den Zuidsingel, zou zulk een abri zeer gewen8cht zijn en de tram zal er wel bij varen. De Voorzitter meent, dat in samenwer king bijvoorbeeld met bet Drankweer-comité, zulk een wachthuisje wel te maken ware. Het BeBtuur kan ook dit in overweging nemen. Hierna werd de vergadering gesloten. Ds. G. J. 1 leering, uit Dordrecht, hoopt aanstaanden Zondagochtend hilf elf voor te gaan bij de godsdienstoefening indeRemon- strantsche kerk, hier. Mejuffrouw J. M. Meijer behaalde de La gere akte Franscbmejuffrouw E. Staal «Ie Lagere akte Handteekenen. De heer P. Persant Snoep is benoemd tut leeraar in Natuur-en Werktuigkunde aan de Hoogere Burgerschool en in Natuur- en Scheikuude aan het Gymnasium te Gorin- chem. Zaterdag worden beëedigd en in functie ge steld de van de Kou. Militaire Academie herkomstige nieuwbenoemde 2e luitenants en wel bij het 5e regiment infanterie de heeren M. J. G. E. Lestrade, P. J. van den Briel en J. B. de Jongh, en bij het le regi ment veld-artillerie de heer G. A. van Hul- styn. Van het 5e regiment infanterie worden met ingang van 1 October toegelaten tot den Hoofd-cursus de sergeanten: W. P. J. Harmsen en H. J. Verniers van der LnelT, ter opleiding tot 2e luitenant der infanterie h. t. 1.en C. F. Ph. D. van der Vecht, J. Ph. Wissema, C. E. Bobde en C. E. Nieuw- laud, voor infanterie O. I. leger. De Minister van Oorlog heeft alszijn ver langen te kennen gegeven, dat de schoen makers bij de regimenten infanterie in de wintermaanden, voorzooveel noodig, wordén belast met het maken van nieuwe schoenen en met het doen van herstellingen aan le dergoed bij de korpsen. De heer A. J. van Zalingen heeft zijn be noeming tot Bestuurslid der »Oranje-vereeni- ging" niet aangenomen. De onlangs opgerichte zangvereeniging •Amersfoort's Mannenkoor'' telt reeds bij de 60 leden, waaronder zeer goede krachten. Het Bestuur is saamgesteld als volgt: R. Koerselmp.ü, VoorzitterG. C. SchelKnger, Secretaris G. Benders, Penningmeester J. D. van Gelder, Commissaris voor de muziek N. Bournan, assistent Bestuurslid. De Secretaris, Schimmelpenninckstraat 54, is gaarne bereid inlichtingen te geven aan hen die alsnog zouden wenschen toe te treden. Aanstaanden Zondag voetbalwedstrijd tus- scheu »H. G. M." en »E. M. M. A." op het terrein van laatstgenoemde club. H. M. de Koningin-Moeder keerde gister avond half vijf van Haar buiteulandsche reis op aSoestdijk" terug. Uit de Gemeente-rekening van Baarn over 1906 blijkt, dat de Ontvangsten bedroegen f348 524.55 en de Uitgaven f332 381.26», zoodat het batig saldo bedraagt 146143.28*. De opcenten op Grond- en Personeels be lasting deden f31 804.29 iu de Gemeentekas vloeien, de Inkomstenbelasting gaf f37 430.66», de huur van Gemeente-eigendommen 13'J74.83» uitkcering van het Rijk krachtens de Wet van 1897 f 20 332.50» en Ryksbijdrage voor het Lager onderwijs f 12 555.20. In de uitgaven zijn o.a. begrepen Bestuur der Gemeente f9959.53»; plaatselijke politie en openbare verlichting f 23 180.43»open bare wegen, werken en in rich tingen f38963.07»; Lager onderwys f25633.01»; armwezen f5814.62»; rente en aflossingen f46 781.87. Mr. H. P. J. baron Van Heemstra, nieuw benoemd Burgemeester van De Bilt, is Dins dag in dat ambt geïnstalleerd. De Gemeenteraad van Hilversum besloot Dinsdag met 7 tegen 5 stemmen het minu- mum-schoolgeld voor de Hoogere Burcer- 8cbool terug te brengen van f100 op i60, ingaande met den nieuwen cursus. De Commissie van Financiën adviseerde tot verlaging tot f80; B. en W. wilden het minimum op f 100 behouden. Als men het groote imitatievermogeu van sommige menschen ziet, staat men meer ver baasd over bet aapachtige in den ineusch dan over het manschachtige iu den aap.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2