Gemengd nieuws. Stadsnieuws. Ed ons arm zieltje kon niets anders doen dan schreien vliegen iou ze nimmer, dat wist ze thans zeker I En loopen, gewoon loopen over straatsteenen dat wilde ze niet Wat dan? Arme, arme kleine dilettante! Suze Fbederiks van ClEEFF. Naar het Engelsch. Gaarne voldoen we aan het verzoek van het Dagelijkscb Bestuur dezer Gemeente om op le willen uemen de volgende WENKEN bü het voorkomen van BUIK- TÏPHU8 (Febrls Ty lOïdea). Samengesteld door den Centraion Gezondheidsraad. Aard der ziekte. Buik-typbus (febris typhoïdea) ook wel alleen typhus, tvpheuse koorts, ingewands- typhus, zenuwzinking-koorts genoemd, is een besmettelijke ziekte. Zij wordt docr een ge makkelijk over te brengen smetstof veroor zaakt. Een typhuslijder is doorgaans niet dadelyk hard ziek. Meestal is hij de eerste dagen onwel, zonder «lat hij juist kan zeggen, wat hem scheelt. Zelts in die dagen kan hy de ziekte reeds op an«hren overbrengen. Bij sommige personen verloopt de ziekte zóo licht, dat ernstige verscbynselen in het geheel niet optreden. Maar ook zulke lijders zijo gevaarlijk voor bun omgeving. Zij kunnen de smetstof verder verspreiden, zonder dat zy zei ven of anderen daarvan iets vermoeden. Verzuim daarom niet tijdig de hulp van een geneeskundige in te roepen, zoodra iemand ziek wordt, wanneer in de omgeving gevallen van typhus voorkomen. Doe dit dadelijk, ook wanneer nog slechts weinig ernstige klachten worden geuit. Tydige behandeling is in het belang van den lijder. Zij kan dikwijls een licht verloop der ziekte bevorderen. De geneeskundige kan bovendien voorschriften geven om ver spreiding der ziekte te voorkomen. De smetstof. In alle uitscheidingen van het menschelyk lichaam kan de smetstof voorkomen, en vooral in de ontlasting en de urine. Zelfs de kleinste hoeveelheid van die uitscheidingen kan vol doende zijn om een gezond meuscb ziek to maken. Dit zal vooral kunmui gebeuren door bevuiliie banden of «loor drinkwater, melk, spijzen of dranken, waarin iets van die uit scheidingen is geraakt. Voorkoming van de uitbreiding der ziekte. Ter voorkoming van de uitbreiding der ziekte is de grootste mogelijke ziudelijkheid dringeud noodig. Wanneer slechts hoe weinig ook van de uitwerpselen van den patient op den vloer of op de meubelen, op het lijf- of beddegoed is gekomen, moet het bevuilde zoo spoedig mogelyk ter plaatse worden ont smet en daarna grondig gereinigd. De vloer moet ontsmet worden met kresol- zeepwater of op andere wijze, door den ge neeskundige aan te geven. Omtrent de keuze der ontsmettingsmid delen eu de beste wijze van ontsmetting van meubelen, gordijuen, vloerkleeden en derge lijke raadplege men den geneeskundige. Het lijt- en bedlinnen, en de kleederen, die gewasschen kunnen worden, moeten mintens twee uur lang in kresolzeepwater, met de gelyke hoeveelheid gewoon water verdund, worden gelegd en daarna in warm water ge wasschen. De ontsmetting kan ook geschieden met een sodaoplossing van 2%. Daartoe legt men het lijt- en bedlinnen onmiddellijk in die op lossing en laat het daarin tot er gelegenheid is, de goederen in de sodaoplossing te koken. Dit koken moet zoo spoedig mogelijk, liefst dadelijk, geschieden. Wanneer het linnen ook maar «enigszins zichtbaar met uitwerpselen bevuild is, moet het eerst eenigen tijd in kresolzeepwater gelegen hebben vóór het in de sodaoplossing wordt gekookt. Borden, glazen, kopji'S, lepels, vorken en messen, door den zieke gebruikt, moeten on- middelijk in heet water, waarin lliuk wat soda is gedaan, gereinigd worden. Bedden, matrassen en kleedingstukken, die niet gewaschen kunnen worden, moeten in dien eenigszins mogelijk in een outsmettings- oven of een ander toestel door middel van stoom ontsmet worden. Afzondering. Het dient ten zeerste aanbeveling, lyders aan typhus zoo mogelijk naar een ziekenhuis over te brengen, omdat daar in den regel de kans op herstel grooter is en het gevaar voor anderen door die overbrenging wordt beperkt. Is de zieke naar een ziekenhuis overge bracht, is bij hersteld of overleden, dan moet de woning en alles wat daartoe behoort ten spoedigste, volgens de bestaande voorschriften, ontsmet worden. De gerieeskuudige zal daaromtrent nader kunnen inlichten. Zoodra de lijder naar een ziekenhuis is overgebracht, moet het daarvoor gebruikte voer- of vaartuig worden ootsmet. Van openbare mi'ldelen van vervoer mag geen gebruik worden gemaakt. Kan de lijder niet in een ziekenhuis worden opgenomen, dan moet by zoo mogelyk in een afzonderlijk vertrek van de wening wor den verpleegd, waar, buiten dringende nood zakelijkheid, geen andere personen worden toegelaten dan de geneesheer, de bedienaar van den godsdienst, en zij, die met de ver pleging zyn belast. Verpleging. Zij, die een typbus-patiënt verplegen, moeten de grootst mogelijke zimlelykheid in acht nemen, maar behoeven dan ook niet bevreesd te zijn, dat zij in bijzondere mate gevaar van besrae ting loopen. Over de kleeding moet een groot schort of onder los kleed worden gedragen, dat gemakkelijk gewasschen kan worden en dikwijls door een schoon verwisseld worden. Telkens als men den zieke geholpen heeft, moet de verpleger of verpleegster de handen met een door den geneeskundige aan te geven ontsmettings middel ontsmetten, en ze daarna flink met zeep, borstel en warm water wasschen. Ook moet daarbij aan de randen en nagels gedacht worden. Gebruik nooit eenige spijs of drank in de ziekenkamer en doe dit ook niet buiten de ziekenkamer, zoolang gij de handen op boven beschreven wijze niet ontsmet en gewasschen hebt. Laat nooit na, de handen te wasschen in de meening, dat zij door het verrichte werk niet vuil zijn geworden. De handen kunnen besmet zijn, zonder dat men cr iets aan ziet. Zorgvuldigheid in de verpleging en het nauwkeurig opvolgen vau de raadgevingen van den geneeskundige zyn van het hoogste belang. Ontsmetting van de Uitwerpselen. Ebd typhuslijder mag geen gebruik maken van het privaat. Zyn uitwerpselen moeten in een gemakkelijk te reinigen voorwerp worden opgevangen en nimmer in het pvivaat of op den mesthoop of waar ook geworpen worden, zonder eerst te zijn ontsmet. Volg omtrent het onschadelijk maken der uitwerpselen en alle andera voorzorgsmaat regelen nauwkeurig de voorschriften op van den geneeskundige of van andere in het bijzonder met de ontsmetting belaste personen. Zelfs als de ziekte geweken is, moet men met de ontsmetting van de uitwerpselen nog eenigen tijd blijven voorgaan. Lijken van personen, aan typhus overleden, moeten, vooral als het gezin klein behuisd is, zoo spoedig mogelijk uit bet sterfhuis naar het lijkenhuis worden overgebracht. Het bezoeken van het sterfhuis moet zooveel doenlijk vermeden worden. Verdere voorzorgsmaatregelen. Wanneer buik-typhus heersebt, moet vooral het volgende in acht worden genomen: Drink geen ongekookt water en geen ongekookte melk. Eet geen rauw frnit, geen ongekookte groente, tenzij gij verzekerd zijt, dat ze on besmet zijn. Koop zoo ntin mogelijk levensmiddelen in een woning, waarin een lijder aan typhus is; doe dat evenmin in een woning, waarin een lyder geweest is, zoolang die woning niet volgens de bestaande regelen is ontsmet. Zorg voor de grootst mogelyke reinheid in en om nwe woning. Spoel geen vuil goed, vuile potten en pannen in een openbaar water, in slooten of in de nabijheid van pomp, put of regenbak. Tracht zoo noodig en mogelijk den afvoer van vuil en de rioleering te verbeteren. Plaats nimmer een privaat nabij de pomp, put of regenbak; als bet privaat in de nabij heid daarvan staat, zet het dan, zoo het eenigszins kan, ergens anders. Zie toe, dat geen beerkuilen nabij de put, pomp of regenbak worden geplaatst; als ze er liggen, traebt dan een betere plaats te vinden. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 20 Augustus 1907, des middags te half twee. 1. Benoeming van twee Regentessen van het Burger Weeshuis, wegens periodieke aftreding van de Regentessen mevrouw de weduwe H. M. E. van der Noordaa-Van Wisselingh en mevrouw J. Heyligers-Reinhardt. 2. Benoeming van twee Regenten vaa het Burger Weeshuis, wegens periodieke aftreding van de Regenten H. w. van Esveld en jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet. 2. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende wijziging van de Ver ordening, houdende bepalingen in acht te nemen bij het overdragen aan de Gemeente van straten, enz. benevens nader rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van J. van den Berg en J. G. van der Geest, tot overdracht van gronden aan de Ge meente. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing van de le en de 2e klasse der Hoogere Burgerschool ieder in drie afdeelingen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Regloment voor het Middel baar onderwijs. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een Commissie in zake on bewoonbaarverklaring van de perceelen Rom melen burg nos 24, 26, 28, 30, 32, 34 en 36. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een Commissie in zake on bewoonbaarverklaring van de perceelen plaatse- Mjk gemerkt Achter de Kamp noe. 14, 16, 18 en 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een Commissie in zake ou- bewoonbaarverklaring van de perceelen plaatse lijk gemerkt Achter de Kamp, nos. 20, 22, 24, 26, 34, 38 en 40. 9. Behandeling van reclames primitief kohier Inkomstenbelasting, dienst 1907. Naar verluidt circuleert er hier een adres, B. W. opnieuw verzoekend om de muziektent op Koningin's jaardag <>p den Hof te doen plaatsen. Het staatsexamen tot toelating aan de Universiteit, in de faculteit der geneeskunde enz., is met gunstie gevolg afgelegd door den heer P. E. Staverman. De heer O. J. van der Eist, mijn-ingenieur te Delft, is voor den nieuwen cursus der Tech nische hoogescbool aldaar benoemd tot adsis- tent voor mijnkunde, metallurgie en doci- masie. De heer J. J. Staverman is geslaagd voor adelborst 2e klasse Kon. instituut voor de marine te Willemsoord. Luitenant jhr. H. I«'. van Kinschot, van het eskadron ordonnansen, is met ingang van heden tijdelijk belast met het bevel over het le eskadron 4e regimeuthuzaren te Deventer, ter vervanging yan ritmeester J. S. van Over- veldt, wien op zijn verzoek non-activiteit is verleend. Wijl de heer Lems te Rotterdam bedankt heeft voor zijn benoeming tot huisvader in het Militair Tehuis aan de Beekstraat alhier, is thans voor deze betrekkiog benoemd de heer J. Zevenbergen te Assen. De heer P. J. Stephau, vroeger hoofd eener Christ, school in Zuid-Afrika, thans onder wijzer te Putten is door de vereeniging »Kin- derzorg'' in het prov. ressort Utrecht der Ned. Herv. Kerk. benoemd tot directeur van het Kinderhuis alhier. Zooals men weet, zal het voormalig Aide- gonde-Gasthuis daartoe bestemd worden en bestaat er alle kans, dat. het Kinderhuis aan het einde van dit jaar geopend zal worden. Gisterenochtend om acht uur werd dooi de keurmeester den visch van den Bunschoter venter W. H. goed bevonden en aldus het bewys daarvoor afgegeven. Toen de keurmeester een paar uur later, zooals dikwijls zijn gewoonte is, een contra visite aan de beeren bracht bij hun karren, ditmaal op de Langestraat, kwam hij tot de ontdekking, dat dezelfde W. H. thans een partijtje bedorven bot aan den man trachtte te brengen. Natuurlijk werd dadelijk de politie met een en ander in kennis gesteld, die zorgde, dat de lekkernij te bestemder plaatse gedepo neerd werd. Programma van het concert door het staf- muziekkorps van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. Bikkers, Zondagavond half acht op het terras van „Amicitia" te geven: 1. „A Copper Queen", march Van der Cook. 2. Ouverture „Martha"Flotow. 3. „Freuet euch des Lebena", Wal»er 8trauss. 4. Grande fantaisie sur des mollis de l'opéra „Mignon Thomas-van Aaken. 5. Ouverture Isabel le"Suppé. 6. „Ballet de Coppélia"Délibes. a. Lent et valse. b. Danse de fc-te ei valse des heures. c. Czardaa.d. Galop. 7. „Méditation sur le Ier Prélude de Bacb"Gounod-Bikkers. 8. „Musikaliscbea Aktien Unter- nebmen" Grosses Poutpouri Conradi. De prijzen voor de op a.s. Zaterdag te houden we'istrijd voor de deelnemers aun „de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht'' zijn tentoongesteld in de étalage van den heer Fontein op de Lan gestraat. Aan „Fidelio" te Woudenberg, dal ook by het jongst kegel-cuncours hier zulke goede muziek maakte, is bij het Natioriual concours voor harmonie- en fanfare korpsen, te Zeist gehouden, ten deel gevallen de 2e prijs in de derde afeeling. De spoorwegmaatschappijen hebben de vrachtprijzen voor bestelgoederen ir.et 20 cent per colli verhoogd. Als gevonden is aan het polilie-bureau gedeponeerd een beursje, iuhoudende eenig geld. De mensch moet zich nimmer schamen als hij ongelijk beeft, wat toch met andere woorden zeggen wil, dat hij heden wijzer is dan bij gisteren was. Inhoud Wereldkroniek" 17 Augustus, De nieuwe opgravingen op den Palatijn Pe.-sonaliti Het spoorwegongeluk bij An gers De gecostumeerde rijwieloptocht le Denekamp Het korps mariniers te Loos- duinen De nieuwste zomeruitspanning der Engelschen Strandindrukkeii De Vre- des-cooferentie Tentoouslelling van Gra- phische kunst Kroniek van de week De victoria regia in den hortus te Amsterdam Kaid Macieau Deauiomobieltocht Peking- Parys Karikaturen uit hel buitenland. De Groninger waterleidingquafistie. Naar de Prov. Gr. Ct. vermeent is men ten aan zien van den aanleg van een bron waterleiding door en voor rekening van de Gemeente niet tot overeenstemming gekomen met do Gronin ger Waterleidingmaatschappij. Nog steeds blijft de bepaling in de «Voorwaarden", dat de Gemeente »te dezer zake" niei mot derde» contracteeron rnagnog steeds blijft de vraag, wat »te dezer zake" is. Ten einde deze moeilijkheid te ontgaan is, naar wij vernemen, uit deu boezem van den Raad een gloednieuw deakbeoM gere zen, dat, wordt do voordracht van burg. en weth. aangenomen en daaraan is niet te twijfelen, waar al moet gebleken zijn, dat een groote meerderheid er voor is een onderwerp van nauwkeurig onderzoek zal uitmaken. Hel denkbeeld is om de watervoorziening te regelen op pubhekrechtelijkeu grondslag, in. a. w.om het water aan alle burgérs te geven en de kosten van de waterleiding op de begrooting te brengen precies als de kosten van bestrating of rioleering. Blijkt dit denkbeeld uitvoerbaar, blijkt het mogelijk waterverspilliiig tegen te gaan, dan is er inderdaad geen contract met de burgers lau staan de bovenbedoelde voorwaarden niet in den weg eu «lan worden <lu bedrijfskosten bestreden uit de belasting of uit de retributie. Zou men dus b.v. voor een waterleiding abonnement tot nu toe X gulden betalen, in het vervolg zou men eenvoudig wat meer belasting (al of niet in den vorm van retri butie) betalen en voor het water zelf niet in den gewonen zin betalen. Hierbij is natuur lijk de mogelijkheid niet uitgesloten, dat voor velen dit belastingbedrag lager zal zijn «lan thans het abonnement op de waterleiding. Het is de vraag, in hoeverre het resultaat van deze methode zou zijn, dat ook alle niet-belastingbetalende huisbewoners recht op een aansluiting hadden, terwijl een quaestie zou zyn, of de groote verbruikers meer zouden betaleu dan de kleine. Naar wy hooren, moet een dergelijke toe stand bestaan in enkele kleine gemeenten in Duitschland, doch zou de regeling overigens voor grootere gemeenten en speciaal in ons land een unicum zijn. In elk geval met deze methode staat of valt het plan van burgemeester en wet houders niet. Weldegelijk zal ook onderzocht worden, of de gewone exploitatie als normaal gemcentehedrijf gewenscht en uitvoerbaar is, altijd indien het voorstel Tan burgemeester en wethouders wordt aangenomen, wat zijn wij wel ingelicht niet veel meer dan een formaliteit is. Or. J. van deu Brink met den heet-A. C. Bom dooi den gemeenteraad van Breda roet als raadslid toegelaten, heeft aan Ged, Staten van Noord-Brabant een request gezonden, waarin bij tegen de beslissing van den ge meenteraad opkomt en verzoekt, dat Ged. Staten de toelating van den heer A.C. Bom en bem zullen bevelen. Joseph Joachim, do beroemde violist, is op 76-jarigen ouderdom overleden. Do Automobiel als Groot-Moordenaar. fn 1006 zijn in Engeland 272 personen door een automobiel gedood. De N. Tilb. Ct. knoopt daar de volgende opmerkingen aan vast. '272 moorden geschieden er waarscby nlyk in Engeland niet per jaar. Toch zyn et- strenge wetten, en terecht, tegen de moor denaars. De treinen maken niet zooveel dooden per jaar, en toch is »de toegang tot den spoor weg verboden" eu muukt men angstvallig iederen overweg dicht, een paar minuten reeds vóór het voorbijsnellen van den trein. Het schijfschieten, ook met zwaar geschut of scheepskanonnen, kost geen driehonderd menschenlevens per jaar, en toch worden met veel zorg de schietbanen afgesloten, roode vlaggen ter waarschuwing geplaatst en zelfs wordt geannonceerd in de bladen, wanneer op zee en daar is ruimte ge noeg de oefeningen zullen worden gehou den. Maar de automobielen vragen wel zooveel slachtoffers, en men laat hun bestuurders eenvoudig begaan met eigen leven en dat van anderen te bedreigen, zonder het gavaar ook maar eenigszins afdoende te bestrijden. Arbeid van een brievenbesteller. liet 25- jarig jubileum van een brievenbesteller heeft aanleiding gegeven tot de volgende interes sante berekening: Laten we eens aannemen dat een brievenbesteller dagelijks 152 K.M. aflegt. Aangenomen verder, dat hy jaarlijks ongeveer 832 dienstdagen lierft, dan legt hij in éen jaar of ruim 11000 K.M. en in 25 t jaar 275000 K.M. af. Vergeiykt men daarmee deu omtrek der uut-de, die bij den evenaar 40.000 K.M. bedraagt, dan is «lie besteller in dien lijd 7 maal om de aarde gewan«leM Neemt men verder aan, dat hij aan brieven, couranten, postpaketten enz. dugelyks 20 a j 25 K.G, meedraagt, dan heeft hy in 25 jaar J ongeveer 200 000 K.G. papier in de huizen van zyn dienstkring gebracht.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2