Dinsdag 27 Augustus 1907. ANGELINA. No. 7393 56e Jaargang. Beleefd verzoek Terugkeer Feuilleton. AMEESFOORTSCHE COURANT. UITGAVE FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijut Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiën i6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25; elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht, BUREAU KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telephoon 19. aan hen, die uitstedig waren en zich de „Amersfoortsche Courant" lieten nazenden, ons bericht te geven van hun opdat de courant weder ge regeld te hunnen huize kan worden bezorgd. 00RL0GSPRAAT. Na lange jaren van stoeren arbeid, nadat veel mannen van talent, van energie en van wilskracht er een goed deel van hun leven aao hebben gewijd, is eindelijk de groote uitvinding, zóo lang voorspeld, zóo veel besproken, de voltooiing van haar eerste stadium genuderd. In Frankrijk, en kort daarop ook in Duitschland, is men er in geslaagd, luchtschepen te bouwen, die aan de eerste eischen van bestuurbaarheid voldoen. Frankrijk heeft zijn eerste bestuurbaar lucht schip »La Patrie" genoemd en het is geen woordspeling, als wij hieruit opmaken, dat het Fransche vaderland heil van deze vinding verwacht. De capaciteiten van de nieuwe bestuurbare luchtschepen zjjn nog zeer beperkt. De draagkracht wij ontleenen eenige qjfers aan een artikel door een officier van den Franschen genenden staf in den j>Gaulois" geschreven schommelt tusschen 950 K.G. in den zomer en 1250 K.G. in den winter. Daarvan moet een deel gebruikt woi den voor ballast, om te kunnen stijgen, een deel voor vloeistof, noodig voor het drijven van den motor, en een deel voor den bestuurder. Neemt men in aanmerking, dat 250 K.G. ballast voldoende is om een hoogte van 1000 M. te bereiken, dat 200 K.G. vloeistof voor den motor voldoende is om 450 K.M. in de practijk zal dit natuurlijk wel wat minder blijken in een tijd van 10 uur af te leggen, en dat een mensch, zelfs al neemt hij een dikken pels en eenige andere voorwerpen mede, meestal niet meer dan 100 K.G. weegt, dan komt men tot de conclusie, dat 22.) Die woorden brachten den Italiaan tot razernij. Eerst wierp hij zijn bezoeker de deur uit, vervol gens vloog bij naar Gemma. „Laat jou verloofde naar den duivel loopen!" schreeuwde hij. „Nu heb ik er genoeg van". En ge jaagd heen en weor stappeud door de kleine, half donkere kamer, vertelde bij woedend, wat er zoo even was voorgevallen. „En als ik goed over de zaak nadenk, kan ik den onbeschaamde eigenlijk volstrekt geen ongelijk geven," zei bij ten slotte. Al dien tijd had Gemma aan het open venster gestaan en naar buiten gekeken. Nu keerde zij het hoofd een weinig naar Ferrari om eu zeide, op een toon alsof het haar volstrekt niet aanging „Wat wilt ge eigenlijk?" Het gelaat van den Italiaan werd bjjna onken baar van woede. „Dat zal ik je zeggenkrjjschte hij, terwijl hij als een wild dier op haar toesprong. „Ik wil, dat je niet langer je voor den gek laat houden I Ik wil, dat je niet langer de rol speelt van verloof ie van een prins, eu dat je voortaan je plicht doot. Voor uit, naar de gelagkamer om de gasten te bedienen 1" Met e»n heftigen ruk maakte Gemma haar schou der vrij u>' <*e omklemming van zijn hand. Al het bloed scheen uit haar vraagon geweken zelfs baar lippen waren verbleekt. Toen zij zoo bevend van verontwaardiging twee, drie schreden deed, week Ferrari naar de deur terug. Zy bemerkte dit, en een glimlach vol onuit sprekelijke verachting gleed over haar gelaat. „Ga heen," seide by, en een laataten blik vol haat op zyn doohter werpende, verliet de Italiaan het kamerve. het mogelijk is, een gewicht van 400 a 700 K.G. mede te dragen. Het zou dus mogelijk zijn, geleerden met tal van toestellen, noodig voor verschillende onderzoekingen, te voeren naar streken, die anders onbereikbaar z(jn. Het zou mogelijk zijn, de ballons in dienst te stellen der land en volkenkunde. Het zou mogelijk zyn, bij bruggen- en torenbouw van de nieuwe vinding partij te trekken. Kortom, tal van beschavings werken kunnen er mee gebaat zijn. Maar, wat nu het werkwaardigste is, daar schijnt niemand aan te denken, dan wel men laat zij bet bij het denkeD. Althans, we vonden er nog in geen enkel blad met een woord van gerept. Wat wel overal besproken wordt en uit vaardige pennen kolommen doet vloeien, is de kwestie, hoe de nieuwe luchtschepen in den oorlog zijn toe te passen. Dezelfde officier, uit wiens Gaulois- artikel wij zooeven een paar cyfers citeerden, rekent al gauw uit, dat »La Patrie" en derge lijke 200 K.G. ontplofbare stoffen kunnen meevoeren om op de hoofden der vijanden te laten vallen. Hij maakt zelfs een heel plannetje voor den aanbouw van een lucht vloot van 16 schepen en roemt, nevens hun geschiktheid om te spioneeren en dood en verderf te verspreiden, hun goringen prijs. Zoo'n geheele luchtvloot kost met elkaar nog niet eens het derde deel van een gepantserden kruiser. Deze goedkoopte heeft ook een Neder lander er toe gebracht, in de pers aan te sporen op spoedigen aanbouw van een lucht vloot voor ons land. Zulk goedkoop oorlogs materiaal is juist iets voor kleine landjes, meent bij, doch hij bedenkt, naar bet scbijnt, niet, dat de groote lanaen daartegen natuur lijk voor even billijken prijs afdoende maat regelen kunnen en «uilen nemen. Het is wel te begrijpen, dat al deze oor logspraat, klinkende, terwijl men iu Den Haag over vrede heet te spreken, de vraag heeft dom opperen, of het niet noodig is, dat de tweede vredesconferentie de toepassing van oorlogsluchtschepen aan zeer scherpe bepa lingen onderwerpt. neen, is dadelijk door adepten van het aloude: «Wilt gij den vrede, bereidt u tot den oorlog", geantwoord. Laat maar duch tig luchtschepen aanbouwenhun uitwerking zal zóo vreeselijk zijn, dat niemand den strijd durft aanbinden, waar hij hun dynamiet-regen te duchten heeft. Och arme, wat een redeneeringAlsof niet Dien avond, bij het ontkieeden om naar bed te gaan, zeide Angelina: „Roman blyft erg lang weg." Ook zy begon reeds te twijfelen aan den terugkeer van Sulkowskyzelfs Benedetto dacht in den laatsten tijd meer dan eens: „Die komt niet terug". Gemma alleen twijfelde niet. En dat zij baar ver trouwen niet had gesteld in een onwaardige, bewees de plotselinge komst van haar verloofde, die, zonder een woord vooraf geschreven te hebben, den volgen den ochtend op den «chiminel van Stwoliusky voor de herberg verscheen. Dien zelfden dag nam de familie Ferrari haar in trek in bet nieuwgebouwde hotel aan de markt, tegenover de apotheek. In de volgende week zou het huwelijk over de grenzen op Russisch grond gebied worden voltrokken. De verloofden beslo ten om weinige uren na de huwelijksplechtigheid naar Potersburg te vertrekken, daar Gemma eerst haar nieuw tehuis wilde leeren kennen, alvorens de huwelijksreis te ondernemen. Iu een opwelling van grootmoedigheid wilde Fer rari de herberg, met al wat er iu was, aan Benedetto ten geschenke geven, toen hij vernam, dat de prins hem een nanxienlyk jaargeld had toegezegd. Tegen alle verwachting in verkoos Benedetto echter bij zyn meester in dienst te bljjveu, en daarom verkocut de Italiaan zjjn eigendom voor matigen prijs aan een kastelein in het dorp. Roman vertoefde bijna onophoudelijk iu het ge zelschap van zyn aanstaande vrouw. Op Angelina sloeg bet jonge paar weinig achthet werd nauwe lijks opgemerkt, dat zij stilletjes verdween en dik wijls uren laDg wegbleef. Ook Ferrari keek weioig naar Angeliua om. Iu een fatterig, nieuw modisch kostuum wandelde hij na eiken maaltijd in het dorp rond en pochte tegen eiken bekende op zyn „rijke" toekomst. Alleen aan de aandacht van Berodetto ontsnapte het niet, dat Augelina dagelijks tweemaal op een bepaald uur met opgewekt gelaat het hotel verliet en met beshhreide oogen terugkeerde. Hij alleen wist ook, dat xy eiken avond tot laat in den nacht aan het venster leunde, aan het einde van de lange gang, en dan in het duieter staarde, naar de plek, die uitwerking zoozeer zal tegenvallen en zooveel door de contra-maatregelen van den vijand zal worden beperkt, dat ze wel de verschrikkingen van den oorlog vermeerde ren, doch niet den oorlog zelf voorkomen zal 1 En dan, dit als antwoord aan hen, die met de «goedkoopte" ier luchtschepen scher men, evenals er na iedere nieuwe pantser plaat een kanon komt dat haar doorboren kan, en na ieder nieuw kanon een pantser plaat, die zijn kogels weert, evenzoo zal het aanschaffen van oorlogsluchtschepen ten ge volge hebben, dat er zeeschepen gebouwd worden en vestingwerken aangelegd, welke gepantserd zijn tegen aanvallen hoog uit lucht, en die zullen heuseh zoo goedkoop niet zijn. Indien er ooit een terrein is geweest, waarop eenig rechtstreeksch nut van de vredescon ferentie te verwachten viel, dan is bet dit. Beperking der krijgstoerusting? De ont vangst, die het Engelscbe voorstel dit jaar ten deel viel, zegt genoegEngeland zet drie vergroote «Dreadnoughts" op stapelRusland beeft op een Engelsche werl voor36millioen oorlogsschepen besteld. Verbod om bestaande wapenen te gebrui ken of bepaalde handelingen te plegen Het kan overtreden worden zoodra de oorlog daar is Frankrijk schoot het onverdedigbare Casablanca platl Maar tiet verbod tot aanbouw van een ge heel nieuw soort oorlogsm'aterieel kan ge handhaafd worden terwijl het nog vrede is, en, woedt eenmaal de strijd, dan is het te laat om het te overtreden. Indien de vredesconferentie id dezen zin en besluit nam Helaas, wij hebben weinig reden, dit te mogen veronderstellen. William 8tead heeft het zoo heel juist ge zegd in zijn scherp grafschrift. 't Is bijna een geluk, dat alle delegatiën gaan klagen over de groote onkosten, die ze hebben zoo verluidt, dat Italië alleen nu reeds 110000 lire onkosten beeft en dat er dus welhaast een einde zal komen aan de zoogenaamde vredes-conferentie. Maar nu komt ook weer het bericht, dat een der buitenlandsche journalisten, die de conferentie »verslaat" in Den Haag een huis heeft gehuurd. Dit wijst niet op een spoedig einde der conferenties. aan tafel. Nu is weer de verwachting, dat de zoo genaamde vredesconferentie nog vóór de helft van September zal uiteengaan. Een week vóór de opening der Staten-Generaal moet de grafe lijke zaal, waarin de conferentie haar alge- meene vergaderingen houdt, in orde gebracht worden voor de openings-plechtigheid. Mocht de conferentie na de opening van het nieuwe zittingjaar nog niet geëindigd zijn, dan zal de zaal voor haar dan nog te houden algemeene bijeenkomsten en voor de sluitiugs- zitting blijven ingericht, zooals zij was op 17 September. waar hij vandaan moest komen, wieD haar hart toe behoorde. Benedetto zag, hoe Angelina onder haar liefde leed en by leed met haar mee. Den dag vdor Gemma's huwelijk ontmoette Ange lina haar vader toevallig op de trap. Zy greep zyn hand en vroeg gejaagd „Wij Llyven hier altijd in het dorp, niet waar?" „Je bent zeker mal geworden". Ferrari lachte en streek zyn zorgvuldig geverfde haarlokken achter het oor terug. „Wij gaan naar Berlijn, en als Gemma van haar huwelijksreis terug ia, gaan wij haar te Petersburg een bezoek brengen." „Maar het is hier toch zoo mooi 1" fluisterde An gelina met eeu vleienden blik, Ferrari keek haar spottend aan. „Mooi Zoo, zeker omdat hier een zeker iemand in de buurt woont Hoor eenB, Angelina, in allen ernst raad ik je aan, dien Bariatinsky te laten loopeu. Hij is een gemeene kerel 1" Angelina liet het hoofd op de borst zakken. „Ik weet wel, dat u sedert eenigen tyd niet best te Bpreken is over Fedor," zeide zij zacht. „Zou u me eens willen zeggen, waarom u hem plotseling zoo vijandig gezind bent?" „Och ik bet» geen reden om daarvan een geheim te maken," antwoordde Ferrari, met zyn wandelstok in de lucht zwaaiend. „Bariatinsky is een schurk, een ellendige bedrieger, anders niets." „Fedot „Ja Fedor I Hij fladdert aldoor om je heen als een verliefde knaap, maar hij heeft geen duitin den zak. Dat heb ik je trouwens al meer gezegd." Zy knikte. „Ja maar, ziet u, ik begrjjp niet, hoe n daarom zoo boos op hem kant wezen. Hebt u geen andere reden „Och, wat redenviel hy uit. „Dat hy je niet kan trouwen, is, dunkt me, reden genoeg om je voor zyn mooie oogen te waarschuwen." „Gelooft u dan, dat hy zóo arm is, zoo arm vroeg zy verwonderd. Ferrari zette nu een hooge bont. „In ieder geval Kinderwenschen. Een onderwijzer te Berlijn, nieuwsgierig om te weten welke wenschen kinderen zooal koesteren, liet in een klasse, waarin ook zijn elfjarig zooritje zat, alle kinderen bun lieve- linggwenscben opschrijven. Velen daarvan waren natuurlijk zeer alledaagscb, doch vele ook waren zoowel orgineel als interessant. Niet weinigen wenschteu zich rijkdom; nnllionair wilden ze zijn, zooveel geld hebben, dat zij nooit iets behoefden te doen. Eén wenschie zicb een goed beklante papierzaak. Gezondheid, geluk en een lang leven werden veelmaals verlangd. Eén kende er niets heerlijkers dan dat bij geen soldaat benoefde te worden. Het meest interessant waren die wenschen, waaruit onmiddellijk bleek, dat zij bet gevolg waren van 't lezen van sprookjes en zonderlinge geschiedenissen. Wij laten er hier eenige volgen. Een jongen schreef bet volgende (wij geven alles zuo getrouw mogelijk, woordelijk weer): Als een fee voor mij zou verschijnen en mij drie wenschen zou toestaan, dan was mijn eerste wensch een groote detective te zijn. Mijn tweede wensch was, betooverde prinsessen te bevrijden. Eu ten derde nog zou ik een tooverstaf willen bezitten, waarmee ik alle wenschen kon vervullen. Een ander wenschte: le. een wagen met vier paarden, die niet behoeven te eten of te drinken en maar steeds voortloopen zoo lang ik bet wil; 2. een ring, waarmede lucht- en aardgeesten zijn verbonden. Zoo vaak ik dien ring aan mijn viuger omdraai, moeten zij verschijnen en mij brengen wat ik wil 3. een tooverstaf, waaraan een fee moet zijn vastgebonden, die mij in het bad der wijsheid zal baden. Even phantastisch was het volgende lijstje Ik wensch een paard dat mij door de lucht gaau we hier vandaan. Morgen of overmorgen reeds." Zoo babbelde hij nog een pooa voort, zonder dat Angelina naar hem luisterde. Onophoudelijk klonk het haar in de ooreu„Morgen vertrekken wy." De dag verliep en da avond kwam. Angelina bad haar goed ingepakt en stond peinzend aan het ven ster. Daar zag zij plotseling Stwolinksy op zyn schim mel over het marktplein rijden, iu de richting van de grenr. „MiBschieu weet hij wel, of Fedor thuis is,dacht zy, zoodra tij hem zag en vlug snelde zij naar bui ten, den officier na „Goeden avond 1" riep zij, toen zy hem hadiuga- haatd op de brug over het grensri7iertje. Stwolinsky hield zijn paard in en beantwoordde Angelina's groet. „Ik zag u bet hotel voorbijrijden en daar wy morgen vertrekken, wilde ik de gelegenheid gebrui- ken om u vaarwel te zeggeo," zeide zij snel oen weinig iu verwarring gebracht door zijn bewo--.de- renden blik. „Zoo? Hm ik dank u 1" Peter streek peinzend zyn knevels omboog. „Dus inorgeu gaatu naar.f" „Naar Berlijn", vulde Angeliua aan, en snel voegde zij er by„Weet u mirsubien ook te zeggen, of Fedor reeda van zijn reis is teruggekeerd?" „Aha! Zij is my niet nageioopen om afscheid van my te nemen, maar om iets omtrent den mooien Fedja te vernemen," dacht Stwolinsky en bij glim lachte. „Nu ik kau baar daaraan helpen." Hij antwoordde eobter „Fedor ia volstrekt niet op reis geweest." ÖDtsteld keek Angelina hem aan. „Wat riep zy. „Per telegram is hij toch van huis geroepen op den dag vau Gemma's huwelyk." Stwolinsky schuilde het hoofd. „Dat ia eou verzinsel vau hem, of beter gezegd, van zijn moeder." Angelina voelde een stekende pijn in haar hart. (Wordt, vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1