Stadsnieuws. Id vyf minuten overnl kan heenrijden en dal ik wist hoeveel sterren aan den hemel staan en hoe het er op een ster uitziet. Beo ander verlangde ecu kast, waarin hij de beele lucht door kon vliegen. Weer een ander schreef »My n drie liefste wenschen zyn: een wensch- hoedje, waarmee men zich overal kan heen- wenscheneen geldzakje, met een wonder bare kracht, zoolat, als men er in grypt,dö band vol goudstukken is; en honderd jongens- bonken". Kou der leerlingen wilde het liefst een detectieve worden als Sherlock Holmes; een ander wenschte onoverwinlijke kracht en groote wijsheid. Vele wenschen waren practiscb en hoogst beseheidenzoo verlangden er sommigen Goethe's werken sprookjes- en prentenboeken rij wielenSchiller's werken een kleine bibliotheek, enz. De slotzin van het volgende verlanglijstje wijst er op, dat de schrijver ervan een kleine philosoof is Als iemand mij zou vragen, wat ik het liefste had, dan zou ik antwoorden 1e. Jk wil gaarne de macht bezitten, ieders wenschen te ver vullen 2e. zou ik graag reizen door alle vreemde landen om de merkwaardigheden van de gehoele wereld te kunnen zien. Maar daar dit wel wenschen zullen blijven, zal ik trachten myn eersten wensch te bereiken". Een scholier wenschte in de eerste plaats, dat hij met de aanstaande vacantie zou mogen overgaan. Een ander, die groote zelfkennis en geen valsche schaamte bezat, wilde ,niet zoo aom blyven" als hij thans was. Een jongen, die later zeker aan iedere vredesconferentie zal willen deelnemen, wenschte, dat or Dooit meer oorlog zou worden gevoerd. Vele wenschen getuigden van innige liefde voor da bloedverwanten, van trouwe aau- hankelykheid der kinderen aan hun ouders, broers eu zusters, wien zij gezondheid, geluk en ecu lang leven wenschten. De zoon van een oogefortuneerden vader schreef »lk wensch, dat mijn vnder mij naar zee zal laten gaan en dat ik dan snel bevorderd word, want dan kan ik mijn ouders, als zij oud zijn, llink ondersteunen". Niet zonder ontroering las ik don volgenden wensch van een jongen, die door den dood zijn moeder had verloren »Mijn liefste wensch op aarde is, dat mijn goede moeder nog leefde en altyd bij my en vader bleef'. Zondag werd van den kansel meegedeeld, dat op Koninginuodag des ochtends 10 uur in de St. Joris-kerk een godsdienstoefening zal worden gehouden, waarbij ds. G. W. C. Vundorink hoopt voor te gaan. De heer H. W. van Soest, assistenl in de parochie van den H. Franciscus Xaverius nier, is met ingang van 1 September be noemd tot kapelaan te Hamersveld en wordt hier vervangen door den heer H. J. A. Gar- rels Niet alleen in de grensgemeenten, maar overal zullen met ingang van 2 September de nieuwe stuiverstukken door de Rijks-be taalmeesters in omloop worden gebracht. By de gister gehouden stemming voor vijf leden-patroons van de Kamer van arbeid voor de bouwbedryven kwamen te Amers foort 7 van de 57 stemgerechtigden op en te Hoogland 6 (aantal kiezers aldaar ons onbe kend). Gekozen werden de heerenG. Blok met 7 5, T. van Daal met 4 -f- 6, en H. Koe nen. te Hoogland, met 1 -f- 6 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heerenG. Prins, J. R. van 't Hof, C. Prins en G. van Nieuwenhuizen. Voor 5 werklieden-leden werden te Amers foort 50 van de 274 stemmeD uitgebracht en te Hoogland 1 (aantal kiezers ons oubekend.) Gekozen werden de heerenG. Kelder met 31, W. G. Klomp met 29, H. Priem met 3fi en J. O. Verhaar met 26. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J C. van den Brink, te Hoogland; J. Overeem, B. Wildeman en A. Mark, allen te Amersfoort. De herstemmingen hebben plaats op Woens- 4 September. De leerlingen der hoogste klasse van de openbare Lagere scho"1 aan de Beekstraat maakten gister een reisje naar Den Haag. Of ze genoten hebben De heer G. H. Dorrestein slaagde voor het notarieel Staats-exameu 2e gedeelte. Mej. F. de Pool is gekozen tot Penning- meesteres van de Sondag te Utrecht ge constitueerde Israelietische Jongelieden ver- eeniging. KENNISGEVINGEN. D* BURGEMEESTER eu WETHOUDERS v»n AMERSFOORT, maken bekend, dat op beden oen aficbrifl van het prooea-verbaal, vermeldende den uitalai? der op 26 Auguatuï j.l. zebouden elemmiDR, tor verkieaing van v\jf lodoD-pairoone en van vijf leden-werklieden van do Kamer van arbeid voor de bouwbedrijven albiei is aangeplakt, terwijl looduniR afschrift voor oen ieder ter 8ncr«t*rie ter inaage ts cedergologd. Amersfoort, 27 Augustus 1907. Burgemeester eu Wethouderj voornoemd. Do Burgemeester, WULÏTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Herstemming voor 2 Leden-patroons en 1 Lid-werkman van de Kamer van arbeid Toor de bouwbedrijven te Amersfoort. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de beschikking van den Minister vau Land bouw, Nijverheid en Handel van den 26 Juli 1937, no. 3120, Aid. A.. Brengen ter algcmconn konnis, dat bovenbedoelde herstemming tal plaata hobben op Woensdag 4 Sep tember 1907. Het stembureau tal titling bouden in het Raad huis van de« voormiddaga acht tot des namiddags drie uur. Amersfoort, 27 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WULJTIEB8. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Schietoefeningen. De BURGEMEESTER vao AMERSFOORT breogt tor kennis vau belanghebbenden, dat vol gens medcdeeling ven den Minister van Marine op 19 en too noodig op 20 September en op 24 en too noodig op 25 September a.s. eeoo schietoefening tal worden gehouden op het fort Pampus waarbij gevuurd tal woiden met kanonnen van licht kaliber (8c.M.j De onveilige sector wordt begrensd door de rich tingen O. Z. en Z. O.'/* O. (6% streken) tot op 4300 M. van het lort. Op de dagen waarop gevuurd wordt, tal van bet fort Pampus een roodn vlag waaien van minsteDS éjn uur vdor de oefening lot aan bel einde daarvan. Bovendien zullen tcgn ijkertyd roode vlaggen waaien van de batterijen Dieincrdtra en Burgerdam, de Weet- batierjj naby Muidon en den kerktoren te Muider- berg. Amersfoort, 27 Auguttua 1907. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIER8. Dn BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den CommiMisris der Koningin in de provincie Utrecht d.d. 26 Augustus 1907 4e afdeeliug, no. 4480/8297 ter kennis va i belanghebbenden, dat in de Gemeenten Vleuten, Haarzuilena, Eemnes, Hout en. Zuilen en IJaselstein gevallen van MOND- en KLAUWZEER zyn voorgekomen. Amersfoort, 27 Augustus 19"" De Burgemeester voornoemd, WUIJTIEB& De ook hier zeer bekende dr. Jan van den Brink is niet toegelaten als lid van den Ge meenteraad van Breda. Gedeputeerde Staten hobben gehandhaafd bet Raadsbesluit, waarbij hij en de met hem gekozene niet werden toe gelaten. Het »Dgbl. van Noord-Brabant" verneemt dat het besluit van Gedeputeerde Staten be rust op de zelfde overwegingen, welke de meerderheid van den Raad heeft bewogen, tegen de toelating te stemmen. Gedeputeer den hebben namelijk in het ongevouwen overreiken der stembriefjes een schennis ge zien van art. 76 der Kieswet, een informa liteit, welke het hart der wet raakt. Met ingang van 1 September worden nieuwe voorschriften, betrekking hebbende op de militaire justitie, in het leven geroepen. In de verschillende Garnizoenen zullen de offici«ren*commissarissen alsdan een Tol jaar worden benoemd. In verreweg de meeste garnizoenen weiden tot nu toe in iedere zaak, die door een krijgsraad moest worden berecht, die officieren volgens rooster per toerbeurt aangewezen. Het 5e regiment infanterie zal dan toch naar de Hartskamp gaan. Van 9 tot 11 September zal het met het le en het 9e regiment iu die Legerplaats kampeeren. Aan het olTiciers-examen van den Hoofd cursus hebben o.a. voldaan de volgende ser geanten van het 5e regiment infaterieH. J. Henrard, G. J. T. Schel ema, W. Schmout- ziguer, G. W. Schouten, C. A. F. W. Siche- rer, P. N. Spruyt en J. J. Vermeulen, allen voor infanterie h. t. I.L. F. van den Ben den, voor infanterie Oost Indiëen J. A. van Beek, voor administratie b. t. I. Kapitein F. A. Nieuwenhuys, van het 5e regiment infanterie, belast met het bevel ovet het 20ste landweer-district, krijgt Naar- den als standplaats. De bij de landweer nieuwbenoemde 2e luitenant F. A. Toonen is bestemd voor Harderwijk, bet 15e district. By Carré. Het Koninklijk Nederlandsch circus Oscar Carré doet zyn naam alle eer aan koninklijk is al wat het biedt: de ruime tent, de goede zitplaatsen, de prachtige dieren van allerlei soort, de uitstekende dressuur, de werkelijk arappige clowns, de uitnemende ai'tisten en de voorbeeldige orde en vlugheid waarmee de verschillende en zeer afwisselende num mers worden uitgevoerd en elkaar opvolgen. 't Loopt dan ook by iedere voorstelling vollergisteravond waren ernog maar weinige plaatsen op de lagere raogeu onbezet; de hoogere eu allerhoogste zaten weer vol. Een der leden van den bewonderenswaar- digen troep Japanners opende do lange reeks prachtnuiumers met ongelooflijk sterke toeren op de telegraafdraad. Dat was nog heel wat anders dan het zoogenaamd koorddansen dat men veelal pleegt te zien te geven. De jonge mau bewoog zich met een zekerheid over de vrij dunne draad, alsof hij op den beganen grond stond. Na hem volgde de bekende mimieke scène te paard van den matroos op zee, zeer ver dienstelijk gereden door een dame. Toen August's eerste rijles, waarin de clown Adolph zich naast een groot grappenmaker een bijzonder goed ruiter toonde, die om beurten de menschen deed bulderen van lachen en opgetogen deed zijn over zijn vaardigheid te paard. Maar heel weinigen hebben zóo veel succes van hun eerste rij- les. Clown Polly met zijn hond Caro, zijn woeste dans met de pop en het ontbijt van Dolbosq en Busto de schoolrijderes in het heerenzadel, en het concurrent ie- rijden tus schen twee Amerikaansche jockey's hadden niet minder byval. Doch dit alles was nog maar 'n voorproefje, want nu kwamen in bet tweede deel de ori- gineele vrijheids-dressuren van den heer Albert Carré; niet minder dan acht nummers, bet eene al mooier en interessanter dan het a nderen. 't Begon piano-aan met Emir, den volbloed üostpruis, die met de twee ponny's prachtige stalen van uitnemende dressuur te genieten gaf. Toen de draaischijf, waarop alleen de de in-leuke Busto het houden kon, doch welke alle overigen, die er zich op waagden, na heel korten tijd reeds onmeedoogenloos afwierpmaar niet het hondje of de ponny, wel een bewijs boe stipt dezen gehoorzaam den aan den heer Carré. Het meest verba zingwekkende nummer in deze afdeeling we kunnen ze niet alle vermelden was wel Tigretto, het muzikale paard, dat eerst als solist, later met den heer Albert Carré zeer goede bellenmuziek maakte. Noemen we nog het springpaard-Madcap, de prachti ge acht Hongaarsche hengsten, die zoo heel m<«oi in den hoogstand kwamen, en de Si berische windhond, die zoo buitengewoon mooi sprong. Hierop het onvergetelijke glansnummer van den avond, mejuffrouw Kitchen Carré als Witte dame op het witte schoolpaard Emir. Welk een feëerieke verschyning, bij het superbe rijden in de noogeschool telkens bestraald door een der vier electrische lan taarns en by het uitvoeren van den serpen tine-dans te paard door afwisselend kleurig licht. Dat de lievelinge van 'het publiek een verbazend succes had, behoeft wel niet ge zegd. Dit nummer alleen is een bezoek aan den circus overwaard't is eenig, eenig mooi. In de nu volgende pauze bezochten zeer velen de uitstekend ingerichte stallen eu ver gastten zich aan de fraaie paarden en honden, den olifant en Busto's familie:zyn »gansse", zyn honden en zijn ezel. Het eerste nu volgende nummer was voor Amersfoort geheel nieuw. De zes dnmes-kunst- wielrijderessen gaven ongelooflijk sterke toeren te zien op het stalen ros en menig wiel rijder zal met verbazing toegekeken hebben boe een harer gemoedelijk doorpeddelde, toen ■iuuï en zelfs voorwiel waren afgenomen. Welk een gracieuse figuren reden ze en hoe heel mooi was het laatste ritje met alle zes jongedames op éett karretje. Wat een oefe ning moet dat gekost hebben en bij elke repetitie weer kosten om zóo zeker te rijden. Een zeer spannend nummer was ook het polo-spel te paard en vooral de strijd om het paard, waarby de acht ruiters hand aan hand in een kriug gaan staan, op het luiden der bel uiteenstuiven en dan maar moeten zien dat ze te paard komen, wat de bezwarender wordt, daar er telkens een paard minder in de arena is. Wat is er weer hartelijk gelachen om Busto met zijn bijna eindeloozen voorraad sigaretten, zijn twisten met den heer Dassie, zyn vallen, het draaien op zijn hoofd, het klimmen langs een los op den grond staanden stok en zyn dressuur van ganzen en honden. Buitengewoon waren ook de »nog onbe reikte praestaties" der 15 Japanners, als jongleurs, equilibristen en akrobaten, Zeld zaam, die kleinste Jap (hij is echter al zes tien) op het hooge bamboe-raambuiten gewoon de wat oudere, die langs den bam- boestaat opklom welke door een nog oudere op den schouder werd in evenwicht gehouden; eu in Óen woord verbazingwekkend een derde, die tusschen twee bamboe's opklom en deze by wijze van stelten gebruikte. De heer Albert Carré stelde nog voor de 18-jarige olifant Baby, gedresseerd door den heer Loisset. Met hoeveel zorg stapte het logge dier weer over paard en ponny. In 't kort het was een zeer mooie voor stelling, zóo vol afwisseling, dat. menigeen maar niet kon begrijpen drie volle uren in den circus te zijn geweest. Wie een blyieode herinnering wil hebben, koope een programma, waarin een zeer goede en met een groot aantal veelal mooie illus tration voorziene beschryving van den circus en de hoofdnummers voorkomt. Morgenmiddag kindervoorstelling, Donder dag groote clown-avond én Vrijdag onher roepelijk laatste voorstelling. Typisch toch zooals het „Amerfoortsch Drankweor Comité" elke gelegenheid weet aan te grypen om propaganda te maken. Nu weer bij den circus Carré, waar het volgende gedichtje aller aandacht trok en inderdaad opgeld deed Gaat ge >.ij Carré-genieten, Dan zal 't gold u niet verdrieten Maar het geld, aan drank besteed, Brengt u niets dan zorg en leed. De kegelclub »U. D. 1" staat er ook te Hilversum goed voor om een prijs in den korpswedstrijd te behalen. De heer W. van Achterbergh stond gister nog drie voor personeel met 105 punten f éen had 109 punten. De einduitslag van den korpswedstrijd wordt heden of morgen bekend. Verschenen is het Jaarverslag der »Ned. vereeniging tot bescherming van dieren". Wat de afdeeling Gooi- en Eemland betreft willen we, naast hetgeen daaromtrent reeds werd opgenomen den dag na de Algemeene vergadering, daaruit nog aanstippen, dat zij 1123 leden telt, van welke niet minder dan 195 te Amersfoort woonachtig zijn. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden inlichtingen te be komen omtrent een servetbandje, een thee lepeltje en een rijdragon. Zaterdag werd door architect E. P. J. Smith namens het Bestuur der Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool aanbesteding gehouden van den bouw van een schoolge bouw met concierge- woning aan de Beeke- steinsche laan. De uitslag was als volgt G. Wouda, te Bussum, f54 900; L. Meyer Jr, te Zwolle, f51240; J. H. de Wilde, te Gouda, f47 382; J. Bunnik, te Amersfoort, f 46 357 G. C. Blanken, aidaar, f 45 690 W. van Genderen, aldaar f44 760; T. van Hoogevest, aldaar f43415; J. Worsteling, aldaar, f 41 975H. Noorman, aldaar, f40692; J. C. van Eijbergen Zn., aldaar, f39585. Het werk is den laagsten inschrijver ge gund. De Gezondheidscommissie te Baarn heeft een schrijven gericht tot den Hoofdinspec teur der Volksgezondheid in de provincie Utrecht, waarbij zij de aandacht van dien ambtenaar vestigt op het vraagstuk van de stofplaag, veroorzaakt door de in steeds grooter aantal over onze wegen voortsnellende automobielen. Dat door het roekeloos rijdeD van vele bestuurders de wegen meer of minder ge vaarlijk zijn geworden, «oo zegt zy, en dat door het opgejaagde stof wandelaars en rij tuigen van de groote wegen dreigen verjaagd te worden, zijn feiten waarmede de Gezond- heidscommissiën zich niet hebben te bemoeien. Het vraagstuk heeft echter óok beteekenis voor den gezondheidstoestand. De wolken stof die op de groote verkeerswegen worden opgejaagd, dringen door in neus, keel en longen van aanwonendon en voorbijgangers. Dat hierdoor slymvliesontstekingen en long aandoeningen kunnen veroorzaakt worden, behoeft volgens de commissie geen betoog evenmin, dat in het opgejaagde stof tallooze infektiekiemen kunnen voorkomen wier ver spreiding aldus zeer wordt bevorderd. Het is op grond van deze overwegingen, dat de commissie den Hoofdinspecteur ver zoekt, dit vraagstuk ter sprake te willen brengen bij den Centralen gezondheidsraad, opdat deze moge overwegen of en, zoo ja, welke maatregelen ter bescherming van de volksgezondheid legen bedoeld gevaar te nemen zouden zyn, en casu quo de aandacht der Regeeriug op die maatregelen te vestigen, Aan alle Gezondheids-commissiën in de Prorincie is een afdruk van deze circulaire toegezonden, met verzoek elk voor zich een dergelijk schrijven te richten tot den Hoofd inspecteur, waaronder zij bebooren. Reeds hebben verscheidene zich gehaast, aan dit verzoek gevolg te geren. De bestaande algemeene begraafplaats der Gemeente Bunschoten zal, op grond van de Begrafeniswet, moeten worden gesloten als ze niet op 1 Januari 1908 buiten gebruik zal zijn gesteld. Te vergeefs heeft het Gemeente bestuur getracht, den noodigen grond te ver krijgen voor den aanleg van een nieuwe be graafplaats. Daarom heeft de Raad toepassing van de Onteigeningswet verzocht ten aanzien vao een stuk grond ter grootte van 5600 vierk. M. in die Gemeente, hetwelk door zijn gesteldheid en door zijn ligging, ook naar oordeel van den Hoofdinspecteur voor het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, alleszins geschikt is om ook in verband met de bepalingen van de Begrafeniswet voor gemeld doel te worden gebezigd. Een wetsontwerp is thans bij de Tweede Kamer ingediend om te verklareu, dat het algemeen nut de onteigening van bedoelden grond noodig maakt. Vervulde plichten maken gelukkiger dan vervulde wenscheD.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2