Augustus 1907. Zaterdag 31 ANGELINA. 56e Jaargang. No. 7395 Stadsnieuws. Beleefd verzoek Terugkeer Feuilleton. COURANT. UITGAVE FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /"l. franco per post 4.15. Advertentiën 46 regels 60 centelke regel meer 40 cent. Legale, ufficieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames 1—5 regels/"4.25;elke regel meer /"0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. De BURGEMEESTER der. Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aau de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, d.d. 28 Augustus 1907, 4e Atdoeling, no. 4546/3382, ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeenteu Maarsseveen, Maartensdijk en Veld huizen gevallen van MOND- enKLAUWZEER zijn voorgekomen. Amersfoort, 80 Augustus 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Koninginnedag. Een danktoon klinkt, een juichtoon schalt, En vlaggen wappren wjjd en rjjd. Van Noord tot Zuid, van Oost tot West Is alles dankbaar en verblijd. Wel heel juist ziju deze aanvangsregels van «De Oranjevaan", het officieel orgaan der plaatselijke Oranje-vereeniging. ieder Neder lander en niet het minst die, welke ver over de grenzen woont en heden meer dan ooit terug denkt aan »ae plaats waar eens zijn wieg op stond" verheugt zich, nu de Koningin verjaart en viert mee Haar feest. Vooral de eenvoudigen, zij die dikwijls het antwoord schuldig blijveu op de toch zoo eenvoudige vraag «wanneer zijt ge jarig" en zelfs op «wanneer ben je dan geboren", laten zich zich dezen feestdag niet benemen. Men zag het reeds aan de bewoners van Groote en Kleiue Haag, die hun beste beentje voor zetten men ziet het in de zoogenaamd kleine straten, waar op hoogst primitieve wijze soms overal versieringen werden aange bracht we hoorden 't onlangs aan gene zijde der landspalen, waar een zeer eenvoudig spoorwegbeamte met zoo weldoende over tuiging zeide: »Üf we den Koninginnedag vieren? Dat moet u eens zien. Kunt u niet blijven? De Hollandscbe club geeft dan een teest, dat klinkt als een klok en dat wordt bijgewoond door alle Nederlanders hier ter stede. Toen ik pas hier kwam, heb ik dik wijls me terug gewenscht naar Hollandmaar die dene feestdag maakt alles weer goed. Daar teren wij, die nu eenmaal hier onze vaste standplaats hebben, het heeie jaar op". Daar zal heden geen courant verschijnen, welke niet in proza of dichtvorm een leader heeft over het groote nationale feeat en niet getuigt van warme vereering voor de draag ster der Staats-idee, een vereering die niet, als elders, kunstmatig wordt aangekweekt en in 't loven gehouden, doch, gelukkig, uit bet warme hart komt. In het afgeloopen jaar, dat kalm en zonder ziekte voor H. M. voorbijging, heeft de Hooge Vrouwe, by Hare vele bezoeken, met den Prins aan verschillende plaatsen in den lande gebracht, kunnen ervaren, dat de aanhan kelijkheid van Haar volk zeer groot is, zoo mogelijk steeds toeneemt. En wel zeer groote voldoening moet het Haar zijn, dat Haar Gemaal, nadat men Hem ook buiten den Hoikring heeft leeren kennen, vooral door Zijn hoogst sympathiek optreden bij de ramp der «Berlin", zoozeer deelt in Haar populariteit. Daar zuilen heden tal van heilwenschen worden geuit, tal van beden opgaan voorde jonge Vorstin. Mogen die in vervulling gaan en moge Zij in lengte van jaren blijven gespaard voor Haar volk en Haar land. De schrik der wegen. Naar aanleiding van de motie, in den Ge meenteraad van 's Gravenhage voorgesteld om bij de Regeering aan te dringen op een wijziging van de Motor- en Rijwielwet 1905 (Stbl. no. 62), verneemt de «Nieuwe Crt." van welingelichte zijde, dat een wetsontwerp tot wyziging van de wet, o. m. om het stellen van een snelheids-maximum voor alle wegen binnen de bebouwde kom mogelijk te maken, sedert eenigen tijd bij den Raad van State aanhangig is. De Regeering, zegt het blad, schijnt deze wijziging reeds vóór het bekende ongeluk aan het Kanaal te 'sGravenhage ter hand te hebben genomen. Daarmee klopt echter niet geheel het vol gende bericht, aan het zelfde blad ontleend, namelijk, dat bij den Rijks Waterstraat ern stig wordt overwogen, enkele Rijkswegen ten van het automobielenverkeer aanzienlijk te verbreeden. De groote moeilijkheid om overtreding der Motor- en Rijwielwet te constateeren, schijnt thans ook opgelost. De hoofdcommissaris van Politie te Brus sel heeft, naar het «Handelsbl. van Antwer pen" meldt, proefnemingen gedaan metjeen zelfwerkend toestel om de snelheid der au tomobielen te controleeren. Het toestel, zegt het blad, schijnt zeer eenvoudig. De draaiende beweging der wielen werkt op een band, gelijk aar. de papierreepen van de telegraaf, I en teekent daarop de geloopen snelheid af. Zou er dus verschil van meening bestaan, dan heeft de chauffeur eenvoudig den reep te ontrollen en de teekens te toonen. Bec' is voortaan onmogelijk. Agenda van de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 3 aan hen, die uitstedig waren en zich de „Ainersfoortsche Courant" lieten nazenden, ons bericht te geven van hun opdat de courant weder ge regeld te hnnnen huize kan worden bezorgd. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 3 September aanstaande, des namidaags te 1'/» ure. Amersfoort, 29 Augustus 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Horhalingsonderwjjs voor jongens. (voornamelijk voor hen, die in wisksl, kantoor of administratie werkzaam fijn of zich daar voor wenschen te bekwamen.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter algepueene kennis, dat op Maandag t Septembsr 1907, het herhalingsonderwijs voorjon- jeus met drie-jarigen cursus een aanvang zal nemen. Zij, die het gewoon Lager onderwijs genoten heb ben, kunnen zich eiken avond tusschen 5 en 7 uur aanmelden bij bet Hoofd der Herhalingschool, P. van den HOOFF A*., Weatsingel 8. De cursus loopt van 1 September tot einde April gedurende vijf avonden per week van 7 tot 9 uur. Het onderwijs omvat de volgende vakken 1. Nederlandache taal. 2. Rekenen. 8. Teekenen. 4. Kennis der Natuur. 5. Vaderlandsche Geschiedenis. 6. Aardrijkskunde. 7. Boekhouden. 8. Hoogduitsche taal. Voor hen, die niet meer dan 97 uren in het jaar onderwijs wenschen te genieteD, omdat het onderwijs de vakken sub 1 tot 4 genoemd. Het schoolgeld bedraagt 30 cent per maand. Amersfoort, 29 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J, G. STENFERT KROESE. 23.) De Spaansche prins, die met eenige beereu gezeten was aan een tafel, bedekt met wijnflesscben en gla- sen, stond op, en ging Angelina tegemoet, die door Feirari werd meegetrokken. „Ik acht mij gelukkig u te leeren kennen, me juffrouw" aldus begroette de prins het schoons meiBje, en zijn donkere oogen verrieden verrassing en bewondering toen riy op haar geBtalte ruitten. „Niet waar, als men niet wist, dat die schoone dame een dochter van Ferrari is, zou men haarvoor een zuster van Venus houden," klonk de krassende stem van een ouden gek over de tafel. Angelina kleurde en maakte een beweging, alsof zij den salon wilde verlaten, doch een dreigende blik van Ferrari dwong haar te blijven. „Uw vader heeft inij zooeven over uw gioote talenten gesproken", vervolgde de prins zonder acht te slaan op aen spreker van de tafel, „mag ik hopen op het genoegen u te hooren improviseereo en zin gen 7" Een hevige rilling voer Angelina door de leden bij de gedachte, iels te moeten voordragen voor dez- manneu, wier blikken met onbeschaamde nieuws gierigheid op haar rustten. „Hier 7 Neem mij niet kwalijk.stamelde zij. „Mijn dochtor sal natuurlijk gaarne aan den weasoh van Uwe Hoogheid Toldoen," viel Ferrari haastig in. „Hé, Benedetto, brengt vlug de mandoline, zeide bij tot den knaoht, die juist met eeu batterij fles8cheu kwam aandragen. „Het is niet mooi gehandeld, dat wij vandaag eerst iets van uw dochter te hooren krijgen", klonk weer de stem van den ouden gek. „Wij verkeeren hier toch al zoo lang in uw huis." „Een goed gastheer zet den besten wijn slechts voor aan uitgeleien gasten," antwoordde Ferrari en terwijl hij twee afgeleefde jongeheeren terugdrong, die Angelina wilden naderen, zeide hij„Maar hee- ren, ziet u dan niet, dat de prins nog met mijn dochter in gesprek is?" On het gelaat der gasten viel een fijn lachje te 'erkenook speelde er een glimlach om den mond van den prinB. De Italiaan dreef het wel wat ver. Benedetto bracht de met een gouden band voor ziene mandoline en reikte die aau zijn meesteres over, terwijl hij een boosaardiger, blik op den prina wierp. „Als u het goedvindt, zullen wy eenige woorden noemen, die moeten voorkomen in het door u voor- tedragen lied," zeide Medina tot Angelina. „Het eerste woerd..." „Op die mauier heb ik nog nooit een lied gedicht," viel Angelina hem beschroomd in de rede. „Ik heb altijd slechts gezongen naarmate de woorden m|j in vielen". „Als u dat kan doen, zal het u ook wel op deze nieuwe manier gelukken", sprak de prins bemoedi gend. „Mag ik beginnen?" Angelina knikte toestemmendwaarop de prins do volgende woorden noemde; palmboom droo- men oord zon licht golven vogels heer troon koningin waaier. Angelina sloeg een paar akkoorden aan en richtte peinzend het oog naar het plafond. Een zachte glim lach sptelde haar om de lippen, toen rij na enkele oogenblikken met haar schoone, teedere altstem zong „De palmboom spreidt rjn blaadren Als een waaier over mij ui', En droomen voeren mij henen, Zoodra ik mijn oogen sluit. „Zij brengen mij naar een oord, Waar veel' schoons mijn aandacht trekt, Waar de zon met gouden stralen Weer alles tot leven wekt. „Daar ruischen zoo lieflijk de golven, Als zongen zij voor my een lied, En kaatst cr de zee mij het licht weer, Een Bpiegel kan het seo niet. „En vreemde vogels zingen En vliegen heen en weei. Daar in dat laed regeert gij Als strenge meester en heer. Daar zetelt gij op hoogen troon, En aan uw zij gezeteD, Deel ik met u eu macht en eer, Door allen koningin gehee'en. „Dan open ik mijn oogen weer, Mijn droomen zijn voorbij. De p vimboom spreidt zijn bladerkroon Nog altijd over my." Men riep„Bravo I" en klapte in den handen. Met een mat glimlachje dankte Angelina voor bot applaus. Zij gevoelde zich zóo vermoeid, dat zij nauwelijks staande kon blijven. Bevend tastte haar hand naar een houvast. „Gevoelt ge u niet wel?" vroeg Medina bezorgd, en hy schoof baar een stoel toe. „Ik beb nog nooit voor zulk eon grooten kring van toehoorders gezongen," fluisterde Angelina „De spanning, waarin ik. BUREAU KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 49. September 19Ö7, des namiddags teTtalf twee ure. 1. Installatie Raadsleden. 2. Benoeming van een Wethouder (vacature- M. L. Celosse). 3. Nader voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de onbewoonbaarverklaring van een perceel, staande aan de Langegracht, plaat selijk gemerkt no 31. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouder tot inwilliging van een verzoek van de firma Wolter Dros, waarbij afwijking van de be staande rooilijn gevraagd wordt. 5. Rapport en voorstel van Burgemeester eu Wethouders betreffende een adres van de Amers- foortsche Vrijwillige Brandweer om eene buiten gewone subsidie voor 1907. 6. Voorstellen van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der Begrooting voor 1907 en tot het doen van af- en overschrijvingen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Begrooting voor 1907. 8. Nader rapport en voorstel van Burgemees ter en Wethouders omtrent wijziging van de Bouwverordening, vastgesteld door de Gedepu teerde Staten van Utrecht. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het buitengoed „Birkhoven" met daarbij behoorende bosch- en andere gron den. 10. Vaststelling 2e suppletoir kohier Inkom» stenbeiasting, dienst 1907. 11. Behandeling van reclames in zake Inkom- belasting, dienst 1907. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van een verlof aan den leeraar Coenen van 4 maanden wegens ziekte en tot het geven van een crediet aan Burgemeester en Wethouders tot voorziening in bet onderons. 13. Benoeming van twee leden van de Com missie van Wetgeving (vacature mr. P. J. F. van Voorst Vrder en aftreding M. I» Celosse). 14. Benoeming van twee leden van de Com missie voor de Fabricage (vacatureB C. Th. van Beek en C. J D. van Eek). 15. Benoeming van éen lid van de Commis sie tot bijstand in het beheer der gasfabriek (vacature C. Th. van Beek). 16. Benoeming van éen lid van de Commis sie tot bijstand in het beheer van den gemeente- reinjgingsdienst (vacature C. Th. van Beek). 17. Benoeming van éen lid van de reclame- commissie in zake de Inkomstenbelasting, dienst 1907 (vacature C. J. D. van Eek). 13. Benoeming van éen lid van het Burger lijk Armbestuur (vacature C. Th. van Beek). 19. Benoeming van éen lid van de Commis sie inzake de eventueele regeling van den rechts toestand van ambtenaren en werklieden (vacan ture C. J. D. van Eek). 20. Benoeming van plaatsvervangende leden voor het stembureau voor de herstemming voor de Kamers van arbeid voor de bouwbedrijven. 21. Samenstelling van de afdeelingen. De vacanties zijn nu uit of althans nagenoeg uit en het «schooluur, waarop„elk kind zich „Drink eens, mijn kind, drink 1" viel Ferrari haar in de rede, terwjjl bij met eeu glas champagne op haar toetrad. „Je hebt een goeden slok verdiend. Drink maar! Niet waar, Hoogheid," sprak by tot den prins, „mijn dochter ia een genie. En zij kan niet alleen zingen en dichten, zij heeft ook gedach ten. Hebt u het wel gehoord? Zy droomde, dat zy koningin was." Hij boog zich naar zijn dochter, streelde haar over de lokk-.n en fluisterde haar toe: „Dat heb je best gedaan maar je moet hem vuri ger aaDkijlceu. anders bemerkt hy niet, dat het zijn kroon is, die je begeert," De prins, die naar de tafel was gegaan om zijn glas te halen, kwam bij Angelina terug en Ferrari verwijderde zich. Medina hief de rechterhand op, waarin hy den slanken kelk vasthield en keek Angelina aan. „Op uwdroomen I" zeide hij halfluid met een fyn lachje. Verschrikt sloeg Angelina de oogen neer. Uit die woorden van den prins begreep zy duide lijk, dat bij in de zelfde dwaling verk3orde als haar vader: en zij had toch eenig eu alleen aau Fedor gedacht, terwyi zij zong. „Droomt u wel meermalen zulkevreemde droomen vroeg de prins zacht, terwijl hy tegenover haar plaats nam. „U maakt u vroolijk over mij", zeide Angelina eveneens zacht. „Ik bid tl, doe dat nietdaaraan doet u niet goed. Het !b zuiver toeval, dal ik de opgegeven woorden niet anders heb gebruikt; aan een kroon denk ik volstrekt niet." „Werkelijk zeide Medina op gerekten toon. „Hij gelooft mij niet," dacht Angelina wanhopig. Zy atoud op en nam haar mandoline weer op. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1