Donderdag 12 September 1907. No, 7400 56e Jaargang. KOSTELOOS. UITGAVE FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement pc- 8 maanden fi.— franco per post 1.15. Advertentiën 1—5 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale, ofïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames 1—5 regels/1.25;elke regel meer /0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. EORTEGRACHT 9* Postbus 9. Telephoon 10 Wie zich met 1 OCTOBER wenscht te doen in schrijven als abonne', ontvangt de tot dien datnm verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. om verlof tot verkoop van alcoholhoudeadeD draak, anderen dan sterkedrank, voor eebruik ter plaatse van verkoop, door DIRK PHILIPPO in de beneden zaal van het perceel Oude Vlaaakkerweg no. 2 alhier 2e. dat binneu twee «eken na dere bekendmaking ieder tegen bet verleenen van het verlof sobriftelijk bezwaren by Burgemeester en Wethouders kan in brengen. Amersfoort, 11 September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. SCHOUW. WATERGRAAP HEEMRADEN van het HEEMRAADSCHAP de rivier DE EEM, Beken en aankleve van dien Gozien de Verordening op het onderhoud en den schouw der Waterleidingen, goedgekeurd door H.H. Gedeputeerde Staten van Utrecht by besluit van 9 November 1907, no. 66, alsmede art. 82 van het Reglement voor het Heemraadschap, goedgekeurd by Koniuklyk besluit van 8 Juni 1871, No. 86; Maken bskend, dat zij zullen schouwen op WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1907. 1. De Luntersche- en Heiligenbergerbeek, te be ginnen des morgens te 9 ure aan de Roodebrug op de grens der gemeenten Woudenberg en Leusden, en zoo vervolgens laugs die beek tot aan de stad Amersfoort en de Westelyke Singelgracht, 2. De Flier- of Barneveldschebvek, te beginnen des morgens te 9 ure van af Monnikendam te Amers foort opwaarts door de Steenenbrug tot aan de zoo genaamde Roode Brug of Barneveldsche sluis en vervolgens de Oostelijke Singelgracht en de Groote Schotbalkeluis. op DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1907. 1. De Flier- of Barneveldscbebeek, te beginnen des morgens te 9 ure van af voornoemde Roodebrug oi Barnoveldscbosluis, opwaarts tot aan de grens van Gelderland eu de hofstede Emelaar. 2. De Modderbeek. te beginnen des morgens te 9 ure van af het punt waar die beek iu de Flier-en Barneveldscbebeek valt, opwaarts tot aan de grens van Gelderland. op ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1907. 1. De Moorsterbeek, te beginnen des morgens te 9 ure aan de Kruiabeek, opwaarts tot aan de grens van Gelderland. 2. De Verbindingewaterleidingeu tusscben de Heiligenberger- eu Flierbeken, te begiuneu des mor geus te 9 ure aan de Heiligenbergerbeek. Wordende de schouwplichtigen wel uitdrukkelijk aangemaand onder meer te zorgen, dat alsdan 1. Die beken en waterleidingen op de behoorlijke bij de Verordening bepaalde diepte en breedte zijn gebracht en van onkruid gezuiverd. 2. Er alsdan een beboorlyk scbouwpad langs die bekeu euz. is gemaakt ontbloot van hout en gras gewas en dat de afrasteringen zijn weggenomen of hekken daarin zoodanig zijn gemaakt, dat die ge makkelijk kunnen geopend worden, alsmede dat over iedere sloot iu het achouwpad een behoorlijk vonder ligt en er openingen in de heggen zyn, eu de over de beek hangende takken en in de beek staande boomen en struiken zijn verwijderd. 8. Dat de schouwpalen goed zichtbaar zyn. 4. Op den dag der Sohouw niet in de slagen wordt gewerkt. 5. De slagen behoorlijk worden aaugswezen. Alles op de boete by de Verordening bapaald. Amersfoort, 7 September 1907, Watergraaf en Heemraden voornoemd, Mr. W. H. de BEAUFORT, Watergraaf. Herms. P. van HASELEN, Secretarie. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT maant de Schouwplicbtingen in de Gemeente Amersfoort aan, er voorzorg te dragen, dat door ben aan de bepalingen, vermeld in bovenstaande bekend making aangaande de Schouw, op tyd wordt voldaan. Amersfoort, 10 September 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT. brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht d.d. 9 September 1907, 4e afdeeling, no. 4767/8622, ter kennis vaD belanghebbenden, dat in de Gemeente Jaarsveld een geval van MOND- en KLAUWZEER is voorgekomen. Amersfoort, 8 September 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. BURGEMEESTER en WETHOUDBRS van AMERSFOORT, Gelet op art. 87 der Drankwet, brengen ter openbare kennis le. dat bij hsn is ingediend een verioeksohrift Handel en Nijverheid. In de Dinsdagavond onder voorzitting vau den heer S. J. van Duinen gehouden maand vergadering ran »H. N." kwam, na het lezen en onder dankbetuiging ongewijzigd vaststellen der notulen van de vergadering van 12 Augustus, het eerst aan de orde een voorstel van het Bestuur dier vereeniging om aan den Raad der Gemeente Amersfoort adhasie te betuigen over den aankoop van het buitengoed «Birkhoven". De Voorzitter zeide, dat het Bestuur dit voorstel deed, niet opdat tie vereeniging zich zou moeien in de zaken van den Raad; waar zou 't heen moeten als de Raadsbeslui ten werden goed-, dan wel afgekeurd in deze vereeniging. Docb waar het een zoo buitengewone daad geldt, mocht, naar de meening van bet Bestuur, wel een uitzonde ling gemaakt en mocht wel uitsproken hoe de middenstand denkt over dezen aankoop. De Secretaris, de heer J. van der Wal Kz., zeide nu ongeveer: Wanneer het u gaat als my, dan zijt ge verheugd omdat Amersfoort een groote, goede daad van zyn Gemeentebestuur heeft te boeken, te weten den aankoop van het buiten goed »Birkhoven". Een daad voorwaar van vooruitziend be sturen. En nu, na dezen aankoop valt het zoo op en betreuren wy het te meer, dat dat zelfde stadsbestuur vóór ongeveer 15 jaar, toen de stad zich begon uit te breiden, en toen voor omstreeks 5 jaar een honderdjarig park en mooie terreinen in de stad werden verkocht, niet met de zelfde welwillende clairvoyance bedeeld was. De nieuwe stad had dan in regelmaat gebouwd kunnen worden en aan de stad hadden waardige entrée's kunnen worden gegeven waarop ze nu moet wachten tot nieuw geslachteu er eene nieuwe stad ombouwen. De exploitatie van het nu aanstaande stede lijk park willen wy niet vooruitloopen; hopen willen wy echter, dat het een ontspannings plaats zal kunnen zijn voor alle ordelievende Amersfoorters en dat die allen dan daar »in hun eigen park" zullen genieten. Doordat de voorbereiding tot aankoop in geheime zitting heeft plaats gehad, weten wij niet door wie of wien daartoe het iniatief is genomen een serenade ware verdiend noch of contra-stemmen zyn opgegaan. Wy vertrouwen echter, dat onze beiue bestuurs leden-Raadsleden krachtig tot het goede Raadsbesluit hebben medegewerkt en ik vertrouw dan ook, dat de vergadering het voorstel van het Bestuur, punt i der agenda, met blydschap heeft begroet. Wat ons, leden van de vereeniging H. N. met de vooruitziende daad van onze Raad vooral doet instemmen, is de betere kansen die onze vereeniging nu verkrijgt voor haar adres aan den Raaa om verbetering der ellendige markttoestanden. De Raad toch bedoelt zeker met denaao- koop van «Birkhoven" een ontspanningsplaats voor de breede klasse der middenstanders en werklieden hij moet dan ook willen oen ge legenheid voor genoemde klassen scheppen waar zij door inspanning datgene verkrygen wat voor ontspanning noodig is. De Raad zat door dezen aankoop ook be doeld bebben menscher. naar Amersfoort te lokken evenals wy den handel, door ver betering der markten,vaste bewoners, pension gasten en toeristen. Hij wilde zeker naar buiten een mooier cachet aan de stad geven maar dan zul by ook niet meer dulden, dat binnen de stad, de hoofdbronnen van bestaan handel eu nering zich moet behelpen met markten en markttoestanden van het jaar nul, vermolmd en verrot van nok tot fundament. Integendeel. Du Raad zal de middenstand, den kern der stad, waar do dub beltjes van komen, oen marktplaats willen verstrekken niet minder ruim en doelmatig dan de haven voor den groothandel, niet minder grootsch dan de nu aangekochte ontspanningsplaats. En daarom vooral, leden van H. N., moeten we ons zoo verheugen over den aan koop door den Raad der Gemeente Amers foort van het buitengoed Birkhoven". (Ap plaus.) Een lid had te voren willen vragen of het wel op den weg ligt van deze vereeni ging om adhaesie betuigen. Do Voorzitter heeft die vraag intusschen reeds beantwoord. Spr. wil nu echter vragun of het voor Amersfoort zoo gewenscht is, dat Birkhoven werd aangekocht door de Gemeente, omdat dit buiten ligt op grooten afstand van de stad aan een weg, waarop zelfs een politie post moest worden gevestigd. De tweede vraag is: zou do financieels toestand dor Gemeente wel zóo zjjn. dat zy de luxe-uit gaaf vau eeu goede 60 mille zich kan ver oorloven. Een Bestu urslid antwoordt, dat dit geen luxe uitgaaf is en de som geenszins a fonds perdu wordt gegeven, doch dat het geldt een bezitting, die haar geld dubbel en dwars waard is. Een deskundige in ons mid den kan hieromtrent nadere mededeelingen doen. Een ander Bestuurslid zegt niet gekomen te zyn om aan to wenden de ken nis, in zyn praktijk opgedaan, doch nu h(j daartoe is aangezocht, wil spr. zeggen, dat het buitengoed zelfs zeer goedkoop is aan gekocht met zyn mooi opgaand hout, dat zeer zeker uit zichzelf reeds do rente zal opleveren. Het indirect belang is echter nog veel grooter, al zal dit ook wellicht eerst na jaren worden erkendwaar Amersfoort zich steeds uitbreidt, zal dat indirect voor deel echter aldra blijken. In de laatste jaren zijn veel wandelplaatsen gesloten en al is deze nieuwe wandelplaats thans ook niet zoo licht te bereiken, toch zal zy, als vroeg of spa een betere weg zal z(jn gelegd van hot station naar de halte-Vlasakkers, door bijna ieder Araorsfoorter worden bezocht en den naam van Amersfoort naar builen zeer ver- hoogen. Spr. is er dan ook ten volle van over tuigd, dat het Gemeentebestuur van Amers foort door den aankoop een zeer goedo daad heeft gedaan, die pleit voor een juist voor zien in een steeds grooter wordende begoefte. Het lid kan niet meegaan met deze re deneering van een handelsman, die in het buitengoed ziet een goedkoop pand. De Ge meente heeft het echter niet gekocht om hot later weer zonder schade van de hand te doen, doch er een goede 60 mille io neer gezet. De wandeling over de spoorbaan en een groot stuk heide is toch Ook je wegje wel. Spr. blyft er by, dat de hool'dtoegangs- weg zoo ellendig is, dat er zelfs oen poli tiepost moest verrijzen. Spr. hoeft zich maar 4 of 5 maal op dien weg gewaagd. Het Bestuurslid betreurt net,dat zjjti opponent niet vaker den Soesterstraatweg bewandelde; waro hjj daar eren bekend als spr. dan zou hij dien weg werkelijk meer waardeereu. De waarde van het buitengoed is veel grooter dan de Gemeente botaalt. Later zal ook bet hakhout niet geringe baten afwerpen; doch spr. wil herhalen en op den voorgrond schuiven, dat hot indirecte voordeel veel grooter is dan het directe. Een ander Bestuurslid komt op tegen den «grooton afstand". Spr. was Zon dag nog om over vijvon in het bosch en om half zes reeds thuis (orairek Utrechtsche poort). Het «groote stuk hei" van de halte-Vlasakkers naar do Japansche boschjes is nog geen drie minuten broed. Een ander lid heeft er zich ovor ver heugd, dat het Gemeentebestuur iets deed voor alle ingezetenen. Er is echter een bezwaar; de weg naai Birkhoven is niet aangenaam en het buiten ligt aan den ver- keerden kant der stad. Spr. bad het liever elders gezien, want nu zullen de vreemdelingen niet in de stad komen. Een derde lid heett het «enigszins ver wonderd, dit punt op de agenda te vinden. Ook in den boezem der vergadering blyken de meeningen verdeeld. De leden z^jn uitse- noodigd om adhasie te betuigen met den aankoop, niot om hun opinie te geven in zake de bestemming, waarvan truuwons nog niets bekend is. Spr. acht dit te vaag om adhaesie te betuigen. Iets anders was het, toen hot Bestuur zyn marktplaonen indiende, welke zeer uitvoerig waren en waarby zelfs een raming van ont vangsten was; toon waren we geheel op de hoogte. Thans z(jn echter zelfs niot de mo tieven bekond waarop de Gemeente dit landgoed kocht. Gissingen zyn er in overvloed, doch we weten niets met zekerheid. Spr. wil aannemen, dat het niet te duur is gekocht en als geldbelegging zelfs goed is, doch d<t is geen motief voor een Gemeentebestuur. En zyn we, nu ^e van de plannen hoegenaamd uiets weten, al gehouden, adhaesie te betuigen? Konden we die plannen, dan ware adhasie mogelijk, óf we zouden kunnen zeggen, dat dit of dat beter te wijzigen ware. Er wordt echter adhaesie gevraagd en spr. kan die niet geven op zóo losse grouden. De Voorzitter heeft geen vrjjheid, mee te deelen wat in de geheime zitting van den Raad is gesproken, doch wfl wol herinnoron wat U. W. zeiden in hun voorstel, dat zonder eenigo discussie met algemoeno stemmen is aangenomen. Reeds dit feit moet verschillenden hebben doen denkenlaat ons voorzichtig zijn met ons oordeel en vooral met ons afkeurend oordeel. B. W. schreven dan: »Op Dinsdag 27 Augustus 1907 is ouder meer publiek ver kocht de buitenplaats Birkhoven" bestaande uit hoerenhuis, koetshuis, paardenstal en tuinmanswoning, met daarby beboerende bosschen van'uenne-, eik tv, beuku-, esse hu-, populiere- en andere boomen, heidegronden en bouwlanden. Met leedwezen moest het aangezien woelen, dat in de laatste jaren verschillende landgoederen met mooie bos- schen in de nabijheid van de stad gesloopt worden om al9 bouwterrein geëxploiteerd te worden of wel, dat zy voor ue publieke wan deling gesloten werden. Toen uu het van ouds als wand elpluals geliefd buitengoed •Birkhoven" mot zyn prachtige en uitge strekte bosschen, bekend onder den naam van de Japansche boschjes, onder don hamer kwam en de kans waarschijnlijk zeer groot was. dat de bosschen gebakt zouden worden, hebben wy overwogen, dat aankoop van de buitenplaats on de daarbi) behoorende bos schen voor onze Gemeente van zeer groot belang 19. Waar Amersfoort, niet het minst door zjjn natuurschoon, stoeds meer inwo ners trekt, meenden w(j, ook met het oog op de toekomst, dat de verdere bloei en uit breiding der Gemeente inderdaad nauw samenhangt met het behoud van de thans vorkochto bosschen. Indien de Gemeente zich verzekert van hot bezit dezer goederen heeft xy te allen tHde de beschikking over een groote uitgestrektheid bosschen, die, wat natuurschoon betreft, tot de mooiste van ons land gorekend kunnen wordon. De verdee ling van de percoelen was zoodanig, dat de Gemeente eigenares kon worden van die per- ceelen met de gebouwen, van welke het be zit voor haar van groot belang was. Het zyn do 36 perceelon nader aangeduid op een hierbü behoorende kaart. De boomen, staande op deze perceolen, zyn verkocht voor f 19 227.50. Do gronden zolf met b\jbehooreu- do buitenplaats en bijgebouwen zijn verkocht voor f31400. De kosten bedragen f6235.77*. De totale kosfen vau aankoop bodragen der halve £59863.27»." De Voorzitter vervolgt; Nu is het natuurlijk*

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1