Stadsnieuws. dat de aankoop uit verschillend oogpunt wordt bekeken; doch naar spr. meening was de daad een zeer nuttige en even Doodige nu er gelegenheid ontstond, deze gronden voor werkelijk billijken prys aan te koopen. Zooeven heeft eeu der Bestuursleden het nog betreurd, dat de Gemeente niet trachtte het huis met den prachtigen tuin van rar. F. D. graaf Schimraelpenniuck aan te koopen, waar men vrywel zonder kosten een prachtig park had kunnen hebben,aangelegd als het werd door J. 7jfl|cher, die ook het park van Soest- dijk aanlegde. Thans is do gelegenheid om het buitengoed Birkhoven te koopen met beide handen aangegrepen. Wel is het in de laatste jaren verwaarloosd omdat er geen behoorlijk toezicht werd gehouden en is er te veel hout werd gekapt, doch met geringe kosten zal alles wel spoedig in orde zijn en zal er toe- en opzicht worden gehouden. De vraag of Amersfoort zóo ruim in zijn geld zit dut het zich deze uitgaaf mag ver oorloven, durft spr.. gerustelijk te beantwoor den met ja; te meer omdat het buitengoed zich zeil zal bedruipen en dus financieel de Gemeente niet zal drukken. Spr. meent, dat de heeren, die wel ingenomen blijken met den aankoop, maar toch geen adhaesie willen betuigen, dit niet weten. Spr. betreurt het, dat de sterkste opposaut verklaarde, slechts eeu maal of vijf op Birk- boven geweest te zyn; ware hij er meer geweekt en een vriend van natuurschoon dan zou hij den aankoop van het boseh alleen reeds een zeer groute aanwinst vinden. Beid. Besiuui'sledeu, die teVüus Raadslid zijn, komen uit het Noorden des lands, uu A*sen en uit Groningen, twee plaatsen die beiden een bosch rijk zijn, dat algemeen gezocht is bij de inwoners. Spr. viudt het een vreemde redeneering, te zeggen«uit koopraansoogpuDt is er iets te zeggen voor den aankoop; maar wat heeft de Gemeente daaraan"? Spr. herinnert, dat nog niet zoo heel lang geleden een combinatie Birkhoven wilde koopen, uie voor een gedeelte van hetbosch een veel hooger bod deed. Gelukkig is die koop afgesprongen doordien mevrouw Cock Biomhoif haar bezit niet by leven wilde vervreemden. Doch het bewijs is er, dat Amersfoort, dat zeer veel meer verkreeg dan het bosch alleen, niet alleen waar voor zijn geld kreeg, maar het vele zelfs voor weinig geld. Had de Gemeente het onderbands gekocht en tevens duurder, dan ware het iets anders; thans echter deed de Raad een der uitstekendste daden, die hij in lange heeft gedaan. Opposant sprak over den toegangsweg; welnu, deze zal worden verander I en als de gehetde bevolkiug zal beseffen, dat Birkhoven het eigendom is van alleü, dan twijfelt spr. er niet aan of het zal ook worden de uit spanningsplaats bij uitnemendheid voor allen, te meer omdat het is het laatste bosch in de nabijheid en niet zoo ver van de stad, niet verder dan de Berg. Het eerste deel van den Soesterstraatweg is niet zou aangenaam, doch als om eens een onderstelling te wagen de Punten- burgej-laan eens geheel zal zyn bestraat, als naast de nieuwe kerk en haar bijgebouwen andere woningen zullen zijn gebauwd en de laan wordt doorgetrokken naar den spoorweg en van de achterzijde van Birkhoven weer naar de spoorbaan dan zal dit terrein veel worden bewandeld. Spr. beeft nooit eenig molest ondervonden op dezen weg, die voorbij de begraafplaatsen door het zware bout en de fraaie uitzichten zelfs heel mooi is. Concludeerend, wi! spr. zeggeD, dat deze vereeniging, teuzij ze in principe besluit geen daden van den Raad te beoordeelen, gerust adhaesie kan betuigen, te meer waar de Raad unaniem besloot tot den aankoop en ook H. N. steeds al het mogelijke doet om Amersfoort naar buiten meer bekend te maken, waartoe ook het Raadsbesluit om Birkhoven aan te koopen zeker meewerkt. li e t lid, dat het eerst opponeerde, meent nog altijd, dat zijn vraag of de financieele toestand van Amersfoort van dien aard is, dat het CO mille mocht neerzetten in dezen koop, niet is beantwoord. Birkhoven ligt aan den ongelukkigst denkbaren weg, ook voorbij de Begraafplaats en spr. blijft er bij, dat Birkhoven te ver weg ligt omdat de weg onbegaanbaar is. Men zal eens zien, hoe, als Birkhoven wordt opengesteld, de bewoners van den So< sterstraatweg overlast zullen aau- doen. EeD Bestuurslid wil den vorigenspr. pertinent afvragen of hij zich verautwoord zou achten indien hij aN Raadslid had tegen- festeind waar het gold het in eigen '.om rygen eii behouden van dit laatste bosch. Immers Randenbroek, Lookhorst on Zand bergen zjjn om zoo te zeggen gesloten, men vraagt niet zoo licht een wandelkaart aan. Had nu de Gemeente alleen om den weg, die trouwens niet zoo 6lecht een gevaarlijk is als de vorige spr. wel deed uitkomen, dit zeer mooie en rendabele bosch, dat het under dt waarde kon krijgen, moeten laten loopen? De vorige spr. gelooft het zelf niet. De vorige spr. heeft zoo ongeveer gezegd, dat Jan Rap en zijn maat zich zal meester maken van htt bosch en de wandelplaats. Spr. bezocht dezer dagen nog liet park Sons- beek te Arnhem en hij zag daar Je kinderen der allerarmsten, doch niet éen politie-man. Zou dan Amersfoort zooveel slechter zijn de Arnhem. De vorige spr., die geboren Amers- foorter is, gelooft dit evenmin. Ook Dresden heeft kolossaal veel goederen en bosschen gekocht; ook daar ziet men wandelaars uit alle standen, doch geen poli- tie-agent. En ook hier zal men familiën in het prachtige bosch vinden, die er met hun kinderen heen gaan. Spr. meent, dat de Raad een zedelijken plicht vervulde door dit landgoed niet zich te later ontgaan, een daad waarvoor den Raad lof toekomt. Een ander lid herinnert, geen bezwa ren le hebben gehad tegen aankoop, waar spr. zelfs vóór zou hebben gesterad indien hij Raadslid ware, want spr. vindt het een gelukkige gedachte van den Raad, dat bij dit bosch bewaarde. Spr. gaat echter niet mee met hen, die zich utopieën scheppen, want de groote afstand blijft oen onover komelijk bezwaar. Er is gezegd, dat Assen en Groningen een prachtig bosch hebbendoch die bosschen liggen vlak bij de stadDresden is óok ge noemd, doch de Briiblsch Torrasse is ook daar vlak bij de Stad. Een ander bezwaar, dat óok is aangevoerd, betreft de ligging aan die zijde der Gemeente. Dat de stad hot buiten kocht uit voor zichtigheid en zij naar best zal doen om er zooveel mogelijk van te maken, wil spr gaarne gelonven doch «lat er nieuwe straat wegen zullen komen, geflankeerd door villa's, wil er bij spr. niet zoo grif in eu als men een half uur builen de stad moet wandelen, dan wil men toch gaan langs een fraaien wandelweg- Er is ook gezegd, dat het jammer is, dat de stad indertijd niet kocht het terrein waar nu de Schimmelpenninck straat en - kade zijn. Voor dat terrein zou spr. alles hebben gevoeld. Thans wordt aan de leden der vereeniging gevraagd 01 zij de aankoop voordeelig achten en dit nu kunnen zy niet beoordeelen. Daar om meent spr. dat het zeer voorbarig is. adhaesie te betuigen. Een der Bestuursleden merkt op, dat zij die geen tuin hebben en eens met hun kinderen buiten willen zijn op'toogen- blik niets hebben dan het Stort, waarheen de weg al zeer ellendig is. Een bestuurslid herinnert, dat toen Groningen het Sterrebosch kocht, dit nog een aardig eind van de stad lag. Zou het voor zichtig zijn geweest, opgrond van dien afstand destijds de koop niet te sluiten Een 15 jaar geleden, bereikte men Sonsbeek langs bouw land nu is de weg aaneengebouwd. Spr. acht het een duad van wijs beleid, dat de Raad niet lette op den afstand, doch het oog bad op de toekomst en in verband hiermee vroeg het Bestuur adhaesie. Een lid viudt, dat reeds daarom adhssie mag gebracht, waar de Raad zulk een gelukkige gedachte had. Dit komt niet zoo dikwijls voor. Een Bestuurslid constateert, dat de Ge meente bet landgoed met al wat daarbij be hoort niet zoo heel duur wilde hebben en zelfs benedeu taxatie-waarde in eigendom verkreeg, voor een prys waarbij de Gemeente nooit schade zal lijden, indien zy er al eens over zou denken, het weer te quitteeren. Er is nog geeoszins bepaald wat er mee zal worden gedaan, doch spr. denkt zich zoo in het heerenhuis een uitspanningsplaats en meent, dat dit een heerlijkheid zal wezen voor een gezin, dit er met de kinderen henen gaat. Toen het buiten te koop kwam, waren alle anderen bosschen gesloten en er was dus geen keus meer. Te beter is het, dat het voor werkelijk billijken prys is gekocht. Spr. herinnert, dut een poging is aange wend om er een groot krankzinnigengesticht te vestigen met paviljoens. De eigenares wilde het destijds echter niet afstaan. Spr. acht het een gelukkig denkbeeld, dat de Gemeente nu eigenares is. Spr. ziet reeds een tram Amersfoort—Soest met een stopplaats bij Birkhoven. Do Voorzitter zegt, dat het niet mo gelijk is, het ulleu naar de zin te maken. Steeds zijn er monschen tot oordeelen en liefst tot veroordeelen gereed, vooral dezulken die absoluut niet op de hoogte zyn van den toestand. Eeu der leden noemde het denkbeeld van den aankoop een gelukkige gedachte en wil toch geen adh&sie verleunen. Spr. begrijpt dit niet. Een 1 i d wil handhaven het standpunt waarop hij zich in het begin plaatste, te meer nu door de Bestuursleden, die tevens Raadslid zijD, is verzekerd dat het landgoed is gekocht voor lagen prys. Spr. blyft den aankoop een gelukkige gedachte vinden, doch vindt het nog te vroeg, adhaesie uit te spreken over een daad waarvan we de uitwerking niet kennen. Een Bestuurslid heeft nog geen antwoord gehad opzijn vraag aan den vorigeu spr. 't Geldt hier slechts de daad van den aankoop, afgescheiden van verdere plannen, die ook spr. niet kent en waartegen hy zich wellicht later vierkant verzet. Maar is de daad zelf geen adhaesie waard? Een ander Bestuurslid herinnert, dat de vorige spr. de daad van het Gemeen tebestuur prees en er zyn leedwezen over uitsprak, dat het vroeger niet meer doortas tend was. Thans is de Gemeente den goeden weg ingeslagen nu is er kentering gekomen. Ligt het tiu óok niet op den weg van »H. N.", adhaesie te betuigen? De Voorzitter zegt, op den voorgrond te hebben gesteld, adhaesie te hechten aan het principe. Er is zelfs gesproken van een gelukkige gedachte en toch keurtdiespr.de daad niet goud. Het lid: U maakt goen verschil tusscben een gedachte en de uitvoering van een ge dachte. De niut-Raadsleden kunnen geen oordeel vellen. De Voorzitter herinnert, dat een der Raadsleden aan B. en W. vroeg om, alvorens dezen voorstellen deden, eeu bezoek van den Raad en bloc aan do nieuwe bezitting moge lijk te maken. Spr. herhaalt, dat door aanneming van het Bestuursvoorstel, de vereeniging niet meer doet dan de gelukkige gedachte te prijzen, dat is adhaesie te betuigen. Een 1 i d meent, dat als iemand een han delszaak opent, waarvan inen het resultaat toch óok niet vooraf kent, men hem toch öok wel feliciteert, dat is adhaesie betuigt. Een ander lid: Feliciieoren en adhaesie betuigen, is laug niet het zelfde. Eeu Bestuurslid vindt het jammer, dat het. Bestuursvoorstel niet unaniem wonlt aangenomen en verbaast er zich over. dat de vorige spr., die anders steeds een zoo helder hoofd toont te hebben, zóo op den verkeerden weg is. Het lid: Op den Soesterweg. De Voorzitter trek' nu,'klokke tien, na mens het voltallige Bestuur het voorstel in. (Wordt vervolgd.) Evangelische Maatschappij. Ter inleiding van de 55ste Algemeeue ver gadering van deze sedert 1853 bestaande Maatschappij werd Dinsdagavond iu de Lut- hersche kerk een openbare samenkomst ge houden, waarin dr. W. J. M. Engelberts, predikant te Amsterdam, voorging naar aanleiding van den tekst: Thira. 11:8 «wij komen tot U, de handen opheffend en zonder toorn of twist". Na den kerkdienst had een gezellig samen zijn plaats in »De vergulde zwaan", wuar ds. J. L. F. de Meijere den afgevaardigden en he la ngstellendei» het welkomstwoord toesprak. Gisterochtend te 10 uur opende de neer L. J. Huber, uit Leeuwarden, de Algeraeene vergadering, welke werd gehouden in «De vergulde zwaan" et» bijgewoond door 8 leden van het Hoofdbestuur, 26 afgevaardigden en eeuige belangstellenden, zoo van hier als elders. Na liet welkom te hebben toegeroepen ook aan de afgevaardigden van zustervereenigin- gen, naar aanleiding van Mattheus V «Gij zy t bet zout, Gij zjjt het licht", en den wensch te hebben uitgesproken, dat de Mij. blijde haar taak mocht blijver» vervullen, opende de Voorzitter de vergadering met gebed, waarna op zijn voorstel bij acclamatie werd besloten tot het verzenden van eet» telegram van wel gemeende hulde aan H. M. de Koningin, waarop gisteravond, aan den maaitijd in «Maison De Haas" een antwoord inkwam. De uitnoodiging van het Bestuur der socië teit »Amicitia", tot Bestuurderen en afge vaardigden gericht om desverlangd zich als introducé te beschouwen, werd met groote erkentelijkheid ontvangen. Hierna deed de Secretaris voorlezing van zijn Javverslag, waaruit O. a. bleek, dat het ledental is geklommen tot 864 en dat der begunstigers tot 21)57, een nadeelig en een voordeelig verschil van onderscheidenlijk 13 en 2. Geen enkele afdeeling werd opgeheven; wel kouden correspondentschappen worden verheven tot afdeelingen. Ook over de uit gaven der Maatschappy en den arbeid barer Evaugelisten konden gunstige mededeelingen worden gedaan. Het verslag werd vastgesteld onder dank betuiging aan den Secretaris, dr. J. Herder schee, te 's-Hertogen bosch. Naar aanleiding van het verslag werd toe zegging gedaan door het Hoofdbestuur, dat het zal overwegen naast het weekblad „De Protestunt", dat zoo licht te loor gaat, weder een Jaarboekje uit to geren, dat beter kau worden bewaard. Ook zal trachten, tweemaal per jaar le vergaderen, omdat men, zonals word betoogd, anders zoo licht vervreemdt. Besproken werden maatregelen om het inwendig leven der afdeelingen te bevorde ren. In volharding en het steeds zoeken naai de oorzaken der lauwhoid meende men een correctief te vindendoch ook werd het ver moeden uitgesproken, dat de poli iek van den dag niet vreemd is aan het weinig opge wekte lereu iu enkele atdeelingon. Ds. J. G. Karn bracht hierop namens do commissie, welke het financieel beheer na zag, rapport uit over den «reusachtiger' arbeid van den Penningmeester, ds. C. H. Boland, te Nijmegen, wien onder dankbe tuiging décharge werd verleend van zyn hoogst nauwkeurig beheer. De beide voorstellen tot Reglements wijziging werden na vrij langdurige discus sie verworpen met op éen na algemeeue steramen. Het eerste betrof een voorstel tot intrekken van het besluit om 25 cent per jaar port te heffen van het orgaan der Mij, dat. overigens den leden en begunstigers kosteloos wordt toegezonden. Het andere gold «en verzoek om een kleiner atdeelings- quoturn aan het Hoofdbestuur. Nadat her. Hoofdbestuur had doen uitkomen, dat beide wijzigingen noodzakelijk moesten leiden tot eon groot tekort in do algenieeno kas, doch te gelijk de toezegging had gedaan om le overwegen of op andere wijze de financiën der afdeelingen niet te stijven zijn, werden beide voorstellen verworpen. Alleen derving der post porti zou een deficit van ruim i'GOO brengen. Tot leden van het Hoofdbestuur werden herkozen dr. Herderschee eu ds. Roland terwijl in do plaals van den heer Huber, die niet herkiesbaar was, werd gekozen mr. J. C. G. Joostiug, te Assen. Allen namen de benoeming aan. Van 12 tot 1 uur werd gepauzeerd, waarna de rondvraag geschiedde. Een afgevaardigde naar het te 's-Graven- hage gehouden 7de internationale congres der Üud-Katholieken deed daarover eenige mededeelingen, waarna de afgevaardigde uit Gheel dank bracht aan de Mij. Voor hetgeen zij toaus reeds 20 jaar deed voor de onge lukkige Nederlanders, die iu het krankzinni gengesticht daar vertoeven. Spr. was een der twee overgeblevenen van dn 118 stichters der Mij. lint Kernlid dr. Maroniei dankte d«n henr Huber, die verzuimde zielizofinn to danken bij zijn aftreden als lid van het Hoofdbestuur en bracht den uitnemenden leider vau zoo vele vergaderingen hulde voor zijn ijvor, belangstelling en wanne liefde voor de Mij, wier belangen hij den scheidende op 't Imrtn bond. Ten slotte deed prof. T. van Santen eenige mededeelingen over de Oud-Katholieke kerk, welke improvisatie op verzoek der vergade ring op schrilt gesteld en gedrukt zal worden in het orgaan der Mij. Aan ds. J. G. Kam werd een zeer hartelijk woord van dank gebracht voor alle goede zorgen, die hij als plaatselijk correspondent heeft genomen om de vergadering hier mo gelijk te maken. Omstreeks hall vier werd de vergadering door ds. Maroniet' met gebed gesloten en begaf zich het meerendeel der afgevaardigden naar het Seminarium der Oud-bisschoppelyke klerezie om dit te bezichtigen, waarna tegcu half zes men aanzat aan een gemeenschap- pelijken maaltijd. By Kon. besluit is met ingang van..2l September benoemd tot Burgemeester van Amersfoort jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet. De Nieuwe algemeene begraafplaats wordt vermoedelijk reeds morgen verbonden aan het plaatselijk telefoonnet. Het aansluitingsnummer (óok voor do daar tijdelijk gevestigde polilie-post) is 121. De heer M. H. Floihuis, onderwijzer aan een openbare Lagere school le klasse te Am sterdam, is, gedurende het vei lof verleend aan den heer W. N. Coenen, benoemd tot tijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoo- gere Burgerschool hief. In geen dertig iaren is het hier voorge komen, dat der Ned. Herv. Kerk een die nend predikant dour den dood ontviel, üok dit mug een der oorzaken zijn geweest, dat by de ter aarde hostelling van het stoffelijk hulsel van ds. II. J. ter Haar Romeny heden middag een zou ontzaglijke menigte was saaragestroomd op de Nieuwe algemeene begraafplaats; maar zeker ook waren velen opgegaan naar don doodenakker, omdat zy behoefte gevoelden, den hun ontvallen herder de laatste eer te bewijzen. Op hot kerkhof waren, behalve de verte^ geowoordigera van de vele colleges en ver" eenigingen, tot welke de ontslapene behoorde, o.a. aanwezig ds. Graswinckel, ds. Wartena en ds. Van Aalst, een groot uuntal riug- predikanten, ds. De Meyere, ds. Kam, de predikanten der Ned. Hervormde kerk hier, leden vau hel classicaal bestuur, van den kerkeraad, van het kies-college, ouderlingen, en vele notabelen. Nadat de zeer lange stoet omstreeks kwart na tweeën het kerkhof juni bereikt en de kist, die mat bloemen was bedekt, terwijl bovendien op eon baar nog tal van andere kostbare bloemstukken plaatsing moesten vinden, boven de groeve was geplaatst, nam ds. W. J. Meiners het woord om ongeveer te zeggen «Als Voorzitter van den kerkeraad is my de ernstige taak opgedragen, als ambtgenoot en vriend van den ontslapen leeraar gevoel ik my gedrongen, een woord te spreken by het graf van hem, op wien zoo ten volle van

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2