Amersfoortsche Bank AANBESTEDING. Den Haag* aanbesteden: Advertentiën. A. L. VERSLUYS, DEN HAAG. GOEDKOOPS TREIN Safe Deposit. Methorst Van. Lutterveld, SAFE DEPOSIT. A. C. ENGELBERTS Co, toepassing is het woord«waarlijk een man in wien geen bedrog is", want hij leefde eerlijk tegenover zichzelven, zijn gemeente en zijn God. Bijna dertig jaren mocht hij de Ned. Hervormde kerk dienen, waarvan ruim zestien de kerk te Amersfoort. Hij had zijn ambt lief en hij was niet alleen een waar prediker des Evangelies, maar ook met de daad heeft hij gearbeid in ons midden, waar van zoo menige vereeniging in onze stad getuigt. Daarom dan ook een woord van hartelijkon dank voor het vele, dat hy deed. Hij was een trouw ambtgenoot, zoo vrien delijk, zoo zacht oordeelend, zoo ernstig, 7.00 oprecht in vroomheid, zoo bereidvaardig tot hulp. Toen hij den 28 Juli, voor de laatste maal helaas, den kansel betrad, deed hij een liefdedienst voor mij. Nu rust hij van zijn arbeid, zijn moeiten, zijn zorgen, zijn strijd, zijn lijden; want werkelijk hij heeft een zwaren strijd door het leven gehad menige doorn was in zijn vleesch, zorg en kommer in zijn gezin. Toen tijdens de kroning der Koningin heel de stad in vreugd verkeerde, trok een droeve stoet door de feestelijk versierde straten en bracht Ter Haar Romeny zijn zoo geliefde oudste dochter hier ter ruste. Hij had u lief, kinderen van dezen braven doode, wiens beeld nimmer zal worden uit- gewiscbt, en daarom bid ik u toe, dat gij van uw vader iets moogt bezitteu, iets van zyn ernst, van zijn eerlijkheid en van zijn vroom heid. Zegt aan uw moeder en uw zuster, dat de gemeent", die uw vader zoo trouw heeft ge diend, met diep -n weemoed hier aanwezig was. Hij is gegaan door lijden tot heerlijkheid; iu zijn laatste ure was hij hiervan overtuigd, toen hij herhaalde Paul Gerhard's,,'k Lig machteloos gebonden; Hij komt en maakt mij vrij". Gedenkt, gij allen die hier saamgekomen zijt, in dezen oogenblik uwen voorganger. Moge zijn arbeid niet vergeefs zijn geweest. „Zalig zijn de dooden, die in den Heer ster ven." Na hem sprak de heer Veis Heyn namens het Bestuur der Gabrie Mehen-school en bracht den zóo kort na de eerstesteen-legging aan die school ontvallene dank voor het zeer vele, dat hij voor haar tot stand wist te brengen. De heer Teeling dankte vervolgens voor het geen ds. Ter Haar Romeny voor de afdeeling van den Chr. Nationalen Werkmans Bond deed als oprichter, nu even tien jaar geleden, en als Eere-voorzitter. Da leden dier afdeeling stonden en h&ie bij den ingang der begraafplaats en leg den alsmede een zeer fraaien krans op de laatste rustplaats. Ds. Gelderman sprak nog een woord als as sessor en scriba der classis en bracht een laatsten groet ook namens de ringbroeders aan het zeer gewaardeerde lid, den trouwen broeder, wiens gedachtenis in eere zal blijven en wiens voor beeld tot zegen zal zijn. Ds. Snethlage, sedert den eersten studententijd een vriend van den ontslapene, roemde zijn ridderlijke persoonlijkheid, zijn gouden hart, zijn eerlijkheid, zijn trouw en oprechtheid. Geen vaarwel, doch een tot weerziens riep hij den beproefden vriend toe. Vervolgens herdacht een neef met erkentelijk heid de wijze, waarop de ontslapene het toeziend voogdijschap vervuld had over zijn zusters en hem en sprak den zoons toeleeft je leven zoo als je beste vader wilde, dat het geleefd zou worden. God sterke julie daarvoor. Ten slotte betuigde de broeder van den over ledene dank voor de betoonde hartelijke belang stelling, in het bijzonder den Chr. Werkman3 Bond en de leerlingen en oud-leerlingen, maar ook de spreken wier woorden hij zou trachten over te brengen aan de bedroefde weduwe en de dochter, opdat dezen althans eenigen troost mochten vinden. En terwijl nu de kist in de groeve daalde, hieven de omstanders aan het 6e vers van Gezang 180Jezusuw verzoenend sterven, welk lied diepen indruk maakte. Men verliet hierna omstreeks kwart voor drie den doodenakker in de overtuiging een braaf mensch de laatste eer te hebben bewezen. De politie had uitstekende maatregelen ge nomen om elke ordeverstoring te voorkomen ondanks den geweldigen toeloop van menachen is er niet éen oogenblik geweest, waarop rij, die uit eenigen hoofde de kist volgden en dicht bij de groeve behoorden te staan, werden opgedron gen. Een woord van warme hulde voor deze maatregelen. Het zal morgen 250 jaar geleden zijn, dat Jacob van Campen hier op zijn landgoed Randenbroek" overleed. Het Amsterdamse!» genootschap «Architec- tura et Amicitia" heeft den grooten bouw meester van 's werelds achtste wonder gister avond gehuldigd. De architect A. VV. Weiss- man hield een met lichtbeelden opgeluisterde voordracht over hem. Het garnizoen is gisteravond en zelfs hedennacht nog teruggekeerd van de manoeu vres op de vrij ons herbergzame Veluwe. De extra-treinen, was nnee hot werd terug gebracht, vertrokken alle van Arnhem. Bij Kon. besluit is aan den kapitein op non-activiteit C. M. H. Kroesen, van het wapen der infanterie gedetacheerd in West Indië, met ingang van 16 September 1907, op zijn aanvrage, met de verplichting om nog gedurende eenige jaren op den voet van het bepaalde bij de wet voor het reserve-personeel der landmacht 1905, ter beschikking te bly ven, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend onder toe kenning van pensioen, en is hij met ingang van vermelden datum benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve kapitein der infanterie, en wel bij het 5de regiment infanterie. De majoor der artillerie L. baron Van Hogendorp wordt 1 October overgeplaatst k4* u ^e'''er ndal' Amersfoort en belast met het bevel over de 2e afdeeling le regiment veld-artillerie. vr- Hr vai) V0''eöniging «Handel en Nijverheid" bezocht lieden de tentoon stelling van arnbachtswerktuigen in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Het tweede elftal der H. V. C., van hier, zal Zondag te Utrecht een voetbalwedstrijd houden met het eerste van Velox. Het «Nws. v. d. D." waarschuwt voor een nieuwe truc met de nieuwe stuiver stukken. «Zoo n stukje, even op de rails der elec- trische tram gelegd, de motor er over heen, en de gedaanteverwisseling doet na eenig bij werken aan een kwartje denken, vooral by schemerdonker". Een ieder zij op zijn hoede voor dergelijke praktijken. Een zilveren schakelketting en een rozen krans, op den openbaren weg gevonden, zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen <>an het Commissariaat van politie Een goede naam is als een bedauwde abrikous. Eenmaal met don vinger aange raakt, kan geen macht ter wereld den dauw er weer op brengen. Uit den omtrek. Men zegt, dat de Hollaudsche spoor reeds er over denkt, bij «Biikhoven" een stop plaats te maken. De heer T. Pluim, te Baarn, schrijft in «Het Nws" het volgende over een oud verbond tusschen Baarn en Amersfoort In mijn artikel over het Huis ter Eem bleek meermalen, dat in de vele binnenlandsche on lusten, waaraan Eemland in oude tijden ten prooi was, Baarn gewoonlijk met Amersfoort éen lijn trok. Beide steden ook Baarn was sedert 1390 niet stadsrechten begiftigd be grepen het wederkeerig belang van goede buur schap en konden gezamenlijk met des te meer kracht de aanvallen der gemeenschappelijke vijanden weerstaan. En aan die gemeenschappe lijke vijanden was helaasgeen gebrek. In 't Oosten dreigden vaak de Gelderscnen met bun plundertochten; in 'tWesten sloeg meermalen Holland een begeerig oog op Eemland en uit het Zuiden rukte vaak de stad Utrecht op, als zij in strijd was met haar wettigen landsheer, den bisschop, om de hem trouw gebleven steden Baarn en Amersfoort te tuchtigen. Zoo bracht beider belang mede, dat Baarn en Amersfoort zich nauw aaneensloten. De burgers van Baarn genoten dan het groote voordeel bij naderend gevaar met have en goed binnen de veilige muren van Amersfoort te kunnen vluchten, terwijl de stad Amersfoort haar krijgsmacht door de Baarnache burgers niet onbelangrijk ver sterkt zag. Wij zien dan ook reeds in 1410, hoe de „stad van Baerne" een verbond van bijstand met Amersfoort sloot. „Wy, Borgemeysters. Schepe nen ende Raedt en de Gemeynte der Stadt van Baerne" alzoo luidt de aanhef „doen condt allen luden, dat wij oin sonderlinge bijzondere, trouwen, hnlpe ende bystant die de Stadt van* Amersfoerde ons ende onse olderen in voertyden dickwyle gedaen heeft, ende noch dagelicx geer- ne doet, als wyt aen hen versueken, gheloeft hebben ende gelouen in goiden trouwen" en hierop volgt dan de belofte van bijstand„Wij beloven"zoo luidt die belofte in hedendaag- sche taal „de stad Amersfoort steeds ter hulp te zullen komen, wij zoowel als onze na komelingen. en alles te zullen doen wat in ons vermogen staat. Wij zullen, zoo de stad ons daartoe oproept, haar komen verdedigen op onze eigen kosten tegen eiken vijand, uitgezonderd tegen de bisschop als onzen wettigen landsheer. Wederkeerig belooft de stad Amersfoort ons allen bijstand en zal ons behandelen en helpen, alsof wij ook burgers van Amersfoort waren". En het slot luidt: „In oirconde dezes briefs besegeit mit onser Stadt Segel. Gegeven in 't jaer ons Heeren dusent vier hondert ende tien des derden dages in Januario" (dus 3 Januari, 1111, daar het jaar destijds eerst met Pascheu begon). De goede buurschap, waarvan dit verbond de bezegeling was, bleef inderdaad bestaan en Baarn wus zelfs tot geldelijke offers bereid. Immers Amersfoort moest weldra uitgelegd of vergroot worden en zoodoende was een nieuwe stadsmuur noodig. Nu waren in die dagen de steenen zeer duur en oui aan de benoodigde bouwstof l? komen, weiden allerlei boeten geheven, te voldoen met steenen voor de stadsmuur. Deze boeten beliepen van 2000 tot 25 000 steenen, ja wie door de stad als afgevaardigde naar een andere plaats was gekozen en „niet reizen wilde", verbeurde zelfs 50000 steenen. Om de arbeidsloonen voor het metsolen te kunnen betalen, werd door de stad een hoofdelijke omslag geheven. Ook Baarn, dat veel belang had bij goede bemuring van de stad Amersfoort, liet zich niet onbetuigd. In 1440 toch besloot de „Btad van Baerne" als bewijs van erkentelijkheid voor be wezen diensten 20 roeden van den nieuwen stads muur te zullen aanleggen. Doch de koBten waren voor éen jaar te hoog (volgenB een ander gelijk tijdig bericht k wam een roede op iwinlig Beiersche guldens van 15 stuivers; het geheele bedrag be liep dus omstreeks 300 gulden, voor dien tijd oen vrij aanzienlijke som). Baarn dan beloofde het eerste jaar 10 roeden aan te leggen en elk der twee volgende jaren 5 roeden, terwijl het tevens de verplichting op zich nam, die 20 roeden voort aan ook te zullen onderhouden. Voor hen, die belang stéllen in den brief van onze voorzaten, volge hier do tekst in heden- daagsche spelling: „Wy Burgemeester,Schepenen, Raden en burgers van Baarn maken allen lieden bekend, dat wij om velerlei diensten, gunsten en voorrechten, die ons de stad Amersfoort ge daan en verleend heeft en ook verder, zoo God wil, nog zal bewijzen, haar beloofd hebben en beloven in goede trouw te geven of te verleggen om haar stad twintig roeden muurs, en wel in dier voege, als zij nu op den datum dezes briefs den nieuwen muur begonnen is aan te leggen, op voorwaarde, dat wij St. Jansdag (24 Juni) te midzomer, eerstkomende bouwen of betalen zullen tien roeden munrs voornoemd en met Mei over een jaar, als men schrijft 1444, vijf roeden muurs en daarna weder met Mei over een jaar, als men schrijft 1445, vijf roeden muurs of voor elke roede muurs 20 Beiersche guldens (15 gld.). En deze twintig roeden mnur zullen wij ten eeuwigen dage onderhonden op onze kos ten. En ingeval wij deze voorwaarden niet mochten nakomen, dan mag de stad Amersfoort onze burgers gevangen zetten, waar zij ze zal vat ten, en zoolang in gijzeling houden, tot aan alle voornoemde voorwaarden voldaan zal zijn. „In oirconde des briefs hebben wy onser Stadt Segel beneden aen desen brief gehangen in 't jaar ons Heeren een dusent vier hondert en de veertig op ten derden dag in Junio". De vrijgevigheid van Baarn heeft den burgers geen windeieren gelegd. Immers op den droeven Kerstnacht van 1481 toen de Hollanders ouze „stadt" op een paar huizen na, in de asch legden, waren alle inwoners met have en goed binnen de muren van Amersfoort gevlucht, zoodat, volgens den kroniekschrijver, niemand gedood werd. Door plaatsgebrek moeten zoowel feuilleton als berichten uitgestdd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT zullen op Donderdag den 26 September a.s., des voormiddags ten elf ure, ten Raadhuize publiek de levering van 495 dubbele H.L. KORTE en 1316 dubbele H.L. LA-NGE TURF, benoo- digd voor de Gemeente gebouwen voor den winter 1907/1908. De voorwaarden van aanbesteding liggen ter Secretarie der Gemeente ter inzage. Inschrijvingsbiljetten, op gezegeld papier, kunnen vóór of op den 20 September e.k. vóór des voormiddags 11 uur bij Burge meester en Wethouders worden ingeleverd. Amersfoort, 9 September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFEBT KROESF. Holkadsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Bloklandstraat, AMERSFOORT. Lichtdrakkerij. Steendrukkerij. GEL1THOGRAPH EERDE RekeniDgen, Qaitanties, Briefhoofden, Prentbriefkaarten, enz. RECLAMEPLATEN. ETIQUETTEN. ADRESKAARTEN Vertegenwoordigers gewaagd door prima firma. Lorendeau 242 Cours d'Es- pagne BORDEAUX. 2e en 3e KLASSE op Woensdag 18 Sept. 1907, van DEVENTER, TWELLO, DE TEUGE, 7.UTFEN, VOORST, Kl.ARENBEEK, APEL DOORN, BARNEVELD, AMERSFOORT, BAARN, HILVERSUM, BUSSUM, WEESP, en AMSTERDAM naar en terug. Inlichtingen aan de Stations en Reisbureaus Zie de aanplakbiljetten. Heen en terug op éen dag: 2e klasse fl.50, 3e klasse fl. Terug den volgenden dag 2e klasse f2.3e klasse f 1.25. KORTEGRACHT 20, Amersfoort, (naast het Postkantoor) Telefoon 83. Effecten, Coupons, Vreemd geld, Assurantiën, Binnen- en Buitenlandsche wissels. Prolongatie, Beleening, Deposito, Credietbrieven. Kassiers en Commissionairs in Effeeten. AMERSFOORT, MUURHUIZEN 15, Telepboon 49. BAARN, MOLERUSSTRAAT 38, Telephoon 141. (Commanditaire Vennooten H. OYENS ZONEN, te Amsterdam.) Hoofdkantoor Eenige firmantenA. C. ENGELBERTS B(jk mt'Mu* AMSTERDAM. en G. W. von GLAHN. A M E R S F 0 0 U T. Vertegenwoordiger-procuratiehouder te Amersfoort: J. CATT1E. PLANTSOEN IO, Intercommunale-telefoon 188. Bezorgen den aan ob verkoop tot den oHicieeleu koers van den dag van alle soorten oöeoten. Geven raad in zake de uitvoering van aanbevelenswaardige speculatieve Beurstransactiën Belasten zich met het incasseeren van coupons tot de hoogste koersen zonder bereke ning van provisie, met het bezorgen van nieuwe couponbladen, enz. Geven voorschot op loten. Beantwoorden kosteloos elke tot haar gerichte aanvrage van ftnancieelen aard, be treffende Belegging van Kapitalen, de Rentabiliteit, Soliditeit en Vooruitzichten van Effecten

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 3