Stadsnieuws. TÉ& aan de Gezondheidscutoraissiën in deze Pro vincie, die zich tot do Regeeriug wendden om het automobiel-stof te keeren maar ook uit anderen iioofde maken we gewag ▼an deze nieuwe proef. Immers aan het »Utr. Dbld." werd uit Zeist geschreven Het Gemeentebestuur van Zeist heeft zich in Mei j.l. genoopt gezien, de aandacht van den Minister van Waterstaat te vestigen op de meer dan verschrikkelijke stofplaag. ver oorzaakt door de automobielen op de Rijks wegen en den wensch kenbaar te maken de Rpswegen op 's Rijks kosten stofvry te maken (in te houden, welke kosten zouden kunnen gevonden worden door het leggen eeiici oyxoiluorti belasting op do automo bielen. Thans heeft het Gemeentebestuur een ant woord ontvangen van den Minister, die d&ann te kennen geeft, dat hot stofvrij ma ken der wegen is een aangelegenheid van overwegend plaatselijk belang en als zooda nig valt buiten de bemoeiing van het Rijk, dat alleen voor het doorgaand verkeer heeft te zorgen. Maatregelen tot het stofvrij maken vuii Rijkswegeu belmoren dus uit te gaan vau de Gemeentebesturen. Voorts wijst de Minister er op, dat Zeist in een gunstige omstandigheid verkeert, omdat het onderhoud van den hoofdver keersweg uitgaat van een ander gezag en dus niet de Gemeente-begrooting bezwaart. De Minister zegt toe een aanvraag van het Gemeentebestuur of van particulieren om vergunning tot het stofvrij maken van den Rijksweg, in gunstige overweging te nemen. Ten slotte verwijst de Minister het Ge meentebestuur, als het denkbeeld eener bij zondere belasting voor motorrijtuigen, naar zijn ambtgenoot van Financiën, doch deelt terloops mede, dat by het aanhangige ont werp tot wijziging der Wet op de Perso- neele belasting dienaangaande voorzieningen zijn voorgesteld. De Minister heeft zich hier wel gemak kelijk van Je zaak afgemaakt. Het Rijk betaalt lus da kosten niet, maar wil toch wel eenig voordeel van de auto's hebben. Zou het nu niet beter zijn, dat de opbrengst van de belasting op automobielen aan de andere gebruikers van 's Rijks wegen ten goede komt, door de wegen stofvrij te ma ken Gaat het wel aan, zich er af te raakon met te zeggen >het Rijk heeft alleen voor het doorgaand verkeer te zorgen Heeft de Minister zelf nooit eens bemerkt, dat door de Rijkswegen zoo onbeperkt mogelijk open te stelb-n voor automobielen, die wegen voor andere gpbruikers eigenlijk niet te gebrui ken zijn 't Is te hopen, dat de Miuister noc eens tot andere gedachten komt of dat anders in de Kamer maatregelen beraamd worden otn te voorkomen, dat sommige per sonen te grooten hinder aan hun medebur gers veroorzaken. IV. H. L. Gort, Remontstraosch predikant te Utrecht, hoop aanstaanden Zondagochtend half elf voor te gum btj de godsdienstoefe ning in Reinoustrantsche kerk, hier. Hier volge de geheele staat van gevallen van mond- en klauwzeer, gedurende Augus tus voorgekomen in deze provincie Abcoude 2118 (bij runderen van 08 eige naren); Achttienhoven 80 (0); Baarn 17(2); Benschop 482 (22)Breukelen 987 (97) Bunschoten 6 (1); Eemnes 114 10); Haar- zutlens 902 (9); Hartnelen 1352(46); Hoen- koop 473 (19); Houten 23 (1); Jutphaas20 (2); Kamerik 5233 (127); Kockengen 1254 (32); l,i >g-Nieuwkoop 7/8 (21); Unschoton 1568 47); Lnenen 316 (15); Loenerslont 512 (17); LoosJrecht 120 (7); Lopik 468 16); Maarssebroek 24 (1); Maarssen 216 (9)Maartensdijk 100 (8)Montfoort 324 (17); Mijdrecht 3984 (100); Nigievecht 325 7)Oudenrijn 53 (3)Polsbroek 622 (22) RuwVI 528 (18); Sudrewaard 950(3)Tien hoven 43 (1); Utrecht 42 (2); Veldnuizen 92 (3); Viokenveen 2138 (7ü); Vleuten 123 (4); Vreeland 663 17)Westbroek 14 (1); Willeskop 877 '36); Willige-Laogerak lu (1i; Wifnis til7 (51); IJsselstein 47 (3); Zegveld 1932 (54)Zuijleo 40 (2). In de geheele provincie: 30267 (959). We mogen dus wel herhalen kookt uw melk ot gebruikt uitsluitend goed gepasteuriseerde fabrieksraelk. De Burgemeester dezer Gemeente zal 25 dezer pen diner aanbieden aan de leden van den Gemeenteraad in den huize Dc Haas. Do heer A. E. van Arckel, thans Secreta ris en Ontvanger van Hoevelaken, is bij Kon. besluit benoemd tot Burgemeester dier Gemeente. Vroeger berichtten wQ, dat, by het aftre den van den heer M. v«n Heioma als Bur gemeester, de inwoners van Hoevelaken uan H. M. de Koningin verzochten, den beer Van Arckel te benoemen. Zij zijn met dit besluit dan ook zeer ingenomen. Mr. J. C. H. Prikken, thans subistituut-grif- fier bij do Rechtbank te 's Gravenhage, is geplaatst op de voordracht ter benoeming tot griffie?bij de Rechtbank te Zwolle. Mejuffrouw H. 0. Kerkhoff is ook voor den komenden cursus belast met het geven van onderwijs in de handwerken aan de herha lingsschool, gevestigd in de openbare Lagere school der 1ste klasse no. 13 te Amsterdam. Mejuffrouw M. te Winkel, te Lopik, is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school hier. Luitenants J. H. Sonne en H. J. Ruerapol, van het 5e regiment iufanterie,wordeu 15 October gedetacheerd aan de Normaal- scliiülöCbool te 'sGraveniiage tot het volgen van den wintercursus in gymnastiek. Door den Minister van Oorlog is aan de firma H. Gerritsen de levering toegewezen van de fourages voor de hier garnizoen hou dende bereden troepen gedurende het tijdvak 1 November 1907 tot 31 October 1908. De bijgeloovigen kunnen tevreden zyn. We hebben de beroemde drie branden gehad, éeo op den Soesterweg, éeu aan do Utrecht- schestraat en éeu buiten rie Kamppoort, alle Dinsdag. De eerste twee waren brandjesde laatste was een groote brand, doch een heel eind buiten de Kampoort, volgens sommigen onder Stoutenburg, volgens anderen nog veel verder. Doch er is Dinsdag driemaal braud gesi gnaleerd en dus dat heet hier zoo ecu vaste regel is er voorshands geen gevaar meer. Het brandje op den Soesterweg ontstond in de kleermakers werkplaats van deu heer A. v. V., waar, door het afnemen van een walmkapje, een balk aan het smeulen raakte. Een paar emmers water en het gevaar was geweken. Het tweede brandje, aan de Utrechtsche- straat, ontstond in een slaapkamer vari het bovenhuis van mej. do wed. Van 't H. en had in den aanvang eeu zeer dreigend aan zien. De slangenwageDs der politie en der Vrijwillige Brandweer waren bijna oogen- blikkeiyk ter plaatse, doch behoefden geen dienst te doen omdat de Inspecteur der politie, de heer Po3thuraa, de agent-recher cheur G. van der Horst en eenige leden der A. V. B. niet terugdeinsden voorden dikken rook en ook hier liet vuur bluschteu middels emmers water. De schade, die dan ook vrij onbelangrijk is, wordt gedekt door assurautie en de be trokken Maatschappijen mogen wel zeer erkeutelijk zyu over h't doortastend en moe dig optreden der blusscbers. Waren dezen niet zoo kordaat en met overleg te werk gegaan, dan had de waterleiding in een om mezien voor honderden guldens schade ver oorzaakt. Diusdagavond had een wielrijdster bet ongeluk op het Beukelaauije vrouw V. d. H. uit de St. Jorisstraat dermate aan te rijden, dat deze viel en daarbij een enkel brak. De wielrijdster haastte zich, de gewonde naar het verbandlokaal en van daar per rijtuig naar huis to doen brengen. In den nacht van Zondag op Maandag is een stadgenoot, die per rijwiel uit Naarden kwam, ter hoogte van den ,.Gooische boer" vermoedelijk door kermisreizigers aangehou den en mishandeld. De justitie doet onderzoek. Een minderjarig meisje, dat te Utrecht rondzwierf, is door de politie naar haar ouders hier terug geleid. Dezer dagen is weer eens gebleken hoe, ondanks alle oplettendheid van den Keur meester der visch en de politie, toch sommigen nog de koopers bedotten. Heel wat menscben kochten in schemer donker gerookte visch, die als spoedig bleek verre van deugdelijk ie zijn. Het ergst was, dat men den Keurmeester er hard over viel, die toch waarlijk hieraan geen schuld had. Aan het Commissariuat van politie is ge deponeerd een van valschheid verdachte gulden. Daar zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gebreide ceintuur, op den openbaren weg gevonden. Toogovendheid kan in sommige gevallen de juiste vorm zijo van gerechtigheid. Men tracht een rijwielpad aan te leggen langs den Rijksweg van Baarn naar Hilver sum. TJit den omtrek. De Gemeente-begrooting van Baarn voor het dienstjaar 1908 sluit In ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 1611276.04® waaronder £6498.60 voor onvoorziene uit gaven. De liegrootiog van de Gemeentelijke gasfabriek voor dat dienstjaar bedraagt in ontvungsten en uitgaven 196656.57. Ook te Baarn zal de Ned. Onderwijzers Propaganda Club pogingen aanwenden tot bei oprichten eener jongelieden-verooniging om zoodoende reeds de jeugd bekend te maken met bet nut der drankbestrijding. Vrijdagochtend werd te Baarn liet eerste geval van mond- en klauwzeer waargenomen by de koeien van den veehouder J. vau der Wardt, welke dieren door den heer Daatze- laar niet waren iugeënt met het bekende Uit het kamp der spoorweg-compagnie bij De Bilt is een 150 Kilo ijzer ontvreemd ten nadeele van den Staat der Nederlanden. De politie is de vrouwen, die dit yzer „vonden" en een stukje van 90 Kilo voor 13.20 verkochten, op het spoor. Of de brave opkooper vrij uit gaat Op het adres van de heeren J. van Zoest en A. Gelderman, onderscheidenlijk kerkvoogd en predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Bunschoten, waarby zij zich beklagen over de afsluiting van Gemeentewege van deu toegang tot de kerk onder den kerktoren en waa rbij zjj verzoeken om, zoo mogelijk, aan de Hervormde gemeente dezen hoofdingang tot de kerk weder te verschaffen, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken te kennen gegeven, dat er voor tusscheukomst der Regeering in deze geen termen zijn. Hut 16 dezer geopende bulp-postkantoor te Hoogland is geopend op werkdagen van 6.40 tot 8.10, van 1.10 to* 3.10 en van 4.40 tot 6.10op Zon- en feestdagen van 7.10 tot 8.10 (Greenwichtyd). Aan den heer K. bpoelstra, sedert 21 jaar schryver bij liet voormalig Koloniaal werf depot te Harderwijk, is op zijn verzoek met ingang van gister eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, waarin hij ruiin 55 jaar verbleef. De Gemeente-veldwachter van Ermeloo behaalde liet politie-diplomamet aanteeke- ning nog wel. Waarom toch trachtte nog nimmer, sedert de instelling van dit examen, een politie beambte uit Amersfoort dit diploma te be halen Mr. G. P. vau Tienhoven, die 15 Juli bij het bekende auto-ongeluk bij Bijsteren werd gewond, is Maandag aan de gevolgen daar van in den ouderdom van 35 jaar overleden. Volgens de »Zwolsche Crt." is te Hattem bericht ontvangen, dat daar geen garnizoen zal komen. Zouden de kansen voor Harderwijk nu beter worden Te Nykerk worden pogingen in bet werk gesteld, in het kerkgebouw der Gereformeerde gemeente gasverlichting te verkrijgen. Het vraagstuk der kerkverwarming moet ook reods eenigen tyd ernstig overwogen worden. Door architect W. Salomons, uit Amers foort, is aanbesteed de bouw eener nieuwe pastorie voor de Gereformeerde kerk te Scherpenzeel (Geld.). Daar het totaal bedrag der inschrijvingen in perceelen geringer was dan dat in massa, is het werk aan de volgende inschrijvers, allen te Scherpenzeel, gegund: het metselwerk aan Gr. ten Broek voor f 2098timmerwerk aan H. Overeem voor f1785; schilderwerk aan G. ran Raay voor f310 loodgiaterswerk aan E. Steinman voor f 260; smidswerk aan A. Bereudse voor f135; totaal f4588 Kon. bewilliging is verleend op het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht tot het oprichten van een Waterschap Soesterveen eu tot het vaststellen van een Reglement daarvoor. Telken avond ziet men hier door de stad de Spakenburger visschers door de stad ja gen. Dat daarvoor reden is, blijkt thans, nu in het dorpje een ongelukje is gebeurd, dat heel goed afliep. Juist toen hy wilde vertrekken, viel van een visscher de reeds geheel geladen kar om. De vracht werd weer opgeladen en voort ging het, juist toen de klok tien uur sloeg. Hij moest vóór zeveneu den volgenden och tend nog te Gouda aan de markt zijn. Of hy ook gereden heeft. Zaterdag is de dienst op de paardetram te Utrecht voorgoed gestaakt. Daardoor zyn zestig beambten, meest ge huwd, buiten verdiensten geraakt. Een commissie tracht hen aan een nieuwe werkkring te helpen eu hun tijdelijk finan cieel te steunen. Een tiaar jaar geleden werden door inge nieur Kriegel' pogingen aangewend om een verbetering te breDgen in de verbinding tusschen het station de Klomp en het dorp Veenendaal door het leggen van een spoor lijn. Deze stuiten af op de groote kosten. Thans worden opnieuw ernstige pogingen aangewend om de verkeers- en vervoermid delen van deze irndstreek te verbeteren en uit te breiden. Dezer dagen werd daartoe door een ingenieur by de verschillende fa brikanten en neringdoenden te Voeuendaal eeu bezoek gebracht om de mogelykhoid eu wenschelykheid te bespreken van een ver. binding van Veenendaal-de Klomp metLun- teren in aansluiting met den Centraal-spoor- weg, en van Veenendaal -do Klomp naar Eist, om verbinding te krijgen met do scheep vaart op den Rijn. Deze zaak, van zóo hoog belang voor 1e geheele landstreek, in bij al de daarbij be trokken industrieelen en neringdoenden met instemming begroet en dus is de mogelijk heid niet buitengesloten, dat binnen korten tijd het dorp met een modernen verkeersweg wordt verrijkt. Het plau is in exploitatie te brengen eeu electrischen spoorweg met bovengrondscbe verbindingen. Binnen enkele dagen zal een oproeping aan verschillende belanghebbende!) en belang stellenden worden verzouden tut bijwoning eener vergadering, waarin deze zaak publiek zal worden besproken. Het ook hier rnet eere bekende Woudeu- bergsche harmonie-korps »Fideliö", o. a. uit de Kroningsdageu en hetjongste kegelconcours heelt zijn 12V2-jarig bestaan gevierd. Van zijn Beschermheer, den oud-Burge meester J. B. de Beaufort, ontving bet een zilveren herinnerings-medaillede burgerij schonk liet zeer populaire korps een reus achtige lauwerkrans. Den beer C. H. Stoetzer, van hier, die in 1903 den heer Leop. E. Beers als Directeur opvolgde, werd als herinnering een zilveren inktstel aangeboden. Het vaandel van het 4o regiment infante rie, van welks vermissing we in liet vorige nummer met een enkel woord melding maakten, is terecht. Luitenant A. Kaptein, commandant van het nakamp, loofde aanstonds f 25 uit voor hem die het doek teruggebracht. Een boer vond het in eeu boschje vlak bij het kamp. De halte Kraailoosche weg, tusschen de stations Hilversum en Naarden-Bussum, ver valt met 1 October. Geeu zeer aangename tijding voor wande laars en fietsrijders, die daar hun tocht plachten te onderbreken. Eeu wonder De vrouw, die 't langste hoofdhaar heeft, dat men kent, is een Me- xicaansche, Mercedes Lopez genaamd. Zij zelf is 152 centimeter groot, maar als zij recht op staat, liggen heur baren nog 141 centi meter achter haar op de aarde. 1 Je haarvlecht is zóo dik, dat zij zich daarin verbergen kan. Zij heeft de haren dikwijls afgesneden, zij groeien evenwel zoo suel aan, dat zy bijna elke maand aan baarhandelaars vlechten ver- koopen kan, Zij is de vrouw van een arme schaapherder. Wie 't niet gelooft, moet maar eens naar Mexico reizen en zich gaan overtuigen RECLAMES, van 1 5regels fl.25 elke regel meer f 0,25 WEEN NIET MEER, De Pink Pillen zulleu u genezen. Dat zengen wij aan ben die lijdeD. lu vele huizen waar nieu leed, waar rneu weende, hebben de Pink Piilen gezondheid en vreugde gebracht. Wanneer do I'iuK Pillen in een huis binnen komen, gaat de ziekte er uit. De beer J. Huizing, te Ooslerhoogebrug bij Gro ningen, schrijft ons: „Mijn vrouw heeft gedurende vele jaren sao de maag geleden. Zij nad geen eetlust eu haar maag kon niets verdragen. Natuurlijk was baar slechte maag oorzaak da' zij haar gezondheid verloor. Vele meuschen hebben my toen over de Piuk Pillen ge sproken, en zoo beu ik er toe overgegaan die door mijn vrouw te doen gebruiken. Kort daarna nam zij een verbetering waar in den toestand van haar maag eu in geheel haar gest&l, tot groote voldoe* aing van ons gezin. Eenigen tijd later wasmjjn vrouw gebeel-en-al genezen." De heer L. Bakker, Kreupelstraat 46 (e Schiedam, Bohryft ons: „Mijn vrouw, 68 jaren oud, leed sedert lang aan rbeuraatiek, in zulk eer. hevigen graad dut tij het minste huiswerk niet me». kon verrichten. Zij had al vele medicijnen gebruikt zonder er eenige baav by te vinden. Daarop is zij op raad van familie de Pink Pillen gaan gebruiken. Haar toestand is spoe dig verbeterd, en nu lijdt zij in het geheel niet meer". De Pink Pillen hebben millioenou genezingen tot stand gebracht. Zjj zijn de bewaarders der gezond heid van het buis. Zy brengen den zieke onmid - dellijk verlichting en genezen hem snel. Zy zyn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, n eu- rasthenie.algemeeue zwakte, maagkwalen, rbeuinatiek Prijs f 1.75 de doos, f9 per 6 ooozen, verkrijgbaar bij SNABILIE, Steiger 27 te Rotterdam, eu Apotheken Ook echt verkrijgtaar by A. VAN ok WEG, dro gist, Langeslrnat 23 te Amersfoorten A. dï VRIES, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaskel dei Pinkpil- Uvtil) len heeft nog nooit iemand nezen. Afbeeldiug der d LIJST van LR1EVEN geadresseerd aan onbekenden en verzonden aan het Postkan toor te Amersfoort ge luren de do 1o helft der maand September 19 )7. Brieven A. Schoonderbeek, Amersfoort. Mej. A. H. Dissel, L. van der Pol, Rotterdam. Wed. Do Jong, Scheveningé». Van de Bilt, Utrecht.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2