Stadsnieuws. G emengd nieuws. .,Ku nu kwiumm to op haar aan, die golven vau wanhoop, zacht deinend eerst, ula dreigend maar xioh terughoudend als out huur te tergen dan nader, ultyd nader.haar overstelpend plotseling haar 111 •«■•leurend, rondtollend in draaikolk op draaikolk,... tot zij niet meer kon niet meer kon. en het haar was.of zy het uitgillen moest Zy kwam in op,tand togen God, die wreed geweest was, door haar een hart te geven „zAo warm, zóo gevoelig, x6o teer, dat ieder verlies een marteling moest worden, een marteling die langzaam verdoofde weliswaar, maar steeds won den naliet, die schrijnden.sehrynden altijd „O, dat groots, groote wee der zwygendo ziel, die in ons woont en met ons gaat het leven door nu een brandend vaar in ons MaoaaaU. lang zaam sloopond de krachten van ons lichaam, zich voeden 1 met onze tranen, ons hartebloed, ouzo heiligste aandoeningen, tot het lichaam sterft en vergaat. Maar waarheen gaat dan dut universum van liefde en lyden, dat wy „ziel" noemen Aldus, in overpeinzingen verzonken, wandelt Truus wat heen en weer op een eenzamen weg. l>aar ontmoet ze twee Heilssoldaten, een man en een vrouw. Zij wil tot die vrouw 5aan en haar zeggen „mijn hart is gebroken", och de gedachte, dat zij uiet begrepen zou worden, weerhield haar. Op haar klacht zou 't eenige antwoord zijn Kom tot Jezusl Thuis gekomeu, verneemt zy, dat de scheiding is uitgesproken eu dat de Rechtbank de beide kinderen heeft toegewezen aan Smeder. Leo weet zijn vuder te bewegen, hem bij zijn moeder te laten blyven, die ernstig ziek is geworden. Haar leven was gebroken. Zij voelde, dat ze spoedig sterven zou. Leo en zijn moeder gaan naar 't.Zuiden inde hoop, dat zij duur rust ou beterschap zal vinden. Het mocht niet baten. Ze ging van dag tot dag achteruit, peinzende over allerlei dingen uit ven zoo mooi verleden en alleen irons', vin dend in haar jongen, in Leo, die niet week van haar zijde. Boy schreef haar niet. Ook dat pijnigde haar. Op* een dag, waarop Leo geschrokken was van de starre onbeweeglijkheid, waarmede zyn moe- der's oogen hem hudden aangezien, werd een zenuwarts geraadpleegd die hem vertelde, dat het dementia paralytica wuh, waaraan de kranke reeds vijf juar leed, 'n ziekte, die in toenemende mate haar «tempel op den geheden gedachten- gang van den lijder drukt en hem dryft tot onsamenhangende handelingen. By den een tot ontwikkeling eenor bijzonderen energie, die hem tot gewaagde Bpeculaties voert en, zoo zij mis lukken, tot algehevlen ondergang, bij den ander tot hartstocht en andere onverstandige daden. „Hebt ge", zoo sprak de medicus tot Leo, „ooit Jeweileld in het al of niet goed zyn van je moe- er, verban du dan voorgoed uitje hart; zy is geheel onschuldig: do ziekte alleen draagt de schuld." Op een avond, 't was te Napels, waarop Truus na een bezoek aan de Grotte del Cane, waar haar een ongeval overkomen was, vroegtijdig zich ter ruste had begeven, bracht Leo haar den zoo lang verbeiden brief van Boy eu ook een van haar man. De laatste bevatte oen bede om vergifie- nis. Leo had hem ingelicht omtrent haar ziekte. Toen, om haar te wekken, zijn lippen haar wang beroerden, voelde hy een ijzige koude. Truus was niet meer. En Leo las den brief van Boy eu zijn vader vopr, aan haar. die niet meer houren kou, met stem die bracht „het luatste licht in den nacht''. Ik hoop, dat dit boek, uitgave L. J. Veen, Amsterdam, hetwelk ons door de firma Reddin- gius, Hilversum, ter heoordeeling werd gezonden- ïn de handen vin allen kome, die indertijd zoo veel eenden hebben, vnu de boeken en artikelen van Johanna van Wou Je. Want op dezen haar zoon is neergedaald bet bests, du zij te geven had en waarmede zij in b>-Wr<- dagen duizenden en duizenden heeft ver kwikt. ik hoop. dit zy, die huur meesterwerk „Hol landsen Ihnnei.huisje" nooit lazen, het thans nog ter hand zullen nemen, om daarna „Leo Sme dert» ieseu. Want deze iwee heerlijke boeken geven een getrouw beeld van het licht en het bruin Jat er is in het munschenleven- Liefde voerde de pen der moeder, die van laven* opgang getugie; lief le b-stuurde ook de hand van dun zoon, toen hij schreef over een leven, dat in smart is ondergegaan. Aan Henri van Wermeskerken my n oprechten donk voor dezen arbeid, verricht in kracht van liefde, dour ?mart gewijd. Want voo-zekcr zal dit kostelijk, goed geschre ven bock bijdragen tot zooveel beter begrijpen; zal het ons nader brengen tot de waarheid die wy moeken in ons zeiven, in anderen en in al de ons omringende diugen van het zijn. j. A. a N. De sSuatscouiant" bevat het Kou. besluit vau 18 September tot wyziging der Motor en i'ijwiolwel. Onder meer worlt daarin bepaald, dat do Gemeentelijke overheid het recht ve: krijgt, voor all» wegen binnen de Gemeente imxunum-iui.-ltii'ld te bepalen v&ti 15 Kilo- meter. Goor d-m heer D. Gerritsen is het volgende voorstel bij dun Haal dezer Gemeente inge diend De ondergeieekeudo stelt ui het belang van liet volksonderwijs voor, de trie tementen, i-uz vau liet pensom-el aan de scholen voor openbaar Lager uuderwya tu do Gemeente Amersfoort aio volgt te regelen Aauvaogsalaris(300.— 0 verhoogingen om de 4 jaar f75 450.— Hoofd acte150 Maximum Tl200.— Vergoeding vrije wouing 100.— Maximum vau Hoofden met f 100 ver- Imogen. Vervallen dan de verhoogingen na 30 jaar met f50 en na 35 jaar met f50. Ik taxeer de verhooging op ongeveer f 5000 per jaar. Indien het voorstel van Minister Rink wordt aangenomen, zal het subsidie aan de Gemeente hoogstwaarschijnlijk verhoogd worden. Otn die 15000 te vinden, stel ik verder voor, den post Inkomstenbelasting met dat bedrag te verboogen. Over 190(3 is begroot 182 000 en ontvangen 1 85 000; de bevolking is in die laatste twee jaren weer mot 1300 zielen toegenomen en neemt u<»g gaundeweg toe. Bovendien blijkt steeds uit de Begroe tingen, dut de opbrengst van de ontvangsten altijd grooter is dan de ramingen en de uit gaven minder. Op deze gronden meen ik met gerustheid, dat de post kan verhoogd worden eu geen aanleiding kan geven tot belasting verhooging. De Minister van Uimieolandsche Zaken heeft volgens »De Tyd" aan de commissie van advies in pensioenzaken voor R. K. bij zondere onderwijzers in bet aartsbisdom Utrecht medegedeeld, dat van de collectieve bereidverklaring tot het voldoen deraanvul- liugsstorting tot inkoop in het Rijks-pansioeu- fuuds is kennis yenomenleveos werd de commissie verzocht, alle bescheiden der belanghebbenden in êen zending aan zijn Departement over te leggen. Bedoelde bescheiden moeten vergezeld gaan van een staat van dienst by het bijzonder onderwijs vóór 1 Januari 1906 en op den staat moet mede vermei 1 worden de betrek king, door onderwijzer bekleed op den 1 Januari 1906. Uiterlijk 31 October moeten alle stukken bij de commissie zyn ingekomen. Zij belast zich met het nazien der bescheiden en met de collectieve opzending aan den Miuister van Binnenlandsche Zaken, m deu vorm, door dezen gewenscht. Met ingang van 1 November zal ook hier een cursus worden geopend voor politie beambten, die het diploma wenschen te be halen. Aanvankelijk zullen lieu agenten van politie er aan deelnemen. De cursus staat onder leiding van den Commissaris, die zich later door een der lnsp"Cteurs zal laten bysiuan. Voor het onderricht in de voor bet examen benuodigde schoolvakken hoopt men een oud- ooderwyzer ie vinden. lie H. IJ. S. M. neeft de pensioenen voor haar personeel verhoogd met f2 per jaar ter bestrijding van de kosten der uittreksels uit de registers van deu Burgerlijken Stand en andere bescheiden, die voor de toeken ning en uitbetaling van pensioen worden gevorderd, en verminderd met de bedragen, «lie de berokken personen mochten ontvan gen krachtens een wet Ier verzekering tegen geldelijke gevolgen vau ongevalleu, ziekte, invaliditeit of ouderdom. Tot Inspecteur van deu weg is, ter ver vulling der vacature ontstaan door het over lijden van den heer C. Vlaanderen Azn., be noemd by de H. IJ. S. M. hier de heer P. H. Kempen?, te Almeluo. De heer G. C. Roijiiders legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het caudididaats-exainen Genees kunde. Bij een dozjju jaren terug is ook hier in de wiukul-ètalages een aanzienlijke verbete ring gekomen met toen vergeleken, scheelt het als lig en nacht. In menig opzicht zijn we zeits zóo verwend, dat we maar al te dikwyls byna geen acnt meer slaan op even fruuie als kostbare uitstallingen. Maar toch willen we uu even wijzen op de hoogst bezien* vaardige expositie van pelterijen in het magazijn van de firma Gebr. Levy, waar naast een keur van prach tig bont eu van zeer natuurlijk opgezette dieren ook is voor selck wat wil*" en even goed de kleine beurs zich tegen den komen den winter kan voorzien. Het aantal dienstplichtigen, dat voor 1 Sep tember iu deze Provincie is ingeschreven voor de loting der Nationale militie 1908 bedraagt 2582. Het 5e regiment infanterie behaalde inde Militaire gymnastiek- en sportwedstrijden te Breda, behalve den reeds vermelden 7den prys in den zeskamp voor korpsen, den lsten prijs slinger bat voor korpsen. Sergeant Priem won met 6R/4 punt dea lOden prys individueel* zeskamp; de eerste prijs daariu werd behaald met 68 punten. Tot het oudste studiejaar van deu Hoofd cursus is alsnog bevorderd sergeant A. Storm van Leeuwen, van het 5e regiment infanterie. Kort nadat hot 25-jarig bestaan van het eskadron ordonnansen werd herdacht, deel den we mee, dat bet plan bestond, dit kleioe maar zoo waardevolle korps op te hellen. Thans verluidt het weer, dat het eskadron zal worden opgeheven als zelfstandig korps, wellicht reeds mei Mei 1908. Het voornemen zou bestaan, dan bij elk der vier regimenten huzaren een peloton meer bijzonder te besteramen voor den ordonnauce-dienst, terwijl er ook sprake van is, de opleiding voor dien dienst te doen plaats hebben te Amersfoort, waar tevens een cavalerie-school zou worden gevestigd voor de hoogere opleiding, ook voor officieren, in den trant van die te Saumur (Frankrijk). De Zwemschool is gister voor het publiek gesloten; tot volgend voorjaar natuurlijk. De temperatuur van het water was iu de laatste dagen slechts 56° F. Het eerste elftal van sQuick" is met 3—2 zegevierend uit den eerste competitie-wedstrijd gekomen. De rust ging in met 2—1. Vóór de rust, was het beslist het sterkste elftal en kon het tweemaal kort achtereen doelpunten doch na rust zette Wilhelmina". uit Deu Bosch, er alles op en maakte zelfs 22 gelijk, tot een der Bosschenaren den bal met ie hinden in plaats van met de voeten ging bewerken. De hieruit volgende strafschop wist .Quick" in een derde doelpunt om te zetten, zoodat het einde was 3—2 in hel voordeel van Amersfoort. De druilerige regen was oorzaak, dat er nagenoeg geen publiek was. Quick III speelde op het nieuwe terrein aan de Wernerlaan te Hilversum tegen het tweede van Victoria en verloor met 5 8. Quick II zou spelen te Utrecht tegen U. V. V. doch om het slechte weer ging deze wedstrijd niet door. Het eerste elftal der B. V. C- werd te De Bilt door H. V. C. geslageu met 5—0. Het tweede kreeg op het terrein achter •Rustoord" met 3—1 klop van Velocitas uil Hilversum. In de gisteravond gehouden vergadering de plaatselijke aldeeling van den Ned. Protes tanten Bond werd in de plaats van nu wijlen den heer L. J. Bikkers gekozen tot Bestuurs lid de heer W. Visser en als nieuw Bestuurs lid de heer R. Vreera. De heer L. van Wijn gaarden werd herkozen en tevens benoemd tot afgevaardigde naar de 37ste Bondsver gadering, op 22 en 23 October te Nijmegen te houden. Na de ledenvergadering hield dr. H. L. öort, Remonstrantscb predikant te Utrecht, een voordracht met lichtbeelden naar aan leiding van meesterstukken over onderwerpen uit hot Oude en het Nieuwe Testament. Nadat ds. Hooykaas de zeer talrijke aan wezigen het welkom had toegeroepen, de leden noodigend mee te werken tot het doel van den Boud en die nog vaD verre staan er op wjyzend dat de Bond nog zoo heel veel te doen heeft, werden de lichtbeelden gepro jecteerd een prentbijbel, doch van overwel digende schoonheid, met even groote kennis als schoonheidszin gekozen. Dr. Oort gaf bij elk der tafereelen een korte toelichting of kleioe herinnering, een enkele maal een niet algemeen bekende verduidelij king, welke niet nalieten diepen indruk te makeo op de zeer velen die het kerkgebouw geheel vulden. Daar waren wonderschone projecties naar teekeningen, etsen of schilderijen van Wal ter Crane, Gustave Üoré, Alma Tadama, Jo zef Israels, Zimmerman, Rembrandt en meer anderen. Spr. stond vooral stil bij de gelijkenis van den Verloren zoon, de Drieëoheid naar Mu- rillo en de afbeeldingen der Passiespelen te Oberamraergau. Een zeer mooie en hoogst belangwekkende voordracht. A thing of beauty is a joy forever. Het plaatselyk Nuts-departement houdt Vrijdagavond een ledenvergadering, onder meer tot het aauhooren van medeueelingen. Nogmaals herinneren we aan de belang' rijke vergadering van .Handel en Nijverheid' op aausta&nden Donderdagavond. De vereeniging .Amersfoortsche Vrijwil lige Brandweer", die aanstaanden Zaterdag 25 jaar zal hebben bestaan, zal dat feit fees telijk berdenken. Dien 'lag wordt 's middags half een bij haar loopplaats, aan de Waag, een photo gemaakt van het geheele korps. Om half drie receptie en gezellig samen zijn in »D« Keizerskroon". Om 5 uur karaeraudschuppelijke maaltijd. Om half acht verzamelen aan de Waag en van 8 uur tot half elf optocht. Na terugkomst de aan «Keizerskroon" gezel lig samenzijn met speten om prijzen, waar* van de uitreiking plaats heelt omtrent mid dernacht. Maandag 14 October is de groote feestdag. Om 3 uur begint het gezellig samenzijn in »l)n Keizerskroon" en 0111 5 uur aldaar het gala-diuftr, gevolgd door een soiree, be sloten met een hal Het Amersfoortsch Draukweer Comité zal zich ook hij de lotiugsdageu, 28 eo 29 Octo ber, oiet onbetuigd lateu. Het plan is zelfs, een lozing met lichtbeel den te geven. Hernalsteen, de Brusselaar die er niet 75 000 franc van de »Caisse des reports'' te Brussel van door ging en wiens zeer in 't oogloopend signalemem ook hier in het kastje aan het Commissariaat var» politie was neer gehangen, is te Bonn gearresteerd. Voor deu een wordt het toeval een bar rière, voor den ander en carrière. Inhoud Wereldkroniek" 5 October: Het succes der Duitsche luchtscheepvaarttechniek. Tentoonstelling N. Rastert. De kust- mauoeuvres. Personalia. Kroniek van de week. Het 60-jarig bestaan van het Kon. Instituut van ingenieurs. Do Vier- jaarhjksche te Amsterdam. De laatste schuttersmaaltijd te Rotter lam. Karika turen uit het buitenland. IJlt den omtrek. H. M. de Koningin vertrekt aanstaanden Maandag van >Soestdijk naar Neuwied eu vervolgens naar Box en Moutreux. Te De Bilt achyoen do niet-bezitters van een jachtakte niet zeer fortuinlijk. In een vorig nummer meldden we, dat twee stroopers het haat, dat ze neerlegden, zagen ten deel vallen aan een jachtopziener. Nu heelt de »Ned. Sport" een allerleukst verhaal van een Amsterdammer, die op zijn middagwandeling een ...igeschoten haas vond. Voorzichtig nam hy het zwaar gewonde dier op den arm, hem afmaken durfde hij niet, en toog er mee huiswaarts, in gedachte n-eds smullend aan hazenragout of iets derge lijks. Een oogeuhlik zelfs had hij er aan ge- dacht 0111 te vertellen, dat hij zelf den haas geschoten had maar dat/lurfde hij toch óok niet. Nog éen beukelaan door en bij was dicht bij huis. Juist bad hij den eersten beuk ge passeerd, toen uit hei. lings den weg staand hakhout een groote hondblalïend op hem toe schoot. Van angst liet hy den baas vallen de hond nam dien volgeusalle regelen der kunst in den bek en ging er mede van door 1 I11 plaats van een haasje, bracht de heer niets anders thuis dan een met hazenzweet bedekt pak. Een Gemeente-arbeider te Baarn bad dezer dagen de onvoorzichtigheid een puistje aan deu neus open te krabben. Spoedig begon het geheele hoofd zóo op te zetten, dat hij zich naar den dokter inoest begeven, die bloedvergiftiging constateerde. Do patiënt is niet buiten gevaar. Tot buitengewoon Gemeen!e-veldwachter van Bunschoten is benoemd M. Vedder, al daar. Het adres aan den Gemeenteraad van Bussum tot verkrijging eener Hoogere Bur gerschool aldaar 1* rends door 250 belang hebbenden geteekend. Morgen wordt het verzonden. De Gemeenteraad van Harderwijk he loot Zaterdag ter beschikking var. het Departe ment van Oorlog le stellen alle tem inen, benoodigd voor oen of twee bataljons infan terie. Voor benoeming tut Directeur der Ge meente-gasfabriek te Hilversum (vaciture- II. M. Andriessen) stellen B. en W. dier Gemeente voor de beeren S. Rijkes, Direc teur der Gemeentegasfabriek te Den Helder; J. F. H. Koopman, werktuigkundig ingenieur, te HilversumW. J. Sligting, Directeur der Gemeente-gasfabriek te Tielen J. do Koek, idem te Roermond. De commissie voor de gasfabriek beval aan de zelfde hoeren, doch in volgorde 1,3, 4,2. Door den Korkeraad der Ned. Hervormde gemeente te Leusdeu is besloten om 12 Hec taren heidegrond, toebehoorend aan de Dia conie, iu den aanstaanden winter te doen ontginnen en dezen te miken tot bouw- en weiland Door dit besluit worden de arbeiders gebaat, daar dezen nu geen gebrek aan werk zullen hebben en levens hoopt men daardoor in de toekomst de inkomsten der Diaconie te ver sterken. Het gedeelte van Soestcrberg dat tot de Gemeente Zeist behoort, wordt van gaslicht voorzien; ook de halte Huis ter Heide. Het 121/a-jarig bestaan der School met den Bijbel te Soest zal daar 15 dezer worden gevierd. De bekende weerkundige Möller, wiens voorspellingen in den 1 mtsten tijd meermalen bewaarheid worden, beeft nu ook 'teen en under medegedeeld met betrekking tot Octo ber. Van 1 tot 3 October zou het helder weer zyn; wat betrekkelyk goed is uitgekomen. 4 tot 13 'Jetober zullen onbestendig weer

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2