Stadsnieuws. tyn on by nu geen voorrechten geven. Spr. zegt, dut de zuak ampel en breed is besproken in een Bestuursvergadering, doch dat daar geen eenstemmigheid werd verkregen. Spr. wil zyn persoonlijke meening zeggen eo op den voorgrond meededen, dut hij geen tontooiistellingB-raao is. Toch hebben de vak- tentooiistellingeo van de laatste jaren getoond, dat, als zij goed worden georganiseerd, ook slagen. Spr. wil wyzen on do bakkery•ten toonstellingen, waarover leuerverbaasd stond. Do tentoonstelling van Ambachtsnijverheid, die nu te Amsterdam wordt gehouden, is uitgegaan van de Maatschappij vau Nijverheid; ook daar verbazend veel bezienswaardigs en en merkwaardigs, maar toch heeft zij spr. niet geheel bevredigd en spr. meent dan ook niet, dat deze collectieve tentoonstelling zu k een succes zal hebben als de vaktentoonstel- der hakkers, en spr. vreest, dat ook de ten toonstelling van denzoo heterogenen midden stand rul achter staan bij vak-tentoonstel lingen. Wat deelneming betreft in het waarborg kapitaal, dat kau de vereeniging niet doen en zeer is de vraag ot da leden onderling een bedrag zullen willen bijeenbrengen. Bedriegt spr. zich niet dan gelooft bij, dat de strooming in de bij den Bond aangesloten vereenigingen niet zoo vóór deze tentoon stelling is. Er is gezegd, dat elke vereeniging zedelijk verplicht was, deze tentoonstelling te steunen; spr. deelt die meeuing niet, te meer wijl men geen begrooting van kosten kent. Doch in principe kan men zich uitspreken over steun, liet antwoord op het schrijven van het Bestuur wordt ingewacht vóór dl October. De heer Van der Wal is het niet ge heel eens met den vorigen spr. Wel zijn er dikwijls waardelooze tentoonstellingen, doch er zijn er óok, die groot nut afwerpen. Spr. denkt aau de Landbouwtentoonstelling te 's-Gravenhage die zelfs de jalouzie der En- gelschen gaande maakte. De heer Van Duinen: Dat was een vak-tentoonstelling. De heer Vau der Wal: Dat zal de Middenstandstentoonstelling óok zyn. In Dan Huag waren 't landbouwers en veeteelersen wat daarby behoort; te Amsterdam zullen de raiddenstanilers van even veel categorieën exposeeren. De middenstand is bezig, zich te verheffen en wil thans iets doen, wil naar buiteu wer ken en daarvoor is een tentoonstelling van ongemeen nut. Wel weten we uog niet wat soort tentoonstelling de middenstand wil houden, maar het zou spr. toch zeer spijten als niet alle bij den Bond aangesloten ver eenigingen een kleine som stortten in het waarborgfonds en spr. zou willen voorstellen, dat H. N. daarvoor f 100 beschikbaar stelde. De beer E g g i n k heeft dit voorstel met verwondering aangehoord. Zoo pas nog is gebleken, rial de kas er niet zoo best voor staat. We moeten roeien met de riemen die we hebben en niet verder springen dan onze stok lang is. Een nieuwe hoofdelijke omslag zal de leden afschrikken. De heer Van Ede meent, dat de aan wezigen good vonden het tekort van 1 120 to dekken uit de kas, desnoods door hoof delijke!) omslag, uit overweging, dat allen zich bij bet lustrum kostelijk hebben geamu seerd. Spr. vreest echter, dat het Bestuur de beurzen zal gesloten vinden voor een ten toonstelling. De heer Van der Wal merkt op, dat het slechts flO) nominaal is; een waarborg en geen geld A fonds perdu. Het kan zelfs winst opbrengen. De heer Oostervenn stelt voor een plaatselijk comité te benoemen en een af gevaardigde te zenden, doch de quaestie der waarborgsom aau te houden tot die afge vaardigde zal hebben rapport gedaanmen kan dan altijd nog deelnemen, heizij uit de kas, hetzij doordat leden het bedrag bijeen brengen. De heer Van Ede vraagt of, als de ten toonstelling geheel hasco maakt, de vereeni gingen het tekort moeten bijpassen. Dat is meer vertoond. De Voorzitter antwoordt, dat als de w.-arborgsora met volteekend i3, de tentoon stelling niet doorgaat. Van bijstorting zal geeD sprake zyn. Het voorstel-Ousterveen wordt nu aange- nomen en bet Bestuur gemachtigd, verdere Stappen te doen. Aan de orde is de benoeming eener com missie die zal trachten, Amersfoort naar buiten meer bekend te maken. De heer Van der Wal zegt, dat deze zaak reeds meer werd besproken. Er is ge tracht en zeer sprekende reclame-plaat te doen maken en prentkaarten daarvan te verspreiden, doch alle pogingen in die rich ting zyn mislukt. Het Bestuur wil nu do zaak tot een einde brengen en stelt daarom voor, een commissie te benoemen. Op voorstel van den Voorzitter wor- den Iteiioemd de .Veren Van der Wal, Vuti der Meiden en M. 1 de Haas. Hierop wordt het 207de lid aangenomen. Aan 'Je orde is een bespreking van het automobilisme, in te leiden door dun heer Eggink. Inleider wil gaarne gelooven, dat de auto mobiel het vervoermiddel der toekomst is, doch noemt het ode schrik der wegen" en meent, dat tegen het m i s bruiken er van moet geageerd, gezamenlijk,door verschillende vereenigingen, opdat de actie krachtig zij en doeltreffend. Wal heeft de Centrale Gezondheidsraad zich den overlast aangetrokken van deze stol- opwerpers, wel beeft de Minister van Justitie voorzieningen toegezegd, doch telkens weer wordt iemand aangerand, niet door straat- roovers doch door automobielen. inleider respecteert aller vrijheid on zou alle straten, pleinen en wegeu voor deze voertuigen, die bij bijna moordtuigen had genoemd, willen openstellen als die verkeers wegen er maar geschikt voor wareu. Spoor wegen en trams zijn gebonden aan eigen Wi gen, terwijl de automobielen met dikwijls veel grooter snelheid zich maar overal mogen bewegen. Niet, dat de auto onmogelijk moet gemaakt, doch er moeten strenge maatregelen genomen tegen roekeloosheid en strenge straften uitgevaurdigd, te beginnen met hot ontnemen van het rijbewijs en geen geld boete, doch hechtenis moet opgelegd. De schippery is gebonden aan strenge be palingen nopens het uitwijken, doch de auto's wijken zooals ze willen. Inleider gispt de uitspraak van den kan tonrechter te Utrecht, die de controle van den verbaliseerenden agent van politie wraakte, en het vonnis in Den Haag waarbij de automobilist die eon moeder doodreed slechts éen maand hechtenis kreeg, en be treur het, dat het auto-ongeval op den Delft- scben weg nog niet is berecht, zelfs niet eens vervolgd. Na nog een Duitsche statistiek van auto-ongevallen te hebben meegedeeld, waaruit o. a. bleek dat 1ÜÜ auto-ongelukken plaats vonden tegen 20 trein-ongevallen en herinnerd te hebben aan de onbillijke be- voorrechtig der auto's op de Alaas-veeren wilde inleider om het late uur hierbij laten, doch reeds de volgende motie in overweging geven: »De vereeniging H. N.,vergaderd den 10 October 1907, kennis genomen heb bend van de vele ongelukken, welke door automobielen worden veroorzaakt, verzoekt de Regeering nauwkeuriger toezicht te doen houden op en strenger maatregelen te doen nemen tegen te snel rijden doorautomobilisten en gaat over tot de orde van den dag". (Daverend applaus.) De Voorzitter stelt voor om, nu de beer Eggink v\il terugkomen op dit onder werp, de motie aan te houden, te meer nu op .le agenda nog eenige zaken voorkomen, die van meer ingrijpenden aard zijn voor den middenstand. De heer Van Ede had gehoopt, dat de heer Eggink ook middelen tegen het door hem terecht gewraakte misbruik zou hebben aangegeven. Er is slechts éen middel, name lijk een motor vau beperkte capaciteit. Spr. betwijfelt echter of het zal worden inge voerd omdat de auto-bezitters zoo dicht rit ten bij de wettenfabriek. Ook in de stad wordt schrikkelijk snel gereden. Waar in het begin der Laogestraat en in de Kamperbinnenpoort rijtuigen stap voets rijden, jagen de auto's maar doorde politie kijkt ze na, doch verbaliseert niet. Spr. hoopt, dat de bladen hierop wijzen. (Reeds in het vorig nummer meldden we, dat de politie op deze Rijks-wegen niet kan optredenwelhaast echter kan op alle we gen in de Gemeente door bet Gemeentebe stuur een maximum-snelheid worden bepaald. Red). De Voorzitter stelt voor, de discus- sjën inderdaad te sluiten en dankt den heer Eggink zeur voor de inleiding. Aan de orde zijn de Ingekomen stukken het stenografisch verslag van het 4de Midden stands-congres, te Nijmegen gehouden voor f 1 per exemplaar te bekomen aan het kantoor der vereenigingeenige berichten van den Bond behelzende conclusion vail Congres- besprekingen ter lezing voor de leden aan het kantoor der vereeniging; een regle ment van het Rijks-bureau tot onderzoek van handelswaren, gevestigd te Leiden ter lezing als voreneen referendum over de vakop leiding van den middenstand als voren. Aan de orde zijn de Mededeelingen. (Slot volgt.) Zaterdagavond zijn verschenen de wetsont werpen tot herziening der Grondwet. schenen is het Kon. besluit van 9 Sep tember 1907 tur uitvoering van de Wet van 8 December 1900 tot invoering van Staat- schuldboekjes. Het tijdstip waarop deze wet in werking treedt, zal nader bij Kon. besluit worden bepaald. Het college van diakenen der Ned. Her vormde Gemeente heeft besloten, voor f 3000 deel te nemen in de leening, uitgeschreven door de vereeniging «Kinderzorg", tegen 3% om daardoor het Aldegonde-gasthuis te Amerstoort te kannen verbouwen en in te richten als stichting dezer vereeniging, om daarin verlaten en verwaarloosde kinderen te kunnen opnemen. Aan majoor A. M. Tromp van Holst is, wegens opheffing der schutterijen, die wer den ingevoerd bij de Wet van 11 April 182t, eervol ontslag verleend als commaudaut der dd. schutterij te Amersloort, onder dank betuiging voor de bewezen diensten, terwijl hem de rang is toegekend van luite nant-kolonel. Een zeer zeker welverdiende onderschei ding, waar hij een kleine 25 jaar als com mandant zoo veel voor zijn korps deed. Wel jammer is 't iutusschen, 1 at - waar de «Staatscourant" van Zaterdag op twintig bladzijden allerlei onderscheidingen bevat aan de leden der voormalige schutterijen vooral de Provincie Utrecht zoo matig werd bedeeld en geeu enkel woord van dank is gebracht aan de schutters die in 1870 zoo zich weerden en aan de voormannen van deu Ned. Schutterij Kader Bond. Het zilveren ambtsfeest van den heer J. R. E. Uejflis, commies bij de H. IJ. S. M., is Zaterdag zoowel door chefs en ambtge- uooten als door zijn vrienden met groote opgewektheid gevierd. De heer S. Posthuma, commandeur der politie-slangenwagen, is bevorderd tot onder- orandmeester bij de A. V. B. De heer F. W. A. lmmiuk, thans Ge meente-ontvanger van Ede, is heden middag benoemd tot Gemeente-ontvanger vau Apel doorn. De heer G. Boikensteiu, candidaat tot den Heiligen dienst te Hilversum, beroepen predi kant te Harieh (Fr.), hoopt aanstaanden Zondag daar zijn intrede doen. Omtrent het eerste abonneraents-concert vanwege den Algeraeenen Muziekhandel te Amsterdam gisteravond in «Araicitia" biet- gegeven, kunnen we in 't kort zeggen, dat bet zeer goed bezocht werd, drukker dan een der concerten in bet vorig seizoen, en dat een 30-tal personen dankbaar hebben gebruik gemaakt van de proef om ook plaatsen tegen verminderden prijs verkrijgbaar te stellen. Het was een buitengewoon mooi concert en het zeer talrijk auditorium luisterde met gespannen aandacht en onder diepe stilte naar de onverbeterlijke voordracht der fraaie liede ren van Schubert en Schumann, door den heer Gerard Zalsman gezongen. De pianist, de heer Henk van Breemen, wien indertijd de eer te beurt viel het Frauk- forter voeaal-quartel te begeleiden, was on eindig beter accompagnateur dan solist. Tot Directeur van het «Amersfoortseb Mannenkoor" is thans definitief benoemd de beer Ilazendonk. De viering van het zilveren feest der A. V. B. behoort alweer tot het verleden. Het is met groote opgewektheid gevierd, zoo naar buiten als in meer intiemen kring en stellig mag wel gewezen op de hartelijke deelneming er aan door voormannen en be dienend personeel der gemeente-spuiten. Zoo heel juist heeft de opporbrandmeester het Zaterdagmiddag bij de receptie gezegd »mocht het eerst ter plaatse zijn of bet eerst water geven door A. V. B. al eens aanleiding hebben gegeven tot haken en oogen, de uitstekende samenwerking van de gemeente- spuiten en hun deelneming aau dit feest vallen te roemen". Welk een belangstelling voor den werke lijk aardigen optocht. Dat hebben we hier nog niet dikwijls gehad, zoo drie muziek korpsen in den stoet. Hoe fraai waren de wagens versierd waarop de spuiten, die als spiegels glommen, werden rondgereden. Wat zagen die brandwachts er llink uit in bun uniform. En telkens onderweg die ovaties, zoo recht hartelyk gebracht. Veel oud-leden ontstaken betigaulsch vuur en juichten het voorbijtrek kende korps enthusiast toe en keken met groote belangstelling naar bet oude vaandel, dat zij verloren waanden, doch dat, geheel opgefrischt, vóór in den stoet werd meege voerd. Het rijtuigje, waariu de klopsters zaten, had wel de meeste sympathie en vrouw Ekkeveld, die haar «knuppel" wegens het feest had verzilverd, had menige ovatie in ontvangst te nemen. Gister werd het feest voorgezet meer bin nenshuis, maar 's middags toch werd even weer uitgereden om den onderbrandmeesier J. H. Donath en de kiopster vrouw Ekkeveld, beiueu sedert de oprichting aan.de vereeni ging verbonden, te hunnen huize te huldigen eerstgenoemde werd een lauwerkrans en een medaille aangeboden, l&atsgeaoemde ontving een fraai bloemstuk »met toubehooren". Aan het gala-diner zaten behalve de iedeu vele genoodigden aan, (lie ook vooreen groot deel de welverzorgde soiree, vol verrassingen, hijwoonden en ook deelnamen aan het slot nummer, een zeer geanimeerd hal. Moge de wensch, door don Burgemeester Zaterdagavond uitgesproken, in vervulling gaan en dpze zoo nuttige vereeniging haar zilveren feest door een gouden zien volgen. Men schrijft ons. Zondag vergaderde du schietvereoniging aWilln-lmtna" der pluatsolyke ufdeeling van den Kon. Ned. Bond. van OudOndorofl'icie- run het Kiezen van tweo bestuursleden en om de leden tevens, naar aanleiding van verschillende geruchten en couranten- be- i ichten, op de hoogte te stellen van den toe" stand der vereeniging. Ruim 2 uur werd de vergaderingdie goed bezocht werd, door den Voorzitter, den heer D. van Buuren, geopend. Door hot bedanken doo% eenige leden waren do functiën van Secretaris on Com missaris opengevallen als zoodanig werden met nagenoeg algemeene stemmen gekozen de heeren Uding en Hassiug, die zich de be noeming lieten welgevallen. Vervolgens werd voorgelezen een schrijven van acht leden der vereeniging, die bedankten terwijl werd medegedeeld, dut anti éen het lidmaatschap was opgezegd, waardoor thans het lédentul, in verband niet nog andere mutatien, niet 10 is verminderd en de ver eeniging dus nog bijna 40 schutterstelt, Hoowel de ontvangsten door deze vermin dering eanigszins zijn achteruitgegaan, was het aangenaam voor het Bestuur te kunnen mededeelen, dat, in tegenstelling van oen courantenberiebt, de korpsschuiters even talrijk zijn gebleven als voorheenslechts éen heeft de vereeniging verlaten, die in den laatsten tijd haar op een wedstrijd mocht vertegenwoordigen, omdat betere schutters door verschillende omstandigheden verhinderd waren, mede te gaan. Wat de overigen be treft die bedankt hebben, zijn dit nagenoeg allen schutters die tot de 2e en de 3e klasse behoorden. Hoe dan ook hut bericht is kunnen geplaatst worden, dat de beste korps- schuttersde vereeniging Wilhelmina" zouden hebben verlaten en zich by de nieuw opge richte vereeniging hebben aangesloten, is een raadsel wuarup >valsche reclame" hu' ant woord zal zijn. Nog vele onthullingen zijn gedaan die het doen en laten van eenigen der bedankt heb bende loden, voor wat do vereeniging betreft, in minder gunstig daglicht stelden en waar door alle aanwezigen een zuiver overzicht verkregen van het voorgevallene sedert de laatst gehouden vergadering. Vervolgens werd, op voorstel van het Bestuur, de Voorzitter met algemeene stemmen benoemd tot Eerelid, hetgeen hem bij monde van den nieuw benoemden Secretaris werd medegedeeld. Nadat het Bestuur was dank gezegd voor zijn optreden, vooral gedurende de laatste dagen, werd de vergadering rond huif vijf gesloten. Het tweede elftal van Quick sloeg Zondag te De Bilt het eerste der B. V. C. met 6—2; haar derde noteerde een papieren vijf omdat het derde van U. V. V. uit Utrecht niet naar het Witte bergje kwam. Het eerste nam rust tegen aanstaanden Zondag wanneer het hier P. W. uit Enschede ontvangt, welke kampioen-club eergister de G. V. C. te Wageiiingen sloeg met 8—2. Doch het eerste elftal van Quick is in goede conditie, en zal te meer zyn beste beentje voorzetten nu door het feest op Zaterdag avond zooveel »oude" Quick-tnenschen zullen komen kijken. Het eerste elftal der H. V. C. sloeg Zondag hier het tweede van A. W. uit Bussum met 3—1haar tweede werd te Utrecht inet 110 geslagen door Minerva, van daar. De plaatselijke afdeeling van „Toonkunst'' houdt morgenavond een ledenvergadering in verband met de buitengewone algemeene vergadering der Maatschappij. Het Wijkhuis van de vereeniging „Het Groene Kruis", aan de Blankenheyna-srtaat, is voltooid en zal Donderdagmiddag doorge- noodigden in oogenschouw worden genomen. Herinnerd zij aan de ledenvergadering der vereeniging «Industrie- en Huishoudschool" op Donderdagavond. De «Garanten-vereeniging tot in stand houding der Amersfoortsche Tram'' houdt Vrydagavond een ledenvergadering. Van »Amicitia" ontvingen we reeds een paar strooibiljetten omtrent de voorstellingen, daar in de kermisweek le geven. Dinsdag 22 October »Zijn EdelAchtbare". Is't nog noodig te zeggen, dat Speenhof!' en De la Mar dan komen? Ook geven zij dan een hoogst vermakelijke klucht, een oowerking van »De tante van Charley" in éen bedrijf. Van Woensdag tot en met Vrijdagavond is daar het uitmuntende gezelschap onder directie van Henri ter Hall. Onder andereu komen Solser en Hesse weer en is het slot een revue >0 die artisten". De heer Ter Hall zeil zal niet optreden, zegt men. De Keurmeester der viscb betrapte Zater dagavond een vischkoopman van hier, die in de buitengewone drukte zyn 3lag dacht tu slaan. Niet minder dan een mand en twee kisten gerookte zeehanen, schuhisch eu hokking werden afgekeurd en, daar de politie den optocht vergezelde, door den Kourmeestur

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2