Donderdag 24 October 1907. No. 7418. 57e Jaarganq. Feuilleton. M TWEE tlH. UITGAVE: FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post /'1.15. Advertentiën 1—3 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. KENNISGE TINGE ÏL BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meeute AMERSFOORT brengen ter algemeeue koauis, dat bij hun besluit nmDOm?e"0lg°, art' 8 ,1er HINDERWET, aan m. JALUBS,.wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van eeno zeepzieders gedreven door eene stoommachine van 6 P. K. in het perceel Arn- hemscho weg, wijk i No. 70', kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectio B. No. 2523 Amersfoort, 23 October 1907. Burgomeeater en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, n WUIJTIERS. Do Secretaris, J. G. STEN FEUT KROE8E. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 dor Gemeentewet, breugt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vorgadoron op Dinsdag den 29 October aanstaande, des namiddags te l'/j ure. Amersfoort, 24 October 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Oudcrdomsverzekering. Bij de Tweede Kamer ia thans ingekomen het wetsontwerp tot wettelijke verplichting van werk lieden om zich en hun weduwen te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ouderdom. De Memorie van Toelichting bevat 13S pagina's druks en het ontwerp houdt 307 artikelen in. De Regeering betoogt tot toelichting van art. 1 (de verplichting tot verzekering) dat het alge meen belang vordert, dat een talrijke klasse van personen niet op gevorderden leeftijd vrij alge meen geheel of ten deele ten laste komt van wie dien last bezwaarlijk kunnen dragen, hetzij van eveneens weinig vermogende verwanten, hetzij van de bijzondere of de openbare armenzorg. Het bewustzijn, dat in de toekomst het een of het auder voor hen kan zijn weggelegd oefent op de arbeiders een bij uitstek neerdrukkende werking uit. Zij zouden in hooge mate worden opgebeurd en in redelijken zin versterkt, indien een organisatie bestond krachtens welke hun op den ouden dag een rente werd verzekerd, waar voor de middelen uit hun eigen bijdragen en die hunner werkgevers werden bijeengebracht. Tus- schenkomat van den Staat tot het verplicht maken dier bijdragen is onmisbaar, wijl de ar beiders zelfs met den steun hunner werkgevers onmachtig zijn een zoodanige, voor allen gel dende organisatie tot stand te brengen. Het veranderen van de zedelijke verplichting van werkgevers en arbeiders om voor den ouden dag der laatstgenoemden te zorgen, in een wettelijken plicht wordt ten volle gerechtvaardigd door het algemeen belang. In overeenstemming met de meerderheid der Staatscommissie en op het voetspoor van het ontwerp Invaliditeitswet wordt voorgesteld, aan allen, wier inkomen uit arbeid minder bedraagt dan f1000 per jaar de verplichting tot verzeke ring op te leggen. Voorts wordt voorgesteld, aan den verzekerde, die den leeftijd van 65 jaren bereikt en den wachttijd vervuld heeft, recht op Ouderdoms rente toe te kennen. De Regeering is van meening, dat het ingaan der ouderdomsrente op Gó-jarigen leeftijd, nu het financieel uitvoerbaar is gebleken, in elk opzicht aanbeveling verdient. De Regeering heeft zich verplicht gezien, aan 7.) Nadat de detective gotuigeuis had afgelegd om trent zijn bevinding en het aannemer, van zelfmoord door hem, ais volkomen ondenkbaar, wasatgewezep, zette do inspecteur mei veel gevoel van eigen waarde zijn zienswijze over de gepleegdo misdaad uiteen en noemde David Hicks als den vermoedelykeu moor- deDe"rheer Amos Dwigbt, die na hem getuigenis moest afleggen, schelste den vermoorde we! is waar als een zonderling in verscheidene dingen, maar in alle overige aangelegenheden, vooral in die betrek kelijk de zaken, als een door en door achtenswaar- d*Tot de kleine eigenaardige liefhebberijen van Palmer behoorde ook oen verzameling oude munten en wape ien, zooals pistolen, dolken, pjjlon on andere voorwerpen, welke niet veel plaats innamen. Wat ziin financieelen toestand en in het algemeen zyn huiselijke «akon betrof, was de afgestorvene zeer de Koningin machtiging te verzoeken tot in- trekkiug van het ontwerp-Invaliditeitswet, omdat het onderwerp daarbij naar haar meening niet geregeld werd met die volledigheid, welke te bereiken en te verlangen is. Zij is van oordeel, dat het onderwerp, voorzoover het in de naaste toekomst bij de wet behoort te worden geregeld en bijzondere omstandigheden zich daartegen niet verzetten, tegelijkertijd in zijn geheel en bij éen wet moet worden geregeld. Aanvankelijk bestond bij de Regeering het voornemen, de Oudordoms- en de Invaliditeitsver zekering gelijktijdig te regelen. Nadere studie van het ontwerp heeft haar echter van dat voornemen doen terugkomen en er toe geleid, aan afzonderlijke regeling van beide onderwerpen de voorkeur te gaven. Het stelsel der Duitsche invaliditeitsverzeke ring, in hoofdzaak overgenomen in het door de vorige Regeering ingediend ontwerp-Invaliditeits wet, blijkt nl. tot bedenkelijke uitkomBten te leiden, gelijk de Regeering zeer uitvoerig uiteen zet, komende zij tot de conclusie, dat het de voorkeur verdient een regeling te treffen, waardoor de belanghebbenden, onder de noodige waarborgen tegen misbruik, den vereischten steun ontvangen om hen tegen de geldelijke gevolgen van vroeg tijdige invaliditeit te voorzien. Hoe dat zal kunnen geschieden, maakt nog een punt van onderzoek uit. Alvorens een beslissing te nemen omtrent de wijze waarop de verplichte Ouderdomsverzekering behoort te worden geregeld, heeft de Regeering het stelsel van Ouderdomsverzekering, dat in het Voorloopig verslag dor Tweede Kamer over Hoofdstuk X der Staatsbegrooting van 1906 door eenige leden werd aanbevolen, in ernstige over weging genomen, waarvan de uitslag evenwel is geweest, dat zij het aanbevolen stelsel niet meent te Kunnen aanvaarden. Dat aanbevolen stelsel was er op gegrond lo dat de aanspraak op en het bedrag van de rente afhankelijk zijn van den leeftijd en van het vermogen van den verzekerde; 2o dat van aile verzekerden gelijke premie werd gevorderd en aan alle verzekerden (in de zelfde vermogens klasse) gelijke rente werd toegekend; 3o een ieder verplicht wordt, zich te verzekeren. Punt voor punt wordt door de Regeering bestreden. De Regeering besloot dus het stelsel van het ontwerp-Invaliditeitswet in hoofdzaak over te nemen, doch, voorzooveol mogelijk, dat ontwerp aan te vullen met de noodige bepalingen betref fende onderwerpen, welker regeling daarbij aan nadere wetten en bij voorraad aan algemeene maatregelen van bestuur werd overgelaten, en voorts den leeftijd waarop de aanspraak op rente verkregen wordt tot 65 jnren terug te brengen voor hen, die den wachttijd vervuld hebben, en voor hun weduwen. Het ontwerp-Ouderdomawet iaat evenmin als het ontwerp-Invaliditeitswet in eenig geval restitutie van premiëu toe. De vrouw die in Let huwelijk treedt, heefter dus geen belang bij, de verzekering te doen vervallen. De Regeering heeft wat betreft vrijwillige verzekering het stelBel van het ontwerp Invali diteitswet, dat in het algemeen geen vrijwillige verzekering toeliet, eenigszins gewijzigd overge nomen en voorgesteld, uitsluitend aan den klei nen ondernemer de bevoegdheid te verleenen zich en zijn weduwe onder bepaalde voorwaarden bij de Ouderdomarentebank te verzekeren. terughoudend; meu vermoedde evenwel, dat hij zijn niet onbeduidende spaarpenningen in zijn particu liere brandkast geborgen had, welko in het achter- lokaal van het kantoor stond. Miss Jane, de dochter van den vermoorde, was de volgende getuige. Toen zij omtrent deu sleutel van haara vaders brandkast werd ondervraagd, ver klaarde zij dat die in zjjn zak moest zitten, waar hjj dan ook inderdaad werd go vonden. De brandkast werd onderzocht. De verzameling van munteu, de oude wapenen en de particuliere papieren, dit is alles lag gerangschikt meteen nauw keurigheid, welke voor do nauwgezetheid van Pal mer tot iu de kleinste dingen getuigde. Maar geld was er, behalve de oitde munteu, niet te vinden, niet eens eenige aanwijzing in de papieren, dat de doode ooit iets bezeten had er was geen schuldbe kentenis, geen effect, geen hypotheekakte om kort te gaan, volstrekt niets, dat als bewijs yan een of ander bezit kon gelden. Jane kon omtrent hot verinogen baars vaders slechts in zooverre uitsluitsel geven, dat hij nog kort geleden or over gesproken had, er ernstig over te denken zijn betrekking by hot huis Dwighi neder ie leggen, en een buitentje lo koopen, waarop hij zich geheel aan de ooft- en bloemencultuur kon wijden. Zoover zij wist, was zijn goheele vermogen in de particuliere brandkast geborgen geweestom trent de grootte ervan kon zjj evenwel niets mee- Wat betreft de verzekeringsplicht is het stelsel van het tweede lid van art. 1 van het ontwerp- Invaliditeitswet gehandhaafd. De verzekering duurt voort, maar de verzekerde heeft het recht de verzekering te doen vervallen. Daartoe zal de verzekerde echter niet licht overgaan omdat hij dan de gestorte premiën kwijt is en de ver zekering niet hernieuwd kan worden; hij noch zijn weduwe zou aanspraak op de rente kunnen verkrijgen. Bepuald wordt, dat ten behoeve van de ver- zekering_ van het tegenwoordig geslacht de eerste 75 jaren jaarlijk» zes en een half millioen gulden door het Rijk zal worden gestort. In de Rijks-bijdrage zijn niet begrepen de premiën voor militairen en de helft der premiën voor gevangenen. Df administratiekosten blijven, zoolang het Rijk een bijdrage aan het fonds geeft, voor het geheel ten laste van het fonds en komen daarna ten laste van het Rijk. Die kosten zijn geraamd op f550 000 per jaar, onge veer het zelfde bedrag waarop zij door de vorige Regeering werden geraamd. Blijkens het verslag van dr. W. A. Poort bedraagt de contante waarde van het voordeelig saldo der verzekering van het toekomstig ge slacht, als de rentevoet wordt aangenomen drie ten honderd te zijn, ruim 96.5 millioen gulden. Dit bedrag blijft ter beschikking van het toe komstig geslacht. Onder meer wordt bepaald, dat een matroos op een vaartuig, dat in f' jnst eener binnen Ne derland gevestigde onderneming, regelmatig of bij tussohenpoozen op Nederland vaart, werkman ia, ook indien hij zijn woonplaats niet binnen het Rijk heeft; dat niet-verzekeringsplichtig is de vreemdeling, geen Rijksingezetene zijnde, die hier te lande in dienst eener onderneming van publieke vermakelijkheden werkzaam is, onver schillig of die onderneming in dan wel buiten Nederland is gevestigd; dat de werkman, die aantoont dat hij het vooruitzicht heeftom bin nen eenige jaren een loon van meerf 1000 per jaar te genieten en dat loon te blijven ge nieten, op zijn verzoek van den verzekerings plicht ontheven kan worden voor een zekeren termijn, een ontheffing die telkens kan verlengd worden dat hij die levenslang een inkomen heeft voldoende om hem niet ten laste van anderen te doen komen niet aan de verplichte verzekering zal zijn onderworpen; dat verzekeringsplichtig zijn alle personen, die in een strafgevangenis, Rijkswerkinrichting, Rijksopvoedingsgesticht of Tuchtschool zijn opgenomen, onverschillig om welke redenen. Personen, die in een Huis van bewaring zijn opgenomen, vallen alleen dan onder de bepaling indien de opneming is bevolen wegens het ple gen van of deelnemen aan een strafbaar feit, of poging daartoe, of die onder verdenking staan. Op den gegijzelde noch op den gefailleerde is de bepaling van toepassing. Personen in een Tucht school of in een Huis van Bewaring opgenomen, worden niet geacht verzekeringsplichtig te zijn, tenzij zij een maand daarin hebben doorgebracht. De Minister van Justitie wordt als werkgever beschouwd. Naar de meening der Regeering verdient het geen aanbeveling, de uitvoering der bepalingen op de Ouderdomsverzekering aan de Rijks Ver zekeringsbank op te dragen. Daarom zal worden opgericht de Ouderdomarentebank, met 's-Gra- venhage als zetel. Bepalingen zijn opgenomen, waardoor het vervallen van de Invaliditeita' deelen. Haar vader was uitermate spaarzaam speculeerde uit beginsel nooit. Rider vroeg uu aau miss Palmer verlof, de papieren baars vaders te mogen nazien, wat deze gaarue toe stond. Onder audere meer of minder gewichtige stukken vond hij oen brief, welke hem voor het onderzoek belangrijk toescheen, en zonder daartoe een bijzondere toestemming te vragen, stak hjj dien in zijn borstzak. De detective verzoobt den officier van justitie hem deu kogel, welken de arts uit de wond had gehaald, ie laten, en daar deze van oordeel was, dat hij dat uitsluitend deed met het doel om met alle hem ten dienste staande middelen op de hoogte van de n daad te komen, stond hjj hem zijn verzoek toe. Rachel en Tibald Gibbz werden, zooals al de overi gen, die aan het huis Dwight verbonden waren, ondervraagd, maar zonder dat door hun mededeelin- gen ietB nieuwe aan bet licht kwam. De heer Dwigbt hield zich gedurende dezen tijd met Jane bezig eu bood haar, daar het aanzienlijk vermogen, dat haar vader opgespaard moest hebben, zoo spooriooB verdwenen was, zijn hulp aan. Miss Palmer was dankbaar voor de attentie, welke haar de patroon van haar ongelukkige vader bewees, maar verklaarde, dat zij aau geen stoffelijke hulp behoefte had, duur haar onlangs van een verre bloed verwante een erfenis van twaalfduizend gulden was ten deel gevallen. Verder liet zy ®r °P volgen: .Ik zekering niet ten gevolge heeft, dat de verzeker de, die door invaliditeit de storting niet kan voortzetten geen aanspraak verkrijgt op Ouder domsrente, omdat de wachttijd niet vervuld is. Die wachttijd zal vervuld zijn 20 jaren na het intreden der blijvende invaliditeit, zoodat de ver zekerde 80 jaren oud moet worden om aanspraak op rente krijsen. De jaarrente kan hooger, niet lager dan f104 zijn. De Regeering heeft ovirwog n, of ;ta i d- we duwe niet dadelijk na het overlijden van den man een rente kan worden toegekend; dit stuitte echter af op de ko-ten en op het be zwaar, dat een dadelijk ingaande weduwenrente, die bij het aangaan van «en huwelijk ophoudt, licht kon prikkelen tot samenleven builen hu welijk. De premie wordt betaald; door den werkgev - voorden verzekeringsplich- tigen werkman, nii -bevoegd tot het afleggen eener verklaring, dat hij de verzekering aU ver vallen beschouwt; die zijn loon, voorzooveel dit in geld bestaat, niet uitsluitend van derden ont vangt, noch bevoegd is het voor het geheel af te houden van hetgeen hij ten behoeve van zijn werkgever van derden ontvangt in alle overige gevallen d<>or den verzekerde. Voorgesteld wordt de premiën voor de verze kerden door den tijd, in verplichten krijgsdienst doorgebracht, geheel ten laste van het Rijk te brengen. De premiën worden betaald door het plakken van rentezegels op een rentekaart. De Regeering is er niet in geslaagd, een stelsel te vinden, dat minder bezwaren oplevert. Door het uitr iken van de eerste rentekaart wordt de betrokkeue in de verzekering opgenomen. De werklieden worden ingedeeld in vijfloon- klassen Klasse I jaarl. loon beneden f240 II van f240 tot f400 III f400 tot f600 IV f600 tot f800 V f 800 en hooger. Bij Kon. besluit worden voor elke Gemeente aangewezen de loonklassen, waartoe de verschil lende categorieën van werklieden behooren, voor zoover de bepaling der loonklasse in deze wet niet op andere wijze is geregeld. Over elke week wordt geheven een premie ten bedrage in loonklasse I van 20 cent. II 24 UI 32 i» IV 40 V 48 Bij algemeenen maatregel vau bestuur kan de betaling der premiën op een andere dan bij de wet bepaalde wijze worden toegelaten aan som mige personen (schepelingen, enz) Eenige artikelen betreffen de beslissingen bij verschil tussehen werkgevers en werklieden, als mede tusschen werklieden of werkgevers en de distric(ska8. Teneinde te voorkomen, dut vreemdeonderne mingen hier goedkooper kunnen werken dan hier gevestigde, wordt den werkgever de verplichting opgelegd, het ^equivalent der premiën aan het Rijk te betalen. 1 Bepalingen zijn voorgesteld, teneinde te maken, dat de verzoeken om Ouderdoiusvurzekeriug met grooten spoed worden behandeld. Kan een verzekerde, die den ouderdom vau 65 „U is een braaf eu edel meisje, dat in het onge luk zich krachtig betoont'" hernam de makelaar; „zoo u ooit mijD hulp mocht behoeven, wend u dan gerust tot mij. Wat ik iu staat ben voor u te doen, zal geschieden om u den weg door het leven te ver gemakkelijken." Daarop verliet hij haar met een warmen handdruk. Gedurende het verhoor der laatste getuigen was de president der Bank, waarbij Palmer de check vau twee ton had iu gecasseerd in het makelaarskantoor gekomen. Tegelijkertijd verscheen een oude heer met zil verwit haar en een grijzen als z\jde scbitteieoden, golvenden baard in het vertrek; hij had een paar vurige, donkere oogen eu maakte in boudiDg zoo wel als in kleeding deu indruk van een eenvoudige, maar voorname elegantie. Niemand kende den vreemdeling, die na een blik op Jane geworpen te hebben, schijnbaar met de grootste opmerkzaamheid den loop van het onder zoek volgde. De president der Bank wendde zich i.m :t verboor van don laatsten gei ui ge was fg p u, tot deu officier vau justitie eu fluisterde ne-u woorden in het oor. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1