Stadsnieuws. jaren bijou bereikt heeft, niet meer werken en betaalt hij geen premiën meer, dan behoeft hij, indien de wachttijd vervuld is, met de indiening van zijn verzoek niet te wachten tot de leeftijd van 65 jaar vervuld is. Dient hij het verzoek een paar wekon te voren in. dan kan de rente heiu op den dag, waarop hij deu leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, worden toegekend en hij treedt dan onmiddellijk in het genot daarvan. Prins Wilhelm von Wied, dis den 18 Juli 1871 te Wassenaar in het huwelijk trad met Marie Prinses der Nederlanden, dochter van Prins Frederik, is Dinsdagmiddag na korte ongesteldheid te Neuwied overleden. Hij werd daar geboren 22 Augustus 1845. Uit zijn huwelijk met de Nederlandsche Prinses zijn vijf kinderen gesproten. De overledene w.is oud-voorzitter van het Pruisische Hee renhuis. Hij was de eemg« zoon van den vierdes Prins Hermann von Wied; zijneenige zuster is de Kouiegiu van Rumeuië (Carmen Sylva). Gewisselde stokken, tnsschen B. en W. en den Raad. De Gemeente-begrooting voor 1908 werd 7 October behandeld door de le afdeeling en den volgenden dag door de 2e afdeeling, terwijl B. en W. hun Memorie van antwoord dateerden op 18 October. Daar deze verslagen 7 8 5 pagina's beslaan, moeten we de voornaamste zaken hier meedeelen bij uittreksel. Ver hooging jaarwedde Com missaris van Politie. De le afd. was algemeen er voor, deu Commissaris voor verbooging voor te dragen. De 2e afd. was verdeeld omtrent dit voorstel. B. en W. antwoordden, dat zij het wenschelijk achten, dat de jaarwedde wordt verhoogd met f200. Een der motieven is, dat de justitieele zaken hier steeds uitgebreider worden en het garni zoen veel werk en zorg geeft. Jaarwedde Havenmeester. De le afd. was algemeen voor verhooging met f 100, evenals de meerderheid der 2e afd. B. eu W. handhaafden hun voorstel om gunstig te beschikken op het verzoek om verhooging omdat het geldt een comptabel ambtenaar. Jaarwedde Klokkenist. De meer derheid der le afd.{verklaarde zich tegen het weder doen bespelen van het carillon ook op Maandag en dus tegen de verbooging van f50; evenzoo de geheele 2e afd. B. en W. namen dan ook hun voorstel terug. Subsidie Vreemdelingenver keer. De le afd. had geen bezwaar; de 2e afd. stelde voor het subsidie van f 100 van jaar tot jaar te verleenen. B. en W. handhaafden hun voorstel om dit subsidie tot wederopzegszens te verleenen. Subsidie A. D. C. De meerderheid der le afd. vei klaarde zich voor het voorstel van B. en W. om een subsidie van f 100 aan het Amersfonrtsch Drankweer-Cumité éen lid wilde weder f 300 toestaan, een ander f200 en een derde f150. De meerderheid der 2e afd. was voor f200, en B. en W. met onderdoende in waardeerin z, handhaaf den hun voorstel aangezien voor meer drin gende verbeteringen de noodige gelden niet te vinden zijn. Aankoop B i r k h o v e n"' uit de saldi der gasfabriek. Beide afdeelingen vereenigden zich met het voorstel van B. en W.éen lid der 2e afd. is daar tegen. Jiüirwedde'n Lager o n d e r w y s. De beide afd. verklaarden zich vóór de ver hooging voor de taaiakten van f 100 op 150, doch waren van meening, dat voor verdere wijziging het Regeeringsvoorstel moet afge wacht. De minderheid van het college van B. en W. handhaafde zijn voorstel van Januari (toekenning vier 3-jaarlijksche verhoogingen van f75, in plaats van vier 5-jaarlijksche van f75)de meerderheid wenscht de aanhan gige wijziging van het Rijks-subsidie af te wachten. Zij wijzen er op, dat het geenszins zeker is, dat bij een heffing vau 3% eeu hoogtr bedrag dan f 85 000 aan Inkomsten belasting zal worden ontvangen. Algemeene beschouwingen. In de le af-leeling werd dank betuigd voor de zorg waarmede Begrooting en Memorie zijn opgemaakt, en gevraagd naar den werkkring, enz. van den aanplakker en geïnformeerd of bet aanplakken niet kan worden uitbesteed. In de 2e afd. werd gevraagd naar de ver- belering van den Lageweg. B. en VV. zullen overwegen of aanbesteding van aanplakken wenschelijk is. Wat den Lageweg betreft, d';elen B en W mede, dat zij na 8 Mei niets vernamen van de aan dien weg wonenden. Inmiddels hebben zij den weg eenigszins doeu verbeteren. Jaarwed il e Burgemeester. De Burgemeester achtte het voorstel van Gede puteerde Staten om zijn jaarwedde te ver- hoogen ontijdig ingediend nu de Begrooting voor 1908 reeds is opgemaakt eo adviseerde, een jaar te wachten. Beide afd. vereenigden zich met die zienswyze en B. en W. zullen daarover een afzonderlijk voorstel naderin- dien en. JaarweddeOntvanger. De2eufd. voreenigde zich met het voorstel van eeu harer leden om de wedde van den vervanger des Ontvangers met f 100 te verhoogen. B en W. erkende, dat zijn werkzaamheden sedert de laatste vaststelling van zijn salaris, in 1903, zoodanig zijn vermeerderd, dat do bezoldiging met. f400 daarmee niet in overeenstemming kan geacht en stelden voor, die met f 100 te verhoogen. Keurmeester visch. Een lid der 1e afd vroeg of er geen termen waren om den titulaiis een gratificatie toe te kennen wegens 40-jarigen dienst. B. en W. antwoordden, dat zij daartoe geen voorstel deden om geen precedent te scheppen. Brandweer. Een lid der le afd. infor meerde naar de reorganisatie der brandweer een ander lid vroeg hoever men is gevorderd met de onderhandelingen omtrent de water leiding. De Voorzitter dier afd. antwoordde, dat R. en W. hopen spoedig een voorstel to kunnên indienen. Politie. Een der leden van de 2e afd. iuformeerde naar het adres der agenten van politie. De Burgemeester antwoordde, dat dit voorloopig weinig invloed heeft op de Be- grooting, daar het meer betreft de regeling, van positie en pensioen B. en W. hopen daarover spoedig te adviseeren. (Wordt vervolgd.) Prof. dr. H. IJ. Groeoewegen, hoogleeraar te Leiden, hoopt aanstaanden Zoudagochteud half elf vóór te gaan bij de godsdienstoefe ning in do Remonstrantscbe kerk, hier. De nog onyerkochte De Ruyter-zegels wor den 1 November verkrijgbaar gesteld als portzegels, behalve in do waarde van 20 cent. Ook voor verzamelaars zullen zij te koop zijn aan het Postkantoor. Belanghebbenden worden er attent opge maakt, dat voor quitantien en wissels op het buitenland een ander soort borderellen is ingevoerd. Waarom toch doet de Post-administratie van al dergelijke nieuwigheden geen bericht Op de Varkensrnarkt, tegen het huis van den heer Vermoleu, is een brievenbus ge plaatst. Eeu uitstekende maatregel, waarvoor groo- ten dank toekomt èn aan den Directeur van het Postkantoor hier èn aan den heer Ver molen, die verlof gaf tot plaatsing. Het onderwijzend personeel aan de open bare Lagere scholen in deze Provincie zal Zaterdag te Utrecht zijn 9de openbare vergadering houden ouder voorzitting van deu arrondissemeats-schoolopziener te Rhe- neu. In die vergadering zal de heer H. Pb. Kottraan, onderwijzer in Ned.-Indië, oen voordracht houden over „Het onderwijs in Inuië eu de positie vaD den Indische» onder wijzer" en zal de heer N. F. Perk, Hoofd eener school te Nunspeet, een inleiding houden over «Het nieuwe teekenonderwys in de praotijk", met tentoonstelling van buiten- landsche teekeningen en werk van eigen leerlingen. Is het niet de heer G. J. Buijs geweest, die den stoot heeft gegeven tot deze bijeen komsten, welke ten doel hebben het onder wijs meer uniform te doen zijn en zóo, dat het beter aanpast bij dat, in de Hoogere Burgerscholen en het Gymnasium gegeven. De sport-redacteur van het iHandelsblad", zelf een zeer bedreven voetbalbeoefenaar, schrijft over den jongsten wedstrijd van „Quick": Quick(Amersfoort)heeft weer eens bewezen een zeer gevaarlijke tegenpartij te zijn. P. W., uit Enschede, was algemeen favoriet voor dezen te Amersfoort gespeelden wedstrijd. Toch wou Quick met 60. Wel is waar miste P. W. eenige goede krachten, zoodat de achterhoede danig verzwakt was, doch Quick maakte hiervan natuurlijk danig ge bruik en in de eerste helft werd het spel dan ook voortdurend gespeeld op P. W.'s helft. Na 20 minuten maakte Quick snel achter elkaar 3 punten en met 30 werd gewisseld. Als P. W. na de hervatting een barer spelers moet missen, is het pleit spoedig beslecht en met (3O kwam liet einde. Dat is hier zoolang 't ons heugt nog nim mer geschied, dat bij de plaatsbespreking in «Amicitia'' kon worden gezegd: uitverkocht en dat hier en daar in de stad biljetjes wer den neergehangen om een vergeefschen gang naar Arnicitia te besparen. De heeren De la Mar en Speenhof! waren er Dinsdag dan ook danig over in hun sas, dat hun dit ook le Amersfoort overkwam. Op elke ry waren een paar stoelen bijgeplaatst en de eerste rang was naar voren zoowel als naar achteren verlengd met rijen, zoodat er maar eventjes 25 waren eu de zyplaatsen waren ook inde gauwigheid verdubbeld. Men zit stoel aan stoel, met een heel klein doorloopje en nog moesten er velen staan. Maar gelachen dat men beeft 1 Neen maar. Vooral omdeTantu van Charley, waarin Nap de sigarenrookertde en groc drinkende tante uitbeeldde zóo ont zaglijk aardig en toch met zóo'n droog ge laat, dat er tranen zijn gelachen. Een uitstekende beurt gaf hy in zyn voor dracht van Juluis Caesar, die kwam naar ons land, waar nu xoowat de stad Tiel ia. En vroeg naar zekeren Claudius Civilis". En vooral toen hij „dien Spienliof er in had" na de vraag waarmee deze getrouwd was en op diens antwoord «met een vrouw, natuurlijk" antwoordde «Dat is niet natuur lijk manmijn zuster is getrouwd mot een man. Hè; nou zit je der in, Spienhoi". En toen dat domme lachen, 't "Was eenig. Nu nog zestig avonden aan éen stuk zal «Het vrije tooheel" door heel het land de menschen doen schaterlachen en overal stampvolle zalen vinden. «Zijn Edel Achtbare" ging hier vroeger reeds eu mevrouw SpeenhoiT, de diebter- zanger zelf, de heer Schmitz en de heer Van Noorden,deze typische Gemeente-veldwachter, eu mevrouw De la Mar zijn hier reeds te zeer bekend dan dat we nog veel omtrent hen behoeven te zeggen. Wat ze gaven, was »af", was weer mooi, goed werk. De heer SpeenhoiT beloofde terug te komen, doch hij heeft nog twee maanden avond aan avoDd bezet. Geduld dus. Ook gisteravond was 'tvol bij Ter Hall, die ditmaal met een gansch ander gezelschap kwam dan de vorige twaalf jaren. In menig opzicht was deze verandering een verbetering; maar toch hebben velen de bekende gezichten gemist. De Hollandsche soubrette Isabella Cartelly zong schalks haar «Onbestorven weduwe" en het «Kermislied" op de wijze der Ton- kinoise. Kapitein Niekerk had pech als lassowerper door het daarvoor te kleine tooneel, doch bond met zijn lasso den man op timken afstand voor hem toch maar heel knapjes en de «groote trick", de huwelijks- ring, was er ineens. Als schutter deed hij verbazingwekkende meesterstukken, vooral het wegschieten van een balletje door eeu gewonen trouwring en het raken van twee ballen te gelijk met twee repeteergeweren. Als hij inderdaad heeft meegevochten bij Elandslaagte danz al hij menigen Rooinek heb ben buiten gevecht gesteld. De Amerikaan Bicknell bleek een uitstekend boetseerder. In een oogenblik had hij een Faun, Shakespeaze, een Roodhuid en... zijn schoonmoeder gemoddelleerd. Heel veel ge lijkenis met zijn vrouw Lojre Thropp, de elegante Amerikaansche soubrette en coon singer «Princess Lu Lu", had die schoonmama intusscben nietde vlugge danseres en zeer goede zangeres, die hem zoo goed assisteerde, zal zeker op haar vader gelijken. Prachtig was het werken der Radems, beidon Nederlanders, zoowel van de jonge vrouw, die wel een benijdenswaardig sterk gebit moet hebben, als van den jongen man die een buitengewooa geoefend gymnast bleek. Charlton en Marion zijn uitmuntende musical excentrics, die dan ook zeer veel applaus oogstten. Humberty verdient ten volle deD naam van meester-jongleur. Zijn balanceeren van een heel eetkamer-ameublement benevens de uit stekend gedresseerde papagaai en ten slotte van een zevental muziekinstrumenten, waar mee een volledig orkest best te bezetten zou zijn, was eenvoudig verbazingwekkend. Uit de accessoires van dit nummer alleen bleek hoe de heer Ter Hall er prijs op stelt, het beste te geven wat mogelijk is en niet opziet tegen kosten om dit te bereiken. De Monte Myro-pantomime gaf in het «spookhotel", naast heel veel echt Engelsch lawaai, verbazend sterke staaltjes van vlugheid en tal van nieuwe trucs te zien. Men moet er niet lucht over rekenen hoe moeilijk het is, juist zóo te springen, dat men heelhuids door het kleinst mogelijke luikje vl'igt. Solser <fc Hesse waren weer eenig èn toen ze vertelden van de begrafenis van hun be roemden oom „Maonus" èn als Tyrolers maar vooral deed hun «Heilig Nederland'' het, waaruit o. a. bleek dat ons land het eenige is dat daadwerkelijk profiteerde van de Vredes-conferentie zoowel door hetgeen de afgevaardigden in Den Haag uitgaven als dooi hel voorbeeld dat het schonk van ont wapening door de opheffing der schutterijen. Na de pauze volgde de revue. Voor hedenavond is «Amicitia", op een paar plaatsen na, weer geheel uitverkocht. Wie aus het zeer goede gezelschap, dat de heer Ter Hall dezen keer hier bracht nog wil zien, mag morgen, den laatsten dag waar op het optreedt, wel heel tijdig plaatsen be spreken. Desmet's cineraatograaf heeft reeds stam gasten, wat waarlijk uiet te verwonderen is. Heel handig heelt het Amersfoortsch Drank- weer Comité deze verbazend druk bezochte inrichting dienstbaar gemaakt aan zyn uit stekend doel. Door een overeenkomst met den hoer Desmet worden telkens tusschen de verschillende nummers,, juist als heel de zaal in gespannen verwachting is welk moois er nu weer zal volgen, wijze lessen van het A. D. C. geprojecteerdzoo o.a. Een borrel minder Doet niemand hinder. Een borrel meer Werpt knecht en heer ln 't ongeluk neer. Of: „Vrouwen en meisjes strijdt allen .ver- standig mede tegen de drinkgewoonte. Gy kunt daarop een gunstigen invloed uitoefe nen." Aardig is 'tdan de toeschouwers dorge- ijken goeden rand te hooren lezen. Wuar- lyk, het A. D. C. laat geen gelegenheid ongebruikt om propaganda te maken voor da goede zaak. Over Von Moser's blijspel in 3 bedrijven, dat Zaterdag in «Amicitia" zal worden ge speeld door het gezelschap onder directie van den heer Daan van Ollefoo schrijft de «Hilversum Crt" naar aanleiding der opvoe ring er van te Hilversum: 'n Dooil-onachuldig, voor indoroeu aan to hooren stuk, vol komische verwikkelingen en grappig» initia ties, die den lachlust van het publiek gaande hou den. Zondagavond amuseerde men zich kostolijk voor een niet gering deel is bot suuoes, dat men mot de opvoering had, te wfjten nan de uitnemende vertol king. Mon gaf vlot spel te aien on de spelers troffen den juisten, tuchtigen blyspeltoon, De bet-r Westerman als roi'.'cnitr Gottlieb Hem- pel. maakte don „gemütliolien" ouden lieer, die zjju best deed om zijn zenuwachtige familie, bestaande uit vrouw, docuier eu zuster, lo genezen on daarin na vele wederwaardigheden slaagde, zoor aanneem- ljjk. Hy was kwiek eu levendig in zijn bewegingen eu speelde zyn rol met zorg en de noodige entrain. Meta, Henipel's dochter, werd gespeeld door raej, Mary Beekman, die nog onlangs by een voorstel ling door het Brondgeest-ensemble, ons vergastte op haar prachtige typeering van „Kale" in Oud-Heidol- berg. Ook thans gaf zy volkomen in den geest van het stuk los en ongedwongen spel le zien. Mevrouw A. Sablairolles, die do rol vervulde van Eika, Henipel's echigeuooto, ging geheel op ln haar rol van zenuwachtige vrouw. Nerveus oin geen sterker woord te' gohrui- ken scheen zij in de hoogste mate, van hot be gin van den avond tot.zy genezen was door baar Hempél'S zuster Therese. wier rol werd vervuld door niej. Cato de Jager, die niet minder prikkel baar eu zenuwachtig leek dan mevrouw Hem pel leverde een volmaakt beeld van wat een vrouw, die totaal niets te doen heeft, kin worden. Noemen wij nog den heer I'ilger als Henipel's bediende Scholts, die een praohttypo weergaf vau den ouden, familiareu,op fooien belusien huisknecht, en den heer Mertens, die als de gepensionneerdo Servische overste Berdua eenig was mei zyu bespot telijke jaloerachbeid, aanmatigend optreden en vrees aanjagende verschijning. Na „Eeu zenuwachtige familio" word nog opge voerd „Toevlucht voor Onbehuisdon", eeu blijspel in èen bedrijf, waarin de drie rolleu vau Eondin, directeur: Haps, landlooper,en Soep, opzichter, op zeer verdienstelijke wijze vertolkt werdea door de heereu Daan van Ollefen, Pilgnr en Westermau. Een zeer prijzenswaardige maatregel is wel, dat gedurende de kermisweok het kader der bereden wapens zonder don sabel mug uitgaan. Door het schrikken van het paard geraakte hedenochtend een wagen van den heer De Vries inet het paard in de Langegracht. Een pions van belang. Met vereende krachten mocht men er evenwel spoedig in slagen liet paard onge kwetst en den wagen niet al te zeer bescha digd weer op den vasten wal te brengen. Dat dit lang niet gemakkelijk ging en heel wat belangstelling trok, behoeft wel uiet gezegd. Het politie-rapport bevat gelukkig weer niets bijzonders. Slechts moest Dinsdagavond eon man, die een zeer kwaden drank over zich block to hebben en de voorbijgangers lastig viel en zich hevig tegen de agenten verzette, worden gearresteerd. Een vrouw uitAmsterdam, die Dinsdagavond reeds onder de Beurs moest gébracht 96 gisterochtend weer werd losgelaten, moest gistermiddag alweer per politie-handdouwer tijdelijk in afzondering gereden worden. Het ergste was, dat ze hedenochtend drie namen opgeefde alsd e hare, terwijl do politie meende, dat ze anders heette eo onder dien naam nog stond gesignaleerd dat wist ze heelemaal niet. Ter confrontatie werd ze vanmiddag naar Utrecht geleid, waar ze wel zal worden herkend en dan meteen inge sloten. De politie-dokter moest gisteravond een snijwond op iemands hoofd verbinden. De ware mensch is hij, die altijd verant- schuldigingen voor anderen vindt, maar zich zeil' nimmer verontschuldigt. TTlt dan omtrek. De Tweede Kamer heeft goedgekeurd het wetsontwerp tot verkluring van het algemeen nut der ooteigening ten behoeve der Alge meene begraafplaats te Bunschoten. Men tracht te Hilversum een Ambachts school op te richten. Deschilderspatroons-vereeniging heeft daar toe de vakvereenigiogen uitgonoodigd tot oen vergadering op morgenavond. Do Gemeenteraad van Soest heest eene subsidie van f400 verleend aan de Teeken- school voor ambachtslieden aldaar. Te Zeist is men Maandagavond begonnen met de 9 uur-sluiting en bijna alle winkels deden daaraan mee. Men vond hot den eersten avond wel een beetje stil en ongewoon, doch hel publiek wil het weioigjo ongerief zich ten behoeve van het personeel best getroosten. Wat eendrachtige samenwerking toch ver- mag. liet schynt Edison gelukt te zyn, een uitvinding te doen waardoor, zooals hijzelf zegt, binnen drio jaren to New-York geen

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2