BIJVOEGSEL Gewisselde stukken. behoorende bij de AMERSFOORTSCHE COURANT van ZATERDAG 26 October 1907. Uitgave Firma A. H. van C LEE F F. Rapport en voorstel van Burgemees ter en Wethouders van 10 October 1907 betreffende de jaarwedde van den Burgemeester, den Secretaris on den Ontvanger. Wij hebben de oer U hierbij weder in handen te stellen hot schrijven van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 23 September 1907,3de afdeeling No. 1094/2441, waarbij zij mededeelen, dat zij voor nemens zijn, de jaarwedde van den Burgemeester met ingang van 1 Januari 1908 to bepalen op f 3000 en die van den Secretaris en den Ontvan ger onveranderd te laten, en waarbij zij, ingevolge de bepalingen van de Gemeentewet, uw gevoelen daaromtrent inwinnen. Van den Burgemeester ontvingen wij het U hier bij aangeboden schrijven. Ons collego acht in 'talgomeen een jaarwedde van f3000 voor don Burgemeester van Amersfoort niet te hoog. Het komt ons evenwel mèt den Burgemeester niet wenschelijk voor, indien reeds met ingang van 1 Januari 1908 do jaarwedde op dit bedrag wordt vastgesteld, aangezien de ontwerp- begrooting voor 1903 reeds is opgemaakt en hieruit blijkt dat de, door meerdere leden gewenschte verbeteringen der salarrissen van verschillende Gemeente-ambtenaren, uitgesteld moeten worden. Wat de jaarwedde van den Secretaris betreft, zijn wij met de Gedeputeerde Staten van oordeel, dat deze na de laatste wijziging niet veranderd behoeft te worden. Wat eindelijk betreft de jaarwedde van den Ge meente-ontvanger achten wij het op de zelfde gronden, als aangegeven zijn bij de bespreking van de jaarwedde van don Burgemeester, niet wenschelijk, hierin voor 1908 verandering te bren gen. Intus8chen zouden wij ons gaarne de vrijheid voorbehouden, eventueel een nadere regeling van de jaarwedde van don Ontvanger in 1908 te over wegen. Wij hebben de eer U derhalve voor te stellen, aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht te be richten, dat uwe vergadering het wenschelijk acht, de jaarwedde van den Burgemeester op f 3000 te bepalen, met ingang van 1 Januari 1909, en dat zij zich vereenigt met het gevoelen van de Gedepu teerde Staten betreffende de vaststelling van de jaarwedden van den Secretaris en den Ontvanger, doch dat Burgemeester en Wethouders zich gaarne de vrijheid willen voorbehouden, eventueel in 1908 een nadere regeling van de jaarwedde van den Ontvanger in overweging te nemen. De Burgemeester schreef onder dagteekening van 10 October aan het college van Burgomeester en Wethouders: Naar aanleiding van het aan uw College gericht schrijven van Gedeputeerde Staten d.d. 23 Sep tember 1.1. 3de Afdeeling, No. 1094/2441, houdende mededeeling van hun voornemen eene wijziging t ebrengen in het bedrag mijner jaarwedde, heb ik de eer er uwe aandacht op to vestigen, dat op dit oogenblik, nu de Begrooting voor 1908 is op gemaakt en gebleken is, dat slechts een gering bedrag voor Onvoorziene uitgaven beschikbaar is, oene eventueels salarisverhooging hoogst ongelegen komt. Aangezien hot bovendien m.i. niet inhetbelang der Gmeente moet worden geacht, het ptficentage van de Inkomstenbelasting voor dit doel te ver- hoogen, stel ik U voor, heeren Gedeputeerde Staten te verzoeken, de wijziging in do Burgemeestere- jaarwedde ten opzichte van do Gemeente Amers foort te verdagen tot het jaar 1909 Voorstel van Burgemeestor en Wet houders van 17 October 1907 betref fende een verzoek van C. J. van Leeuwen e.a. tot gobruik van een Gemeente-lokaal voor het houden van een cursus tot opleiding voor de Hoofdakte. Wij hebben de oer uwe vergadering hierbij over te leggen een adres van C. J. van Leeuwen e.a. handelende namens het voorloopig Bestuur van den cursus tot opleiding voor de Hoofdakte, daarbij verzoekende gedurende twee avonden per week het gebruik van een Gemeente lokaal en voor de lessen in de Natuurkunde gebruik te mogon makon van hot lokaal en de instrumenten van de Hoogere Burgerschool. Na vorkregon inlichtingen kunnen wij V mede deelen, dat aan den cursus 16 onderwijzers uit Amersfoort en 7 uit omliggende Gemeenten zullon deelnemen, terwijl voorloopig les gegeven zal worden in Npderlandscho taal en letterkunde, Rekenen en Natuurkunde. De Directeur dor Hoo gere Burgerschool hoeft goen bezwaar, dat de cursus in een dor lokalen dier school gehouden zal worden, evenmin togen hot gebruik der instru menten voor Natuurkunde, aangezien door den leeraar in de Natuurkunde, die verbonden is aan de Hoogere Burgerschool, ook het onderwijs in dat vak voor den cursus zal gegeven worden. Voorts herinneren wij U aan uw besluit van 28 Septombor 1900 (bijlage 182), wuarbij voor hot zelfde doel gratis in gebruik werd gegeven een lokaal in do Koestraat en waarbij bepaald werd dat een bedrag van f50 moest worden betaald voor het gebruik van de leermiddelen voor Natuur kunde. Het komt ons evenals in 1900 gewenscht voor, dezen cursus te steunen op de zelfde voorwaarden als destijds bepaald zijn, met toevoeging van de voorwaarde onder C, op grond waarvan wij de oer hebben het hierbijgaand concept-besluit U ter vast stelling aan te bieden. Den 9 October gaf met verschuldigd en eerbied te kennen het voorloopig Bestuur van den «Cursus voor de Hoofdakte" te Amersfoort, dat alhier door oen 25-tal onderwijzers een cur sus voor de Hoofdakte is opgericht, dat aan dien cursus voorloopig les wordt gege ven in de vakken Nederlandsche taal en letter kunde, Rekenen en Natuurkunde, dat voor laatstgenoemd vak proeven met natuur kundige instrumenton moeten worden genomen door den WelEd. heer Corver, leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhier, die zoo welwillend is geweest, de leiding voor genoemd vak op zich te nemen, dat voor de lossen gedurende twee avonden per week een lokaal noodig is, dat hot gewenscht is, voor de lessen in Natuur kunde gebruik te maken van het lokaal en de instrumenten in de Hoogere Burgerschool, dat de inkomsten van de onderwijzers hun niet toelaten, groote kosten voor hunne studiën te maken, redenon, waarom adrossanten beleefd verzoeken, hun voor hunne lessen in natuurkunde bedoeld lokaal met de instrumenten in de Hoogere Bur gerschool en voor hunne lessen ia de andere vakken een of ander geschikt gemeentelokaal met gebruik van vuur en licht kosteloos af te staan. 'tWelk doendo, enz. Voorstel van Burgemeoster en Wet houders van 8 October 1907 betref fende »Birkhoven". Nadat in Uwe/vergadering van den 20 Augus tus 11. was besloten tot aankoop van het landgoed »Birkhoven", hoofdzakelijk met het doel, de daarbij behoorende bosschen aan sloopershanden te ont trekken en deze voor wandelaars en voor hen die zich in deze door de natuur zoo mild bedeelde omgeving wonschen te ontspannen, in stand te houden, hebben wij overwogen op welke wijzo deze bezitting thans het best aan hare bestem ming kan beantwoorden zonder de kosten der exploitatie te hoog op te voeren. Na rijpe overweging, is de meerderheid van ons College tot de overtuiging gekomen, dat het bo lleer het beste gevoerd kan worden door Burge meester en Wethouders, daarin bijgestaan door een door hen te benoomon in boschcultuur onder legde persoon. In 't bijzonder vinden zij geen aanleiding, U voor te stellen oen Commissie van bijstand in 't beheer te benoemen. Wanneer toch door U besloten is omtrent de bestemming der bosschen tot wandelplacs, tot verhuring van het huis en tot aanstelling van het benoodigd personeel, dan zal het dagelijksch bo- heer do invoering van eene Commissie van bijstand geenszins vorderen. Bovendien eischt waarop nader zal worden teruggekomen het behoor der bosschon, indien het natuurschoon niet ver- minderd zal worden en toch jaarlijksch eenige inkomsten ter vergoeding van do te maken kosten getrokken zullon worden, een zeer constante lei ding. De meerderheid van ons Collego acht deze meer verzekerd bij ons College dan bij eene Raads commissie, die door don aard barer aamenstelling aan moer wisseling van inzichten is onderworpen dan ons College. Ten slotte zul zoowel de toekom stige exploitatie als het afgeloopon behoor zich steeds goheel on al doen kunnon uit de begrootingon en rekeningen der Gemeente, zoodat uwe vergade ring toch altijd geheul op de hoogte kan blijven van alios wat op het landgoed betrokking hoeft. De minderheid acht oon Commissie van bijstand in 't beheer wensoholijk. Mochten evenwel deze motieven den Gemeente raad niet tot de overtuiging gebracht hebben, dat eene Commissie van bijstand voor eon good beheer kan worden gomist, dan zal do meerdurhoid van ons College overwegen of het College van Burge meester en Wethouders een voorstel kan indienen tot het instellen eener Commissie, als bedoold bij art. 54, 2de lid der Gomeontowet. In dit verband merken wij echter op, dat oene Commissio van bijstand uitsluitend benoemd kan worden op voor dracht van ons College. De persoon die Burgemeestor en Wethouders in het beheer zal bijstaan, zal don titel voeren van houtvester. Hij geniet vrije woning op >Birkhoven" en eone jaarwedde, aanvankelijk te bepalen op f 520. Hij zal in 't algemeen belast zijn met het beheer van al do aan de Gemeente in eigendom toobo- hoorende bosschen en in 't bijzonder van die, be hoorende tot »Birkhoven", toezicht houden op de te verrichten onder zijne leiding uit te voeren werken, waken tegen vernieling van do bosschen on de beplantingon. en zorg dragon voor het be hoorlijk onderhoud van hot houtgewas, de wegen en do voetpaden. Burgemeestor en Wethoudors zijn bevoegd, zich bovendien door een doskundigo omtrent aanplan- tingen en houtvalton en voorts omtrent ullos wat het boschbehoer betreft, te Joen voorlichten. Diens adviezen moeten door den houtvester worden nageleefd. Het toezicht over de gebouwen berust bij den Gomoonte-architect. Wij achten voorts voorloopig de aanstelling van eén vasten arbeider voldoende. Hij staat onder toezicht an de bevelen van den houtvester. Op het landgoed bevinden zich do volgende gebouwen Een hoerenhuis, bovattonde beneden vier vrij ruime kamers, twee kleine vertrekken, waranda, twee serres, gang, vostibule, keuken, kelder, provisie- en badkamer en boven twoo ruime kamers on zolders. Voorts een koetshuis, stal voor drie paardon, koetsierswoning,een arbeiderswoningen houten schuur. Aannemende, dat het de bedoeling is de bosschon en wandelingen ten gobruiko van het algemeen open te stellen, kan aan het heeren huis geon betere bestemming worden gegeven, dan door er eene inrichting te vestigen, alwaar wandelaars zich kunnon verpoozen, gezinnen, die een dag buiten wenschen door te brengen, hun anker kunnen laten vallen en alwaar zij, die hor stel van gezondheid zookon, eonigon tijd kunnen verblijven. Daartoe zouden wij het hoerenhuis, met koets huis en stal, liefst aan oene goed bekend staunde Maatschappij of Vennootschap tor exploitatio van eene inrichting als bovenbedoeld wenschen te ver- huron, desgewenscht voor 10 of 12 'aren of min der, tegon oeno huurprijs van niet minder dan f600 zonder do koetsiers woning en voor niet min- dor dan f700 met de koetsierswoning. Dezo splitsing is gemaakt ter voorziening in de mogelijkheid, dat do huurder van het perceel geen hotel of pension, doch uitsluitend oon restaurant wenscht te houden, in welk geval het benedenhuis voor de exploitatie van een restaurant voldoendo golegenheid aanbiedt en hot bovenhuis tor bewo ning van den huurder en zijn personeel kan wor den bestemd. Wenscht de huurdor daarentegen tevens hotel- of pension to houden, dan dienen de bovenkamers daarvoor te worden bestemd en moeten de huur der en zijn personeel worden gehuisvest in de kootaierBwoning. In lnastbedoeld geval zal een huurprijs van f700 moeten worden bedongen, in eerstbedoeld geval f 600 en kan de koetsiorswoning ter bewoning van don houtvester worden bestemd. Wordt de koetsierswoning bij het heorenhuis verhuurd, dan moot de arbeiderswoning als woon huis van den houtvester worden aangewezen; wordt het heerenhuis zonder de koetsierswoning verhuurd, dan kan de arbeiderswoning wellicht voor f 1.25 's weeks worden verhuurd. Een gedeolte van den tegenwoordigen moestuin of een ander stuk grond wonschen wij kosteloos

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 5