Stadsnieuws. Binnenland. Zulke vliegende winkels hebben, in den middenstand, de zelfde nuttige, reguleeren- de strekking ais in den kring der arbei ders de losse werklieden. Zij kunnen het publiek beschutten tegen prijsopdrijving of tegen vermindering van qualiteit van de te leveren waar. >'t Ware te wenschen, dat er meer van kwamen, opdat hun werking zich wat ster ker kon doen gevoelen." Uit welke betrouwbare gegevens de schrij ver van deze correspondentie het recht put om dergelijke wenschen als aan het slot van zijn artikel staan, te uiten, is ons een raadsel. Laat de schrijver eens, bij welke Winke liers-organisatie dan ook, informeeren of hij het recht had om voor een blad als het «Alg. Handelsblad" dergelijke lichtzinnige en opper vlakkige volzinnen aan het adres van den gevestigden winkelstand te schrijven, en hij zal, indien hy zich die moeite getroosten wil, tot geheel andere oordeelvellingen kom an. Het zou dus volgens schr. een eerlijke handel zijn, die door den vliegenden winke lier wordt gedreven, en zelfs in het belang zijn van het koopend publiek. Tegenover dit beweren stellen wjj ome bewering, berustende op ondervindingen uit de praclijk, gestaafd door tallooze vaststaande bewijzen, datten eerste de vliegende wiukel is niet in het belang van bet koopend pu bliek ten tweede, dat de vliegende winkel, de eerlijke handel onderraynt, en ten derde, dat in zoo goed als alle gevallen, de vliegende winkel zijn zaken drijft met oneerlijke con cur ren tie-middelen. Tot staving van dit beweren behoeven wij geen nieuwe artikelen te schrijven; wij kun nen hiervoor verwijzen naar de vele opstellen, die zoowel van onze hand als van zoovele anderen iu dit blad en in de andere vakbladen hier te lande zijn geschreven. Wij behoeven zelfs niet naar de officieele buitenl iiidsche gegevens te wijzen om ons beweren te staven, ofscboon bet tocb een man als den Haagschen redacteur van het Alg. Hdbld." bekend moet zijn welke raaa - regelen tegen deze beunhazetij op winkel gebied in tal van beschaafde landen genomen zijn. Wij herhalen het, wij verwijzen hiervoor naar vorige artikelen, op officieele gegevens berustende, naar onze Congres-vei-slagen doch wij verwachten eveneens, dat dt schrijver der Haugscbe brieven in het «Hldbld." ons aantoont, op welke grouden hij zijn bewering ten gunate van den vliegenden winkelier kan bevestigen. Frans Matthijsen. Uit het Orgaan van den Middenstandsbond. Dr. C. B. Hijlkama, Doopsgezind predikant te Zaandam, huopt aanstaanden Zondagoch tend half elf voor te gaan bij de godsdienst oefening van den Doopsgezinden Kring hier, welke weder wordt gehouden in het Loge- gebouw aan de Van Persijn-straat eu te half elf aanvaogt. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van vier leden voor het college van notabelen by de Ned. Hervormde gemeente werdeu uitgebracht 187 steramen. Herkozen zijn de beeren J. van Apeldoorn J. Lz. (152); en H. Noorman (158); terwijl gekozen werden de heeren H. M. Brouwer (16ü) en C. D. van Kuyk (120 stemmen). Op d a heer A. J. Krieg'er zijn uitgebracht 65 stemmen en op enkele anderen 1 stem. Den heer A. M. Kollewijn Nz., die heden het voorrecht mag hebben zijn tachtigsten geboortedag te herdenken,zal hedenavond half acht door de «Araersfoortsche Muziek-vereeni- ging" een seruade word n gebracht aan hel hotel «Place royale" aan de Kortegracht, waar hij met zijn kinderen aan een feest- maultyd is vereenigd. Terwijl ingenieur A, J. Krieger dezei dagen een onderhoud zal hebben met den Burgemeeste- van Harmeien over zijn ont- werp-paardetram, komt het bericht, dat een combinatie van heeren uit Utrecht concessie zal vragen voor een raillooze electrischa tram tusschen Utrecht en Harrnelen. De heer J. Spijkerboer is aan de Rijks universiteit te Utrecht met lof bevorderd tot candidaat in de Wis- en Natuurkunde. De heer A. J. de Beaufort legde aan die Uni versiteit met gunstig gevolg af het candi- daats-exarneu Theologie eri mejuffrouw Tb. Leusden het aanvullings-ezamen Dier- en Delfstofxunde. De officier van gezondheid le klasse <lr. H. Kolmer, thans te Utrecht, is bevorderd tot dirigcerend officier van gezondheid 3e klasse. Kapitein A. J. W. van der Grinten, thans te Assen, is benoemd tot kapitein-adjudant ven het Ie regiment infanterie. Door den Minister van Oorlog is in het einde der vorige week aan de betrokken autoriteiten meegedeeld, dat, aangezien op het wet worden van het regeeringsontwerp betreffende het blij vend gedeelte vóór 1 Decem ber niet meer kan worden gerekend, maar regelen moeten genomen worden om hei blijvend gedeelte voor 1908 op den gewonen voet under de wapens te houden. Dit veroorzaakt in de bestaande omstandig heden niet geringe moeilijkheden en verwar ring. Immers de viermaanders van de lichting 1907, die reeds met groot-verlof naar huis zijn gestuurd zonder voor het blijvend gedeelte te hebben geloot, zullen nu opgeroepen moetenworden om alsnog aan de loting daarvoor deel te nemen. En zij die krachtens die loting voor den dienst bij het blijvend gedeelte worden aangewezen, zullen slechts onder de wapens kunnen geroepen worden bij een Koninklijk besluit, dat dan volgens artikel 10 Militiewet binnen zes weken de goedkeuring van den wetgever zal behoeven. Heriunerd zij aan de lezing van den heer Henri Dekking, hedenavond, en aan het concert eveneens in .Amicitia" te geven door het Flonzaley-quartet, morgenavond. De vereeniging «Handel en Nijverheid" houdt aanstaanden Maaudagavond haargewone maand vergadering. Onder meer komt daarin ter sprake het rapport van het Dagelijksoh Bestuur dezer Gemeente op het adres dier vereeniging nopens verbetering van het marktwezen, welke siukken in het byvoegsel tot deze courant zijn opgenomen. Bij advertentie in dit nummer wordt ge wezen op de mogelijkheid, zich alsnog mits vóór Zondag 10 November aan te geven voor de aboimements-voorstellingen, dezen winter in Amicitia" te geven. De «Nederl. Tooneelvereenigiug", onder directie van Van der Horst en Ternooy A pel, opeut 27 dezer die reeks voorstellingen. Er worden pogingen aangewend om op Hemelvaartsdag, 28 Mei 1908, hier het con cours van denProviucialeti bond van harmonie- en fanfare-korpsen ts doen houden. De Chr. Joogeling9-vereeniging Ps. 119:9 zal een vijftal winterlezingen doen houden; de eerste op 18 November door ds. G. W. C. Vunderink, over «Muziek". Ook dit jaar zal de plaatselijke afdeeling van den «Kon. Nederlandscbeu Boud van oud-onderoificieren" een St. Nicolaasfeest geven aan de kinderen van leden en dona teurs. De regelings-commissie bestaat uit de heeren I), van Buuren, H. P. Schickendantz en N. G. van de Stadt. Het zeer prijzenswaardige voornemen be staai, ook hier een afdeeling op te richten van de onlangs te Amsterdam gestichte ver eeniging Voor jong Nederland", wier doel is, voor kinderen uit den middenstand op kiescbe wijze een verblijf iu gezonde lucht streek mogelijk te maken. De vacantie-kolonies voor kinderen uit den arbeidenden sta rui zullen dus nu óok worden ingevoerd voor kinderen van ambtenaren en andereu met een beperkt inkomen, die niet bij machte zijn hun kroost naar zee of in de bosschen te zenden en ook niet willen aan kloppen bij «Reisbelasting". Flink geteekende biljetten doen den belang stellenden iu het voetbalspel kond, dal Qjick hier aanstaanden Zondag de G. V C. uit Wageningen ontvangt voor de competitie. Het eerste elftal der H. V. C. zal zich op het terrein achter «Rustoord" meten met het tweede van Quick. Haar tweede trekt naar Hilversum om te kampen tegen het eerste van Rapiditas. De forellen, verleden jaar door de Heide maatschappij in de Eern gepoot, worden thans lustig in de Zuiderzee gevangen en vooral te Harderwfjk als «houtera" verkocht. Nu er óok al valsehe stuiverstukkeu in omloop zijn, volge hier een zeer eenvoudig middel orn valsch geld te onderkennen. Men wrijft het verdachte geldstuk met den rand krachtig tegen den rand van een goed stuk. Het laatste blijft ongeschonden bet valsehe echter niet, daar het bij ar. altijd uit een compositie van verschillende metalen bestaat, welk mengsel zachter is dan dat van de echte geldstukken. Een groote ramp, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien, is over de provincie Utrecht gekomen. Dinsdag heeft de firma Chr. Uortman Zn., die sedert 1799 bestond, haar betalingen gestaakt. Het alom bekende bankiers en commissionaris-kantoor aan do Oudegracht te Utrecht is gesloten en zal, naar eeu der te Utrecht verschijnende bladen met zekerheid weet mee te deelen, niet worden heropend. Behalve vele aanzienlijke familiën worden verscheidene boeren in deze provincie door deze nieuwe financieele ramp getroffen. De cursus voor politie-agonten tot verkrijgen van bet politie-diploma is Dinsdag aangevangen met 13 leerlingen, ia twee ploegen verdeeld. Het onderwijs in de vakken van Lager onderwijs wordt belangloos gegeven door tien heer A. Rommel; dat in de wetten en besluiten, door deu heer Commissaris van politie. Voor de rechthebbende is aan het Com missariaat van politie terug te bekomep een medaillon waarin een portretje. Het is opmerkelijk hoeveel vrienden er onder aau den trap blijven staan, als men van tie eerste naar de derde verdieping verhuist. •Cnt den omtrek. De Gemeente-begroeting van Raam voor 1908 is thans vastgesteld op f 161 526.046 in ontvangst eu uitgaaf met een post voor Onvoorziene uitgaven van £4928.60. De afdeeling Baarn van Volksweerbaar heid" heeft Koninklijke ,bewiliging ontvangen op baar Statuten. Staatsblad no. 290 bevat de Wet van 1 November 1907 tot verklaring van het alge meen nut der onteigening van een eigendom, noodig voor den aanleg van een Aigemeene begraafplaats te Bunschoten. De Gemeenteraad van Harderwijk heeft besloten, een leening van f 11 000 aan te gaan tot afdoende verbetering der haven. Dat is altijd goedkooper dan dat het werk zou zijn uitgevoerd door de Provincie Gel derland op kosten van de Gemeente Harder wijk, gelijk Gedeputeerde Staten hebben gezegd te zullen doen als de Raad nog langer naliet zijn verplichtingen na te komen. Nu de loting voor de militie is afgnloo- pen, kunnen voor hem, die daarbij geen vrij nummer heeft getrokken, tal vau vragen rijzen. Zal hij 8-maander zijn zal hij nog 4-maan- der kuunen worden; zal bij zijn dienstplicht vervullen dooi' te dienen als milicien, en zal hij dan uitstel vragen van dienst eu voor hoelang kan dit; zal hij zich al dan niet opgeven voor kaderopleiding en is er iets aan te doen om in een bepaald garnizoen en bij een bepaald wapen te worden inge deeld. Welk antwoord op al deze en nog vele andere te stellen vragen het goede is, hangt uit den aard der zaak af van de omstandig heden, waarin de loteling, of het gezin waar toe deze behoort, verkeert. Maar zeker is het, dat ile vervulling van den dienstplicht in vele gevallen verlicht kan worden door het goede antwoord te vinden. Dit is echter slechts mogelijk bij de ken nis van de ter zake bestaande bepalingen en voorschriften. Wy achten liet daarom van algemeen belang, er op dit tijdstip aan te herinneren, dat er een boekje bestaat dat den belanghebbenden in dit opzicht uitne mende diensten bewyzen en van goeden raad dienen kan. Dit boekje is getiteld »De Militiegids". Het is uitgegeven met voorkennis van het Departement van Oorlog en in den boek handel overal verkrijgbaar. Omdat er verscheidene militaire boekjes in den bandel aijn, lette men op den juisteu titel. bacbtsvrouwen van Woudenberg, de freules Hooft, door den heer Van Wieringen. De Burgemeester dankte in eenvoudige maar har telijke bewoordingen. Ruikers wérden aan geboden op Cunstantiahoeve door den klein zoon van jbr. Van Asch van Wyck, op het Gemeentehuis door Nelly Douma, kleindoch tertje van den Secretaris. De fanfarekorpsen van Woudenberg en van Scherpenzeel namen deel aan den optocht. Rusland zal 1 Maart meegaan met de ge wone tydsregeling en Februari 1908 zul daartoe worden verkort met 13 dagen. Of 't nu ook zal meegaan met den tijd De »Matin" wijdt een hoofdartikel aan een ontdekking van professor Bordas, welke hier in bestaat, dat diamantspaath, een waarde loos gesteente, door inwerking van radium kan worden veranderd in topazen eu robij nen van onschatbare waarde. Een minder onschuldige ontdekking geldt een geperfectionneerd vernieliugswerktuig. Er heeft vergissen wij ons niet dezer dagen («maanden" mogen wij wel zeggen) in onze residentie een Vredes-confereutie plaats gehad. Welnu, geheel in de lijn van de redeuee- ringen der doorluclite praters aldaar, heeft een Engelsch officier, Alfred Thomson, een belangrijke ontdekking gedaan, die ongetwij feld een omkeer zal brengen in de oorlogs tactiek. De uitvinding bestaat in een toestel om het geluid bij de ontbranding der mitrailleu ses te temperen. De resultaten moeten ver rassend zijn. Het geluid, dat vroeger tot op 3 K. M. afstands hoorbaar was, is dit nu op 274 Me ter niet meer. Wanneer dit toestel ook voor andere vuur wapens bruikbaar zal blijken t zijn, zullen dus de lege afdeelingen in den oorlog niet slechts onzichtbaar voor elkaar zijn, maar onhoorbare krachten zullen verwoestiug en dood in de gelederen brengen. Waarom kon zoo'n Thomson deze uitvin ding nu niet doen vóór of tijdens de Vre desconferentie Dan hadden al die vrede-ademende hee ren zich kunnen verkneuteren aan dat zwij gend kartetsvuur. Gisteravond geraakte docr den zwaren mist bij Hoogkerk (Gron.) een rijtuig te water waarin jhr. H. van Panhuys, Burgemeester vau Leek, en jhr. rnr. J. A. A. van Panhuys, Minister van Staat, oud-vice-president va» den Raad van State en oud-Voorzitter van den Raad van voogdij van H. M. de Koningin tijdens het Regentschap, beiden met hun echtgenooteu. AlTevier inzittenden verdronken De koetsier en de paarden zyn gered. Vele Nederlanders zijn geassureerd bij I Duitsche verzekerings-maatschappijen maar I Nederlandsche verzekerings-maatschappijen mogen niet meer werken in Duitscbland. Eeuige verzekeringsagenten, die het toch hebben gewaagd, zyn tot boeten veroordeeld. Het voorloopig comité voor de stichting van een Ambachtsschool te Hilversum heeft Dinsdag weer vergaderd. Besloten werd, zich tot verschillende per sonen van ile meest uiteenloopende richtin gen te wendeo, uit wie dan een dagelijksch bestuur zal worden gekozen. Den 18 Novem ber zal rapport van öet resultaat uitgebracht worden. De verkiezing van een lid van den Raad der Gemeente Hoevelaken (vacaturo-H. Ver schuur) is bepaald op Dinsdag 12 November; de stemming en de herstemming, zoo noodig, op Din-dagen 19 en 26 November. De heer H. J. Groote Balderhaar ten Velde is benoemd tot ambtenaar ter Gemeente secretarie en ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Hoevelaken. Gister hield de Burgemeester van Wouden berg, de heer P. A. G. baron Van Heeckeren van Brandsenburg, sinds twee jaren als zoo danig te Woudenberg werkzaam, zijn blijde inkomst, met zijn jeugdige gade, freule C. W. baronesse Van Boetselaer. Aan de grens der Gemeente, bij Cunstantiahoeve, werd het echtpaar opgewacht en verwelkomd door den Eere-voorzitter der feestcommissie jhr. H. J. M. van Asch van Wijck, deo voorzitter, den heer G. van de Wetering, en deu predikant ds. Kleyweg. Daarop werd een ommegang door de Ge meente gemaakt. In het rijtuig waarin de Bur gemeester en zijn echtgenoot hadden plaats genomen, zaten mede jhr. Van Asch van Wijck en de heer G. van de Wetering. De eerewacht was voor een groot deel in 18e eeowsch costuum, evenals de koetsier en de palfrenier van het rijtuig. Overal waren eere poorten opgericht. In de kom aangekomen, werden de heer en mevrouw Vari Heeckeren toegesproken door baro.u Toets van Amorou- gen, riddermatig Heer v an Woudenberg, der. Secretaris dier Gemeente eu nameus de Ara- De beweging, op touw gezet door dr. C. P. C. Bosch en die ten doel heeft de veilig heid wat betreft het automobielverkeer zoo veel mogelijk te bevorderen, zal eeu dezer dagen georganiseerd worden. De tot heden toegetreden leden van het comité zijn de heeren E. J. Bergsraa, Burge meester vau Enschedé; J. H. Slicher, le Secretaris A. N. W. B., touristenboad van Nederland, te Amsterdam; jhr. Sandberg en Venpma, Voorzitter en Secretaris van de Ned. AutomobielclubC. Punt, Voorzitter I van de Vereeniging ter bevordering Paarden- fokkerij; F. baron van Tuyll van Serooskerken, Voorzitter der Ned. Harddraverij-en Renver- eeuiging, te VelzenP. deGraulï, Voorzitter van den Nat. Bond voor vreemdelingenverkeer in NederlandS. Vas Dias, Raadslid; mr. L. J. Plomp ran Duiveland, Hoofdredacteur van »De Nieuwe Courant", C. L. van Balen, Hoofdredacteur vau «Het Vaderlind" Henri Meyer, Hoofdredacteur van «le «Kampioen" en H. J. D. Lawick, oud-inspecteui der cultures in Ned.-Indië. Cornelis Dubbelman, te Hooge Zwaluwe, is nu de oudste Nederlander. Hij werd ge boren 2 April 1804 en is dus 103 jaren en 7 maanden. Hij geniet nog een goede gezond heid en leeft nog vrij vroolijk eu ongowekt met zijn tweede vrouw, die thans 82 jaren telt. LiJST van LR1EVEN geadresseerd a.in onbekenden en verzonden van liet Postkan toor te Amersfoort gedurendde 2e helft der maand October 1907. Brieven (Buitenland). Schouten Amsterdam. J. Boers 'sGraveuhage. Briefkaarten (Binnenland). Wed. Tismeer Amersfoort. H. de Jong Amsterdam. II. Westerman As van Wijk Utrecht. G. van Putte

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2