BIJVOEGSEL behourende bij de AMERSFOORTSCHE COURANT Uitgave Firma A. B. van C L f. F F K. Rapport van Burgemeester eu Wethouders, vau 10 October, betreffende een adres van de Vereeniging „Handel en Nijverheid tot verbetering vau liet marktwezen. Wij hebben de eer hierbij weder in uwe Itanden te stellen eon adres met bijlagen van de Vereeni ging »Handel en Nijverheid" van 10 Januari 1907, betreffende verbetering van het marktwezen te dezer stede, gewijzigd bij haar adres van 12 April 1907, benevens verschillende adressen, waarbij deels instemming met het door >IIandel en Nijver heid" gevraagde wordt betoond, deels verzocht wordt, hare plannen niet of niot ongewijzigd aan te nemen. Tevens bieden wij U weder aan het door U ingewonnen advies van do Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort dd. 13 Maart 1907 on een nader schrijven van «Handel en Nijverheid" van 8 April 1907. Alvorens tot de bespreking van hot adres over te gaan, wenschen wij een woord van dank te brengen aan de adresseorende Vereeniging voor den niet geringen arbeid, waarvan haar adres getuig* De Vereeniging wenscht het Zuid-Oostelijk deel van den Hof overkapt te zien tor gezamelijke oppervlakte van 1500 M2 en aldaar te plaatsen vier lange hallen, waarin eieren, boter, groenten, fruit, ooft, aardappelen, kippen, konijnen en wild ten verkoop aangeboden zullen worden. Voor deze producten zou iederen werkdag 's ochtends van 7 tot 12 uur markt gehouden worden. De kosten van deze hallen worden op f 16 000 door de Vereeniging geschat. Wij kunnen, na rijp beraad, geen vrijheid vindon U uitvoering van dit plan voor te stellen. In do eerste plaats zouden wij hot zeer betreuren, indien het eenige ruime plein dat de Gemeente bezit, voor een groot gedeelte werd volgebouwd. Alom ziet mon, dat belangrijke kosten worden besteed ten einde in de oude gedeelten der steden zooveel mogelijk de beschikking over ruimere pleinen te verkrijgen. Ook onze, zich uitbreidende en ontwikkelende Gemeente heeft daaraan groote behoefte. Bovendion vreezen wij, dat bij inwilliging van het gevraagde, geenszins datgene zal bereikt worden, 'tgeen «Handel en Nijverheid" er zich van voorstelt. Uit de ons welwillend overgelegde antwoorden van 51 Gemeente-besturen toch blijkt, dat nergens eene overdekte mai'ktgelegenheid bestaat voor groenten, fruit, ooft, aardappelen, kippen, konijnen en wild, behalve in de Gemeente Kampen, alwaar eene dergelijke gelegenheid is voor groenten en in enkelo andere Gemeenten, waar voor graan, zaad, overdekte markten bestaan. Ook de Kamer van Koophandel merkt hierbij op dat, voor zoover haar bekend is, de groenten steeds op de openbare straat worden uitgestald. In 't bijzonder zouden die markthallen bevorderlijk zijn voor het ontstaan en do ontwikkeling van het warmoezeniersbedrijfWij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat het stichten dier markthalion van grooten invloed kan zijn op de ontwaking van het tuinbouwbedrijf in uitgebreiden zin, dat, zoo als adressante opmerkt, thans nog slaapt. Indien eene dergelijke cultuur inderdaad bestond, blijk gaf van groote levensvatbaarheid en in hare uitbreiding belemmerd werd door een slechte marktgelegen- heid, dan zouden wij niot aarzelen U voor te stellen, daarin de noodige verbeteringen aan te brengen. Voor een bedrijf, waaromtrent niets be kend is, noch van zijn levensvatbaarheid, noch van zijn uitgebroidheid, de gevraagde inrichting te mak..n, durven wij U niet voor te stellen, noch om de kusten, noch om hot andore reeds genoemde be- zwaar. Bovendien vreozen wij, dat de eventueele ontwaking en ontwikkeling van die nieuwe cultuur ernstig in gevaar gebracht zal worden door het heffen van marktgelde», 'tgeen door «Handel en Nijverheid" wordt voorgostold. In 't algemeen zijn wij van oordeel, dat «Handel en Nijverheid" zich te voel laat leidon door de ineening, dat door het schoppen vangoedemarkt- gelegenhoden de producten en daarmede do ban- dolaren komen. Ongetwijfeld trekt een goede marktinriehting aan en stuit een slechte al; de groote Woei van velo markten kan evenwel naar onze meening niet in hoofdzaak worden toege schreven aan de marktgolegenheid, maar moet veeleer verklaard worden uit tal van economische oorzaken. Waar wij in hot marktrapport lezen, dat ondanks de goede gelegenheid vooromdjees; tenmarkt, de aanvoer van rundvee met groot en de ondervinding, ook elders, geleerd heeft, dat al do kunstmiddelen om op dergelijke markten moor aanvoer te;krijgen, falen, meenen wij steun te vinden voor onze meening, dat van de markt- gelegenheid zelve niet te veel heil verwacht mag worden. Wij worden in deze meening gesterkt door de antwoorden, die «Handel en Nijverheid" van do Gemeentebesturen ontving; immers op geen der plaatsen, waar bloeiende markteu in de ge noemde producten bestaan, zijn overdekte markt- gelegenheden aanwezig. Op welke gronden «Handel en Nijverheid" vol doende koopers en producten verwacht voor het houden oener dagelijksche markt van 7 tot 12 uur is ons niet gebleken. Ook de bezwaren tegen de|markten voor andere dan de reeds genoemde producten schijnen ons wel zeer breed uitgemeten. Sedert eeuwen is de varkeusmarkt gehouden op de plaats, waar ook nu nog handel in deze dieren gedreven wordt. Nimmer zijn klachten over deze marktgelegenhoid vernomen. Een aantal belang hebbenden heeft U dan ook verzocht, deze markt niet te verplaatsen, daar zij op een zeer geschikte plaats gehouden wordt. Do opmerking van de Kamer van Koophandel betreffende de noodzake lijke gelegenheid tot stalling achten wij-zeer juist. Voorstellen tot verplaatsing dier markt naar het Havik zijn van ons college niet te verwachten. Waar het rapport als voordeel van die plaats voor varkeusmarkt aanvoert, dat, na afloop, do markt gezuiverd en schoongespoeld kan Worden met de waterleiding, is waarschijnlijk niet gedacht aan de bedenkelijke verontreiniging der grachten, die daarvan het govolg zal zijn. De tegenwoordige markt wordt onmiddellijk na het eindigen der markt geheel schoongeveegdklachten over ver ontreiniging hebben ons nimmer bereikt. Indien inderdaad de Varkensmarkt te zonnig is, dan kan hierin op eenvoudige wijze verbetering gebracht worden door het planten van eenige boomen, die zóo geplaatst kunnen worden, dat zij het verkeer niet schaden. Ook de verplaatsing van de vischmarkt naar het plantsoen kunnen wij niet bevorderen. De markt wordt thans op een schaduwrijke plaats in het centrum van de stad gehouden. De voorgestelde plaats in het plantsoen achten wij, wat zijn ligging betreft, niet zoo gunstig, ter wijl wij ontsiering van het plantsoen vreezen, indien aldaar geregeld de vischmarkt wordt ge houden. Een dagelijksche vischmarkt op de Kortegracht is nog minder aan te bevelenhet wagenverkeer is aldaar niot te schorsen. Aan die vrij nauwe gracht bevinden zich het postkantoor, een hotel, diverse kantoren en een fabriek. Eigenaren en bewoners van aldaar gelegen perceelen zouden terecht tegen een zoodanigen maatregel opkomen. Wat nu betroft de markt voor het verhandelen vau eieren en boter, zijn wij van oordeel, dat het niet te ontkennen is, dat de bestaande gelegen heid inderdaad gebrekkig is. Vooral op regen achtige dagen, wanneer verpakking van de eieren zonder bescherming tegen hot hemelwater, de handelswaarde van dit product doet verminderen, biedt do tegenwoordige marktplaats niet de ge- wenschto ruimte aan. Terwijl de handel in boter afneemt en vermoedelijk in de toekomst nog raeer zal verminderen, wegens het oprichten van boter- fabrieken, is de handel in eieren belangrijk. Uit het voorgaando is reeds gebleken, dat wij van het oprichten van overdekte marktgelegen- heden voor groenten, fruit, ooft, aardappelen, kippen, konijnen en wild geen heil verwachten; in 't algemeen achten wij het voor do bevordering van den eierhandel wel wenscholijk eene ruimere overdekte marktgelegenheid te stichten, aangezien juist dit product, in tegenstelling van de meeste andere producten, die hier verhandeld worden, behoefte heeft aan een overdekte markt. Do plaatse lijke omstandigheden maken het evenwel niet ge makkelijk, hiervoor eene oplossing aan te geven. De Kamer van Koophandel geeft in overweging, voor dit doel het Havik te overdekken en op die overdekking een markthal te plaatsen. Wij zouden oen dergelijke ontsiering Van het Havik in hooge mate betreuren. Dit water behoort inderdaad tot de schoonste gedeelten van de oude stad. Waar alom aangedrongen wordt op behoud van mooie ouder- wotsche gebouwen, meonen wij, dat niet minder de aandacht gevestigd dient te zijn op het behoud van die schoone ouderwetsche grachten, waarvan het Havik er éen is. Volgens de opgave van den Marktmeester en opmetingen, tijdens de markt gedaan, is oen ruimte van 450 M-. wenscholijk voor boter- en eiermarkt en voor pakplaats van de eieren. De tegenwoordige overdekte markt hoeft oen opper vlakte van 120 M2. De meest eenvoudige oplossing is eene inrichting, bestaande uit ijzeren buizen en zeilen te maken, die wekelijks (bij vermoedelijk regenachtig weer) op den Hof nabij de tegenwoordige eier- en bo termarkt opgericht wordt. Aan het verlangen van de vereeniging «Handel en Nijverheid" is dan voldaan zij het dan ook op primitieve wijze terwijl men ontsiering en verkleining van het tegenwoordige plein voorkomt. Deze inrichting zou dus een ruimte van ongeveer 330 M2. moeten aanbieden. De kosten van aanschaffing leveren in deze minder bezwaar op; ze bedragen f1100. Daarentegen worden do jaarlijks terugkeerende kosten van opslaan, afbreken en onderhoud op f700 geraamd. Ook op andere wijze kan een voor regen be schermende marktgelegenheid gevonden worden n.l. door verbouwing van het perceel waarin thans de Hoofdwacht gevestigd is. Dit gebouw is ge deeltelijk krachtens de Wet van 7 Juli 1887, Stbl. 124, en krachtens contract van 7 Juli 1892 verhuurd aan het Rijk voor een jaarlijkschen huurprijs van f 200. De Gemeente heeft wel is waar niot het recht, deze huur te doen eindigen, maar pogingen kun nen worden aangewend om de huur te ontbinden, indien de Gemeente dringend bohoefte aan het gebouw heeft. In het overige van het gebouw worden thans brandbluschmiddelen geborgen. Door uitbreking van het binnenwerk is een ruimte van 173 M2. te verkrijgen. Zooals gezegd, is een ruimte van 450 M-\ wenschelijk. Hierin kan worden voorzien door op de Appelmarkt een markthal te bouwen, die een ruimte van 280 M2 kan aanbieden. Het is bovendien mogelijk, in het Waaggebouw oen galerij te maken, waardoor nog een ruimte van 128 M2. verkregen kan worden. Met het oog op het te verhandelen product en de weinige breedte van de trap (1.50 M.), lijkt da minderheid van ons college evenwel een galerij als marktgelegenheid niet aanbevelenswaard. Een lid van ons collego evenwel meent, dat de galerij zeer wel voor botermarkt te gebruiken is. Het tegenwoordige Waaggebouw en de te stichten hal zouden dan bestemd moeten worden voor boter en eieren. De kosten, aan en ander verbonden, zijn evenwel belangrijk. De verbouwing van het Waaggebouw wordt door den architect geraamd op f 6500 (het niet-maken eener galerij vermindert dit bedrag slechts onbeduidend) de markthal op f 8800. Voor do bewaring van het brandweer materiaal kan een plaats gevonden worden in het gebouw aan de Breedestraat. De hiervoor noodzakelijke verbouwing wordt geraamd op f 3000. De totale kosten zullen dus ongeveer f 18 300 bedragen, ter wijl bovendion jaarlijks f200 huur gemist wordt. Als inkomsten zou hiertegen kunnen staan het marktgeld voor eieren en boter. Wil mem den handel hierheen lokken, dan zal men zich van de opbrengst dier marktgelden evenwel geen te hooge verwachting mogen maken. De vraag of de Gemeente gerechtigd is, de kosten voor een van beide plannen te maken, waardoor uitsluitend de eier- en botermarkt verbeterd zal worden, durven wij niet bevestigend beantwoorden In 't algemeen achten wij den handel in d i t product niet zoo belangrijk en niet zooveel voordeel af werpend voor de Gemeente, dat wij vrijheid vinden, U tot een besluit in bovenstaanden zin te ad viseeren Zooals reeds hierboven gemotiveerd is medege deeld, ontraden wij hot stichten van markthallen voor groenten, fruit, ooft, aardappelen, kippen, konijnen en wild. Acht men de marktgelegenheden voor die produten niet doelmatig, dan is natuurlijk een andere verdeeling der markten mogelijkzoo zou bijv. de Hof aangewezen kunnenworden eens deels voor groenten en fruit, anderdeels voor manufacturen, galanterieën, aardewerk, enzhet Havik \oor oud-ijzer. De markt voor kippen, konijnen, enz. zou, indien de overige gelegenheden te kort schieten, overgebracht kunnen worden naar het Zand, alwaar dan eene bestrating gelegd zal moeten worden, waarvan de kosten f2000 bedragen. De noodzakelijkheid van een derge lijke verwisseling is ons evenwel niet gebleken en is nimmer door belanghebbenden gevraagd. De adresseerende Vereeniging geeft ten slotte in overweging, eene markt-cominissie in te stellen. Wij vreozen, dat het bestaan van een dergelijke commissie, ingesteld door het Gemeente-bestuur naastte Kamer van Koophandel tot moeilijkheden aaid^uing zal kunnen geven. Bovendien kan uwe vergadering steeds do voorlichting ontvangen van do vereeniging «Handel en Nijverheid", terwijl U immer door adressen in kennis gesteld kunt worden met do wenschen van belanghebbenden. Wij meenen, dat het daarom beter is, het geven van de voorlichting, die «Handel en Nijverheid" van de marktcommissie wil doen uitgaan, over te laten aan de Kamer van Koophandel en de ver eeniging «Handel en Nijverheid". Op grond van de bovenstaande overwegingen vinden wij geen vrijheid, U inwilliging van het adres voor te stellen.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 5