Stadsnieuws. wet toelaat. »Nu echter als vaststaande is aan te nemen, dat bedoeld wetsontwerp niet meer tijdig kracht van wet ral verkrygen, zullen met 30 November a.s. met zooveel n-anschap- pen met verlof kunnen gaan als ingevolge mün vorengenoemde aanschryviug van 12 Juli jl. bet geval 2ou zijn"... en wordt last gegeven, bet blijvend gedeelte op strekte te houden, «althans voorloopig wat de tweede ploeg betreft. In verband met de grootere te houden sterkte, zal den manschap pen alsnog onbeperkte vrijheid tot nummer verwisseling moeten worden toegestaan tot 30 November u.s, l)e viermaandera die, als rallende buiten bet bly vond gedeelte, volgens de regeliug van 12 Juli reeds iu het genot van groot-verlof mochten zyn gesteld, moeten by openbare kennisgeving worden opgeroepen in de Gemeente van hun verblijf, waartoe tydig het noodige is te verrichten. Zij zullen echter roeds dadelyk met hun veranderde positie moeten worden in kennis gesteld". Gemeente-begrootiiig 1908. VI (Slot). Afdeeling 111 van Hootdstuk VI bevat de uitgaven voor het openhaar Lager onderwijs, in toiuul begroot op 18113316, welke post is saamgesteld als volgtjaarwedden onder- wi'zers f63 423.16, vergoeding huishuur f1800, kosten herhaliogs onderwijs f1900; onderhoud: Meisjesschool 1 S0,Jongensschool f200, llellingstraat 1330, woning uaast het Ra idhuis f 50, Beekstraat 1110, woning aldaar f30, Koningsstraat f430, Puntenburg f550, woning aldaar f190; schoolmeubelen f 1280, schoolbehoeften f.3400; verlichting, verwar ming en schoonhoudeu f5700schooltoezicht, schoolverzuim, enz. f 450schoolbibliotheken f 1(30belooningen en eereblijken f100; ad- verientiën enz. f500; en voeding en klee ding f450. Afdeeling IV, omvattend de uitgaven voor bet archief, de Gemeente-bibliotheek en het subsidie aan «Flénite", is uitgetrokken op 1900. Hoofdstuk VII omvat het Armwezen en zal vorderen 134157.68. De 39 armlastige krankzionigen kosten 19100 (éen teEimeloo k f335, negen te Utrecht f300, vijf te Zutphen a f300, elf te Coudewater I32H, een te Veldwijk ad 1300, en twee te Midembhk a f 320, benevens transportkos ten). Het subsidie voor het Burgerlijk Arm bestuur bedraagt f11807 68. De jaarwedden der genees-, heel- en verloskundigen zullen f2350 vorderen; de geneesmiddelen f2000 en de kosteu van verpleeging f80<)0. g, Omtrent dezen laalsten post zegt de Me morie van toelichting By Raadsbesluit van 27 Maart 1906, no. 121, werd besloten de verpleging van hen, die op kosten van de stad verpleegt! behooren te worden, op te dragen aan het St. Elisabeths Gast- of Ziekenhuis. De kosten zyn fl.50 per dag en per hoofd, waaronder begrepen is het verstrekken van de benoodigde medi cijnen en verbandmiddelen. De kosten voor kinderen beneden den leeftyd van 7 jaar zyn door het Bestuur verminderd en op f 1 per dag en per kind gesteld. My de Begrooting voor 1907 werd vermoed, dat het nieuwe Ziekenhuis 1 Juni 1907 zou worden geopendgerekend werd toen op 1000 verpleegdagen, van 1 Juni 1907 tot 1 Januari 1908. Het ziekeohuis is sinds II April geopend het aantal verpleegdagen van 11 April tot 15 Augustus bedroeg reeds 2140. Hoewel de termijn van de opening tot 15 Augustus betrekkelijk kort is, meen u wij toch nu reeds te kunnen verklaren, datditqjfei ongedacht hoog is. Het aantal verpleegdagen in het St. Elisabeths-Gaslhuis en het Aldegonde- gasthuis te samen bedroeg in de jaren 1899: 5000. 1900 5076, 1901 3591, 1903 4891, 1901: 3967 (over de jaren 1902 en 1905 niet nauwkeurig op te geven wegens onvolledige gegevens, indertijd ontvangen van het Alde- gonde-gasthuis). Vergelijking van de cijfers met het aantal, dat over rond 3 maanden in 19U7 nu reeds bereikt is, toont een waarlijk abnormale plotselinge stijging aan, temeer omdat onder de opgegeven cijfers over vroe gere jaren ook de verpleegdagen van niet- ingezetenen zyn begrepen. Nog meer dan het hooge aantal verpleegdagen, beeft ons de verdeeling van dit aantal lusschen de Geineente-geneesheereri en heel- en verlos kundigen getroden. De verpleegdagen van geopereerde patiënten uitgezonderd, blijkt het dat 1 Gemeentegeneesheer geen verpleeg dagen veroorzaakte, 1 Gemeente-geneesheer 873, 1 heel- en verloskundige 72 en 1 heel- en verloskundige 326. De verdeelinder wglcen naar de doctoren onderling kan hiei van niet alleen de ourz&ak zijn, aangezien het afgegeven aantal .doktersbriefjes", verdeeld naar de wijken, een geheel andere verhou ding aangeeft dan het aantal verpleegdagen, verdeeld naar de wijken. Wij betreuren met het oog op het boven staande verplicht te zyn, een niet lager bedrag dan f801 MJ te moeten uittrekken. De exploitatie der barak voor besmettelijke ziekten zal i 450 vorderen. Het reisgeld aan arme passanten is, als voor 1'.I07, geraamd op f300; in 1906 werd daarop uitgageven f 108.28. Voor het begraven der armlastigen is uit getrokken f150; in 1906 werd uit dien post betaald f53. Hoofdstuk VIII, de financiën, is in totaal uitgetrokken op f 122291.16* waaronder f118710 voor renten en aflossingen van gt-ldleeniogen en f3476.16® aan pensioenen, lijfrenten en tontines. Onder dit laatste bedrag is begrepen (22.10 als tegemoetkoming aan leeraren wegens toetreding tot het Rijks- pensioen en f 600 aan personeel bij het Lager onderwijs voor weduwen- en weezenpensioen. Hoofdstuk IX eindelijk bevat de andere uitgaven" (meestal subsidiën) en is in totaal uitgetrokken op f 6015. De post voor Onvoorziene uitgaven is, by de vaststelling der Begrooting, gebracht op f 2485.87. De Begrooting heelt in ontvangst en uitgaaf f613053.04. Ds. H. Teerink, predikant bij de Gerefor meerde gemeente van den Zuidsingel, is be roepen by de Gereformeerde kerk te De Bilt. Dr. E. M. ten Gate, uit Apeldoorn, hoopt aanstaanden Zondagochtend half elf weer voor te gaan voor den Doopsgezinden Kring hier. De Tweede Kamer besloot Dinsdag met 33 tegen 31 stemmen, dat de Koloniale re serve zal blijven te Nijmegen en dus niet in garnizoen zal komen te Harderwijk of te Utrecht. Bijna 40 percent der leden was dien dag afwezig. De Minister van Binnenlandsche Zaken vestigt in de «Staatscourant" de aandacht van belanghebbenden er op, dat de schrifte lijke verbintenis, hedoeld in art. 72, eerste lid der Wet tot regeling van het Lager on derwijs (inkoop voor Rijks-pensioen) op ge zegeld papier behoort te zijn geschreven en vóór 1 Januari 1908 bij zijn Departement moet zijn ingekomen. Aan de Tweede Kamer is door het Hoofd bestuur van het Ned. Onderwijzers-Genoot schap naar aanleiding van het Voorloopig verslag van het aldeelingsonderzoek van het ontwerp tot wijziging der Wet tot regeling van het Lager onderwijs en van de daarop gevolgde Memorie van antwoord een adres gericht. Daarin wordt er op aangedrongen, het daarheen te willen leiden, dat bedoeld wets ontwerp alsnog wordt uitgebreid met de bepaling, dat de minimum-aanvangsjaarwed- de van den ouderwijzer wordt gebracht op f600, en dat de bedragen der periodieke verhoogingen voor de onderwijzers die aan het hootd eener school staan, worden gelyk gemaakt aan die der onderwijzers, niet aan het hoofd eener school staande. De Directeur-geueraal der posterijen en telegrafie heelt de volgende aanschrijving ge richt aan bet personeel Hoewel men zich thans reeds op menig postkantoor niet te vergeefs aanmeldt om geld en bankpapier gewisseld te krijgen worden de Directeuren uitgenoodigd om vnorzoover de dienst aan de loketteu voor den verkoop van postzegels en de stand dei- kassen het toelaten, het publiek ten deze zoo veel mogelijk ter wille te doen zijn. Gister is weer kleine bezending De Ruyter- portze.-els aan het Postkantoor hier ont vangen tevens de laatste, want de postzegel- fabriek te Haarlem heelt er geen meer van do 90000. Het partjjije is alweer b'jna geheel opge ruimd vooral vanochtend was er geweldige navraag. Nog maar enkele zegels zyn nog te koop. Een mooi buitenkansje voor 's Rijks schat kist. Met ingang van 16 November zal het vyf cents-tarief op de Ainersloortsche tram in werking treden. Nu ook ilink gebruik gemaakt van de tram en getoond, dat men prijs stelt op de in voering van dezen maatregel. De heer A. M. van Bemmel, behaalde op de Chrysanten-tentoonstelling te Utrechtden Isten prjjs, verguld zilveren medaille met flü, voor zeg bloeiende chrysanten in zes verscheidenhedenden 3den prijs, verguld zilveren medaille, voor 10 palmen, in potjes, niet hooger dan 1 M.; den lsten prijs, ver guld zilveren medaille, voor 15 bloeiende plant* nen den lsten prys, verguld zilveren met f 25, voor 20 planten ter versiering, waarby bloeiende chrysanten. Het portret van wyleu den heer Jan Cock Blomhof en zyn familie is gister te Amsterdam verkocht voor vijftig heele guldens, aan een particulier, evenals andere zeer belangrijke voorwerpen uit de collectie door particulieren werden gekocht. Alleen de documenten gingen naar het Ryks-arcbief. Kapitein H. C. J. ter Beek, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd geweest by het Oost-Indische leger, is met ingang van 8 December weder ingedeeld bij bet 2e regiment, te 's Hertogenbosch. In de advertentie-kolommen is wederom opgenomen de uitslag der uitloting van aan- deelen der geldlecningen ten laste der Ge meente, welke hedenochtend ten Raadhuize plaats had. Luitenant L. J. Richer, van het 5e regi ment infanterie, wordt l Januari gedetacheerd bij de Militiare verkenningen, te 's Graven- hage. De beroemde Zangvereeniging «Jacob Kwast", uit Wognum, zal 24 November een middag-concert geven in «Amicitia" bier. Wordt liet niet wat al te druk? Luitenant A. Diomont is heden wederom jugormoester, nu bij den jachtrit die vanwege de Militaire jachtvereeniging wordt gehouden iu de omstreken van Hilversum. Het eerste elftal van Quick, leidster der Ooslelijke le klasse competitie, zal Zondag te Amsterdam een oefenspel spelen tegen A. F. C., een Westelijke tweede klasse-club. Haar derde elftal heeft Zondag rusthaar tweede speelt hier tegen D. S., uit Utrecht. Het eeiste der H. V. C. speelt bij «Rust oord" tegen het tweede van U. V. V. uit Utrecht. Haar tweede gaat naar Hilversum om Vehicitas te bekampen. Aan de Centrale botermyn is Diusdag aangevoerd 215U Kilo fabrieksboter onder Rykskeur. De hoogste prijs was f 1.38, de laagste f1.28; de middelprys dus f 1.35. De mijn wordt voortaan gehoudeu des middags om twee uur. Namens de Maatschappij van brandverze kering voor het Koningrijk der Nederlanden, gevestigd te 's-Hertogenbosch (agent de heer Th. J. H. Bianchi) is aan spuit 3 een bedrag ter band gesteld van f 15 voor haar ilink en spoedig optreden by den brand iu de con- cierge-woning van den R. K. Volksbond. «De Maatschappij «De Tijdgeest" betaalt veel meer dan tien gulden aan hare prijs- winners" zegt haar reclame-biljet, dat zeer veel gelijkt op een bankbiljet van f 10. Een pakkende reclame; maar tevens een, die allicht deze briefjes zal doen aanzien voor echte bankbriefjes. Op vele plaatsen werden ze dan ook reeds in beslag genomen, omdat de verspreiding er van strafbaar is volgens art. 440 Wetboek van strafrecht. Doch er zijn er heel wat in omloop ge bracht en dus is goed uitkijken de boodschap. Bij een inspectie over de verlof-lokalen moest de politie proces-verbaal opmaken tegen de vrouw van een verlof-houder wegens het toedienen en het in voorraad hebben van strekedraok zonder daartoe vergunning te hebben. Ook is proces-verbaal opgemaakt tegen een werkgever die na 7 uur 's avonds twee zoons beneden 16-jarigen leeftyd in zijn winkel arbeid deed verrichten. Door de politie is weder aangehouden een in het Politieblad gesignaleerd man. De Rechtbank te Utrecht heeft de twee joj gens, die ijzer gestolen hebben van de H. IJ. S. M., gesteld ter beschikking van de Regeering. Door den onbezoldigd Rijks-veldwachter der afdeling Gooi-en Kernland van de Ned. vereeniging tot bescherming van dieren is proces-verbaal opg'-maakt tegen 8., uit Soest, die 5 November bij de Stellingwerfstraat zijn paard zóo aanhoudend sloeg, dat het van pijn op bol ging, waardoor ten slotte de kar tegen een boom aanliep en hel paard op den grond viel. Woont ge in een paradysje, wees dan niet zoo wreed, minder bevoorrechten over den muur te laten kijken. Met blauwe en groene stukjes glas, van alle makelij hebben heel velen heden den overgang van Mercurius over de zon waar genomen. Vooral tegen den middag, toen het wat helderder werd, was het zwarte bolletje, dat Om 10.43 links inkwam en te 2.11 rechts uittrad, vry goed te zien. Uit den omtrek. Een wetsontwerp tot aanleg van een af sluitdijk om drooglegging van een ge deelte der Zuiderzee en wel van het Wie- ringermeer is ingediend. Men rekent in 7 jaar klaarte zijn. Een uitgestrektheid van 19500 H.A. is dan drooggelegd, waarby 16500 H. A. vruchtbaar land. De opbrengst per H.A. zal waarschijnlijk f 600 zijn. De kosten van drooglegging worden geraamd op f 22 60O00O. Voor drooghouding van den polder en onderhoud der werken komt daar iu het 8e en het 9« jaar nog twee maal f200 000 bij. De polderdijk zal het profiel van een vol- ledigen zeedijk krijgen. Dat onze Kieswet voor den eenvoudigen kieier nog niet eenvoudig genoeg is, blijkt volgens het «lldbld". uit hot volgende too- oeeitje, dat zich dezer dagen te Ermeloo by gelegenheid van de verkiezing voor eeu li<j van den Gemeenteraad afspeelde. De kiezer ontmoet op den stemdag een goed vriend en vraagt: «waar hangt tuch de bus, waar dat biljet >u inoet, dat ze me thuis gezonden hebben «Wél", zegt zijn vriend, die in het kiezen wat wijzer is, «op 't Gemeentehuis «Moet ik aanbellen?" «Toch nietje stapt inaor binnen en in de raadzaal zullen de heerun je wel terecht hel pen". «Ja, zie je, 'k heb thuis al geteekerul, dan ben 'k 'r af". De kennis wordt nieuwsgierig en wil de geteekende oproepingskaart wel eens zien doch de snuggere kiezer weet al te goed, dat de stemming geheim is, dankt v.mr de rechtwyzing on stapt nu triomfantelijk hot Gemeeutchuis binnen. tKost den Voorzitter van bel stembureau buitengewone moeite, de oproepingskaart uit ziju handen te krijgen en als hij er eiii- delijk iu slaagt en den auditeren Veluwoaar er een stem kaart voor in de plaatst geefi, beschouwt deze d t als een bewijs, dat hij aan zijn kiezersplicht heeft voldaan en wil zich huiswaarts spoeden, na het biljet een plaats in ziju binnenzak te hebben bezorgd. Ouder gelach van stembureau en eenige aan wezige kiezers wordt ons boertje, hoewel niet zonder protest, er eindelijk toegebracht, van het stembiljet het passend gebruik te maken. Hoofdschuddend en schouderschokkend ver laat hij het Gemeentehuis. Het kiea-mysterie is voor hem nog onopgelost. Rest nog de vraag of de stemkuart ook goed is ingevuld. Ds. F. Kijftenbelt, predikant hij de Ned. Hervormde kerk te Hoevelaken, hoopt 26 November zijn 25-jarige Evangeliebediening te berdenken. De begrooting van ontvangsten en uitgaven alsmede de omslagen voor bet dienstjaar 1908 van de Waterschappen onder Hoogland zyn vastgesteld en goedgekeurd ais volgt De Drie sluizen f506.48, omslag f 0.50. De Malesluis f601.9572. omslag 10.25. De Haar f 2414.067a, omslag f4. De Haag f288.54!/2. omslag f 0.50. Duist-Nieuweiand f 118".9372. omslag f0.80. De Zelderscbe Wetering f8075.7472, om sla»; le kl. f3. 2e kl. fi.5Ü. In het »Vud." wordt de volgende zeer gemakkelijke manier voor het conserveercu van eieren meegedeeld. Van belang is, zoo versch mogelijke eieren te gebruiken. De heele bewerking is dan, dat men de eieren zoo goed mogelijk rei nigt en ze gedurende een halve minuut in goed kokend water dompelt. Door dat kor te verblyf in kokend water n.l. stolt een zeer dun laagje (het buitenste) eiwit, waardoor de poriën van de eierschaal luchtdicht geslo ten worden. Men legt de eieren vervolgens in den kelder, in ieder geval in een koele ruimte, en niet zetten op een eierrek, maar leggen, liefst in bakken met gaasbodem, opdat de lucht er aan alle kanten kan toe treden, en keert ze eiken dag. «Met op deze wijze behandelde eieren na m ik de volgende proef. Ze werden genummerd met 1, 2 en 3, en de datum van conserve?- ren er op vermeld. No. 1 opende ik na éen maand, no. 2 na twee en no. 3 na drie maanden. Alle eieren waren in uitstekenden staat. Bij het openen was het eenig gevolg van het dompelen in kokend water, dat er zich iets wolkachtigs melkachtigs iu het wit bevond, natuurlijk het buitenste gestolde eiwitlaagje, doch daar men weet wat dat is, beteekent het niets. Kookt men zoo'n ei, dan bemerkt men er niets van, en bij klut sen wordt het weggeklopt." «Het is best mogelijk, dat op deze wijze geconserveerde eieren nog veel langer goed blijven, maar voor mijn doel was het vol doende. Als men einde Augustus conserveert, heeft men dus tot in December goede eieren en daarna worden de versche reeds goed- kooper. In ieder geval is dit de gemakkelijkste en doelmatigste, mij bekende manier." De wind als beweegkracht voor molens is hier te lande van oudsher bekend en toege past. In Denemarken bedient men zich van deze natuurkracht reeds sedert tien jaren veor electrische inrichtingen. Sedert 1897 heeft de Deensche regeering 120000 mark bijgedragen voor proefnemingen en ODlangs is te Asko. in Jutland, een proefstation daar voor opgericht. Met vier wieken, die een oppervlakte van 48 vierk. Meter hebben, heeft men bij een windsnelheid van 6 Mete.i per ■econde, 8 paardekracht verkregenby 8 Meter, wat niet zelden aan zee voorkomt, meer dan de dubbele kracht. Sedert 1903 bestaat een wind-electriciteits- maatscliappij die reeds 3.) groute en kleine ondernemingen van toestellen heeft voorzien. Door den Ned. Bond voor vrouwenkies recht is het eerste nummer uitgegeven van een correspondentieblad «De Ploeger", dat voorloopig driemaal per jaar verschijnt.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2