Stadsnieuws. Het groene gevaar. De heer A. J. Ort Jr., do bekende drank bestrijder, heelt een brochure het licht doen tien, waarin h|j wairschuwt tegen de zoo gevaarlijke absinth. Waar zelfs het voorhanden nebben van dezen drank in naburige landen wordt strafbaar gesteld, zoeken de bereiders or van débouchés elders en zoo is dez>' drank in de laatste paar maanden ook naar Neder land gekomen. Te Utrecht heeft do schrijver het in een café hooren bestellen als «zeewater" en ook te Amersfoort zag h|j het gebruiken. Al wordt absinth gelukkig nog maar heel weinig in ons land gedronken, toch acht schr. het nuttig, reeds nu te waarschuwen tegen gebruik en te w|jzen op de lessen, welke andore lauden zoo heel duur hebben moeten betalen. Want meer dan eenige andere likeur trekt vie absinth den drinker aan on verleidt ze den ook zeer matigen gebruiker tot misbruiker. Te Genève, waar een twintig jaar geleden absinth nagenoeg onbekend was. bedroeg het verbruik verleden jaar reeds 5U0H0U Liter; in Argentinië is het verbruik in éeo jaar t|jds toegeiiorae m»t dertig pruceiit. «De groene'1 was indertijd in de mode, schrijft ar. Feenstra, in een z|jner Zoeklich ten in «De Telegraaf'. Een Schilder van Montmartre, met name Tranges, heeft haar zelfs op 't doek gebracht. Starend-wilde oogen, een demonische kop; een wolk van al-groene, wildzwu relende kleeivneen gro'-no biccha ie, in lokkende» loldiaai een stil epileptisch lachje om de zinnelijke lippen. La f<5 verte. Ue groene fee. De ab»itiih-borrel Een verschrikkelijke duivelin Dan is mademoiselle Genièvru guller, ron der; puki de lui meer van voren aan lokt ze ten duns, tolt er mee rond, maakt zu dol... tot een ruit 'inkeli, 'u pols oloedt. Na een n -ebt slapen, is er niets in ?er van over dan 'u kinderachtige smaak en wat hooidpjjn. Eeo en ander is het best met 'u zoute haring- mooi te ivpiireercn. De groene f-e pakt de lui meer van achter beet, is venijniger en v.tlscher. Ranselt ze de verbeelding groen. Klopt ze waanbeelden in bun herseiikroukels. En werkt voor de krank- cutnigeu-gesttchieii en «Je epileptici-huizen, of ze twu.tig procent aanbrengpremie tou cheerde. Ze is meer een duivelin Jan een fee. Die heldct k|jkcu, zien 't in. Die tellen ui knappe statistieken baar slucniolTers op. Voeren 'n «Einkreisungs-politik" tegen de juffrouw. Hier en daar lukt het, rammelt een deur potdicht. Elders zijn ze nog maar tnel het duw-wurmen begonnen. Zoo tieeli bijvoorbeeld het Zwitsersche volk <lo groene fee over den Jura-rug ge striemd. En in Frankrijk het feeënland bij uit stek Ztya reeds een tiental graute dag- organen voor e«u duel a mort rnut de «groene juffrouw" gewonnen die iri de cerebrale orilaurding van baar f'uvori's en in den neer gang vun liet Franscho volk, zoo leelijk haar valscbe, blanke bandje heeft. «Waar absiutli is, komt absiutisme", zegt de heer Ort. »D.t bet '«kent een ongelukkig bestaan, on een ongelukkig gezin voor iedereri l|jder en diens ouhMToepniyken ondergang, «bevordert ziekten, voornamelijk tubercu lose en epilepsie, krankzinnigheid en mis dadigheid, «kweekt een lichamelijk cn guestelyk minderwaardig nageslacht. >l)e Staat als belanghebbende en als eenige machthebbend»* heeft dus de absinlb tc weren." D-. li. Reerink beeft bedufcl voor bet beroep naar de Gereformeerde kerk te De Bilt. H. H. M. M. de Koningin en do Koriingin- Mnader zijn hedenmiddag 12 uur te 'sGraven- hagn aangokomnn, waar Zij tot Zaterdag zullen blyven. Z. K. II. do Prins dor Nederlanden za' Zaterdag liet feest der Rijschool met Zijn tegenwoordigheid vereeren en deelnemen tian het feestmaal ter viering van het 50-jarig bestaan dier inrichting. Het ontwerp tot herziening der Successie- bel is ting is gereed en bij den Raad van Si.t» m onderzoek. De Memorie van Antwoord betrefronde de reeds aanhangige belastingontwerpen zal, zooalfl door den Minister van Financiën Werd medegedeeld, dezer dagen b|j de Kamer in komen. De Minister van Oorlog brengt in de «Staats courant" ter kennis, dat by de Topographi«che Inrichting is vervaardigd een chrorno-topo- raphische hulpkaart van het militair oefo- ningKtorrein Z>-i-.i-Amer»foort op do schaal van 1: 50 000, welae kaart ongeveer hel loi-rein bevat, voorkomende op hel kwartblad Amersfoort 3 der cbromo-topographischo kaart des R|jks op de school van 150 000 en op de gewone voorwaarden verkrijgbaar is. In 1889 heeft de toenmalige «bovenmees ter" Jacob Kwast, te Wognum, de grootvudei van den componist Barend Kwast, de beste zyner leerlingen wat meer doen zingen, wat vaker geoefend dan de overigen en zóo is ontstaan een zanggezelschapje, dat thans <-ok buiten de landspalen bekend is als De gemengde zang-vereeniging «Jacob Kwast". Zondagmiddag hadden we het groole voor recht, de Wognummers hier te hooren. -Slechts een paar rijen (van zestien stoelen) waren io Amicitia niet bezet en zóo toen de 20 vro-nvkes in 't wit en de 10 meest jonge mannen in hun teekenend dorpsch pakje het podium betraden, was men éen en al aandacht. Zeer bescheiden op den achter grond de Directeur, do heer Willem Saai, een eenvoudig landbouwer. Een tikje tegen oen stoelruc i*n de zangeressen cn zan gers schaarden zicb om het lessenaartje, waar vóór de hear'Saul zonder de minste ostentatie plaats nam, in een eenvoudig gekleed jasje, zonder gebuig naar het publiek, zonder tuonaangevery, zonder eanig conven tioneel gedoe, En even «env.oudig maar zeker als hy zijn rietje ophief, even eenvoudig en hoogst melodieus zette zyn koor in «Herders, Hy is geboren", vervolgens «Gomt, verwon dert u fiier, menschen" en ten slotte «Ont waart, loopt borders, dezen nacht". Maar toen ook dit dorde lied was beëin digd, toen barstte de gebeele zaal die in ademlooz't stilte had zitten luisteren, los in oen applaus zóo warm als we nog maa.' zelden hier hebben gehoord. Voor de meesten waren do Wognummers wel onbekenden. Nu ja, ze hadden de cri- tieken gelezen en wisten dus, dat ze wat goeds zouden hoorenmaar iets zóo schoons, iets dat in ieder opzicht zóo »af" zou zijn, hebben toch maar heel weinigen verwacht. Nog nooit heeft men een koor van die grootte zóo heerlyk mooi zonder begeleiding hooren zingen. Waren dit nu eenvoudige dorpelingen, die hun tournee moesten afbre ken omdathet werk op de boei'derfy hen weer wachtte? En juist door de eigenaardige samenstelling van liet programma hebben zij uilen doen genieten, allen tot in 't diepst van liet gemoed gegrepen. In devote stilte luisterde men om tocli maar niets te verliezen an de eenvoudige liederen, in den vuisten zin gezongen met kristalheldere natuur stemmen, die wonderlijk mooi sumenpassen, zoo heerlyk van toon, zoo gekuischt van voordracht, en wuarby geen enkele partij domineerde. Hoe heerlyk mooi, vooral in do middeltonen, was de stem der eenvoudige boerenarbeidster, die du sopraam-soli zoo engelenrein en zoo eenvoudigweg zong; hoe bemoedigend klonk die telkens in «De trouwe Vader houdt de wacht". Dat was zingen in zyn meest natuur- lyken vorm en wel groeten eerbied moet man bobben voor de heerlijke toewijding vun deze eenvoudige menschen, dio zóo hoogen eerbied tootien voor hetgeen schoon is en wel luidt un wars zijn elk elfectbejag. Welk een prachtige, mollige klank by h>-t piano-zingen welk een verrukkelijke cres cendo's en decrescendo's, vooral aan het slot van «Ontwaact, loopt herders". Welk een uitmuntende uitspraak en hoogst beschaafde voordracht in alle liederen, die toch zoo gunsch verschillende oischen stelden de plechtige ingetogenheid by do gewyde nummers, do gullo humor in de «serenade van dun lansknecht", de guitige scherts in het «Kwezelken". Zijn niet kinderen de meest onbevooroor deelde rechters? Welnu, een klein meiske, dut de eerste drie coupletten zoo echt-kwezelig had hooren zingen, vroeg, toen het laatste, zoo in-aurdig, met zóo veel animo was voor gedragen, in allen ernst aan haar begeleider of >/.e nu bly waren, dat ze naar huis mochten". Zie, zoo'u woord uit kindermond zegt oneindig moer dan alle kunst-recensenten van heel ons land kunnen hijeenschrHven. Hoe is 'tmogelyk, dat een eenvoudig land bouwer als de heer Willom Saai we herhalen zyn maatschappelijke positie, omdat n en meende, dat hy muziekonderwijzer zou wezen zyn koor tot zulk oen hoogte hoeft weten te brengen. Eéns per week een repetitie, en voor een uitvoering van «concert'1 willen ze niets weten twee. Kn tócb, hoe hangen allo» aan zyn rietje, hoe weet hy met sober gebaar der linker hand zoo innig allen te doen indringen in zijn opvattingen. Hebben de a capella-koren van Daniel de Lange en Anton Avercarrip, bestaande uit beroeps-zangeressen en heroeps-zangein, die wie weet hoeveel «Vorblldung" hebben ge had, wel dieper indruk gemaakt dun het koor van Willem Saai, die een nog niet be leefd meesterschap als dirigent ontwikkelde Zóo bijzonder muzikaal was de begeleiding der soli vooral in «Zonnelied" dut het een der aanwezigen maar niet uit het hoofd was te praten, dat er geen orgel op 't po dium stond. Na afloop ging hy zich eerst ov'Ti'jigerieerst toen geloofde hy, dat de begeleiding was gezongen. Wel moet het den heer Saai goed hebban i Bedaan, dat Zaterdagavond Catharina van iennes te Utrecht «boven" kwam om hem te complimcotceren over de onverbeterlijke uitvoering van haar «Zonnelied", dat even als >De nederige geboorte", van Willem Saai, ook hier de sopraan een welverdiend terug roepen bezorgde. Als een middeleeuwsch lie- deke klonk dat «Er is een kindetje geboren". Hoe hartelijk ook werd de heer Saai toe gejuicht, hou weldadig deden die bravo's aan, toen «Troost" en zyn bewerking van Ness- ler's «Avondlied" waren gezongen. 't Was alles eenig, eenig mooi, aangrij pend. Dit was natuur en waarheid, zóo als De Gflnostet zich die dacht, niet bedorven door schoolscheu dwang of hoog-artistieke conventie. Wie Zondagmiddag niet iu Amicitia is geweest, heeft verbazend veel gemist. De zoo belangrijke voetbalwedstrijd tusschen het eerste elftal van Quick en Utile Dalei, te Deventer, ie Zondag niet doorgegaan. Wei trokken do Arnersfoorters naar Deventer, doch daar gekomen, hoorden zij, dat het terrein was afgekeurd. Het heet, dat hel telegram aan een ver keerd adres is gezonden. Aanstaanden Zondag bier bekerwedstrijd tusschen Quick en haar naamgenoote uit Den Haag. 't Gebeurt, dat een roeier tegen stroom opwerkt en toch zit te zingen. Doe óok zoo. Uit den omtrek. De districts-veearts .heeft verklaard, dat het te De Bilt geheerscht hebbend mond- en klauwzeer ouder het vee is geweken. De borden blijven nog eenigen tijd staan. Te Doorn is, na een rede van den heer G. A. Mittelbeck, een afdeeling opgericht van den Volksbond tegen Drankmisbruik, aanvankelijk met 00 leden. Tot postbode te Leusden is benoemd W. Ipenburg, aldaar, ter vervanging van W. E. Kamerbeek, die benoemd is tot brieven- en telegrambesteller te Weesp. De Gymnastiek-vereeoiging «Sparta" te Nykerk i*s ontbonden. Gistermiddag werd door do Ned. Buurt spoorweg- maatschappij aanbesteed het leggen der sporen en wissels en het uitvoeren van bijkomende werken ten behoeve van den stoomtramweg NunspeetHattum. Ingekomen waren 21 biljetten, loopend van f41 374 tot 121300. Binnen enkele dagen zal verschijnen van do hand vun den heer L. A. .Sanders, inge nieur der Amsterdamsche fabriek van cement- ijzerwerken «Witteoburg", een vlugschrift over do droogmaking der Zuiderzee. Daarin tracht de schrijver aau te toonen, dat indien het werk wordt uitgevoerd /olgens het thans ingediend wetsvoorstel 20 millioen gulden te veel «ou worden besteed. Verta lingen brochure worden toegezonden aan de buitenlandscbe technische bladen. Het hoofd post- en telegraafkantoor te Amsterdam, in 1898 ia gebruik genomen door de telegrafie in 1899 door de posteryen, is nu eindelijk verklaard veel te kleiu te wezen voor het doel. Voorgesteld wordt achter het Centraal station een nieuw kantoor te bouwen, waai de poststukken wordon ontvangen en ver zonden. Een werkelijk vreemd omspringen toch met het geld der belastingbetalende». De bouw alleen kostte zonder hij werk f794860; do bogrooting was bijna f869000. De Alg. Ned. Diamantwerkers Bond is millioriair geworden. De staat van inkomsten en uitgaven, opgenomen in hiit jongste week blad van den Hond, geeft als eindcijfer een bedrag van l'l 014671.61, zoodat liet mil lioen zelfs al oen eindje is overschreden, in October werd aan contributie een goede f50000 ontvangen. Maar er is ook zeer veel noodig- Immers alleen in do vorige week is het aantal werk- loozo diamantbewerkers gestegen van 1969 tot 2751. De Russische gezant te London is Zater dagmiddag in de guuwtc even een klein beertje wezen afdoen. Hij liep even by den Japanschen gezant aldaar aan en betaalde hem op don kop uit 4 860 440 19 pond sterling (lat is ruim 58 millioen hollandsche guldens. Voor dit pi ulschilletje stond Rush ed nog by de Geeltjes in het krijt wegens het on derhoud van do Russen, door de Japanners in den laatsten oorlog gevangen gemaakt en verzorgd. Door dit kleine nfrekeningetje heeft Rus land zyn geldelijke verplichtingen volgens de vrede Portsmouth geneigd. De eeno gezand gaf een chèque aan den collega, en de zaak was gezond- De hedenmiddag van 1.30 lot 3.55 onder voorzitting vun den heer Burgemeester jhr. J. VV. .A. Bare liman Wuytiers van Vliet gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bewoond door 15 leden en den Secretaris, mr. dr. J. G. Stenl n t Kroeae. Aiwezig waren de beeren Jorissen en Van Kalkeo. De notulen der vergadering van 29 October werden als goedgekeurd beschouwd. De belangrijkste der ingekomen stukken waren een adres van «Patrimonium" en andere vakvereenigiogeu om een subsidie van {250 over 1907 tot het iurichten van een cursus in vak teek enen voor volwassenen om pi te- advies aan B. en W. een verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken om te benoemen beëedigde jneters en wegers speciaal voor den graan handel als voren het r°eds vermelde adres van deloolwit- fabrikanten Greve Co., te Utrecht aan B. en VV. bij de andere adressen over deze zaak van het A. D. C. een verzoek om bij ge lijke geschiktheid aari onthouders de voorkeur te geven boven drankgebruikers bij benoemiug in Gemeente-betrekkingen wordt als on- gczegeld ter zijde gelegd van den Sigureuraakersbond en anderen een verzoek om geldelijke» steun bij gedwon gen wei kloosheid eerst om prai-advies aan B. en VV., doch later in handen gesteld van een Raads-commissie bestaande uit de heeren: Visser, Gerritsen, Plomp, Kroes en Salomons. Om 1.55 kwam aan dt- orde de Agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der instructie voor den Gemeente-ontvanger te Amersfoort. Na eenige discussie aangehouden. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van een gewijzigd be schrijvingsbiljet voor de plaatselijke directe belastingen naar het inkomen. Na eenige discussie aangenomen met eenige wijzigingen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van afschrijving van de plaatselyke directe belasting naar het inkomen, wegens vertrek en overlijden, dienst 1907. Z. d. of h. st. goedgekeurd tot een bedrag vun f3948.25. 4. Vaststelling van het 3e suppletoir ko hier van de plaatselyke directe belasting naar het inkomen, dienst 1907. Z. d. of h. st. vastgesteld op een bedrag van f 1214.00. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van de Gemeente-begroo ting. dienst 1907, in verband met de leening, aangegaan voor de Industrie- en Huishoud school. Aangenomen z. d. of h. st. 0. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van de Gemeente-begroo ting,dienst 1907 (af- en overschrijving). Aangenomen d. of h. st. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het rooien van boomen. Aangenomen na zeer lange discussie met 13 tegen 2 stemmen, die van de beeren mr. Heyligers en Van Dninen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders, tot het in gebruik geven van een lokaal der Hoogere Burgerschool aan de vereeni- ging «Het Groen# Kruis", tot liet houden van een cursus voor eerste hulp by onge lukken. Aangenomen z. d. of h. st. 9. Rapport en voorstrl van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van A. Los fot schadeloosstelling, geleden in ver hand met de vaststelling van het uitbreidings plan, of tot overname van grond. Na eenige discussie aangenomen z. h. st. Adressant krijgt dus geen schadeloosstelling. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de voorwaarden, die bij het ten uitvoer brengen van door de Gemeente in het openbaar aanbesteed werk, nagekomen moeten worden. Z. d. of h. wordt bepaald, dat het straat- makerswerk niet meet per uur, doch per Meter zal worden betaald. lt. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende «Birkhoven". Na een half uur discussie aangenomen met 18 tegen 2 stemmen, die van de heeren Visser en mr. Heyligers. Tot leden der Raads-commissie welke B. en W. zullen ter zijde staan, worden gekozen de heeren Tromp van Holst, Plomp, Vau Kalken en Kroes. 12. Rapport van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van de Ver- eeniging «Handel en Nijverheid" tot ver betering van bet marktwezen. Z. d. gerenvoyeerd naar do afdeelingen. 13. Rapport van de Raads-commissie in zake de Hoogere Burgerschool, van '21 Sep tember 1907. Nadat de Voorzitter hulde heeft ge bracht aan de objectiviteit der Commissie en dank voor de wijze waaropzij zich kweet van haar taak, worden op voorstel van den heer Haize doorn de deuren gesloten van 3.18 tot 3.50. Na heropening herinnert de Voorzitter, dat de conclusie der commissie is le. dal de algemeone toestand gunstig en van dien aard is, dat het nemen van by-

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2