Stadsnieuws. Hoe 't veiloop verder was, doet er weinig toe, doch de 29ste jaarvergadering was 111 k bezocht en duurde, als gezegd, tot mid i- r- nacht. Het laatste behoeft hier geenszins tot gevolg te zijn van de proef, die overigens zeer goed ook hier te nemen zou zijn om dergelijke verslagen te doen uitbrengen in den vorm van een samenspraak. Welke vereeniging hier neemt de proef eens? Wie weet of dan niet alle leden komen. De Rijschool. Ook hetgeen na het vertrek van H. M. de Konigin, die om 5 uur reeds weer te Apeldoorn was, nog omtrent het gouden feest der Rijschool te melden is, vinde thans een plaats. H. M. was Haar bezoek vergezeld door luitenant-generaal C. H. F. graaf Dumonceau, chef van het Militaire Huisluitenant-kolo nel R. J. graaf Schimmelpenninck, adjudant, en luitenant jhr. E. R. van der Wijck, ordon nans-officier, bevens twee Hofdamesde Prins, door kapitein jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, adjudant van Z. K. H. Aan den feestmaaltijd in »Amicitia" zaten, behalve Z. K. H. de Prins, met de reünisten aan eenige gasten, waarby enkele opper- officieren en hoofd-officieren, in't geheel 123 officieren en oud-officieren. Z. K. H. zat aan het hoofd der tafel rechts Yan hem generaal Braams en links overste Metelerkamp, die verlof kreeg, eeu dronk in te stellen op H. M. de Koningin. De Prins beantwooidde dien toast en dronk op het welzijn van de Rijschool en van het wapen der cavalerie, waarna kolonel Ijpey een toast uitbracht op H. M. de Koningin- Moeder. Nog werd het woord gevoerd door de generaals Braams, Petter, De Waal en Wüp- permann en overste Mathon, terwijl de tradi tie getrouw, voor den Prins als vertegen woordiger van het Oranjehuis werd gedefileerd eu aan H. M. Koningin en aan H. M. de Konin gin-Moeder telegrammen werden gezonden, waarop weldra antwoord werd terug out- vangen- De kleine kapel van het 5e regiment infan terie bracht tijdens het diner aenige welge kozen nummers ten gehoore. Z. K' H. vertrok met den gewonen trein van 9.58. De teekening van het menu, is evenals die van het programma en de presentie-lijst, ontworpen door den reünist kapitein Steen kamp, van het 2e regiment veld-artillerie. Het menu is versierd met de silhouetten der beroemde ruiters en paarden-dresseurs: Newcastle. De la Guérinière, Plinzner, Grison, Pluvinel, Baucher en Fillis, en van dezen inhoud Délicatesses équestres Consommé aux serpentines Truites A la Guérinière Quartier de rossinante Poularde de saut-mur Céléri l'impulsion Perdreaux rótis a la chambrière Compóte Baucher Cro&te de foie gras de Hanovre Gelée aux fruits «James Fillis" Glacé «cavalier" Fromage de passage Fruits choisis Galop final. Er was maar éen roep over de uitstekende bediening en de uitmuntende wijze waarop de uitgezochte spijzen waren bereid en werden geserveerd eeD aangenaam getuigenis voor den aud-stadgenoot den heer De Bruyn, thans te 's Gravenbage. Een zeer aardige versiering der hoofdtafel was wei de équyère die over een gedekte tafel sprongeen mooi stuk suikerwerk tot iD de klein te bijzonderheden nauwkeurig nagebootst. De beer D. J. Smits had het vlak lusschen de hoefijzervormige tafels keurig gedecoreerd mat kostbare tapijtende beer L. Kortbeek, een passende t.ioemversiering der tafels ge maakt bij het bloemstuk van «Handel en Nyverheid dat, als geiegd, in het midden der zaal stoud tegenover den zetel van den Prins. Hier mag wel gereloveerd, dat het werd ver vaardigd door de firma A. M. van Bemmei, hook Van Asch van Wyck-straat en Smalle- pad. Een zeer fraaie paardekop in beige chrysanten, uit de hand in mos gemodelleerd, vormde het hoofd-motief van het hoogst smaakvolle chrysanten-arrangement Het Bestuur vun »H. A N." schonk by het aanbieden van het bloemstuk aan de Rijschool een oorkonde in portefeuille, van dezen inhoud «De Vereeniging «Handel en Nijverheid", vertegenwoordigende de kern van A mersfoort's middenstand, neemt de vrijheid H.H.officieren, onder aanbieding van een bloemstuk, geluk te wenscheo met bet Gouden jubileum der Rijschool; getuigt gaarne, dat zjj het op hoogen prys stelt, dat deze instelling hier is gevestigd, en hoopt, dat Amersfoort haar immer als zynde een sieraad der stad— zal mogen behouden." Bloemstuk en oorkonde verwierven de onverdeelde bewondering van de feestcom missie, die hen in ontvang namen, en van de reünisten en allen die een kijkje konden nemen van de zaal, waar het bloemstuk een hyzonder fraaie versiering vormde. Oók dient vermeld, dat aan overste Mete lerkamp. nadat onder zijn leiding de officieren instructeurs en de officieren-leerlingen de nummers 5 en 6 hadden gereden, een groot bloemstuk in den vorm van een hoefijzer werd aangeboden namens de dames Van Reigersberg Versluys, Van den Bergh, Van Itt»rsum, Van WelcWen Rengers en Schim melpenninck van der Oye (Randenbroek). Nog even willen we terugkomen op twee zeer indrukwekkende oogenblikken. Toen H. M. de manége verliet, stonden onderaan de trap van het paviljoen, op het plein vóór de rijbaan en ten aanschouwe van vele honderder. belangstellenden de op perwachtmeester-administrateur J. van der Laan en de oppprwachtmeester-hoefsmid J. B. Larmené, die uit handen van H. M. de zilveren medaille der Oranje-Nassau-orde ont vingen. Jammer, dat de duisternis aan de acht photografeu, die dit oogenblik in beeld zouden brengen, dit verhinderde; geen enkel vun de kiekjes is gelukt. Toen volgde een geheel onverwacht maar onvergetelijk moment. De Koningin had den wensch te kennen gegeven, ook de hoefsmidschool te bezichti gen. Te voet. ging Zij daarheen. De toeschou wers waren toen niet meer te houden en drongen door het cordon politieagenten en huzaren, doch schaarden zich torsioud in vier of vijf rijen achter elkaar langs den vrij langen weg, zonder eenige aanwijzing een breed pad latend voor de Koningin en den Prins en het gevalg, telkens ovaties brengend aan het Koninklyk echtpaar, Een uitstekend voorbereid en, dank ook het bij uitstek fraaie weder, zeer goed ge slaagd feest. EeD woord van buide aan de politie voor baar zeer uitmuntende maatregelen. H. M. de Koningin-Moeder passeerde heden Amersfoort op Haar reis van «Het Loo" naar 's-Gravenhage, waar Zij dezen winter zal ver blijven. Men wil weten, dat H. M. de Koningin onmiddellijk na het bezoek van den Duitschen Keizer dat Haar op 13 December zal worden ge bracht, van Amsterdam naar Den Haag zal terugkeeren. Het verluidt, dat dezer dagen aan bet Departement van Financiën, onder leiding van den Minister, een bijeenkomst is gehou den van den chef der afdeellng Binnenlandsch bestuur bij het Departement van Bin- nenlandsche Zaken, den chef der afdeeling Pensioenen by het Departement van Finan ciën, den directeur van het Ryks-pensioen- fonds voor weduwen en weezen van burger lijke ambtenaren en den wiskundige bij dat fonds, tot vaststelling van de wijze waarop bij het fonds de lasten berekend zullen wor den, welke pensionneering van Gemoente- ambtenareu en huu weduwen en weezen voor het Rijk en do Gemeenten zal mede brengen. De Tweede Kamer beeft gister beëindigd het zoogenaamd salariswetje, strekkende om de tra dementen der onderwijzers, zoowel openbare als bijzondere, te verbeteren. Door de vele amendementen is de eind stemming bepaald op nader vast te stellen daturn. Met 48 tegen 19 stemmen (339/0 was weer aan 't Maandagbouden) werd aangenomen een amendement-Ketelaar, dat de Gemeente besturen en de Schoolbesturen voorschrijft, de salarissen te herzien vóór 1 Januari 1909 en met 30 tegen 31 stemmen een amende ment van dat Kamerlid om aan de wet te rugwerkende kracht te geven tot 1 Januari 1908. Aan het Postkantoor on de daaronder ressorieereudc hulpkantoren werd in Novem ber ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f39153.14 en daaruit teruggevraagd f38006.00. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nnmmer 13 454. In de zelfde maand 'Min 1906 werd rond f5000 meer ingelega dan teruggevraagd in 1905 bjjna fiKJO meer ingelegd. De slechte tyden November heeft slechts 8 regendagen gehad, alle in de tweede helft der maand. Uit den regenmeter word afgetapt 40.6 rn.M. neerslag. En óf er nu veel gebruik wordt gemaakt van de tram sedert, op 16 November, het stuiverstarief is ingevoerd. Van 1 tot 15 November werden vervoerd 898, van 46 tot 30 November daarentegen 3464 passagiers, samen 4362. De passage-opbrengst onder het oude tarief was f224.925, onder het nieuwe f223.10, in totaal f448.025 Hoezeer het vervoer verband houdt met den regenval blijkt weer duidelijk. In Novem ber 1907 waren er 8 regendagen en 4362 passagiersin November 1906 daarentegen 14 regendagen en 6403 passagiers. De totale ontvangsten waren in de afge- loopen maand f491 69®, in de zelfde maand van 1900 f 486.04; de opbrengst per dag kilometer f9.106 en f9.01. De heer B. E. Laverman behaalde de akte Boekhouden van de Vereeniging van leeraren iu het boekhouden. In het November-nummer van Elzevier's geïllustreerd maandschrift komt voor de be schrijving van een tempeltje op Bali van de hand van luitenant J. G. Sinia, vroeger hier in garnizoen, die van deze poeri ook een heel mooie teekening maakte, welke bij het artikel is gereproduceerd. Majoor-intendant J. B. Plas, thans met verlof te Amersfoort, zal 18 Januari per #Kawi" naar Oost-Indië terugkeeren. Niet luitenant-generaal A. Kool, comman dant van het veldleger, doch generaal-majoor W. Cool, inspecteur van het militair onder wijs, vertoefde hier Vrijdag. Ter vervanging van den officier van ge zondheid le klasse dr. J. A. Smits, die 1 De cember is overgeplaatst naar Amsterdam, is uit Deventer naar hier overgeplaatst de offi cier van gezondheid 2e klasse C. Boeser. Met een enkel woord hebben we in ons vorig nummer nog kunnen berichten, dat Zaterdag om 4 uur bij het 5e regiment in fanterie werd ontvangen het bericht, dat het blijvend gedeelte der lichting 1907 kon ver trekken. Maar op het zelfde uur waren de vier- maanders der eerste ploeg weer in de kazer nes aanwezig. Die in of bij de stad woonden, konden aanstonds vertrekken de overigen werden gister naar buis op transport gesteld. Doch voor al deze menschen was ingekocht; de noodeloos opgekomenen hebben recht op reisgeld, heen en terug. Wel zou 't de moeite waard zijn, te weten op hoeveel in geld het talmen van den Mi nister aan bet Rijk te staan komt. Ongerekend den nu onnoodigen admini- stratieren arbeid en de schade voor de miliciens. De heer C. J. van der Nagel heeft nu wylen den heer C. de Jongh vervangen in de com missie voor de spyskokcrij. Morgen vangt de winteruitdeeling van brood vanwege de stichting «De armen de Poth" weer aan. Gedurende de vier wintermaanden zullen eiken Woensdag weer 150 zesponds rogge- brooden worden uitgereikt. De timmerlieden hebben den patroons verzocht, met ingaug van 1 Januari het uur loon met 2 cent te verhoogen en den werk tijd te stollen des winters op tien, des zomers op elf uur. Koud dat het Zondag was, en slecht «lat er gespeeld werd Rrrr, nog ril ik er van. Werkelyk, het publiek moet wel zeer enthu siast geweest zijn, dat bet gedurende dezen wedstrijd niet naar huis is gegaan. Waar 't 'm aan lag? Natuurlijk was het weer het oude liedje: «We zijn tóch sterker we win nen tóch, al spannen we ons niet in". Wanneer zullen on/.e stadgenooten nu eens eindelijk dat idee van zich zetten Waarom du niet eens van deze prachtige gelegenheid gebruik gemaakt om eens goed te oefenen in surnenspel Juist een dergelijke wedstryd, waarbij men ;óor het begin reeds met vry groote zekerheid den uilslag kan voorspellen, kan als oefening uitst ekend zijn. Het gejaagde, het zenuwachtige, dat onge twijfeld goed spel zeer belemmert, kan dan afwezig blijven, en de spelers kunnen zich geheel op theoretisch voetbal toeleggen. Echter niets van dit alles. Geknoei van het begin tot het einde. Alleen het allereerste begin deed hopen, dat we wat goeds te zien zouden krijgen maar helaas! toen het eerste doeipunt er was, rond men het blijkbaar voldoende en volhardde men verder in slecht spel. Over den wedstryd zelf zullen we kort zijnalleen het flinke werken van de Haag- sche achterhoede, met De Waal on ^neth- lage aan het hoofd, verdient vermelding. Werkelijk, wanneer hun voorhoede oven goed berekend ware geweest voor haar taak dan hadden de rood- witten een xwaren dobber gehad. Rust kwam met 2 1 en het einde met 6 3 voor onze stadgonooten. Gaan we nu over tot de^beoordeeling der Amersfoortacbe spelers en beginnen we mat de voorhoede, dan beeft ons ongetwyfeld het meeste getroffen het onbeschrjjllyk slechte spel van De Stoppelaar. Vrijwel nooit wist hy langs den linkshalf der gasten te komen en mocht hem dit al eens oen enkele maal gelukken, dan faalde hij volkomen bij het overzetten der bal. Op den anderen vleugel was Gentis ook niet al te best op dreef, ofschoon dient ge zegd te worden, dat dit grootend eels de fout was van de linksbinnen Muijs, die steeds door talmen en de bal bij zich te houden, het samenspel verbrak. Twee grootere contrasten dan de spelers die den linkervleugel onzer stadgenooten uitmaken, kunnen we ons moeilijk voorstel len; den linksbuiten, die zijn kracht zoekt in het razend vlug opbrengen van de bal, en den linksbinnen, die diens spel onmogelijk maakt door treuzelen bij liet overzetten en wiens grootste genoegen blykbaar is zooveel mogelijk tegenstanders te «nemen1', d.w.z. hun zijn meerdere handigheid met de bal te toonen. Goed speler als hij is, moest hij inzien, dat dergelijk spel van zeer slechten invloed op de voorhoede is. Marin en Ittnuirin werkten niet onver dienstelijk den laatste ontbreekt echter de noodige doortastendheid. Van de middenlinie was Keetell de ster zulk spel zagen we hem dit jaar nog niet geven Van Goor, vóór de rust goed, was daarna echter geheel de kluts kwijt. Tjassens Keizer, vlug en handig als altijd, leed aan zijn gewone kwaal, het niet «dek ken" zijner tegenstanders. Het achtertrio was ook al niet in vorm en raakte gedurende den wedstryd hoe langer ioo meer in de misère. Voor hen kan misschien als excuus aangehaald worden, dat ze dikwijls vrij lang achtereen niets te doen kregen, hetgeen, gevoegd bij de iage temperatuur, ten gevolge had, dat ze voortdurend ijskoud waren en bleven, iets dat goed voetbal spelen onmo gelijk maakt. Van de goals door de Hagenaars gehaald was er éen te houden geweest. Rest nog, dat scheidsrechter Makkink juist was in zijn beslissingen. Aan de Maria-vereeniging voor drankbe strijding is door eenige dn mes geschonken een zeer fraai door R. K. Zusters geborduurd vaandel. Het zal 15 December aan dn vereeniging worden overgedragen. De 9e ledenvergadering der «Oranje-ver eeniging", gisteravond onder voorzitting van den heer P. II. van Haselen gehouden, is weer een zeer lange geweest. Nadat de notulen van 12 Augustus zoudor opmerkingen waren vastgesteld, werd namens de financieele commissie rapport uitge- bracht over het beheer van den Penning meester, dat in de beste orde is bevonden, waarna de Penningmeester onder dankbe tuiging werd gedeohargeerd. Bij dien dank word gevoegd een woord van hulde aan het. Bestuur, dut met zóo kleine middelen nog kans heeft gezien zóo veel tot stand te brengen en een woord van opwekking om zich te doen inschrijven als lid der vereeni ging, opdat haar inkomsten thans een f900 minstens verdubbelen on zy bloeie tot eer van het Vorstenhuis (applaus). De Secretaris bracht hierna zyn Jaarver slag uit, waarin o.a. werd gememoreerd, dut het Bestuut' zoo gelukkig is geweest, een zestal Commissarissen te vinden, die het niet grooten ijver bobben bijgestaan in zijn lang niet benijdbare taakherdacht werden ook de viering vun den geboortedag van K. H. den Prins door feesten in drie zalen, en van den jaardag van H. M. de Koningin, welke ondanks veel tegenspoeden en daar door zeer korte voorbereiding goed slaagde. Hot ledental is uitgebreid tot 627do ontvangsten zyn verhoogd van f785 tot f944; het batig saldo is thans f 57,59i/2. De toestand der vereeniging is vrij gun stig, doch hij kon beier zyn als het lid zyn er van slechts mei r algemeen ware, waartoe toch wel reden bestaat omdat de vereeniging wel degelijk blykt te voorzien in eeu alge- rneene behoefte. Het verslag werd vastgesteld onder dank betuiging aan den Secretaris-Penningmeester, den heer G. J. van Sieronberg de Boer. Aan de orde waren nu de bespreking der viering van den 1!) April, welke dit jaar in valt op oen Zondag. Een zeer lang» discussie ontspon zich over het voorstel van hot Bestuur om dan eenten- toonstelling van huisviyt te houden, dat ten slotte werd verworpen mul 12 stemmen vóór en 19 tegen (het Bestuur onhield zich van stemming). Nadat andere plannen door de vergadering waren opgeworpen en weer teruggenomen, werd ten slotte met 14 vóór, 19 tegen en 4 onthoudingen besloten op 's Prinsen jaardag geen opeubaar feest te organiseeren, doch alle krachten ten te eoiicentreeren op 31 Augustus. Toen kwam om half tien de stemming ter voorziening in vacatures, oustaan in het Be stuur door het bodanken door den heer D. van Schooneveld en het periodiek aftreden vun do boeren P. H. van Haselen en G. J. van Sierenberg do Boer.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2