Stadsnieuws. Gemengd nieuws. beereu bereid, dat werk in eigen straat of straten-complex to doen) Stellen we nu,'lat het goode hart der Haagse >o ingezetenen vol doende spreekt, by v. 3000 k f 0.2") 's weeks, 2000 k 10. 0, 200 a f 1 on 100 a f2.50, dat maakt te zamen f2250. Daarvan kunnen 750 gezinnen wekelijks van f2.50 tot f4 onder stand genieten. Ik hoop niet te optimist te zijnmoge de uitkomst de verwachting overtreden 1 Het comité verstrekt nu aan ieder hulp behoevend gozin een gedrukte kaart, behel zende den naam van den werklooze, het aantal huisgonooten en den leeftijd der kin deren, henevens straat cn nummer hunner woning; verder het geldelijk bedrag, dat hun kan worden toebedeeld, alsmede de namen der iugezetenen (liefst groepswyze uit de zelfde straat) en hun wekelijksche bijdrage, welke groep inot elkander de noo ligde on- dersteuningssom verstrekt. Met deze kaart in handen kan de werklooze het daarop aangewezen bedrag ééns per week zelf gaan ontvangen hy de genoemde inge zetenen, tenzij de groep dei bydragenden het geld aan den werkloc ze op een andere wijze wenscht te doen toekomen. Deze kaart wordt 's Zaterdags aan het comité ingeleverd en 's Maandags, opnieuw gewaarmerkt doorliet comité, afgehaald. Het comité wjjze dan een gozin aan, dat door elk groepje zal worden geholpen. Dat is dan óuze werklooze. Nu weten we wat er van ons geld wordtallicht zullen éen of meer van onze groep zich nader met zijn toestand op do hoogte stellen allicht kunnen we in dat gezin helpen met veel dingen, die in onze huishoudingeu overbly ven, met klee ding of dekking. Onze bemoeienis strekt zich dan alleen uit over dat éene gezin, maar zóo worden éllen geholpen. Niet, dat de werk looze dan een onbekommerd bestaan zal hebben, daartoe is de geldelijke liulp te miniem hij zal er zelf nog wel wat op de eenc of andere wijze zoeken bij te verdienen, en even tevreden zijn als wij, wanneer gere gelde arbeid hem weer onzeu steun kan doen missen. O, er zuilen wellicht rykgezegendc burgers zijn, die zich geheel alleen met den steun van éen werkmansgezin willen belasten Moge een edele wedijver ons daarin bezielen Als proef op de som heeft de heer Van der Spek ryn stuk ter inzage gezonden in zijn buurt, met verzoek te willen melden tot welke wekelykschebydrage men bereid zou iijn#in geval zijn denkbeeld werd verwezen lijkt. Daartoe koos hij 10 (zegge tien) opeen volgende woningen. Het resulaat was: éen wekel. bijdr. van f 1. vier 0.50 2. drie 0.25 0.75 samen 8 donateurs, wekolijks f 3.75 Ziedaar reeds dadelijk een groep van acht personen, waaraan de steun van een werk- loozer-gezin zou kunnen worden toevertrouwd. Onze straat telt echter 70 zulke woningen. En wat is debetrekkelijke korte vau Galenstraat vergeleken hij heel Duinoord, heel den Be- zuidenhoul, heel den Archipel, en dan de groote binnenstad! De heer Van der Spek zou nu een flinke regelings-commissie gevormd willen zieu om, in samenwerking met een permanent comité voor werkeloozen, de zaak te entameeren en af te wikkelen. Hier geen sprake van gebedel, geen collecten, geen spijsuitdeeling, geen geldelyke verantwoording. Een ferme admini stratieve opzet ende zaak marcheert kalm en rustig. Zou dit ook te Amersfoort kunneu? Wie neemt hel initiatief? Bekwame spoed. Land en Volk" maakt de volgende opmer king Op 11 Februari 1907 werd tusschen Neder land en het Duitscbe Kijk een verdrag gesloten over de wederzijdsche erkenning van Naam- looze Vennootschappen en andere lichamen. Vooral voor de Ncderlandsche Vennootschap pen, die in Duitschland optreden, is deze regeling van belang. Eerst zes maanden na den dag der sluiting van het verdrag werd dit aan de .Staten- Generaal ter goedkeuring voorgelegd. De Tweede Kamer vroeg in haar Voorloopig verslagle. wuarom is met de indiening zoo lang gedraald ten 2e. wanneer heeft de Duitsehe Regeering het tractaat aan den Rijksdag aangeboden De Ministers antwoordden thansWy kun nen niet inzien, dal het tijdsverloop vau zes maanden overmatig lang zou zijn; de gebrui kelijke behandeling van een wetsontwerp, voordat het de Staten-Generaal bereikt gaat nu eenmaal niet vlugger." En onmiddelijk volgt: „door den Duitschon Rijksdag is het verdrag den 24sten April j.l. goedgekeurd". Let wel, goodgekeurd; dus natuurlyk nog eenigeu tijd vroeger van de Regeering ont vangen. Z'M men nu niet eens van Regoeringswege in Duitsc.'iland kunnen informeeren waarom de Ministers en hun bureaux daar zooveel sneller werken dan hier Dan zou allicht de «gebruikelijke behandeling" ook by ons ietwat te bespoedigen zijn. Ds. B. P. Plantenga, uit Haarlom, hoopt aanstaanden Zondagochtend half elf voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doops gezinden Kring, welke te half elf aanvangt in het loge-gebouw aan de Van Persijn-straat. Juist nadat het vorige nummer was afge drukt, ontvingen we van de Araersfoortsche Tramweg-Mautschappij een rectificatie. Daaruit blijkt, dat vervoerd werden van 1 tot 16 November 3840 en van den dag der invoering van het stuivertarief tot den laat- sten dier maand 4490 passagiers, samen dus 7830. Nu vervallen dus ook alle conclusion, uit de oorspronkelijke opgave omtrent de toene ming van het vervoer door ons getrokken. Aan een groot aantal officieren van dit garnizoen is hét eereteeken voor 15-jarigen ofliciersdienst toegekend; aan andere vergun ning verleend, het cijfer daarin te doen wij zigen. Luitenant L. A. E. Otteiiholï, van het 5e regiment infanterie, wordt dezer gedeta cheerd tot het vo'gen vau een cursus aan de Normualschietschool te 's-Gravenhage. Tot directeur van de Zangvereeniging Kunst naar vermogen" is, in plaats van den heer C. A. Heunks, die uls zoodanig bedankte, benoemd de heer J. Klaassen. We ontvingen zooeven het programmu van de wvldudigheids-uitvoering, ten bate van «Liefdadigheid" aanstaanden Dinsdag op het programma staat abusief Donderdag 10 December te geven door de Onder- oflioiiM's-zangvereenigiiig en het Amers- foortsch symphonie-orkeat »Jubal" met wel willende medewerking van mej. Sophie H. M. ^chwemmer. Een veelbelovend programma. 't Kan weer schikken, volgende week. Woensdag le verplichte vergadering van hot leesgezelschapDonderdag de tweede abotuiements-voorstelliugVrydag ds. Van Kleef' in lietNuls-departemeut, vermoedelijk over Nero; Zaterdag en volgende dagen Tewe's bioscoop in «Araicitia". Het Amersfoortsch Drankweer Comité zal ook hedenavond weer op zijn post zijn en weer zyn uiterste best doen om de velen, die zich langs de straten bewegen, te wijzen op het nadeel van drankmisbruik. Aanstaanden Zondag zal Quick hier ont vangen Vitesse uit Arnhem voor de Oostelijke le klasse competitie. W eer een belangrijke wedstryd. Het eerste elftal der H. V'. C. zal tegen het eerste der D. V. C. uit De Bilt achter •Rustoord" spelen. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der plaatselijke afdeeling van den Kon. Ned. bond van oud-onderofficieren werd adbaesie betuigd met het schrijven der afdeeling Am sterdam aan het Bondsbestuur om op de uukusten der Jaarvergadering te bezuinigen. Het Sint Nicoalasfeest voor de kindereu der leden en donateurs zal morgenavond kwart voor zussen aanvangen, weer in »De Arend". Er is weer gezorgd, dat de goede Sint Zelf aanwezig zal zijn. Ook wordt weer een tombola zonder nieten gehouden. Dinsdagavond is door enkele personen bier opgericht een „Amersfoortsche Vol ka-kies ver- eeniging". Het hoofddoel der vereeniging is, de demo cratie te bevorderen. Voor den rechthebbende is aan het Com missariaat van politie terug te bekomen een fietspomp, op den openbaren weg gevonden. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen drie vrouwen wagonsstroopery in ver eeniging op het landgoed «Birkhoveu". Er wordt wel eons gemeend, dat het gebruik maken van een valsch getuigschrift nu niot zoo erg is. Eergister bleek voor do Amster- datnsche rechtbank bot tegendeel. Tegen een jongen, dio zich bij een hotellier aanbood, voorgevend in betrekking te zijn geweest in hotel .Het Haasje", en hiervan een valsch getuigschrift overlegde, hoewel hy zelfs nooit in een hotel geweest was, werd vier maanden gevangenisstraf geëischt en de zelfde straf tegen iemand, die hem daurby had geholpen. Reeds hebben wc opgemerkt, dat juist een jaar nadat de rangeerder Hendrik Drost hier werd vermoord, te Zeist de afschuwelijke moord is gepleegd op zyn jeugdigen naam genoot. Het «Nieuws van den Dag" deelt nu mee, dat de jongo Hendrik Drost de derde is van dien naam, die door moordenaarshanden van het leven werd beroofd, binnen den tijd van slechts weinige jaren. Niet alleen, dat zy den zcifden naam dr r'en, maar zij zijn werkelijk bloedverwanten, ofschoon eenigszins ver. De eerste Hendrik Drost was boerenknecht aan den Dwarsweg, onder de GemeeDieAmeron- geo, en stierf enkele uren nadat by by de zoogenaamde Keet aan den Haspel van iemand een doodelyken slag op hei hoofd had ge kregen. De tweede was Hendrik Drost Sr., uit de Groep, onder Amerongenhij werd ruim een jaar geleden op gruwelijke wijze te Amersfoort vermoord, alwaar hij rangeer der was aan het station dit was ook een roofmoord. De dader of daders vau dien tuoord zijn onbekend gebleven. Willen is de groote kracht, waarmede men bijna alles kan. Een der eerste studiën en oefeningen moest wezen, den wil te ver krijgen. Willen is vooral doen. Uit don omtrek. De rekening van ontvangsten en uitgaven over het jaar 1906 der Gemeente Baarn be draagt in ontvang f348 524.55, en in uitgaaf f 332 381.251/2 zoodat zij een batig saldo oplevert van f 16 I43.28y2- Door den Hoogen Raad der Nederlanden zyn Dinsdag o.a. behandeld twee cassatie beroepen rakende de vraag of het Veen- walspad te Hoevelaken al dan niet is een openbaar voetpad. Het eerstbedoelde beroep was gericht tegen de veroordeeling van een arbeider en een naaister, beiden wonende le Hoevelaken, door den kantonrechter te Amersfoort veroor deeld tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis we gens het belemmeren van bet verkeer over ge noemd pad door een man met een kruiwagen, over dat pad rijdende, tegen te houden. Een tot ondersteuning van dit cassatieberoep inge diende memorie w;is na den gesteldeu ter mijn ontvangen, maar advocaat-geueraal mr. Ort concludeerde ambtshalve tot vernietiging van het bestreden vonnis en verwijzing der zaak naar de Rechtbank te Utrecht, op grond, dut niet is onderzocht of door een daartoe gerechtigde het bewuste pad tot openbaar gebruik was bestemd. Het tweede beroep was door den arbeider voornoemd ingesteld tegen het vonnis van de Rechtbank te Utrecht, waarbij hij wegens het plaatsen van een hek op dat voetpad was veroordeeld tot f5 boete of 3 dagen hech tenis, nadat deze zaak door den Hoogen Raad naar de Utreehtsche Rechtbank was verwezen. In deze concludeerde de advocaat-generaal tot verwerping van het cassatieberoep, tot ondersteuning waarvan ook een memorie was ingezonden, die echter eveneens te laat was ingekomen. Door de requiranten werd beweerd, dat het bewuste pad (eigendom van de naaister) geen openbaar pad is. Uitspraak in beide zaken 30 December. ki de «Vragen des Tijds", van December» heeft de heer H. W. J. A. Schoók een uit voerig artikel geschreven om aan te toonen, dat men met het tegenwoordig schoolsysteem niet komt waar men wezen moet, dat de resultaten niet evenredig zyn aan de som men voor het onderwijs besteed en dat er dus naar nieuwe wegen moet gezocht wor den. ütn het bestaan daarvan te bewijzen, geeft hij een overzicht van het zoogenaamde Mannheirner stelsel, dat naar zijn meening voor groote en zelfs voor middelmatig groote steden veel bruikbaars aanbiedt. De lezing wordt wel aanbevolen aan school- autoriteiten. In het «Zeitschrift lür Tuberkulose und Heil- stiittenwesen" staat een artikel van dr. Thorn over besmettingsgevaar tusschen gehuwden. Thorn is tot de overtuiging gekomen, dat een directe infectie van man op vrouw of vice versa maar uiterst zelden voorkomt. Wanneer 't ge vaar zoo groot was, als sommige clinici beweren, had men veel meer gezinnen met dubbel-tuberculose moeten hebben. Dr. Thorn berekent het procentcijfer van huwehjksbe- smetting op 3.6 procent van alle huwelijken waar de tuberculose als huisvriend bij introk. Zelfs bij zeer-gevorderde tuberculose van een der echtgenooten, en onvermoeide verpleging door de andere, en trots permanent samen leven, treedt slechts by uitzondering besmet ting op. Dr. Thorn voert uit zijn persoon lijke praktijk cijfers aan. Het artikeltje moge al te bacilbeangstigden een beetje kalmeeren. Ze verteren 't hout, en meer nog. *Da's toch 'n vreeselyke last", zei 'n herbergier, diu bezig was z'n toonbank te wrijven en te schuren, om zoo, de kleverige plekjes van den jenever, die gemorst was, te doen ver dwijnen, «'t is 'n vreeselijke last; maar als ik ze er laat zitten, dan verteren ze het hout Wat zeg je?" riep driftig een klant, die juist een glas aan den mond wilde brengen, „wat zeg je, verteren ze het hout Maar wat doen zij dan in 's vredes naam met mijn maag «Dat kan ik niet zoggen", antwoordde de drankverkooper. «Maar éen ding vermoed ik, en dat is dat '11 mensch z'n maag be paald van gesmeed yzer gemaakt is. Anders begrijp ik niot, hoe die 't kan uithouden, dat er zoo'n plas bytende vloeslof iu uitge goten wordt." 'tls ook haast onbegrijpelijk; maar vraag dan ook niet, hoe de maag van een drinker er somwylen uitziet. Vreeselyke tijding. In een zeeplaatsje wareu door visschers eenige levende haaien uit zee aangebracht, die een paar dagen te zien waren. De inwoners gingen natuurlijk allen een kijkje nemen. Iemand uit een andere stad kwam een bevriende familie bezoeken. Op zyn vraag of het gezin thuis was, antwoordde dn dienstbode «Ze benne allemaal naar de haaien." «Wat zeg je?" «Ze benne allemaal naar de haaien", her haalde het meisje nog eens met nadruk. Wie den bezoeker nader inlichtte en gerust stelde, meldt de geschiedenis niet, maar het verhaalde moet waar gebeurd zijn. Amerikaansche papiertjes. Wil men een klein staaltje van hetgeen er verloren is in Amerikaansche papiertjes'? Men weet, dut daarin vooral in Nederland sterk is gespeeld, met een scha van zoo om en bij de 500 inil- lioen. Welnu, in éen jaar tijds, van 22 No vember 1906 tot 22 November 1907, zijn, om maar eenige te noemen, de volgende Ame rikaansche „waarden" naar beneden gehob beld Atchison Topeku van 105 tot 71, Denver Rio van 41 tot 16, Erie common van 45 tot 12, Rock Island van 32 tot 12, Southern Railway van 35 tol 10, Union Pacific van 188 tot 10Steels van 49 tot 23. De poes als weerprot'eet. Op 't huid is men gewend, aan de handelingen van veie dieren een beteekonis te geven met betrek king tot het weer. Soms komen zij uit, soms niet. Iels nieuws in dit opzicht wordt door prof. Karl. Sajó medegedeeld. Bijna altijd wanneer er regen on de komst is, leggen du katten zich zóo op den grond, dat hun aebterpooten uitgestrekt zijn. Dit is geen gevolg van hitte, want ook bij koel weer heeft dit plaats. Als de barometer stijgt of de lucht onbewolkt is, plegen de katten in rust hun pouteu ingetrokken le houden". Het is de moeite waard, er eens op te letteu. Een misrekening. Zooals men weet, werd verleden jaar door do Duitsehe regee ring, bij wijze van proef, een belasting op het reizen per spoor ingevoerd. Er vormde zich echter dadelijk een vereeniging tot be strijding van deze belasting. Haar doel was vreedzaam. Zij wilde niet aansporen tot weigering van betaling, doch maakte alleen propaganda voor het reizen in de allerlaag ste klassen. Deze eigenaardige toeristeuver- eeniging heeft zóo veel succes gehad, dat de Duitsehe reisbelasting thans precies het tegenovergestelde heeft uitgewerkt van het geen de regeering er van verwachtte. In plaats van enorme winst, een reusachtig deficit. Niet dat het reizen is afgenomen, maar wel het reizan in de hoogere klassen. Men schaamt zich als fatsoenlijk man niet, derde klasse te reizen, met het kenteekeu in iu het knoopsgat dat men lid is,van de ver- eenigiog tot besrijding van de reisbelasting Het Berliner Tageblatt" verneemt, dat de inkomsten uit het reizigersverkeer van de Pruisische Staatsspoor in het loopende dienst jaar ten minste 40 millioen mark beneden ile raming zullen blijven. Het slechte zomer weer zal natuurlijk ook een ongunstigen iuvloed geoefend hebben, meer echter nog de reisbelasting. De Bondsstaten moeten voor de kostbare proefneming van de Rijksregeering boeten. Maatschappij tot Bevordering der Toonkanet. ^8 Afdeeling Utrecht Dinsdag 10 December Rrahr... Biu deutsohes Requiem, Eruste i* örBbma- Gesituge, Nünie. ri Versterkt koor. Begeleiding het Utr. stedelijk orchest. Loden persoonlijk. RECLAME 8, van 1 5 regels fl.25; elke regel meer t'0.2 l)e ziekte, die den dood zaait. Neem, in uitzicht van den terugkeer der Influenza, de Pink Pillen. „Men bericht, dat de influeuzu aan ouzo grenzen is; morgen zal zij bij ons zijn en kiest zy ons mis schien tot haar prooi. Mouten wy tegenover deze ramp ongewapend staan Is er niets to doen 0111 ons buiteu het bereik van die verschrikkelijke kwaal te stellen? Men geve ons een goeden raad, wij zul len die volgen en doen volgen door onze vrouwen en kinderen". Zoo spreekt het publiek. Wy antwoorden daarop„Er is maar cuu voorbe hoedmiddel tegen de intlueuza. Dut middel 1b: ge zond ie zynmaar met gezond zijn, bedoelen wy zöowel te zijn als men maar kan, de overtuiging te hebben dut men niot gezonder kan zyn, bij voor beeld te verkeeren in den uitmuntenden gezondheids toestand die door de Pink Pillen verkregen wordt, dat wil zeggen ryk en zuiver bloed, krachten, een opgewekten eetlust, oon goede spijsvertering, een verkwikkenden slaap te hebben, vry te zijn van alle ongesteldheid, want de geringste ongesteldheid toont aan, dat er iets ontbreekt iu bet organisme. Indien men niot zoo is, indien het minste in bet orga nisme ontbreekt, is men liet meest voorbeschikt om do influzcnza op te nemen: men opent baar om zoo to zeggen du deur. De blocdaruion, do uit- geputten, allen wie het aan weeratsndkracht voor

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2