TENTOONSTELLING Stadsnieuws. Advertentiën. Een net BÜITKNMEISJB „ADVOCATENZAKEN" vond". >Neen natuurlyk nietdaar bad xe niet eens den tyd voor, want toen ik haar aag aankomen, vond ik 't dadelijk zóo leelyk, dat ik begon te lachen vóór zij mij iets had kunnen zeggen. Ik herkende haar immers eerst maar half, zóo vreemd zag ze er mee uit". »Dan ben je heel onaardig geweest", zei mijn moeder bedaard. En, toen ik haar verbaasd aanzag«Zie je dan niet in, dat je baar een geheel onnoodig verdriet hebt aau- gedaan? Zij was heel blij met dat bont en heel gelukkig, dat haar mama 't haar heeft willen geven. Waarom moest jij, zonder dat je meening werd gevraagd, voor den dag komen met die opmerking, die hkar pleizier heeft bedorven, en waartoe jij geen enkel recht badt hoegenaamd, want het ging je immers niets aan". Ik keek beteuterd maar mijn moeder gaf my een kus, eu zoi«Laat hot je een les zijn om voortaan na te deuken vóór je spreekt. Wanneer zij je gevraagd had, hoe je dien kraag vondt, dan hadt je haar oprecht mogen en moeten antwoorden. Maar het is altijd onwelopgevoed om ongevraagd met opmer kingen voor den dag te komen, die heel licht hem of haar wien zij gelden hoogst onaan genaam aandoen". In latere jaren, toen ik zag hoeveel vol wassen menschen zich aan dezelfde onhebbe lijkheid schuldig maken, heb ik o zoo dikwijls met dankbaarheid teruggedacht aan de woorden m iner moeder, die mij voor 't eerst deden stilstaan bij het innerlijk-onbeschaafde, dat ligt in zulk gedachtenloos het pleizier van een ander bederven. En zoo is er zooveel, dat valt onder de rubriek van onwelvoeglijkheden, waaraan zich uiterlijk welopgevoede menschen gedurig schuldig maken. Ik denk hier bijv. ook aan het dringen in volle zalen om den uitgang een minuut eerder te bereiken, aan het blijven zitten in volle trams, waar ouderen dan wij zelf moeten blyven staan, of aan het overluid spreken onder muziek, hetzij in gezelschap, hetzij op openbare plaatsen, waar men mis schien neerzit meer voor zijn genoegen om wat te gebruiken of gezellig te babbelen, dan om het concert-zelf, maar zich er geen rekenschap van geeft, dat andere aanwezigen, die toch óok hun entreé betaalden, misschien gansch anders daarover denken, en dus in hun luister-genot onhebbelijk gestoord worden. Het zou mij te ver voeren, als ik al der gelijke fouten ging opsommen. De bedoe ling van dit artikel is slechts, aan te sporen tot hetgeen de meesten onzer veel te weinig doennadenken. Wie nadenkt over zijn kleine zonden, ontdekt gewoonlijk vuor zichzelf het best aan welk gebrek hij of zij zich het meest en het gemakkelijkst schu'dig maakten dat weten, en aan eigen-ik erkennen, is de eerste schrede tot er tegen strijden en trachten naar zelfverbetering. ANNA DE SAVOR1N LOHMAN. Uit >De Hollandscbe Lelie". In het laatste haltjaar zijn verschillende plannen overwogen om te komen tot de stichting in het nieuwe stadsgedeelte bij den Soesterweg van een eenvoudig kerkgebouw voor de Ned. Hervormde gemeentewaar zoowel zal kunnen worden gepreekt als de gewone wijkarbeid verricht. Thans is uit de verschillende kerkelijke colleges benoemd een commissie, bestaande uit de heeren ds. G. W. 0. Vunderink, mr. P. J. F. van Voorst Vader, F. Wesseling, T. van Daal en B. van 't Eind, welke eerlang hoopt met een afgerond plan te kunnen ko men en tusschen uu en Kerstmis met een 40-tal heeren de gemeenteleden zal bezoe ken tot het inzamelen van giften. O Vermoedelijk zal voor dat doel ook een bazaar worden gehoudeö. De heer H. C. van Dam is gekozen tot Secretaris van bet college van notabelen der Ned. Hervormde gemeente; zulks ter vervanging van den heer I. ter Schuur, die als zoodanig bedankte. In verband met bet door de Regeering in te stellen nader onderzoek naar de gelde- Jyke lasten van een algemeene pensionnee- ring van Gemeente-ambtenaren en hun wedu wen en weezen, heeft de Minister van Bin- nenlandscho Zaken, door de tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin in de provinciën, aan de Gemeentebesturen ver zocht, rechtstreeks aan hem op te geven, het aantal ambtenaren, werklieden daaronder begrepen, mannelijke en vrouwelijke afzon derlijk, dat in vasten dienst bij de Gemeente is of zal zijn op 1 Januari 1908 en niet reeds, kr3chtens de wet, aanspraak heeft op Rijkspensioen. Het ligt in de bedoeling van den Minister om, nadat dit aautul bekend zal zijn, aan de Gemeentebesturen het benoodigd getal for mulieren of kaarten te zenden, ten einde voor elk umbtennar als bovenbedoeld een formulier worde ingevuld naar den toestand op gemelden daturn. Ook zou de Minister gaarne, voorzoover io de Gemeente een gemeentelijke pensioens regeling bestaat, een afdruk dier verordening ontvangen. Andermaal herinneren B. en W. in het hoofd van dit nummer aan de verplichting van eigenaars van honden om de daarvoor verschuldigde belasting te voldoen. Wie mocht meeneD, dat hij nog best het jaar-uit kan ontduiken, heeft het deerlijk mis. Volgende week zal worden overgegaan tot vervolging en dan is natuurlijk Leiden in lastwant dan mag men niet alleen de ver schuldigde belasting, maar ook de kosten betalen. Als 'tdaar nog maar by blijft. Een driehonderd honden zijn niet aange ven en 't gaat nu toch werkelijk niet aan, de Gemeentekas zoo maar ebn kleine dui zend gulden te kort te doen. Door B. en W. zijn benoemd aan de ge meentelijke gasfabriektot stoker-sjouwer E. van de Pol en A. van Beektot smid H. van Veeuendaal. Hun vaste benoeming gaat in op 1 Januari 1908. T. Vivié, overwegwachter aan de Groote Koppel, hoopt Woensdag den dag te herden ken waarop hij *25 jaar geleden bij den N. C. S. in dienst trad. In den ouderdom vau 80 jaar is Donderdag te 's-Gravenhage overleden dr. Pieter Groe- neboom. Als officier van gezondheid den 12 Mei 1873 met d« Riilende artillerie te Amersfoort in garoizoea gekomen, bleef hij hier wonen als praktiseereud burger-geneesheer en wijdde hy zich aan de publieke zaak. Vele jaren was hij lid van den Gemeenteraad en van 17 Juli 1894 tot 15 Juli 1897 ook Wethou-' der van Publieke werken. Den 13 April 1899 verliet hij Amersfoort en vestigde zich aan vankelijk te Voorburg en sedert verleden jaar te 's-Gravenhage. Prof. dr. H. T. Karsten, in 1839 te Amers foort geboren, zal morgen zijn 25-jarig jubi leum herdenken als hoogleeraar in de Latyn- scbe taal en letterkunde aau da gemeentelijke universiteit van Amsterdam. De heer J. M. van Nieuwland, Commissaris van politie te Zwolle, moei.' gister den dag herdenken waarop hy 45 jaar dat ambt be kleedde, waarvan 36 io zijn tegenwoordige standplaats. Vroeger was hij Commissaris te Harderwijk en te Amersfoort. De officier van gezondheid le klasse K. E. Ziegeler is aangewezen den Militieraad in Gelderland bij te staan in het onderzoek der railitieplichtigcn voor de lichting 19U8 voor de zitting te Harderwijk. In »Het Leven" komen voor een paar kiekjes van het gouden feest der Rijschool. In de andere geïllustreerde bladen zagen we er nog geen. Maar algemeen ook klaag den de vele photografen over het zeer on gunstige licht. Doch denkt eens, dat het feest ware ge geven onder een weer als dat van heden! Morgenavond zal, in een openbare bijeen komst van het Leger des Heds hier, een kindje van Heilssoldaten worden opgedragen aan bet Leger. Terrein en weder dienende, zal de cora- petie-vuetbalwedstrijd tusscben Vitesse, uit Arnhem, en Quick, welke op het terrein aan den Leusderweg morgenmiddag wordt gehouden, een zeer belangrijke worden. De Arnhemmers komen reeds 11.03 spoor- tijd hier aan, zoodat precies twee uur kan worden begonnen. Zij zullen geen kamp geven eu de rood-witten zullen dus wel hun uiterste best moeten doeu en rooral dienen te letten op goed samenspel. Stoelen en ververschingen zijn weer op 't terrein. Nogmaals zij de aandacht gevestigd op de advertentie omtrent het concert, Dinsdag avond ten bate van Liefdadigheid" te geven. De Nederlandsche Tooneel-vereeniging, die bij de le abonnements-voorstelliug op 27 November zoo velen vergastte op Molière's «Ingebeelde zieke", zal voor de tweede, op Donderdag 12 dezer, hier opvoeren .Advo caten zaken", een zeer goede bewerking door den heer J. C. van der Horst, van »Sein Alibi", een successtuk van het Lustspielbaus te Berlijn, waarmede ook een Duitsch ge- zeischap hier te lande zeer volle zalen trok. Hedenavond gaat de première bij dit ge zelschap in den eigen schouwburg te Amster dam. Wie zouden er gisteravond wel meer pret hebben gehad, de bijna 80 kinderen van de leden en donateurs der plaatselyke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van oud-officieren, of hun ouders en verwanten De muziek, de bevattelijke openingsrede, de tooverlantaurn, de vertellingen van Ida Heyennans vó<>r de pauze, de voordrachten en de tooneelstukjes daarna deden bet zoo best als men maar kan denken. Maar toen Sint Nicolaas zelf binnenkwam steeg, nadat de groote man in plechtige stilte was ont vangen, de vreugde ten top en smaakten de versnaperingen nog tweemaal zoo heerlijk. Wat hebben ze gesmuld. En toen de goede Sint weer plechtig was uitgeleid en de tombola zonder nieten verbeeld je, ieder een prijs l ook de kin derhanden had gevuld, toen werden alle blaas- en ander instrumenten in de reinste kacofonie geprobeerd. Pret dat ze hadden, klein en groot, en spijt dat de klok maar gestaag vooruit ging- 't Was tien uur, dus meer dan kinderenbedtijd, eer iemand dat recht besefte. Wat zullen de kleuters heerlijk geslapen hebbenmaar ook de grooten, die heel den avond in de weer waren om 't kleine volkje te voorzien van allerlei tract%ties. Weer 'n heel mooie avond. Bij den Sinterklaasuptoeht der Utrechtsche studenten beeft de Amersfoortsche kei het weer moeten ontgelden. Havas-telegrammen, in sigaren winkels voor gehangen, kondigden aan, dat prins Borghese met zyn auto ons dierst kleinood bad aan gereden, waarbij zoowel de kei als de i>la- waaiwagcn" waren beschadigd. Toch werd de tocht voortgezet, zij 't ook per vrachtkar. Maar verbeeld u eens, dat werkelijk de roem en trots van Amersfoort ware be schadigd, van zijn voetstuk gereden, in de Beek geslingerd! Door de recherche is hier iemand aange houden, die nog drie dagen tegoed had. Troost u in uw leed door te zien op wie in het leven meer te dragen heelt dan gij. Uit den. omtrek. Te Baaru is opgericht een commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek, her- halingsonderwijs en algemeene volksontwik- keling. Eere-voorzitter is de heer L. B. rikkert, Arrondissements-schoolopzienereerelid de heer F. F. baron d'Aulnis de Bourouill, Burgemeester van Baarn. We lezen, dat op last van den Minister van Oorlog aan de te Amsterdam aanwezige militaireu op 13 December, den dag van bet bezoek van den Keizer van Duitschland, 500 paar nieuwe witte zeemlederen handschoenen zullec worden verstrekt. Zou 't waar zijn? En op 't zakboekje van den man, of voor Rijksrekening? Maatschappij iot Bevordering der Toonkunst. 30 Afdeeling Delft 3X Vrijdag 13 December Max BruchDae Lied von der Glocke. Leden met twee dames. 2s LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen nan De- par terne nts hoofden, W ij kbezoe kers e n Belangstellenden zal het Ceutraal-bureauas. DINSDAG 10 DECEMBER des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houde**. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. vandeSTADT, Kleine Haag 7. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene commissie uit het Bestuur op MAANDAG den 9 DEC. aanstaande, 's namiddags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize alwaar de belanghebbenden zich kinnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester Burgerlijke Stand ran Amersfoort. Van 28 November tot 5 December. GEBOREN Geertruida, d. van Elbertus Wilhelmus Koenen en Maria Beek. Gerrit, z. van Teunis van Drie en Aaltje Bouwman. Cornelis Hendrik, z. van Adriaan de Jonge en Jannetje de Kievid. Elize Martha, d. van Frans Julius Johan baron Van Heemstra en Nicoline Adrienne Sophie baronnesse van der Borch tot Verwolde.Johannes, x. Van Gerardus Meijer en Jacoba Peterse. Clasina Adriana, d. van Jacobus de Wit en Maria Koot. Maurits Henri, z. van Henri van Raalte en Bets> Au na Coheu. Anna, d. van Jan Kruiswijk en Maria Veeneudaal. Nicolaas, z. van Hendrik Hilhorsten Heudrika van den Eshof. Johannes Adrianus, z. van Cornelis Johannes Verhoef en Saartje Boer. Hermanus Petrus, z. vao JoannesTiieodorus van Nes en Baldina Theodora Bruineman. Wilhelmina Johanna, d. van Pieter Tommei en Hcndrikade Wilde. Elisa Maria Johanna, d. van Paul Wilhelm Kost en Janna Kuijt. Adrianus, z. van Johannes Philippus van Oostveen en Willemijna Tolboom. Tiark, z. van dr. Pieter Karei Lulofs en Afine Jeltina Annette van Linge. Gerrit, z. van Breunis Jansen en Hendrika Krook. GETROUWD: Jozeph Godschalk en Cato llartog de Vries. Gerrit Willem Willeinsen en Elisabeth Flipsen. Albertus Achterkamp en Janna van IJzendoorn. OVERLEDEN Gerarda de Bruijn, lj. Mijndert Veeuen daal, 3 mnd. Dirk van den Brink, 2j. Pieter Adrianus Kuyt, 9 j. Hermanus Veenendaal, 82 j., wedn. van Steventje I Schouten. Jau van Vulpen, 64 j, ongeh. Gerritje Johanna van de Meij, 5 mnd. I Anna Kruiswijk, 1 d. Emma Wilhelmina Theresia vun Amerongen, 23 j., ongeh. I Wouter Zeggelaar, 39 j., ongeh. PREDIKBEURTEN. Zondag 8 December. Evang. Luthersclie keik. Voorm. 10 uur, ds. De Meijere. Remonstrantiche kerk. Voorin. 101/» uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. VooVm. lO'/a uur, ds. B. P. Plantenga, uit Haarlem. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Dunner. 's Avonds 5i/j uur, ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Tocriiik. 's Avonds 5i/2 uur, ds. Teuriuk. Vrije Gereform. gemeente Voorm. ifl/f uur, de heer 1). Bartli, uit 's-G ravendoek 's Avonds 5 uur, de heer Barth. Cbr. Gereformeerde gemeente. Voorm 9% uur, godsdienstoefening, 's Avonds 5l/4 uur, godsdienstoefening. Heden overleed tot onze droef heid onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader dr. P, GUOKNEBOOM, Oud-officier van gezondheid. Den Haag, B. GROENEBOOM- StOKHL'ijzen. Leiden, wed. A. E. LUGT- Groeneiioom. Den Haag, J. G. C. GROENEBOOM. F. W. J. GROENEBOOM. Th. GROENEBOOM- koch. Zwitserland, B. GROENEBOOM. Assendr. P. GROENEBOOM. S.M.W. GROENEBOOM. Gaastra. Zutphen, M. L. GROENEBOOM. 's Gravenhage, 5 December 1907. Volstrekt eenige kennisgeving. Geen rouwbeklag. DAMES-DIRECTRICES dei- UiU-35. PROTESTANTSCHE ARM EN- LOTERIJ maken bekend, dat de der voorwerpen zal plaats hebben Dinsdag 10 en Woensdag 11 December, van 1 tot 4 uur, in het lokaal ,DE ZAAIER", Muur huizen. De prijzen kunnen afgehaald worden Za terdag 14 December van 10 tot 12 uur. Voor den verkoop van loten en het ont vangen van prijzen houden zij zich zeer aanbevolen. P. G., 22 jaar, goed kunnende werken, zag zich gaarne geplaa'stliefst in klein gezin. Brieven onder letters M. P. Bureau (oude) Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. De bekende distillaten, wijnen en likeuren, van de firma VETTER Co., distill, le klasse, zijn alhier ver krijgbaar in de oude Slijterij op het Lieve Vrouwe-plein naast het Kapelhuis, Tele foon 131. Sociotolt „AMICXTIA". Donderdag 12 December, 8 uur 2e ABONNEMENTSVOORSTELLING te geven door DE NEDERL. TOONEF.LVEREEN1G1NG. blijspel in 3 bedrijven van W. Wohers, vertaling J. C. van der Horst Jr. Successtuk van het Lustspielbaus te Berlijn. Prijzen f2.—, f0.75 en f0.40. Plaatsbespreking Donderdag halt éei). Kaarten voor abonuó's uitsluitend aau het buffet. jgy Beleefd verzoekIn de zul hoeden «f t®

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2