Jan Ongeluk GODSDIENSTIG GELOOF. Stadsnieuws. Marktprijzen. Advertentiën. Tweede DIENSTBODE verpachten groothandel erger geknoeid en nergens wreekt een beknoeid preparaat zich Corsi- kaanscher op den afnemer, dan juist in den pharmaceutischen praxis. Wat nu het laurierkerswater betreft, dit zal steeds wel niet te ver van de sterkte 11000 af wezen. En dan is het preparaat, bij theelepeltjes genomen, weinig schadelijk. Behalve voor kinderen. Met kinderen moet men voorziehtig wezen. Daar doet zich ten opzichte van blauwzuur dikwijls liet ver schijnsel voor, dat ouder den naam idiosyn crasie bekend staat, en 't best in het Neder, landsch met «overgevoeligheid" is te verta len. Zoo is eenmaal in de buurt van München een zesjarig kind van éen paplepeltje lau rierkerswater gestorven. Het water bleek van gewone sterkte. Het verstandigste is dan ook, kinderen überhaupt niet op eigen initiatief laurierkerswater in te geven. Als de dokter 't voorschrijft, is het wat anders. Bij groote menschen is van hoeveelheden kerswater beneden de paplepel bij mijn we ten nooit ernstig ongerief geconstateerd. Toch schrijft het apothekerswetboek, de Pharmacopee, voor, dat de hoogste doses zijn 2 Gram per keer en 8 Gram per dag. Zelfs als de dokter meer voorschrijft, mag de apotheker het niet afleverentenzij de dok ter 'n bijzondere ordonnantie op het recept aanbrengt. De pharmaceutische wetgever heeft het artikel dus óok bedenkelijk ge acht. En partout kan men 't keepen, 'n dubbeltje een tamelijk fleschje. ik meende het hier dus stellig geen overbodige luxe, ook tegen dit buismiddel 'n zachte wenk van stapel te laten. Van de best ingelichte zijde wordt ge meld, dat het bericht omtrent een gevaar, waaraan H, M. de Koningin-Moeder dezer dageo op Het Loo zoude zijn blootgesteld ge weest, allen grond mi3t. Het eenvoudig wal men van een lamp heeft tot deze overdreven en onjuiste berichten aanleiding gegeven- Van gevaar was geen sprake. Des te beter. Gisteravond keizerlijken trein «versla gen". Beter gezegd aan station geweest. Zoo van ter zijde gehoord van gansch geweldige voorzorgsmaatregelen. Waartegen? In ons goed land? Al gelezen, op gansche zoogenaamde sluizeneiland te IJmuiden rasterwerk werd aangebracht. Vernomen, ook aan deze zijde van Am sterdam geen enkele overweg onbewaakt was. Zelfs de onbezoldigde Rijksveldwachters waren opgecommandeerd. Mannetje aan mannetje langs heele lijn. Gansche bergen papieren orders en contra-orders trein voorafgegaan. Hier perron leeg. Alléén politie, au grand complet, en dienst-hebbende stations-ambtenaren en beambten. Overigen «eingesperrt". Veel koude wind en nog meer koude regen. Vier minuten vóór tijd trein uit richting Amsterdam Schuifelt langs eersto perron óok welbewaakt. Fluit niet, stoot niet, rammelt niet. De blauw-gele wagens helder verlicht. In eerste rijtuig inspecteur Sarlemijn bij eenige venster, waarvan gordijn niet neergelaten. In derde rijtuig óok venster open, waarachter twee heeren in liggende houding. Keukenwagen óok open wordt zwaar gewerkt met grooten ketel water, gevend visie van warmen groc. Van Keizer geen schaduw. Achter neergelaten gordijntjes denkt fantasie Allerhöchsten Majestat" »HoIlan- der" rookend, peinzend Digestie-siësta. Trein glijdt bijna onhoorbaar voorbij. Niets te zien. »Is 'm dat al fluistert een, bang stilte te verbreken. uAl voorbij," 'n ander. Aitijd maar door wind en regen. Naar telegraafloket. •Niets bijzonders'' tikt toestel even later. Chef, wit gehandschoend, meedeelend, trein zijn gebied heeft verlaten. En van alle zijden duiken op politiebe ambten. In uniform en in politiek. In ruk ken Belanghebbenden worden er aan herin nerd, dat aanstaanden Maandagmiddag van twaalf uur tut half een ten Raadbuize zitting houdt een commissie uit Gedeputeerde Staten welke eventueele bezwaren tegen het oprich ten van een magazyn voor artillerie-munitie en een magazijn voor springmiddelen op het nieuwe parkeerterrein aan don Hoevelaker straatweg zal aanhooren. De Directeur van het Postkantoor ver zoekt ons, mee te deelen, dat de nieuw ge plaatste brievenbussen Maandag 16 dezer in gebruik worden genomen en dat vanaf dien datum de lichting zal geschieden per rijwiel op de liclitingstijdstippen conform de aanwij zingen op de verschillende urenborden. Dr. J. Smit is benoemd tot Gemeente geneesheer van Tienhoven en Breukelen- Sint Pieter. .De Raad van Maarsseveen, de derde Gemeente van dit complex, benoemde den heer Eeftink Schattenkerk. Als de Gemeenteraden niet tot overeen stemming komen, zullen de Gedeputeerde Staten te beslissen hebben. Dr. A. C. Antuscb, thans Directeur der Ge meentelijke Hoogere Burgerschool teSneek, is met ingang ran 1 Januari benoemd tot Directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar. De heer H. R. Krapels, thans stations-chef van het Centraal-station te Amsterdam, is benoemd tot l idder 4e klasse van den Ruoden adelaar van Pruisen. Den heer B. Vos, thans te Nice, is ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier d' Académie, hem door den President der Frausche repu bliek geschonken. De heer A. H. Wefera Bettink legde aan de Riks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het kerkelijk voortboroidend examen. Niet zoo geheel te onrechte is klaagd over het Adresboek voor Amersfoort. De uitgever, de heer G. J. Slolhouwer, heeft thans maatregelen genomen om den 58sten jaargang zoo goed mogelijk te doen zijn. Ten overvloede noodigt hij, bij advertentie in dit nummer, allen uit, de proefbladen vóór '21 December te komen inzien opdat hun naam en woonplaats behoorlijk voor komen in den nagenoeg onmisbaren nAmers- fuortschen almanak, tevens volledig adres boek". In »De Prins" komt voor een afbeelding van St. Nicolaas, die voor een speelgoedwinkel te Hoorn in noog eigen persoon de ge schenken aan de kinderen rondbrengt. Het bijschrift beschouwt dit als een zeer navolgens waardig nieuwtje. 't Is der Redactie zeker onbekend, dat Sint Nicolaas voor «Nieuw Parys" hier nu reeds zeven jaar den 5den December het zelfde doet, tot groot vermaak van kleine én groote kinderen. Het voornemen bestaat, in 1908 bij e infanterie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te roepen de lichting 1901 voor 21 en 13, 1903 voor 28 en 20, en 1903 voor 35 en 20 dagen. De korte perioden betreffen hen, die vroeger tot het zoogenaamd blijvend gedeelte hebben behoord. Met ingang van 1 Januari wordt inge deeld bij het 18de Landweerdistrict Amers foort) de reserve-kapitein A. C. Couvee, wien op zijn verzoek met ingang van dien datum eervol ontslag is verleend als kapitein bij bat 3e regiment infanterie, onder toekenning van pensioen. Driemaal is scheepsrecht; maar zou Jupi ter Pluvius nu morgen voor de derde maal den competitie-vueibal wedstrijd tusschen Quick van hier en Quick uit Nijmegen ver storen 't Zou wel jammer wezen. Quick's derde elftal speelt óokmen zegt tegen het derde van V. V. Elders lazen we echter, dat dit liatste naar Bussum gaat om het tweede van Victoria op eigen ter rein te bestoken. Op het Vreeburg te Utrecht, in Fruithal en Beurs, is gister de 14de Internationale tentoonstelling van aOrnitophilia" geopend. Er zijn 745 afdeelingen met 3016 inzendin gen de afdeeling hoenders telt 1324, de collectie duiven 1006 exemplaren (éen paar Eugelsche doffers staat genoteerd voor f200) en de konijnen 364 inzendingen. De heer H. W. Cramer, hier, verwierf met zijn drie inzendingen zwart Orpington's een eersten, tweeden en derden prijs. Wat mag toch de reden zijn geweest van het geringe bezoek aan de tweede abonne- ments-voorstelling De napret der Sinter- klaas-uitgaven? In ieder geval is 't heel jammer geweest, dat zeker nog wel tiïn rijen van den eersten en de geheele tweede rang onbezet waren, want de Nederlandsche Too- neelvereeniging heeft »Advocatenzaken",een door en door geestig blijspel, op meesterlijke wiize vertolkt, met uitnemende bezettingder rollen en onverbeterlijk samenspel, terwijl ook aan de tooneelscbikking de uiterste zorg was besteed. Allerleukste types, die ex-reiziger, nu fa brikant, Kramer (Van dor Does) die niet kan naliiteu moppen te tappen en zyn ui van Abel en Rebel prachtig wist te pluatsen;de advocaat (Post) met zijn eeuwig sik zog niet ja, ik zeg niet neen" en zijn hoogstatuur- lijk uitvallen als reserve-officier de kostelijke nachtkoetsier Peotz (Muscli) met zijn onver beterlijke weiaebier-stem. Wat moet hy massa's «Kühle Blonden" verschalkt hebben dat de hoofdpersoon van „Een aanbeveling",' het magere kantoormannetje, sedert 27 No vember zoo'n omvang heeft kunnen krijgen Wat een heerlijke kop had die Ober (Ruijs) zich gemaakt en hoe voornaam deed hij, óok tegenover den lift-jongen (jongejuffrouw Van Dyk, de bonne race). Eenig goed ook Anna (mej. Koopman), die juist genoeg huilde om den indruk tn geven, hoezeer ze overstuur was door 't zoeken naar den armband en niet éen oogenblik chargeerde. Dr. Klaussen (de heer Bron) en zijn vrouw (mevrouw Van der Horst) waren subliem eo Heinz Klaussen (mevrouw Post) de zeer grootstadsche gymnasiast en Liselolte (mej. Vogelzang) onverbeterlijk. Vreemd, dat allen zonder uitzondering het Kellysche »aaalibi" hadden overge nomen da heer Marie Ti-rnooy Apèl weet wel beter. Wat een keur van dames-toiletten; het een al fraaier dun hel ander. Hoe in-mooi was, vooral tijdens de ver handeling van den geen kamp gevenden advocaat het stille spel van Elly Kramer (mej. Tilly Lus) en van Helene Klaussen. Een stuk, dat men, zóo gespeeld, meer zou willen zien, echt uit het leven gegrepen. Geen wonder, dat het een successtuk is van het „Lustspielhaus" der zoo verwende en op 't stuk van Mutterwitz zoo tukke Berlyners. PREDIKBEURTEN. Zondag 15 December. Evang. Lutbersche kerk. Voorm. 10 uur, ds. De Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorin. IO'/j uur, ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. 's Avonds 5l/j uur, ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds Si/a uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. gemeente Voorna. 91/, uur, de heer H. van Schothorst, uit Lunteren. 's Avonds 5 uur, de heer Van Schothorst. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm 9% uur, godsdienstoefening, 's Avonds 51/* uur, godsdienstoefening. 386e STAATSLOTERIJ. Tweede Trekking van 10 tot 12 December 1907. (1100 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- slraat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f200 op No. 1250. Prijzen van f30: 504 508 509 510 516 1241 1263 2158 2163 2179 2201 2208 2225 2228 2235 2236 9815 9829 983613067 13074 15002 15019 15021 15024 15028 15:14315:154 15359 15363 15374 15735 15788 15793 15794 20895 20909 20921 20133 20937 eo 20939 Te zamen 41 prijzen. De derde klasse trekt 23, 24 en 27 Decem ber 1907. Burgerlijke Stand van Amersfoort. Van 5 tot 12 December 19u7. GEBOREN Arte, z. van Johannes van Korlaar en Aaltje van Dijk. Joseph Johannes, z. van Joseph Johannes Kabelt en Fredrica Keijzer. Willem Mijndert, z. van Evert te Kulve en Gijpje Vlug. Antje, d. van Hubertus Koops en Antje Clement. Albert Jan, z. van Albert Peters en Antje de Graaf. Hendrica Johanna, d. van Albertus Johannes Jansen en Hendrika Willemina Houterman. Jacoba Hendrika, d. van Albert Smit en Jansje Hugo. Maria, d. van Wandert Jagteoberg en Elisabeth Hagebeuk. Martha Jacoha, d. van Heudrikus Hagen en Aalt Bouwhuizen. Jacoba, d. van Dirk van Daal en Catrina van Eek. Umkje Anna, ri. van Otto Akkerman en Wytske Bakker. Geertruida Maria, d. van Petrus Johannes Helmerborsten Hendrika van Nes. ONDERTROUWD: Arie van Eijkelenburg en Catrina Wilhel- mina Kraanen. Wouter Joseph van Barne- veld en Adriana Paulina Johanna Loryn. OVERLEDEN Franciscus Egidius Josephus de Bruijn, 10 m. Alijda Elisabeth van Wandelen, 31 j., echtg. van Gerardus Johannes Henricus de Meij. Adriana Cornelia Maria de Wijs, 82 j., wed. van Peter van Vulpen. Berend van de Geest, 77 j., wed. van Grietje van Drie. Gerritje van den Brink, 2 j. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De- parteraentshoofden, Wijkbezoe- kers e n Belangstellenden zal het Centraal-bureaua.s.DINSDAG 17 DECEMBER des namiddags te vier uur teu Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. vandeSTADT, Kleine Haag 7. Amersfoort, Vrydag 13 December 1907. Appelen f4.a f8.Peren f5.a f10.— Nieuwe aardappelen f0.— a f0. andaardappelen f1.80 a f2.Hoender- eieren 10.50 a 1'7.75 per 100 stuks. Boter fl.20 a 11.35 p. k. Margarine f 0.- a 10.— Kippen f0.80 a fl.— Kuikens fl.a fl.20 Piepkuikens f0.50 a f0.80 Ganzen fö.ii ï'0.~ Eenden fl.a 11.20 Hazen ('1.50 :i f2.— Wilde konijnen f0.40 a fD.f.() Tamme konij nen f 0.80 a fl.20 p. st. Duiven f 0.50 a f0.70 p. paar. Magere varkens fa fZeugen f a f Biggen 18 a f 12. Aangevoerd waren ongeveer50 heet. Appelen, 20 heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 150 heet. Zandaardappelen. 12000 st. Hoendereieren, 900 Kilo Boter. Vette Varkens, Magere varkens. Varkens voor exportslageryen, 400 Biggen en Zeugea. Voor de vele blijken van deel neming, ons betoond bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader aan ieder in het bij zonder onzen hartelijken dank. Familie HOUBAER. Amersfoort, 14 December 1907. Voor de vele blijken van deel- nening, ons bewezen by het overlijden van onze lieve Echtgenoote en Moeder mevrouw J. T. van AAKEN—Vervloet,, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, G. K. G. van AAKEN. Amersfoort, 14 December 1907. Prof. dr. T. Cannegieter zal DINSDAG 17 DECEMBER, des avonds ten 8 ure, in de REMONSTRANTSCHE KERK een rede houden over Bewijs van toegang a 10 cent per persoon des avonds aan 't gebouw verkrijgbaar. Het Bestuur der Afd. Amersfoort v/d Ned. Protestantenbond. Tegen 1 FEBRUARI wordt sê*m gevraagd een goed kunnen tafeldienen, enz. Hoog loon, flink verval. Brieven franco letters D". K. aan VALK- HOFF's Boekhandel te Amersfoort. AMICITIA, Amersfoort. UTRECHTSCHE Onderw ijzers-Tooneelïereeniging opgericht 1 Mei 1904. Opvoering van in drie bedrijven, door Oscar Blumenthal en Gustav Kadelburg op Vrijdag 20 December 1007, 's avonds 8 uur. De baten komen ten voordeele van hulp behoevende onderwijzers. Kaarten a f 1.in VALKHOFF's boek handel en 's avonds aan de zaal. Plaatsbespreking in A m i c i t i a" op 20 December, 's middags half éen, a f 0.10. Opening der zaal 71/2 uur. Men wordt beleefd Torzoclit, in de zaal de hoeden af te zetten. De K A P1TEIN-K W A RT1 ER - MEESTER van het le Regi ment Huzaren zal op Donder dag 19 December a.s. om 11 uur voormiddags le zijnen bureele (kazerne bereden wapens) aan den meestbiedende Het weghalen van do gestorven en afgemaakte Rijkspaarden van gemeld Regiment, het Eskadron Ordonnansen, de Rij- en Hoefemidsehool en het Ie Regiment Veld-Artillerie over het tijdvak vai 1 Januari 1908 tot en met 31 December 1908. De Kapitein-Kwartiermeester, N. FE1S.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2