Dinsdag 17 December 1907. Dl TWEE TON. No. 7441. 57e Jaargang. KOSTELOOS. Feuilleton. Jherschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. iijanco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- r IR A 4. H. VAN Cl PPrp abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, offtcieële- en onteigenings- p aavertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. te AMERSFOORT. KORTEGRACHTS Telephoon 19. Wie zich met 1 JANUARI wenscht te doen in- schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers VRAGEN. •Ken dwaas kan meer vragen, dan tien wijzen kunnen beantwoorden" zegt een spreek woord, dat als alle spreek woorder. slechts dan een waar woord is als't niet uit zijn verband gerukt en maar niet te pas of te onpas ge- berigd wordt. Het hangt maar af van hem aan wien men iets vraagt, of hij al dan niet behoort te worden gerangschikt onder de dwazenhet hangt maar af van hem die vraagt, of hij behoort tot de wijzen. Het geviel een vyftig jaar geleden, dat een secondant van een zeer gunstig bekende kostschool zijn eersten rang had gehaald en dus hoogerop moest. Zijn .monsieur" beval hem aan bij den «monsieur" eener nog gunstiger bekende kostschool en die aanbe velingen waren zöo goed, dat op zekeren dag de jonge man een ongefrankeerden brief ontving het was in die dagen niet nnetjes" den geadresseerde te beschouwen als zóo financieel zwak, dat hij het port (in casu: zeven stuivers) voor een brief niet kon be talen weike hem opriep naar zijn nieuwen •patroon". De reis per boot en wagen werd onder nomen en precies op tijd meldde hij zich aan. Hij vond «monsieur" bezig aan zijn ochtendlectuur, de »Opregte Haarlemmer". •Zoo, zijt ge daar? vroeg •monsieur",die over zijn courant heen den adspirant eens opnam. »Van uw patroon heb ik goede be richten omtrent u gekregen, doch ik wilde u zelf wel eens ondervragen. Ge weet voor welke betrekkingen de jongelui aan mijn school worden opgeleid en dus wil ik eeos weten of ge nog iets meer weet dan uw akten aanwijzen". Met gaf hij hem een blad zijner courant. •Lees daar eens in de laatste kolom, jaeraau ,l)e scheepstijdingen V waagde sollicitant te vragen. •Staat er iets anders V' klonk het vry on vriendelijk terug. De sollicitant las (ik moet hier fantaiseei en omdat ik de »Haurlemmer" van 185b niet bezitik neem thans het Handelsblad van Rider twijfelde «r os bet meer aan, dat Rachel Gibbs in bet bent K tïïïöS- »°»'a k6De jonge man tad .«O v.ïdi.o gesterkt "i. Zaterdagavond): «Amsterdam. Aangekomen: De twee gebroeders, Newcastle. Vulcanus, Smirna. IJrnuiden, Sixty six. Vertrokken Togo naar Cardiff", enzoovo'ort. •Zóo is 't voor 't oogenblik genoeg" zeide •monsieur". Vertel me nu eeus wat ge daar gelezen hebt". Begrijpt ge me niet Welnu, vertel me eens iets van #De twee gebroeders". De ander herinnerde zich »De twee ge broeders voor Bommel" en begon te ver tellen. Maar nauw had hy het woord Spaansche tijd uitgesproken of de vraag werd gedaan, welke daarvan de belangrijkste gebeurtenissen zijn. Newcastle gaf aanleiding eeu greep te doen in de industrie van Engeland. Aan «Vulca nus" werd een reeks vragen uit de mytho logie vastgeknoopt en ook gevraagd wat er alzoo in een smidse is te zien, waarom de smid zich bedient van een blaasbalg, enzoo- voort. En binnen het uur was pratenderwijs een examen afgenomen, dat klonk als een klok en een eer was zoowel voor den exami nator als voor den examinandus. •Eén gek kan meer vragen, dan tien wijzen kunnen beantwoorden". Nog eens, 't hangt er maar van af wie vraagt en of de vraag ernstig is gemeend. De oud-Minister Tborbecke had steeds de gewoonte, na elk antwoord op een door hem gedane vraag te vragen: „waarom?" Zóo toetste bij zijn ambtenaren en allen, die met hem in aanraking kwameD. Men zegt, dat velen, die steeds wat te vragen, doch weinig te beweren hadden hem al heel spoedig uit den weg bleven en vooral hem geen vragen stelden, want steeds wist hij, na een kort en afdoend antwoord, een wedervraag uit te lokken en na dit wederantwoord volgde on verbiddelijk zijn »cur" (waarom). Waarlijk, men moet heel wat in zijn mars hebben om zóo te durven vragen. Maar óok om te doen vragen. Hoe dikwijls gebeurt bet, dat de aandacht van een kind wordt getrokken door iets, dat het nog niet opmerkte. Dan regent het vragen het eerste antwoord óf onduidelijk is het geen de kleine vrager aantonds snapt óf luidt: »je mag niet zoo altijd vragen". Het kind moest juist altijd vragenmaar menig ouder zit al heel spoedig in de war met een ook maar eenigszios bevredigend antwoord en dan juist volgt een lawine van »waarom"s. Hoe zeer noodig dit vragen is en hoe zeer uiteenloopend de vragen zijn, die kinderen kunnen stellen, lezen we uit bet November nummer van Volksonderwijs". De heer »G", te Opeinde, schrijft daarin dmaar wel, dat de school veel gelegen besliste noodzakelijkheid eener opheldering van zyn nachtelijke reis naar Newburg, maar David volhardde bij zijn weigering. „Ik wil de beweegredenen tot uw reia en uw wei gering om die mede te deeien niet ouderzoeken", zeide rnr. Elwyn weinige dagen vóór het begin van bet proces, „maar onder deze omstandigheden moe ten wij een audere geloofwaardige verklaring vinden, of gij zijt verloren!" voegde bjj er bjj. „Wat? Ik zou mijn toevlucht nemen tot een leu gen riep Hioke afwijzend uit. „Dat zal ik nooit doen I" „Zeg dan de waarheid „Dat kan ik uog minder!" „Goed! Luister dan hoe ik je denk te verdedi gen en lel op de geschiedenis, die je den gezworenen moet vertollen," zeide mr. Elwyn op hoogst ernsti- geti toon. „Je hebt te Newburg een rijke tante, wier vermoedelijke erfgenaam je Lent. Een vriend had je meegedeeld, dat de heer 8tratton den volgenden ochtend op reis zou gaan om de oude dame mede te deelen, dat je door speculaties iu spoorwegaandeeli.n voor eeu bedrag van tienduizend dollar zijn schuldenaar was geworden. Je badleven- wel slecbts eeu obeck vau duizend dollar afgege ven die moet derhalve, door in den geschreven tekst het woord „tien" vóór duizend te plaatsen en aan de cijfers een toe nul te voegen, lot een bedrag van lieuduizend dollar zijn vervalscht. De firma Stratton X- Kent beoogde dus, je (ante te bedrieten en je te gelijk b|j baar iu verdenking te brengen van een lichtzinnig Beursspeculant te zyu. En ten einde dit te vermijden, wilde je je tante bezoeken vóór Stratton met den eersten trein te Newburg heid tot het doen van vragen voor de leer lingen moet bieden. Daarom heb ik in de qoogste klas behalve, dat ik het vragen van den kant der leerlingen by alle onder wijs sterk aanmoedig per week éen vragen uur ingevoerd, welk uur nog altijd te kort bleek. •Maar verder ligt in dit vragen een beginsel. Immers, bet kind moet, wat zijn goede eigen schappen betreft, zichzelf blijven en bovendien wordt het niet uitsluitend op de school gevormd. Huisgezin, straat en veld werken voor geen gering deel mee. Daarom moet de school weten, wat er in het kind omgaat en moet ze omgekeerd prikkelen tot nauwkeurig waarnemen in school, in huis op straat, in 't veld •En dan, wat de onderwijzer voor bet kind een moeilijkheid acht, is lang niet altijd moei lijk, en omgekeerd, waar wij by ons onderwijs zoo overheen stappen, blijken voor de leer lingen meer dan eens struikelblokken te liggen. Dit blijkt telkens als het kind steefls mag vragen. Daarom moet, meen ik, ook in school het kind meer tot zyn recht komen, desnoods met verkrachting van de 1000 en een mooie methodes". Enkele van die vragen willen we hier overnemenaan de lezeressen en lezers, zichzelven eens te toetsen. Waardoor worden we misselijk, als we rooken? Waar komt het van, dat in de berkeboomen dik- wüIb de takjes tot een boschje samengroeien? Ik zag gisteren een dikke zwarte tor, die geheel bedekt was met kleine gele diertjes. Wat waren dat? Waarom is een aal zoo glad? In een nieuwe goudsche pijp doet vader eerst altijd wat water. „Dan rookt ie beter" zei vader. Waarom Als we een slag tegen de oogen krijgen, dan lijkt bui, alsof er vuur uit spat. Wat is dat? Hoe maakt een spin een web? Hoe komt bet, dat we niezen? Een ei wil, als we 'top de punten drukken, niet gemakkelijk stuk. Knijpen we bet aan de zijden, dan wel. Hoe komt dat? Bij 't schoonmaken der centrifuge in de boterfa- briek komt er een dik „vel" uit, dat wij wel gebrui ken als viae baas. Wat is dat vel? Wat is een bochel Wat is ringvuur? Waardoor brandt een brandnetel Wat zijn zomersproeten? Waarom rooken de meuschen Waarom smaakt de zuring zuur Als we een brandnetel een slagje geven, laat ie den kop hangen. Waarom? Wat ib vermicelli Wat is azijn Op verschillende planten zit vaak iets, dat „spuw" gelijkt. Wat iB dat? Als we wat verkeerds gedaan hebben en vader of een ander vraagt ons, dan krijgen we een kleur. Waarom Wat zijn windstrepen aan de lucht? Wat zijn jeukpeukele? Waarom Stijft rundvet spoediger dan varkensvet? Waardoor wordt het ijzer rood, als het heet wordt Op zaudpaden en zandwegen vind ik vaak kleine kon aankomen en je reisde daarom reeds kort ua middernacht derwaarts af. Je weigerde evenwel dit bij den lijkschouw te zeggen omdat je daardoor eeu jongen klerk, je vriend, die ie van het plan vau zyn principaal mededeeling bad gedaan, in het gevaar zoudi gebraobt hebt on, onmiddellijk ontsla gen te worden. Die klerk is Giles Hamlin, door wiens verdiensten een bejaarde moeder en een zieke zuster ooderbouieu wordenbet misbruik maken van vertrouwen van jou zijde zou derhalve voor drie personen noodlottig zyu geweest". „Hoe weet u, dat Hamlin, die me iuderdaad eeu dergelijke mededeeling beeft gedaan, me op die manier waarschuwde?" viel Hioks den advocaat in de rede. „De jonge man heeft me dat zelf vrywillig verteld en me gemachtigd, hem ter bevestiging van je ver- klariug als getuige op te roepen." „Ma-r bet doel van myn reis was toch een geheel ander," hernam David, „en ik mag ook thans myn vriend niet iu gevaar brengen." „Dergelijke omzichtigheid iB overbodig" antwoord de mr. Elwyn, „want Hamlin is sedert eeuige dagen ia mjja dieast en heeft een beter inkomen dan vroeger. Overigens moet je je werkelijk belachelijke bezwaren op zjj zetten, omuat je boofd op het spel „Maar ik kan toch niet liegea" riep Hicks op be slisten toon, „want dan maak ik het maar erger mijn onschuld moet door eerlijke middelen aau bet licht komen." Op dit oogenblik opende de cipier de deur der cel en de beer Dwigbt alsmede diens dochter traden hoopjes fijne aarde. Roor ik zoo'n hoopje weg, dan ~:nd ik een gaatje. Wal is dal? Waardoor zyn enkele peren en appels gebarsten? Al- moeder vet smelt, blyven er kaneu over. Wat zyn kanen Waardoor wordt het na den steek van een wesp dik op die plaats? Waardoor komen er blauwe plekken op dc gare aardappelen, als ze lauw gekneusd worden Als we ons aan den elleboog stooten, kan het soms zoo erg prikkelend pijn doeD tot in d i vingers. Waar komt dat van Hoe krijgen de visscben luebt in het water Als een kat een rat vangt, eet zy die nooit geheel op. Waarom niet? Wat is het „slapen" van voeten en handen? Waardoor brommen de telegraafpalen zoo? Soms kan het in onze beenen zoo knappen, als we loopen? Wat is dat? Waardoor komt er vuur, als we twee grinisteenen tegeu elkaar slaan Waardoor kan het zoo steken in de zijde, als we een poos achtereen hard loopen Waardoor komt bet klappen by bet afschieten van een klapbus? Een stuk telegraafdraad wordt op de plaats, waar we bet willen breken, warm. Hoe komt dat zoo? Waarom willen bloemen onder de buomen niet best groeien? Waarom willen kamerbloemen 's zomers beter groeien dan 's winters Vlak boven de pijp van een locomotief kunnen we den rook en damp niet zien. Eveu verder wel. Waarom Wa rom kan een vleermuis niet van den grond opvliegen Waarom leggen de vogels 's zomers wel en 's win ters geen eieren Waardoor gaan de schaafspanen in een krul Wat is het water, dat in een blaar zit? 't Wil ons zoo voorkomen, dat deze v ra gen-dag heel wat nuttiger is dan zijn sedert kort ingestelden naamgenoot in de Tweede Kamer, die weleens ontaardt in weinig meer dan een hakkenzetterij. Contante betaling. Naar aanleiding van het door de geheele Nederlatidsche Pers overgenomen stukje van den Utrecbtschen predikant dr. J. H. Gunning J.Hzn. wendde de «Utrechtsche Handelsver- eeniging" zich tot hdm met een dankschrijven. Dr. Gunning antwoordde daarop met het volgende vriendelijk schrijven, dat deveree- niging deed opnemen in haar„Mededeelingen": «Ik ben zeer aangenaam verrast door uw brief en zeg er u hartelijk dank voor. Ik had nooit gedacht, dat mijn eenvoudig woord, zonder éenige bedoeling, maar aileen onder den indruk van de vele ellende, die ik vaak bij eerlijke winkeliers aantref, geschreven, zóóveel weerklank wekken zou in het geheele lurid. Wèl een bewijs hoe noodig het was, dat er eens op gewezen werd. Wat mij bij zonder aangenaam was, is dit, dat ik hed' n- middageenmij onbekend winkelier telefonisch een dienst vragend (vlak achter hem woont een man, dien ik even spreken wou, en nu vroeg ik hem of hij dut even wilde doen Het jongt- meisje huil vuur de iieur op de cipier, die juist elders bezig was, moeien wachten en het onderhoud van den advocaat met Hiclcs mede aan gehoord. Hoe ingenomen zy ook was met het plan van mr. Elwyn, dat haar prachtig toescheen, toch ontstelde zy hevig, toen haar verloofde weigerde, van deze zoo eenvoudige en geloofwaardige verklaring gebruik te maken. Het verraste David, Magdaleua reeds zóo vroeg in den ochtend bij zich te zien, daar zij auders eerst iu den loop van den namiddag kwam. „Jij hier?" riep hy, terwijl hy haar handen vatte en haar opge wekt aanstaarde. „Ja, en ik heb aan de deur vernomen wat hier verhandeld werd" antwoordde miss Dwight. „Als jij sterft, zal je ook ray daarmede in het graf brengen Wil je nty het hart breken Wil je my donden Je moet de geschiedenis vertellen zooals mr. Elwyn die zoo uitstekend voor je heeft uitgedacht." „Maar. Magdalenn, men zal het my aanzien dat ik liegik kan het onmogelijk doen „Als men den vasten wil heeft, kan men alles 1 Het geldt een onschuldig tnenschenleven ueen, twee menschenlevens, ook het mijne te redden I Onder zul te omstandigheden houd ik elk middel voor ge oorloofd. O, David, ik bezweer je, zoo te handelen, als je verdediger het wenscht!" En in tranen uitbarstend, zonk het jonge meisje aan zyn voeten neer. „O. David, je houdt niet van me, anders zou je om mijnentwil alles doen, wat ik het om jouwentwil doen zou. Red je zelf en daar mede ons beiden 1" (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1