bijvoegsel amersfoortsche courant behoorencie bij ,1e Ui,gaVv:vat"rdags' 'ri"a A' H. VAN CLEEFF. Amersfoort. ««WISSELDE STUKKEN. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouder, van 13 De- cember betreHende een verzoek van ^tJavereeniging .Soesterweg" van a November tot gebruik van een kaal van de school aan de Punten burgerlaan. den 'oq ^^j11 eer hierbij weder aan te bie- wep" a i!-S Van de wyhvereeniging »Soester- vnn rl 3? verzoekende het gymnastieklokaal 6on 6 aan de Puntenburgerlaan gedurende to i aV.0nd Pev wee^ aun haar te willen afstaan, van set met 1 Januari 1908, tot het houden van Bijbellezingen. (Adressante wil alle kosten, als verlichting, ont ruiming van banken, dienst van den concierge, enz., aaraan verbonden, voor haar rekening nemen.) Wij kunnen geen vr^hoid vinden, O inwilliging van het verzoek voor te stellen. Het doel, waar voor het gebruik van het lokaal gevraagd wordt, houdt in geen enkel opzicht verband met het on derwijs. Werd aan het verzoek voldaan, de aan vragen tot het gebruik van schoollokalen voor allerlei doeleinden, buiten eenig verband met het onderwijs, zouden voortaan niet geweigerd kun nen worden. Dat dit tot bedenkelijke gevolgen aanleiding zal geven, is duidelijk. Teneinde in dit geval geen precedent te schep pen, moeten wij U adviseeren, afwijzend op het verzoek te beschikken. Voorstel van Burgemeester en Wet houders van 7 December betreffende het personeel, te benoemen voor liet landgoed >Birkhoven". Gelijk wij in ons voorstel van 7 November 1907, afdeeling I no. 1665, reeds het voornemen te kennen gaven, hebben wij het advies van de commissie tot bijstand in het beheer van het landgoed >Birk- hoven" ingewonnen betreffende de formatie en wijze van benoemen van het personeel voor het landgoed »Birkhoven". De commissie acht het met ons college wensclielijk, een vasten boschbaas te benoemen, die woont in een der woningen op het landgoed. Wij hebben ons voorgesteld, dat deze ambtenaar in de eerste plaats op de hoogte moet zijn van het geheele boschbeheer, kennis moet hebben van boomen en grond, en voorlich ting kan geven betreffende de meest wenschelijke wijze van beheer; voorts, dat hij zelf ook bereid is handenarbeid te verrichten en het bosch te bewakeneene aanstelling tot onbezoldigd Rijks veldwachter zal hiertoe onmisbaar zijn. De com missie vereenigt zich geheel met deze beschouwin gen het door ons voorgestelde salaris, t. w. f 520, met genot van vrije woning en tuin, acht zij ook voldoende. Het is intuschen van een ambtenaar, zooals hier bedoeld, niet te verwachten, dat hij ook steeds de groote lijnen zal weten aan te geven, volgens welke het beheer gevoerd moet worden. Wij achten het daarom, in overeenstemming met hot gevoelen der commissie, wenschelijk, dat wij machtiging ontvangen, zoo noodig van meer be voegde zijde adviezen in te winnen. De commissie acht het niet wenschelijk, thans reeds over te gaan tot aanstelling van een vasten arbeider; zij wenscht, dat voorloopig een proef genomen worde met het tijdelijk in dienst nemen van een of zoo noodig meer werklieden, zoo dik wijls dit noodzakelijk blijkt. De commissie is van oordeel, dat op sommige tijden van het jaar meer personen werkzaam zullen moeten zijn, op andere, daarentegen de boschbaas geen hulp zal noodig hebben. Wij kunnen ons met deze beschouwing ver- eenigen. Wij hebben vervolgens de meening der commissie gevraagd betreffende de benoeming en het ontslag van het personeel en de vaststelling der noodige instructies. Wij zijn, gelet op den aard van de te stichten betrekking en de regeling die in de Gemeente-bedrijven is vastgesteld, van oordeel, dat het aanbeveling verdient, de benoeming en het ontslag benevens de vaststelling der instructies, aan ons college op te dragen. De commissie is ^k deze meening toegedaan. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U in overweging te geven lo. in te stellen de betrekking van boschbaas op het landgoed »Birkhoven'', waaraan eene jaar wedde is verbonden van f 520, benevens genot van vrije woning en tuin 2o. ons op te dragen de benoeming en ontslag van den boschbaas, benevens de vaststelling van zijn instructie 3o. ons te machtigen tot het tijdelijk in dienst nemen van personeel, tegen betaling van het ge bruikelijke uurloon 4o. ons te machtigen tot het inwinnen van deskundige adviezen met betrekking tot het bosch beheer. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders van 11 De cember betreffende een adres van agenten van politie. Onder wederaanbieding van het adres van agenten van politie, daarbij verschillende wenschen te kennen gevende, hebben wij de eer U het vol gende te berichten. In de eerste plaats worden verschillende wijzi gingen gevraagd betreffende de pensioenregeling o.a. 30 dienstjaren in plaats van 40 dienstjaren voor vol pensioenl/i6 van het gemiddeld laatst genoden tractement voor ieder dienstjaar, in plaats van '/eo 1 2% storting in plaats van 4%; instelling van een weduwe- en weezenpensioen, waarvoor een maximum-storting van 3%; teruggave van gestorte pensioensbijdragen bij ontslag uit den dienst. Behalve den korteren diensttijd voor vol pen sioen en het gedeelte van het gemiddelde van het laatstgenoten tractement bestaan er geen redenen, de gevraagde verbeteringen uitsluitend voor de agenten van politie in te voerenalle Gemeente ambtenaren kunnen daarop evenveel aanspraak maken als adressanten. Wij moeten ontraden, dergelijke zeer belangrijke wijzigingen in de Pensioenverordening thans aan te brengen. In de Memorie van antwoord op de Begrooting voor Binnenlandsche zaken deelt de Minister mede, dat omtrent het toekennen van Rijkspensioen aan Gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen in beginsel overeenstemming is verkregen tusschen den Minister van Finan ciën en hem. De Minister hoopt, dat, zoodra het noodige onderzoek zal hebben plaats gehad, eene voor Staat en Gemeente niet te bezwarende regeling te kunnen ontwerpen. Verschillende gegevens betreffende de pensio neering van de Gemeente-ambtenaren zijn onlangs aan de Gemeentebesturen gevraagd. Waar deze aangelegenheid dus binnen niet te langen tijd door de Wetgevende macht zal wor den behandeld, achten wij het onraadzaam der gelijke belangrijke wijzigingen in de pensioen regeling thans te overwegen. Slechts éen agent van politie heeft meer dan 25 dienstjarenhet toekennen van vol pensioen bij 30 dienstjaren kan dus binnen de eerste 5 jaren voor de agenten van geen belang zijn Deze omstandigheid maakt het afwachten van de Rijksregeling zooveel gemakke lijker. De vraag voor geneeskundige behandeling en geneesmiddelen voor zich en hun gezin zal door de Commissie onderzocht moeten worden, die zich bezighoudt met het onderzoek naar de rechtspositie van ambtenaren en bedienden Ook deze vraag is evenwel niet alleen voor de agenten van belang. Ook andere ambtenaren of werklieden zijn aan alle weersgesteldheid blootgesteldbovendien be staan er geen redenen, aan het gezin van agenten van politie vrije geneeskundige behandeling en geneesmiddelen toe te staan en dit aan gezinnen van andere ambtenaren of werklieden van gelijken rang te onthouden. Intusschen zal deze vraag door de commissie moeten worden onderzocht Het toekennen van f50 als tegemoetkoming voor huishuur voor gehuwde agenten, achten wij een verkeerd beginsel. Indien het salaris te gering is, moet dit verhoogd worden het instellen van dergelijke neveninkomsten moet evenwel zooveel mogelijk vermeden wordenin de practijk blijkt bovendien, dat ambtenaren geneigd zijn, bij de beoordeeling van hun salaris op dergelijke inkom sten weinig acht te slaan. Het laatste verzoek betreft hot toekennen van de periodieke verhoogingen; adressanten wenschen zich deze toegekend to zien in den zelfden tijd, als waarin de agenten le klasse hun maximum kunnen bereiken n.l. 6 jaren, terwijl zij thans 10 dienstjaren moeten tellen. Adressanten verzuimen evenwel mede te deelcn, dat in den zelfden tijd dat de agenten le klasse hun verhoogingen ver krijgen (f50 in 6 jaren) ook zij verhoogingen tot een bedrag van f50 genieten. Wanueer zij deze bereikt hebben, kunnen zij na 4 jaren nog eene verhooging van f25 verdienen. De agenten le klasse klimmen dus f50 op, de agenten 2e klasse f75; dat hiervoor langere diensttijd geëischt wordt, is zeor juist. Word aan het vorzoek vol daan, dan zou waarschijnlijk een verzoek van de agenten le klasse om eveneens in 0 jaren f75 verhooging te krijgen, niet uitblijven. De salurisregeling ls geheel opnieuw, na zorg vuldige voorbereiding, vastgesteld op 31 Januari 1905. De wenschelijkheid, hierin wijziging te brengen, is nog geenszins gebleken en mooten wij op bovenstaande gronden ontraden. Op grond van het bovenstaande hebben wij derhalve de eer U te adviseeren, afwijzend op hot adres te beschikken. Het niet-gedagteekend adres der agenten van politie is van dezen inhoud: Nemen met gepaste eerbied de vrijheid de ondergeteekenden, allen agenten van politie der Gemeente Amersfoort, om zich met het volgende verzoek tot U EdelAchtbare heeren te wenden. Bij besluit van 23 September 1902 is door den Raad dezer Gemeente eene Pensioenvnrordening vasigesteld voor ambtenaren en beambten in vas ten dienst bij deze Gemeente, waarbij o.in. is bepaald, dat iemand 40 dienstjaren bij de Ge meente moet hebben alvorens hij recht hooft op het volle pensioen, terwijl hiervoor 4 van de jaarwedde moet worden gestort. De ondergeteekenden meenen het volgende onder uw aandacht te moeten brengen, dat dit aantal dienstjaren bijna niet te be.-eikon is, daar de meesten hunner aangesteld zijn, toon zij een leeftijd van tusschen de 25 en 30 jaai bereikt hadden en zij dus ongeveer een looftijd -an 70 jaren moeten hebben bureikt vóór zij recht op pensioen hebben dat een agent van politie met zulk een ouder dom niet meer geschikt is voor en bestand tegen de vermoeienissen van den dienst dat zij zoowel dag- als nachtdienst moeten ver richten bij allerlei weersgesteldheid, zoodat van hun lichaam meer wordt geëischt dan van eenig ander Gemeente-ambtenaar en zij dus eerder versleten zijn dat genoemde verordening niets bopaalt betref fende een pensioen voor weduwen en wee»en van Gemeente-ambtenaren en beambten, zoodat wan neer oen hunner komt te overlijden zijn vrouw en kinderen onverzorgd achterblijven en overgeleverd zijn aan particuliere liefdadigheid of aan het Armbestuur dat het percentage 4% hun, in vergelijking met die in andere Gemeenten, ook te hoog wil voor komen. Op grond van het voorstaande 'nemen zij do vrijheid U beleefd te verzoeken bedoelde veror dening te willen wijzigen en wel zoodanig, dat voor agenten van politie het aantal dienstjaren van 40 op 30 worde gebracht en dut bij vroegere ongeschiktheid i/i6 van het (gemiddelde) laatstge noten tractement voor ieder dienstjaar worde toegekend dat de percentage van 4 op 2 wordo gebracht dat de verordening worde aangevuld met een voor weduwen en weezen en hier hoogste ns 3u/o voor wordt berekend. Bij eervol ontslag verzoeken adressanten om tweederde terug te mogen ontvangen van het reeds gestorte pensioneering om roden dat het voor kan komen dat zij hun positie verlaten, zooals het meermalen is voorgekomen, omdat zij zich beter geschikt gevoelen voor een andere betrek king door een of ander ongeschiktheid kan het zich voordoen, dat zij beter geschikt zijn voor andere werkzaamheden en nu bij vertrok alles kwijt zijn. Nader vragen zij geneeskundige behandeling en geneesmiddelen voor zich en hun gezinhunne dienst brengt, door dien zij zoowel daags als nachts aan alle weersgesteldheid zijn blootgesteld, mede, dat ziekte en ongemak veel hun doel zijn of wordt, en door optreden in volksverzame lingen kunnen worden gewond of gekwetst, veel meer dan eenig ander ambtenaar of beambte in Gemeentedienst. dat de levensmiddelen in de laatste jaren zoo duur zijn; dat uwe vergaderiug hun toesta voor gehuwden f50 'sjaars te gemoetkoming in woninghuur, te vergolijkon met de agenten van politie 1ste klasse en den Hoofdagent, om reden onze betrekking niet toelaat in alle buurten te wonen, waardoor eene nadeelige verhouding tegenover het publiek ontstaat en hun overwicht op de mindere klasse der samenleving te niet zouden gaan en de wo ninghuur der huizen in de laatste jaren zeor hoog is.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 5