Dinsdag 7 Januari 1908. No 7450. 57e Jaargang. Feuilleton. Oil Tf BB TON. FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonneraent reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reoiames 15 regels f 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij a('"ortentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Iuloveriug Rekeningen. BURGEMEESTER ên~ WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter algemeene kennis, dat het gebleken is, dat declaration ten laste der Gemeente menigmaal geruimen tijd na alloop van een dienstjaar worden ingezonden. Aangezien zulks voor een geregelde administratie een ernstige belemmering oplevert, herinneren zij nogmaals allen, die iets van de Gemeente hebben te vorderen, hunne declaratiën in te dienen uiterlijk deu 15 Januari volgende op het dienstjaar, waarop de declaratie betrekking heeft. Ten aanzien van hen, die in gebreke mochten blijven hieraan te voldoen, zal ernstig worden over wogen of'er alsnog bijzondere redenen bestaan om beu in het vervolg voor het doen van leverantiën aan de Gemeente in aanmerking te brengen. Amersfoort, 3 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WUIJTIER8. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Aaumeldiug voor de Zeemilitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT brengen, ter voldoening aan art. 138 der Militie- wet 1901, bg deze ter kennis vau wie het aangaai, dal de ioteliugeu voor de lichting der Nationale militie van 1908, die voor volledigo oefening bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd,een der na te melden beroepen uitoefenen en v»rlangen bij de ZEEMILITIE te dienen, worden «.itgenoodigd, zich vóór 1 Februari eerstkomende bij ben, Burge meester en Wethouders, aan te melden of te doen opgeven ter Gemeente-secretarie te Amersfoort, tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag, van negen uur voormiddags tot half vier namiddag, en meer bijzonder op Woensdag den 8. Januari 1908 des voor- middags te 10 uur, le dier plaatse gelegenheid zal z\jn. De bovenbedoelde beschikking van dan Minister van Mari-ie vau 4 December 1903, Bureau 3.B., uo. 33, aangewezen beroepen zijn de volgende: ZEEVARENDEN. A. Stuurlieden, Stuurmansleerlingen, Matrozen, Lichtmatrozen en Jongens op koopvaardijschepen van de groote en de kleine vaart en op zeesleep- booten, Stuurlieden, Schippers en verdere opvaren den van loodsvaartuigeo ou tonnenleggers, Diepzee- visschera en Noordzeekust-viaschers. BINNENSCHIPPERS. B. Stuurlieden, Schippere en Schipp rsknechts van Rijnschepet), aken, tjalken en kleinere vaartuigen, Stuurlieden,Matrozen, Schippert eu Scbipperakuecüts vau passagiers- en sleepbooten Op de biunenwatereti, Zuiderzsi -visschers, Viascbera op Zeeuwache wateren en op groote rivieren. Mossel- eu Oesierviaschera, Schuitenvoerders, Vletterliedei en Veerlieden. SMEDEN. STOKERS, MACHINISTEN eu BANKWERKERS. C. Machinisten en Machinist-leerlingen op sche- ppn en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen. Stokers als boven. Machiuedrijvere, Smeden eu Smidbankwerkers, Machine-bankwerkers en gewone Bankwerkers (bier onder ook t« verstaan Rijwielherstellers). Werktuig makers, Kolen t rem mors. Metaalbewerkers (bieronder te verstaan Koperslagers, Ketelmakers, Vijleukappers en voorslagen-). Electnciens. OVERIGE AMBACHTEN. D. Sc heepabesch ietera, Scheepstimmerlieden (scheepsmakers). 31). Daar de klerk, die zich Swift noemde, de ver trouwde vau zy u patroon soheen te zyu en blijkbaar met diens geheime zaken bekend was, bestond er ook voor Willet geen grond om den man te wan trouwen. Hij leidde hem derhalve in een groote kamer, waarin verscheidene gasten aan een gedekte tafel zalen, die juist van plau waren, hun avondeten te gebruiken. Alle aanwezigen waren gevaarlijke personen, die bij de politie als vechtersbazen en deugnieten be- keud stonden zij hadden maar zelden een eerlijk werk en verkwistten en verdronken daarop al hun geld. Onder ben zat ook Tibald Gibbs, die evenals de overigen behoorlijk de Üesch aansprak. Rider vertelde, dat hij zyu veertigs'en verjaardag vierde, en als het geoorloofd was, moest men eens duentig op zjjn gozoudheid drinken; h(j zou de pan ache geschiedenis beutien. In weerwil van net protest vau deu heer des buizes, die vau betaling niete weten wilde, liet Rider door den huisknecht, een neger sterk ala een boom, Gali- foruiache sherry halen, en kort daarop begon een E. Koek- eu Banketbakkers of Knechts. Koks en Koksmaats, hetzy aan boord van schepen of vaar tuigen, hetzij aan den wal. F. Koffiehuis- en Hotelbedienden, Hofmeesters en Kellners op schepen of booten. G. Ziekenverplegers, Barbiers, Apothekers-be dienden. H. Personeel vau 's Rijks werven. De personen genoemd onder A, B en D komen alleerst in aaninerkiug voor iulyviug als zeemilicien- matroos. De .personen, genoemd onder C komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-stoker. Da personen, genoemd onder E komen in aan merking voor inlijving als zeemilicien-kok. De personen, genoemd onder F komen in aanmer king voor iulyviag als zeemilicien-hofmeester. De personen, genoemd onder G komen in aan merking voor inlijving als zeemilicien-ziekenver pleger. De personen genoemd onder H komen in aan merking voor zeemilicien-matroos of stoker, alnaar- mate van het beroep, dat zij uitoefenen. Uit de iotelingeu, die een dezer beroepen uitoefe nen, wordt de voorkeur gegevou aau ben, die zich overeenkomstig deze uitnoodiging voor den dienst ter zee nebben aangemeld of hebben doen opgeven; de overige voor dien dienst noodige manschappen worden ter zijner tyd door loting zoo noodig aange wezen. De aandacht van de lolelingen wordt gevestigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt. „De by de tnilitie te land iogelyfdeu worden niet tol het aangaan van een verbintenis voor de buiten- laudsche zeevaart toegelaten zonder schriftelijke toestemming vauwege Onzen Minister an Oorlog „Die toesiemming wordt ia gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen, die reeds vóór bun inlijving by de militie hun beroep van de buiten- laudscbe zeevaart maakten en zich overeenkomstig art. 128 voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet nebben kunnen worden aangenomen". Amersfoort, 4 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WU1JTIER8. De Secretaris, J. G. STENFERT KROSE.E Vier millioen te kort. Reeds meermalen is op deze plaats melding gemaakt van een tekort van vier millioen bij de Rijksverzekeringsbank ook van enkele der oorzaken waaraan dat tekort moet wor den toegeschreven. In »ünze Eeuw" komt thans jhr. mr. H. Smissaert nog eens vertellen, waardoor dat tekort is kunnen ontstaan. »Het valt niet te ontkennen, zegt hij o.m., »dat iu vele gevallen de fout moet gezocht in de samenstelling der wet zelf. ©Maar de Directie van de RyksVerzeke- ringsbani: gaat geenzins vrij uit. «Overbekend is de noodlottige werking van art. 8 Ongevallenwet, bepalend, dat het loon vau een leerling (volontair enz.) geacht wordt f 1 daags te zijn, waardoor aan een zoodaui- ge, wegens een ongeval in stede van de (laat ous zeggen) f2.50 per week dia hij werkende zou verdienen, f 4.20 per week (n.l. 70 pet. van 6 X t l) wordt gegeven. »En zoo is er meer. De Ongevallenwet be paalt, dat als invalide geldt wie zijn .gewone" werk niet verrichten kangevolgwie na braspart'j zooals die alleen onder beu, die het drin ken geweud t;jD| fcan p|aa|S vinden. Vóór het huis was een collega van Rider op zijn postdie had de opdracht, alleen dan te eischen binnen gelaten te worden, als hy bet signaal eener fluit of een revolverschot hoorde overigens moest hij eenvoudig maar opletten. Rider kon een alleraangenaamst persoon in gezel schap zjjnmet de verhalen zijner vele goede en Blechte streken, kloppartjjeu en ook vau een gelukte wisselvervalsching bracht by de vergaderden in een vroolijke stemming, en gelukkig iu de eerste phase van een behoorlijke dronkenschap. Plotseling gaf hij voor door den zwaren wjjn be vangen te zjjn en ua verloop van een halfuur wis hij schjjnbaar zóo door eu door dronken, dal hjj noch staan, noch zitten, ja ook zelfs niet praten kon. Daarop viel hjj vau zija stoel op deu grond eu bleef als door het vele driukeu bewusteloos lig gen. „Breng den kerel maar naar bed!" gelastte Willet zjjn beiden bedienden. Dezen namen hem juist niet zacht van den grond op en sleepten hem naar een kamer op de tweede verdieping: daar wierpen zij hem eeuvoudig alseeu zak op de sofa en verwijderden zich. Rider had Willet tot de andereu hooren zeggen, dat zjj, daar zy nu tóch zoo gezellig bij elkauder waren, zouden bljjveu tot d- laatste droppel ver dwenen whs. Beneden hoorde itjj de schreeuwerige stemmen der reeds zwaar ;beschonken driukebroers; tegelijker tjjd evenwel vernam hjj ook boven zich een ongeval anderen arbeid even hoog of hooger betaalden verricht, ontvangt niet temin 70 pet. van zijn loon als vergoeding van de schade, die hij n i e l lijdt. »Meer is er. Er isde in vele gevallen uiterst kostbare geneeskundige behandeling op welker verband met het tekort zoo terecht door dr. Biooker onlangs io de Tweede Kamer is gewezen. Er is... al dat vele, waarin Mi nister Kujper en Minister Veegens aanlei ding vonden, over de wet en de R. V. B. het scherp requisitoir te vellen, al dat vele, dat bekend of onbekend als grondslag voor die zoo ongunstige beoordeeling, door Departementshoofden uitgesproken over de werking van een wet en de gestie van een Regeeringsbureau, ongetwijfeld ook allerlei oorzaken voor het tekort oplevert. Mr. Smissaert bespreekt dan de wijze waarop herhaling dient voorkomen te wor den, en gelooft, dat dit niet mag worden gevonden in verhooging der premies over heel de lijn, verzwaring van het aandeel in de administratiekostenmaar moet gevonden worden in een zuivering van den toestand, welke zuivering niet mag worden uitgesteld tot zij door de in zoo ver verschiet liggende in werking treding der Ziekteverzekeringswet ten deele zal worden bereikt. Het gaat niet aan, waar een wet als onze Ongevallenwet zoovele aan allen bekende gebreken bezit, het door de werking dier gebreken telkens drei gend tekort eenvoudig door vermeerdering der inkomsten, niet allereerst door wegne ming van de fouten, te verhelpen. De nijver heid, die de geldelijke lasten dezer verzekering draagt, heeft recht, te vorderen, dat die las ten niet hooger zijn dan voor een billijke en juiste ten uitvoerlegging van die wet onvermijdelijk is te rekenen. En waar deze eerste proeve onzer verzekeringswetgeving nu juist.laat ons maar zeggen niet bij zonder gelukkig geslaagd mag heeten, daar toone de wetgever, dat hij, wanneer zijn werk ondeugdelijk blijkt, althans zich haasten wil om met de ervaring der practijk zijn voordeel te doen. Thans, na bijkans vjjfjaar, mag men den tijd daartoe toch zeker wel gekomen achten I Wetswijziging is daarom, volgens den schrij- ver, het eenige redmiddel. Andermaal. De rekeningen komen weer in. Zijt ge óok gereed om ze te betalen Betalen Natuurlijkzij worden niet gezonden om opgeborgen te wordenDe winkelier, die ze U zendt, wacht op betaling. Er is ditmaal nog meer reden dan andere jaren om zoo spoedig mogelijk de schulden van het jaar te voldoen. Want, moet het nóg eens worden gezegd, het geld is zeer duur eu het uitstellen van betaling aan deu winke lier kost dus nog meer geld dan anders. een gedruiscb; bet sobeen hem toe als klopte er iemand op eeu deur ea verlangde gehoor. De ge dachte kwaiu in hem op, dat dit miss Palmer kon xyu, die daar tegen haar wil opgesloten was. Zonder eenig geraas te maken, sloop Rider uit zijn kamer en onderzocht het portaal. Een gang roerde naar een trap naar de volgende verdieping, vanwaar het gedruiscb thans zeer duidelijk hoorbaar werd, terwijl beneden nog altijd het woeste lawaai, dat de drinkers maakten, weerklonk. Hy ging nu de trap op en volgde het geluid van het kloppen op de deur, tot hy de kamer gevonden had. De deur was afgedraaid, maar met zyn valache sleutel, welke hem nooit begaf, was zy spoedig ge noeg geopend en by bevond xioh in een door een nachtlicht slechts zwak verlichte kamer, welker eenig meubilair bestond uit een bed, een stoel ei een waschtafel; eeu raam had het vertrek niet. Op garingen afstand van de deur en sidderend tegeu het ledikant geleund stond Jeanne Palmer. Zy snikte hevig eu bad om bevrydiging uit haar toestand; zij wilde liever sterven, dan nog langer gevaugeu te ziin. Franklin maakte zich bekend eu verzekerde haar ziju bulp. Mei een kreet van vreugde trad Jane op hem toe. „O, r«d mg van hier," riep zij, „ik bon door val- sohe vrienden naai. deze plaai» gelokt en bedrogen gewordeuIk wil gtarne alles bekennen, alles ver- klareu, en David Hicks oasouuld aan den dood uiyus vaders zal helder en klaar bewezen worden. Ik heb een groote fout weder goed te maken en dit aal Wij spraken, aldus de aLimburger Koerier", over deie kwestie onlangs met oen welge steld winkelier, die het geval al heel luchtig opnam. Wel, zeide hij, 'tis nu eenmaal de ge woonte, en wat zullen wij eraan doen Die gewoonte uitroeien. - Onmogelijk 1 Zonder moeite niet, maar met vereendé en ingespannen krachten wel. Gjj kunt dat nu misschien doen: zooveel geld als uw jaar rekeningen bedragen, renteloos voorschieten aan uw klanten; maar hoeveel anderen kunnen dat niet. En overigens geeft g(j toch jaarlijks dat renteverlies óok niet voor uw pleixier aan uw klanten oadeau Waarlgk niet. Een vraaghoe hoog loopt wel het be drag uwer nieuwjaarsrekeningen De ander glimlachte ironisch, als wilde by zeggendat gaat je nu eens niet aan. Welnu hernamen we, nemen we eens een willekeurig cijferf 10 000. Dan verliest ge jaarlijks aan rente toch minstens f400. Veel meer, riep onze vriend uit, veel meerl Want eerstens kan ik als handelsman meer van mijn geld maken dan vier procent, en voorts moet ik velen mijner klanten meer geven dan een iaar crediet. Bijvoorbeeld; iemand koopt 10 Januari 1907 b(j me voor f 100 goederen. Dan krijgt hij zijn rekening pas in Januari 1908. In plaats echter van dadelijk de meid te sturen met het gèid, legt hij de rekening weg en vergeet ze. Stuur je dan na drie maanden een beleefd briefje, dan heb je kans, dat je klant uitroept: •meent de vent, dat ik met het geld zal wegloopenl Vertrouwt hij mij niet? Hier is het geld en zeg hem, dat ik nu nooit meer in zijn winkel kom." Dan ben je den klant kwijt. Daarom stuurt men in den regel geen maanbriefje en wacht geduldig, tot het den klant behaagt te betalen. Best mogelijk, dat de man bet volgend jaar nog niet betaald heelt. Nu geloovon we graag, dat deze vriend een beetje overdreef. Want de winkeliers zijn zoo schuchter niet meer als vroeger, en voorts zjjn do klanten door heigeen in de bladen over dit euvel is geschreven wel een beetje schappelijker geworden. Maar toch, het kwaad bestaat nog wel degelijk, eu bestrijding er van behoort nog steeds op het program van den middenstand. Intusschen hebben wij bier met een kwaad te doen, waartegen geen wettelijke maatrege len noodig zijn, en dat wij door onderlinge samenwerking best uit de wereld kunnen helpen. De meeste klanten zijn niet onwillig, maar zitten aan de borggewoonten vastgekleefd. Zij behoeven slechts in te zien, dat het billijk is, het verschuldigde te betalen en niet raéer te koopen, dan wat zij dadelijk kunnen vol- geschiedeu, xoodra ik uit de haudeo ray nor vervol gers gered ben." „Wees bedaard miss Palmer en genf geen geluid! Ik zal u de trap af geleiden en uil bet buis .rachten te brengen." Daarop slopen zij beiden de trap af naar den gang, en nadat zij daar een oogenblik geluisterd hadden, daalden zij even stil de trap naar beneden af. Wel dra hadden zy ook het voorhuis bereikt en traden op de buisdeur toe. Maar het geluk was hun niet gunstig; eeu der bedienden kwam uil een zijdeur eu keek het paar verbaasd aau. Het volgende oogenblik vloog hy de kamer binnen, waarin Willet, Gibbs en hnn mak kers onder dea wijn zaten, en riep hen te hulp. De drinkers snelden toe, en Willet schreeuwd e „Pakt hmEr is een verrader in het kwartier I Houdt hem vast tot eiken prys Rider sprong uaar de deur; maar die was afge draaid eu de sleutel er uit genomen. Om se met een zijner sleutels te openen, daartoe ontbrak hem de tyd; derhalve wie p hy zich in de naastbij zijnde kamer, welke ook uitzioht moest hebben op de straat, en smeet de deur achter zich in het slot." Evenzoo opende hy een venstermet ésn trap vlo gen de zware vensterluiken open eu een stoute 9proug bracht hem op u« straat, juist op het oogen blik, dat zyn vervolgers hem wilden grijpen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1