Donderdag Januari 1908. OM TWEE TON. No. 7457. 57e Jaargang. Feuilleton. AUEESFQORTSGHE COURANT. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- an Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden t. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regei- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telephoon l INNISGEVINGI De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 28 Januari aanstaande, des namiddags te l'/i ure. Amersfoort, 28 Januari 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter algemeene kenni9, dat op heden bij hun colloge ii ingekomen een adres van Abraham Alblas, koffiehuishouder, wonen de alhier, inhoudende het verzoek hem vergunning te willen verleoneu voor den verkoop van sterken- drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de beuedenloknliteit van bet perceel, staande aan den Utrechtschewog no. 46 alhier dat eon ieder binnen twee weken na dagteekening dezer, schriftelijk bezwaren kan indienen tegen het verleenon der vergunning. Amersfoort, 22 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. GEEN TIJD. Er wordt door velen te snel en te gehaast geleefd. De strijd om 't bestaan, de concur rentie, de zucht tot genieten en de wensch om zich de middelen te verschaffen om daartoe in de gelegenheid te zijn, doet menigeen meer van zijn krachten vergen, dan waartoe hij in staat is. Elk oogenblik moet ten nutte gemaakt worden en dat zou nog zoo erg niet ziju «ledigheid is des duivels oorkussen" en „werken is leven" maar onder de werkzaamheden verdringt de eene gedachte de andere en de dubbele bezigheid van den geest, het uitvoeren van plannen en het beramen van nieuwe, gevoegd bij velerlei licharnelijken arbeid vermoeit, raat af, put uit en sloopt lichaam en geest beide. Wie onder den invloed van haastig, gejaagd werken eenigen tyd heeft geleefd, wordt oud vóór zijn tijd en de rustige oude dag, dien hij zich als vrucht van zijn zwoe gen heeft voorgesteld, komt niet of wordt een beklagenswaardig bestaan, dat hem den arbeid doet vervrenscheu als een moordenaar. De ongelukkigeo, die in den overprikkelden toestand verkeeren vaft jagen en drijven en gedreven worden, leven niet, maar worden geleefden tijd voor iets hoogers, iets beters, iets opwekkends, iets verheffends blijft hun niet over, zoo min als de tijd tot ontspanning en verpoozing. Tijd is geldZeker, maar wee, zoo de tijd niets anders voor ons is; als al ons streveu is gericht op geld verdienen en geld verzamelen en daardoor geen andere ge dachte gelegenheid beeft om post te vatten. Tijd kan geld brengen en wie tijd heeft, kan geld verdienen, als de omstandigheden 87. Voor een reek» van jaren was Warren, als het hoofd in naam van een groote zwendel-ondernemiug, waarbij alle deelhebbers, behalve de werkelijke, op den achtergrond staande leider Stratton, bun geld verloren hadden, uit New-York moeten vluchten ont zich aan de straf te onttrekken. Hij zelf was door Strattou eu Kent eenvoudig als de zondebok op den voorgrond geschoren en had zijn geld, evenals alle aandeelhouders verloren, daar hij het volste vertrou wen iu de eerlijkheid der eigenlijke ondernemers had gesteld. Ook Melville Palmer was toen ter tijd met een aanmerkelijke som een slachtoffer van de hem door den aauBtaaude zijner dochter aanbevolen onderne- ming geworden, en de oude, eorlijke kassier had dieuieugevolge Jane allen verdereu omgang met een zoo onheschaamdeu zwendelaar, zooals bij haar ver loofde bad genoemd, verbodeu. Het toen even zestieujarige meisie had, iu goed geloof aan de achtenswaardigheid en waarheidsliefde haars vaders, verdere betrekking mot don jongen man verbroken. Warren had toen Strattou en Kout terstond met vergelding bedreigd; dezen evenwel hadden den gunstig zijnmaar wie al zijn tijd in geld, in verdienste in item zooveel wil omzetten, verliest zijn tijd en het genot, dat de ver worven schatten hem zouden kunnen ople veren. Naast deze jagers en gejaagden staat een andere soort meuschen, die tot lijfspreuk schijnen gekozen te hebben „daar heb ik geen lijd voor". Zij zien het drukke leven om zich heen en verbeelden zich, ook zonder dat zij veel uitvoeren, dat zij druk even bezig zijn, als degeen, die zij waarnemen, voorzoover het waarnemen mag heeten. Zij zijn als meuschen die den bliksemtrein zien passeeren en meenen zelf met gelijke snelheid in tegenovergestelde richting te vliegen. Aangename meuschen zijn het niet in zaken zij laten u wachten en schepen u af met hun gewone uitvlucht: »Ik heb nu geen tijdkerel, je weet niet hoe druk ik het heb". Maar morgen, overmorgen hebben zij 't even druk en ze zullen het nog lang even volhaudig hebben. Bedrijvig ziju zij meen niet, dat zij luierenze zijn den ge- heelep dag bezig en dat ze zoo weinig uit voeren (want heusch 1 het is niet veel) is niet hun schuld. Mijnheer X. moet mynheer A. noodzakelijk spreken; onderweg er heen klampt mijnheer B. hem aan en zoo loopeu de iwee even op. Toevallig alweer komen ze mijnheer C.'s huis voorbij, met wien ze nog een kleinigheid te bespreken hebben dat kan nu en passant gebeurendan kost het geeo tijd maar met dat al gaat er weer een half uur verloren. Eindelijk naar huis. Hè, daar heb je mijnheer D. Wat een drukke vergadering gisteravond Het verhandelde passeert de revue nog eens eu als ouze vriend straks thuis komt, is juist de koffie klaar. Hij zucht er over, dat nu toch azoo'n halve dag alweer weg is''. Na de koffie gaat het mis schien wat beter, maar toch staat onze man nog aan allerlei verrassiugeu bloot. Hij be grijpt niet hoe sommigen het maken, die voor alles tijd schijnen te hebben, die iu allerlei zaken betrokken zijn, in allerlei col leges zitting hebben en wier werk er geen oogenblik onder schijnt te lijden. Dat is ook niet het geval, om de eenvoudige reden, dat zij orde in hun werk hebben. Zij hebben hun tijd behoorlijk afgedeeld, niet al te wiskunstig, maar toch wel zóo, dat zij den moed hebben een beetje kort te zijn ol een lettergrepig, als ze met iemand te doen hebben die wat lang van stof dreigt te worden. Het zijn de kalme, bedaarde werkers, die over een verbazende werkkracht schijnen te be schikken (en hun arbeidsvermogen is ook inderdaad respectabel) maar wier groote ge heim bestaat iu hun tijdsverdeeliug. Zij vinden tijd naarmate hun zaken zich uitbreiden en hun bezigheden grooter worden, door zich niet van de wijs te laton brengen door toevallige ontmoetingen met goede kennissen, als de heereo A., B., C. en D. I Zij weten, als ze op hun kantoor of aan hun j schrijftafel plaats nemen, wat zy willen en laten zich niet afleiden door invallende j gedachten, die een ander het werk in den I steek doen laten, om de eenvoudige reden alweer, dat hun aandacht by hun werk is, I waaraan zij zich zóo geheel geven, dat er voor i toevallig opkomende gedachten geen plaats i is. Mocht er al iets komen, welnu hun agenda ligt op tafel en een korte aanteekening is voldoende om hen er aan te herinneren als het geschikte oogenblik is gekomen. Zij zijn betrekkelijk mannen van de klok, niet al te angstvallig, maar toch genoeg om geen twee zaken tegelijk te willen waarne men. Spraakzaam zijn ze niet, misschien vindt gij ze stugmaar als ge 's avonds in hun huise.ijken kring komt dan herkent ge in den gezclligen prater dien stuggen zaken man niet. Want dan volgt by het andere deel van ziju recept. Luidde het eersteLeer tijd vinden, het tweede heet leer tijd verliezen. Daarvan hebben onze gejaagde werker en onze bedrijvige praatjesmaker van zooeven geen flauw begrip. Werken is eeu kunst, die geleerd kan en moet worden. Maar een even groote kunst is rusten en niets doen. De man van zaken, die des avonds een poos vindt om zich geheel aan zijn huisgezin aan lectuur, aan verpoozing te wijden, geeft rust aan zijn geest en doet kracht op voor den dag van morgen. Naar mate hij 's avonds minder it^ae gewone richting heelt gedacht, zal zijn geest den volgenden dag helderder zijn en zijn werk kracht vermeerderd. Zoo is het ook met den rustdag, Jen Zondag. Gij kunt hem gebruiken om achterstallig werk in te halen, of om «vooruit te werken", maar de inspanning van den Zondag wreekt zich des Maandags door mindere opgewektheid. Degenen, die 's avonds het langst werken, voeren niet het meest uitlichaam en geest eischen hun rechten en hebben rust noodig. Een poos lang moogt ge u krachtig wanen en meeueu, dat ge bergen kunt verzetten, de uitputting komt onvermijdelijk en als zij er is, ligt ge tegen den grond, machteloos en krachteloos, zonder eenige kans om weer geheel »de oude" te worden. Het kwartier dat deze of gene noodig heeft om zyn kantoor of werkplaats te bereiken en dat hij schijnbaar vier- of zesmaal per dag verliest, is winst voor zijn opgewektheid en zijn werklust. Tijd vinden, is een kunst die geleerd kan en geleerd moet worden. urmen bankroetier eenvoudig bonend uitgeluobeu en hom den raad gegeveu, als bij niet in de gevan genis wilde komen, zich zoo spoedig mogelijk uit do voeten te maken. Het jongemensch was met een zeilschip naar de Kaap de Goede Hoop gegaan en had daar ziju geluk beproefd. Dat laoüte Item toe, toen bij, als duizen den anderen, zich pp tiet zoeken van diaui.iuten toe legde. Maar by biold zien niet lang bij dezen «ltjjd moeitevollen arbeid op. Nadat tiij eerst door de ge vonden edelgesteenten een voldoend bedrag gekre gen bad, wierp bij ziob op den handel iu waren, welke de diamantzoekers voor dagelyksch gebruik behoefden. Hiermede behaalde ujj belangrijke win sten eu richito lijj al spoedig uitgebreide depots op, waardoor hy een der belangrijkste groothandelaars van het Kaapland werd on ook thaus nog wa.s. Nadat hy eeu groot vermogen verworven h.ui, be sloot hy, het aan te wenden om zyn onsebul aan het bankroet te New-York te bewyzeu eu de oplich ters Strattou eu Kent to ruiueeien, daar hy de hun gezworen wraak niet had vergeten. Eerst dan, als zjju onschuld bewezen was, wilde by weder aauzoek doen oiu de hand van Jane Palmer, zoo zy ton minste iu- lusscbeu niet met «eu ander in het huwelyk was getreden. Het jonge meisje had iu dien tuuclientyd eeu gesprek tussoheu Kachel eu Tibald Gihbs mede aangehoord, waarbij de laatste, die vroeger lange jaren iu dienst van Strattou eu Kent was geweest en ook later nog hui» vertrouwde spion bleel', aau zijn zuster iu vertrouwen mededeelde, dat Hoger Warren eenvoudig hst slachtoffer van du eoboone De werking der Ongevallenwet. Al meer is er op gewezen hoe de Onge vallenwet in de hand werkt wat men in arbeiderskringen noemt lyotrekkerij. In «Nederlandsche Stemmen", het orgaan der nationaal-historiscbe partij, komt voor het volgende, haar door een groot-wei kgever meegedeeld »Een mijner werklieden liep een onbe duidende snede aan een der vingers van de linkerhand op, die hem volstrekt niet hinderde bij zijn werk. Hij kreeg schadeloosstelling van de Rijks Verzekerings Baak en bezocht om den anderen dag eeD geneesheer, die dan de snede bekeek en opnieuw met een schoon doekje omwond. Toen na drie weken de •wond" geheeld was, adviseerde de genees heer »rust", wat do betrokken werkman, die aan schadeloosstelling en uitkeering van een ziekenfonds meer genoot dan zijn volle loon, zich geen tweemaal liet zeggenhij luierde nog een volle week en ging toen uit verveling weer aan het werk". Het blad aarzelt niet te zeggen, dat deze geslepen werkman, dank zij de hulp van een minder scrupuleus geneesheer den Staat een voudig bestolen heeft. Het «Huisgezin" vraagt of het niet ge- wenscht ware, dat hier Je namen van den werkgever, den werkman en den geneesheer werden genoemd en dat de zaak, althans voor den geneesheer, gevolgen had. Wij meenen evenwel, d tt zulks niet zou baten en dat in geen geval den geneesheer eenig kwaad gevolg zou kunnen treffen. Daar zijn er n.l., die meenen, geheel onafhankelijk van de financieele gevolgen, iemand »rust" te kunnen voorschrijven. Men kan immers rust noodig hebben ook zonder een zeeren vinger, zooals men een badreis kan maken zonder ziek te wezen. De werkman zal ook wel lijdende geweest zijn aan «traumatische neurose", de te voren onbekende, door de Nederlandsche Ongevallen wet in het leven geroepen ziekte, welke tegenwoordig bij ieder, die van de Ryks Verzekeringsbank uitkeering ontvangt,op elke ernstige en ook volstrekt niet ernstige ver wonding schijnt te volgen. voorspiegelingen van Stratum en Kent geworden was, maar zelf geen wezenlijk aandeel aan het plaats gehad Icbbend bedrog bad gehad. Nadat Jane dit vernomen had, had zy onmiddel lijk aau haar vroegeren verloofde, die haar zyn adres kort na zjju aankomst te Port Elisabeth gezonden had, geschreven en hem haar onwankelbare liefde en trouw verzekerd. Dit was het schrijven, dat de zoogeuBamde Robert Wake eerst vóór weiuige dagen te New-York ontvangen en hem 100 gelukkig ge maakt bad. Stratton eu Kent hadden moeten besluiten, het geteokende geld uit te geven, en Stratton ging, volgens afspraak den volgenden oohtend naar Naph- tnuli&Zonu.um met dezeo, tegen onderpand der bank biljetten eu tegen boogerente, oen leaning te sluiten. Hy stoud erg verbaasd te kjjkeu, toen Naphtbali niet meer dan de helft op het getcekeude geld wil de voorschieten. „Wy kunnen zoo'n groote ïisico niet loopen zonder eeu te naastenbij gelijkstaande groote winst," zeide de oude man, „wy moeten het getuekeude geld tooh voorloopig renteloos iu de brandkast laten liggen. Wilt u 12 500 dollar aannemen, dan kunt u mor gen om den zelfden tyd dat bedrag hier in ontvangst ueiuen," „Dat bedrag kan de firma niet uit haar verlegen heid redden en ous in st.at stellen, aan de Beurs verder te werken," dacht Thomas, zonder evenwel ziju godachteu luide uit te spreken. „Ik houd het er voor, dat uet het beste zal zjju, da' ik het geld ueeui, er terstond de plaat mede poeta, en mjjn lie- Het verwaarloosde kind. De als volksavoud bedoelde lezing van mr. H. Smeenge, in het Nuts-departement gisteravond gehouden, werd door nog niet ten volle vijftig belangstellenden bijgewoond, bijna allen leden van bet Nut of van de Vereeniging voor hall verweesde-, verwaar loosde-of verlaten kinderen endoor slechts zeer weinigen die den uitnemendea spreker ook eens wilden hooreo. Zelfs het gewone Nuts- veu vriend Kent aan zijn vindingrijken gpest overlaat, waarvan hij zoo dikwijls tegenover anderen gebruik heeft gernaak laat er dat» bier geschieden wat wil, als ik errst, maar in Canada ben." S'ratton verliet het kautoor van N tphthali Zoon, nadat bij bet hem gedane aanbod had geaccepteerd. Den zelfden avond bracht Naphtbali, Wake op 4e hoogt- van ziju onderhoud met Stratton. „Goed I" hernam Wake glimlachend, „wjj zullen wel toegerust present ziju en hem een outvangst bereiden, zooal» hij die niet gedroom t heeft. Neem de noodige voorzorgsmaatregelen, opdat er heitnelyk getuigeu aanwezig zyn." Du beide heeren overlegden noggeruimen tyd met elkanderdaarna verwijderde Naphthali ziob. Op het zelfde uur, waarop Stratton wet den ouden Naphtbali over de leaning onderhandelde, wa« Rider wederom in de cel geweest, waarin Tibald Glbbs gevangen zat, maar liet gelukte hem niet, uil den listigen en verstokten misdadiger eenige bekentenis te krjjgen. Hy bleef by de verklaringen, welke hjj den vorigeu dag bad aigelegd. Daarop begaf de detective zich tiaar het Zieken huis, waarin Jane Palmer gebracht was, maar deze was te ziek om eenije getuigenis te kunnen afleg- geu. Alleen dit vernam Rider, dat zij iu haar ijlende koortsen eenmaal had geroepen: ,Hl is een vroe- selijke leugen. Miju vader was een eerljjk man en ik moet zijn nagedachtenis voor elke verdachtmaking vrywaren f" (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1