lyka Hnngere Burgerschool aldaar te ver- nnderen in en Ryks-sohool. In Iipi request wordt o.a. aangevoerd, dut van de 82 leerlingen der school meer dan de helft in de omliggende Gemeenten thuis behoort. Een belangrüke beslissing is genomen door den Hoogen Raad tcu aamien van het ver- koopen van melk. De Gemeenteraad van Nijmegen had bepaald dat elke uielkverkoopcr moet zyn aangesloten aan de Gemeente-waterleiding en dat hy op rijn erf zelfs geen ander middel van water leiding aanwezig mag hebben. Een landbouwer, die aan deze bepaling geen gevolg had gegeven, werd door de Rechtbank te Arnhem veroordeeld en kwam tegen die veroordeeling in booger beroep, doch zonder goed gevolg. De Hooge Raod stelde den Gemeeuteraad in het gelijk en verwierp het booger beroep. Thans zal do door de Gezondheids-commissie voor Amersfoort reeds zoo lang in uitzicht gestelde regeling van den melkverkoop wel spoedig aanhangig kunnen gemaakt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken beeft succes op haar pogen om alsnog te voorkomen, dat twee der sneltreinen van de H. IJ. S. M. hij den aanstaanden zomerdienst worden veranderd in D-treinen. De Kamer te Apeldoorn verzond reeds een dergelyk verzoek en bet verluidt, dat ook uit andere plaatsen aau de Ijjn Deventer— Apeldoorn—Amsterdam adressen met de zelfde strekking zullen worden vcrzondeo. lu vrij langen tijd is niets vernomen om trent de blijvende hulde welke zjjn gemeen- teuaren weuschten te brengen aan de nage dachtenis van ds. H. J. ter Haar Roraeny. De keuze is gevallen op een grafgedenk- teeken. De commissie heeft eenige kerkhoven be zocht en een passend gedenkteeken doen ontwerpen, dat thans reeds in aanmaak is. De heer G. L. Papt*, 3e Gemeente-opzich ter, hier, is benoemd lot opzichter bij de Noord-Brabuntsch-Duitsche spoorweg-inaut- schappij, ter standplaats Gennep. Er komt dus weer een vacature. De heer Th. J. H. Blanchi heeft het ge noegen gehad, dat uit de 20 ontwerpen van 13 inzenders voor een insigne der Maria- vereeniging tegen drankmisbruik bet zyue met algemeene stemmen is gekozen. Het Hoofdbestuur van den Maria-bond in het Aartsbisdom Utrecht had daartoe een prijsvraag uitgeschreven. De keuze werd gevestigd op het ontwerp, ingezonden onder hei goed-Hullaodsche motto »Eert de vrou wen". Hij opening der bybehoorende enve loppe bleek inzender te zijn de heer Bianchi, Voorzitter van het Kruisverbond. De heer A. S. de Jager is benoemd tot agent van de diocesane Bonds-levensverzeke- rmg in het Aartsbisdom Utrecht, die 15 dezer in werking treedt en wier Statuten de Koninklijke bewilliging verwierven. Mejuffrouw W. E. Fröger behaalde de akte Nuttige handwerken. Zij is een der weinige stadgenooten, die het examen te Utrecht aflegden. Luitenant-ingenieur P. W. Scharroo heeft bij de N. V. Electrische drukkerij «Luclor et etnergo" te 's-Gravenhage het licht doen zien Elementaire berekeningen van bouw kundige constructies Handleiding voor theorie en practijk, ten dienste van bouwkundige opzichters, architecten, enz." De schrijver zegt in het voorbericht: In dit werkje is getracht op eenvoudige wyze afleiding en gebruik aan te govcn van de voor berekening van verschillend- bouwkundige con structies Deuoodige formules, voor zoover deze onmisbaar zijn voor den zelfstandig wekenden arcbitect en bouwkundigen opzichter. Zooveel mogelyk zyn alle berekeningen door voorbeelden uit de practijk toegelicht, terwijl do bjj elk onderwerp gevoegde tabellen tot Eractisch gebruik het maken van globale bere- oinngea kunuen vereenvoudigen. De wijze, waarop ze gebruikt moeten worden, is voor elk dier Uibellen door een voorbeeld aangegeven. De berekeningen van constructies in gewapend beton zijn in een afzonderlijk hoofdstuk ver- eenigd. De nog veelvuldig met dii materiaal voor allende ongelukken zyn het duidelijkst bewijs, hoe nooizakelyk hel is, de desbetref fende berekeningen nauwkeurig te verrichten. Voor het gebruik van hel werkje is slechts de kennis van de beginselen der lagere wiskunde noodig, terwijl het zoodanig is ingerioht.dat het zonder leiding kan worden bestudeeid. Het bovenstaande zal weinig toelichting behoeven. Men behoeft slechte te letten op veltf gebouwen van den laateten ttfd, waarbij revolutiebouw en muteriaa.verspilling geen uit- zonderiuxen zijn om lot de overtuiging te Jeraken, dat het voor den zelfstandig werken- en architect noodzakelijk is, zyn bouwkundige constructies te berekenen urn met zoo zninig mogelijk materiaalvorbruik bouwwerken aamon te stellen, waarvan alle onderdeden voldoende sterk en op de juiste plaats aangebracht zijn. Vun niet miud-r belang is dit voor den on der leiding van ingenieur of architect werkenden opzichter. Want al behoort het berekenen van bouwkundige constructies meestal niet tot zijn werkkring, zoo zal de kennis van de elementaire beginselen hiervan hem een beter begripgeven van de inwendige spanningen welke vorsehillendo con structies zijn te verwachten en hem doen zien, waarom elk construstiedeel wordt aangebracht. Het toezicht bij de uitvoering zal daardoor gron diger en gouiakkelyker worden, terwijl bet maken van detailteekeuiugen minder moeilijkhedeu zei opleveren, In doze theoretische en practische handlei ding is door den schrijver getracht, deze onmis bare en toch nog zooveel verwaarloosde weten schap te brengen onder het bereik van elk bouwkundige en van het vakonderwijs aan onze aanstaande technici. In hel geheel zyn 65 tabellen, 132 tu6schen den tekst gedrukte zeer duidelijke figuren en vele vraagstukken opgenomen, terwijl de uitge vers kosten noch moeite aan de uitvoering hebben gespaard, om dit werk van ca. 300 bladzijden zooveel mogelijk aan zijn bestemming te doen beantwoorden. De prijs is uiterst laag gesteld en kan voor geen enkele belanghebbenden een bezwaar zijn. De Minister van Oorlog heeft daaitoe door de Koningin gemachtigdingetrokken de door zijn ambtsvoorganger in November j.l. ingpdieude suppletoire Oorlogsbegrootiug voor 1908, welke in hoofdzaak de strekking had, te gerakentot opheffing van de in spectiën over het wapen der infanterie en over dat der artillerie, van den Provincialen stuf als zoodanig en van den Plaatselijken staf voorzooveel betreft de plaatselijke com mandanten, met uitzondering van dien te Amsterdam, alsmede de uitbreiding van bet aantal hooldoflicieren. Naar de «Tel." verneemt, zal de Iuspecteur van den geneeskundigen dienst der land macht, geueraal-majoor H. F. A. Giesbers, die den dienst met pensioen gaat verlaten, vermoedelijk worden opgevolgd door kolonel A. A. J. Quanjer, thans dirigeerend officier van gezondheid le klasse. Voorts zal overste dr. J. E. L. Kraft, diri geerend officier van gezondheid '2e klasse, tot kolonel, en kapitein J. Nord, officier van gezondheid le klasse, tot majoor,dirigeerend officier van gezondheid 3e klasse Worden bevorderd. Ook generaal-majoor G. A. de Bruyn, commandant der Nieuwe Hollandsche Water linie, zal den dienst weldra met pensioen verlaten. De officier van gezoudneid le klasse K.E. Ziegeler, van het Militair hospitaal hier, wordt gedurende April eu Mei gedetacheerd in hot Legerplaats bij Milliogeu. De adspirant-militie-ollieier C. J. E. Bosch thans van het 8e regiment infanterie, is geslaagd voor het examen voor militie-luite nant. Het Fran8che Kamerlid dr. Lachaud en majoor Tilioneau, van de genie van het Frunsche leger, die hier te lande militaire gebouwen bezichtigen meer uit hyghieoisch cogpunt, zullen binnenkort ook de kazernes te Amersfoort in oogenschouw nemen. De aardige knapen-vereeniging «Klein maar dapper", die voor het eerst in 't publiek zich vertoonde op den jongsteu Koninginne dag, zal Zondag prijsschieten. Hier en daar in winkels hangt een kiekje van het korpsje van 10- tot 25-jarige knapen. Het 4e abonnemcnts-couceri, dat 31 Janu ari vanwege den .Algemeene muziekhandel" uit Amsterdam in Amicitia hier zou worden gegeven door Edith von Elischer en Rudolf Lomun, zal thans 13 dezer worden gegeven door mevrouw Editn Loman—Von Elischer en haar echtgenoot, den heer Rudolf Loman. Het Nut geeft Zondagavond weer een volksavond; een pracht-concert.datMaandag voor de leden wordt herhaald. Tot Directeur van «Crescendo", het raati- nenzangkoor der plaatselijke af deeling van den Cor. Nationale» Werkraans Bood, is benoemd de heer Tn. Klaassen, stafmuzikant van het 5e regiment infanterie. De afdeeling Amersfoort vau den Kon. Ned. Bood van Oud-Onderofficieren hield Dinsdagavond een druk bezochte vergadering in «De Arend''. De co omissie, belast met het nazien der rekening en verantwoording van den Pen ningmeester bracht by monde van den heer Massing een voor den Penningmeester, den heer N. G. van de Stadt, zeer vleiend rapport uit. Tot Voorzitter werd mot groote meerder heid van stemmen gekozen de heer H. 8. Valkenburg, die de benoeming aanvaardde, eveouls de heer N. G. van de Stadt die periodiek aftrad, terwijl de heer H. Graansma als Bestuurslid werd gekozen. De heer A. Massing, die als Bestuurslid was gekozen, wilde dit niet aanvaarden. De heer W. van Achterbergt) feliciteerde de afdeeling met de benoeming van den heer Valkenburg, die reeds acht maanden het presidium waarnam, tot definitief Voorzitter. Bij «Staatscourant" No- 55 zijn gevoegd de Statuten der Amorsfoortscbe schietver eniging «Voor Koningiu en Vaderland", opgericht door oud-leden van de schietver eniging «Wilhelmioa" van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren. De bazaar ten voordeeie van den bouw eener Ned. Hervormde kerk in het Soester j wegkwartier heelt een ganseh ongedacht ^Dinsdagavond werd hij geopend, hedenavond tien uur zal hy worden gesloten en nu reeds kan gezegd, dat de verkoop der rond duizend belangloos afgestane voorwerpen van nut en smaak een flinke bate zal opleveren óok al zijn de prijzen zeer laag gesteld, veel lager dan men anders op een bazaar pleegt te doen. Is alles daardoor ook zeer goed koop, niets verhindert iemand voor eeiiig voorwerp het bedrag te geven, dut hij zich voorstelde te offerende verkoopstertjes zullen het gaarne ia ontvangst nemen. En voor anderen, wier goede wil grooter is dan huu beurs is er nu gelegenheid jets mee naar huis te nemen als herinnering aan dezen bazaar. Ds. Vunderink opende Dinsdag even na half acht den bazaar. Spr. zeide ongeveer Ik houd er ray van verzekerd, geheel iu aller geest t* spreken als ik het voorbeeld Yolg vau den Eugelschmau, die, een gastmaal gevend, zijn gasten tot eten noodde meteen eenvoudig «ladies und gentlemen, eat"en tot u zeg «geachte dames en heeren, koopt" Het moge minder vleiend zijn voor uw ge voel, doch waarheid boveual ditmaal verheugen wy ons er over, dat wij u hier in in zóo groote getale zien niet om uw persoon, maur om uw beurs. De verwachtingen der verkoopsters zijn hoog gestegen en daarom, dames en heerenkoopt. Een plicht van wellevendheid, van erkente lijkheid, ja van dankbaarheid zou ik met voeten treden als ik niet aanstonds een woord van bartelijken dank sprak tot allen, die hielpen tot stand brengen dezen bazaar, die boekdeelen spreekt en wier voorwerpen welsprekende getuigenissen zyn van deofle- vaardigheid van zoo heel velen, die gehoor gaven aan het vei zoek om iets af te staan, die zelfs een stuk eigen werk gaven of zelfs oogevraagd ons verrasten. Waar ik niemand bij name kan noemen, om niet het gevaar te loonen iemand te ver geten, moet ik een uitzondering maken voor het dameskoor, dat bij de opening eenige liedereu zal zingen en in 't bijzonder voor de dirigente, mejuffrouw Mispelblom Beijer. Een woord van dank wil ik nog spreken tot het energieke dames-comiié en zijn ener giek hoofd. Door dat comité is van het gefronste voorhoofd geworden een lachend gelaat. Het begeert geen dank het wenscht slechts een gevulden buidel buidel. Weluu, laat ons dan onzen dank toonen door te koopen, zóo dat geen stukje blijft liggen en alles wordt uitgedragen naar de vier wind streken. Ik verklaar den bazaar geopend. Het dameskoortje zong alsnu drie coupletten van het «Wilhelmus" in de oude toonzetting, «Salutamus hostie", «Het angelus klept in de verte" en «Lentelied". De bloemenhulde door de zangeressen aan de dirigente gebracht, was even welverdiend als het applaus dat hun ten deel viel om hun lieven zang. Hierna ging men de tafels en de tegen de wanden uitgestalde goederen in oogenschouw oeraeu, trachtte den naam eener pop te raden, beproefde zyn geluk in een der grab beltonnen, liet zich wegen, oefende zich op den sjoelbak, en kocht en kocht weer en kocht nog eens. Keurig is de thee-salon met zijn antieke meubels op het tooneel en in den tegenover- gestelden hoek, straatzijde, is almee een hoekje geïmproviseerd waar men bij een geurig kopje thee een oogenblik verpozen kan. Wie den bazaar nog niet bezocht, ga hedenavond. Maar hij ga vroeg, anders is alles uitverkocht en zyn er wellicht zelfs geeo loten meer te krijgen op de ets van den heer Van der Valk die van den heer Verkerk of de aquarel vaü mevrouw M. Wuy tiers. Luitenant G. Kuyper zal morgeoavond in de anti-revolutionnaire propaganda-club «Groen van Prinsterer" spreken overSocia lisme, economisch stelsel of wereldbeschou wing. De op 10 Januari opgerichte afdeeling van het Centraal genootschap voor kinder her- stellings- en vacantie-kolonies vergadert morgenavond tot het kiezen van een defini tief Bestuur, het vaststellen van reglementen, enzoovoort Aan de Centrale botermyn werd gister aangevoerd 1650 Kilo fabrieksboter onde Rijks-controle. De hoogste prijs was f 1.42, de laagate f 1.32 en de middelprys dus 11.37. De Ryksveld wacht krygt een gewijzigde uniform. Daarbij worden de halssnoeren met kwasten en de bandjes om de mouw, als graadsaanduiding, vervangen door knoopjes op de kraag, die van een lichter blauw zal zyn dan de tegenwoordige. Telkens wordt in de Drankwet gesproken over „sterkedrank" zonder dat is aangeduid wat daarmede bedoeld wordt. Dit heeft reeds tot vele moeilijkheden bij de rechtspraak in geven draDkwet30Vertredirt8eri aanleiding ge- De bekende scheikundige dr, M. Greshof! geeft thans in de «Vragen des Tyds" (le volgende formuleering aan de hand van het «drankbegrip" als een middel om Nf'derland van den clandestienen alcohol te zidveren en waardij te verschaffen aan de wettelijke scheiding tusschen de verschillende drank- soorten. «Als sterkedrank wordt bexhouwd elk vocht, door of met behulp van acohol-destil- latie verkregen, en als genotmiddel dienende dat op 100 maatdeelen meer dan 5 maat- deelen alcohol bevat bij 15 gr. Celsius. «Als alcoholhoudende drank, andere dun sterkedrank, orden beschouwd: a. wijnen, bieren en de overige dranken, die door alcohol-gisting der vloeistol zelve zijn ver kregen b. elk met behulp van alcohol- destillatie verkregen vocht, dat od 100 maat deelen 1 tot 5 maatdeelen alcohol beval. «Als alcoholvrije drank wordt beschouwd elk vocht, dat op 100 maatdeelen minder dan 1. maatdeel alcohol bevat. »Met dranken worden gelijkgesteld alle niet-vloeibare alcoholhoudende voeditigs- en genotmiddelen bij voorbeeld bonbons en dergelijke suiker- of chocoladewaren, welke op 100 gewichtsdeelen een alcohol-gehalte bevatten, overeenkomende met hetgeen omtrent de maatdeelen is voorgeschreven bij de dranken". De Rechtbank le Utrecht bevestigde het vonnis van het Kantongerecht te Amersfoort tegen L. van D., huisvrouw van H. S., te Amersfoort, die aan twee personen borrels had geschonken, zonder vergunning te heb ben tot den verkoop van sterkedrank in het klein. Dit vonnis d.d. 27 Januari jl„ luidde f 10 boete, sub. 10 dagen hechtenis. Aan het Commissariaat van politie is gedeponeerd eeu baokbiijet, op den open baren weg gevonden. De Rechtbank te Zutfen veroordeelde tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf den stations-assistent der II. IJ. S. M. die te Apeldoorn zich toeeigende een city-bag waarin o.a. een f6000 aan effecten, welke een reiziger by het overstappen te Amers foort in het net eener coupé bad laten liggen. Het O. M. bij het Kontongerecht te Am sterdam eischte f40 of twintig dagen tegen eeu ingenieur uit die stad, die, tegen de aanwijzing van den hoofdconducteur, had plaats genomen in een doorgaand rijtuig van een internationalen trein en dit niet wilde verlaten en tegen wien, by aankomst te Amerfoort, deswege proces verbaal werd opgemaakt. Die opkomt denk' hoe lichl bij met het rad kan dalen. Uit den omtrek. Door enkele ingezetenen van Baarn is een adres gericht tot het Gemeentebestuur van die Gemeente met het verzoek om de aan dacht van den Minister van Waterstaat te vestigen op de voor Baarn zoo nadeelige veranderingen, voorgesteld in het eerste outwerp der zomerdienstregeling van de H. IJ. S. M., welke zoo ongunstig afsteken bij de verbeteringen, die ten behoeve van Hilversum en Bussum zullen worden aange bracht. Voor Baarn wordt het aantal treinen van Amsterdam met 2, dat in omgekeerde richting ryet 1 verminderd, terwijl daaren tegen Hilversum in elke richting 1 trein meer en Bussum zelfs 1 trein meer van Amsterdam en 2 treinen meer naar de Hoofdstad zal verkrijgen. Met ingang van 16 Maart is benoemd tot Burgemeester van Utrecht mr. A. F. baron Van Lynden, wien in verband daarmee eer vol ontslag is verleend als Secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandscbe zaken. Te Utrecht is aanbesteed de bouw van het fabrieksgebouw met toebehooren van de vereeniging Coöperatieve Stichtsche Olie- en Lijnkoekenfabriek. Inschrijving A gold het fabrieksgebouw enz. volgens bestek en tee- kening; inschrijving B het fabrieksgebouw met een kleiner pakhuis van 16.90 M. bij 16.00 M. Laagste inschrijver was de heer B. Voorendt, te IJselstein, A voor f72 440 R voor f68940. Op éen slem na zou Hilversum een nieuw Raadhuis gekregen hebben. Er zou f l-">0000 voor uitgetrokken worden en f3000 zou uitgeloofd worden voor de mooiste ontwer penmaar 8 tegen 7 besliste: geen nieuw Raadhuis. De Raad besloot daarentegen met algemeene stemmen, voor de leerlingen van de hoogste klasse dei openbare scholen f2 per learTing voor schoolreizen beschikbaar te stellen. De heer A. Scbuttevaer, tuinbouwleeraar te Nijkerk, zal aanstaanden Woensdag te Hoevelaken een lezing houden over: behande- hng van vruchtboomen in verband mei land bouw. o f8.C0"!™ls,ie Vl»or uitdeeling van warme spijs te Nykerk, die ruim veenig jaar Instond. u" Wf,rden ontbonden omdat er mee wordt gewerkt en betor verdiend dan voorheen.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2