Dinsdag 10 Maart 1908. No. 7477. 57e Jaargang, KOSTELOOS. Feuilleton. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 1—5 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. K0RTE6RACHT9 Postbus 9. Telephoon 19. Wie zich met 1 APRIL wensclit te doen in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers wenacht zorg zal worden gedragen voor de opzending iu den brief van aanmelding. Amersfoort, 7 Maart 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Gezien de missive van den Commsisaris der Konin gin in de provincie Utrecht van den 6 Maart 1908, 4e afdeeling, no. 997/711. betreffende vers-erking van het blijvend gedeelie bij het wapen der infanterie. Brengt ter algemeene kennis: dat door Hare Majesteit da Koningin voorloopig is goedgekeurd een ontwerp van besluit, houdende bepalingen, krachtens welke miliciens van het wapen der infanterie ter versterking van het blijvend ge deelte bij da' wapen gedurende het tijdvak van 27 Maart to>. '25 Juii 190S onder de wapeu-n kunnen komen of blijven, welke bepalingen, met de daaraan door den Minister van Oorlog toevoegde uitvoerings- voor-chriften in hoofdzaak neérkomen op het vol- ge de lo. De miliciens wien wordt toegestaan om van 27 Maart tot 25 Juli 1908 vrijwillig onder de wapenen te komen of te blijven, ontvangen oene premie van honderd twiutig gulden (f120). Komt voor 25 Juli 1908 door omstandigheden, van hun wil onafhankelijk (bijv. door ziekte) een einde aan hun verblijf onder do wapenen, dau bedraagt de premie éen gulden (fl) voor eiken dag van hun vrijwillig verblijf. 2o. De premie wordt in eens uitbetaald bjj vertrek met groot-verlof ot, bij voortgezel verblijf onder de wapenen, op 25 Juli 1908, 3o. De verlofgangers, die dit jaar voor herhalings oefeningen worden opgeroepen en die tot het vrij willig verblijf als hier voren bedoeld zijn toegelaten, mogen voor bet voloreogen dier oefeningen dadelijk na 25 Juli onder de wapenen blijven. 4o. Iu bet geheel kunnen tot bedoeld vrijwillig verblijf worden toegelaten ten hoogste 2200 man, om het even tot welke lichting der militie zij bebooreu. Melden zich meer dan het vereisebte getal aan, dun hebben zij, die zich bet eerst aanmelden, den voorrang boven beu die later komen. 5o. De aanmelding van verlofgangers geschiedt bij den korpscommaudant per brief, waarin hun volledig adres duidelyk is vermeld en waarbij is ingesloten een bewijs van goed gedrag, dat ter Gemeente-secretarie moet worden gevraagd. Geschiedende deze kennisgeving ingevolge machti- tigiug van Hare Majesteit om aan bovenvermelde voorloopig door Hoogstdezelvo goedgekeurde bepalingen reeds algemeene bekendheid te geven, onder beding, dat hij die bekendmaking mededeeling worde gedaan, gelijk bij deze nadrukkelijk gesohiedt, vau het voorbehoud, dat het vrijwillig verblijf onder de wapenen op den hierbedoelden voet alleen din kan geschieden, zoo de voor do daaraan verbonden premie benoodigde gelden door de Wetgevende macht worden toegestaan. Wordende bij deze voorts bepaald, dat gegadigden, aan wie eoue spoedige aanmeldiug ten zeerste wordt aanbevolen, ter Gemeente-Secretarie nadere inlich- tingeu kunneu verkrijgen en dat aldaar des ge- Marktverbetering. Het syndicaat der Parijsche groententelers stichtte een beurs om jongelieden naar het buitenland te zenden. Op voorstel van den resident, den heer Duvillard, zal de eerste jegiftigde naar Nederland gaan. Hij werd, door tusschenkomst van de Ned. Pomo- logische vereeniging, geplaatst bij den beer Velders, te 's Gravenhage. Door de zelfde bemiddeling zal de zoon van dezen kweeker met dien van een Franschen teler van plaats verwisselen. In Zuid-Limburg noemtinendit Been kind op wissel". Dit stelsel wordt veel toegepast met kinderen uit het Walenland. De afdeelingen Noord- en Zuid-Holland van de Vereeniging tot bevorderingder bij en- teelt in Nederland hebben besloten, in Juli en September aanstaande te Amsterdam sen houigbeurs te houden. En de ij rakers op de Veluwe eu in de Gelderscbe vallei? dat zelfs de onderwijzers dit niet vooral vermoeden. En vooral volhouden; niet volstaan met eenpaar oefeningen in het jaar. HoofdeD van scholen met meer dan éen verdieping behooren ook een vasten regel te stellen voor het ontruimen der bovenste verdiepingen en hebben er op toe te zien, dat niemand, wie ook, van dien regel afwijkt. Alleen door oefening wordt een paniek voorkomen. En een paniek is erger dan de brand zelve. Naschrift. Te New-York is brand uitge broken in een school vaD vyf verdiepingen. In den tijd van éen minuut en elf seconden waren de 800 kinderen zonder paniek op straat. Uitvoercijfers van tuinbouw- en pluimvee producten naar Duitschland in 1906, volgens de «Handelsberichten" van het Departement voor Landbouw, Nijverheid en handel; levende kippen waarde 2 650 000 Mk. versche groenten 11 069 000 versche appelen 1 404000 levende gewassen, bloembollen 4651 000 aardappelen 2669 000 b Schoolbrand. Tot dusver heeft de vreeselijke ramp in de school te Cleveland nog niet tot gevolg gehad, dat iu de scholen hier ter stede brandalarm werd gemaaktalthans niet in alle scholen. Zou het, met een zbo ontzettende ramp voor oogeD, waarbij rond 180 kinderen een vreeselijken dood vonden, niet zeer goed zijn, de put te dempen eer het kalf verdronken is. Het kan zoo gemakkelijk. Het geheele geheim bestaat hierin, dat elke maand, maar nooit op een te voren vastgesteld tijdstip, het Hoofd der school brandalarm doet maken middels de school bel. En er worde bij bevolenbij alarm kleeren in de hand meenemen en niet in de corridors aantrekken. De deuren naar tuin of speelplaats dienen, ook bij het aller ongunstigste weder, steeds open te zijn en natuurlijk naar buiten open te slaan. Dus iedere maand alarm; maar zoo, Alcohol eu beschaving. Gisteravond juist het omgekeerde van 9 Januari. Toen, bij de vergadering voor de werkloosheid, verhuisden we van het tooneel naar de zaalnu, bij den openbaren propa- ganda-avond van bet A. D. C., gingen de rond dertig toehoorders naar bet tooneel. Prof. Kenninok Voorzitter van het A. D. C., de ijverige combinatie der ver schillende drankbestrijdings-vereenigingen hier ter stede, sprak eeu woord van welkom, herinnerde, dat het A. D. C., hoe heterogeen ook van bestanddeelen, zich stipt houdt aan éen artikel van zgn ongeschreven wet en wel aan de neutraliteit, doch niet in zake drankmisbruik, waar tegenover het onverzoen lijk staat en sprak den wensch uit, dat ook deze bijeenkomst mocht bijdragen tot berei king van het doel. P ro f. d r. J. v a n R e e s, buitelngewoon hoogleeraar in histiologie (weefsel eer) aan de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam, die vervolgens het woord verkreeg, zeide ongeveer Al is deze vereeniging ook neutraal, toch heb ik van haar Bestuur verlof gekregen, mijn eigen overtuiging als drankbestrijder uit te spreken en dus te bespreken de vraag of matigheid dan wel geheelonthouding een beter strijdmiddel is. Ik zal spreken over de rol, die de alcohol speelt ten goede dan wel ten kwade tegenover de beschaving. Beschaving is niet het eigendom der be schaafde volken, die integendeel veel onbe schaafds vertoouen, terwijl de zoogenaamd wilde volken veel beschaafds hebben. Denken we aan de iijne beschaving van den. Javaan, bijvoorbeeld aan zijn diep besef van betame lijkheid, zoowel tegenover zijn superieuren als te middeu zijner grootste feesten en ver- felijken we dat eens met onze alcoliol- ermissen. En evenals men spreekt over de bescha ving van bet individu, kan men spreken over de beschaving van de gemeenschap, bet ras, de bevolking, waar evenzeer gestage wissel werking is. Waar ik zal bespreken de rol, welke de alcohol speelt op al deze onderdeelen, wil ik eerst nagaan welke rol hij speelt op het lichaam, mijn speciaal terrein van studie, al is dit niet het gewichtigste deel van den strijd tegen den alcohol. De zedelijke gron den van dien strijd wil ik voor 't oogenblik laten rusten, en alleen spreken over de lichamelijke. Het lichaam is opgebouwd uit vijftig bil- lioen celletjes, van zeer teeren bouw; het meest vatbaar voor invloeden van buiten zijn de hersen- en wervelcellen (verlengde merg en ruggemerg, gangliën) en een hun ner allereerste levensvoorwaarden is voort durende aanvoer van zuurstofwordt die aanvoer verkort, dan doet de cel minder waardig werk, evenals wijzelf lusteloos en slaperig worden in bedorven luebt. De volkomen gezonde toestand dier cellen is mee de grondslag van de waarde welke bet lichaam beeft voor werkzaamheid, dus ook van het gehalte der beschaving, dat we innemen (een zenuwlijder). En hoe weet men nu zoo beslist, dat de alcohol eeu zeer slechte werking heeft op de cellen Alcohoi brandt gemakkelijk (vergelijk brandspiritus of eau-de-cologne met zuivere petroleum) en heeft dus een hevig verlangen om zich te vereenden met betkoulzuur uit de dampkring. De alconol verbrandt daarbij evenals bet gas in eeo lamp en de voedsels in ons lichaam, welke door dat verbrandings proces warmte geven aan ons lichaam. Als nu alcohol in ons lichaam komt, open baart zich al heel gauw deze behoefte om te verbranden en die verbranding gaat zeer spoedig, veel vlugger dan de voedsels en hierdoor ontstaat ook veel grooter slijtage aan de machine, te meer omdat alcohol geen bouwstoffen geeft gelijk voedsels als suiker of vet. Na alcohol-gebruik geeft hel lichaam meer warmte ai en dit komt ten slotte neer op een tekort aan warmte, some zelfs tot De alcohol stort zich op de zuurstof in de weef- seldeelen en onttrekt de daarvoor noodige warmte, tot groote schade vooral van slijmvlies van slokdarm en maag (maag-catarrh bij den drinker), darmkanaal en lever (lever kwaal bij zelfs matige drinkers in de tropen) maar vooral voor de cellen van het centraal- zen iwstelsel,de hersencellen en de kiemcellen, door welke de individuen vau latere geslach ten worden getroffen. Het centraal-zenuwstelsel nu beeft in ons lichaam een bijzondere en ook bijzonder 4) Ia het algemeen was liet de gravin vrjjwel ouver- scnillig of <lo graaf haar gelijk gaf, of niet, want z\j wist toch, dat zij de verstandigste was en dat hetgeen zij eenmaal goed of juist had genoemd, ook zoo bleef. Toch was het haar in dit geval aangenaam, dat de graaf haar iuzichton deelde, want onder het spreken hvi zij begrepen, dat deze oud-officier zeer trotsch op zjjn adel zou zyndat bleek duidelijk uit de advertentie. Menigeen zou het allicht aan genamer geweest zijn, op zijn eigen katuer te eten, zijn eigeu baas te zijn en lo kunnen laten en doen wat hij wilde. Gast te zyti, logt niet alleen gasthee- ren, maar ook gasten verplichtingen, en vaak lastige dingen, op en dat b(j dit vrijwillig op zich nam, was een goed teeken en sprak voor hem. En wat de gravin ook eerst iu stilte gehoopt had, werd haar nu plotseling volkomen duidelijkzij zou natuurlijk dagelijks met item over den adel en over adelli'ko geschiedenissen kunnen spreken, want eeu cavalurie-officier, die op dat gebied niet thuis was, besto ij er natuurlijk met. Iu ust opzicht kende zij maar éen roemlooze uitzondering eu dat was haar man. Die was wel trotsch op z(jn adellijken naam, maar vau het hooge voorrecht van adel te zyn, was hij niet zóo volko men doordrongen als zij wel wenschte. Hij was haar te onverschillig, maak te zich te gaarne populair; hij wwatn zijn buurman Weidemanu vaak veel hartelijker tegemoet dan een adellijken bekende. Tevergeefs had zij beproefd, bem hierin te verbete ren, misschien zou het den baron gelukken, die dan behalve rijleeraar voor haar dochters ook nog op voeder vau haar mau zou kunneu zijn. Eu bij deze gedachte sloot zy natuurlijk iu gedachten den nieuwen huisgenoot met volle sympathie in de ar- meu. Of hij ook tennis zou kunnen spelen? dacht Aleia. Wat had het voor nut, dat men met veel onkosten iu den tuiu een groot tennisveld had aau- gelegd? Z\j zeil was eeu hartstochtelijke liefhebster vau bet spel, maar gewoonlijk ontbrak eeu partner. Dagmar had voor deze sport niet de minste sympa thie en wanneer zy zich ten slotte liet verleiden voor éeu keer de raket ter band te nemen, dan was het toch altijd maar voor een paar minuten en vervelend legde zij dan het ding weer neer. Zij speelde slecht en het altijd maar verliezen, verveelde haar tenslotte evenzeer als de eeuwige vermaningen van haar zuster. Wanneer Hans en zyn vrienden er waren, kou Alexa haar lieveliogsspel spelen, maar dan weer werd or niet ernstig gespeeld ;dan werden moppnn verteld, or werd gelachen en gekheid ge maakt, zoodat men ten slotte meer stond to praten dan dat er werd gespeeld. Of hij wel tennis zou spolou Wat zy eers ge hoopt had, wis; zij nu plotselingjvel heel zeker want een cavalerie-o raket niet evengoed van adel, die met de kan omgaan als met zyn paarden, was natuurlijk een onmogelijkheid. Ook zij heette in gedachten den nieuwen gast reeds van harte welkom, on in baar opgewektheid riep zij „Papa, ik zou vandaag uog maar aan de courant schrijven, want anders snoept een ander hem ons misschien nog af". „Werkelijk, Alexa, je gebruikt uitdrukkingen die allesbehalve passend voor je zijn." „Alexa meeut het zoo erg niet, Constance. Maar overigeus heeft ze gelijk. Hoe denk jullie er over?" De gravin zweeg nog een oogenbliktoen zeide zij ten slotte: „Schrijven op die aunonce verplicht nog tot niets." „En wat denkt jy ervan, Dagmar?" Deze was onder het laatste gesprek nog stiller geweest dan anders. Zy kon niet weer kwijtraken tien gedachte, die haar dadelijk had geoccupeeH. Zou aiisscliieu deze officier de zelfde zijn, dien zij bnua dagelijks in de manego had zien rijden en die zich volstrekt geen moeite had gegeven te verbergen, dat haar uiterlijk hem beviel? Duidelyk genoeg hadden zyn blikken haar dat gezegd on eindelijk had zy haar nieuwsgierigheid niet meer kunnen be- dwingeu en den stalmeester, die naast baar reed, met eeu paar woorden naar hem gevraagd. Die. bad zijn naam uiet goweten, wist alleen, dat by eeu officier buiten dienst wae, die nooit auders dan „mijnheer de barou" geuoemd werd eu ervan leefde dat hij voor anderen, vaak voor hooggeplaatste per sonen, paarden africhtte, daar njj een bekend voor- tretijjk ruiter was. Of de freule aau hem voorgosteld wilde worden, had de man ten slotte gevraagd. Energiseh had zij toen het hoofd geschud en sjj was met geen woord meer op de zaak teruggeko men. Maar nog koeler dan voorheen had zij zijn blifckeu beantwoord en toen zy eeumaal haar kar wats in de garderobe had laten liggen en by baar die aanbood, om haar onwillig paard over de hin dernis te drijven, toen had zij dat ding zonder een woord vau dank. alleen met eeu hooghartig knikje aangenomen, zoodat zy eigenlijk zichzelf er over schaamde. Op den baron scheen dat al heel weinig indruk gemaakt te hebben. Slechts een seconde had een spotachtig lacr.je om zijn mood gespeeld; toen was hij weer met zijn paard begonnen. Dagmar was boos geweest over de stille bewijzen van hulde, die hy haar gebracht had, maar toch vond zy het een bewys van onopgevoed beid, ja byua van gobrekaan tact, dat hy na dat voorval zich niet meer liet zieD. De schuld daarvan, die by baar rustte, schoof zij op hem. Zij was onbeleefd geweest en noemde nu hem iemand zonder tact. Maar hoewel hy oogenschyulijk beeletmul niet meer op haar letto en haar zelfs niet aankeek, wan neer zy beiden alleen in de manege reden, voelde zij toch wel, dat hy voordurend zijn blikken op haar gevestigd had, zoodra zij Item niet kou zien. Dat maakte baar onrustig en nerveus: dat brscht zy van zichzelf over op bet vasthouden van de teugels en dat degee die haar onderricht gaf, haar dan tn zyn tegenwoordigheid inoest wjjzen op fouten en haar terechtwijzen, hinderde haar nog meer. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1