Stadsnieuws. belangrijke taak te vervullen, die van c.on trole-siation voor hartslag, bloedsomloop, enz Maar óok brengt het zedelijke versehijoselen te weeg (het thans rustig luisteren). Nn moet er in het lichaam steeds zijn een te-veel aan zuurstof, opdat, als het hart niet rustig kan doorwerken, de machine toch nog in gang blijftis dit te-veel óok opgebruikt, dan volgt bewusteloosheid en zoo ziet men als een der verschijnselen van alcohol-gebruik bewusteloosheid intreden. Eo die bewusteloosheid begint reeds bij den eersten slok van den eersten borrel of het eerste glas bier. Onwaar is het, dat een glaasje spraakwa ter moet. genuttigd bij feest ol begrafenis. Dat glaasje wekt niet op, doch het verdooft, zelts soms zóo, dat in dronkenschap de mcnsch zich vertoont in zijn ware gedaante (in vino Veritas), los van alle conventie en dan vol komen is, wat dr. Gunning zeidehet wilde beest in de kooi, dat de tralies er van, de zedelijke rem, niet meer onderscheidt. De alcohol naait dan ook naar beneden het beschavingspeil, bij den eersten slok; een halve llesch is waarlyk niet noodig. Ook wat het verstand betreft, zijn velerlei meeningen naar voren gebracht. Er zijn er, die denken, dat zij beter kunnen werken als zij iets hebben gebruikt. Maar de alcohol brengt ons juist in hooge mate tot zelfbedrog. De borrel geeft niet meor kracht, doch verdooft het moeheidsgevoel. Dit is bewezen door meer dan duizend proeven (ergograat) terwijl de proefpersonen allea juist meenden, dat zij beter werk leverden na zelf hoogst matig gebruik. Omgekeerd volgt hieruit, dat menig am bachtsman, die bij een zwaar of lang werk een borrel aanneemt, te veel arbeidt dan voor zijn lichaam goed is. Dat hij meent, dat de sterkedrank hem sterkt, is louter en niets anders dan verdooving. Ook bij geestelijken arbeid vindt men die verdooving door alcohol en de enquête, een paar jaar geleden ingesteld bij een 150-tal artisten, dichters, enz. heeft tot de in de Universal Mooatschrifte" meegedeelde bijna eenstemmige uitspraak geleid, dat sterke drank niet inspireert. Von Helmholtz en Edison zijn wel de meest bekende bewijzen, en naast hen Alfred de Musset, die nog wel de absinth bezong, die zijn ondergang werd. Wat liet zedelijk gevoel betreft, zie men naar de misdaden legen de zeden en het zedelijk besef en het ginsche gebied der misdaad. Wordt niet 75 a 80 °/0 der mis drijven begaan onder den invloed van den alcohol? En dit geldt niet alleen voor de individu, maar ook voor de beschaving van het geheel. Immers Je massa is niet eenvoudig de som der enkellingen (denk aan den plotselingen opstand van België in 1830, na de vertooning van de »Muette"). Er is wel degelijk alcoholisme der massa en juist hierdoor komt de beschaving in 't gedrang. Ol' zegt. niet de Duitscher »Das Bier hat eine Kulturmission"de mensch is gezellig van aard en dit wordt bevorderd door bier gebruik in gezellige lokalen. En dat zeiden zelfs hooiden van vak-organisaties, die hun partijleden verzamelden in dergelijke zooge naamde brandpunten van gezelligheid zt-lfs socialisten zeiden dit tot de drankbestrijders in hun eigen kringen. Ook op het volkswelzijn werkt de alcohol in hooge mate schadelijk, omdat hij ontzaglijk veel materiaal en werkkracht onttrekt aan de maatschappij, immers alleen in Europa gaan 11 miliioen menseden hun leven lang op in het alcohol-bedrijf, menschen die dus niet hadden behoeven geboren te worden. En welk een verspilling van materiaal. De brouwerijen en distilleerderijen vermorsen het kostbare graan, terwijl elders dikwijls hongersnood heerscht. Van het vasteland van Europa wordt een gedeelte acht maal zoo groot als Nederland en België samen misbruikt voor de brouwers en de likeur stokers. Liet men dit terrein braak liggen dan zou er toch niet minder voedsel zijn dan nu. Ook dit is zoo erg, dat de drinkgewoonte van het individu wel en die der gemeenschap niet afschrikkend werken. Hoe dikwijls ge beurt het, dat de zoon des drinkers uit af schuw geheelonthouder wordt, terwijl de drankgewoonte der massa best door den be igel kan. De maatschappij geeft geen af schrikwekkend voorbeeld, doch is in tegen deel de verleidster, die telkens meer zich wreekt op een volgend geslacht. De eenige houding, die bevredigen kan, is dat de drankbestrijder geheelonthouder zij want de matige gebruiker geeft niet het voorbeeld van matigheid, doch het voorbeeld van drankgebruik. En wat is matigheid, waar is de grens; op het jongste congres to Stockholm is nog zoo duidelijk bewezen, dat die grens niet te trekken is en zelfs een half glas wijn per dag te veel kan zijn en de kiemcellen onherstelbaar kan verwoesten. Byna ieder is geboren uit ouders, die zoo genaamd matige gebruikers warenmaar hoe is 't dari mogelijk, dat ook dat kind nog gebruiker is? Dat komt door inwerking van tie massa, leder is opgegroeid in en ouder de massa en heeft van jongs aan zien drinken en geleefd ouder den stnmpel der matige alcoholisatie van de massa. Zelfs hoogst be- chaafde en zeer kundige personen, die heel wat weten van het alcohol-gevaar, aarzelen niet hun eigen lief kind by wijze van feest gave bier te doen drinken. Hoe kan iemand, die weet, zoo wreed ziju. Hoe gevaarlijk het eerste glas kan zijn, is bewezen in Amerika, waar een knaap, zoon van een drankzuchtige en daardoor geheel- onthouden, na zijn bevestiging als lidmaat der kerk een glas wijn dronk, hem door geestelijke aangeboden, en binnen vier jaar als drankzuchtige overleed. Als we niet voor goed paal en perk stellen aan den drinkd wang, van wiens overheersching staaltjes bij dozijnen kunaen gegeven, dan zal er geen werkelijke besc iaving meer zijn er zal 't gaan als met de Babylonische, de Egyptische en de Grieksche beschaving en zal ook onze beschaving te gronde gaan. Wordt niet door deskundigen 75 pCt. der zedeloosheid, met al de daaraan verbonden verschrikkelijke ziekten, op rekening gesteld van den drinkdwang, die met alle kracht moet bestreden. Laat ons toch zien naar de dieren en dan naar die, welke het dichtst bij den mensch staan, te weten de mieren, die koeien op stal houden (bladluizen); die slaven hebben, zij 'took ten koste van ontaarding, zelfs zóo, dat dezen het eten voor hun heeren moeten kauwendie legers hebben en tuinbouw kennen, doch geen alcohol of anderen be dwelmenden drank, waarvan trouwens alle dieren een hevigen afkeer hebben. De drinkdwang en de drinkgewoonten moeten bestreden, doch dan ook eendrachtig; ieder, ook de meest eenvoudige kan meehelpen en moet ook meehelpen, want de massa moet meestrijdende voorlieden alleen kun nen dit niet. Of men een drankzuchtige al naar Hoog fluiten brengt, wat baat het 't Is alsof men een fontein tracht uit te scheppen zonder den toevoer af te sluiten. De kraan moet dichtgedraaid. Dit is een nutter werk dan het insleepen van de Kei en wie daaraan meearbeidt, zal wel geen gedenkteeken krijgen, doch in zijn laatste ure de veel grootere satisfactie hebb-m te weten, dat hij heeft meegewerkt aan iets goeds. Prof. Kenninck dankte hierop den inleider en vervolgde, toen niemand het woord verlangde, dal zeker allen prof. Van Rees met groote belangstelling tot het eind had den gevolgd toen hij den vijand, die ons van alle kanten belaagt, zóo van alle zijden had geschetst. Laat ons een kei stoppen in de groote bron waaruit al deze ellende voortkomt, want waarlijk te Amersfoort valt nog zoo veel te doen; zoo velen helaas versmijten nog zoo n groot deel van hun klein wekelijks inkomen. Spr. hoopte, dat velen uit het gehoorde aanleiding mochten vinden om zich aan te sluiten bij een der vereenigingen, die samen het A. D. C. vormen. Zoo zy het. Z. K. H. de Prins der Nederlanden pas seerde hedenmiddag half vijf deze Gemeente op Zijn terugreis van Duitschland naar Den Haag. Op aanstichting van de Burgemeesters van Amersfoort, Hoogland en Bunschoten werd hedenochtend een proefrit gehouden met een auto-omoibus voor 24 personen. Hel vehikel, eigendom eener Haagsche firma, had, toen het door de stad kwam, beel wat bekijks. Bedoeling schijnt, na te gaan of een geregel de dienst kan worden ingesteld tusschen Spa kenburg—Bunschoten—Hoogland en Amers foort en ook Amersfoort—-Birkhuven—Soest. De Kamer van Koophandel en Fabrieken hield Zaterdagavond een niet-openbare ver gadering, eigenlijk alleen om haar bode, ii. van Manen, die 1 Maart 25 jaar die functie bekleedde, een bewijs van sympathie te geven. Dit bestond uit een pendule met candelabres in faience, op den voet waarvan keurige kopietjes naar bekende schilderijen van Jozef Israels en Albert Neuhuys, welke hem met een hartelijke toespraak werden overhandigd. Een der leden, die door uitstedigheid niet tegenwoordig kon zyn, deed door een brief blyken van zijn sympathie. De heer L. Kames is zóo ver hersteld, dat hg nog deze week het Ziekenhuis zal kunnen verlaten en weldra zijn betrekking als Keur meester der visch boopt te hervatten. Het perceei aan de Langegracbt naast de Gereformeer le kerk, laatst in gebruik als uitdragerij doch sedert eenigen tijd onbewoon baar verklaard, is door die kerk aangekocht. De heer H. Lubach klerk 1e klasse der posterije en telegrafie, wordt 1 April over geplaatst van hier naar Dokkurn en hier vervangen door den klerk 2e klasse J. van Dorsaen, thans te Leiden. Heden is hier overleden de heer J. van Loon, emeritus-predikant van de Ned. Her vormde kerk. De ontslapene werd candidaat m Utrecht in 186-2, hulpprediker te Giesendam in 1864, predikant te Leksmond in 1866, te Warder in 1870, te Egmond-aan-Zee in 1876, te Wieringerwaard in 1880 en te Kimswcd in Verleden jaar vroeg hij emeritaat. Hoofd-conducteur 8. La verman zal 17 dezer 25 jaar aan de H. IJ. S. M. verbonden zijn, In ValkhofFs kunsthandel is thans geëeta- leerd een zeer mooie ets van deu heer A. van Weezei Errens, voorstellende de Notre Dame të Parijs bij maanlicht. De heer S. Snijder, leeraar aan de Rijks- Normaalscbool hier en Hoofd der school te Soest, staat met den heer W. van Dijk, te St. Anna Parochie, op de aanbeveling voor Hoofd der school voor achterlijke kinderen te Utrecht De heer C. J. van Leeuwe, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool hier, is benoemd aau de R. K. school te Naaldwijk. De jongedames M. W. van Achterbergh en A. B. E. Holtzscbue behaalden de akte Nuttige handwerken. Onder groote belangstelling werd hier gistermiddag het stoffelijk hulsel van den hee J. Zandijk op de Oude begraafplaats ter aarde besteld. Op den doodenakker merkten we op leden van den Gemeenteraad en het college van notabelen dor Ned. Hervormde kerk, Be stuursleden van hot Nuts-departement en van de plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, leden der commissie voor de Nuts-bibliotheek, van de Spijskokerij, en vele andere corporatiën waarvan de ontslapene lang een zeer gewaardeerd Bestuurslid was. Aan de groeve werd niet gesproken. Diep bewogen dankte da broeder voor de bewezen belangstelling. Ingevolge de Zaterdag gehouden examens worden met 4 April toegelaten tot de lessen der Rijks-Normaalsehool hier. in de eerste klasseE. C. van As, J. H. Bilderbeek, J. van Eek, H. van Gelder, J. J. Heere, B. Langendijk, A. S. J. de Looze, D. J. Ouwerkerk, M. S. Slagter, D. C. Laten- stein van Voorst, M. M. E. Weller, P. C. de Witte en W. A. Wijk, allen hier, en P. F J. Harmsen te Eemnes, en H. E. Hoogeveen, te Nijkerk in de tweede klasse E. C. Carpreau en M. C. A. Sporry, beiden hier, en M. F. Da- niëls, te Baarn en M. A. ten Hain en S. de Leeuw, beiden te Barneveld in ie derde klasse: A. Baas, te Amers foort. Afgewezen éen candidaat voor de eerste Mejuffrouw E. Kerkhof! heeft tegen 1 Mei ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de openbare Lagere school no. 46 te Amsterdam. Uit volkomen betrouwbare bron wordt ons bericht, dat generaal-majoor A. D. Petter, commandant der 4e divisie infanterie, met Mei den dienst verlaat. Ook de luitenant-generaals W. F. Ridder Van Rappard en G- A. de Bruyn en de ge- neraal-majoor G. J. W. Koolemans Beyren verlaten met Mei den dienst. Tot belooning van bun gedragingen bijde expeditie naar Bali van 14 September tot 30 Uetober zijn o.a. benoemd tot ridder 4e klasse Militaire Willemsorde de majoor C. H. van Rietschoten, van den generaleu staf van het O. I. leger, en tot ridder in de orde v:tn OraDje Nassau de le luitenant-kwartier meester A. J. Schabeek, van dat leger, beideu vroeger hier in garnizoen. Bij het gisteravond in »De vergulde zwaan" gehouden tournooi tusschen de Utrecbtsche schaakclub >Schaakmat" en do Amerfoortsche schaakvereeniging «Amersfoort" verloor de laatste 16 partijen terwijl zij 4 remise maakte. Over een paar weken geeft Utrecht revanche. Het tweede elftal van Quick, dat voltallig was, sloeg bier Zondag het eerste der H. V. O., dat met éen invaller uitkwam, met 2—1. De rust ging in met 1—0. Het tweede van A. W. sloeg te Bussum D. O. S. met 4—2; hetgeen ten goede komt aan Quick. Bij den Zondag te Arnhem gespeelden proefwedstrijd tusschen twee Oostelijke elf tallen, ter aanwijzing van het elftal, dat aanstaanden Zondag iu den Oost- West- wed strijd zal uitkomeu, speelden van hier mee in het rnet 6—3 winnende elftal De Stoppe laar er in het andere Coenen en Schaap. Prof. Kenninck heelt niet aangenomen zijn benoeming tot Bestuurslid der plaatse lijke afdeeling van het Centraal-gcnontschap voor kmderherstellings en vacantie-kolonies De overige benoerndon namen aan. De laatste volksavond von bet Nut tn dezen winter, Zondag gegeven eo gister voor de leden herhaald, ia wel de allermooiste geweest. I Beide malen was de zaal flink bezet met een I dankbaar publiek, dat èn de soliste, mejuf- frouw Annie Verbeet, keurig begeleid door mejuffrouw Joh. Wolter, èn de ensemble- klasse onder de bezielende leiding van den heer Vau Aaken hartelijk toejuichte voor het vele schoons, dut zij te genieto.i gaven Hedenavond half acht zal ds. A" B. te Winkel, uit De Meorn, spreken ovei Ibsen s Brand, in een vergadering door hot bouw- ton.ls der Chr. Jongeling»-vereeniging Ps.119 9 belegd in >De Arend.'' Ook niet-leden hebben toegang. Met een enkel woord hebben we al mee gedeeld, dat het 10-jarig bestaan van het Nederlandsdb kortschrift-Groote op Tweeden Pinksterdag zal worden herdacht t«' Amers foort, waar de toenmalige luitenant-adjudant A. W. Groote het uitdacht. Den 8 Juni van 10 tot 11 uur zai dc Jaarver gadering der vereeniging-Groote worden gehouden, gevolgd door onderlinge wedstrij den, die tot half drie duren en niet toegan kelijk zijn voor niot-leden. Van half drie totdi ie uur zal prut Hendrik de Vries de feestrede uitspreken. Om 3 uur wordt gehouden een publieke wedstrijd door uitgenoodigden, waaraan wordt deelgenomen in drie categorieën zij die 150, die 200 en die 250 of meer lettergrepen por minuut gedurende minstens 3 minuten op nemen in kortschrift-Groote, in Nederlaudsch, Fransch, Duitsch en Engelsch. Nadat het kortschrift is teruggelezen, overgebracht in gewoon schrift, zal het wel zoetjesaan tijc* worden voor den gemeenschappehjken maal tijd, die besloten wordt met een feestavond, waarbij lichtbeelden en een tooneelstukje op stenografisch gebied. Zeer vermoedelijk zal ook worden gehou den een wedstrijd voor dames, die een Rem- mington-schrijfnr.achine bezitten en een in kortschrift-Groote opgenomen dictee iu de vier talen middels hun machine overbrengen in gewoon schrift. De eerste prijs is een groote zilveren me daille van »Vreeradclingenverkeer" met f 10 de tweede een dergelijke medaille van «Han del en Nijverheid" met f7.50; de derde een prijs van f5, de vierde een van f2.50. De regelings-commissie bestaat uit de heerenCelosse, Ter Maat als Secretaris van Vreemdelingenverkeer, Van der Wal als Secretaris vau Handel en Nijverheid, en Frederiks, allen bier, eu W. Drees, Kamer stenograaf te 's-Gravenhago, en C. de Neve, stenograaf te Amsterdam. Een sub-comité zal zorgen voor de fees telijkheden. «Wat praat ge toch van hooge huizen", zeide onlangs den heer J. C. Kamp, depot houder der Singer-maatschappij, tegen een zijner overburen, die klaagde, dat het zoo'n klauter was, «dan zal ik je eens wat anders laten zien". En nu he6ft hij in een zijner vitrines ten toon gesteld de afbeelding van bet nieuwe Singer-gebouw te New York met zijn 5 ver diepingen onder en 36 verdiepingen boven den grond en zijn totale hoogte van 612 voeten. Ja, daarbij zijn de booge huizen aan de Varkensmarkt slechts stulpjes en is zelfs de 95 Meter hooge Lieve Vrouwetoren een dwerg. Naar de heden gehouden veemarkt werden aangevoerd 24 stuks, waarvan 20 melkkoeien en kalfkoeier», 2 pinken en 2 stieren. De koeien golden van f160 tot f220, de stieren van f50 tot 180. Bij de gister ter Ruadhuize gehouden aan bestedingen werd ingeschreven als volgt voor de levering van 100 000 wu<i)-slraat- klinkersfirma A. J. G. Mynlieff, to Hagestein, f 16.75; J. H. Trooster, te Utrecht f 16.47; Gebr. Formijno, te Ti el, f15.65; Bins- bergen Van de Poll, te Eek en Wiel, N' A' ConÜn, te Nijmegen, f 14.84 Th. W. Bonte, te Amersfoort, f 14.75F. A. Donders, te Arnhem, f 14.60; J. G. Arends Co. te Wageningen.f 14,50; en G du Jong, te Garneren, f 14.50. Gunning aangehouden, voor de levering van 250 stère gewasschen riviergrint: schipper H. van Loon. tt Vrocs- wyk. f6.85 voor het geheel; G. Bakker, te Hasselt, ib.lo-, en J. Meynon, te Rotterdam, t O.40. Gegund aan den minste, voor het baggeren dor binnengrachten en f ?I!avan, 1'amselMr. t# Amersfoort, rluS' n v1" uK»maat, te Woudenberg, n io Lo 0 aldaar, f 1345Van Beek Putman, te Amersfoort, 1 1247K. L. Kroes, aldaar, f1169; S. van Doodcweerd te WeespercarspeJ, f1150 Gunning in beraad gehóuden. Aan het Commissariaat aan politie zijn vooi de rechthebbenden terug te bekomen eet. kam en haarborstel en een ceintuur. Werden in den lautstcn tyd telkens kippen vermist, Zondagavond omstreeks kwurt over tienen mocht nachtwaker D. van Daal op het ömallepad aanhouden don behangflr W. V. nier wonende, op wien vier kippon werden

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2