Stadsnieuws. don Raad overwogenhet laatst in 1906, toen óok aan <le eigenaars der woningen aan die wegen, a's meestbelanghobbenden, weid geschreven: goed, ge kunt die verbeteringen krijgen, mits ge '25 pCt. bydraagt iu ae kosten. En langs de woningen dergenen, die ge willig waren, is dan ook een verhoogd voet pad aangelegd. De onwilligen kregen noch voetpad noch verlichting. Het wilde ons voorkomen, dat het zijn nut kon hebben, een en ander eens in herinnering te brengen. Sommigen schynen het totaal vergeten en spreken er zells van, dat zij even goed recht hebben op flinke bestrating, goede rioleering en he.derö verlichting als »de andereu" en willen er maar niet aan denken, dat die anderen daarvoor heel wat bijdroegen. Onwaar is 't, dat de Bisschopsweg niet onderhanden wordt genomen omdat daar maar kleine luyden wonen, terwijl de groote herren die den Berg bewonen prachtige wegen kregen. Men zou de handen ineen slaan, als men eens wist, welk een kapitaal bedrag door do eigenaars der wegen op den Berg is gestort in de Gemeentekas om ze zóo aangelegd te krijgen. De beer Niezen en de 19 mede-ondei- teekenaars van het request aan den Raad vroegen »uf er dan hier twee Bouwverorde ningen zijn"; bedoeld zal wel wezentwee verordeningen op het overnemen van wegen; of nög juisterwordt hier met twee maten gemeten. Die laatste vraag kan ontkennend beant woord doch de eigenaren van verschillende wegen handelen in deze niet op de zelfde wyze. En juist hierdoor Is mogelijk hetgeen de heer Van Ach'erbergh zoo typisch uitdrukte: sEeu plaats van 25 OÜl) zielen waarvan om streeks 1000 aan genoemde wegen wonen, in het centrum der stad, die verstoken zijn van de voordeden die een plaats als deze ons kan bieden, namelijk p o 1 i t i e-to e- zicht bestrating verlichting reinigingsdienst, enz. enz. zal wel eenig zijn in ons land". De verbetering van deze en dergelijke wogeil zal uatisuirids ter hand worden genomen als de eigenaars er van willen meewerken doen zij dit niet dan luopen zij te eeniger tijd groote kans, dat de Gezondheids-com missie een ernstig woord meespreekt. Ds. H. Britzei, Doopsgezind predikant te Wormerveer, hoopt aanstaanden Zondag ochtend half elf voor te gaan bij de gods dienst oefening van dun Doopsgezinden kring hier. Van Regeeringswege is ingesteld een commissie, aan welke is opgedragen hot opmaken van een prijsvraag voor een plan voor een goedkoop, eenvoudig en doelmatig slachthuis, met raming van kosten voor den bouw. Duidt dit op invoering eeuer algemeene Rijks-keuring van vee en vleesch Volgens Hut Centrum" is het zeer on waarschijnlijk, dat de Regeering het wetsont werp tot afsluiting tier Zuiderzee en indijking en droogmaking der Wieringermeerzal hand haven. Alweer uitstel dus en alweer verlenging van het nadeel, dat schipperij en handelar m lij'leu als door den slecuten toestand der Eeratnoiid sommige schepen veertien lagen doen over deo afstand van Je Zuiderzee tot de haven van Amersfoort, welke slechts vier uur gaans is. Vnlgens het »Hdold." is door den Minister van litnnenlandsche Zaken het ontwerp van wet der Staatscommissie voor de Gemeeiite- firnn iërt, strekkende tot verruiming van hes gemeentelijk bnlastiiigb«bind, niet alleen reeds in handen van Gedeputeerde Staten der onderscheidene Provinciën gesteld, maar heeft het officieel ook reeds door hun bemiddeling verschillende Gemeentebesturen bereikt, op wier advies mede door den Minister wordt prijs gesteld. De tijd voor advies aan laatst genoemden toegestaan, is zóo beperkt, dat blijkbaar de bedoeling bestaat, als do rapporten daartoe althans aanleiding geven, het ontwerp al dan niet gewyzigd bij de wetgoveude ver gadering in te dienen. Hol. zijn dus ten slotte de voornaamste Gemeentebesturen zelf, die op het al dan niet wet worden van het ontwerp een belangrijken invloed zullen kunnen oefenen. Alleen ligt het door deze werkwijze voor de hand, dat de te verwachten adviezen in hooge mate beïnvloed zullen worden door de vraag, of de adviseerende Gemeentebe sturen zichzelf al dan niet geholpen zullen achten door een maatregel, die hen alleen ii. slaat stolt om, zy het ook naar andere grondslagen, nieuwe belastingen te heden. Burgemeester eti Wethouders stellen den Raad voor, de Verordening, regelende jaar- wedden van het personeel, verbonden aan i het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool iu dier voege te wyzigon, dat 'oor de toe- keoniog aar periodieke verhoogiugen niet alleen meetelt de dienst, doorgebracht aan >en Hoogere Burgerschool met vyftigjarigen, maar ook die aan een met driejarigen cursus. In hun voorstel schrijven B. en W. De ondervinding, als docent opgedaan aan een school mot 3-jarigen cursus is van de zelfde waarde als die, op een school met 5-jtrigen cursus verworven. De vraag komt waarschijnlijk bij U op, of het niet wenschelyk is, het bestaande onderscheid te handhaven op grond] dat voor eenige vakken de eischen van bevoegd heid voor een 5- en een 3-jarigen cursus verschillend zijn. Deze vraag moet ontken nend beantwoord worden, oindat do Veror dening reeds op andere wijze rekening houdt met de al- of niet volledige bevoegdheid van leeraren, door n. 1. voor de leeraren, die niet in het bezit der volledige bevoegdheid zijn, de belooning. per les-uur f 10 lager te stellen dan voor de volledig bevoegden. Het is gebleken, dat, tengevolge Van onvol ledige inlichtingen, voor éen der leeraren bij het toekennen van periodieke verboogin gen reeds van af 7 Maart 1906 dienst aan eeu school met 3-jarigen cursus bewezen, is medegeteld. Op dien grond stellen B. en W. voor, aan het besluit terugwerkende kracht toe te kennen tot 7 Maart 1903. De Raad zal beslissing nemen in de verga dering, welke vermoedelijk Dinsdag 31 dezer wordt gehouden. De plaatselijke afdeeling van den Bond ran Ned. Onderwijzers besloot geen adhaesie te verldenen aan het adres der afdeeling van het Ned. Onderwijzers Genootschap omtrent de salaris-regeling. Bij Kon. besluit is verlof verleend aan den heer J. M. de With, Gemeente-ontvanger van Hoevelaken, om tot 1 Mei 1909 Amersfoort te blijven woneu. Ter vervanging van den heer A. de Jonge, benoemd aan de Ambachisschool te Leeuwar den, is benoemd tot leeraar in machine- bankw- rken en vakteekenen aan de Am bachtsschool hier de heer K. Swagerman, te Hengeloo. Bij Kon. besluit is aan den luitenant-ter zee 2de klasse G. J. W. Putman Cramer vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur in de orde van den Draak van Anoam, officier in de orde van den Verlosser en ridder 3de klasse in de orde van St. Anna, hem geschon ken respectievelijk door den President van de Fransche Republiek, den Koning van Griekenland en den Czaar aller Russen. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is ritmeester jbr. E. W. von Wrangel auf Lindenberg, van het le regiment huzaren, op zijn aanvrage eervol ontheven uit zyn betrekking van adjudant van het korps en ritmeester E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmeuhuizen, van het le regiment huzaren, benoemd tot adjudant van het korps. Volgens het ,N. v. d. D," is by evenlueele aanneming door de Staten-Generaal van het betrekkelijk wetsontwerp vereischte aantal der 220U man vermoedelijk reeds nu ver zekerd door vrijwillige aanmelding tegen de voorgestelde premie van f 1.0. Van zeer goed ingelichte zijde m- ldt men ons bevestiging van dit bericht. Er hebben «ich reeds een voldoende aantal vrijwilligers aangemeld om het blijvend gedeelte van 27 Muart tot 25 Juli te versterken. Het wetsontwerp zal waarschijnlijk Dins dag in de Kamer behandeld worden. De aandacht wordt er inmiddels op geves tigd, dut artikel 113 der Mihtiewet 1901 niet toelaat eventueel vergoeding toe te kennen aan betrekkingen van dienstplichtigen die ter versterking van bet blijvend gedeelte vrijwillig tegen genot van premie onder de wapens komen. De Directeur-generaal van den Landbouw brengt in de „Stet." ter algemeene kennis, dat bet examen om als leerling aan 's Rijks- veeartsenijschool te Utrecht te worden toe gelaten, zul plaats hebben in de eerste helft der maand Juli. Men zie voor bijzonderheden de staatscou rant no. 60 voor Woensdag 18 Maart. Als bijzonderheid mag wel gemeld, dat Dinsdag, vier dagen dus vóór de Lente, het te 's-Gravenhage zóo heeft gesneeuwd, dat de Koningin en de Prins 's middags een tocht per arreslede in het Haagsche bosch konden maken. Naar aanleiding van de voorstelling der Hagespolers», die te Hilversum de zalfde stukken ten touneelo brachten, welke zij aan- staanden Dinsdagavond hier zullen opvoeren, schrijft de «Hilv, Crt.» 't Komt mij voor, dat h*t troepje, dat onder leiding van den heer Eduatd Verkade, als de Hagonpelera hier en elderB ia opgetreden, breken wil met de «leur, met al de onnatuur en on waarheid, die ons hedendaagsch tooneol nog aan kleven. Toen j.l. Zondagavond bij de opvoering van „Candida", van den Engelschei) schrijver Ber nard Shaw, het doek omhoog ging, werd het oog al direct aangenaam aangedaan door de inrichting van het tooneel. In den haard een brandend vuurtjeop den schoorsteen mantel een klokje, welks getiktak men op stille «ogenblikken duidelijk hooren koneen raam in het midden van den achter wand, waardoor men uitzicht had op eeu bosch- §ad; een paar heusche boekenkasten, met gor- ijnen er voor, een bureau ministre, een schrijf machine, kantoortoestellen, enz. Al deze dingen faven ons de illusie van de werkelijke studeer- amer van ds. James Morrell te aanschouwen. Ea ook in het spel was dat zelfde streven naar natuur en waarheid waar te nemen. AIb zulk spelen burgerrecht zal verkregen hebben, dan zal de spottende uitdrukking van „theatraal doen", welke men bezigt ten opzichte van menschen die overdreven spreken en han delen, geen zin meer hebben. Het oorspronkelijk nlan om behalve „Candida" van Shaw, „Paraselsus" van Arthur Schnitzler op te voeren, kon door ziekte van Eduard Ver- kade (lichte influenza Red. Aft. Crt.) niet worden uitgevoerd. In „Candida" werd diens rol gespeeld door den heer Van Dam, die zulk prachtig spel te aanschouw-i gaf, dat de heer Verkade voor zulk een remplafant dankbaar zijn kan. Met het vuur als van een eerste liefde, met een toewijding, ale in 's levens heiligste oogenblikken, neeft deze jonge man of het een acteur is, weet ik niet zich van zijn taak gekweten. Reeds bij het binnenkomen dat onbeholpen staan eerst aan eeu der posten van de deur, dat aarzelend nadertreden, toen men hem wenkte - voelde men al het eigenaardige van de per soonlijkheid, die hij uitbeelden moest en waar van hij ons gansch en al wist te doordringen. In dezen zoo linkschen jougen, laaide hoogop het heilig dichtervuur, dat het leven van zijn leven was, aan welks gloed hij zich warmde in een zame uren, die vele waren. Prachtig, vol heerlijke ingetogenheid beeldde hij zijn liefde uit voor Candida, de vrouw van ds. James Morell. En die liefde, vreemd aan alle zinnelijkheid, was het, die hem kracht gaf om daarvan' te getuigen, tegenover ds. Morell, omdat hij ze in zich voelde als iets hoogs jn reins, als een weefsel van het fijnste kantwerk. 't Zou een dwaasheid geweest zijn om dezen jongen dichter, Eugene Marchbanks, het zondige van zijn verlangen naar wederliefde onder het oog te brengen. Want daar was niets zondigs in hem; daarvoor voelde hij te mooi hetgeen hem naar Candida henen dreef. Zijn liefde was als een gebed. Zijn nadering ging met eerbiedigen schroom gepaard. De vreemde, maar toch volstrekt niet onmo gelijke persoon, door Shaw in Eugene March- baukB geteekend, kon niet beter worden uitge beeld. In al zijn doen, was de heer Van Dam de lichamelijk zwakke, bang voor brute kracht, maar tegelijkertijd geestelijk zich de meerdere gevoelend van ds. James Morell, den echtgenoot van Candida, en nevens dit den vurigen strijder voor de rechten en plichten van den mensch tegenover de samenleving. Het was de heer Rienk Brouwer, die met groote soberheid, zonder eenig effectbejag, die rol speelde en het klein maar dankbaar audi torium eeu zeldzaam genot bezorgde. n gansch zijn optreden toonde de heer Brou wer een man van beschaving te zijn en de wijze, waarop hij, omgekeerd evenredig aan Eugene, zijn kracht en zwakheid toonde, gaf getuigenis van het diepe inzicht dat hij had in den per soon, dien hij voorstellen moest. Want met al zijn gemanierdheid, met al zijn vele gaven van hoofd en hart, had hij nietogenoeg aan zich zelf, was hij een zwakkeling, die Candida's steun en hulp niet derven kon en die zonder haar zou ten gronde gaan. Zij, Candida, was de sterkere. De schrijver heeft dat heerlijk doen uitkomen, door eerst Morell en Marchbanks een zoodanig overwicht te geven, dat zij het tooneel bijna geheel beheerschen. Doch geleidelijk, stap voor stap, treedt Candida naar voren, die aan de vriendelijkheid en een voud, die als goede engelen haar omgeven, een zóo groote innerlijke kracht paarde, dat men vol bewondering tot haar opzien moest. 't Was Pine Beider aan wie die rol wis op gedragen en die met zeldzamo gratie haar ver tolkte en relief er aan wist te geven. Haar groote liefde sprak uit eiken trek van haar gelaat de intense rust, die het gevoel van onze meerderheid ons geeft, sprak uit ge heel haar wezen. Niet genoeg te roemen is de wijze, waarop zij deze hoogstaande, lieftallige den raenBch begrijpende vrouw heeft weergege ven. Het spel der drie bijpersonen was zóo goed, dat daardoor een geheel verkregen werd, waar op de beschaving haar stempel had gedrukt, waardoor alle onnatuur vermeden werd en de wuarheid niet wegvluchtte als een schuwge- maakte vogel. Mej. Helen Desmond heeft eer van de wijze waarop zy de rol van de kribberige Proserpi ne Garnett speelde, die aller blikken weerstond, op aller vragen een antwoord had, waar men het mee doen kon, dooh die Kneedbaar was als deeg in de hand van den bakker, waar het gold de wen8chen te vervullen van ds. Morel, omdat ze hem liefhad, Julius Brongera gaf voortreffelijk den Bur- „J8s weer, die ganschelijk niet paste in deze omgeving vun hooggestemde menschen en dan ook als levend contrast moest dienst doen om zooveel te beter de andere personen te doen uitkomen. Ten slotte ook een woord vun lof aan den heer E. M. Verheijen, die op uitstekende manier den harkerigen hulpprediker <1b. Alexander Mill uitbeeldde. 't Was een avond van zeldzaam g B 0 De opkomst was, zooals gezegd fgerin doch het gunstig onthaal dat stuk en spel ten deel gevallen, wettigt de profetio, dat h een wederopvoering, de Schouwburg do scha niet zal kunnen bevatten, die dan op zal gun om van deschoonheid te genieten, die de Hag< spelers zoo alzijdig het publiek aanbieden. De lezing, gisteravond door dr. F. H. Bi vanwege de ondei afdeeling Amersfoort de V P. N. aan de Hof by Leusden gehoude werd bezocht door een 00 tal belangstellende! van welko 15 zieti aanmelden voor het lid maatschap der onderafdeeling, De Oranje vereenigiug vergadert morger avond in »De Keizerskroon" o. a. ter bespre king van plannen voor de viering vun 3 Augustus. Zal ze elfen goed voor den dag kunne komen als 2utfeu, dat toch slechts 19.00 inwoners lelt en voor de viering der lien jarige rogeering van H. M. de Koningin; beraamt een vierdaugsch feeststeekspel Middeleouwschen en historisctien optocht. Als a 11 e inwoners maar iid wei dendai kou de kas het best dragen. En als alle n maar meewerkten De plaatselijke afdeeling van het Centraal genootschap voor kiuderherstellings-en vacan tie-kulonies vergadert morgenavond om he Bestuur voltallig te maken en te beslissei over het quotum aan het Hoofdbestuur ei het aantal dezen zomer reeds uit te zendei kinderen vast te stellep. De afdeeling der Vereeuiging tot verbete- riug van het lot der blinden in Nederlam en zijn koloniën vergadert aanstaandoi Donderdag ton Raad huize. Het Bestuur der afdeeling Amersfoo. t van het Utrecntsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde herinnert de leden aan de Stierenkeuring op 3 April, des morgeus hali lien, in den tuin van »De Arend" Ie Amers foort, en de Vrouwelijk l'okveékeuring op 26 Mei des morgens 9 uur te Houglaud. liet stelt knollen beschikbaar van een plant, die een zeer geschikt voedsel levert voor fok- en loopvarkens. Wie hiermede een proef wenscht te nemen, kan zich aanmelden bij Secretaris, den heer H. Tromp van Holst, Paulus Buijslaan 4, te Amersfoort. Men verzoekt ons het volgende mee te deelen Het Bestuur van het ondersteuningsfonds »De Spoorwegbeambte" heeft een vergadering met zijn correspondenten uitgeschreven, te Amsterdam op 22 Maart te houden en waarin tot de oprichting zal worden overgegaan eener instelling voor Levens- en pensioens verzekering van spoor-en tramwegpersoneel, waarvoor de nhnnen dooi' bovengenoemd Bestuur reeds in gereedheid zijn gebracht. De jeugdige schietvereeniging «Prins Hen drik" heeft het goede voornemen, hier op Tweeden Pinksterdag een stedelijken schiet wedstrijd te doen houden, in den trant van dien, welke Wilhelmina" verleden jaar in richtte. Wie niet (kapitaal) sterk is, moet slim zijn, hoeft een der boden gedacht en achter zijn wagen, die heel wat goed naar oen der omliggende Gemeenten brengt en getrokken wordt door een hit, een stevigen trekhond gespannen, die den hit flink meehelpt, en zijn 500 pond met gemak trekt. Aardig bedacht Daar loopt hier weer een geweldig verhaal als zou een pas ingedeeld milicien zijn dood gebleven op een marsch. Het geval is zóo: De jongeman moest met zijn kameraads van de lufatiterie-kazerne naar liet Militair hospitaal om te worden gekeurd. Daar bij vroeger leed aan Engelsche ziekte, kon bij moeilijk meekomen en op het Plantsoen had hij zich zóo overspannen, dat r bij duizelig werd, In het voormalig pnort- huisje werd bij liefderijk verpleegd 'en van- daar per brancard naar bet hospitaal gebracht, I waar hij in observatie is gehouden. Hij is nu weer zon gezond als een visch. Een drietal landweerphchtigen van het district Amersfoort. Zij werkten buitenland* en kwamen bij de oefeningen in 1906 niet opwerden dus in verzuim gesteld. In Nederland teruggekeerd, hebben zij zich te Schoonhoven, de dichtst hij hui, wounplaais gelegen garnizoensplaats, aanire- meld, vanwaar zij naar him- werden m-leid Twee «ïuniier zijn gehuwd en v.ders va-" 2 en 6 kinderen en dezen vooral zijn zee- onder den indruk van hetgeen verrnoedelnl. zonder opzei is geschied en hun gezinuen iu groote moeilijkheden kan brengen. Het recht moet zijn loop hebben; doch hopen we, dat dit dwalen waarschijnlijk tc goeder trouw hun Diet ul te zeer zal wor den aangerekend en zy spoeflj» weer küïI winners kunnen zijn. Brand in de haven, O neen, we zijn hi, o.el n Rotterdam of te Amsterdam eu t eev.il lieeft eek ({een ernstig verloop gehlol Toch is er gister brand geweest aan boorii yan turfschipper Van Kijken. l)e ,|am slo<g in een pot vet en in 't zelf,!,, „ogenblik laaide liet boven het dek uil. Maar Ook waren t rappe handen le ver om het vuur door zyn aarisvyand te beteugelen. Verzekering dekt de schade.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2