Stadsnieuws. De rente over al hetgeen gestort is, blijft het eigendom der verzekerde om op den vastgestelden leeftijd, bijv. van baar 50ste of 55ste jaar te ontvangen jaarlyks, ook al trouwen zijMen behoeft niet ieder jaar te storten en ook niet het zelfde bedragde verzekerde is daarin vrij. Het wordt meer algemeen, dat meester of meesteres om nu bij do dienstboden eens even stil te staan jaarlijks f 10 of meer storten om voor de dan in dienst zijnde een pensioenbowys te koopen, en haar aanmoedigt om uit haar loon óok minstens f 10 voor dit doel zelf er bij te storten, waardoor natuur lijk hoogere rente wordt verkregen op vast- gesteldeu leeftijd als zij ook zelf zooveel mogelijk stort! Waar zij echter geen kans hebben, dat een bedrag hiervoor wordt ge stort voor haar, is het aan te bevelen oin zich zelf op deze wijze eenig pensioenbeJrag te verzekeren. Behalve dienstboden zijn er verscheidene meisjes in verschillende betrekkingen werk zaam waarvoor bet koopen van pensioen door vrijwillige stortingen van minstens f 10aan beveling verdient Weinig ouders die g- ld kunnen missen, wéten, dat deze pensioeubewijzen ook gegeven kunnen worden als geschenk bij den eenen of anderen heiinneringsdag aan dochters of aan andere personen. Een storting van bijv. f 1000 ineens voor een 20-jarige geeft van haar 55ste jaar een levenslang jaarlijks pensioen groot f352.69, en zoo de 20-jarige s vóór dien tijd sterft, dan wordt de t l '00 aan haar erven terugbetaald. Wenscht men echter die terugbetaling niet te doen plaats hebben, dan is bet pensioen f475.37, in plaats van f 352.69. Men kan de rente ook, daarvoor vooraf berekend, eerder ontvangen. Bovenstaand, als voorbeeld zoo men een flink bedrag in eens wil storten, doet zien, lat f10 storting in bo'engennemd geval f3.53 of f4,75 jaar- lijksche rente zou geven, ingaande van het 55ste jaar. Velen hegrijpen dit niet en zeggen nu ja, wat heb ik aan f3.53 of f4.75 jaarlijks, en denken niet na, of begrijpen niet, dat de bedoeling is om verder jaarlijks voort te gaan om door f 10 of méér een pensioenbe- wijs te koopen, en dat op den vastgestelden tijd de rente der gekochte pensioeubewijzen, byeen geteld, het totale pensioenbedrag vormenAl zou men slechts éénmaal f 10 gestort hebben, dan krijgt men die rente toch op den vastgesteld en tijd óok zooals ik zeide al is men getrouwd. Deze wijze is daarom ook geschikt om jonge personen door een legaat een pensioen- bewijs te schenken, zoodat zij op ouden ieeftyd de rente ontvangen, even zoo goed als er voor ouderen vaak een som in eens gestort wordt om de rente direct te gaan ontvangen, hetgeen dan Jijftente wordt ge noemd. In vele gevallen heeft men ook mij het bezwaar onder het oog gebracht, dat hei zoo lang duurt eer men het pensioen kan aan vragen op dien vastgestelden tijd, waar het toch kan voorkomen, dat rneii de rente eerder zou kunnen gebruiken (bijv. door levenslang invalide te worden, of andere niet vooraf te denken bijomstandigheden) en hier voor is zeer veel te zeggen 't Is daarom dan Ook, dat ik voorstelde een verzekerings- vvijze in het leven te roepen, waarbij het gegund is om de rente over hetgeen gestort werd aan te vragen wanneer het gewensebt wordt door den verzekerden zelf, en juist daarom wil ik nog voortgaan dit nader te verklaren en zij het mij vergund, daarover nog een enkel woord in het midden te brengen. Rij de keuze van deze verzekering dienen twee belangrijke zaken in het oog te worden gehouden 1°. het feit, dat vele arbeidenden, met het oog op de wisselende omstandigheden en inkomsten, zich moeilijk kunnen binden aan de verplichting van telken I jare een vust bedrag als pensioen- j premie te storten en 2°. het feit, dat de behoefte aan pension- neeriog zich wel eens eerder kan doen j gevoelen dan op den leeftijd, dien men te voren als leeftijd van pensioen-ingang zich heeft voorgesteld! Welnu, met die belde belangrijke zaken is rekening gehouden, en is aan veler verlangen voldaan door het ontwerpen dier tarieven Echter is voor ieder die daartoe persoonlijk wil overgaan of eeo ander er aan wil helpen, vastgesteld, dat de eerste storting minstens f 100 in eens moet zijn, als inschrijving in het daarvoor te ontvangen pensioenboekje. Verder kunnen zij telkens een willekeurig bedrag storten en zoodra dan de behoefte aan pensionneering zich doet gevoelen, heb ben zij het recht, de rente dier stortingen onmi ideli'jk te doen ingaan als pensioenbe drag. Het spreekt van zelf, dat het bedrag van dit levenlang pensioen stijgt naarmate men meer stort, vroeger stort en 1 a t e r he pensioen neemt. Maar het is juist een der verdiensten van dit piTisioenboekj-*, «lat men op élk gegeven j oogeubi.k Z'-lf berekenen kan boe groot het j bedrag is van het jaarljjkscblevenslang I pensioen waarop men op zulk oogenblik recht heeft. De beoordeeling der omstandigheid, of men het pensioeubedrag reeds zal doen in gaan en waarom men zulks doet, is geheel en al overgelaten aan do houdster (houder) van het pensioenboekje zelf. De Bank heeft daarin geen stem; men schrijft eenvoudig «ik wensch inijn reDte volgens boekje No. zoo veel, dadelyk te doen ingaan" en de Bank heeft de plicht om te betalen. Men heeft ook volgens deze tarieven keus om al de gelden die gestort werden aan erven toelaten terugbetalen, indien men over lijdt vóór den ingang van het pensioen, dan wel niets terug te laten betalen. Het spreekt van zelf, dat het voor de verzekerde zelf méér rente geeft als niets aan erven behoeft terugbetaald te worden. Ik hoop, dat ik door het bovenstaande aan velen het idee heb bekend gemaakt, wat de pensioenquaestie belangt, die zonder dat een en ander hun onder het oog werd gebracht, niet zouden weteu op welke wyze anderen aan pensioen te helpen, of "voor zichzelven pensioen op den ouden dag of eerder te kun nen verzekeren. Zooais ik aangaf, moet bij deze verzekering de eerste storting f tt)0 zyn, en dit is niet voor iedereen mogelyk. Mochten echter groepen van personen worden verzekerd, waar een bestuur zich met het innen en opzenden der stortingen belast, dan kunnen zij, die zich willen verzekeren, dan telkens als haar financieele toestand zulks gedoogt, een wille keurig bedrag storten en hebben zij dan ook het recht, het pensioen onmiddellijk tedoeu ingaan als zij dit noodig achten. Mochten onder hen, die dit gelezen hebben personen zijn die meer hierover wenschen ingelicht te worden, dan zal ik, op aanvraag, er gaarne aan voldoen. Mevr. MARY I. FLE1SCHMANN, lnspectrice Nationals Levensverz.-Bank Haarlem. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wei houders van Amersfoor brengen ter kennis, dat zij voornemens zijn aan den gemeenteraad voor te stellen ter gelegenheid van de jaarmarkt lijdelijk aan den openbaren dienst te onttrekken voor het tijdperk van den 14e tol en met den 2Sste October 1903, de navolgende terreinen a. een oppervlakte van 650 M' op den Hof b u 250 150 in 50 Varken8mt Nadere inlichtingen zijn Ier Secretarie verkrijgbaar Zij die tegen de onttrekking bezwaren weuschen in te brengen, worden uitgenoodigd die voor 31 Maart a. s. schriftelijk bij Burgemees.er en Wethou ders in ie dienen. Amersfoort, 23 Maart 190S. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester. WUIJTIEBS. De Secretaris. J. G. STENFERT KROESE. Vergoeding Landweerdieust. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien -de wet van den 27 April 1906 {S aatsblad no. 73). houdende aanvulling van de Laudweerwet, waarbij regelen zijn ges-eld betreffende het toekennen va t vergoeding uit 's Rijks kas aan minvermogende betrekkingen van dienstplichtigen bij de Landweer, voor den tijd dien deze dienstplich igen onder de wapenen of in werkelijken dienst zijn Gelet op het bepaalde by g 2 vau de Landweer instructie III. Brengen ter kennis van belanghebbenden dat ter Gemeente secretarie op elkej werkdag ver zoeken om vergoeding voor of ontheffing van Land weerdienst kunneu worden ingeleverd. dat deze verzoeken, voorzoover zij aanvragen om ontheffing van den werkolijkeu dienst inhouden. moe<en worden gericht to- de Koningin en voor zooveel zij vergoeding betreffen, tot den Minister van Oorlog da' de verzoeken op ongezegeld papier kunnen worden gesteld en voorzoovt-el zij aanvragen om vergoeding bevatten, moeten zijn onderteekend door hem, haar of hem, die vernv-end of vermenen voor vergoeding in aanmerking te komen alsmede door den dienstplichtige en dat de verzoeken om outhcffing van den werkelijken dienst uitsluitend door de dienstplichtigen moeten worden gedaan en onder teekend. Amersfoort 24 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Btirgemeestor, WU1JÏ1ERS. Niettegenstaande bij de -100 nieuwe kie zers zich aanmeldden of arabsthalvc op 'Ie kiezerslijst werden geplaatst, lelt de gister vastgestelde kiezerslijst voor de Tweede Ka mer, de Provinciale Staten en d«n Gemeen teraad slechts 2675 namen, tegen 2665 ver leden jaar. Een gevolg veelal van de vlottende bevol king eri het niet op tijd betalen der belastingen. Men zie de kennisgeving aan het hoofd vau dit nummer omtrent de controle, welke voor 15 April moet gfsrhied.en. De beer J. C. ten Bruggemcate, klerk ter Gemeente-secretarie, is geslaagd voor het examen voor adspirant-Geraeente-secretans, mondeling gedeelte. De heer E. G. ürenth is opgetreden als Voorzitter der Commisie van toezicht op het Lager onderwijs, in du plaats van dr. H. J. Reijnders, die als zoodanig ontslag nam. Mevrouw J. D. Rolandus Hagedoorn— Schutte verving den heer Drentb als Secre taris. De heer A. Fledderus, leeraar in timmeren en vakteekenen aan de Ambachtsschool hier, is benoemd tot Directeur der nieuw gestichte Ambachtsschool te Oostburg. Mej. Georgine van Aaken heeft belangloos meegewerkt als soliste bij een fee3tuitvoering in het Concertgebouw te Amsterdam ter ge legenheid van het 321/o-jariff bestaan der vereeniging «Soli Deo Gloria". Over haar schryft het jongste nummer van het «Weekblad voor muziek": «Aangenaam was de kennismaking met mej. Georgine van Aaken, leerlinge van Carl Fresch Zij trad dien avond voor hot eerst te Amsterdam op en had voor hare soli ge kozen de beide Romancen van Beethoven en de Faust-fantasie van Pablo de Sanisate. «Schoon en weldoordacht was de voor dracht der beide Romancen, in evenredigheid der poezie die van deze meesterwerken uit straalt en volkomen technisch beheerschte zij de zware Faust-fantasiehierin kwam letterlijk alles schitterend naar voren en was dit een mooie staaltje van haar artistiek kunnen. «Van harte wenschen wij haar een groot succes in de toekomst en dat zij deu naam Van Aaken, die zoo goeden klank heelt in de muziekwereld, hoog zal houden, daarvan zijn wij ten volle overtuigd". De jong^rdames M. M. E. Weller en P. C. de Wilde slaagden bij het toelatings examen tot de Rijks-Normaalschool te Rhenen mejulfrouw W. E. Schwemmer, voor de akte Nuttigo handwerken. Het zilveren ambisleest van hoofd-conduc- teur S. Laverman is met groote opgewekt heid gevierd en tot een recht blijden dag gemaakt voor den jubilaris. Bij monde van inspecteur Jorissen werd Item namens de H. IJ. S. M. een kostbaar gouden horloge met inscriptie ter hand ge steld de stations-chef en de commiezen van het statiou Amersfoort vereerden hem met een keurig geteekende oorkondehet perso neel schonk hem twee leunstoelen en een fraaie lamp; vrienden hadden gezorgd voor een gouden bril. En »Myosotis", het geïllustreerde spoor wegblad, gaf een warm artikel van den zeer gewaardeerden ambtenaar, die in zijn jonge jaren een zeer verdienstelyk dichter en mede werker was in vakbladen. Zijn intimus «Toon Retour" moet wel met groot genoegen den herinneringsdag hebben beleefd. De heer Louis Klein, die zijn opleiding genoot in de grootste piano-fabrieken te Utrecht, heeft zich, blijkens advertentie in dit nummer, hier gevestigd als piauo-stemmer en reparateur. Luitenant-kolonel P, G. Weuringh, thans van het 8e regiment infanterie te Arnhem, is aangewezen als plaatsvervangend provin ciaal-adjudant in Gelderland. Aan jhr. F. Mtchiels van Verduyncn is toegekend de rang van gezantschaps-attaché. Kapitein U. J. N. Doornbos, van hot le regiment veld-artillerie, die 1 Mei kapitein A. F. Singels vervangt als instructeur bij de Rijschool, wordt in het bevel over de 5e batterij opgevolgd door kapitein V. A. J. Bloem, die op dien datum van het 3e regi ment veld-artillerie te Breda naar hier wordt overgeplaatst. Bij het 1e regiment veld-artillerie zullen lit jiar opkomen voor herhalingsoefeningen de miliciens der lichting !9U3: le 2e en 3e batterij van 22 Juni tot 18 Juli4e, 5e en 6e batterij b'2 van 13 Juli tot 8 Augustus; en 1/2 "an 3 tot 29 Augustus; die der lich ting Ï905: le, 2e en 3e batterij 1/i van 27 Juli tot 22 Augustus; Va v»" 2't Augustus tot 19 September4e, 5e en 6e batterij van 1 tot 26 September. Door den Minister van Biunenlandsche Zaken is de volgende missive gezonden aan de Commissarissen der Koningin in de onder scheidene Provinciën In verband met hetonderzoek,aanhangig b»j een commissie van ambtenaren van onder scheidene Departementen van algemeen be stuur omtrent toekenniDg van burgerlijke betrekkingen aan onderofficieren, heb ik de eer u te verzoeken, mij uen globale opgave te doen toekomen van de betrekkingen in Provincialen en Gemeentelijken dienst, die geheel of voor een deel beschikbaai zouden kunneo worden gesteld voor capitulanten, (I. w. z. onderofficieren van acht-en-twintig- tot dertigjaren ouderdom, die gedurende tien ,aren, waarvan ten minste acht in bun rang, ot tevredenheid van hun militaire chefs hebben gediend en lichamelyk voor de be geerde betrekkingen geschikt zouden zyn, Gaarne zal ik tevens vernemen, op welk aantal ongeveer degezamelijkebetrekkingen, welke aldus in uw gewest voor gewezen ondei officieren beschikbaar kunnen worden gesteld, kunnen worden geschat. liet is niet de bedoeling dat ten aanzien van elke in uw gewest bestaande betrekking in Provincialen of in Gemeentelijken dienst worde uagegaan, of zij wellicht voort pen stelling voor capiiulanten in aanmerking zoude kunnen komen, doch wel wordt prijs gesteld op aanwijzing van bepaalde betrek kingen of groepen van betrekkingen die veel vuldig in de Provincie worden aangetiollen en die ontwijfelbaar in het kader van de te treilen regeling kunnen worden opgeno men, met vermelding van bezoldiging en nevenvoordeelen. Betrekkingen met een belooning, geringer dan vereischt wordt voor minimum van levensonderhoud ter plaatse zijn voor het beoogde doel ongeschikt en behoeven dus niet te worden opgegeven. De landweer-infanterie van de lichlingen 1903, 1904, 1906 en 1907 behooreude tot het 18 de district (Amersfoort) zullen te Amersfoort worden geoelend van 4 tol 9 Meidia beboerende tot het 19de district (Utrecht) van 27 April tot 2 Mei en 4 tot 9 Mei, mede te Amersfoort. Het aantal dergenen die zich aanboden om van April tot Juli onder de wapenen te komen tot aanvulling van het blijvend ge deelte, had gistermiddag reeds het vereischte cijfer vau 2 200 met 100 overschreden. Men zie de Laatste berichten. De schaakvereniging «Amersfoort" zal, te beginnen met 2 April, een cursus doen geven aan eerstbeginnenden, die zich in het edele spel wenschen te bekwamen. Wie wil leeren schaken en er prijs op stelt, dat de eerste grouden goed worden gelegd, kan nadere inlichtingen bekomen van den heer P. G. D. G. van Ede, Korte- gracht 15, Secretaris der vereeniging. Quick 2 sloeg Zondag P. H. met 6—5;de rust ging in met 41. Quick 3 won van Victoria 2 i jet 7—2 de rust ging in met 2—2 gelijk. U. V. V. sloeg H. V. C. met 2—0. De uicuwe pensioen-regeling voor het personeel bij de H. IJ. S. M. bevat de volgende belangrijke bepalingen voor de weduwen en weezen vau dat personeel. Een weduwe verkrijgt pensioen, wanneer de overleden echtgenoot tienjarigen dienst heeft volbracht en het huwelijk tenminste drie jaar vóór zijn overlyden, of, indien hij gepetisiontieerd was op grond van bereikten 6Ü-jarigen leeftijd, drié jaren vóór zyn pensionneering voltrokken is. Het weduwen-pensioen bedraagtde helft van hetgeen de echtgenoot als pensioen zou ontvangen of ontving, indien of zoodra geen of slechts éen kind van dien echtgenoot weezonpensioen ontvangt; s/8 gedeelte indien 1 en zoolang drie of meer kinderen wee/en- pensioen ontvangen. Weezen verkrijgeu pensioen, wanneer de overleden vader 10-jarigen dienst heeft volbracht en zij geboren zijn uit oen huwelijk, gesloten als boven omschreven. Het houdt voor iedere wees op met den dug, waarop hij den leeftijd van 20 jaar be reikt, huwt of overlijdt. Het bedraagtindien en zoolang drie of meer, door een beambte nagelaten wec/.un pensioengerechtigd zijn, voor het. gezamenlijk 3/8 van hetgeen hun vader als pensioen zou ontvangen of ontving, en indien of zoodra er minder dan drie pensioengerechtigd zyn, voor ieder hunner 1/8 gedeelte van hetgeen hun vader als pensioen zou ontvangen uf ontving. Het Bestuur van het Ondersteuningsfonds «De Spoorwegbeambte» hield met ziju cor respondenten een vergadering te Amsterdam, ten einde met dezen de door dit Bestuur ontworpen plannen voor het stichten eenor Vereeniging voor levens- on pensioenvoi zeke ring van spoor- en tramwegpersoneel te be spreken en nader vast te stellen. De leider dezer vergadering, de heer G. J. Rosch,Voorziiter van «De Spoorwegbeambte", zette in den breede de opriclitingsphirinen en het doel der nieuwe vereeniging uiteen wees op den plicht tegenover degenen, die' wij te verzorgen hebben, legde in 't bijzon der nadruk op de voo deelen van onderlinge verzekering en gaf eenige voorbeelden, veruit duidelijk bleek, dat er inderdaad voor het spoorwegpersoneel groote behoefte Inslaat aan een soliede verzekeringsinstelling, Spreker meende echter, dat een aansluiting der te stichten vereeniging bij een finan cieel krachtige onderlinge levensverzekering maatschappij voor het spoorwegpersoneel den voordoe igston en zekersten weg zou zijn. Het Bestuur van «De Spoorwegbeambte" dot in deze richting ''eeds werkzaam was' kaweesl, verkreeg van de onderlinge lerens- verzekering-maatschappij .'s Gravenliuge" reeds verschillende faciliteiten voor de nieuwe vereeniging en daar deze voor liet pi -toneel zeer guiisltg waren, bepleitte de Voorzitter een aansluiting bjj deze Maatschappij.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2