Dinsdag 24 Maart 1908. No. 7483. 57e Jaargang. Tweede Blad. Gewisselde stukken. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naai- buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU K0RTE6RACHT 9- Telephoon 10. Verslag van de vei-gadering der eerste Af deeling van den Raad der Gemeente Amersfoort op 9 Maart 1908. Aanwezigde Voorzitter, de hoer E. L. Visser, en de ledenJ. O. Rolandus. Hagedoorn, M. R. N. Oosterveen, N. Vels Heyn, A. A. Hamers, H. Kroes, J. W. Jorissen, W. Salomons. Afwezig met kennisgeving mr. J. Heyligers. Eveneens zijn de Burgemeester en de Secretaris der Gemeente aanwezig. De vergadering wordt geopend en de Voor zitter stelt voor, af te wijken van de volgorde der agenda, en het «marktwezen" het laatst te behan delen dit wordt aangenomen. Barak Aan de orde komt de verordening betreffende opname in de barak. De Voorzitter deelt mede, dat het afwezige lid als zijn meening schriftelijk bericht: met de con cept-verordeningen en de voorgestelde wijzigingen daarin op het gebruik van de barak, lean ik mij vereenigen. Bij de behandeling van artikel 5 alinea 4 merkt een der leden op, dat hij het principe zeer juist vindt, dat een inwonende dienstbode ook als lid van het gezin beschouwd wordt en dat derhalve het hoofd van het gezin verplicht is de verpleeg- kosten in de barak voor zulk eene dienstbode te voldoen niet juist acht hij, dat voor de ver pleging dier dienstbode een vergoeding wordt be rekend, gelijk aan die, welke het hoofd van het gezin verschuldigd zou zijn, ingeval van eigen opname of van opname van een zijner kinderen. Hij motiveert dit door te zeggen, dat er vele huishoudens zijn. die met groote moeite een in wonende dienstbode houdenkrijgt deze een besmettelijke ziekte dan wordt een dergelijk gezin reeds op groote kosten gebracht door de nood zakelijkheid, in haar plaats een noodhulp te moeten nemenstelt men nu aan deze menschen den eisch een betrekkelijk hooge vergoeding te moeten betalen voor verblijf van een dienstbode in de barak, dan zal men hierdoor maken, dat steeds getracht zal wor den dergelijke zieken te huis te verplegen, hetgeen lijnrecht in strijd zou zijn met het doel van de barak. Hij stelt derhalve voor, te bepalen, dat de ver goeding die voor een dienstbode betaald moet worden, do helft zal bedragen van hetgeen voor eigen verpleging voldaan zou moeten worden. Een ander lid heeft bezwaar tegen de tarieven. Naar zijne meoning zijn deze gedeeltelijk te hoog. Het doel van de barak is besmettelijke ziekton tegen te gaan; dit kan men het best bereiken door de opname voor hen, die deel uitmaken van gezinnen, dio wegens beperkte finanoieele middelen, in een betrekkelijk kleine woning huizen, zoo min mogelijk bezwarend te makendoet zich in dergelijke gezinnen een geval van be smettelijke ziekte voor, dan is isolatie van don lijder thuis niet wel mogelijk; men moet dus zorgen, dat in eon degelijk geval van do barak gebruik wordt gemaakt, en men moet opname voor dergelijke menschen financieel zoo gemakkelijk mogelijk maken. Hij ;tolt derhalve voor, de tarieven als volgt vast te stollen* Aangosl i .enen in do 21ste klasse en daarboven f3.50 17e tot en met 20ste klasse f2.50 13e tot en met 16de klasse fl.50 10e tot en met 12de klasse f 1 00 9e en daaronder vrij. De afdeeling kan zich met deze beide voorstel len vereenigen en geeft in de overweging het artikel in dien zin te wijzigen. Bij behandeling van artikel 5 laatste alinea heeft een der leden bezwaar tegen de redactie van dit artikel, daar hij zich dadelijk voor de vraag gesteld ziet: wanneer is extra personeel noodig? De beantwoording dier vraag luidtdat zal geheel afhangen van het personeel der barak. Hij wenscht daarom, dat duidelijk worde gesteld dat, indien de behandelende geneesheer extra-hulp noodig oor deelt, hier geen extra-betaling voor gevraagd zal worden, doch dat slechts dün extra-betaling ge- eischt zal worden, indien extra hulp door den patiënt of zijn verwanten verlangd wordt, zonder dat de behandelende geneesheer zulks voor den toestand van den patient noodzakelijk oordeelt. De afdeeling is het met deze opmerking eens en stelt voor, het artikel te wijzigen, zoodat boven staande bedoeling duidelijk uit de redactie blijkt. Bij de behandeling van artikel 8 maakt een der leden de opmerking.dat er zich gevallen voor kunnen doen. dat de Gemeente-geneesheer geen oordeel over de verpleegde zal kunnen vellen, b.v. wanneer de verpleegde weigert door den Ge meente-geneesheer onderzocht te worden in een dergelijk geval zou het voor den Burgemeester ontzettend moeilijk worden een besluit te nemen over het al of niet blijven van den patiënt in de barak. Ook bij onwil van den behandelende» ge neesheer zou het voor den Gemeente-geneesheer zeer lastig zijn een goed oordeel te vellen. Hij stelt daarom voor een bepaling op te nemen, waardoor zoowel de behandelende geneesheer, als de patiënt bij opname in de barak, als het ware zich stilzwijgend verbinden, dat zij den daartoe aangewezen Gemeente-geneesheer in de gelegenheid zullen stellen, zich een oordeel omtrent de ziekte te vestigen, en hem. waar dit mogelijk is, behulpzaam zullen zijn in het vestigen van dit oordeel. Adres agenten van politie. Aan de orde komt een adres van de agenten van politie, waarbij zij verschillende wenschen te kennen geven. De Voorzitter deelt mede, dat het afwezige lid als zijne meening schriftelijk berichtIk verklaar mij vóór de gevraagde vermindering van het vereischte aantal dienstjaren voor vol pensioen van 40 op 30 en vóór een pensioensgrondslag van 7<5 alsmede vóór herziening van de salarisre- geling van 31 Januari 19U5 binnen een tijdsver loop van twee jaar. Ik verklaar mij tegen vermeer dering van inkomsten langs zijdelingschen weg. De Burgemeester deelt mede, dat het college van Burgemeester en Wethouders voornemens is aan den Raad voor te stellen, de jaarwedde van alle klassen van agenten van politie en van den adjunct-inspecteur met f50 te verhoogen. Bij de overgelegde stukken is echter ook een adres van do nachtwachts; de Burgemeester merkt op, dat voor dezen geen verhooging van salaris zal voorgesteld worden, daar indertijd be sloten is dit korps op te heffen om er voor in de plaats te benoemen agenten van politie 3e klasse. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders vindt algemeen instemming in de afdeeling. Do afdeeling verklaart zich eenparig tegen het toekennen van neveninkomsten naast het salaris, b.v. vergoeding van huishuur of vrije genees kundige behandeling, daar ambtenaren genegen zijn bij berekening van salaris op dergerlijke inkomsten geen acht te slaan en deze uitgaven voor de Gemeente te begrooten zijn. De afdeeling is eenparig van oordeel, dat geen wijziging in de pensioen-regeling moet gebracht worden nu bij het betrokken Departement een pensioenregeling van Gemeente-ambtenaren in bewerking is. Een der leden vraagt of het geen aanbeveling zou verdienen, er op aan te dringen, dat de klee ding der politieagenten geheel te Amersfoort gemaakt werdhij heeft namelijk vernomen, dat dit thans te Purraerend geschiedt. Een der leden vraagt, of het niet verboden kan worden, dat de uitdrager De Vries steeds groote stapels lompen en dergelijke op de straat neerlegt op den hoek van de Paternosterstraat en de Langegracht. De Burgemeester verklaart hiervoor de noodige maatregelen te zullen nemen. Marktwezen. Aan de orde komen de requesten van Handel en Nijverheid tot verbetering van het marktwe zen en de briefwisseling daaromtrent met Bur gemeester en Wethouders. Een der leden deelt mede, dat het hem verheugd heeft te bemerken uit het antwoord van B. en W. dat er in zooverre overeenstemming bestaat tusschen B. en W. en Handel en Nijverheid, dat ook door B. en W. de wenschelijkheid van een verbetering van de eier- en botermarkt niet bestreden wordt. Een verhetering dier markten is van groot be lang voor Amersfoortzij zal ook den geheelen winkelstand ten goede komen. Om die markten te verbeteren, zijn marktgebouwen noodig; ook een markt-commissie is hoog noodig. Het verwon dert hem zeer, dat het instellen van een dergelijke commissie niet door B. en W. wordt voorgesteld. Twee leden merken op, dat zij het zeer be treuren zouden indien het eenige plein dat Amers foort heeft, namelijk de Hof, opgeofferd zou wor den door er markthallen neer te zetten. Een lid zegt, hoe meer handel, hoe meer voor deel voor de stad ik ben er zeer voor op alle wijzen den handel te bevorderen. Handel en Nij verheid prijst de werking der mijnen zeer aan, daarom zou ik gaarne willen weten hoe een der gelijke mijn werkt. Ik zie, dat tegenwoordig in een zeer klein lokaal op de Varkensmarkt de botermijn gevestigd is. Kan een eiermijn ook in een kleine lokaliteit gevestigd zijn, laten wij dan vooral geen groote marktgebouwen daarstellen; de boeren zullen er die nooit voor willen gebrui ken. Zou het lid, dat de voorstellen van Handel en Nijverheid verdedigde, mij kunnen inlichten om trent de inrichting van zulk een mijn. Het lid, dat de voorstellen van Handel en Nij verheid verdedigde, antwoordde, dat hij niet geheel op de hoogte van eiermijnen is; Handel en Nijverheid wil dit ook aan de particulieren overlaten. Een lid merkt op, dat de toestanden zeer ver- anoerenvroeger kwamen de boeren zeor veel met boter aan de markt, zij kwamen bij hem om hun producten te laten afwegenthans komen zij even per fiets of met hun karretje om bestellingen te doen, alles wordt hun thuis beiorgd en hun boter wordt aan de fabrieken bewerkt. Zij heb ben dus geen groote gebouwen noodig. De Voorzitter leest thuns voor, wat door het afwezige lid schriftelijk is opgemerkt: Ten opzichte van het marktwezen wensch ik als mijn gevoelen kenbaar te maken Grootere en doelmatiger plaatsruimte voor de ier- en botermarkt is noodzakelijk gebleken. Op

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 5